Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske ædelårsarter 2011

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske ædelårsarter 2011".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Michael Schwalbe, Gram240Stor Hornugle30-12-11Stensbæk Plantage (3 eks.)
2Rasmus Turin, Dragør201Mellemkjove29-12-11Kronborg
3Rasmus Turin, Dragør200Søkonge26-12-11Kronborg
4Simon Vikstrøm, København209Isfugl26-12-11Rørsø, Nysted
5Michael Schwalbe, Gram239Kongeederfugl21-12-11Rømø Vesterstrand
6Simon Vikstrøm, København208Nordisk Lappedykker16-12-11Gedser Odde
7Michael Schwalbe, Gram238Lille Stormsvale15-12-11Rømø Vesterstrand
8Anders Odd Wulff Nielsen, København N167Snespurv14-12-11Monnet, Tåsinge
9Preben Berg, Vordingborg215Storkjove11-12-11Gedser Odde
10Allan Kjær Villesen, Silkeborg237Skovsneppe07-12-11Holstebro
11Bo Thyge Johansen, Hilllerød209Hvidvinget Måge06-12-11Ramløse, nær Arresø
12Anders Odd Wulff Nielsen, København N166Lomvie05-12-11Strandby, Frederikshavn
13Anders Odd Wulff Nielsen, København N165Ride05-12-11Hirtshals Havn
14Anders Odd Wulff Nielsen, København N164Sule05-12-11Hirtshals Havn
15Anders Odd Wulff Nielsen, København N163Mallemuk05-12-11Hirtshals Havn
16Henrik Böhmer, Esbjerg V228Topskarv05-12-11Esbjerg Nordhavn
17Brian Maar Pedersen, Horbelev166Pibesvane04-12-11Maglemose, NØ Falster
18Troels M. Krogh, København V.126Havlit04-12-11Set fra Mosede Havn
19Michael Schwalbe, Gram237Storpiber30-11-11Ballum forland
20Michael Køie Poulsen, Fredensborg204Mellemkjove28-11-11Helsingør Lystbådehavn
21Henrik Böhmer, Esbjerg V227Bjergpiber28-11-11Esbjerg Nordhavn
22Preben Berg, Vordingborg214Sule26-11-11Gedser Odde
23Allan Kjær Villesen, Silkeborg236Bjergpiber26-11-11Harboøre Tange
24Henrik Böhmer, Esbjerg V226Sølvhejre26-11-11Gl. Hviding Forland
25Henrik Böhmer, Esbjerg V225Storpiber22-11-11Sneum Engsø
26Henrik Böhmer, Esbjerg V224Nilgås22-11-11Novrup Grusgrav
27Rune Sø Neergaard, Aalborg230Søkonge20-11-11Hou
28Michael Schwalbe, Gram236Nordisk Lappedykker16-11-11Rømø Nordveststrand
29Bo Thyge Johansen, Hilllerød208Spurveugle14-11-11tisvilde hegn
30Rasmus Turin, Dragør199Lapværling13-11-11Vest stadil fjord
31Rasmus Turin, Dragør198Sølvhejre13-11-11Agger Tange
32Michael Schwalbe, Gram235Hvidvinget Korsnæb12-11-11Tisvilde Hegn
33Michael Schwalbe, Gram234Spurveugle12-11-11Tisvilde Hegn
34Troels M. Krogh, København V.125Ravn12-11-11V/Mølleåen
35Martin Strømkjær, Søndersø180Stor Tornskade12-11-11Vedby
36Henrik Böhmer, Esbjerg V223Tundrasædgås11-11-11Fovrfeldtbækkens Udløb
37Brian Maar Pedersen, Horbelev165Ride11-11-11Hirtshals Havn
38Brian Maar Pedersen, Horbelev164Bjergirisk11-11-11Lille Vildmose
39Brian Maar Pedersen, Horbelev163Lomvie11-11-11Hirtshals Havn
40Simon Vikstrøm, København207Mellemkjove10-11-11Gedser Odde
41Preben Berg, Vordingborg213Vandstær07-11-11Bangsebro Skov
42Anders Odd Wulff Nielsen, København N162Dværgmåge06-11-11Hvide Sande Havn
43Michael Schwalbe, Gram233Bjergpiber05-11-11Mandø
44Troels M. Krogh, København V.124Træløber03-11-11Møn
45Troels M. Krogh, København V.123Sumpmejse03-11-11Møn
46Troels M. Krogh, København V.122Knarand03-11-11Møn
47Troels M. Krogh, København V.121Sortstrubet Lom03-11-11Møn
48Rune Sø Neergaard, Aalborg229Bjergpiber02-11-11Uggerby Strand
49Rune Sø Neergaard, Aalborg228Skægmejse02-11-11Hirtshals Øststrand
