Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danske ædelårsarter 2019

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske ædelårsarter 2019".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Lars Tom-Petersen, Randers NV216Lapværling26-12-19Sødringholm
2Rasmus Turin, Dragør223Tajgasædgås25-12-19Kongelundsstranden
3Rasmus Turin, Dragør222Sortgrå Ryle22-12-19Kyndby vig
4Mathias Hauberg Glavind, Greve179Bjergirisk19-12-19Køge Sydstrand
5Rune Sø Neergaard, Aalborg230Sortstrubet Bynkefugl18-12-19Stensnæs (eneste uden for Vestkysten)
6Martin Svinth Ebbesen200Bjergpiber10-12-19Dødeå Enge
7Joakim Matthiesen, Køge207Søkonge30-11-19Klintbjerg
8Rune Sø Neergaard, Aalborg229Nordisk Lappedykker20-11-19Muldbjerge, Østhimmerland
9Rune Sø Neergaard, Aalborg228Søkonge14-11-19Hirtshals Fyr
10Rasmus Turin, Dragør221Bjergand10-11-19Kongelundsstranden
11Rasmus Turin, Dragør220Pungmejse10-11-19SV-pynten
12Joakim Matthiesen, Køge206Krognæb06-11-19Hald
13Rasmus Turin, Dragør219Natugle05-11-19Pinseskovne
14Martin Svinth Ebbesen199Thorshane03-11-19Stubbe Sø
15Mathias Hauberg Glavind, Greve178Knortegås31-10-19Ishøj strandenge
16Rasmus Turin, Dragør218Krognæb30-10-19Nordre Klapper
17Lars Tom-Petersen, Randers NV215Stor Korsnæb30-10-19Sødringholm
18Rune Sø Neergaard, Aalborg227Krognæb30-10-19Nordmandshage
19Rune Sø Neergaard, Aalborg226Tajgasædgås30-10-19Nordmandshage
20Joakim Matthiesen, Køge205Silkehale30-10-19Gilbjerg hoved
21Anders Odd Wulff Nielsen, København N217Krognæb30-10-19Gilbjerg Hoved
22Mathias Hauberg Glavind, Greve177Mosehornugle30-10-19Rugbjerg
23Lars Tom-Petersen, Randers NV214Mosehornugle28-10-19Sødringholm
24Rasmus Turin, Dragør217Stor Korsnæb27-10-19Sv-Pynten
25Rasmus Turin, Dragør216Stor Tornskade27-10-19Kongelundsstranden
26Mathias Hauberg Glavind, Greve176Mellemkjove25-10-19Mosede havn
27Anders Odd Wulff Nielsen, København N216Kongeederfugl19-10-19Dovns Klint
28Anders Odd Wulff Nielsen, København N215Bjergpiber19-10-19Dovns Klint
29Michael Mosebo Jensen, Middelfart205Østlig Lundsanger18-10-19Tipmosen, Blåvand
30Rune Sø Neergaard, Aalborg225Gråmåge16-10-19Hvide Sande
31Rasmus Turin, Dragør215Ringdrossel16-10-19Blåvand
32Rasmus Turin, Dragør214Kortnæbbet Gås16-10-19Varde
33Rune Sø Neergaard, Aalborg224Bjergpiber15-10-19Nr Lyngvig
34Mathias Hauberg Glavind, Greve175Snespurv15-10-19Henne Strand
35Mathias Hauberg Glavind, Greve174Kortnæbbet Gås15-10-19Filsø
36Mathias Hauberg Glavind, Greve173Vandrefalk15-10-19Filsø
37Michael Mosebo Jensen, Middelfart204Ringdrossel14-10-19Nyeng
38Christian Michael Villadsen, Åbyhøj173Sortstrubet Bynkefugl14-10-19Grønningen
39Christian Michael Villadsen, Åbyhøj172Snespurv14-10-19Henne Strand
40Michael Mosebo Jensen, Middelfart203Sortgrå Ryle13-10-19Skallingen
41Michael Mosebo Jensen, Middelfart202Lapværling13-10-19Blåvand, Mosen
42Christian Michael Villadsen, Åbyhøj171Hjejle13-10-19Sølager Hede
43Christian Michael Villadsen, Åbyhøj170Dværgfalk13-10-19Petersholm, Filsø
44Martin Svinth Ebbesen198Sandløber13-10-19Børsmose Strand
45Martin Svinth Ebbesen197Snespurv13-10-19Børsmose Strand
46Mathias Hauberg Glavind, Greve172Lomvie12-10-19Henne Strand
47Mathias Hauberg Glavind, Greve171Dværgmåge12-10-19Henne Strand
48Mathias Hauberg Glavind, Greve170Ride12-10-19Henne Strand
49Mathias Hauberg Glavind, Greve169Sortand12-10-19Henne Strand
50Mathias Hauberg Glavind, Greve168Rødstrubet Lom12-10-19Henne Strand
