Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Månedsarter Danmark - 10 - Oktober

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Månedsarter Danmark - 10 - Oktober".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Rasmus Turin, Dragør276Hærfugl31-10-18Melby overdrev
2Jens Lind, Espergærde282Rørdrum30-10-18Søndersø
3Mogens Erlandsen, Silkeborg207Polarlomvie29-10-18Grenen
4Mogens Erlandsen, Silkeborg206Topskarv29-10-18Grenen
5Mogens Erlandsen, Silkeborg205Hvidnæbbet Lom29-10-18Grenen
6Mogens Erlandsen, Silkeborg204Kongeørn28-10-18Store Vildmose
7Leif Frederiksen, Rødovre240Atlingand26-10-18Ishøj og Vallensbæk enge
8Michael Køie Poulsen, Fredensborg260Ellekrage26-10-18Sårup nær Hanstholm
9Leif Frederiksen, Rødovre239Hærfugl23-10-18Melby overdrev
10Martin Svinth Ebbesen165Ellekrage22-10-18Sårup
11Simon Vikstrøm, København231Kirkeugle22-10-18Føvlinh
12Leif Frederiksen, Rødovre238Sorthovedet Måge21-10-18Nytorp, Hanstholm
13Leif Frederiksen, Rødovre237Ellekrage21-10-18Sårup, Hanstholm
14Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C101Stenvender21-10-18Hanstholm Havn
15Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C100Sorthovedet Måge21-10-18Hanstholm Havn
16Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C99Ellekrage21-10-18Sårup
17Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C98Sangsvane21-10-18Nors Sø
18Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C97Nordisk Lappedykker21-10-18Nors Sø
19Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C96Toppet Lappedykker21-10-18Nors Sø
20Marie Louise Tanderup, Århus94Gulspurv21-10-18Sjaggerbjergene Vestskoven Albertslund
21Marie Louise Tanderup, Århus93Stor Korsnæb21-10-18Sjaggerbjergene Vestskoven Albertslund
22Marie Louise Tanderup, Århus92Bogfinke21-10-18Sjaggerbjergene Vestskoven Albertslund
23Marie Louise Tanderup, Århus91Ravn21-10-18Risby Vestskoven
24Marie Louise Tanderup, Århus90Stor Tornskade21-10-18Slaggebjergene Vestskoven Albertslund
25Marie Louise Tanderup, Århus89Duehøg21-10-18Sjaggerbjergene Vestskoven Albertslund
26Marie Louise Tanderup, Århus88Sangsvane21-10-18Sjaggerbjergene Vestskoven Albertslund
27Christian Michael Villadsen, Åbyhøj137Ellekrage21-10-18Sårup
28Christian Michael Villadsen, Åbyhøj136Sorthovedet Måge21-10-18Hanstholm Havn
29Christian Michael Villadsen, Åbyhøj135Stenvender21-10-18Hanstholm Havn
30Christian Michael Villadsen, Åbyhøj134Nordisk Lappedykker21-10-18Nors Sø
31Søren Tanderup, Albertslund104Silkehale21-10-18Danshøjvej, Valby
32Jan Eske Schmidt, Frederiksberg259Amerikansk Sortand21-10-18Melby overdrev
33Martin Svinth Ebbesen164Amerikansk Sortand21-10-18Asserbo Strand
34Andreas Winding Mønsted230Ellekrage20-10-18Sårup
35Jan Eske Schmidt, Frederiksberg258Ellekrage20-10-18Sårup
36Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C95Vandstær20-10-18Energimuseet, Tange Sø
37Simon Vikstrøm, København230Skestork19-10-18Ballum Enge
38Mogens Erlandsen, Silkeborg203Ellekrage19-10-18Sårup (Hirtshals)
39Hjalte B. Johansen, Gentofte241Kongeørn19-10-18Højerup, Stevns
40Hjalte B. Johansen, Gentofte240Stor Skrigeørn19-10-18Højerup, Stevns
41Thyge Enevoldsen, Frederiksberg198Tajgapiber19-10-18Blåvand
42Thyge Enevoldsen, Frederiksberg197Amerikansk Sortand19-10-18Blåvand
43Søren Tanderup, Albertslund103Sumpmejse19-10-18Vestskoven, Albertslund
44Søren Tanderup, Albertslund102Gulspurv19-10-18Vestskoven, Albertslund
45Søren Tanderup, Albertslund101Kvækerfinke19-10-18Vestskoven, Albertslund
46Erik Groth-Andersen, Hillerød219Toplærke18-10-18Hirtshals
47Erik Groth-Andersen, Hillerød218Stillehavslom18-10-18Skagen
48Jens Lind, Espergærde281Ellekrage17-10-18Sårup
49Rune Sø Neergaard, Aalborg255Ellekrage17-10-18Sårup, Hanstholm
50Christian Andersen Jensen, Harlev190Ringdrossel17-10-18Rømø
51Christian Andersen Jensen, Harlev189Nonnestenpikker17-10-18Skallingen
