Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Månedsarter Danmark - 12 - December

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Månedsarter Danmark - 12 - December".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Christian Michael Villadsen, Åbyhøj102Natugle31-12-18Mørkholt
2Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C50Sumpmejse31-12-18Mørkholt
3Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C49Stor Flagspætte31-12-18Mørkholt
4Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C48Natugle31-12-18Mørkholt
5Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C47Fuglekonge31-12-18Mørkholt
6Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C46Toppet Skallesluger31-12-18Mørkholt Hage
7Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C45Sortand31-12-18Mørkholt Hage
8Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C44Blisgås31-12-18Mørkholt Hage
9Christian Michael Villadsen, Åbyhøj101Topmejse30-12-18Vognkær Enge
10Niels Aagaard, Århus C112Middelhavsstenpikker29-12-18Sundstrup
11Marie Louise Tanderup, Århus91Bjergvipstjert29-12-18Køge Lystbådehavn
12Marie Louise Tanderup, Århus90Bjerglærke29-12-18Køge Sydstrand
13Marie Louise Tanderup, Århus89Skovhornugle29-12-18Køge lystbådhavn
14Marie Louise Tanderup, Århus88Toppet Skallesluger29-12-18Køge Sydhavn
15Marie Louise Tanderup, Århus87Sortand29-12-18Køge Sydstrand
16Marie Louise Tanderup, Århus86Ederfugl29-12-18Køge lystbådhavn
17Michael Køie Poulsen, Fredensborg181Middelhavsstenpikker29-12-18Virksund
18Christian Andersen Jensen, Harlev151Middelhavsstenpikker28-12-18Sundstrup
19Søren Tanderup, Albertslund90Toppet Skallesluger28-12-18Køge Sydstrand
20Søren Tanderup, Albertslund89Bjerglærke28-12-18Køge Sydstrand
21Søren Tanderup, Albertslund88Bjergvipstjert28-12-18Køge Marina
22Marie Louise Tanderup, Århus85Halsbåndstroldand28-12-18Skjern enge
23Marie Louise Tanderup, Århus84Knarand28-12-18Skjern enge
24Marie Louise Tanderup, Århus83Pibesvane28-12-18Skjern enge
25Marie Louise Tanderup, Århus82Sølvhejre28-12-18Skjern enge
26Jens Lind, Espergærde197Middelhavsstenpikker28-12-18Sundstrup
27Jens Lind, Espergærde196Kohejre28-12-18Fidde
28Jens Lind, Espergærde195Kirkeugle28-12-18Føvling
29Martin Svinth Ebbesen115Storspove28-12-18Høje Sande
30Søren Tanderup, Albertslund87Pibesvane28-12-18Skjern Enge
31Søren Tanderup, Albertslund86Halsbåndstroldand28-12-18Skjern Enge
32Søren Tanderup, Albertslund85Sølvhejre28-12-18Skjern Enge
33Jan Eske Schmidt, Frederiksberg202Sortstrubet Bynkefugl28-12-18Korshage
34Mogens Erlandsen, Silkeborg163Middelhavsstenpikker28-12-18Sundstrup v/ Virksund
35Andreas Winding Mønsted132Middelhavsstenpikker27-12-18Sundstrup
36Søren Tanderup, Albertslund84Spætmejse27-12-18Hybenvej 2, Stauning
37Jan Eske Schmidt, Frederiksberg201Middelhavsstenpikker27-12-18Sundstrup
38Martin Svinth Ebbesen114Stor Gråsisken27-12-18Skjern Enge
39Martin Svinth Ebbesen113Sølvhejre27-12-18Skjern Enge
40Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C43Isfugl27-12-18Sminge Sø
41Søren Tanderup, Albertslund83Sumpmejse26-12-18Vellingvej 15, Ringkøbing
42Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C42Pibeand25-12-18Sminge Sø
43Marie Louise Tanderup, Århus81Spætmejse24-12-18Hybenvej 2 StauningSkjern
44Marie Louise Tanderup, Århus80Sortmejse24-12-18Hybenvej 2 Stauning Skjern
45Marie Louise Tanderup, Århus79Spurvehøg23-12-18Hybenvej 2 Stauning Skjern
46Søren Tanderup, Albertslund82Klippedue23-12-18Strøget, København
47Søren Tanderup, Albertslund81Rødtoppet Fuglekonge19-12-18Vestre Kirkegård, København
48Andreas Winding Mønsted131Kohejre17-12-18Neder Fiddevej
49Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C41Vibe16-12-18Egå Engsø
50Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C40Taffeland16-12-18Egå Engsø
51Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C39Fjeldvåge16-12-18Lisbjerg
52Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C38Lille Skallesluger16-12-18Egå Engsø
53Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C37Krikand16-12-18Egå Engsø
54Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C36Knarand16-12-18Egå Engsø
55Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C35Knopsvane16-12-18Egå Engsø
56Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C34Sangsvane16-12-18Egå Engsø
57Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C33Stor Skallesluger16-12-18Egå Engsø
58Christian Michael Villadsen, Åbyhøj100Knarand16-12-18Egå Engsø
59Christian Michael Villadsen, Åbyhøj99Lille Skallesluger16-12-18Egå Engsø
60Simon Vikstrøm, København157Brilleand16-12-18Lumsås Nordstrand
61Jens Lind, Espergærde194Brilleand15-12-18Lumsås nordstrand
62Rasmus Turin, Dragør193Rødtoppet Fuglekonge15-12-18Utterslev mose
63Søren Tanderup, Albertslund80Fløjlsand12-12-18Odden - Århus
64Søren Tanderup, Albertslund79Sortand12-12-18Odden - Århus
65Søren Tanderup, Albertslund78Sule12-12-18Odden - Århus
66Simon Vikstrøm, København156Rødtoppet Fuglekonge11-12-18Itterslev Mose
67Leif Frederiksen, Rødovre170Rødtoppet Fuglekonge11-12-18Utterslev mose II
68Jens Lind, Espergærde193Rødtoppet Fuglekonge09-12-18Utterslev Mosev
69Martin Svinth Ebbesen112Stor Korsnæb09-12-18Frijsenborg Skov
70Jan Eske Schmidt, Frederiksberg200Kohejre08-12-18Neder Fidde, Filsø
71Søren Tanderup, Albertslund77Skovhornugle05-12-18Vestre Kirkegård, København
72Søren Tanderup, Albertslund76Silkehale05-12-18Vestre Kirkegård, København
73Søren Tanderup, Albertslund75Toppet Lappedykker05-12-18Nordhavnstippen, København
74Jan Kiel, Skælskør167Bjerglærke04-12-18Ballum Forland
75Jan Kiel, Skælskør166Slørugle04-12-18Randerup
76Jan Kiel, Skælskør165Islandsk Ryle04-12-18Saltvandssøen
77Jan Kiel, Skælskør164Strandhjejle04-12-18Ballum Forland
78Jan Kiel, Skælskør163Klyde04-12-18Ballum Forland
79Jan Kiel, Skælskør162Sølvhejre04-12-18Rømødæmningen
80Jan Kiel, Skælskør161Kohejre04-12-18Fiil Sø
81Martin Svinth Ebbesen111Isfugl04-12-18Gudenåen
82Simon Vikstrøm, København155Skovhornugle04-12-18Vestre Kirkegaard
83Christian Andersen Jensen, Harlev150Tornirisk03-12-18Røsnæs
84Jan Kiel, Skælskør160Brilleand03-12-18Lumsås
85Jan Kiel, Skælskør159Sule03-12-18Lumsås
86Jan Kiel, Skælskør158Nordisk Lappedykker03-12-18Lumsås
87Marie Louise Tanderup, Århus78Grønsisken02-12-18Bjergvej Stauning vesterstrand Skjern
88Marie Louise Tanderup, Århus77Halemejse02-12-18Bjergvej Stauning vesterstrand Skjern
89Søren Tanderup, Albertslund74Grønsisken02-12-18Bjergvej, Halby
90Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C32Lille Lappedykker01-12-18Brabrandstien
91Jan Eske Schmidt, Frederiksberg199Brilleand01-12-18Lumsås
92Michael Køie Poulsen, Fredensborg180Sangdrossel31-12-17Sønderho
93Jan Eske Schmidt, Frederiksberg198Lattermåge30-12-17Hanstholm
94Rune Sø Neergaard, Aalborg176Lattermåge30-12-17Hanstholm Havn
95Erik Groth-Andersen, Hillerød166Lattermåge30-12-17Hanstholm
96Marie Louise Tanderup, Århus76Gråspurv30-12-17Tovelillevej, Amager
97Hjalte B. Johansen, Gentofte165Lattermåge30-12-17Hanstholm
98Marie Louise Tanderup, Århus75Toppet Lappedykker29-12-17Refshalevej, Amager
99Søren Tanderup, Albertslund73Sangsvane28-12-17Vest Stadil Fjord
100Søren Tanderup, Albertslund72Kortnæbbet Gås28-12-17Pumpestation Nord, Skjern




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.072 sek.
til toppen