Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Månedsarter Danmark - 11 - November

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Månedsarter Danmark - 11 - November".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Jens Lind, Espergærde220Fuglekongesanger30-11-19Stevns Fyr
2Mogens Erlandsen, Silkeborg180Kohejre30-11-19Gullestrup (Herning)
3Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C90Blå Kærhøg28-11-19Klydesøen, Amager
4Andreas Winding Mønsted177Kohejre27-11-19Ådal øst for Gullestrup
5Søren Tanderup, Albertslund97Himalayasanger26-11-19Vestre Kirkegård, København
6Søren Tanderup, Albertslund96Gransanger26-11-19Vestre Kirkegård, København
7Jens Lind, Espergærde219Rødtoppet Fuglekonge25-11-19Vestre Kirkegård
8Hjalte B. Johansen, Gentofte192Rødtoppet Fuglekonge25-11-19Vestre Kirkegård, Kbh
9Hjalte B. Johansen, Gentofte191Himalayasanger25-11-19Vestre Kirkegård, Kbh
10Orla Hugger Jakobsen, Haslev182Høgesanger24-11-19Kalvemosen, Holbæk Syd
11Mogens Erlandsen, Silkeborg179Nordisk Lappedykker24-11-19Grenen
12Jan Eske Schmidt, Frederiksberg215Tajgasædgås24-11-19Nyborre
13Jan Eske Schmidt, Frederiksberg214Tundrasædgås24-11-19Nyborre
14Simon Vikstrøm, København193Islom23-11-19Klint
15Simon Vikstrøm, København192Høgesanger23-11-19Holbæk
16Andreas Winding Mønsted176Sort Glente23-11-19Gultved
17Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C89Søkonge21-11-19Marselisborg Havn
18Christian Michael Villadsen, Åbyhøj113Sanglærke20-11-19Rækker Mølle
19Leif Frederiksen, Rødovre198Høgesanger19-11-19Kalvemosen, Holbæk
20Christian Michael Villadsen, Åbyhøj112Jernspurv18-11-19Rækker Mølle
21Jan Eske Schmidt, Frederiksberg213Klyde17-11-19Ballum forland
22Jan Eske Schmidt, Frederiksberg212Sortterne17-11-19Nørresø, Tønder
23Michael Køie Poulsen, Fredensborg214Islom12-11-19Grenen
24Michael Køie Poulsen, Fredensborg213Ringdrossel11-11-19nær Det Hvide Fyr
25Jan Eske Schmidt, Frederiksberg211Tajgafluesnapper10-11-19Gentofte sø
26Rasmus Turin, Dragør216Tajgafluesnapper10-11-19Gentofte sø
27Jens Lind, Espergærde218Tajgafluesnapper10-11-19Folkeparken, Gentofte
28Andreas Winding Mønsted175Høgesanger10-11-19Viborg
29Hjalte B. Johansen, Gentofte190Tajgafluesnapper10-11-19Gentofte Sø
30Leif Frederiksen, Rødovre197Tajgafluesnapper10-11-19Folkeparken, Gentofte sø
31Simon Vikstrøm, København191Tajgafluesnapper10-11-19Gentofte Sø
32Rune Sø Neergaard, Aalborg190Tajgafluesnapper10-11-19Folkeparken, Gentofte Sø, København
33Mathias Blicher Bjerregård95Krognæb10-11-19Frydenstrand, Frederikshavn
34Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C88Vibe08-11-19Klydesøen, Amager
35Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C87Hjejle08-11-19Klydesøen, Amager
36Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C86Fasan08-11-19Amager
37Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C85Spurvehøg08-11-19Hejresøen, Amager
38Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C84Bramgås08-11-19Kongelundsengene
39Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C83Canadagås08-11-19Kongelundsengene
40Jens Lind, Espergærde217Sortterne08-11-19Nørresø
41Søren Tanderup, Albertslund95Alk08-11-19Ballen-Kalundborg
42Søren Tanderup, Albertslund94Rødstrubet Lom08-11-19Ballen-Kalundborg
43Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C82Spætmejse07-11-19Krogerup Skove
44Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C81Taffeland07-11-19København
45Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C80Bjergvipstjert07-11-19Krogerup Skove
46Søren Tanderup, Albertslund93Kvækerfinke07-11-19Ballen, Samsø
47Leif Frederiksen, Rødovre196Stor Kobbersneppe07-11-19Ishøj og Vallensbæk enge (Islandsk)
48Mogens Erlandsen, Silkeborg178Krognæb06-11-19Grenen
49Mogens Erlandsen, Silkeborg177Hvidvinget Korsnæb06-11-19Grenen
