Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danske ædelårsarter 2016

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske ædelårsarter 2016".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Mathias Hauberg Glavind, Greve129Gråmåge27-12-16Henne Strand
2Jens Lind, Espergærde229Mellemkjove27-12-16Gilbjerg
3Rasmus Turin, Dragør213Sodfarvet Skråpe27-12-16Børstrup hage
4Rasmus Turin, Dragør212Mallemuk27-12-16Børstrup hage
5Christian Michael Villadsen, Åbyhøj150Pibesvane27-12-16Falbækvej Marker
6Lars Tom-Petersen, Randers NV213Storkjove27-12-16Roshage
7Michael Køie Poulsen, Fredensborg212Stor Stormsvale27-12-16Børstruphage
8Christian Michael Villadsen, Åbyhøj149Stor Gråsisken16-12-16Åbyhøj Kirkegård
9Christian Michael Villadsen, Åbyhøj148Silkehale16-12-16HF Enghave, Åbyhøj
10Christian Michael Villadsen, Åbyhøj147Vandrefalk03-12-16Åbyhøj
11Lars Tom-Petersen, Randers NV212Hvidsisken02-12-16Sødringholm
12Rasmus Turin, Dragør211Skovhornugle29-11-16Søvang
13Christian Michael Villadsen, Åbyhøj146Skægmejse27-11-16Stauning Strand
14Christian Michael Villadsen, Åbyhøj145Vandrikse27-11-16Stauning Strand
15Christian Michael Villadsen, Åbyhøj144Sule26-11-16Lystrup Strand
16Rasmus Turin, Dragør210Bjerglærke08-11-16Klydesøen
17Rasmus Turin, Dragør209Pibesvane07-11-16Kongelundsstranden
18Christian Michael Villadsen, Åbyhøj143Blisgås05-11-16Alrø
19Torben Laursen, Harlev J1Tophejre04-11-16Slivsø, Hopdrup
20Rasmus Turin, Dragør208Snespurv30-10-16Kongelundsstranden
21Rasmus Turin, Dragør207Vandstær30-10-16Kongelundsstranden
22Rasmus Turin, Dragør206Tejst29-10-16Børstrup hage
23Rasmus Turin, Dragør205Ride29-10-16Børstrup hage
24Rasmus Turin, Dragør204Storkjove29-10-16Børstrup hage
25Jens Lind, Espergærde228Storkjove28-10-16Børstrup Hage
26Morten Heegaard, Rødovre1Hvidbrynet Løvsanger28-10-16Sommerhuskvarter Rågeleje/Vejlby Strand
27Michael Mosebo Jensen, Middelfart186Nordisk Lappedykker21-10-16Blåvand
28Rasmus Turin, Dragør203Stor Korsnæb20-10-16kongelundsstranden
29Rasmus Turin, Dragør202Fuglekongesanger20-10-16Pinseskoven
30Michael Mosebo Jensen, Middelfart185Korttået Lærke20-10-16Spunsen, Skallingen
31Andreas Winding Mønsted217Nordisk Lappedykker19-10-16Blåvand
32Michael Mosebo Jensen, Middelfart184Lapværling19-10-16Skallingen
33Michael Mosebo Jensen, Middelfart183Sortstrubet Bynkefugl19-10-16Skallingen (8 stk.)
34Rasmus Turin, Dragør201Pungmejse18-10-16Kongelundsstranden
35Lars Tom-Petersen, Randers NV211Bjerglærke18-10-16Udbyhøj
36Signe Uldall, Viborg1Jagtfalk17-10-16Krogshede
37Henrik Böhmer, Esbjerg V224Rødstrubet Piber15-10-16Blåvands Huk
38Jens Lind, Espergærde227Stor Korsnæb12-10-16Teglstrup Hegn
39Rasmus Turin, Dragør200Dværggås04-10-16SV-pynten
40Henrik Böhmer, Esbjerg V223Rødtoppet Fuglekonge02-10-16Blåvand
41Henrik Böhmer, Esbjerg V222Hvidbrynet Løvsanger01-10-16Blåvands Huk
42Henrik Böhmer, Esbjerg V221Lapværling01-10-16Blåvands Huk
43Jens Lind, Espergærde226Sodfarvet Skråpe30-09-16Børstrup Hage
44Henrik Böhmer, Esbjerg V220Thorshane30-09-16Blåvands Huk
45Lars Tom-Petersen, Randers NV210Lapværling27-09-16Vejsnæs
46Martin Svinth Ebbesen187Almindelig Kjove26-09-16Fornæs
47Lars Tom-Petersen, Randers NV209Lomvie19-09-16Sødringholm
48Rasmus Turin, Dragør199Lapværling18-09-16SV-pynten
49Christian Michael Villadsen, Åbyhøj142Krumnæbbet Ryle18-09-16Keldsnor
