Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2004

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske årsarter 2004".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Kjeld Richardt Ross, Hedensted211Krognæb31-12-04Rimmens Alle, Frederikshavn
2Kjeld Richardt Ross, Hedensted210Bjerglærke31-12-04Frederikshavn
3Jesper Brinkmann Nielsen, Store Fuglede228Bjerglærke31-12-04Flasken, Reersø
4Kurt Christensen, Fredensborg1Islom30-12-04Langø Havn
5Henrik Korsbæk, Albertslund263Skovhornugle30-12-04Bagsværd
6Erik Groth-Andersen, Hillerød218Skovhornugle30-12-04Vestre Kirkegård
7Simon Vikstrøm, København222Dværggås30-12-04Søholt, Lolland
8Rune Bisp Christensen, Rødovre (Amager)235Hvidsisken29-12-04Køge sydhavn
9Martin Thomsen, Årslev260Krognæb29-12-04Frederikshavn
10Tommy Kaae, Løsning220Krognæb29-12-04Frederikshavn
11Tommy Kaae, Løsning219Kongeørn29-12-04Høstemark Skov
12Henrik Stenholt, Silkeborg227Krognæb29-12-04Frederikshavn
13Peder Nygaard Nielsen, Jelling223Krognæb29-12-04Rimmens Allé, Frederikshavn
14Peder Nygaard Nielsen, Jelling222Kongeørn29-12-04Høstemark Skov
15Henrik Pedersen, Søborg200Hvidsisken28-12-04Køge havn
16Anders Bojesen, Åbyhøj231Krognæb27-12-04Frederikshavn, Rimmens allé
17Erhardt Ecklon, Svendborg259Hvidsisken27-12-04Køge Sydstrand
18Rune Sø Neergaard, Aalborg269Hvidsisken27-12-04Skansehavnen, Frederikshavn
19Rune Sø Neergaard, Aalborg268Krognæb27-12-04Rimmens Allé, Frederikshavn
20Thyge Enevoldsen, Frederiksberg224Sortgrå Ryle25-12-04Hvidbjerg strand, Blåvand
21Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup145Snespurv25-12-04Kalø Vig
22Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup144Dobbeltbekkasin25-12-04Kalø Vig
23Henrik Stenholt, Silkeborg226Alk24-12-04Århus Østhavn
24Henrik Stenholt, Silkeborg225Hvidsisken21-12-04Køge Havn
25Simon Sigaard Christiansen, Aalborg255Krognæb20-12-04Frederikshavn
26Andreas Gabriel Bojsen-Møller, Risskov147Vindrossel20-12-04Tangkrogen
27Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup143Vandstær19-12-04Mølleåen, Brede
28Morten Heegaard, Rødovre257Hvidsisken19-12-04Køge Havn
29Jørn Vinther Sørensen, Haderslev216Enkeltbekkasin19-12-04Hindemaj
30Erik Groth-Andersen, Hillerød217Hvidsisken16-12-04Køge Sydstrand
31Erik Groth-Andersen, Hillerød216Lille Gråsisken16-12-04Køge Sydstrand
32Rune Skjold Tjørnløv, Kalundborg269Hvidsisken14-12-04Køge havn
33Freddy S. Hansen, Faaborg304Hvidsisken13-12-04Køge Sydhavn
34Tommy Kaae, Løsning218Gråmåge13-12-04Bork Havn
35Tommy Kaae, Løsning217Sortgrå Ryle13-12-04Hvide Sande
36Kjeld Richardt Ross, Hedensted209Skovhornugle12-12-04Nørrestrand
37Rune Skjold Tjørnløv, Kalundborg268Gråmåge12-12-04Thyborøn havn
38Poul Holm, Roskilde282Hvidsisken12-12-04Køge havn
39Heidi Rom Petersen, jyderup227Bjerglærke12-12-04Korevlerne
40Jan Eriksen, Roskilde263Hvidsisken12-12-04køge havn
41Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup142Lille Lappedykker11-12-04Sønderborg Havn
42Kristoffer Hansen, Odense SØ256Hvidsisken11-12-04Maglemosen, Vedbæk
43Michael Køie Poulsen, Fredensborg260Hvidsisken11-12-04Køge Sydstrand
44Thyge Enevoldsen, Frederiksberg223Hvidsisken10-12-04Køge havn/sydstrand
45Anders Bojesen, Åbyhøj230Thorshane09-12-04Sønderborg havn
46Peter Søgaard Jørgensen, København S212Korttået Træløber07-12-04Damhussøen
47Anders Bojesen, Åbyhøj229Stor Korsnæb05-12-04Salten Langsø Sydsiden
48Henrik Korsbæk, Albertslund262Hvidsisken05-12-04Køge sydhavn
49Heidi Smedengaard, Albertslund215Hvidsisken05-12-04Køge sydhavn
50Tommy Kaae, Løsning216Bjergpiber04-12-04Østhavnen, Århus
51Erik Groth-Andersen, Hillerød215Stor Gråsisken04-12-04Sjælsø
52Tommy Kaae, Løsning215Hvidsisken03-12-04Teglværksvej , Løsning
53Peter Bjerre, Kastrup198Stor Gråsisken01-12-04Raavad
54Peter Bjerre, Kastrup197Vandstær01-12-04Raavad
55Peter Bjerre, Kastrup196Bjergvipstjert01-12-04Raavad
56Peter Bjerre, Kastrup195Isfugl01-12-04Raavad
57Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg256Hvidsisken30-11-04Køge Sydstrand.
