Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske ædelårsarter 2013

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske ædelårsarter 2013".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Bjarke Dan Pii Korremann, Brønshøj1Høgeugle22-12-13Store Hareskov, København
2Mads Elley, Næstved225Nordisk Lappedykker07-12-13Gilleleje
3Jens Lind, Espergærde232Søkonge06-12-13Hellbæk
4Jens Lind, Espergærde231Isfugl04-12-13Lille Gurre Sø
5Jens Lind, Espergærde230Enkeltbekkasin03-12-13Nivå
6Jens Lind, Espergærde229Sabinemåge01-12-13Helsingør Nordhavn
7Jens Lind, Espergærde228Kaspisk Måge01-12-13Helsingør Nordhavn
8Rasmus Turin, Dragør203Jagtfalk01-12-13Kongelundsstranden
9Rune Sø Neergaard, Aalborg229Hvidsisken30-11-13Bouet, Nørresundby
10Jens Lind, Espergærde227Sodfarvet Skråpe28-11-13Børstrup Hage
11Mads Elley, Næstved224Alk17-11-13Gilleleje
12Rasmus Turin, Dragør202Bjerglærke16-11-13Sydvestpynten
13Michael Mosebo Jensen, Middelfart204Storkjove16-11-13Flyvesandet, 3 V
14Michael Mosebo Jensen, Middelfart203Tejst16-11-13Flyvesandet, F 3 trk
15Mads Elley, Næstved223Snespurv03-11-13Esbjerg
16Michael Mosebo Jensen, Middelfart202Skovsneppe02-11-13Blåvand
17Allan Kjær Villesen, Lemvig224Jagtfalk30-10-13Holmen, Nissum Fjord
18Allan Kjær Villesen, Lemvig223Søkonge30-10-13Thorsminde Havn
19Allan Kjær Villesen, Lemvig222Hvidnæbbet Lom30-10-13Thorsminde
20Henrik Böhmer, Esbjerg225Søkonge29-10-13Henne Strand
21Henrik Böhmer, Esbjerg224Mallemuk29-10-13Henne Strand
22Rasmus Turin, Dragør201Hvidsisken27-10-13Sydvestpynten
23Rasmus Turin, Dragør200Enkeltbekkasin24-10-13Hejresøen
24Rasmus Turin, Dragør199Tundrasædgås23-10-13Kongelundsområdet
25Jens Lind, Espergærde226Lille Flagspætte23-10-13Nakkehoved
26Jens Lind, Espergærde225Middelhavssølvmåge19-10-13Helsingør Nordhavn
27Henrik Böhmer, Esbjerg223Pungmejse19-10-13Grønningen, Blåvand
28Martin Strømkjær, Søndersø191Kaspisk Måge19-10-13Sønderborg havn
29Michael Køie Poulsen, Fredensborg203Sodfarvet Skråpe18-10-13Børstrup Hage
30Mads Elley, Næstved222Søkonge18-10-13Blåvand
31Mads Elley, Næstved221Sorthovedet Måge18-10-13Esbjerg
32Andreas Winding Mønsted221Søkonge18-10-13Bækbygård Strand
33Andreas Winding Mønsted220Sortgrå Ryle18-10-13Hvide Sande havn
34Michael Køie Poulsen, Fredensborg202Lapværling17-10-13Melby Overdrev
35Michael Mosebo Jensen, Middelfart201Hvidsisken16-10-13JP Manøvej, Rømø
36Rune Sø Neergaard, Aalborg228Fuglekongesanger16-10-13Tranum Klit Camping, Brovst
37Mads Elley, Næstved220Ringdrossel16-10-13Skallingen
38Andreas Winding Mønsted219Stor Korsnæb16-10-13Blåvand
39Rasmus Turin, Dragør198Pibesvane14-10-13Kongelundsområdet
40Michael Mosebo Jensen, Middelfart200Lapværling14-10-13Juvre, Rømø
41Michael Køie Poulsen, Fredensborg201Pibesvane14-10-13Mandø
42Michael Mosebo Jensen, Middelfart199Stor Korsnæb13-10-13Sønderskov-krattet
43Rune Sø Neergaard, Aalborg227Nordisk Lappedykker13-10-13Øst for Vigsø
44Mads Elley, Næstved219Bjerglærke13-10-13Ballum
45Henrik Böhmer, Esbjerg222Brun Løvsanger13-10-13Masterne, Horns Bjerge, Blåvand
46Rasmus Turin, Dragør197Stor Gråsisken12-10-13Sydvestpynten
47Rasmus Turin, Dragør196Bjergirisk12-10-13Kongelundsstranden
48Rasmus Turin, Dragør195Hedelærke12-10-13Sydvestpynten
