Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2010

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske årsarter 2010".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Jimmy Skat Hansen, Brønshøj276Hvidsisken31-12-10Kronborg
2Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn163Lapværling31-12-10Nr. Farup Enge - Mellemvej - min. 52
3Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup71Snespurv31-12-10Nr. Farup Enge, Ribe
4Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup70Lapværling31-12-10Nr. Farup Enge, Ribe
5Michael.G Jensen224Hvidsisken31-12-10 
6Jens Lind, Espergærde272Isfugl31-12-10Esrum Møllegård
7Lise Hammer, Søborg220Snespurv31-12-10Helsingør lystbådehavn
8Lise Hammer, Søborg219Hvidsisken31-12-10Kronborg
9Lise Hammer, Søborg218Stor Gråsisken31-12-10Kronborg
10Kield Andersson, Tarm190Grønsisken31-12-10Guldager
11Hans Henrik Larsen, Hjørring207Bjerglærke31-12-10Jerup strand
12Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.205Vandstær30-12-10Næstved
13Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.204Kongeørn30-12-10Karrebæksminde
14Kield Andersson, Tarm189Lille Skallesluger30-12-10Hvide Sande
15Kield Andersson, Tarm188Nordisk Lappedykker30-12-10Hvide Sande
16Poul Holm, Roskilde270Hvidsisken30-12-10Helsingør
17Poul Holm, Roskilde269Isfugl30-12-10Esrum Møllegård
18Brian Maar Pedersen, Horbelev194Skovhornugle29-12-10Gedser Odde
19Gert Juul Jeppesen, Idestrup198Hvidsisken29-12-10Helsingør, Kronborg
20Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn162Snespurv29-12-10Ribe - Mellemvej
21Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn161Bjergirisk29-12-10Ribe - Mellemvej
22Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn160Blå Kærhøg29-12-10Ribe - Mellemvej
23Ivan Sejer Beck, Kerteminde167Kernebider29-12-10Ansgar Kirkegård, Odense
24Peter Leth Olsen, Ringkøbing196Sorthovedet Måge28-12-10Århus, Bispe Torv
25Kristian Birchvald Jensen, Kolding194Stor Gråsisken28-12-10Århus
26Kristian Birchvald Jensen, Kolding193Skærpiber28-12-10Århus Havn
27Kristian Birchvald Jensen, Kolding192Gråvinget Måge28-12-10Århus Havn
28Klaus Homøe, Greve207Kongeørn28-12-10Lindholm, Næstved
29Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg268Hvidsisken28-12-10Helsingør (Kronborg).
30Lars Paaby, Søborg253Sortgrå Ryle27-12-10Liseleje
31Poul Ulrich Riis, Hurup Thy146Kernebider27-12-10Haven
32Jan Speiermann, København V211Vandstær27-12-10Rådvad
33Jens Lind, Espergærde271Vandstær26-12-10Esrum Møllegård
34Søren Tanderup, Albertslund155Vandrefalk26-12-10Vestas-Stein, Ringkøbing
35Marie Louise Tanderup, Århus125Vandrefalk26-12-10Vestas-Stien, Ringkøbing
36Bo Thyge Johansen, Hilllerød270Hvidsisken26-12-10kronborg, årets sidste ny årsart?
37Thyge Enevoldsen, Frederiksberg244Stor Gråsisken26-12-10Kronborg
38Thyge Enevoldsen, Frederiksberg243Hvidsisken26-12-10Kronborg
39Christian Leth, Gilleleje211Hvidsisken26-12-10Kronborg, Helsingør
40Luise Ekberg230Snespurv26-12-10Industrihavnen, Hundested
41Luise Ekberg229Lille Skallesluger26-12-10Industrihavnen, Hundested
42Stephan Skaarup Lund, Århus N237Hvidvinget Måge26-12-10Thyborøn Havn
43Lars Paaby, Søborg252Hvidsisken25-12-10Kronborg
44Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn159Stor Gråsisken25-12-10Ribe Byferie
45Hanne Kapala, København250Hvidsisken25-12-10Helsingør
46Kim Alex Olsen, Hillerød218Stor Gråsisken25-12-10Kronborg
47Luise Ekberg228Hvidsisken25-12-10Kronborg, Helsingør
