Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2006

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske årsarter 2006".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Jan Thomsen, Nærum269Pibesvane30-12-06Jordbjerg. Lolland
2Henrik Böhmer, Esbjerg275Ismåge30-12-06Langø Havn, Nakskov
3Jan Speiermann, København V250Ismåge30-12-06Langø Havn, Lolland
4Jan Speiermann, København V249Stor Skrigeørn30-12-06Søholt, Lolland
5Jacob Sterup, Knebel212Lille Skallesluger30-12-06Keldsnor
6Susanne Overgaard Petersen, Ribe230Ismåge30-12-06Langø havn, Lolland
7Per Poulsen, Esbjerg V243Ismåge30-12-06Langø Havn, Lolland
8Geert Lauritzen211Ismåge30-12-06Langø Havn
9Geert Lauritzen210Duehøg30-12-06E47 - Lolland
10Gert Glisstrup Sørensen, Thyregod248Ismåge30-12-06Langø
11Andreas Petersen, København Ø260Ismåge30-12-06Langø havn, Lolland
12Henrik Vinther Sørensen, Haderslev84Ismåge30-12-06Lolland
13Henrik Vinther Sørensen, Haderslev83Sangsvane30-12-06Tåsinge
14Jørn Vinther Sørensen, Haderslev235Ismåge30-12-06Langø, Lolland
15Michael Køie Poulsen, Fredensborg236Ismåge30-12-06Langø Havn, V-Lolland
16Anders Espenhain Sørensen, Herlev172Ismåge30-12-06Langø, Lolland
17Christian Peter Bitterwolf, Hillerød229Ismåge30-12-06Langø Havn / Lolland
18Janus Ethelberg, Brøndby221Ismåge30-12-06Langø Havn, Lolland
19Hanne Kapala, København234Ismåge29-12-06Langø
20Hanne Kapala, København233Amerikansk Skarveand29-12-06 
21Rune Bisp Christensen, Rødovre (Amager)245Pibesvane29-12-06Lolland
22Rune Bisp Christensen, Rødovre (Amager)244Ismåge29-12-06Langø havn, Lolland.
23Peder Nygaard Nielsen, Jelling211Ismåge29-12-06Langø Havn
24Poul Holm, Roskilde267Ismåge29-12-06Langø havn
25Thomas Buus Nielsen, Stoholm219Ismåge29-12-06Langø Havn, Lolland
26Henrik Korsbæk, Albertslund242Ismåge29-12-06Langø Havn, Lolland
27Klaus Bertram Fries, Bramming247Ismåge29-12-06Langø Havn, Lolland
28Kristoffer Hansen, Odense SØ247Ismåge29-12-06Langø Havn
29Kjeld Richardt Ross, Hedensted188Ismåge29-12-06Langø Havn
30Simon Sigaard Christiansen, Aalborg246Ismåge29-12-06Langø Havn
31Jacob Sterup, Knebel211Ismåge29-12-06Langø Havn, Lolland
32Jacob Sterup, Knebel210Dværgmåge29-12-06Bagenkop Havn
33Mikkel Willemoes Kristensen, København Ø230Ismåge29-12-06Langø Havn
34Michael Køie Poulsen, Fredensborg235Pibesvane29-12-06Ølsemagle Revle
35Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg261Ismåge29-12-06Langø Havn (Lolland).
