Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2009

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske årsarter 2009".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 234Kaspisk Måge30-12-09Århus Havn
2Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 233Middelhavssølvmåge30-12-09Århus Havn
3Else Lysgaard Hjorth, Vinderup245Snespurv30-12-09Bøvlingbjerg
4Else Lysgaard Hjorth, Vinderup244Nordisk Lappedykker30-12-09Hvide Sande havn
5Anton Herrig Liebermann, Haderslev88Vandrefalk30-12-09Ballum Sluse
6Anton Herrig Liebermann, Haderslev87Fjeldvåge30-12-09Ballum Sluse
7Anton Herrig Liebermann, Haderslev86Blisgås30-12-09Ballum Sluse
8Lise Hammer, Søborg127Kernebider29-12-09Smør- og Fedtmosen
9Svend Erik Petersen, Ringkøbing224Nordisk Lappedykker29-12-09Hvide Sande Havn
10Anton Herrig Liebermann, Haderslev85Gærdesmutte29-12-09Haderslev
11Anton Herrig Liebermann, Haderslev84Natugle28-12-09Højby Rorupvej
12Christian Andersen Jensen, Harlev237Middelhavssølvmåge28-12-09Århus Havn
13Henrik Kingo Andersen, Odense N205Duehøg28-12-09Scheelenborg - Hindsholm
14Henrik Kingo Andersen, Odense N204Alk28-12-09Fyns Hoved
15Henrik Kingo Andersen, Odense N203Lomvie28-12-09Fyns Hoved
16Kurt Prentow, Hirtshals184Fløjlsand28-12-09Hirtshals
17Henrik Stenholt, Silkeborg218Snespurv28-12-09Eskeplet
18Henrik Stenholt, Silkeborg217Bjergand28-12-09Hevringholm Strand
19Anton Herrig Liebermann, Haderslev83Sortmejse28-12-09Rye skov
20Anton Herrig Liebermann, Haderslev82Agerhøne28-12-09Uglestrup
21Thomas Vikstrøm, Farum184Vandstær28-12-09Hestetangs Å
22Sophie Braae129Vandrikse28-12-09 
23Lars Paaby, Søborg253Stor Korsnæb27-12-09Asserbo Plantage
24Lars Paaby, Søborg252Stor Tornskade27-12-09Melby Overdrev
25Thomas Vikstrøm, Farum183Skovhornugle27-12-09Kilde Enge, Mølleådalen
26Anton Herrig Liebermann, Haderslev81Canadagås27-12-09Sæby
27Thyge Enevoldsen, Frederiksberg212Kortnæbbet Gås26-12-09Varde
28Kristian Birchvald Jensen, Kolding195Duehøg26-12-09Bognæs
29Kristian Birchvald Jensen, Kolding194Pibesvane26-12-09Dronning Sofiesvej 136
30Jørn Vinther Sørensen, Haderslev207Bjergirisk26-12-09Flovt strand
31Jørn Vinther Sørensen, Haderslev206Bjergand26-12-09Flovt strand
32Mikkel Bello Andreasen, Århus238Mosehornugle26-12-09egå engsø
33Christian Andersen Jensen, Harlev236Slørugle25-12-09Tåstrup
34Thyge Enevoldsen, Frederiksberg211Vandstær24-12-09Hovborg dambrug
35Thyge Enevoldsen, Frederiksberg210Kaspisk Måge24-12-09Damhussøen
36Rune Sø Neergaard, Aalborg237Tundrasædgås24-12-09Gerå
37Morten Christensen, Bindslev176Sortgrå Ryle23-12-09Skagen Havn
38Morten Christensen, Bindslev175Isfugl23-12-09Bindslev Gl. Elværk, Vendsyssel
39Mikkel Bello Andreasen, Århus237Kaspisk Måge23-12-09Århus havn
40Henrik Stenholt, Silkeborg216Kaspisk Måge22-12-09Århus Havn
41Henrik Stenholt, Silkeborg215Middelhavssølvmåge22-12-09Århus Havn
42Christian Rørdam, Snekkersten183Vandstær21-12-09solbjerg enge
43Christian Rørdam, Snekkersten182Isfugl21-12-09solbjerg enge
44Jan Kiel, Skælskør203Kongeørn21-12-09Torsø
45Stefan Stürup, Dragør196Mosehornugle21-12-09Kystvejsområdet
46Stephan Skaarup Lund, Århus N224Middelhavssølvmåge21-12-09Århus Havn
47Kristian Birchvald Jensen, Kolding193Vandstær20-12-09Rådvad
48Thyge Enevoldsen, Frederiksberg209Kvækerfinke20-12-09Frederiksberg
49Sophie Braae128Isfugl19-12-09 
50Tommy Kaae, Løsning211Pibesvane17-12-09Hedensted
51Sophie Braae127Troldand17-12-09 
52Stephan Skaarup Lund, Århus N223Jagtfalk14-12-09Bygholm
53Christian Andersen Jensen, Harlev235Enkeltbekkasin12-12-09Brabrand Sø
54Mikkel Bello Andreasen, Århus236Sortspætte12-12-09Skovmøllen
55Lars Højmark Mortensen, Skagen238Nordisk Lappedykker09-12-09Nordstrand.
