Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Landskampen 2009

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Landskampen 2009".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Asger Lykkegaard, Aalborg188Kaspisk Måge30-12-09Århus Havn
2Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 179Kaspisk Måge30-12-09Århus Havn
3Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 178Middelhavssølvmåge30-12-09Århus Havn
4Henrik Brænder, Kalundborg211Kongeørn30-12-09Åmosen
5Tommy Kaae, Løsning196Snespurv29-12-09Borre Odde
6Svend Erik Petersen, Ringkøbing213Nordisk Lappedykker29-12-09Hvide Sande Havn
7Henrik Stenholt, Silkeborg181Snespurv28-12-09Eskeplet
8Henrik Stenholt, Silkeborg180Havlit28-12-09Hevringholm Strand
9Henrik Stenholt, Silkeborg179Bjergand28-12-09Hevringholm Strand
10Henrik Stenholt, Silkeborg178Pibesvane28-12-09Demstrup Vase
11Morten Jenrich Hansen, Viby J173Middelhavssølvmåge27-12-09Århus havn
12Morten Jenrich Hansen, Viby J172Skovsneppe27-12-09Brabrand sø
13Kenneth Bach Christensen, Aalborg210Skovsneppe27-12-09Godthåb
14Morten Jenrich Hansen, Viby J171Bjergand26-12-09Århus Østhavn
15Mikkel Bello Andreasen, Århus208Mosehornugle26-12-09egå engsø
16Henning Lykke Larsen, Sabro211Stor Gråsisken24-12-09Årslev Engsø..
17Søren Kristoffersen, Klarup227Enkeltbekkasin23-12-09godthåb
18Morten Kofoed-Hansen, Holte204Stor Korsnæb23-12-09holte
19Mikkel Bello Andreasen, Århus207Kaspisk Måge23-12-09Århus havn
20Søren Kristoffersen, Klarup226Kaspisk Måge22-12-09Aalborg havn
21Henrik Stenholt, Silkeborg177Kaspisk Måge22-12-09Århus Havn
22Henrik Stenholt, Silkeborg176Middelhavssølvmåge22-12-09Århus Havn
23Leif Novrup, Vinderup233Enkeltbekkasin21-12-09Struer
24Stephan Skaarup Lund, Århus N186Kaspisk Måge21-12-09Århus Havn
25Stephan Skaarup Lund, Århus N185Middelhavssølvmåge21-12-09Århus Havn
26Stefan Stürup, Dragør186Mosehornugle21-12-09kystvejsområdet
27Tonny Ravn Kristiansen, Tjele230Bjergpiber20-12-09Skals enge
28Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj147Blå Kærhøg19-12-09Arten er set tidligere, men husker ikke dato. Kystvejen, Kastup, Lufthavnen, Kbh
29Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj146Mosehornugle19-12-09Kystvejen, Kastrup lufthavn, Kbh
30Tommy Kaae, Løsning195Skægmejse18-12-09Nørrestrand
31Asger Lykkegaard, Aalborg187Middelhavssølvmåge17-12-09Århus Havn
32Tommy Kaae, Løsning194Pibesvane17-12-09Hedensted
33Henrik Haaning Nielsen, Vesløs218Gråmåge15-12-09Hanstholm Havn
34Erik Agertoft, Brønshøj140Ride13-12-09Mosede Strand
35Anton Thøger Larsen, Vodskov199Jagtfalk12-12-09vejlerne
36Mikkel Bello Andreasen, Århus206Sortspætte12-12-09Skovmøllen
37Lars Højmark Mortensen, Skagen233Nordisk Lappedykker09-12-09Nordstrand.
38Søren Peter Pinnerup, Lejre175Ride06-12-09Mosede Havn
39Søren Peter Pinnerup, Lejre174Sortand06-12-09Mosede Havn
40Stefan Stürup, Dragør185Vandstær06-12-09Rådvad
41Viktor Moe, Kbh K148Duehøg06-12-09Lynge
42Gerd Bonnesen, København168Vandstær06-12-09Rådvad, Knivfabrikken
43Gerd Bonnesen, København167Ravn06-12-09Rådvad
44Peder Nygaard Nielsen, Jelling189Stenvender05-12-09Flasken, Endelave
45Tommy Kaae, Løsning193Stenvender05-12-09Endelave, Flasken
46Louis A. Hansen221Lille Skallesluger05-12-09Gedser Odde, sidste årsart?