36Kaj Erik Nielsen, Hørsholm205Ismåge29-12-06langø Havn
37Rune Sø Neergaard, Aalborg260Ismåge29-12-06Langø Havn, Lolland
38Bo Thyge Johansen, Hilllerød258Ismåge29-12-06Langø, Nakskov fjord
39Kjeld Richardt Ross, Hedensted187Tundrasædgås29-12-06Langø, Lolland
40Erik Groth-Andersen, Hillerød239Kortnæbbet Gås29-12-06Langø
41Erik Groth-Andersen, Hillerød238Ismåge29-12-06Langø Havn, Lolland
42Niels Bomholt, Ulbølle234Ismåge29-12-06langø lolland
43Christian Rørdam, Snekkersten200Skærpiber29-12-06Stubben
44Christian Rørdam, Snekkersten199Rødhovedet And29-12-06Ølsemagle Revle
45Christian Rørdam, Snekkersten198Canadagås29-12-06Køge Havn
46Brian Maar Pedersen, Horbelev125Ismåge29-12-06Langø Havn
47Hans Rytter, Ørbæk268Ismåge29-12-06Langø Havn, Lolland
48Heidi Rom Petersen, jyderup214Ismåge29-12-06Langøhavn
49Morten Heegaard, Rødovre252Ismåge29-12-06Langø, Vestlolland
50Eske Morthensen212Ismåge29-12-06langø havn
51Tommy Kaae, Løsning227Ismåge29-12-06Langø Havn, Nakskov Fjord
52Erhardt Ecklon, Svendborg271Ismåge29-12-06Langø Havn, Nakskov
53Lene Smith, Sorø221Ismåge29-12-06Langå Havn
54Jesper Brinkmann Nielsen, Store Fuglede233Ismåge29-12-06Langø Havn
55Henrik Kristensen, Køge278Ismåge28-12-06Langø
56Thomas Søby, København153Ismåge28-12-06Langø Havn
57Jan Thomsen, Nærum268Ismåge28-12-06Langø Havn lolland
58Lars Paaby, Søborg279Ismåge28-12-06Langø Havn
59Martin Thomsen, Årslev240Ismåge28-12-06Langø, Lolland
60Jimmy Skat Hansen, Brønshøj282Ismåge28-12-06Langø Havn
61Simon Vikstrøm, København218Ismåge28-12-06Langø Havn, Vestlolland
62Freddy S. Hansen, Faaborg297Ismåge28-12-06Langø,Nakskov
63Per Bo Hansen266Ismåge28-12-06Langø-havnen, Nakskov,Lolland
64Jens Walsted Christoffersen, Veflinge271Ismåge28-12-06Langø havn, Lolland
65Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.239Ismåge28-12-06Langø Havn, Lolland
66Michael Mosebo Jensen, Middelfart248Ismåge28-12-06Langø Havn, Lolland
67Brian Maar Pedersen, Horbelev124Spidsand27-12-06Kalløgrå
68Brian Maar Pedersen, Horbelev123Sangsvane27-12-06Kalløgrå
69Brian Maar Pedersen, Horbelev122Canadagås27-12-06Kalløgrå
70Jan Speiermann, København V248Amerikansk Skarveand26-12-06Hovvig
71Kield Andersson, Tarm226Mosehornugle26-12-06Skjern Enge
72Henrik Rähr, Vinderup149Stor Tornskade26-12-06Stubbergård Sø
73Henrik Kristensen, Køge277Korttået Træløber25-12-06vallø slotspark
74Lars Paaby, Søborg278Tejst25-12-06Ordrup Næs
75Eske Morthensen211Vandstær25-12-06 
76Stephan Skaarup Lund, Århus N249Hvidvinget Måge25-12-06Thorsminde
77Thyge Enevoldsen, Frederiksberg239Korttået Træløber25-12-06Jægersborg Dyrehave
78Ole Brauer, Fredensborg177Havørn23-12-06Esrum sø
79Ole Brauer, Fredensborg176Sule23-12-06Gilbjerg
80Jesper Windeløw, Silkeborg214Lunde21-12-06Studstrupværket
81Jørn Baasch-Pedersen, Sabro233Lunde21-12-06Studstrup Værkets udløb
82Kield Andersson, Tarm225Silkehale20-12-06Thisted
83Erhardt Ecklon, Svendborg270Lunde19-12-06Studstrupværket, Studstrup, Århus
84Mogens Erlandsen, Silkeborg231Lunde18-12-06Studstrup
85Rune Sø Neergaard, Aalborg259Lunde18-12-06Studstrupværket, Århus
86Geert Lauritzen209Lunde18-12-06Studstrup
87Geert Lauritzen208Alk18-12-06Kalø Vig
88Heidi Rom Petersen, jyderup213Skovhornugle17-12-06klint
89Per Bo Hansen265Vandstær16-12-06Rådvad Knivfabrik
90Per Poulsen, Esbjerg V242Skovhornugle15-12-06Esbjerg by
91Brian Maar Pedersen, Horbelev121Stor Tornskade13-12-06Grønsund, mod færgebroen
92Klaus Bertram Fries, Bramming246Storkjove12-12-06Jedsted Forland
93Jens Walsted Christoffersen, Veflinge270Søkonge11-12-06Rødvig havn
94Freddy S. Hansen, Faaborg296Bjergpiber11-12-06Østhavnen,Århus
95Lene Smith, Sorø220Alk10-12-06Røsnæs
96Rune Bisp Christensen, Rødovre (Amager)243Rødhovedet And10-12-06Klydesøen, Vestamager
97Henrik Korsbæk, Albertslund241Tundrasædgås10-12-06Maribosøerne
98Christian Peter Bitterwolf, Hillerød228Kortnæbbet Gås10-12-06søndersø / Lolland
99Bo Thyge Johansen, Hilllerød257Skovsneppe10-12-06lille hestehave, hillerød
100Lars Højmark Mortensen, Skagen237Sortstrubet Bynkefugl10-12-06Sønder Sørig




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.093 sek.
til toppen