50Jesper Brodersen, Værløse56Rødhovedet And30-10-11Damhussøen
51Rasmus Turin, Dragør197Rødtoppet Fuglekonge30-10-11Stevns klint
52Rasmus Turin, Dragør196Stor Stormsvale30-10-11kikhavn
53Brian Maar Pedersen, Horbelev162Sølvhejre30-10-11Hesnæs Eng
54Troels M. Krogh, København V.120Knortegås30-10-11V/Hundige Havn
55Allan Kjær Villesen, Silkeborg235Høgesanger27-10-11Mandø
56Preben Berg, Vordingborg212Rødhalset Gås27-10-11Gedser Agerland
57Preben Berg, Vordingborg211Skovhornugle25-10-11Saksfjed Inddæmning
58Bo Thyge Johansen, Hilllerød207Sølvhejre25-10-11rømødæmningen
59Preben Berg, Vordingborg210Enkeltbekkasin24-10-11Saksfjed Inddæmning
60Preben Berg, Vordingborg209Lapværling23-10-11Hyllekrog
61Michael Mosebo Jensen, Middelfart212Rødtoppet Fuglekonge23-10-11Tryggelev Nor
62Michael Mosebo Jensen, Middelfart211Lapværling23-10-11Dovns Klint, F
63Peder Nygaard Nielsen, Jelling2Dværgværling21-10-11Mandø
64Peder Nygaard Nielsen, Jelling1Rødøjet Vireo21-10-11Mandø
65Andreas Winding Mønsted214Brilleand21-10-11Grenen
66Michael Køie Poulsen, Fredensborg203Snespurv20-10-11Mandø
67Michael Mosebo Jensen, Middelfart210Bjerglærke20-10-11Mandø, trk. S
68Henrik Böhmer, Esbjerg V222Stor Tornskade20-10-11Blåvand
69Henrik Böhmer, Esbjerg V221Lille Stormsvale18-10-11Blåvands Huk
70Michael Køie Poulsen, Fredensborg202Bjergirisk17-10-11Raghammer
71Michael Mosebo Jensen, Middelfart209Kaspisk Måge17-10-11Nexø Havn
72Anders Odd Wulff Nielsen, København N161Tejst17-10-11Gedser Odde
73Anders Odd Wulff Nielsen, København N160Blisgås17-10-11Gedser Odde
74Henrik Böhmer, Esbjerg V220Rødtoppet Fuglekonge17-10-11Blåvand
75Rasmus Turin, Dragør195Storpiber16-10-11Kongelundsstranden
76Michael Mosebo Jensen, Middelfart208Hvidbrynet Løvsanger16-10-11Raghammer Odde, B
77Mathias Blicher Bjerregård172Skærpiber16-10-11Blåvands Huk
78Andreas Winding Mønsted213Alk16-10-11Nordstrand
79Michael Mosebo Jensen, Middelfart207Storpiber15-10-11Ringebakker, B
80Simon Vikstrøm, København206Søkonge15-10-11Blåvand
81Henrik Böhmer, Esbjerg V219Søkonge15-10-11Blåvands Huk
82Henrik Böhmer, Esbjerg V218Nordisk Lappedykker15-10-11Blåvand
83Brian Maar Pedersen, Horbelev161Vindrossel14-10-11Albertslund St.
84Simon Vikstrøm, København205Lomvie14-10-11Blåvand
85Henrik Böhmer, Esbjerg V217Skovhornugle13-10-11Blåvand
86Henrik Böhmer, Esbjerg V216Ringdrossel13-10-11Fovrfeldtbækkens Udløb
87Henrik Böhmer, Esbjerg V215Havørn13-10-11Langli
88Anders Odd Wulff Nielsen, København N159Bjergirisk12-10-11Thurø Rev, Fyn
89Anders Odd Wulff Nielsen, København N158Havlit12-10-11Thurø Rev, Fyn
90Allan Kjær Villesen, Silkeborg234Søkonge11-10-11Vejlby Klit
91Mathias Blicher Bjerregård171Søkonge11-10-11Børstrup Hage
92Mathias Blicher Bjerregård170Sortgrå Ryle11-10-11Børstrup Hage
93Bo Thyge Johansen, Hilllerød206Sodfarvet Skråpe11-10-11vejers strand
94Henrik Böhmer, Esbjerg V214Hvidvinget Måge11-10-11Esbjerg Havn
95Rasmus Turin, Dragør194Tundrasædgås09-10-11Kongelundsstranden
96Rasmus Turin, Dragør193Storkjove09-10-11kikhavn
97Rasmus Turin, Dragør192Mosehornugle09-10-11Kongelundsstranden
98Rasmus Turin, Dragør191Stor Tornskade09-10-11Kongelundsstranden
99Rasmus Turin, Dragør190Bjergvipstjert09-10-11Kongelundsstranden
100Troels M. Krogh, København V.119Fjeldvåge09-10-11Ishøj Strand




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.040 sek.
til toppen