Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Månedsarter Danmark - 09 - September

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Månedsarter Danmark - 09 - September".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Martin Svinth Ebbesen184Vindrossel30-09-19Vestre Kirkegård, Århus
2Martin Svinth Ebbesen183Hvidbrynet Løvsanger30-09-19Vestre Kirkegård, Århus
3Michael Køie Poulsen, Fredensborg247Halsbåndstroldand30-09-19Søndersø
4Morten Heegaard, Rødovre234Bjerglærke29-09-19Mandø, forlandet n.f. Laaningsvejen
5Rasmus Turin, Dragør260Bjerglærke28-09-19Mandø
6Erik Groth-Andersen, Hillerød194Bjerglærke28-09-19Mandø
7Erik Groth-Andersen, Hillerød193Stenvender28-09-19Mandø
8Erik Groth-Andersen, Hillerød192Silkehejre27-09-19Mandø
9Erik Groth-Andersen, Hillerød191Slørugle26-09-19Randerup
10Orla Hugger Jakobsen, Haslev221Mosehornugle26-09-19Gedser Odde
11Orla Hugger Jakobsen, Haslev220Tajgasædgås26-09-19Gedser Odde
12Christian Michael Villadsen, Åbyhøj149Isfugl23-09-19Rækker Mølle
13Mogens Erlandsen, Silkeborg203Bramgås23-09-19Grenen, Skagen
14Mogens Erlandsen, Silkeborg202Mellemkjove23-09-19Grenen, Skagen
15Mogens Erlandsen, Silkeborg201Amerikansk Sortand23-09-19Grenen, Skagen
16Søren Tanderup, Albertslund85Sortmejse22-09-19Vestre Kirkegård, København
17Michael Køie Poulsen, Fredensborg246Sortgrå Ryle22-09-19Gedser Odde
18Mogens Erlandsen, Silkeborg200Aftenfalk18-09-19Skjern enge (Falbæk)
19Hjalte B. Johansen, Gentofte234Almindelig Skråpe16-09-19Børstrup Hage
20Christian Michael Villadsen, Åbyhøj148Sangdrossel15-09-19Additsøerne
21Christian Michael Villadsen, Åbyhøj147Misteldrossel15-09-19Additsøerne
22Søren Tanderup, Albertslund84Stenpikker08-09-19Damslundvej, Bølling
23Marie Louise Tanderup, Århus86Rød Glente07-09-19Damslundvej Bølling
24Søren Tanderup, Albertslund83Stor Flagspætte07-09-19Damslundvej, Bølling
25Søren Tanderup, Albertslund82Rød Glente07-09-19Damslundvej, Bølling
26Orla Hugger Jakobsen, Haslev219Topmejse06-09-19Bjerringbro
27Michael Køie Poulsen, Fredensborg245Brilleand05-09-19Vejers Strand
28Michael Køie Poulsen, Fredensborg244Skestork05-09-19Sneum Digesø
29Michael Køie Poulsen, Fredensborg243Fyrremejse04-09-19Filsø
30Simon Vikstrøm, København218Aftenfalk03-09-19Bøtø Nor
31Simon Vikstrøm, København217Sortstrubet Bynkefugl03-09-19Marielyst Strand
32Jan Eske Schmidt, Frederiksberg245Atlingand02-09-19Ishøj strandpark
33Andreas Winding Mønsted212Kongeørn01-09-19Lille Vildmose
34Søren Tanderup, Albertslund81Halemejse30-09-18Præstesø, Værløse
35Søren Tanderup, Albertslund80Sjagger30-09-18Præstesø, Værløse
36Søren Tanderup, Albertslund79Rødstjert30-09-18Præstesø, Værløse
37Søren Tanderup, Albertslund78Fjordterne30-09-18Søndersø, Værløse
38Søren Tanderup, Albertslund77Musvåge30-09-18Vestskoven, Albertslund
39Søren Tanderup, Albertslund76Halsbåndstroldand30-09-18Søndersø, Værløse
40Søren Tanderup, Albertslund75Bramgås30-09-18Præstesø, Værløse
41Jan Eske Schmidt, Frederiksberg244Slagfalk30-09-18Ballum forland
42Morten Heegaard, Rødovre233Halsbåndstroldand30-09-18Søndersø
43Søren Tanderup, Albertslund74Spætmejse29-09-18Vestre Kirkegård, København
44Martin Svinth Ebbesen182Sortgrå Ryle29-09-18Roshage
45Martin Svinth Ebbesen181Brun Løvsanger29-09-18Hanstholm Fyrhaver
46Jan Eske Schmidt, Frederiksberg243Halsbåndstroldand29-09-18Søndersø
47Hjalte B. Johansen, Gentofte233Bjerglærke28-09-18Mandø
48Leif Frederiksen, Rødovre228Almindelig Skråpe28-09-18Rågeleje strand
49Søren Tanderup, Albertslund73Jernspurv27-09-18Vestre Kirkegård, København
50Søren Tanderup, Albertslund72Gransanger27-09-18Gerdasvej, Glostrup
