Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2007

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske årsarter 2007".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn193Pibesvane31-12-07Kammerslusen, Ribe
2Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup186Havlit31-12-07Lakolk Strand
3Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup185Pibesvane31-12-07Kammerslusen, Ribe
4Christian Rørdam, Snekkersten210Havlit31-12-07Omø sund
5Jan Kiel, Skælskør250Bjergpiber31-12-07Reersø Havn
6Niels Bomholt, Ulbølle221Jagtfalk31-12-07Monnet Tåsinge
7Niels Bomholt, Ulbølle220Bjergirisk31-12-07Monnet Tåsinge
8Thomas Buus Nielsen, Stoholm215Rosenmåge31-12-07Esbjerg Havn
9Per Poulsen, Esbjerg V250Bjergpiber31-12-07Ribe Østerå
10Michael.G Jensen231Bjergvipstjert31-12-07Jedsted Mølle
11Michael.G Jensen230Bjergpiber31-12-07Ribe Østerå
12Kurt Prentow, Hirtshals206Hvidvinget Måge31-12-07Hirtshals Havn
13Rasmus Due Nielsen, Aarhus N248Hvidvinget Måge30-12-07Havneby
14Rasmus Due Nielsen, Aarhus N247Rosenmåge30-12-07Esbjerg Havn
15Mikkel Willemoes Kristensen, København Ø216Amerikansk Skarveand30-12-07Hovvig
16Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup184Bjergirisk30-12-07Rømø Dæmningen
17Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn192Bjergirisk30-12-07Rømø-dæmningen
18Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn191Hvidvinget Måge30-12-07Havneby Havn, Rømø
19Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup183Hvidvinget Måge30-12-07Havnby Havn
20Lars Andersen, Odense255Rosenmåge30-12-07Esbjerg Havn
21Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg254Rosenmåge30-12-07Esbjerg Havn.
22Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg253Hvidvinget Måge30-12-07Havneby, Rømø.
23Jan Ravnborg, Højer223Rosenmåge30-12-07esbjerg havn
24Lars Paaby, Søborg258Bjerglærke30-12-07V. Kærbølling
25Lars Paaby, Søborg257Hvidvinget Måge30-12-07Havneby, Rømø
26Lars Paaby, Søborg256Kortnæbbet Gås30-12-07Ballum Enge
27Erhardt Ecklon, Svendborg270Hvidvinget Måge30-12-07Rømø
28Jørn Vinther Sørensen, Haderslev221Hvidvinget Måge30-12-07Havneby, Rømø
29Kield Andersson, Tarm223Rosenmåge30-12-07Esbjerg
30Henrik Rähr, Vinderup179Rosenmåge30-12-07Esbjerg Havn
31Martin Thomsen, Årslev236Rosenmåge30-12-07Esbjerg fiskerihavn
32Jesper Brinkmann Nielsen, Store Fuglede257Bjergpiber30-12-07Reersø Havn
33Per Rasmussen, Årslev252Rosenmåge30-12-07Esbjerg Havn
34Per Rasmussen, Årslev251Hvidvinget Måge30-12-07Havneby, Rømø
35Kurt Prentow, Hirtshals205Sodfarvet Skråpe30-12-07Hirtshals Fyr
36Kjeld Bjarne Nielsen, Helsinge218Hvidvinget Måge29-12-07Havneby Rømø
37Kjeld Bjarne Nielsen, Helsinge217Rosenmåge29-12-07Esbjerg Fiskerihavn
38Lars Paaby, Søborg255Sortstrubet Bynkefugl29-12-07Fourfeldbækkens udløb
39Lars Paaby, Søborg254Rosenmåge29-12-07Esbjerg fiskerihavn
40Lars Paaby, Søborg253Sortgrå Ryle29-12-07Blåvandshuk
41Gert Glisstrup Sørensen, Thyregod221Rosenmåge29-12-07Esbjerg havn
42Flemming Søndergaard, Annisse Nord189Rosenmåge29-12-07Esbjerg Fiskerihavn
43Søren Harding, Stenlille221Rosenmåge29-12-07Esbjerg Havn
44Søren Harding, Stenlille220Hvidvinget Måge29-12-07Havneby Havn, Rømø
45Per Poulsen, Esbjerg V249Hvidvinget Måge29-12-07Havneby Rømø
46Bo Thyge Johansen, Hilllerød278Rosenmåge29-12-07Esbjerg Havn
47Bo Thyge Johansen, Hilllerød277Hvidvinget Måge29-12-07Havneby, Rømø
48Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 230Rosenmåge29-12-07Esbjerg Havn
49Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 229Sortstrubet Bynkefugl29-12-07Fovrfelt-bækkens udløb
50Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 228Hvidvinget Måge29-12-07Havneby-Rømø
51Henrik Stenholt, Silkeborg224Rosenmåge29-12-07Esbjerg Havn
52Mogens Erlandsen, Silkeborg223Rosenmåge29-12-07Esbjerg havn
53Henrik Böhmer, Esbjerg212Rosenmåge29-12-07Esbjerg Havn
54Silas Kristian Krag Olofson, Hvannasund237Rosenmåge28-12-07Esberg Havn
55Eske Morthensen211Rosenmåge28-12-07Esbjerg
56Kjeld Richardt Ross, Hedensted195Rosenmåge28-12-07Esbjerg Fiskerihavn
57Martin Christoffer Bro, Ringsted240Rosenmåge28-12-07Esbjerg Fiskerihavn
58Martin Christoffer Bro, Ringsted239Bjerglærke28-12-07Gl. Hviding Enge
59Hanne Kapala, København250Rosenmåge28-12-07Esbjerg Fiskerihavn
60Erik Groth-Andersen, Hillerød248Rosenmåge28-12-07Esbjerg Havn
61Brian Maar Pedersen, Horbelev215Rosenmåge28-12-07Esbjerg Fiskerihavn
62Jan Kiel, Skælskør249Rosenmåge28-12-07Esbjerg Havn
63Susanne Overgaard Petersen, Ribe231Rosenmåge28-12-07Esbjerg havn
64Jesper Brinkmann Nielsen, Store Fuglede256Rosenmåge28-12-07Esbjerg Fiskerihavn
65Erhardt Ecklon, Svendborg269Rosenmåge28-12-07Esbjerg Havn
66Morten Heegaard, Rødovre245Rosenmåge28-12-07Esbjerg Havn
67Lars Jensen, Stenløse258Rosenmåge28-12-07Esbjerg Havn
68Mikkel Willemoes Kristensen, København Ø215Rosenmåge28-12-07Esbjerg Havn
69Tommy Kaae, Løsning219Rosenmåge28-12-07Esbjerg Fiskerihavn
70Jørn Vinther Sørensen, Haderslev220Rosenmåge28-12-07Esbjerg Fiskerihavn
71Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn190Rosenmåge28-12-07Esbjerg - fiskerihavnen, Sildekaj
72Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup182Rosenmåge28-12-07Esbjerg - fiskerihavnen, Sildekaj
73Stephan Skaarup Lund, Århus N248Rosenmåge28-12-07Esbjerg Fiskerihavn
74Peder Nygaard Nielsen, Jelling223Rosenmåge28-12-07Esbjerg Fiskerihavn
75Henrik Korsbæk, Albertslund256Rosenmåge28-12-07Esbjerg fiskerihavn
76Kurt Bredal Christensen, Ribe232Rosenmåge28-12-07Esbjerg havn
77Klaus Bertram Fries, Bramming248Rosenmåge27-12-07Esbjerg Havn
78Freddy S. Hansen, Faaborg68Rosenmåge27-12-07Esbjerg Fiskerihavn
79Henrik Kongshøj Callesen, Esbjerg213Rosenmåge27-12-07Esbjerg Havn
80Michael.G Jensen229Rosenmåge27-12-07Esbjerg Fiskerihavn
81Per Poulsen, Esbjerg V248Rosenmåge27-12-07Esbjerg Havn nord
82Flemming Søndergaard, Annisse Nord188Vandstær27-12-07Møllekrog
83Lars Paaby, Søborg252Bjergand26-12-07Asserbo Strand
84Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.200Kortnæbbet Gås26-12-07Svinø
85Michael.G Jensen228Hvidvinget Måge26-12-07Havneby Rømø
86Susanne Overgaard Petersen, Ribe230Hvidvinget Måge26-12-07Havneby
87Kurt Prentow, Hirtshals204Vandstær26-12-07Emmerbækken ved Nordsøcentret
88Emil Blicher Bjerregård, Hillerød133Fuglekonge26-12-07Brede Dam
89Emil Blicher Bjerregård, Hillerød132Isfugl26-12-07Brede Dam
90Mogens Erlandsen, Silkeborg222Skægmejse26-12-07Geddal enge
91Mogens Erlandsen, Silkeborg221Amerikansk Pibeand26-12-07Geddal enge
92Mogens Erlandsen, Silkeborg220Sølvhejre26-12-07Stubbegård sø
93Flemming Søndergaard, Annisse Nord187Kaspisk Måge26-12-07Hundested
94Niels bruun-rasmussen, Præstø135Pibesvane25-12-07vantore, nysted, lolland
95Jan Kiel, Skælskør248Vandstær25-12-07Skidenrenden, Slagelse
96Jan Kiel, Skælskør247Bjergand25-12-07Lejodde
97Henrik Kristensen, Køge280Vandstær25-12-07Billesborg v/køge
98Martin Christoffer Bro, Ringsted238Fuglekongesanger24-12-07Gedser v. fyrhaven
99Rasmus Lund Bjerregaard, Aarup181Fuglekongesanger24-12-07Gedser - Fyrhaven
100Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn189Fuglekongesanger24-12-07Gedser - Fyrhaven




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.175 sek.
til toppen