Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske ædelårsarter 2010

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske ædelårsarter 2010".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Brian Maar Pedersen, Horbelev181Skovhornugle29-12-10Gedser Odde
2Michael Køie Poulsen, Fredensborg204Sortgrå Ryle26-12-10Liseleje Strand
3Lars Højmark Mortensen, Skagen203Gråmåge14-12-10Skagen Havn.
4Rune Sø Neergaard, Aalborg220Middelhavssølvmåge13-12-10Nørresundby Havn
5Brian Maar Pedersen, Horbelev180Dværgmåge12-12-10Grønsund
6Michael Mosebo Jensen, Middelfart200Duehøg28-11-10Husby Strand
7Preben Berg, Vordingborg216Sabinemåge20-11-10Gedser Odde
8Preben Berg, Vordingborg215Hvidsisken20-11-10Gedser Odde
9Brian Maar Pedersen, Horbelev179Skovsneppe20-11-10Maglemose, Aastrup/Horbelev
10Michael Køie Poulsen, Fredensborg203Hvidsisken18-11-10Hornbæk Havn
11Preben Berg, Vordingborg214Lunde16-11-10Gedser Odde
12Rune Sø Neergaard, Aalborg219Hvidsisken14-11-10Aså, Gerå 24/12
13Ole Zoltan Göller, Esbjerg235Nordisk Lappedykker09-11-10skallingen
14Asger Lykkegaard, Aalborg209Stor Stormsvale08-11-10Gallohaven (Risskov Strand)
15Michael Mosebo Jensen, Middelfart199Ringdrossel07-11-10Mosen, Blåvand
16Ole Zoltan Göller, Esbjerg234Gråmåge06-11-10Blåvandshuk
17Ole Zoltan Göller, Esbjerg233Stor Stormsvale06-11-10Blåvandshuk
18Martin Søgaard Nielsen, Odense SV199Storpiber06-11-10Nordhukket ved skurvognen
19Martin Søgaard Nielsen, Odense SV198Søkonge06-11-10Nordhukket
20Asger Lykkegaard, Aalborg208Grønspætte31-10-10Gudenåen, Langå
21Ole Zoltan Göller, Esbjerg232Fyrremejse28-10-10Solbjerg Plantage
22Ole Zoltan Göller, Esbjerg231Thorshane26-10-10Sneum Digesø
23Martin Søgaard Nielsen, Odense SV197Silkehale25-10-10H. P. Simonsens Alle
24Lasse Braae, Rørvig197Korttået Træløber24-10-10Rørvig By
25Martin Søgaard Nielsen, Odense SV196Tundrasædgås23-10-10Helnæs Made
26Lasse Braae, Rørvig196Ride22-10-10Korshage
27Lasse Braae, Rørvig195Sodfarvet Skråpe22-10-10Klint
28Martin Søgaard Nielsen, Odense SV195Alk22-10-10Flyvesandet, Fyn
29Martin Søgaard Nielsen, Odense SV194Nordisk Lappedykker22-10-10Flyvesandet, Fyn
30Michael Køie Poulsen, Fredensborg202Søkonge22-10-10Børstrup Hage
31Michael Køie Poulsen, Fredensborg201Sodfarvet Skråpe22-10-10Børstrup Hage
32Asger Lykkegaard, Aalborg207Søkonge21-10-10Blåvands Huk
33Asger Lykkegaard, Aalborg206Lapværling21-10-10Blåvands Huk
34Asger Lykkegaard, Aalborg205Stor Tornskade21-10-10Blåvands Huk
35Ole Zoltan Göller, Esbjerg230Sortstrubet Bynkefugl20-10-10grønningen
36Ole Zoltan Göller, Esbjerg229Stor Korsnæb19-10-10Nyeng
37Ole Zoltan Göller, Esbjerg228Fuglekongesanger19-10-10Skallinglaboratoriet
38Michael Mosebo Jensen, Middelfart198Enkeltbekkasin19-10-10Skallingen
39Ole Kristjansen, Viborg204Fuglekongesanger19-10-10nyeng
40Asger Lykkegaard, Aalborg204Korttået Træløber19-10-10TDC-området, Blåvand
41Ole Zoltan Göller, Esbjerg227Rødtoppet Fuglekonge18-10-10Nyeng
42Michael Mosebo Jensen, Middelfart197Lapværling17-10-10Skallingen
43Andreas Winding Mønsted211Søkonge17-10-10Grenen
44Michael Mosebo Jensen, Middelfart196Silkehale16-10-10Måde, Esbjerg
45Lasse Braae, Rørvig194Sortstrubet Bynkefugl15-10-10Korshage
46Ole Zoltan Göller, Esbjerg226Hvidbrynet Løvsanger13-10-10TJæreborg
47Lars Højmark Mortensen, Skagen202Lapværling13-10-10 
48Lars Højmark Mortensen, Skagen201Enkeltbekkasin13-10-10 
49Preben Berg, Vordingborg213Sølvhejre12-10-10Hyllekrog
50Henrik Brandt, Esbjerg V1Stendrossel12-10-10Fanø