52Thyge Enevoldsen, Frederiksberg196Nonnestenpikker17-10-18Skallingen
53Søren Tanderup, Albertslund100Skovhornugle17-10-18Vestre Kirkegård, København
54Leif Frederiksen, Rødovre236Slagfalk16-10-18Ballum forland
55Thyge Enevoldsen, Frederiksberg195Buskrørsanger15-10-18Tipmosen
56Hjalte B. Johansen, Gentofte239Turteldue15-10-18Mandø
57Rune Sø Neergaard, Aalborg254Lille Gulbug15-10-18Mandø
58Christian Andersen Jensen, Harlev188Lille Gulbug15-10-18Mandø
59Jens Lind, Espergærde280Buskrørsanger15-10-18Tipmosen
60Erik Groth-Andersen, Hillerød217Lille Gulbug15-10-18Mandø
61Leif Frederiksen, Rødovre235Lille Gulbug14-10-18Mandø Sv. marker
62Leif Frederiksen, Rødovre234Turteldue14-10-18Mandø by
63Rune Sø Neergaard, Aalborg253Sort Glente14-10-18Kallesmærsk Hede
64Jens Lind, Espergærde279Tajgapiber14-10-18Mandø
65Jens Lind, Espergærde278Lille Gulbug14-10-18Mandø
66Michael Køie Poulsen, Fredensborg259Lille Gulbug14-10-18Mandø
67Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C94Mandarinand14-10-18Universitetsparken, Aarhus
68Christian Michael Villadsen, Åbyhøj133Mandarinand14-10-18Universitetsparken, Aarhus
69Leif Frederiksen, Rødovre233Tajgapiber13-10-18Tipmosen og Heden
70Thyge Enevoldsen, Frederiksberg194Kohejre13-10-18Skjern Enge
71Mogens Erlandsen, Silkeborg202Bjergpiber13-10-18Grenen
72Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C93Sangdrossel13-10-18Lønborg Hede
73Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C92Gulspurv13-10-18Skjern Enge
74Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C91Rørspurv13-10-18Skjern Enge
75Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C90Stor Gråsisken13-10-18 
76Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C89Bjerglærke13-10-18Holter
77Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C88Sortkrage13-10-18Skjern Enge
78Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C87Blå Kærhøg13-10-18Skjern Enge
79Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C86Vandrefalk13-10-18Skjern Enge
80Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C85Pibeand13-10-18Skjern Enge
81Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C84Bramgås13-10-18Skjern Enge
82Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C83Fyrremejse13-10-18Tarm Møllebæk og Fuglkær
83Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C82Kohejre13-10-18Præstholm, Skjern Enge
84Martin Svinth Ebbesen163Fyrremejse13-10-18Tarm Mølleå
85Martin Svinth Ebbesen162Bjerglærke13-10-18Holter
86Martin Svinth Ebbesen161Kohejre13-10-18Skjern Enge
87Simon Vikstrøm, København229Stor Kobbersneppe12-10-18Bøtø Nor
88Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C81Jernspurv12-10-18Blåvands Huk
89Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C80Gransanger12-10-18Filsø
90Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C79Topmejse12-10-18Kærgård Klitplantage
91Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C78Kvækerfinke12-10-18Blåvands Huk
92Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C77Stillits12-10-18Filsø
93Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C76Stenpikker12-10-18Blåvands Huk
94Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C75Sanglærke12-10-18Blåvands Huk
95Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C74Landsvale12-10-18Blåvands Huk
96Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C73Fjordterne12-10-18Filsø
97Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C72Dobbeltbekkasin12-10-18Kærgård Klitplantage
98Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C71Stor Tornskade12-10-18Kallesmærsk Hede
99Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C70Sortstrubet Bynkefugl12-10-18Kallesmærsk Hede
100Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C69Mosehornugle12-10-18Vejers Strand




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.100 sek.
til toppen