Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2013

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske årsarter 2013".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Orla Hugger Jakobsen, Haslev237Kongeørn31-12-13Holmegårds Mose N. f. Næstved
2Søren Blanke, Kbh. Ø237Havlit31-12-13Vejle havn
3Hans Ole Matthiesen, Fredericia184Snespurv31-12-13Monnet
4Hans Ole Matthiesen, Fredericia183Bjergirisk31-12-13Monnet
5Henrik Højholm, Holte271Vandstær31-12-13Rådvad
6David Holst Manstrup, Esbjerg243Kernebider31-12-13Brattingsborg Skov
7Jens Lind, Espergærde279Vandstær30-12-13Solbjerg Engsø
8Kim Mogensen, Grindsted231Mellemflagspætte30-12-13Lunden. Gram
9Hans Ole Matthiesen, Fredericia182Mellemflagspætte30-12-13Gram
10Mette Rørdam, Snekkersten179Sneugle30-12-13Hanstholm
11Mette Rørdam, Snekkersten178Gråmåge30-12-13Hanstholm
12Mette Rørdam, Snekkersten177Hvidvinget Måge30-12-13Hanstholm
13Mette Rørdam, Snekkersten176Dværgmåge30-12-13Hanstholm
14Mette Rørdam, Snekkersten175Ride30-12-13Hanstholm
15Mette Rørdam, Snekkersten174Tundrasædgås30-12-13Vejlerne
16Christian Rørdam, Snekkersten205Sneugle30-12-13Hanstholmreservatet
17Christian Rørdam, Snekkersten204Hvidvinget Måge30-12-13Hanstholm
18Christian Rørdam, Snekkersten203Dværgmåge30-12-13Hanstholm
19Christian Rørdam, Snekkersten202Tundrasædgås30-12-13Vejlerne
20Christian Rørdam, Snekkersten201Islom30-12-13Kyst syd for Hanstholm
21Kristian Birchvald Jensen, Kolding222Sølvhejre30-12-13Ramsøen, Roskilde
22Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød180Hvidsisken30-12-13Melby Overdrev
23Søren Blanke, Kbh. Ø236Mellemflagspætte30-12-13Lunden, Gram
24Lars Højmark Mortensen, Skagen245Mellemflagspætte30-12-13Lunden Gram.
25Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød179Stor Gråsisken30-12-13Melby Overdrev
26Jørgen Ballegaard, Bryrup205Sneugle29-12-13Hansted reservat
27Jørgen Ballegaard, Bryrup204Hvidvinget Måge29-12-13Hanstholm
28Jørgen Ballegaard, Bryrup203Ismåge29-12-13Hansthom
29Jørgen Ballegaard, Bryrup202Stenvender29-12-13Hanstholm
30Alex Sand Frich, Tørring251Hvidvinget Måge29-12-13hanstholm
31Alex Sand Frich, Tørring250Sortgrå Ryle29-12-13hanstholm
32Christian Leth, Gilleleje219Pibesvane29-12-13Gram
33Charlotte Christel Jønsson, Ringsted162Sneugle29-12-13Hanstedreservatet
34Charlotte Christel Jønsson, Ringsted161Hvidvinget Måge29-12-13Hanstholm Havn
35Charlotte Christel Jønsson, Ringsted160Dværgmåge29-12-13Hanstholm Havn
36Charlotte Christel Jønsson, Ringsted159Ride29-12-13Klitmøller
37Charlotte Christel Jønsson, Ringsted158Ismåge29-12-13Hanstholm Havn
38Charlotte Christel Jønsson, Ringsted157Sortgrå Ryle29-12-13Hanstholm Havn
39Charlotte Christel Jønsson, Ringsted156Sortand29-12-13Klitmøller
40Charlotte Christel Jønsson, Ringsted155Sortstrubet Lom29-12-13Klitmøller
41Jan Kiel, Skælskør219Hvidvinget Måge29-12-13Hanstholm Havn
42Jan Kiel, Skælskør218Sneugle29-12-13Hanstedreservatet
43Jan Kiel, Skælskør217Ride29-12-13Klitmøller
44Jan Kiel, Skælskør216Ismåge29-12-13Hanstholm Havn
45Søren Blanke, Kbh. Ø235Sneugle29-12-13Hanstedreservatet
46Søren Blanke, Kbh. Ø234Ride29-12-13Hanstholm havn
47Søren Blanke, Kbh. Ø233Hvidvinget Måge29-12-13Hanstholm havn
48Søren Blanke, Kbh. Ø232Ismåge29-12-13Hanstholm havn
49Søren Blanke, Kbh. Ø231Pibesvane29-12-13Egebaksande
50Ivan Sejer Beck, Kerteminde180Sortspætte29-12-13Lindet Skov
51Ivan Sejer Beck, Kerteminde179Pibesvane29-12-13Stenderup
52Lars Højmark Mortensen, Skagen244Sneugle29-12-13Hanstholm.