51Brian Maar Pedersen, Horbelev178Mosehornugle12-10-10Gedser Odde
52Brian Maar Pedersen, Horbelev177Stor Tornskade11-10-10Gedser Odde
53Troels M. Krogh, København V.127Silkehale10-10-10Hvidovre
54Martin Søgaard Nielsen, Odense SV193Skægmejse10-10-10Blåvand Fuglestation 19 stk trk S
55Lars Højmark Mortensen, Skagen200Bjerglærke09-10-10 
56Brian Maar Pedersen, Horbelev176Rødtoppet Fuglekonge08-10-10Gedser Odde
57Brian Maar Pedersen, Horbelev175Hedelærke08-10-10Gedser Odde
58Martin Søgaard Nielsen, Odense SV192Hvidbrynet Løvsanger07-10-10Skallingvej 14
59Sebastian Klein, København230Skestork06-10-10vejlerne
60Brian Maar Pedersen, Horbelev174Lille Fluesnapper06-10-10Gedser Odde
61Brian Maar Pedersen, Horbelev173Bjergvipstjert06-10-10Gedser Odde
62Michael Køie Poulsen, Fredensborg200Husrødstjert06-10-10ved Lille Dyrehave
63Henrik Böhmer, Esbjerg237Storpiber05-10-10Blåvands Huk
64Brian Maar Pedersen, Horbelev172Fiskeørn05-10-10Birkemose
65Henrik Böhmer, Esbjerg236Rødstrubet Piber04-10-10Blåvands Huk
66Michael Mosebo Jensen, Middelfart195Hedelærke30-09-10Dovns Klint
67Martin Søgaard Nielsen, Odense SV191Bjergvipstjert25-09-10Storedal, Læsø
68Martin Søgaard Nielsen, Odense SV190Sandløber25-09-10Syrodde, Læsø 2 trk. S
69Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød146Vandrefalk22-09-10Salpetermosen
70Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød145Havørn22-09-10Salpetermosen
71Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød144Blå Kærhøg22-09-10Salpetermosen
72Ole Zoltan Göller, Esbjerg225Sabinemåge21-09-10Sneum Enge
73Henrik Böhmer, Esbjerg235Hvidbrynet Løvsanger21-09-10Blåvands Huk
74Martin Søgaard Nielsen, Odense SV189Thorshane19-09-10Sabinebunkeren, Blåvandshuk
75Martin Søgaard Nielsen, Odense SV188Sabinemåge19-09-10Sabinebunkeren, Blåvandshuk
76Lasse Braae, Rørvig193Lomvie19-09-10Korshage
77Lasse Braae, Rørvig192Odinshane19-09-10Korshage
78Lasse Braae, Rørvig191Dværgfalk19-09-10Korshage
79Ole Zoltan Göller, Esbjerg224Sorthovedet Måge18-09-10Landemærket, Esbjerg
80Ole Zoltan Göller, Esbjerg223Lille Kjove18-09-10Blåvandshuk
81Rune Sø Neergaard, Aalborg218Sodfarvet Skråpe18-09-10Lild Strand
82Lasse Braae, Rørvig190Thorshane18-09-10Klint
83Martin Søgaard Nielsen, Odense SV187Lomvie18-09-10nordhukket, Blåvandshuk
84Martin Søgaard Nielsen, Odense SV186Ride18-09-10Nordhukket, Blåvandshuk
85Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød143Krumnæbbet Ryle18-09-10Børstrup Hage
86Rune Sø Neergaard, Aalborg217Sortgrå Ryle17-09-10Hirtshals Havn
87Rune Sø Neergaard, Aalborg216Balearskråpe17-09-10Hirtshals Havn
88Hanne Kapala, København12Storkjove17-09-10Blåvands Huk
89Hanne Kapala, København11Mallemuk17-09-10Blåvands Huk
90Hanne Kapala, København10Sule17-09-10Blåvands Huk
91Michael Mosebo Jensen, Middelfart194Sabinemåge16-09-10N-Hukket, Blåvand
92Henrik Böhmer, Esbjerg234Sabinemåge16-09-10Blåvands Huk
93Lars Højmark Mortensen, Skagen199Strandhjejle15-09-10 
94Henrik Böhmer, Esbjerg233Stor Stormsvale15-09-10Blåvands Huk
95Henrik Böhmer, Esbjerg232Thorshane14-09-10Blåvands Huk
96Henrik Böhmer, Esbjerg231Sorthovedet Måge14-09-10Blåvands Huk
97Henrik Böhmer, Esbjerg230Middelhavssølvmåge14-09-10Blåvands Huk
98Henrik Böhmer, Esbjerg229Mellemkjove13-09-10Blåvands Huk
99Anders Odd Wulff Nielsen, København N172Nilgås10-09-10Bøjden Nor
100Michael Mosebo Jensen, Middelfart193Dværgfalk10-09-10Husby Strand, F




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.177 sek.
til toppen