Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2016

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske årsarter 2016".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Tina Hansen, København NV138Misteldrossel31-12-16Holmens Kirkegård
2Ole Kristjansen, Viborg240Nøddekrige31-12-16Hjøllund
3Peter Enemark, København Ø136Dompap30-12-16Fælledparken
4Michael Køie Poulsen, Fredensborg285Gråmåge30-12-16Hirtshals Havn
5Thyge Enevoldsen, Frederiksberg224Natugle30-12-16Kongelunden
6Søren Tanderup, Albertslund195Korttået Træløber30-12-16Universitetsparken, Århus
7Marie Louise Tanderup, Århus192Korttået Træløber30-12-16Universitetsparken
8Søren Blanke, Kbh. Ø246Sibirisk Jernspurv29-12-16Hirtshals
9Søren Blanke, Kbh. Ø245Gråmåge29-12-16Hirtshals havn
10Henrik Rähr, Vinderup172Tundrasædgås29-12-16Grinderslev
11Henrik Rähr, Vinderup171Blisgås29-12-16Grinderslev
12Tommy Kaae, Løsning209Sortgrå Ryle28-12-16Juelsminde
13Torben Laursen, Harlev J225Havlit28-12-16Hanstholm Havn
14Martin Liebermann, Haderslev241Høgeugle28-12-16Kongelunden
15Bo Hansen, Slagelse231Sibirisk Jernspurv28-12-16Hirtshals
16Bo Hansen, Slagelse230Toplærke28-12-16 
17Bo Hansen, Slagelse229Ride28-12-16Hirtshals havn
18Ole Kristjansen, Viborg239Hvidvinget Måge28-12-16Hirtshals
19Orla Hugger Jakobsen, Haslev240Hvidsisken28-12-16Englerupgård S,.f. Ringsted
20Erik Groth-Andersen, Hillerød237Gråmåge28-12-16Hirtshals
21Stinne Aastrup, Viborg245Høgeugle28-12-16Haslev Orned
22David Brian Collinge, Frederiksberg225Sibirisk Jernspurv28-12-16Hirtshals Havn
23Jørn Vinther Sørensen, Haderslev240Islom28-12-16Fredericia Østerstrand
24Bjørn Jakob Andersen, Brønshøj178Tundrasædgås27-12-16Kirkemose, Brønshøj
25Irene Popp, Farsø150Blå Kærhøg27-12-16Lille vildmose
26Mathias Hauberg Glavind, Greve155Gråmåge27-12-16Henne Strand
27Jens Lind, Espergærde292Mellemkjove27-12-16Gilbjerg
28Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød190Mellemkjove27-12-16Gilleleje
29Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød189Bjergand27-12-16Gilleleje
30Thyge Enevoldsen, Frederiksberg223Alk27-12-16Gilleleje
31Thyge Enevoldsen, Frederiksberg222Mellemkjove27-12-16Gilleleje
32Thyge Enevoldsen, Frederiksberg221Thorshane27-12-16Gilleleje
33Thyge Enevoldsen, Frederiksberg220Sodfarvet Skråpe27-12-16Gilleleje
34Thyge Enevoldsen, Frederiksberg219Bjergand27-12-16Gilleleje
35Thyge Enevoldsen, Frederiksberg218Stor Stormsvale27-12-16Gilleleje
36Thyge Enevoldsen, Frederiksberg217Mallemuk27-12-16Gitteleje
37Kjeld Bjarne Nielsen, Helsinge211Bjergand27-12-16Gilleleje
38Kjeld Bjarne Nielsen, Helsinge210Mellemkjove27-12-16Gilleleje
39Kjeld Bjarne Nielsen, Helsinge209Stor Stormsvale27-12-16Gilleleje
40Lars Tom-Petersen, Randers NV226Sorthovedet Måge27-12-16Roshage
41Lars Tom-Petersen, Randers NV225Storkjove27-12-16Roshage
42Jesper Johannes Madsen, København V279Mellemkjove27-12-16Børstrup Hage
43Bo Thyge Johansen, Hilllerød243Mellemkjove27-12-16Børstrup Hage
44Michael Køie Poulsen, Fredensborg284Thorshane27-12-16Børstruphage
45Michael Køie Poulsen, Fredensborg283Stor Stormsvale27-12-16Børstruphage
46Michael Køie Poulsen, Fredensborg282Sodfarvet Skråpe27-12-16Børstruphage
47Erik Groth-Andersen, Hillerød236Sodfarvet Skråpe27-12-16Gilleleje
48Stig Hartvig Nielsen, Gilleleje247Thorshane27-12-16Gilleleje havn
49Stig Hartvig Nielsen, Gilleleje246Stor Stormsvale27-12-16Vibenhus
50Lars Nielsen, Horsens275Duehøg26-12-16Bjerre Engsø
