Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2008

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske årsarter 2008".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Henrik Krogh, Varde122Grønsisken31-12-08Kværndrup
2Ole Brauer, Fredensborg166Stor Gråsisken30-12-08Nødebo
3Else Lysgaard Hjorth, Vinderup247Bjergirisk30-12-08Vejlerne
4Brian Maar Pedersen, Horbelev250Amerikansk Sortand30-12-08Asserbo Strand
5Ole Brauer, Fredensborg165Kernebider30-12-08Nødebo
6Niels bruun-rasmussen, Præstø138Lille Skallesluger29-12-08jungshoved, præstø
7Niels bruun-rasmussen, Præstø137Havlit29-12-08jungshoved, præstø
8Rune Sø Neergaard, Aalborg237Gråmåge28-12-08Skagen Havn
9Rune Sø Neergaard, Aalborg236Stor Gråsisken28-12-08Bunken Klitplantage
10Lars Jensen, Stenløse241Amerikansk Sortand28-12-08Asserbo Strand
11Thyge Enevoldsen, Frederiksberg239Tundrasædgås28-12-08Vestlolland
12Kjeld Bjarne Nielsen, Helsinge247Korttået Træløber28-12-08Ll. Dyrehave Hillerød
13Mads Elley, Næstved236Amerikansk Sortand28-12-08Melby
14Freddy S. Hansen, Faaborg297Amerikansk Sortand28-12-08Melby/Asserbo Strand
15Kaj Erik Nielsen, Hørsholm205Stor Korsnæb28-12-08Melby skyde terreng
16Kaj Erik Nielsen, Hørsholm204Amerikansk Sortand28-12-08Melby skydeterreng
17Leif Frederiksen, Rødovre256Amerikansk Sortand28-12-08Asserbo Strand
18Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg250Amerikansk Sortand28-12-08Asserbo Strand.
19Morten Heegaard, Rødovre224Amerikansk Sortand28-12-08Kysten ved Melby Overdrev
20Hanne Kapala, København224Amerikansk Sortand28-12-08Asserbo Strand
21Michael Køie Poulsen, Fredensborg213Amerikansk Sortand28-12-08Asserbo Strand
22Ole Brauer, Fredensborg164Amerikansk Sortand28-12-08Melby strand
23Emil Blicher Bjerregård, Hillerød125Natugle27-12-08Salpetermosen
24Per Bo Hansen257Amerikansk Sortand27-12-08Asserbo Strand, Melby
25Lars Paaby, Søborg261Amerikansk Sortand27-12-08Asserbo Strand
26Jimmy Skat Hansen, Brønshøj285Amerikansk Sortand27-12-08Asserbo Strand
27Jakob Engelhard, Farum280Amerikansk Sortand27-12-08Asserbo Strand
28Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 224Lomvie27-12-08Mellempoldene, Randers Fjord
29Erik Groth-Andersen, Hillerød237Amerikansk Sortand27-12-08Asserbo Strand
30Kjeld Bjarne Nielsen, Helsinge246Amerikansk Sortand27-12-08Melby Strand
31Martin Christoffer Bro, Ringsted212Amerikansk Sortand27-12-08Asserbo Strand
32Bo Thyge Johansen, Hilllerød287Amerikansk Sortand27-12-08asserbo strand ud for melby overdrev
33Henrik Højholm, Holte260Amerikansk Sortand27-12-08Melby strand
34Flemming Søndergaard, Annisse Nord198Amerikansk Sortand27-12-08Melby overdrev, kysten
35Charlotte Christel Jønsson, Ringsted213Amerikansk Sortand27-12-08Asserbo Strand
36Stephan Skaarup Lund, Århus N225Hvidvinget Måge26-12-08Thyborøn
37Thyge Enevoldsen, Frederiksberg238Sortspætte26-12-08Frederiksdal Storskov
38Leif Frederiksen, Rødovre255Bjerglærke26-12-08Enø Overdrev
39Kurt Prentow, Hirtshals201Bjergirisk26-12-08Hirtshals Østhavn
40Erik Groth-Andersen, Hillerød236Agerhøne26-12-08Køge sydstrand
41Henrik Krogh, Varde121Spætmejse25-12-08Rendbjerg
42Henrik Krogh, Varde120Toppet Skallesluger25-12-08Rendbjerg
43Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.198Mosehornugle25-12-08Ølsemagle revle
44Michael.G Jensen223Bjergirisk23-12-08Fovrfeltbækken´s udløb
45Rune Sø Neergaard, Aalborg235Tundrasædgås23-12-08Store Vildmose
46Morten Heegaard, Rødovre223Nordisk Lappedykker21-12-08Kysten ved Melby Overdrev
47Thyge Enevoldsen, Frederiksberg237Nordisk Lappedykker21-12-08Melby Overdrev
48Per Bo Hansen256Kaspisk Måge21-12-08København, Damhussøen
49Lars Højmark Mortensen, Skagen237Lunde21-12-08Grenen.