48Kim Alex Olsen, Hillerød217Hvidsisken25-12-10Kronborg
49Kaj Erik Nielsen, Hørsholm212Hvidsisken25-12-10Kronborg
50Martin Liebermann, Haderslev167Silkehale22-12-10Årøsund Camping
51Jens Lind, Espergærde270Hvidsisken22-12-10Kronborg
52René Worup Rørbæk, Aalborg211Pibesvane22-12-10Guldbæk
53Mogens Neergaard, Hjallerup218Isfugl21-12-10Bouet, Nørresundby
54Peter Leth Olsen, Ringkøbing195Silkehale20-12-10Ringkøbing
55Henrik Hermansen, Skagen163Agerhøne20-12-10ankermedet
56Niels Jørgen Jensen, Haderslev164Stor Gråsisken17-12-10Haderslev havn
57Niels Jørgen Jensen, Haderslev163Natugle15-12-10Pamhule skov
58Poul Holm, Roskilde268Skovhornugle14-12-10Birkerød
59Henrik Hermansen, Skagen162Gråmåge14-12-10skagen havn
60Lise Hammer, Søborg217Korttået Træløber14-12-10Smør- og Fedtmosen
61Marie Louise Tanderup, Århus124Gråvinget Måge12-12-10Århus Havn
62Brian Maar Pedersen, Horbelev193Dværgmåge12-12-10Grønsund
63Per Bo Hansen287Gråmåge12-12-10Blåvands Huk
64Morten Christensen, Bindslev187Lomvie12-12-10Strandby Havn, Vendsyssel
65Luise Ekberg227Canadagås12-12-10Esrum Sø
66Lise Hammer, Søborg216Lille Skallesluger12-12-10Kalvebodløbet
67Per Bo Hansen286Brilleand11-12-10Blåvandshuk
68Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 213Korttået Træløber10-12-10Universitetsparken
69Søren Langscheidel Rasmussen, Kerteminde181Stor Gråsisken10-12-10Knudshoved
70Søren Langscheidel Rasmussen, Kerteminde180Duehøg10-12-10Teglværksskoven, Nyborg
71Kurt Bredal Christensen, Ribe212Slørugle06-12-10Øster Vedsted
72Stephan Skaarup Lund, Århus N236Isfugl06-12-10Lundgård Bæk
73Kurt Willumsen, Uldum229Enkeltbekkasin06-12-10uldum
74Niels Jørgen Jensen, Haderslev162Kernebider05-12-10Haderslev
75Peter Leth Olsen, Ringkøbing194Nordisk Lappedykker05-12-10Hvide Sande Havn
76Anders Odd Wulff Nielsen, København N205Mandarinand04-12-10Fynshav Havn, Als
77Henrik Pedersen, Hjørring208Bjergirisk04-12-10Jerup strand
78Karl Erik Kristensen, Ringkjøbing221Bjergirisk02-12-10Skjern enge
79Leif Novrup, Vinderup257Hvidsisken02-12-10Sevel
80Søren Tanderup, Albertslund154Silkehale01-12-10Banegraven, Århus
81Kurt Prentow, Hirtshals180Hedelærke29-11-10Hirtshals
82Clausjannic Labuz, Holmegård185Bjergirisk29-11-10Århus Havn
83Clausjannic Labuz, Holmegård184Gråvinget Måge29-11-10Århus havn
84Jørn Vinther Sørensen, Haderslev219Kaspisk Måge28-11-10Universitetsparken Århus
85Heidi Rom Petersen, jyderup211Bjergvipstjert28-11-10tissø roklub
86Kristian Birchvald Jensen, Kolding191Silkehale28-11-10Roskilde
87Jimmy Skat Hansen, Brønshøj275Isfugl27-11-10Nivå
88Jimmy Skat Hansen, Brønshøj274Vandstær27-11-10Rådvad
89Gert Juul Jeppesen, Idestrup197Lapværling27-11-10Gedser Odde
90Brian Maar Pedersen, Horbelev192Lapværling27-11-10Gedser Odde
91Mogens Erlandsen, Silkeborg187Kaspisk Måge25-11-10Universitetsparken, Århus
92Stephan Skaarup Lund, Århus N235Vandstær25-11-10Lundgård Bæk
93Marie Louise Tanderup, Århus123Silkehale24-11-10Gjellerup, Brabrand
94Niels Jørgen Jensen, Haderslev161Vandstær24-11-10Tørning mølle
95Niels Jørgen Jensen, Haderslev160Isfugl24-11-10Tørning mølle
96Mogens Erlandsen, Silkeborg186Stor Gråsisken23-11-10Matrikel
97Heidi Rom Petersen, jyderup210Stor Gråsisken22-11-10Hjemme
98Hanne Kapala, København249Bjergpiber21-11-10Hornbæk Havn
99Bo Paaske, GILLELEJE219Bjergpiber21-11-10Hornbæk Havn
100Erik Christophersen, Skagen185Kaspisk Måge21-11-10Skagen havn




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.090 sek.
til toppen