Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske ædelårsarter 2014

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske ædelårsarter 2014".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Rune Sø Neergaard, Aalborg234Mosehornugle28-12-14Aså Enge
2Christian Michael Villadsen, Åbyhøj130Nilgås16-12-14Egåen
3Lars Tom-Petersen, Randers NV225Skestork13-12-14Sødringholm
4Rune Sø Neergaard, Aalborg233Skægmejse09-12-14Østerådal, Aalborg
5Christian Michael Villadsen, Åbyhøj129Kernebider23-11-14Elbæk, Engesvang
6Rune Sø Neergaard, Aalborg232Søkonge21-11-14Sønderklit, Sæby
7Rune Sø Neergaard, Aalborg231Nordisk Lappedykker21-11-14Sønderklit, Sæby
8Rune Sø Neergaard, Aalborg230Lapværling17-11-14Vest Stadil Fjord
9Christian Michael Villadsen, Åbyhøj128Sule16-11-14Aarhus Østhavn
10Henrik Böhmer, Esbjerg242Søkonge09-11-14Blåvands Huk
11Henrik Böhmer, Esbjerg241Storpiber09-11-14Blåvands Huk
12Mads Elley, Næstved217Alk08-11-14Asserbo Strand
13Michael Køie Poulsen, Fredensborg202Stor Korsnæb08-11-14Hammeren
14Michael Køie Poulsen, Fredensborg201Kaspisk Måge08-11-14Salthammer
15Jens Lind, Espergærde231Søkonge07-11-14Helsingør Lystbådehavn
16Jens Lind, Espergærde230Stellersand07-11-14Helsingør Lystbådehavn
17Rune Sø Neergaard, Aalborg229Bjergpiber07-11-14Hirtshals Øststrand
18Rune Sø Neergaard, Aalborg228Gråmåge07-11-14Hirtshals Øststrand
19Christian Michael Villadsen, Åbyhøj127Skægmejse07-11-14Egå Engsø
20Christian Michael Villadsen, Åbyhøj126Knortegås07-11-14Egå Engsø
21Jens Lind, Espergærde229Kongeederfugl03-11-14Hellebæk
22Christian Michael Villadsen, Åbyhøj125Snespurv02-11-14Aarhus Østhavn
23Mads Elley, Næstved216Bjergirisk01-11-14Stauningsø
24Jens Lind, Espergærde228Kongeørn30-10-14Julebæk
25Lars Tom-Petersen, Randers NV224Alk28-10-14Sødringholm
26Lars Højmark Mortensen, Skagen231Enkeltbekkasin27-10-14Grenen.
27Christian Michael Villadsen, Åbyhøj124Dobbeltbekkasin27-10-14Aarhus Østhavn
28Lars Højmark Mortensen, Skagen230Mellemkjove26-10-14Nordstrand.
29Andreas Winding Mønsted218Storkjove26-10-14Nr. Lyngvig
30Andreas Winding Mønsted217Sabinemåge26-10-14Nr. Lyngvig
31Rune Sø Neergaard, Aalborg227Thorshane25-10-14Roshage
32Christian Michael Villadsen, Åbyhøj123Stor Tornskade25-10-14Store Hjøllund Plantage
33Christian Michael Villadsen, Åbyhøj122Sortspætte25-10-14Store Hjøllund Plantage
34Lars Tom-Petersen, Randers NV223Mellemkjove22-10-14Søledet
35Michael Køie Poulsen, Fredensborg200Mellemkjove20-10-14Rågeleje
36Michael Køie Poulsen, Fredensborg199Sodfarvet Skråpe20-10-14Rågeleje
37Lars Højmark Mortensen, Skagen229Sortgrå Ryle18-10-14Skallingen.
38Jens Lind, Espergærde227Lapværling17-10-14Blåvand
39Michael Køie Poulsen, Fredensborg198Sortstrubet Lom17-10-14Hornbæk Havn
40Rune Sø Neergaard, Aalborg226Storpiber17-10-14Tranum Klit Skydeterræn
41Lars Tom-Petersen, Randers NV222Hvidbrynet Løvsanger17-10-14Ho
42Henrik Böhmer, Esbjerg240Islom17-10-14Blåvands Huk
43Christian Michael Villadsen, Åbyhøj121Pibesvane17-10-14Egå Engsø
44Lars Tom-Petersen, Randers NV221Sortgrå Ryle15-10-14Skallingen
45Michael Mosebo Jensen, Middelfart206Nordisk Lappedykker14-10-14Lakolk Strand 1 N
46Michael Mosebo Jensen, Middelfart205Sortgrå Ryle14-10-14Lakolk Strand
47Lars Højmark Mortensen, Skagen228Sølvhejre13-10-14astrup forland.