50Christian Michael Villadsen, Åbyhøj141Brushane18-09-16Keldsnor
51Christian Michael Villadsen, Åbyhøj140Lille Korsnæb18-09-16Kroghage
52Michael Køie Poulsen, Fredensborg211Mandarinand18-09-16Sevedø Fed
53Christian Michael Villadsen, Åbyhøj139Knortegås17-09-16Gedser Odde
54Andreas Winding Mønsted216Rovterne17-09-16Vidåslusen
55Michael Mosebo Jensen, Middelfart182Sølvhejre17-09-16Rømødæmningen 11 stk (årsrekord)
56Christian Michael Villadsen, Åbyhøj138Sandløber16-09-16Gedesby Strand
57Christian Michael Villadsen, Åbyhøj137Toppet Lappedykker15-09-16Maribo
58Christian Michael Villadsen, Åbyhøj136Lærkefalk15-09-16Hyllekrog
59Christian Michael Villadsen, Åbyhøj135Fiskeørn15-09-16Hyllekrog
60Christian Michael Villadsen, Åbyhøj134Huldue14-09-16Aborrebjerg
61Martin Svinth Ebbesen186Sortstrubet Lom13-09-16Gedser Odde
62Christian Michael Villadsen, Åbyhøj133Husrødstjert13-09-16Marielyst
63Christian Michael Villadsen, Åbyhøj132Splitterne13-09-16Gedser Odde
64Christian Michael Villadsen, Åbyhøj131Grå Fluesnapper13-09-16Kroghage
65Christian Michael Villadsen, Åbyhøj130Hvepsevåge13-09-16Gedser Odde
66Christian Michael Villadsen, Åbyhøj129Bjergvipstjert13-09-16Gedser Odde
67Christian Michael Villadsen, Åbyhøj128Skovpiber13-09-16Gedser Odde
68Martin Svinth Ebbesen185Sandløber13-09-16Bøtø Strand
69Martin Svinth Ebbesen184Bjergvipstjert13-09-16Gedser
70Christian Michael Villadsen, Åbyhøj127Dværgfalk12-09-16Gedser Odde
71Martin Svinth Ebbesen183Strandhjejle12-09-16Gedser
72Martin Svinth Ebbesen182Sortstrubet Bynkefugl12-09-16Bøtø Strand
73Rasmus Turin, Dragør198Sorthovedet Måge11-09-16Aflandshage
74Jens Lind, Espergærde225Hvidvinget Korsnæb11-09-16Nakkehoved
75Michael Mosebo Jensen, Middelfart181Grå Fluesnapper11-09-16Gulstav Mose, F
76Michael Mosebo Jensen, Middelfart180Dværgfalk11-09-16Dovns Klint, F
77Michael Mosebo Jensen, Middelfart179Hvepsevåge11-09-16Dovns Klint, F
78Rasmus Turin, Dragør197Natugle08-09-16Søvang
79Jens Lind, Espergærde224Sort Glente05-09-16Mandehoved
80Mathias Hauberg Glavind, Greve128Vandrefalk03-09-16Hyllekrog
81Henrik Böhmer, Esbjerg V219Sodfarvet Skråpe02-09-16Blåvands Huk
82Martin Svinth Ebbesen181Lille Kobbersneppe01-09-16Geddal Enge
83Martin Svinth Ebbesen180Dværgryle01-09-16Geddal Enge
84Jens Lind, Espergærde223Isfugl30-08-16Susåen, Vrangstrup
85Jens Lind, Espergærde222Lille Kjove30-08-16Børstrup Hage
86Rasmus Turin, Dragør196Dværgryle28-08-16Aflandshage
87Henrik Böhmer, Esbjerg V218Lærkefalk28-08-16Jejsing
88Michael Mosebo Jensen, Middelfart178Fiskeørn28-08-16Haderslev
89Jens Lind, Espergærde221Pomeransfugl27-08-16Stevns Fyr
90Henrik Böhmer, Esbjerg V217Broget Fluesnapper24-08-16Blåvands Huk
91Christian Michael Villadsen, Åbyhøj126Hvidklire24-08-16Kasted Mose
92Christian Michael Villadsen, Åbyhøj125Sortkrage24-08-16Hedeenge Egå
93Michael Mosebo Jensen, Middelfart177Natugle22-08-16Vejlby,F
94Christian Michael Villadsen, Åbyhøj124Canadagås22-08-16Årslev Engsø
95Lars Tom-Petersen, Randers NV208Odinshane21-08-16Blåvand
96Michael Mosebo Jensen, Middelfart176Canadagås17-08-16Husby Strand, F
97Lars Tom-Petersen, Randers NV207Steppehøg17-08-16Sødringholm
98Christian Michael Villadsen, Åbyhøj123Hjejle14-08-16Træskohage
99Lars Tom-Petersen, Randers NV206Skestork14-08-16Sødringholm
100Jens Lind, Espergærde220Agerhøne12-08-16Holløse Bredning




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.033 sek.
til toppen