Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Landskampen 2008

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Landskampen 2008".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Søren Peter Pinnerup, Lejre177Tundrasædgås31-12-08Sengeløse
2Anders Skriver Myrtue, Odense NV168Blisgås30-12-08Leammer
3Peter Staarup Christensen, Glostrup149Lille Gråsisken29-12-08Kridtbjerg
4Henrik Brænder, Kalundborg197Kernebider29-12-08Asnæs skoven
5Jan Hjort Christensen, Gilleleje216Amerikansk Sortand28-12-08Melby Overdrev
6Stig Hartvig Nielsen, Gilleleje234Amerikansk Sortand28-12-08melby overdrev
7Anders Skriver Myrtue, Odense NV167Snespurv27-12-08Enebærodde
8Christian Andersen Jensen, Harlev151Isfugl27-12-08Egå Engsø
9Mogens T. Kofod, Svaneke197Sølvhejre27-12-08Krasmose
10Jan Haaning Nielsen, Frederiksværk205Amerikansk Sortand27-12-08melby overdrev strand
11Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 195Lomvie27-12-08Mellempoldene, Randers Fjord
12Erik Groth-Andersen, Hillerød206Amerikansk Sortand27-12-08Asserbo Strand
13Bo Thyge Johansen, Hilllerød229Amerikansk Sortand27-12-08asserbo strand ud for melby overdrev
14Christian Leth, Gilleleje202Amerikansk Sortand27-12-08Ud for Melby overdrev
15Søren Haaning Nielsen, Hundested208Amerikansk Sortand27-12-08asserbo strand
16Michael Trasborg, Hundested218Amerikansk Sortand27-12-08Melby overdrev
17Svend Erik Petersen, Ringkøbing228Stor Korsnæb27-12-08Hoverdal Plantage
18Andreas Petersen, København Ø166Gulspurv26-12-08Vallensbæk mose
19Thyge Enevoldsen, Frederiksberg200Sortspætte26-12-08Frederiksdal Storskov
20Brian Rasmussen, Gilleleje149Stor Gråsisken25-12-08Store Dyrehave
21Thyge Enevoldsen, Frederiksberg199Bjergpiber25-12-08Tranegilde mose
22Lasse Braae, Rørvig240Bjergpiber24-12-08Flyndersøengen (EVR)
23Erik Groth-Andersen, Hillerød205Bjergvipstjert24-12-08Hornbæk Havn
24Søren Peter Pinnerup, Lejre176Pibesvane22-12-08Højby
25Anders Skriver Myrtue, Odense NV166Kernebider21-12-08Assistens Kirkegård, Odense
26Mikkel Bello Andreasen, Århus200Stor Hornugle21-12-08Østjyland
27Christian Leth, Gilleleje201Knortegås21-12-08Asserbo strand
28Kurt Bredal Christensen, Ribe232Træløber21-12-08Haslund krat
29Kurt Bredal Christensen, Ribe231Lille Flagspætte21-12-08Haslund krat
30Susanne Overgaard Petersen, Ribe207Træløber21-12-08Haslund krat
31Anders Skriver Myrtue, Odense NV165Stor Gråsisken20-12-08Højstruparealet
32Stig Hartvig Nielsen, Gilleleje233Nordisk Lappedykker20-12-08nødebohuse
33Stig Hartvig Nielsen, Gilleleje232Kongeederfugl20-12-08melby overdrev
34Jan Haaning Nielsen, Frederiksværk204Kongeederfugl20-12-08melby strand
35Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 194Bjergpiber19-12-08Vorup Enge
36Christian Andersen Jensen, Harlev150Silkehale18-12-08Højbjerg
37Bo Thyge Johansen, Hilllerød228Kongeederfugl17-12-08Melby Overdrev
38Erik Groth-Andersen, Hillerød204Kongeederfugl17-12-08Melby
39Leif Novrup, Vinderup241Havlit16-12-08Harboøre Tange Havsiden
40Rasmus Turin, Dragør208Lomvie14-12-08Mosede havn
41Rasmus Turin, Dragør207Fløjlsand14-12-08Mosede havn
42Rasmus Turin, Dragør206Sule14-12-08Mosede havn
43Jesper Johannes Madsen, København V169Stor Gråsisken14-12-08Carstensgade 66, Humleby
44Erik Agertoft, Brønshøj168Alk14-12-08Køge Bugt (Ølsemagle)
45Sven Bødker, Esbjerg V230Havlit13-12-08blåvandshuk
46Jens Ballegaard, Ringkøbing238Stor Korsnæb12-12-08Hoverdal Pl
47Peder Nygaard Nielsen, Jelling197Sortgrå Ryle12-12-08Juelsminde Havn
48Bo Thyge Johansen, Hilllerød227Agerhøne11-12-08Favrholm Sø
49Lasse Braae, Rørvig239Kortnæbbet Gås11-12-08Kattegat udfor Rørvig Plantage
50Mogens Erlandsen, Silkeborg185Tundrasædgås11-12-08Alrø Strevelshoved
51Mogens Erlandsen, Silkeborg184Islom11-12-08Alrø Strevelshoved
52Jørn Vinther Sørensen, Haderslev200Stor Hornugle10-12-08Kongens Mose
53Jørn Vinther Sørensen, Haderslev199Skovsneppe10-12-08Kongens Mose
54Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg226Tejst10-12-08Bøgeskov Havn.