56Henrik Hermansen, Skagen162Nordisk Lappedykker09-12-09Nordstrand.
57Stefan Stürup, Dragør195Vandstær06-12-09rådvad
58Søren Peter Pinnerup, Lejre186Ride06-12-09Mosede Havn
59Søren Peter Pinnerup, Lejre185Sortand06-12-09Mosede Havn
60Klaus Homøe, Greve175Sortstrubet Lom04-12-09Asserbo Strand, Halsnæs
61Andreas Winding Mønsted229Bjergpiber03-12-09Klosterkær
62Sophie Braae126Havørn03-12-09 
63Asger Lykkegaard, Aalborg236Pibesvane02-12-09Blåvands Huk
64Anton Herrig Liebermann, Haderslev80Stillits02-12-09Haderslev Vesterskoven
65Anton Herrig Liebermann, Haderslev79Træløber02-12-09Haderslev Vesterskoven
66Anton Herrig Liebermann, Haderslev78Stor Flagspætte30-11-09Haderslev Damende
67Erik Groth-Andersen, Hillerød234Kortnæbbet Gås30-11-09Nivå Golf
68Lars Paaby, Søborg251Kaspisk Måge29-11-09Rødvig Havn
69Anton Herrig Liebermann, Haderslev77Fasan29-11-09Haderslev Damende
70Gert Glisstrup Sørensen, Thyregod211Sølvhejre29-11-09hampen sø
71Niels Bomholt, Ulbølle215Mosehornugle29-11-09Ballum Forland
72Morten Christensen, Bindslev174Bjergirisk29-11-09Frederikshavn Havn
73Martin Strømkjær, Søndersø168Jagtfalk28-11-09Vejlerne
74Niels Bomholt, Ulbølle214Snespurv28-11-09Ballum Enge
75Stephan Skaarup Lund, Århus N222Gråvinget Måge27-11-09Århus Havn
76Rune Sø Neergaard, Aalborg236Gråvinget Måge27-11-09Århus Havn
77Anton Herrig Liebermann, Haderslev76Stor Skallesluger25-11-09Haderslev Dam
78Anton Herrig Liebermann, Haderslev75Vandstær25-11-09Tørning Mølle
79Leif Frederiksen, Rødovre266Kongeørn25-11-09Rajemose, Jyderup
80Klaus Homøe, Greve174Lille Korsnæb25-11-09Kridtbjerg, Albertslund
81Jørgen Ballegaard, Bryrup209Sølvhejre25-11-09Hampen Sø
82Henrik Hermansen, Skagen161Dværgmåge25-11-09skagen havn
83Heidi Rom Petersen, jyderup207Kongeørn23-11-09Torssø
84Jimmy Skat Hansen, Brønshøj266Nilgås22-11-09Roskilde Fjord
85Jens Ballegaard, Ringkøbing255Thorshane22-11-09Thorsminde
86Henrik Brandt, Esbjerg V255Sølvhejre22-11-09Barn Sø
87Kristian Birchvald Jensen, Kolding192Stor Korsnæb21-11-09Skjoldenæsholmskovene
88Christian Andersen Jensen, Harlev234Bjerglærke21-11-09Vester Vedsted
89Mikkel Bello Andreasen, Århus235Sorthovedet Måge21-11-09Århus Havn (Pier 1)
90Henrik Brandt, Esbjerg V254Bjergpiber21-11-09Grønningen, Blåvand
91Per Bo Hansen277Kongeørn21-11-09Torsø, øst for Tissø
92Christian Andersen Jensen, Harlev233Jagtfalk20-11-09Vejlerne
93Mads Elley, Næstved265Stor Tornskade20-11-09Holmegårds mose
94Michael Mosebo Jensen, Middelfart248Søkonge20-11-09Blåvandshuk
95Michael Mosebo Jensen, Middelfart247Storkjove20-11-09Blåvandshuk
96Klaus Homøe, Greve173Vandrefalk20-11-09Søholm, Stevns
97Asger Lykkegaard, Aalborg235Søkonge19-11-09Blåvands Huk
98Klaus Homøe, Greve172Bjergand17-11-09Tissø, Kalundborg
99Thomas Vikstrøm, Farum182Sortstrubet Lom16-11-09Tisvildeleje
100Thomas Vikstrøm, Farum181Gråmåge16-11-09Hundested Havn




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.089 sek.
til toppen