51Michael Mosebo Jensen, Middelfart201Lunde12-10-19Vejers Strand
52Michael Mosebo Jensen, Middelfart200Stor Stormsvale12-10-19Vejers Strand
53Martin Svinth Ebbesen196Mosehornugle12-10-19Henne Strand
54Martin Svinth Ebbesen195Alk12-10-19Henne Strand
55Martin Svinth Ebbesen194Dværgmåge12-10-19Henne Strand
56Rune Sø Neergaard, Aalborg223Islom11-10-19Hirtshals Fyr
57Rune Sø Neergaard, Aalborg222Sortgrå Ryle11-10-19Hirtshals Havn
58Anders Odd Wulff Nielsen, København N214Nordisk Lappedykker10-10-19Gedser Odde
59Rune Sø Neergaard, Aalborg221Grønspætte08-10-19Arnborg Hede, Herning
60Anders Odd Wulff Nielsen, København N213Stor Tornskade07-10-19Gedser Odde
61Anders Odd Wulff Nielsen, København N212Dværgmåge07-10-19Gedser Odde
62Anders Odd Wulff Nielsen, København N211Sortgrå Ryle07-10-19Gedser Odde
63Rune Sø Neergaard, Aalborg220Hvidbrynet Løvsanger05-10-19Agger Tange
64Rune Sø Neergaard, Aalborg219Lapværling05-10-19Agger Tange
65Rasmus Turin, Dragør213Isfugl05-10-19Kongelundsstranden
66Mathias Hauberg Glavind, Greve167Misteldrossel03-10-19Rugbjerg
67Martin Svinth Ebbesen193Hvidbrynet Løvsanger30-09-19Vestre Kirkegård, Århus
68Rasmus Turin, Dragør212Rødtoppet Fuglekonge28-09-19Mandø
69Lars Tom-Petersen, Randers NV213Stor Kobbersneppe23-09-19Hornbæk Enge
70Christian Michael Villadsen, Åbyhøj169Isfugl23-09-19Rækker Mølle
71Rasmus Turin, Dragør211Hedelærke21-09-19SV-pynten
72Rasmus Turin, Dragør210Lapværling21-09-19SV-pynten
73Anders Odd Wulff Nielsen, København N210Agerhøne19-09-19Højerup, Stevns
74Christian Michael Villadsen, Åbyhøj168Bjergvipstjert19-09-19Rækker Mølle
75Mathias Blicher Bjerregård10Rødtoppet Fuglekonge18-09-19TDC, Blåvand
76Mathias Hauberg Glavind, Greve166Fløjlsand18-09-19Rugbjerg
77Michael Mosebo Jensen, Middelfart199Mallemuk16-09-19Kasmose Skov, F
78Mathias Blicher Bjerregård9Ride15-09-19Blåvands Huk
79Mathias Blicher Bjerregård8Dværgmåge15-09-19Blåvands Huk
80Mathias Blicher Bjerregård7Lille Kjove15-09-19Blåvands Huk
81Joakim Matthiesen, Køge204Gråstrubet Lappedykker15-09-19Fejlbergsvej
82Joakim Matthiesen, Køge203Sodfarvet Skråpe15-09-19Fejlbergsvej
83Rasmus Turin, Dragør209Tejst14-09-19Børstrup hage
84Michael Mosebo Jensen, Middelfart198Ride13-09-19Kasmose Skov, F
85Michael Mosebo Jensen, Middelfart197Storkjove13-09-19Kasmose Skov, F
86Anders Odd Wulff Nielsen, København N209Lille Kjove13-09-19Gilleleje
87Anders Odd Wulff Nielsen, København N208Sodfarvet Skråpe13-09-19Gilleleje
88Mathias Blicher Bjerregård6Mallemuk12-09-19Blåvands Huk
89Mathias Blicher Bjerregård5Stor Stormsvale12-09-19Vejers Strand
90Rune Sø Neergaard, Aalborg218Lille Kjove12-09-19Hirtshals
91Mathias Hauberg Glavind, Greve165Sølvhejre12-09-19Ishøj strandeng
92Mathias Hauberg Glavind, Greve164Hvid Stork07-09-19Rugbjerg
93Michael Mosebo Jensen, Middelfart196Aftenfalk07-09-19Fakkemosen, F 1 1K trk. S
94Mathias Hauberg Glavind, Greve163Stenpikker06-09-19Ishøj strand
95Rune Sø Neergaard, Aalborg217Stor Kobbersneppe01-09-19Østerkær, Gjøl (Islandsk)
96Rune Sø Neergaard, Aalborg216Aftenfalk31-08-19Uggerby Strand
97Rasmus Turin, Dragør208Almindelig Kjove31-08-19Grenen, Skagen
98Rasmus Turin, Dragør207Aftenfalk31-08-19Grenen, Skagen
99Rasmus Turin, Dragør206Islom31-08-19Grenen, Skagen
100Rasmus Turin, Dragør205Ride30-08-19Grenen, Skagen




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.039 sek.
til toppen