Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Månedsarter Danmark - 10 - Oktober

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Månedsarter Danmark - 10 - Oktober".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Rasmus Turin, Dragør280Krognæb30-10-20Nordre Klapper, Amager
2Erik Groth-Andersen, Hillerød221Krognæb30-10-19Gilleleje
3Leif Frederiksen, Rødovre246Krognæb30-10-19Gilleleje by
4Rune Sø Neergaard, Aalborg259Krognæb30-10-19Nordmandshage
5Rune Sø Neergaard, Aalborg258Tajgasædgås30-10-19Nordmandshage
6Jens Lind, Espergærde286Krognæb29-10-19Gilbjerg
7Andreas Winding Mønsted241Krognæb29-10-19Grenen
8Christian Michael Villadsen, Åbyhøj148Bomlærke24-10-19Sædding
9Søren Tanderup, Albertslund106Rødtoppet Fuglekonge23-10-19Vestre Kirkegård, København
10Andreas Winding Mønsted240Østlig Hvidskægget Sanger22-10-19Mandø
11Søren Tanderup, Albertslund105Grønsisken22-10-19Vestskoven, Albertslund
12Rasmus Turin, Dragør279Østlig Lundsanger20-10-19Tipmosen, Blåvand
13Jan Eske Schmidt, Frederiksberg269Lille Flagspætte20-10-19Præstesø, Værløse
14Jens Lind, Espergærde285Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen
15Andreas Winding Mønsted239Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen
16Andreas Winding Mønsted238Gråsejler19-10-19Oksby Enge
17Jan Eske Schmidt, Frederiksberg268Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen, Ho
18Leif Frederiksen, Rødovre245Gråsejler19-10-19Oksby enge
19Leif Frederiksen, Rødovre244Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen og Heden ved Lysbjerge
20Michael Køie Poulsen, Fredensborg267Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen, Ho
21Hjalte B. Johansen, Gentofte244Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen, Ho
22Rune Sø Neergaard, Aalborg257Småspove17-10-19Årgab, Hvide Sande
23Michael Køie Poulsen, Fredensborg266Østlig Hvidskægget Sanger17-10-19Mandø
24Andreas Winding Mønsted237Turteldue16-10-19Blåvand
25Andreas Winding Mønsted236Amerikansk Sortand16-10-19Hvidbjerg Strand
26Rasmus Turin, Dragør278Tornsanger16-10-19Blåvand
27Jan Eske Schmidt, Frederiksberg267Turteldue16-10-19Blåvand
28Andreas Winding Mønsted235Tornsanger15-10-19Blåvand
29Jens Lind, Espergærde284Lille Rørsanger15-10-19Blåvand, mosen
30Leif Frederiksen, Rødovre243Hætteværling15-10-19Blåvands Huk
31Leif Frederiksen, Rødovre242Lille Rørsanger15-10-19Blåvand, Mosen
32Leif Frederiksen, Rødovre241Alpesejler15-10-19Slipshavn skov
33Martin Svinth Ebbesen172Hætteværling15-10-19Blåvands Huk
34Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C120Skægmejse15-10-19Hvidbjerg Strand
35Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C119Natugle15-10-19Brejning
36Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C118Hætteværling15-10-19Blåvands Huk
37Christian Michael Villadsen, Åbyhøj147Hætteværling15-10-19Blåvandshuk
38Martin Svinth Ebbesen171Mursejler15-10-19Henne Strand
39Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C117Splitterne15-10-19Henne Strand
40Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C116Hvinand15-10-19Henne Strand
41Christian Michael Villadsen, Åbyhøj146Blisgås15-10-19Henne Strand
42Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C115Blisgås15-10-19Henne Strand
43Andreas Winding Mønsted234Lille Rørsanger14-10-19Blåvand, mosen
44Michael Køie Poulsen, Fredensborg265Korttået Træløber14-10-19Allerød søet
45Hjalte B. Johansen, Gentofte243Thorshane14-10-19Mandø
46Thyge Enevoldsen, Frederiksberg202Lille Rørsanger14-10-19Mosen, Blåvand
47Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C114Lille Rørsanger14-10-19Mosen, Blåvand
48Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C113Klippedue14-10-19Grønningen
49Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C112Sule14-10-19Henne Strand