47Ole Thorup, Ribe196Slørugle05-12-09Korskroen
48John Mikkelsen, Vejle162Rødhalset Gås04-12-09Kongens Kær
49John Mikkelsen, Vejle161Kernebider02-12-09Tirsbæk
50John Mikkelsen, Vejle160Mosehornugle02-12-09Tørring Fælled
51Anton Thøger Larsen, Vodskov198Stor Tornskade02-12-09Hammer Bakker
52Hans Christophersen, Skørping229Bjergpiber01-12-09Halkær sø
53Ole Thorup, Ribe195Stor Gråsisken01-12-09Indvindingen
54Erik Agertoft, Brønshøj139Kvækerfinke30-11-09Islev Station
55Erik Groth-Andersen, Hillerød199Kortnæbbet Gås30-11-09Nivå Golf
56Simon Vikstrøm, København213Pibesvane30-11-09Elkenøre Strand
57Erik Agertoft, Brønshøj138Bjergvipstjert28-11-09Harrestrup Å, Hvidovre
58Jens Kristian Kjærgård, Bjergby241Blisgås28-11-09Housør
59Hans Pinstrup, Horsens200Stor Korsnæb28-11-09Nørrestrand
60Henning Lykke Larsen, Sabro210Gråvinget Måge27-11-09Århus Havn
61Stephan Skaarup Lund, Århus N184Gråvinget Måge27-11-09Århus Havn
62Rune Sø Neergaard, Aalborg190Gråvinget Måge27-11-09Århus Havn
63Hanne Kapala, København212Stor Korsnæb26-11-09Bøndernes Hegn
64Henrik Stenholt, Silkeborg175Sølvhejre25-11-09Hampen Sø
65Rune Sø Neergaard, Aalborg189Middelhavssølvmåge24-11-09Århus Havn
66Jens Ballegaard, Ringkøbing236Thorshane22-11-09Thorsminde
67Henrik Brandt, Esbjerg V243Sølvhejre22-11-09Barn Sø
68Søren Peter Pinnerup, Lejre173Knortegås21-11-09Ud for Køge Sydhavn
69Jens Jørgen Andersen, Hanstholm235Jagtfalk21-11-09Bygholm engen
70Stefan Stürup, Dragør184Snespurv21-11-09Sydvestpynten
71Stefan Stürup, Dragør183Rødstrubet Lom21-11-09Sydvestpynten
72Knud Pedersen, Skagen261Blisgås21-11-09Lille Vildmose
73Stinne Aastrup, Viborg223Agerhøne21-11-09Bjerre v Vigsø
74Kurt Willumsen, Uldum184Snespurv21-11-09uldum kær
75Mikkel Bello Andreasen, Århus205Sorthovedet Måge21-11-09Århus Havn (Pier 1)
76Mikkel Bello Andreasen, Århus204Blisgås21-11-09Årslev Engsø
77Henrik Brandt, Esbjerg V242Bjergpiber21-11-09Grønningen, Blåvand
78Mette Jensen, Korsør191Kongeørn21-11-09Torsø ved Tissø, 2. fugl i området
79Frits Rost, Viborg224Skovsneppe18-11-09Fallesgårde
80Knud Pedersen, Skagen260Tundrasædgås17-11-09Gårdbo Sø
81Rune Sø Neergaard, Aalborg188Dværgmåge16-11-09Østhavnen
82Martin Liebermann, Haderslev168Snespurv15-11-09Halk Nor
83John Steffensen, Slagelse198Snespurv15-11-09Frølunde Fed /Tude å munding
84Henrik Brænder, Kalundborg210Vandstær14-11-09Strids mølle
85Peder Nygaard Nielsen, Jelling188Kortnæbbet Gås14-11-09Galtkær
86Martin Liebermann, Haderslev167Bjerglærke14-11-09Saltvandssøen
87Martin Liebermann, Haderslev166Kvækerfinke14-11-09Draved Skov
88Jens Søgaard Hansen, Vanløse179Rødhovedet And14-11-09Selsø Sø
89Sven Bødker, Esbjerg V214Sølvhejre14-11-09gl hvidding engsø
90Preben Berg, Vordingborg228Hvidnæbbet Lom13-11-09Gedser Odde
91Andreas Winding Mønsted166Canadagås12-11-09Egå Engsø
92Leif Novrup, Vinderup232Sortstrubet Lom12-11-09Bækbygård Strand
93Thorkil Brandt, Tjele223Søkonge11-11-09Ørhage
94Thorkil Brandt, Tjele222Havlit11-11-09Ørhage
95Thorkil Brandt, Tjele221Bjergand11-11-09Vandet Sø
96Louis A. Hansen220Dompap11-11-09Gedser By
97Kent Olsen, Rønde212Kaspisk Måge09-11-09Følle Bund
98Ib Jensen69Kongeørn08-11-09Saltholm
99Jan Speiermann, København V191Enkeltbekkasin08-11-09Saltholm
100Jan Speiermann, København V190Kongeørn08-11-09Saltholm




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.105 sek.
til toppen