Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Månedsarter Danmark - 11 - November

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Månedsarter Danmark - 11 - November".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Leif Frederiksen, Rødovre194Halsbåndstroldand30-11-18Søndersø, Furesø
2Søren Tanderup, Albertslund90Ravn27-11-18Raadvad
3Søren Tanderup, Albertslund89Skægmejse27-11-18Søndersø, Værløse
4Søren Tanderup, Albertslund88Isfugl27-11-18Raadvad
5Søren Tanderup, Albertslund87Rørdrum27-11-18Søndersø, Værløse
6Marie Louise Tanderup, Århus72Sangsvane25-11-18Århus by
7Søren Tanderup, Albertslund86Tejst24-11-18Odden - Århus
8Søren Tanderup, Albertslund85Fløjlsand24-11-18Odden - Århus
9Søren Tanderup, Albertslund84Sortand24-11-18Odden - Århus
10Marie Louise Tanderup, Århus71Tejst24-11-18Mellem Sjællands odde og Århus
11Marie Louise Tanderup, Århus70Fløjlsand24-11-18Mellem Sjællands odde og Arhus
12Marie Louise Tanderup, Århus69Sortand24-11-18Mellem Sjællands odde og Århus
13Marie Louise Tanderup, Århus68Ederfugl24-11-18Mellem Sjællands Odde og Århus
14Erik Groth-Andersen, Hillerød185Halsbåndstroldand24-11-18Søndersø
15Andreas Winding Mønsted173Mongolsk Piber24-11-18Nordstrand
16Simon Vikstrøm, København189Stor Kobbersneppe20-11-18Bøtø Nor
17Martin Svinth Ebbesen145Lille Kobbersneppe18-11-18Bønnerup Havn
18Martin Svinth Ebbesen144Islandsk Ryle18-11-18Bønnerup Havn
19Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C75Husrødstjert18-11-18Bønderup
20Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C74Skærpiber18-11-18Bønderup
21Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C73Almindelig Ryle18-11-18Bønderup
22Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C72Islandsk Ryle18-11-18Bønderup
23Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C71Lille Kobbersneppe18-11-18Bønderup
24Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C70Rødben18-11-18Bønderup
25Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C69Strandskade18-11-18Fjellerup Strand
26Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C68Gravand18-11-18Bønderup
27Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C67Kortnæbbet Gås18-11-18Fjellerup Strand
28Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C66Sangsvane18-11-18Fjellerup Strand
29Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C65Sandløber18-11-18Fjellerup Strand
30Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C64Amerikansk Sortand18-11-18Fjellerup Strand
31Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C63Knortegås18-11-18Fjellerup Strand
32Jan Eske Schmidt, Frederiksberg210Brilleand17-11-18Lumsås
33Søren Tanderup, Albertslund83Sumpmejse16-11-18Søndersø, Værløse
34Søren Tanderup, Albertslund82Spætmejse16-11-18Søndersø, Værløse
35Erik Groth-Andersen, Hillerød184Topmejse14-11-18Slettestrand
36Simon Vikstrøm, København188Halsbåndstroldand14-11-18Søndersø
37Marie Louise Tanderup, Århus67Halemejse13-11-18Hundebjerget Skovsletten Glostrup
38Orla Hugger Jakobsen, Haslev181Kongeørn13-11-18Porsmose, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
39Simon Vikstrøm, København187Fiskeørn13-11-18Hejrede Sø
40Simon Vikstrøm, København186Kongeørn13-11-18Holmegårds Mose
41Andreas Winding Mønsted172Nilgås11-11-18Uge
42Christian Michael Villadsen, Åbyhøj111Havørn11-11-18Egå Engsø
43Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C62Stillits11-11-18Brabrandstien
44Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C61Gråspurv11-11-18Frederiksbjerg Bypark
45Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C60Silkehale11-11-18Dalgas Avenue, Aarhus
46Marie Louise Tanderup, Århus66Fjordterne10-11-18Ringbæk Sø Brønby
47Søren Tanderup, Albertslund81Fjordterne10-11-18Ringebæk Sø, Vallensbæk
48Rasmus Turin, Dragør215Fjordterne09-11-18Maglebæk sø
49Michael Køie Poulsen, Fredensborg212Havterne09-11-18Gilbjerg
50Leif Frederiksen, Rødovre193Fjordterne08-11-18Ringebæk sø, Brøndby
