Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske ædelårsarter 2012

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske ædelårsarter 2012".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød149Stor Tornskade17-12-12Allerød Sø
2Ole Zoltan Göller, Esbjerg231Søkonge13-12-12Børsmose strand
3Henrik Böhmer, Esbjerg231Jagtfalk06-12-12Blåvands Huk
4Troels M. Krogh, København V.130Dværgmåge02-12-12Mosede Havn
5Allan Kjær Villesen, Lemvig239Silkehale24-11-12Gilbjerg Hoved
6Mads Elley, Næstved222Nøddekrige18-11-12Asserbo
7Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 202Bjergpiber18-11-12Hornbæk Enge
8Allan Kjær Villesen, Lemvig238Skovsneppe17-11-12Harboøre
9Allan Kjær Villesen, Lemvig237Islom17-11-12Harboøre Tange
10Michael Mosebo Jensen, Middelfart208Krognæb15-11-12Horseklint, F (4 stk.)
11Allan Kjær Villesen, Lemvig236Krognæb15-11-12Klosterheden
12Ole Zoltan Göller, Esbjerg230Stor Korsnæb13-11-12Landsende
13Ole Zoltan Göller, Esbjerg229Bjergpiber13-11-12Rimmevejsmarkerne, Rømø
14Ole Zoltan Göller, Esbjerg228Storpiber13-11-12Landsende
15Andreas Winding Mønsted207Nordisk Lappedykker11-11-12Kongens Kær
16Mads Elley, Næstved221Snespurv10-11-12Grenen
17Mads Elley, Næstved220Bjergpiber10-11-12Grenen
18Allan Kjær Villesen, Lemvig235Vandstær10-11-12Klosterheden
19Jens Walsted Christoffersen, Veflinge170Brun Tornskade09-11-12Årslev Engsø
20Rune Sø Neergaard, Aalborg236Krognæb04-11-12Grenen, Skagen + 10 ex. Nordmandshage
21Michael Køie Poulsen, Fredensborg208Snespurv04-11-12Ishøj Strand
22Ole Zoltan Göller, Esbjerg227Silkehale04-11-12Blåvandshuk
23Rasmus Turin, Dragør209Snespurv03-11-12Gilbjerghoved
24Rasmus Turin, Dragør208Søkonge03-11-12Asserbo strand
25Allan Kjær Villesen, Lemvig234Storpiber03-11-12Vest Stadil Fjord
26Henrik Brandt, Esbjerg V1Storpiber02-11-12Nyeng, Ho
27Simon Vikstrøm, København207Jagtfalk29-10-12Elkenøre Strand
28Anders Odd Wulff Nielsen, København N172Rødtoppet Fuglekonge28-10-12Gedser Odde
29Michael Køie Poulsen, Fredensborg207Sølvhejre27-10-12Nivå Bugt
30Anders Odd Wulff Nielsen, København N171Perleugle27-10-12Gedser Odde
31Anders Odd Wulff Nielsen, København N170Agerhøne26-10-12Gedser Odde
32Anders Odd Wulff Nielsen, København N169Blå Kærhøg26-10-12Gedser Odde
33Allan Kjær Villesen, Lemvig233Enkeltbekkasin26-10-12Harboøre Tange
34Ole Zoltan Göller, Esbjerg226Rødtoppet Fuglekonge21-10-12Rømø, Klitdiget
35Ole Zoltan Göller, Esbjerg225Tornhalesejler21-10-12Rømø
36Henrik Böhmer, Esbjerg230Stor Korsnæb21-10-12Blåvands Huk
37Michael Mosebo Jensen, Middelfart207Høgesanger19-10-12Digekrattet, Rømø
38Allan Kjær Villesen, Lemvig232Rødtoppet Fuglekonge19-10-12Nyeng
39Michael Mosebo Jensen, Middelfart206Rødtoppet Fuglekonge18-10-12Landsende, Rømø
40Mads Elley, Næstved219Bjerglærke18-10-12Ballum enge
41Mads Elley, Næstved218Tundrasædgås18-10-12Fiil sø
42Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 201Alk18-10-12Blåvandshuk
43Mads Elley, Næstved217Almindelig Skråpe17-10-12Vejers Strand
44Michael Køie Poulsen, Fredensborg206Ringdrossel16-10-12Mandø
45Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 200Søkonge16-10-12Blåvandshuk
46Michael Mosebo Jensen, Middelfart205Sortstrubet Bynkefugl15-10-12Landsende, Rømø
47Andreas Winding Mønsted206Storpiber15-10-12Filsø
48Andreas Winding Mønsted205Rødhalset Gås15-10-12Filsø
49Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 199Sortgrå Ryle15-10-12Blåvands Huk
50Rune Sø Neergaard, Aalborg235Knortegås14-10-12Sortbuget - Mandø
51Rune Sø Neergaard, Aalborg234Storpiber14-10-12Mandø
52Michael Mosebo Jensen, Middelfart204Enkeltbekkasin14-10-12Havsand
53Michael Mosebo Jensen, Middelfart203Lapværling14-10-12Havsand
54Rasmus Turin, Dragør207Lapværling14-10-12Mandø
55Rasmus Turin, Dragør206Bjerglærke14-10-12Mandø
56Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 198Kortnæbbet Gås14-10-12Blåvands Huk
57Simon Vikstrøm, København206Ride13-10-12Blåvand
58Simon Vikstrøm, København205Alk13-10-12Blåvand
59Simon Vikstrøm, København204Storpiber12-10-12Mandø
60Simon Vikstrøm, København203Lomvie12-10-12Blåvand
61Rune Sø Neergaard, Aalborg233Tajgapiber11-10-12Mandø
62Allan Kjær Villesen, Lemvig231Hvidbrynet Løvsanger11-10-12Blåvand/Hvidbjerg Strand
63Henrik Böhmer, Esbjerg229Schwarz' Løvsanger11-10-12Blåvands Huk
64Henrik Böhmer, Esbjerg228Lille Fluesnapper11-10-12Mandø
65Henrik Böhmer, Esbjerg227Sibirisk Bynkefugl10-10-12Grønningen
66Rune Sø Neergaard, Aalborg232Gråmåge09-10-12Hirtshals Havn
67Henrik Böhmer, Esbjerg226Sabinemåge09-10-12Blåvands Huk
68Rasmus Turin, Dragør205Stor Tornskade08-10-12Avedøre holme
69Anders Odd Wulff Nielsen, København N168Huldue07-10-12Gulstav
70Mads Elley, Næstved216Mallemuk07-10-12Smidstrup Strand
71Mads Elley, Næstved215Nordisk Lappedykker07-10-12Smidstrup Strand
72Ole Zoltan Göller, Esbjerg224Hvidbrynet Løvsanger07-10-12Rømø
73Anders Odd Wulff Nielsen, København N167Blisgås07-10-12Gulstav
74Martin Strømkjær, Søndersø185Tejst06-10-12 
75Allan Kjær Villesen, Lemvig230Rødstrubet Piber06-10-12Harboøre Tange
76Allan Kjær Villesen, Lemvig229Mellemkjove06-10-12Harboøre Tange
77Allan Kjær Villesen, Lemvig228Sodfarvet Skråpe06-10-12Harboøre Tange
78Rune Sø Neergaard, Aalborg231Lapværling04-10-12Lille Vildmose
79Ole Zoltan Göller, Esbjerg223Rødstrubet Piber02-10-12Sneum Digesø
80Ole Zoltan Göller, Esbjerg222Thorshane02-10-12Sneum Digesø
81Mads Elley, Næstved214Rødstrubet Piber02-10-12Avnø
82Rasmus Turin, Dragør204Hvidbrynet Løvsanger30-09-12Utterslev mose
83Mads Elley, Næstved213Storkjove30-09-12Smidstrup Strand
84Mads Elley, Næstved212Mellemkjove30-09-12Smidstrup Strand
85Mads Elley, Næstved211Thorshane30-09-12Smidstrup Strand
86Mads Elley, Næstved210Sodfarvet Skråpe30-09-12Smidstrup Strand
87Mads Elley, Næstved209Sortstrubet Lom30-09-12Smidstrup Strand
88Mads Elley, Næstved208Rødstrubet Lom30-09-12Smidstrup Strand
89Henrik Böhmer, Esbjerg225Thorshane30-09-12Blåvands Huk
90Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 197Enkeltbekkasin29-09-12Mandø
91Henrik Böhmer, Esbjerg224Lunde29-09-12Blåvands Huk
92Henrik Böhmer, Esbjerg223Mellemkjove29-09-12Blåvands Huk
93Henrik Böhmer, Esbjerg222Hvidbrynet Løvsanger29-09-12Blåvands Huk
94Rune Sø Neergaard, Aalborg230Isfugl28-09-12Hammer Bakker
95Mads Elley, Næstved207Duehøg25-09-12Matriklen, Næstved
96Rune Sø Neergaard, Aalborg229Hvidbrynet Løvsanger23-09-12Nørre Lyngvig + 11/10 Mandø
97Rune Sø Neergaard, Aalborg228Sortstrubet Bynkefugl22-09-12Husby Klit
98Mads Elley, Næstved206Lomvie20-09-12Korshage
99Henrik Böhmer, Esbjerg221Storkjove19-09-12Blåvands Huk
100Ole Zoltan Göller, Esbjerg221Storkjove17-09-12Børsmose




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.038 sek.
til toppen