50Leif Frederiksen, Rødovre195Høgeugle05-11-19Hald, Hundested
51Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C79Thorshane03-11-19Stubbe Sø
52Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C78Toppet Lappedykker03-11-19Stubbe Sø
53Simon Vikstrøm, København190Krognæb03-11-19Nørrevang, Rørvig
54Martin Svinth Ebbesen146Thorshane03-11-19Stubbe Sø
55Thyge Enevoldsen, Frederiksberg144Hvidbrynet Løvsanger02-11-19Nakkehoved
56Hjalte B. Johansen, Gentofte189Hvidbrynet Løvsanger02-11-19Nakkehoved
57Søren Tanderup, Albertslund92Sangdrossel01-11-19Vestskoven, Albertslund
58Søren Tanderup, Albertslund91Stor Tornskade01-11-19Vestskoven, Albertslund
59Andreas Winding Mønsted174Hvidklire01-11-19Lunkebugten
60Leif Frederiksen, Rødovre194Halsbåndstroldand30-11-18Søndersø, Furesø
61Søren Tanderup, Albertslund90Ravn27-11-18Raadvad
62Søren Tanderup, Albertslund89Skægmejse27-11-18Søndersø, Værløse
63Søren Tanderup, Albertslund88Isfugl27-11-18Raadvad
64Søren Tanderup, Albertslund87Rørdrum27-11-18Søndersø, Værløse
65Marie Louise Tanderup, Århus72Sangsvane25-11-18Århus by
66Søren Tanderup, Albertslund86Tejst24-11-18Odden - Århus
67Søren Tanderup, Albertslund85Fløjlsand24-11-18Odden - Århus
68Søren Tanderup, Albertslund84Sortand24-11-18Odden - Århus
69Marie Louise Tanderup, Århus71Tejst24-11-18Mellem Sjællands odde og Århus
70Marie Louise Tanderup, Århus70Fløjlsand24-11-18Mellem Sjællands odde og Arhus
71Marie Louise Tanderup, Århus69Sortand24-11-18Mellem Sjællands odde og Århus
72Marie Louise Tanderup, Århus68Ederfugl24-11-18Mellem Sjællands Odde og Århus
73Erik Groth-Andersen, Hillerød185Halsbåndstroldand24-11-18Søndersø
74Andreas Winding Mønsted173Mongolsk Piber24-11-18Nordstrand
75Simon Vikstrøm, København189Stor Kobbersneppe20-11-18Bøtø Nor
76Martin Svinth Ebbesen145Lille Kobbersneppe18-11-18Bønnerup Havn
77Martin Svinth Ebbesen144Islandsk Ryle18-11-18Bønnerup Havn
78Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C77Husrødstjert18-11-18Bønderup
79Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C76Skærpiber18-11-18Bønderup
80Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C75Almindelig Ryle18-11-18Bønderup
81Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C74Islandsk Ryle18-11-18Bønderup
82Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C73Lille Kobbersneppe18-11-18Bønderup
83Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C72Rødben18-11-18Bønderup
84Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C71Strandskade18-11-18Fjellerup Strand
85Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C70Gravand18-11-18Bønderup
86Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C69Kortnæbbet Gås18-11-18Fjellerup Strand
87Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C68Sangsvane18-11-18Fjellerup Strand
88Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C67Sandløber18-11-18Fjellerup Strand
89Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C66Amerikansk Sortand18-11-18Fjellerup Strand
90Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C65Knortegås18-11-18Fjellerup Strand
91Jan Eske Schmidt, Frederiksberg210Brilleand17-11-18Lumsås
92Søren Tanderup, Albertslund83Sumpmejse16-11-18Søndersø, Værløse
93Søren Tanderup, Albertslund82Spætmejse16-11-18Søndersø, Værløse
94Erik Groth-Andersen, Hillerød184Topmejse14-11-18Slettestrand
95Simon Vikstrøm, København188Halsbåndstroldand14-11-18Søndersø
96Marie Louise Tanderup, Århus67Halemejse13-11-18Hundebjerget Skovsletten Glostrup
97Orla Hugger Jakobsen, Haslev181Kongeørn13-11-18Porsmose, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
98Simon Vikstrøm, København187Fiskeørn13-11-18Hejrede Sø
99Simon Vikstrøm, København186Kongeørn13-11-18Holmegårds Mose
100Andreas Winding Mønsted172Nilgås11-11-18Uge




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.024 sek.
til toppen