58Kurt M.Nielsen, Vanløse223Lille Skallesluger30-11-04Damhussøen
59Michael Mosebo Jensen, Middelfart282Jagtfalk28-11-04Tipperne
60Freddy S. Hansen, Faaborg303Sortgrå Ryle28-11-04Blåvand
61Freddy S. Hansen, Faaborg302Jagtfalk28-11-04Tipperne
62Thyge Enevoldsen, Frederiksberg222Lille Korsnæb27-11-04Tisvilde Hegn
63Mogens Erlandsen, Silkeborg225Bjergpiber27-11-04Grenen
64Mogens Erlandsen, Silkeborg224Toplærke27-11-04Hirtshals v/ jernbanest.
65Mogens Erlandsen, Silkeborg223Bonapartemåge27-11-04Skagen havn Østbassin
66Erhardt Ecklon, Svendborg258Bjergpiber27-11-04Bispeengen, Odense
67Thyge Enevoldsen, Frederiksberg221Stor Gråsisken27-11-04Tisvilde hegn
68Henrik Stenholt, Silkeborg224Kaspisk Måge25-11-04Køge Havn
69Susanne Overgaard Petersen, Ribe232Silkehale23-11-04Høgsbro plantage
70Kurt Bredal Christensen, Ribe251Bonapartemåge23-11-04Skagen havn
71Henrik Stenholt, Silkeborg223Bjergpiber21-11-04Århus Østhavn
72Simon Berg Pedersen, København Ø255Jagtfalk21-11-04Dronningedammen, Hørsholm
73Peter Søgaard Jørgensen, København S211Bjerglærke21-11-04Kongelundsstranden
74Erik Groth-Andersen, Hillerød214Havørn21-11-04Sydvestpynten
75Erik Groth-Andersen, Hillerød213Mosehornugle21-11-04Stubben
76Jesper Brinkmann Nielsen, Store Fuglede227Tejst21-11-04Gedser Odde
77Jesper Brinkmann Nielsen, Store Fuglede226Sortstrubet Lom21-11-04Gedser Odde
78Mark Andrew Hammond, Søborg211Havørn20-11-04Præstø fed
79Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup141Sangsvane20-11-04Aarupvej, Aarup
80Rune Bisp Christensen, Rødovre (Amager)234Isfugl20-11-04Rådvad
81Rune Bisp Christensen, Rødovre (Amager)233Stor Korsnæb20-11-04Tisvilde hegn (S
82Martin Holm229Lille Skallesluger20-11-04Klydesøen, Vestamager
83Martin Holm228Bjergand20-11-04Klydesøen, Vestamager
84Carsten Svejstrup Sørensen, Hobro273Hvidsisken20-11-04Hegedal ved Hobro
85Freddy S. Hansen, Faaborg301Lunde19-11-04Gilbjerghoved
86Simon Vikstrøm, København221Hvidnæbbet Lom19-11-04Gilbjerg Hovede
87Susanne Overgaard Petersen, Ribe231Stor Korsnæb16-11-04Stavnsager plantage
88Jørn Baasch-Pedersen, Sabro220Stor Tornskade16-11-04Nivå Bredning
89Jørn Vinther Sørensen, Haderslev215Fyrremejse15-11-04Tinglev Mose
90Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg255Hærfugl14-11-04Kystagerparken (Hvidovre).
91Klaus Bertram Fries, Bramming243Krognæb14-11-04Skagen
92Per Rasmussen, Årslev235Hærfugl14-11-04Kystagerparken, Hvidovre
93Michael Køie Poulsen, Fredensborg259Hærfugl14-11-04Hvidovre
94Rasmus Bøgeskov Larsen, Cairo, Egypten221Hærfugl14-11-04Kystagerparken, Hvidovre
95Peter Søgaard Jørgensen, København S210Bjergpiber14-11-04Køge Sydstrand
96Carsten Svejstrup Sørensen, Hobro272Krognæb14-11-04Skagen
97Peter Bjerre, Kastrup194Hærfugl14-11-04Kystagerparken Hvidovre
98Mark Andrew Hammond, Søborg210Hærfugl13-11-04Kystagerparken, Hvidovre
99Mads Navntoft Olsen251Bjergpiber13-11-04Brabrand sø




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.146 sek.
til toppen