50Klaus Homøe, Greve168Mosehornugle21-12-08Ølsemagle Revle, Køge
51Klaus Homøe, Greve167Havlit21-12-08Ølsemagle Revle, Køge
52Kurt Bredal Christensen, Ribe225Lille Flagspætte21-12-08Haslund krat
53Kurt Bredal Christensen, Ribe224Træløber21-12-08Haslund krat
54Susanne Overgaard Petersen, Ribe226Træløber21-12-08Haslund krat
55Ole Brauer, Fredensborg163Bjergpiber21-12-08Hornbæk havn
56Kurt Prentow, Hirtshals200Gråmåge21-12-08Hirtshals Øststrand
57Michael Køie Poulsen, Fredensborg212Kongeederfugl20-12-08Melby Overdrev
58Jesper Brinkmann Nielsen, Store Fuglede269Sortspætte20-12-08Øresø Mølle
59Charlotte Christel Jønsson, Ringsted212Kongeederfugl20-12-08Asserbo strand
60Martin Christoffer Bro, Ringsted211Kongeederfugl20-12-08Asserbo Strand
61Lars Paaby, Søborg260Kongeederfugl19-12-08Asserbo Strand
62Kjeld Richardt Ross, Hedensted179Grønsisken19-12-08Ranunkelvej 30, Hedensted
63Per Bo Hansen255Kongeederfugl19-12-08Melby Strand
64Jakob Engelhard, Farum279Kongeederfugl19-12-08Asserbo Strand
65Torben Evald, Gentofte245Amerikansk Sortand18-12-08melby
66Flemming Søndergaard, Annisse Nord197Kongeederfugl18-12-08Melby overdrev
67Kjeld Richardt Ross, Hedensted178Halemejse18-12-08Bygholm, Horsens
68Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg249Kongeederfugl18-12-08Asserbo Strand.
69Kjeld Bjarne Nielsen, Helsinge245Kongeederfugl17-12-08melby strand
70Leif Frederiksen, Rødovre254Kongeederfugl17-12-08Asserbo Strand
71Bo Thyge Johansen, Hilllerød286Kongeederfugl17-12-08Melby Overdrev
72Erik Groth-Andersen, Hillerød235Kongeederfugl17-12-08Melby
73Michael Køie Poulsen, Fredensborg211Mosehornugle16-12-08Ølsemagle Revle
74Stephan Skaarup Lund, Århus N224Bjerglærke15-12-08Rømø
75Klaus Homøe, Greve166Bjergvipstjert14-12-08Mosede Havn, Greve
76Gert Glisstrup Sørensen, Thyregod216Stor Gråsisken13-12-08galtkær
77Heidi Rom Petersen, jyderup213Isfugl13-12-08tamosen
78Erhardt Ecklon, Svendborg262Stor Hornugle13-12-08Kongens Mose
79Erik Groth-Andersen, Hillerød234Sandløber13-12-08Blåvandshuk
80Jens Ballegaard, Ringkøbing263Stor Korsnæb12-12-08Hoverdal Pl.
81Michael Køie Poulsen, Fredensborg210Skovhornugle12-12-08Frøstjernevej 8
82Else Lysgaard Hjorth, Vinderup246Bjergpiber11-12-08Tim enge
83Else Lysgaard Hjorth, Vinderup245Hvidvinget Måge11-12-08Hvide Sande havn
84Jørn Vinther Sørensen, Haderslev211Stor Hornugle10-12-08Kongens Mose
85Jørn Vinther Sørensen, Haderslev210Skovsneppe10-12-08Kongens Mose
86Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg248Tejst10-12-08Bøgeskov Havn.
87Kirsten Floor, Holbæk182Kernebider10-12-08Ladegårdsparken Holbæk
88Brian Maar Pedersen, Horbelev249Mellemkjove09-12-08Gedser Odde
89Jørgen Ballegaard, Bryrup225Bjergpiber09-12-08Tim Enge
90Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 223Sorthovedet Måge08-12-08Århus havn, Pier 1.
91Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 222Søkonge08-12-08Århus fiskerihavn.
92Carsten Lyhr Hansen, Horsens146Lille Kobbersneppe07-12-08Alrø
93Niels bruun-rasmussen, Præstø136Knortegås05-12-08jungshoved, præstø
94Sophie Braae132Rørdrum04-12-08 
95Michael Køie Poulsen, Fredensborg209Nordisk Lappedykker04-12-08Asserbo Strand
96Jens Ballegaard, Ringkøbing262Bjergpiber03-12-08Tim Enge
97Henrik Krogh, Varde119Snespurv01-12-08Blåvandshuk
98Henrik Krogh, Varde118Havlit01-12-08Blåvandshuk
99Stephan Skaarup Lund, Århus N223Søkonge30-11-08Århus Havn
100Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup204Pibesvane30-11-08Kongens Mose, 1 rst. + 6 OF




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.088 sek.
til toppen