Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2012

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske årsarter 2012".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Lars Paaby, Søborg267Topskarv31-12-12Hanstholm havn
2Torben Laursen, Harlev J225Sortstrubet Drossel31-12-12Vust Holme
3Stinne Aastrup, Viborg248Sortstrubet Drossel31-12-12Vust
4Peter Leth Olsen, Ringkøbing248Mandarinand31-12-12Lyngby Mølledam
5Lars Paaby, Søborg266Sortstrubet Drossel30-12-12Vust Holme
6Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg274Lille Bjergand30-12-12Skælskør Inderfjord.
7Allan Kjær Villesen, Lemvig290Lille Bjergand30-12-12Skælskør Inderfjord
8Christian Andersen Jensen, Harlev279Sortstrubet Drossel30-12-12Vust Holme
9Orla Hugger Jakobsen, Haslev234Lille Bjergand30-12-12Skælskør Inderfjord
10Henrik Pedersen, Hjørring229Havlit30-12-12Jerup Strand
11Martin Strømkjær, Søndersø200Skærpiber30-12-12Flyvesandet
12Martin Strømkjær, Søndersø199Kernebider30-12-12Ass. kirkegård
13Lene Smith, Sorø211Bjergand30-12-12Borreby mose, Kidholm
14Lene Smith, Sorø210Lille Bjergand30-12-12Borreby mose, Kidholm
15Jimmy Skat Hansen, Brønshøj279Mandarinand29-12-12Lyngby Mølledam
16Søren Peter Pinnerup, Lejre189Lille Bjergand29-12-12Skælskør Inderfjord
17Morten Heegaard, Rødovre229Lille Bjergand29-12-12Skelskør Nor ved Borreby Mose
18Mogens Neergaard, Hjallerup261Sortstrubet Drossel29-12-12Vust Holme, Vejlerne
19Allan Kjær Villesen, Lemvig289Sortstrubet Drossel29-12-12Øst for Lund Fjord dæmningen
20Rune Sø Neergaard, Aalborg266Sortstrubet Drossel29-12-12Vust Holme, Vejlerne
21Martin Strømkjær, Søndersø198Vandstær29-12-12Munkemose
22Svend Erik Petersen, Ringkøbing258Sortstrubet Drossel29-12-12Lund Fjord
23Jens Ballegaard, Ringkøbing266Sortstrubet Drossel29-12-12Lund Fjordvej
24Jens Lind, Espergærde259Jagtfalk28-12-12Klydeesøen
25Jens Lind, Espergærde258Pibesvane28-12-12Klydesøen
26Thyge Enevoldsen, Frederiksberg236Sortspætte28-12-12Tisvilde Hegn
27Thyge Enevoldsen, Frederiksberg235Pibesvane28-12-12Tisvilde hegn
28Jens Gulseth Wessberg, København Ø223Dværgmåge28-12-12Ålebæk Strand
29Thomas Nielsen, Viby Sjælland181Bjergirisk28-12-12Vestamager
30Jens Gulseth Wessberg, København Ø222Nordisk Lappedykker28-12-12Ålebæk Strand
31Hans Henrik Larsen, Hjørring223Sortstrubet Drossel28-12-12Han Vejle
32Michael Køie Poulsen, Fredensborg262Jagtfalk28-12-12Klydesøen
33Thyge Enevoldsen, Frederiksberg234Stenvender27-12-12Køge sydstrand
34Asger Lykkegaard, Aalborg187Vandstær26-12-12Skovmøllen, Giber Å
35Jan Speiermann, København V233Lille Bjergand26-12-12Skælskør Inderfjord
36Christian Rørdam, Snekkersten200Bjergpiber26-12-12Hornbæk Havn
37Luise Ekberg259Lille Bjergand26-12-12Skælskør Inderfjord
38Per Bo Hansen285Lille Bjergand26-12-12Skælskør, Inderfjorden
39Andreas Petersen, København Ø226Lille Bjergand26-12-12Skælskør Inderfjord
40Asger Lykkegaard, Aalborg186Natugle25-12-12Marselisskoven, Århus
41Christian Leth, Gilleleje181Søkonge25-12-12Gilleleje havn
42Thomas Nielsen, Viby Sjælland180Dompap25-12-12Dronningmølle
43Jan Kiel, Skælskør223Lille Bjergand25-12-12Skælskør Inderfjord
44Jens Gulseth Wessberg, København Ø221Skovhornugle25-12-12Bagsværd
45Jens Gulseth Wessberg, København Ø220Mandarinand25-12-12Lyngby Mølledam
46Lars Paaby, Søborg265Lille Bjergand22-12-12Skælskør
47Jimmy Skat Hansen, Brønshøj278Lille Bjergand22-12-12Skælskør Inderfjord
