Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske ædelårsarter 2017

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske ædelårsarter 2017".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Mathias Hauberg Glavind, Greve164Blisgås25-12-17Filsø
2Lars Tom-Petersen, Randers NV224Hvidsisken29-11-17Sødringholm
3Anders Odd Wulff Nielsen, København N205Gulirisk25-11-17Gedser
4Anders Odd Wulff Nielsen, København N204Hvidsisken05-11-17Gedser
5Henrik Böhmer, Esbjerg219Snespurv05-11-17Blåvandshuk
6Rasmus Turin, Dragør213Hvidvinget Korsnæb04-11-17Lumsås
7Rasmus Turin, Dragør212Nordisk Lappedykker04-11-17Nyrup Bugt
8Mathias Hauberg Glavind, Greve163Bjergirisk03-11-17Skansehage
9Michael Køie Poulsen, Fredensborg196Rødtoppet Fuglekonge03-11-17Birkemose
10Martin Svinth Ebbesen205Søkonge02-11-17Vejers Strand
11Martin Svinth Ebbesen204Stor Korsnæb01-11-17Henne Kirkeby
12Martin Svinth Ebbesen203Snespurv30-10-17Solkær Enge
13Michael Mosebo Jensen, Middelfart197Sabinemåge29-10-17Kasmose Skov, F
14Michael Mosebo Jensen, Middelfart196Søkonge29-10-17Kasmose Skov, F
15Michael Mosebo Jensen, Middelfart195Tejst29-10-17Kasmose Skov, F
16Lars Tom-Petersen, Randers NV223Sodfarvet Skråpe29-10-17Lystrup Strand
17Christian Michael Villadsen, Åbyhøj162Bramgås28-10-17Skjern
18Lars Tom-Petersen, Randers NV222Stor Korsnæb26-10-17Sødringholm
19Martin Svinth Ebbesen202Bjergpiber26-10-17Hornbæk Enge
20Christian Michael Villadsen, Åbyhøj161Skærpiber22-10-17Sæby Havn
21Andreas Winding Mønsted218Stor Korsnæb22-10-17Stigsholm Sø
22Henrik Böhmer, Esbjerg218Rødtoppet Fuglekonge21-10-17Blåvandshuk
23Henrik Böhmer, Esbjerg217Stor Korsnæb20-10-17Skagen
24Henrik Böhmer, Esbjerg216Bjergpiber20-10-17Skagen
25Henrik Böhmer, Esbjerg215Alk20-10-17Skagen
26Rasmus Turin, Dragør211Lomvie19-10-17SV-pynten
27Anders Odd Wulff Nielsen, København N203Sortgrå Ryle17-10-17Grenen, Skagen
28Henrik Böhmer, Esbjerg214Topskarv17-10-17Hirsholmene
29Lars Tom-Petersen, Randers NV221Sølvhejre17-10-17Skallingen
30Lars Tom-Petersen, Randers NV220Bjerglærke17-10-17Grønningen
31Anders Odd Wulff Nielsen, København N202Islom16-10-17Grenen, Skagen
32Andreas Winding Mønsted217Lapværling16-10-17Nyeng
33Andreas Winding Mønsted216Hvidbrynet Løvsanger16-10-17Ho Plantage
34Mathias Hauberg Glavind, Greve162Sortkrage16-10-17Vester Vedsted
35Mathias Hauberg Glavind, Greve161Stenvender16-10-17Låningsvejen, Mandø
36Mathias Hauberg Glavind, Greve160Blå Kærhøg16-10-17Kammerslusen
37Mathias Hauberg Glavind, Greve159Knortegås16-10-17Låningsvejen, Mandø
38Michael Mosebo Jensen, Middelfart194Fyrremejse16-10-17Grønningen
39Michael Mosebo Jensen, Middelfart193Rødtoppet Fuglekonge16-10-17Ho Plantage
40Rasmus Turin, Dragør210Pibesvane14-10-17Kongelundsstrandeb
41Michael Mosebo Jensen, Middelfart192Sølvhejre14-10-17Skallingen
42Michael Mosebo Jensen, Middelfart191Stor Korsnæb14-10-17Ho Plantage
43Christian Michael Villadsen, Åbyhøj160Bjergirisk14-10-17Anholt Havn
44Martin Svinth Ebbesen201Bjergirisk14-10-17Anholt Havn
45Martin Svinth Ebbesen200Tejst13-10-17Kattegat
46Christian Michael Villadsen, Åbyhøj159Tejst13-10-17Kattegat
47Lars Tom-Petersen, Randers NV219Mosehornugle09-10-17Als Odde
48Mathias Hauberg Glavind, Greve158Kvækerfinke06-10-17Rugbjerg
49Mathias Hauberg Glavind, Greve157Vindrossel06-10-17Rugbjerg
50Mathias Hauberg Glavind, Greve156Hedelærke06-10-17Rugbjerg
51Michael Mosebo Jensen, Middelfart190Almindelig Kjove06-10-17Kasmose Skov, F