49Michael Mosebo Jensen, Middelfart198Rødtoppet Fuglekonge12-10-13Sønderstrand-krattet
50Rune Sø Neergaard, Aalborg226Sortstrubet Bynkefugl12-10-13Tranum Klitplt
51Martin Strømkjær, Søndersø190Sortstrubet Bynkefugl12-10-13Blåvand
52Mads Elley, Næstved218Stor Korsnæb12-10-13Blåvand
53Henrik Böhmer, Esbjerg221Stor Korsnæb12-10-13Grønningen, Blåvand
54Henrik Böhmer, Esbjerg220Sortgrå Ryle08-10-13Blåvands Huk
55Jens Lind, Espergærde224Hvidbrynet Løvsanger07-10-13Nakkehoved
56Michael Køie Poulsen, Fredensborg200Skærpiber06-10-13Tanghjørnet
57Mads Elley, Næstved217Enkeltbekkasin06-10-13Feddet, Præstø
58Michael Mosebo Jensen, Middelfart197Stor Tornskade05-10-13Emtekær, F
59Jens Lind, Espergærde223Sortstrubet Bynkefugl29-09-13Gniben
60Rasmus Turin, Dragør194Skægmejse29-09-13Søvang
61Jens Lind, Espergærde222Storpiber29-09-13Sjællands Odde
62Allan Kjær Villesen, Lemvig221Hvidbrynet Løvsanger29-09-13Vest Stadil Fjord
63Rune Sø Neergaard, Aalborg225Hvidbrynet Løvsanger28-09-13Mandø By
64Mads Elley, Næstved216Lapværling28-09-13Mandø
65Mads Elley, Næstved215Hvidbrynet Løvsanger28-09-13Mandø
66Mads Elley, Næstved214Lille Fluesnapper28-09-13Mandø
67Michael Mosebo Jensen, Middelfart196Hvidbrynet Løvsanger28-09-13Thadesvej, Rømø
68Mads Elley, Næstved213Bjergvipstjert28-09-13Mandø
69Henrik Böhmer, Esbjerg219Rødtoppet Fuglekonge28-09-13Horntoftevej, Blåvand
70Rasmus Turin, Dragør193Steppehøg27-09-13Vestamager
71Mads Elley, Næstved212Stenvender27-09-13Mandø
72Mads Elley, Næstved211Skovhornugle27-09-13Mandø
73Jens Lind, Espergærde221Lille Fluesnapper26-09-13Nakkehoved
74Rasmus Turin, Dragør192Stor Korsnæb26-09-13Vestamager
75Andreas Winding Mønsted218Vendehals26-09-13Klosterkær
76Allan Kjær Villesen, Lemvig220Sorthovedet Måge25-09-13Thorsminde
77Rasmus Turin, Dragør191Huldue24-09-13Vestamager
78Jens Lind, Espergærde220Korttået Træløber22-09-13Helsingør Kirkegård
79Allan Kjær Villesen, Lemvig219Lomvie22-09-13Vejlby Klit
80Henrik Böhmer, Esbjerg218Sodfarvet Skråpe22-09-13Blåvands Huk
81Rune Sø Neergaard, Aalborg224Lapværling21-09-13Mandø
82Rasmus Turin, Dragør190Fjeldvåge21-09-13Kongelundsområdet
83Michael Mosebo Jensen, Middelfart195Pungmejse21-09-13Keldsnor, F: 3 fugle
84Henrik Böhmer, Esbjerg217Hvidbrynet Løvsanger21-09-13Blåvand By
85Henrik Böhmer, Esbjerg216Lille Fluesnapper21-09-13Skallingen lab
86Henrik Böhmer, Esbjerg215Storpiber21-09-13Skallingen
87Jens Lind, Espergærde219Rødstrubet Piber11-09-13Køge Sydstrand
88Michael Mosebo Jensen, Middelfart194Duehøg08-09-13Husby Strand, F
89Rasmus Turin, Dragør189Almindelig Kjove07-09-13Kongelundsstranden
90Henrik Böhmer, Esbjerg214Lærkefalk07-09-13Blåvands Huk
91Michael Mosebo Jensen, Middelfart193Dværgryle07-09-13Keldsnor, F
92Mads Elley, Næstved210Lille Kjove07-09-13Gedser
93Mads Elley, Næstved209Dværgfalk07-09-13Kallø Grå
94Jens Lind, Espergærde218Dværgfalk04-09-13Julebæk
95Rune Sø Neergaard, Aalborg223Tredækker03-09-13Boller Enge
96Rasmus Turin, Dragør188Natugle03-09-13Søvang
97Allan Kjær Villesen, Lemvig218Lille Kjove02-09-13Fjaltring
98Rasmus Turin, Dragør187Hedehøg01-09-13Klydesøen
99Andreas Winding Mønsted217Nøddekrige31-08-13Torup Sø
100Michael Mosebo Jensen, Middelfart192Stylteløber28-08-13Salme Nor, F




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.041 sek.
til toppen