51Mogens Erlandsen, Silkeborg176Huldue08-11-18Buttervej, Skagen
52Michael Køie Poulsen, Fredensborg211Tajgasædgås06-11-18Melby Overdrev
53Hjalte B. Johansen, Gentofte188Rød Glente06-11-18Jægersborg Dyrehave
54Mogens Erlandsen, Silkeborg175Stillehavslom06-11-18Grenen
55Søren Tanderup, Albertslund80Skovhornugle05-11-18Vestre Kirkegård, København
56Rasmus Turin, Dragør214Gulirisk04-11-18Sydvestpynten
57Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C59Topmejse04-11-18Gravlev Søndre Plantage
58Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C58Sjagger04-11-18Stubbe Sø
59Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C57Stor Flagspætte04-11-18Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat
60Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C56Fløjlsand04-11-18Fornæs
61Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C55Sortand04-11-18Fornæs
62Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C54Rød Glente04-11-18Djursland
63Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C53Gråstrubet Lappedykker04-11-18Fornæs
64Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C52Lille Lappedykker04-11-18Grenå Lystbådhavn
65Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C51Træløber04-11-18Gravlev Søndre Plantage
66Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C50Rødstrubet Lom04-11-18Fornæs
67Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C49Stor Korsnæb04-11-18Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat
68Marie Louise Tanderup, Århus65Tårnfalk04-11-18Vallensbæk
69Marie Louise Tanderup, Århus64Musvåge04-11-18Egebo
70Marie Louise Tanderup, Århus63Toppet Lappedykker04-11-18Vallensbæk sø
71Marie Louise Tanderup, Århus62Kernebider02-11-18Glostrup Stadion
72Jens Lind, Espergærde216Amerikansk Sortand02-11-18Asserbo Strand
73Christian Michael Villadsen, Åbyhøj110Sildemåge02-11-18Aarhus Havn
74Leif Frederiksen, Rødovre192Strandhjejle02-11-18Melby overdrev
75Søren Tanderup, Albertslund79Halemejse02-11-18Vestskoven, Albertslund
76Søren Tanderup, Albertslund78Grønsisken02-11-18Vestskoven, Albertslund
77Søren Tanderup, Albertslund77Stor Korsnæb02-11-18Vestskoven, Albertslund
78Rasmus Turin, Dragør213Rødstjert01-11-18Kongelundsengene
79Michael Køie Poulsen, Fredensborg210Rødstjert01-11-18Kongelundsengene
80Hjalte B. Johansen, Gentofte187Amerikansk Skarveand29-11-17Nørrestrand, Horsens
81Leif Frederiksen, Rødovre191Stor Skrigeørn26-11-17Saksfjed inddæmning
82Jan Eske Schmidt, Frederiksberg209Amerikansk Skarveand26-11-17Horsens nørrestrand
83Jan Eske Schmidt, Frederiksberg208Halsbåndstroldand26-11-17Søndersø
84Andreas Winding Mønsted171Amerikansk Skarveand26-11-17Nørrestrand
85Michael Køie Poulsen, Fredensborg209Halsbåndstroldand26-11-17Søndersø
86Hjalte B. Johansen, Gentofte186Splitterne26-11-17Helsingør Lystbådehavn
87Jan Eske Schmidt, Frederiksberg207Stor Skrigeørn25-11-17Brunddragene
88Christian Michael Villadsen, Åbyhøj109Stor Gråsisken25-11-17Apotekerstien, Gråsten
89Orla Hugger Jakobsen, Haslev180Hvidsisken24-11-17Reersø Havn N.f. Korsør
90Søren Tanderup, Albertslund76Gulspurv21-11-17Søvang, Amager
91Søren Tanderup, Albertslund75Stillits21-11-17Søvang, Amager
92Søren Tanderup, Albertslund74Stær21-11-17Amager Strandvej, Amager
93Søren Tanderup, Albertslund73Hvid Vipstjert21-11-17Klydesøen, Vestamager
94Søren Tanderup, Albertslund72Skærpiber21-11-17Koefoeds Enge, Amager
95Søren Tanderup, Albertslund71Engpiber21-11-17Klydesøen, Vestamager
96Søren Tanderup, Albertslund70Rødben21-11-17Søndre Strand, Dragør
97Søren Tanderup, Albertslund69Stor Kobbersneppe21-11-17Klydesøen, Vestamager
98Søren Tanderup, Albertslund68Almindelig Ryle21-11-17Klydesøen, Vestamager
99Søren Tanderup, Albertslund67Vibe21-11-17Klydesøen, Vestamager
100Søren Tanderup, Albertslund66Hjejle21-11-17Klydesøen, Vestamager




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.279 sek.
til toppen