53Lars Højmark Mortensen, Skagen243Sortgrå Ryle29-12-13Hanstholm havn.
54Anton Herrig Liebermann, Haderslev241Hvidsisken29-12-13Melby Overdrev
55Lars Højmark Mortensen, Skagen242Nordisk Lappedykker29-12-13Nors Sø.
56Kim Mogensen, Grindsted230Høgeugle29-12-13Agerskov Plantage - Karup
57Kim Mogensen, Grindsted229Sneugle29-12-13Hanstholm
58Kim Mogensen, Grindsted228Ismåge29-12-13Hanstholm Havn
59Peter Staarup Christensen, Glostrup219Høgeugle29-12-13Store Hareskov
60Jens Lind, Espergærde278Sortgrå Ryle28-12-13Roshage
61Jens Lind, Espergærde277Sneugle28-12-13Hanstholm
62Jens Lind, Espergærde276Ismåge28-12-13Hanstholm Havn
63Martin Liebermann, Haderslev215Høgeugle28-12-13Store Hareskov
64Martin Liebermann, Haderslev214Lille Skallesluger28-12-13Ølsemagle Revle
65Christian Leth, Gilleleje218Sneugle28-12-13Hanstedreservatet
66Christian Leth, Gilleleje217Hvidvinget Måge28-12-13Hanstholm Havn
67Christian Leth, Gilleleje216Dværgmåge28-12-13Hanstholm Havn
68Christian Leth, Gilleleje215Ismåge28-12-13Hanstholm Havn
69Jimmy Skat Hansen, Brønshøj298Mellemflagspætte28-12-13Gram Slotspark
70Jimmy Skat Hansen, Brønshøj297Sneugle28-12-13Hansted Resevatet
71Jimmy Skat Hansen, Brønshøj296Ismåge28-12-13Hanstholm Havn
72Kjeld Bjarne Nielsen, Helsinge204Stor Gråsisken28-12-13Melby Overdrev
73Kjeld Bjarne Nielsen, Helsinge203Hvidsisken28-12-13Melby Overdrev
74Peter Staarup Christensen, Glostrup218Gråmåge28-12-13Hanstholm Havn
75Peter Staarup Christensen, Glostrup217Ismåge28-12-13Hanstholm Havn
76Henrik Højholm, Holte270Mellemflagspætte28-12-13Gram
77Henrik Højholm, Holte269Hvidvinget Måge28-12-13Hanstholm Havn
78Henrik Højholm, Holte268Sneugle28-12-13Hanstholm
79Henrik Højholm, Holte267Ismåge28-12-13Hanstholm
80Henrik Kongshøj Callesen, Esbjerg204Sneugle28-12-13Hansted reservat
81Henrik Kongshøj Callesen, Esbjerg203Gråmåge28-12-13Hanstholm Havn
82Henrik Kongshøj Callesen, Esbjerg202Ismåge28-12-13Hanstholm Havn
83David Holst Manstrup, Esbjerg242Tejst28-12-13Issehoved
84Leif Frederiksen, Rødovre277Mellemflagspætte28-12-13Lunden, Gram, Sønderjylland
85Jørn Vinther Sørensen, Haderslev224Hvidvinget Måge28-12-13Hanstholm havn
86Jørn Vinther Sørensen, Haderslev223Ismåge28-12-13Hanstholm havn
87Jørn Vinther Sørensen, Haderslev222Sneugle28-12-13Hanstedreservatet
88Erik Overgård269Sneugle28-12-13Hanstedreservatet
89Erik Overgård268Hvidvinget Måge28-12-13Hanstholm Havn
90Erik Overgård267Ismåge28-12-13Hanstholm Havn
91Gert Juul Jeppesen, Idestrup251Sneugle28-12-13Hanstholm
92Gert Juul Jeppesen, Idestrup250Ismåge28-12-13Hanstholm
93Ivan Sejer Beck, Kerteminde178Skærpiber28-12-13Sydstranden Kerteminde
94Eske Morthensen240Sneugle28-12-13Hansted reservatet v/batteri
95Eske Morthensen239Hvidvinget Måge28-12-13 
96Eske Morthensen238Ismåge28-12-13Hanstholm Havn
97Ole Brauer, Fredensborg193Stor Gråsisken28-12-13Melby Overdrev
98Ole Brauer, Fredensborg192Amerikansk Sortand28-12-13Melby Overdrev
99Lene Smith, Sorø202Ismåge28-12-13Hanstholm havn
100Tommy Kaae, Løsning219Sneugle28-12-13Hanstholm Reservatet




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.123 sek.
til toppen