52Anders Odd Wulff Nielsen, København N201Hvidbrynet Løvsanger04-10-17Vesterbro, København
53Rasmus Turin, Dragør209Rødtoppet Fuglekonge04-10-17kongelundsstranden
54Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød2Stor Stormsvale03-10-17Vejers Strand
55Rasmus Turin, Dragør208Stor Korsnæb30-09-17SV-pynten
56Lars Tom-Petersen, Randers NV218Hvidbrynet Løvsanger26-09-17Hanstholm
57Henrik Böhmer, Esbjerg213Gulirisk24-09-17Blåvandshuk
58Henrik Böhmer, Esbjerg212Hedelærke24-09-17Blåvandshuk
59Michael Mosebo Jensen, Middelfart189Lapværling23-09-17Landsende, Rømø
60Michael Mosebo Jensen, Middelfart188Sortstrubet Bynkefugl23-09-17Grammarksvej, Rømø
61Michael Mosebo Jensen, Middelfart187Rødstrubet Piber23-09-17Landsende, Rømø
62Rasmus Turin, Dragør207Steppehøg20-09-17Villahøj, Vestamager
63Rasmus Turin, Dragør206Hvidbrynet Løvsanger20-09-17Avedøre holme
64Rasmus Turin, Dragør205Lapværling17-09-17Vestamager
65Rasmus Turin, Dragør204Sølvhejre17-09-17Klydesøen
66Christian Michael Villadsen, Åbyhøj158Svaleklire17-09-17Grønningen
67Christian Michael Villadsen, Åbyhøj157Bynkefugl17-09-17Grønningen
68Christian Michael Villadsen, Åbyhøj156Krumnæbbet Ryle17-09-17Grønningen
69Christian Michael Villadsen, Åbyhøj155Brushane17-09-17Grønningen
70Christian Michael Villadsen, Åbyhøj154Fjordterne17-09-17Skallingen
71Christian Michael Villadsen, Åbyhøj153Sandløber17-09-17Skallingen
72Anders Odd Wulff Nielsen, København N200Steppehøg16-09-17Gedser
73Martin Svinth Ebbesen199Krumnæbbet Ryle16-09-17Saltvandssøen
74Michael Køie Poulsen, Fredensborg195Steppehøg16-09-17Stevn og Fredensborg 18. sept.
75Martin Svinth Ebbesen198Fyrremejse16-09-17Sdr. Farup Bjergplantage
76Martin Svinth Ebbesen197Sølvhejre16-09-17Gl. Hviding Forland
77Christian Michael Villadsen, Åbyhøj152Sølvhejre16-09-17Låningsvejen, Mandø
78Christian Michael Villadsen, Åbyhøj151Islandsk Ryle16-09-17Låningsvejen, Mandø
79Christian Michael Villadsen, Åbyhøj150Stenvender16-09-17Låningsvejen, Mandø
80Christian Michael Villadsen, Åbyhøj149Dobbeltbekkasin16-09-17Gl. Hviding Forland
81Christian Michael Villadsen, Åbyhøj148Hvidklire16-09-17Ballum Sluse
82Christian Michael Villadsen, Åbyhøj147Vandrefalk16-09-17Saltvandssøen
83Michael Mosebo Jensen, Middelfart186Ride15-09-17Kasmose Skov, F
84Michael Mosebo Jensen, Middelfart185Storkjove15-09-17Kasmose Skov, F
85Rasmus Turin, Dragør203Tejst13-09-17Amager Strandpark
86Martin Svinth Ebbesen196Storkjove13-09-17Asserbo Strand
87Mathias Hauberg Glavind, Greve155Odinshane11-09-17Ishøj strandenge
88Michael Mosebo Jensen, Middelfart184Brushane10-09-17Keldsnor, F
89Anders Odd Wulff Nielsen, København N199Sølvhejre04-09-17Øresund
90Mathias Hauberg Glavind, Greve154Sumpmejse04-09-17 
91Mathias Hauberg Glavind, Greve153Lille Flagspætte04-09-17Naturlegeplads Eghjorten, sydlige Gribskov
92Mathias Hauberg Glavind, Greve152Hvid Stork03-09-17Rugbjerg
93Michael Mosebo Jensen, Middelfart183Grå Fluesnapper03-09-17Viby Å, F
94Lars Tom-Petersen, Randers NV217Dværgmåge29-08-17Vejsnæs
95Martin Svinth Ebbesen195Duehøg29-08-17Søbygård Sø
96Rasmus Turin, Dragør202Balearskråpe27-08-17Grenen, Skagen
97Rasmus Turin, Dragør201Storkjove25-08-17Skagen
98Lars Tom-Petersen, Randers NV216Tredækker24-08-17Fladbro
99Martin Svinth Ebbesen194Stenvender24-08-17Nørre Lyngvig
100Martin Svinth Ebbesen193Småspove24-08-17Nørre Lyngvig




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.060 sek.
til toppen