55Henning Lykke Larsen, Sabro210Nordisk Lappedykker10-12-08Egå Engsø
56Mogens T. Kofod, Svaneke196Isfugl09-12-08Frederiks Stenbrud
57Pia Morsing, Ringkøbing156Bjergpiber09-12-08Tim enge
58Erik Christophersen, Skagen240Skovhornugle08-12-08Ålbæk Plantage
59Henning Lykke Larsen, Sabro209Sorthovedet Måge08-12-08Århus Midtby-Domkirken-Bispetorv.
60Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 193Søkonge08-12-08Århus fiskerihavn.
61Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 192Sorthovedet Måge08-12-08Århus havn, Pier 1.
62Stephan Skaarup Lund, Århus N207Stor Gråsisken07-12-08Eskeplet
63Knud Pedersen, Skagen252Gråmåge07-12-08Skagen Havn
64Hans Christophersen, Skørping230Bjergpiber07-12-08Grenen
65Hans Christophersen, Skørping229Gråmåge07-12-08Skagen
66Hans Christophersen, Skørping228Hvidvinget Måge07-12-08Skagen
67Erik Groth-Andersen, Hillerød203Sortkrage07-12-08Hornbæk Havn
68Eigil Thomasen, Ringkøbing188Bjergpiber06-12-08Tim Enge
69Karl Erik Kristensen, Ringkjøbing232Bjergpiber06-12-08Tim enge
70Mikkel Bello Andreasen, Århus199Mosehornugle06-12-08Årslev engsø
71Henrik Stenholt, Silkeborg185Vandstær04-12-08Gjern Å, Søbyvad
72Lasse Braae, Rørvig238Rørdrum04-12-08Rørvig by
73Jens Ballegaard, Ringkøbing237Bjergpiber03-12-08Tim Enge
74John Mikkelsen, Vejle154Stor Tornskade03-12-08Kongens Kær
75Henrik Haaning Nielsen, Vesløs256Hvidvinget Måge02-12-08Hanstholm Havn
76Henning Lykke Larsen, Sabro208Søkonge02-12-08Århus Havn
77Knud Erik Christensen, Skagen247Lille Skallesluger30-11-08Ulvedybet
78Stephan Skaarup Lund, Århus N206Søkonge30-11-08Århus Havn
79Ole Thorup, Ribe208Lille Flagspætte30-11-08Horslund krat
80Erik Groth-Andersen, Hillerød202Sortgrå Ryle30-11-08Hundested
81Knud Pedersen, Skagen251Hvidsisken30-11-08Grenen, Skagen
82Stephan Skaarup Lund, Århus N205Middelhavssølvmåge28-11-08Østhavnen
83Hanne Kapala, København201Lapværling25-11-08Koklapperne, Vestamager
84Rune Palmqvist, Roskilde207Vandstær25-11-08Skovhus Vænge v. Lellinge
85John Kyed, hanstholm212Stor Hornugle24-11-08thy
86Søren Gjaldbæk, Odense69Stor Korsnæb24-11-08Flyvesandet
87Mogens Erlandsen, Silkeborg183Canadagås23-11-08Demstrup vase
88Eigil Thomasen, Ringkøbing187Hvidvinget Måge23-11-08Hvide Sande
89Henrik Haaning Nielsen, Vesløs255Stor Hornugle23-11-08Thy
90Jan Speiermann, København V196Kongeederfugl23-11-08Ishøj Strand
91Søren Kristoffersen, Klarup232Hvidvinget Måge23-11-08skagen havn
92Erik Christophersen, Skagen239Hvidvinget Måge23-11-08Skagen havn
93Erhardt Ecklon, Svendborg218Sortstrubet Lom23-11-08Lunden, Langeland
94Stefan Stürup, Dragør188Lille Gråsisken23-11-08Søvang
95Hans Ole Matthiesen, Fredericia202Lunde23-11-08Flyvesandet
96Peder Nygaard Nielsen, Jelling196Snespurv23-11-08Galtkær
97Svend Erik Petersen, Ringkøbing227Stor Gråsisken22-11-08Hoverdal Plantage
98Svend Erik Petersen, Ringkøbing226Skovhornugle22-11-08Ulfborg
99Bo Thyge Johansen, Hilllerød226Islom22-11-08kikhavn
100Mikkel Bello Andreasen, Århus198Bjerglærke22-11-08Århus Østhavn




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.096 sek.
til toppen