51Søren Tanderup, Albertslund71Stillits27-09-18Vestre Kirkegård, København
52Michael Køie Poulsen, Fredensborg242Bomlærke26-09-18Ballum Enge
53Marie Louise Tanderup, Århus85Halsbåndstroldand26-09-18Søndersø Værløse
54Hjalte B. Johansen, Gentofte232Sabinemåge24-09-18Børstrup Hage
55Hjalte B. Johansen, Gentofte231Stor Stormsvale24-09-18Børstrup Hage
56Hjalte B. Johansen, Gentofte230Mallemuk24-09-18Børstrup Hage
57Søren Tanderup, Albertslund70Mudderklire24-09-18Slipshavn, Knudshoved
58Christian Andersen Jensen, Harlev196Vindrossel24-09-18Tåstrup
59Orla Hugger Jakobsen, Haslev218Stor Stormsvale24-09-18Klint Havn, Nordvest-Sjælland
60Orla Hugger Jakobsen, Haslev217Mallemuk24-09-18Klint Havn, Nordvest-Sjælland
61Jens Lind, Espergærde266Almindelig Skråpe23-09-18Børstrup Hage
62Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød171Stor Stormsvale23-09-18Børstrup Hage
63Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød170Skovsneppe23-09-18Børstrup Hage
64Leif Frederiksen, Rødovre227Stor Stormsvale23-09-18Gilleleje by
65Michael Køie Poulsen, Fredensborg241Korttået Lærke23-09-18Hønen
66Michael Køie Poulsen, Fredensborg240Kohejre23-09-18Skoen, Fanø
67Hjalte B. Johansen, Gentofte229Sodfarvet Skråpe22-09-18Børstrup Hage
68Marie Louise Tanderup, Århus84Halemejse22-09-18Vestskoven Herstedøster
69Marie Louise Tanderup, Århus83Sangdrossel22-09-18Vestskoven Herstedøster
70Leif Frederiksen, Rødovre226Hvidøjet And18-09-18Hejrede sø, vest. Lolland
71Jan Eske Schmidt, Frederiksberg242Hvidøjet And15-09-18Maribo søndersø
72Martin Svinth Ebbesen180Rødrygget Tornskade08-09-18Øer
73Christian Michael Villadsen, Åbyhøj146Halemejse06-09-18Gjellerup Skov
74Christian Michael Villadsen, Åbyhøj145Sumpmejse06-09-18Gjellerup Skov
75Mogens Erlandsen, Silkeborg199Pungmejse04-09-18Grenen
76Orla Hugger Jakobsen, Haslev216Hvid Stork04-09-18Øverup v. Næstved
77Rasmus Turin, Dragør259Hvid Stork02-09-18Vestamager
78Hjalte B. Johansen, Gentofte228Sort Stork02-09-18Mandehoved, Stevns
79Jan Eske Schmidt, Frederiksberg241Dværggås01-09-18Fladet
80Rasmus Turin, Dragør258Stor Korsnæb30-09-17SV-pynten
81Mogens Erlandsen, Silkeborg198Kaspisk Måge29-09-17Ålbæk havn
82Simon Vikstrøm, København216Hvidbrynet Løvsanger29-09-17Kroghage, Gedser
83Jens Lind, Espergærde265Lille Skallesluger28-09-17Hejrede Sø
84Orla Hugger Jakobsen, Haslev215Hvidbrynet Løvsanger28-09-17Gedser Odde, Fyrhaven
85Martin Svinth Ebbesen179Hedelærke28-09-17Rosenvold
86Rasmus Turin, Dragør257Temmincksryle28-09-17Kongelundsstranden
87Leif Frederiksen, Rødovre225Klyde24-09-17Sneum sluse
88Leif Frederiksen, Rødovre224Bairdsryle24-09-17Ballum forland
89Jan Eske Schmidt, Frederiksberg240Pomeransfugl24-09-17Klydesøen
90Michael Køie Poulsen, Fredensborg239Bairdsryle24-09-17Ballum Forland
91Marie Louise Tanderup, Århus82Stillits23-09-17Villahøj Sø, Vestamager
92Marie Louise Tanderup, Århus81Engpiber23-09-17Klydesøen, Vestamager
93Marie Louise Tanderup, Århus80Tyrkerdue23-09-17Sundbyvestervej
94Marie Louise Tanderup, Århus79Stenvender23-09-17Klydesøen, Vestamager
95Marie Louise Tanderup, Århus78Rødben23-09-17Villahøj Sø, Vestamager
96Marie Louise Tanderup, Århus77Hvidklire23-09-17Klydesøen, Vestamager
97Marie Louise Tanderup, Århus76Sortklire23-09-17Villahøj Sø, Vestamager
98Marie Louise Tanderup, Århus75Almindelig Ryle23-09-17Klydesøen, Vestamager
99Marie Louise Tanderup, Århus74Hjejle23-09-17Klydesøen, Vestamager
100Marie Louise Tanderup, Århus73Lærkefalk23-09-17Hejresøen, Vestamager




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.042 sek.
til toppen