51Henrik Brandt, Esbjerg V288Høgeugle25-12-16Konelunden
52Henrik Pedersen, Hjørring214Tundrasædgås25-12-16Hjørring
53Johanne Aagaard, Ribe228Dværgværling25-12-16Dronningmølle
54Lars Nielsen, Horsens274Pibesvane24-12-16Galtkær
55Tina Hansen, København NV137Stor Gråsisken23-12-16Utterslev Mose
56Stig Hartvig Nielsen, Gilleleje245Mellemkjove23-12-16Dronningmølle
57Simon Vikstrøm, København239Sibirisk Jernspurv20-12-16Hirtshals Havn
58Niels Bomholt, Ulbølle244Tundrasædgås20-12-16Herslev Langeland
59Niels Bomholt, Ulbølle243Middelhavssølvmåge20-12-16Spodsbjerg Havn
60Niels Bomholt, Ulbølle242Bjergpiber20-12-16Spodsbjerg
61Morten Christensen, Bindslev250Bjergand18-12-16Ulvedybet, Vendsyssel
62Lars Nielsen, Horsens273Tundrasædgås18-12-16Nørrestrand
63Lars Nielsen, Horsens272Sortgrå Ryle18-12-16Juelsminde Havn
64Kjeld Bjarne Nielsen, Helsinge208Nordisk Lappedykker17-12-16asserbo starnd
65Lars Nielsen, Horsens271Snespurv17-12-16Århus Østhavn
66Marie Louise Tanderup, Århus191Silkehale17-12-16Aalborg Skudehavn
67Marie Louise Tanderup, Århus190Vandstær17-12-16Bindslev Fisketrappe
68Marie Louise Tanderup, Århus189Sibirisk Jernspurv17-12-16Hirtshals
69Marie Louise Tanderup, Århus188Canadagås17-12-16Lille Vildmose
70Marie Louise Tanderup, Århus187Tundrasædgås17-12-16Lille Vildmose
71Søren Tanderup, Albertslund194Vandstær17-12-16Bindslev Fisketrappe
72Søren Tanderup, Albertslund193Silkehale17-12-16Aalborg Skudehavn
73Søren Tanderup, Albertslund192Canadagås17-12-16Lille Vildmose
74Søren Tanderup, Albertslund191Tundrasædgås17-12-16Lille Vildmose
75Søren Tanderup, Albertslund190Sibirisk Jernspurv17-12-16Hirtshals
76Christian Michael Villadsen, Åbyhøj207Sibirisk Jernspurv17-12-16Hirtshals Havn
77Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C181Sibirisk Jernspurv17-12-16Hirtshals
78Ole Brauer, Fredensborg179Bjergirisk17-12-16Melby Overdrev
79Christian Michael Villadsen, Åbyhøj206Stor Gråsisken16-12-16Åbyhøj Kirkegård
80Christian Michael Villadsen, Åbyhøj205Silkehale16-12-16HF Enghave, Åbyhøj
81Ole Kristjansen, Viborg238Bjergpiber14-12-16Skals
82Erik Groth-Andersen, Hillerød235Skovhornugle12-12-16Kajerød
83klaus schak laursen, Munkebo147Vandrefalk11-12-16Fynsværket
84Carsten Bohn Søndergaard, Risskov267Snespurv11-12-16Aarhus Østhavn
85Henrik Pedersen, Hjørring213Hvidsisken11-12-16Bindslev Elværk
86Mads Oddershede, Kbh V.239Vandstær10-12-16Rådvad
87Arne Ruohonen, Herlev235Lomvie10-12-16Hirtshals
88Arne Ruohonen, Herlev234Storkjove10-12-16Hirtshals
89Daniel Palm Eskildsen242Middelhavssølvmåge10-12-16Rødvig Havn
90Klaus Malling Olsen, Brønshøj257Nøddekrige09-12-16Gørlev
91Erik Groth-Andersen, Hillerød234Vandstær08-12-16Solbjerg
92Marie Louise Tanderup, Århus186Rødtoppet Fuglekonge07-12-16Risskov, Århus
93Søren Tanderup, Albertslund189Rødtoppet Fuglekonge07-12-16Risskov, Århus
94Niels Bomholt, Ulbølle241Snespurv06-12-16Keldsnor
95Peter Hartoft-Jacobsen, Nibe286Høgeugle06-12-16Collins Allé, Kongelunden
96Erik Groth-Andersen, Hillerød233Kongeederfugl06-12-16Kysten ved sandflugtsplantagen
97Erik Groth-Andersen, Hillerød232Havlit06-12-16Kysten ved sandflugtsplantagen
98Peter Enemark, København Ø135Stor Skallesluger06-12-16Damhussøen
99Peter Enemark, København Ø134Lille Skallesluger06-12-16Damhussøen
100Lis Kastrup, Solrød Strand252Alk05-12-16Fornæs




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.250 sek.
til toppen