50Hjalte B. Johansen, Gentofte242Østlig Hvidskægget Sanger14-10-19Mandø
51Christian Michael Villadsen, Åbyhøj145Lille Rørsanger14-10-19Mosen, Blåvand
52Martin Svinth Ebbesen170Lille Rørsanger14-10-19Blåvand, Mosen
53Andreas Winding Mønsted233Tajgapiber13-10-19Blåvand
54Jan Eske Schmidt, Frederiksberg266Blåstjert13-10-19Allerød sø området
55Christian Michael Villadsen, Åbyhøj144Storpiber13-10-19Grønningen
56Christian Michael Villadsen, Åbyhøj143Thorshane13-10-19Grønningen
57Christian Michael Villadsen, Åbyhøj142Stor Præstekrave13-10-19Grønningen
58Christian Michael Villadsen, Åbyhøj141Amerikansk Sortand13-10-19Skallingen Vesterhavs Strand N
59Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C111Snespurv13-10-19Børsmose Strand
60Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C110Lille Korsnæb13-10-19Oksbjerg Plantage
61Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C109Hvidbrynet Løvsanger13-10-19TDC-masten, Blåvand
62Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C108Storpiber13-10-19Grønningen
63Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C107Thorshane13-10-19Grønningen, Blåvand
64Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C106Mudderklire13-10-19Grønningen
65Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C105Stor Præstekrave13-10-19Grønningen
66Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C104Fløjlsand13-10-19Henne Strand
67Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C103Amerikansk Sortand13-10-19Skallingen Vesterhav
68Martin Svinth Ebbesen169Thorshane13-10-19Grønningen
69Martin Svinth Ebbesen168Storpiber13-10-19Grønningen
70Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C102Trane12-10-19Stausø
71Jan Eske Schmidt, Frederiksberg265Nilgås12-10-19Klattrup grusgrav
72Jan Eske Schmidt, Frederiksberg264Stor Hornugle12-10-19Oksenvad grusgrav
73Jan Eske Schmidt, Frederiksberg263Brilleand12-10-19Ørhage
74Christian Michael Villadsen, Åbyhøj140Dværgmåge12-10-19Henne Strand
75Jan Eske Schmidt, Frederiksberg262Amerikansk Skarveand11-10-19Stubbe sø
76Jens Lind, Espergærde283Grønspætte10-10-19Flyvesandet
77Christian Michael Villadsen, Åbyhøj139Agerhøne10-10-19Østkær ved Rækker Mølle
78Mogens Erlandsen, Silkeborg210Hvidvinget Korsnæb10-10-19Grenen
79Mogens Erlandsen, Silkeborg209Hvidbrynet Løvsanger10-10-19Grenen
80Mogens Erlandsen, Silkeborg208Sølvhejre10-10-19Grenen
81Morten Heegaard, Rødovre272Halsbåndstroldand06-10-19Søndersø
82Jan Eske Schmidt, Frederiksberg261Sort Glente05-10-19Mandehoved
83Michael Køie Poulsen, Fredensborg264Halsbåndstroldand05-10-19Søndersø
84Michael Køie Poulsen, Fredensborg263Sort Glente03-10-19Højerup, Stevns
85Christian Michael Villadsen, Åbyhøj138Bysvale03-10-19Rækker Mølle
86Erik Groth-Andersen, Hillerød220Bysvale02-10-19Nakkehoved
87Orla Hugger Jakobsen, Haslev218Hvid Stork02-10-19Borreby Gods' marker
88Andreas Winding Mønsted232Rødstjert01-10-19Ho Plantage
89Andreas Winding Mønsted231Broget Fluesnapper01-10-19Ho Plantage
90Rasmus Turin, Dragør277Hærfugl31-10-18Melby overdrev
91Jens Lind, Espergærde282Rørdrum30-10-18Søndersø
92Mogens Erlandsen, Silkeborg207Polarlomvie29-10-18Grenen
93Mogens Erlandsen, Silkeborg206Topskarv29-10-18Grenen
94Mogens Erlandsen, Silkeborg205Hvidnæbbet Lom29-10-18Grenen
95Mogens Erlandsen, Silkeborg204Kongeørn28-10-18Store Vildmose
96Leif Frederiksen, Rødovre240Atlingand26-10-18Ishøj og Vallensbæk enge
97Michael Køie Poulsen, Fredensborg262Ellekrage26-10-18Sårup nær Hanstholm
98Leif Frederiksen, Rødovre239Hærfugl23-10-18Melby overdrev
99Martin Svinth Ebbesen167Ellekrage22-10-18Sårup
100Simon Vikstrøm, København231Kirkeugle22-10-18Føvlinh




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.028 sek.
til toppen