48Michael Mosebo Jensen, Middelfart204Dværgværling13-10-14Landsende, Rømø
49Henrik Böhmer, Esbjerg239Steppehøg13-10-14Ho Plantage
50Lars Tom-Petersen, Randers NV220Bjerglærke12-10-14Blåvand
51Michael Mosebo Jensen, Middelfart203Hvidbrynet Løvsanger12-10-14Sønderstrand-krattet, Rømø
52Michael Mosebo Jensen, Middelfart202Tredækker12-10-14PJ Manøsvej, Rømø
53Michael Mosebo Jensen, Middelfart201Bjerglærke12-10-14Sønderstrand, Rømø
54Lars Højmark Mortensen, Skagen227Thorshane12-10-14Blåvandshuk.
55Michael Mosebo Jensen, Middelfart200Ringdrossel11-10-14Landsende, Rømø
56Michael Mosebo Jensen, Middelfart199Rødtoppet Fuglekonge11-10-14Thadesvej, Rømø
57Andreas Winding Mønsted216Hvidbrynet Løvsanger11-10-14Sea West
58Henrik Böhmer, Esbjerg238Nordisk Lappedykker10-10-14Blåvands Huk
59John Frikke, Bramming24Stor Skrigeørn09-10-14Rejsby (RB)
60Lars Tom-Petersen, Randers NV219Lapværling05-10-14Skjoldnæs
61Rune Sø Neergaard, Aalborg225Hvidbrynet Løvsanger05-10-14Mandø
62John Frikke, Bramming23Rødstrubet Lom04-10-14Blåvandshuk
63Michael Mosebo Jensen, Middelfart198Stor Tornskade04-10-14Dovns Klint, F
64Michael Mosebo Jensen, Middelfart197Mellemkjove04-10-14Dovns Klint, F
65Rune Sø Neergaard, Aalborg224Dværgværling04-10-14Mandø, sydkrat
66Rune Sø Neergaard, Aalborg223Sortstrubet Bynkefugl04-10-14Mandø
67Rune Sø Neergaard, Aalborg222Rødtoppet Fuglekonge04-10-14Mandø
68Mads Elley, Næstved215Mellemkjove04-10-14Gedser
69Jens Lind, Espergærde226Bjerglærke03-10-14Fovrfeldbækken
70Rune Sø Neergaard, Aalborg221Sorthovedet Måge03-10-14Aså Havn
71Jens Lind, Espergærde225Kortnæbbet Gås02-10-14Skallingen
72Jens Lind, Espergærde224Hvidbrynet Løvsanger02-10-14Blåvandshuk
73Jens Lind, Espergærde223Sortgrå Ryle02-10-14Blåvand
74Jens Lind, Espergærde222Sortstrubet Bynkefugl01-10-14Skallingen
75Jens Lind, Espergærde221Mosehornugle01-10-14Skallingen
76Jens Lind, Espergærde220Enkeltbekkasin30-09-14Tipmosen
77Jens Lind, Espergærde219Islom29-09-14Lyngvig Fyr
78Mads Elley, Næstved214Hvidbrynet Løvsanger27-09-14Mandø
79Mads Elley, Næstved213Vendehals27-09-14Mandø
80Mads Elley, Næstved212Enkeltbekkasin27-09-14Mandø
81Henrik Böhmer, Esbjerg237Stor Stormsvale27-09-14Blåvands Huk
82Henrik Böhmer, Esbjerg236Almindelig Skråpe26-09-14Blåvands Huk
83Henrik Böhmer, Esbjerg235Tajgapiber26-09-14Ho, Golfbanen
84Jens Lind, Espergærde218Sodfarvet Skråpe25-09-14Børstruphage
85Lars Tom-Petersen, Randers NV218Storkjove22-09-14Sødringholm
86Bjørn Frikke, Esbjerg26Storpiber22-09-14Blåvandshuk (RB)
87Mads Elley, Næstved211Sorthovedet Måge21-09-14Roshage
88Mads Elley, Næstved210Storkjove21-09-14Roshage
89Mads Elley, Næstved209Stenvender21-09-14Roshage
90John Frikke, Bramming22Silkehejre20-09-14Rømødæmningen
91Henrik Böhmer, Esbjerg234Mellemkjove20-09-14Bøtø Strand
92Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød104Skærpiber20-09-14Gedser Odde
93Mads Elley, Næstved208Lille Fluesnapper20-09-14Matriklen, Næstved
94Jens Lind, Espergærde217Mellemkjove19-09-14Gedser
95Henrik Böhmer, Esbjerg233Høgesanger19-09-14Blåvand
96Henrik Böhmer, Esbjerg232Pomeransfugl19-09-14Grønningen
97John Frikke, Bramming21Sort Stork18-09-14Rømødæmningen (RB)
98Lars Højmark Mortensen, Skagen226Rødstrubet Piber16-09-14Højen Fyr.
99Lars Højmark Mortensen, Skagen225Kaspisk Måge15-09-14Højen Fyr.
100Andreas Winding Mønsted215Rovterne14-09-14VSF




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.041 sek.
til toppen