48Bo Thyge Johansen, Hilllerød279Mandarinand22-12-12Lyngby Mølledam
49Per Poulsen, Esbjerg V273Lille Bjergand22-12-12Skælskør indrefjord
50Christian Andersen Jensen, Harlev278Lille Bjergand22-12-12Skælskør Inderfjord
51Michael Køie Poulsen, Fredensborg261Lille Bjergand22-12-12Skælskør Nor
52Henrik Pedersen, Hjørring228Kaspisk Måge22-12-12Hirtshals Nordsøcenteret
53Mette Rørdam, Snekkersten167Kongeørn21-12-12Lille Vildmose
54Christian Rørdam, Snekkersten199Kongeørn21-12-12Lille Vildmose
55Mads Elley, Næstved267Lille Bjergand20-12-12Skælskør Nor
56Mette Rørdam, Snekkersten166Bomlærke20-12-12Kloster
57Christian Rørdam, Snekkersten198Bomlærke20-12-12Kloster
58Christian Rørdam, Snekkersten197Isfugl20-12-12Tim, WJ
59Stefan Stürup, Dragør220Bjergand20-12-12Dragør lystbådehavn
60Mette Rørdam, Snekkersten165Kortnæbbet Gås19-12-12Stauning
61Christian Rørdam, Snekkersten196Kortnæbbet Gås19-12-12Stauning
62Thyge Enevoldsen, Frederiksberg233Lille Bjergand18-12-12Skelskør fjord
63Jens Lind, Espergærde257Lille Bjergand17-12-12Skælskør
64Leif Frederiksen, Rødovre278Lille Bjergand17-12-12Skælskør inderfjord
65Emil Blicher Bjerregård, Hillerød225Vandstær17-12-12Solbjerg Engsø
66Hans Henrik Larsen, Hjørring222Kaspisk Måge16-12-12Hirtshals Østhavn
67Thyge Enevoldsen, Frederiksberg232Kernebider16-12-12Vestre Kirkegård
68Martin Svinth Ebbesen154Skovsneppe14-12-12 
69Jørn Vinther Sørensen, Haderslev242Skovsneppe14-12-12Tæt på Christiansfeld
70Peter Enemark, København Ø165Skovsneppe14-12-12Damhusengen
71Stefan Stürup, Dragør219Pibesvane13-12-12Billum
72Stefan Stürup, Dragør218Kortnæbbet Gås13-12-12Billum
73Kurt Prentow, Hirtshals205Kaspisk Måge12-12-12Hirtshals
74Henrik Stenholt, Silkeborg200Duehøg12-12-12Søbyvad
75Erik Groth-Andersen, Hillerød233Bjergirisk09-12-12Hornbæk Havn
76Søren Blanke, Kbh. Ø228Enkeltbekkasin09-12-12Nivå bugt
77Jan Speiermann, København V232Middelhavssølvmåge08-12-12Enghaveparken
78Thomas Vikstrøm, Farum187Nøddekrige08-12-12Tisvilde Hegn
79Hans Ole Matthiesen, Fredericia186Vandstær08-12-12Munke Mose
80Henrik Pedersen, Hjørring227Bjergpiber08-12-12Jerup Strand
81Michael.G Jensen206Lille Lappedykker08-12-12Kongeå Slusen
82Stefan Stürup, Dragør217Jagtfalk08-12-12Klydrsøen
83Mads Elley, Næstved266Lapværling08-12-12Vestamager
84Martin Liebermann, Haderslev229Stor Tornskade08-12-12Hindemaj
85Henrik Böhmer, Esbjerg245Jagtfalk06-12-12Blåvands Huk
86Niels Aagaard, Århus C121Agerhøne05-12-12Sorø
87Henrik Kongshøj Callesen, Esbjerg212Kvækerfinke05-12-12Esbjerg C
88Jens Ballegaard, Ringkøbing265Nordisk Lappedykker05-12-12Bækbygård Strand
89Kurt Prentow, Hirtshals204Skovhornugle04-12-12Nørre Tornby
90Jens Ballegaard, Ringkøbing264Slørugle04-12-12Holmsland
91Henrik Kingo Andersen, Odense N203Snespurv03-12-12Skagen
92Henrik Kingo Andersen, Odense N202Bjergpiber03-12-12Skagen
93Henrik Kingo Andersen, Odense N201Sule03-12-12Skagen
94Troels M. Krogh, København V.137Dværgmåge02-12-12Mosede Havn
95Stinne Aastrup, Viborg247Mongolsk Piber02-12-12Skagen
96Anders Odd Wulff Nielsen, København N210Kaspisk Måge02-12-12Skovsøen, Fruens Bøge, Odense
97Lars Paaby, Søborg264Mongolsk Piber02-12-12Grenen, Skagen
98Asger Lykkegaard, Aalborg185Bjergpiber02-12-12Ulvedybet, ved pumpehuset
99Asger Lykkegaard, Aalborg184Enkeltbekkasin02-12-12Ulvedybet, ved pumpehuset
100Asger Lykkegaard, Aalborg183Blå Kærhøg02-12-12Ølands Vejle




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.261 sek.
til toppen