Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Månedsarter Danmark - 08 - August

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Månedsarter Danmark - 08 - August".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Andreas Winding Mønsted211Kongeørn31-08-19Lille Vildmose
2Martin Svinth Ebbesen175Sortvinget Braksvale31-08-19Ballum Sluse
3Martin Svinth Ebbesen174Aftenfalk31-08-19Husum Enge
4Simon Vikstrøm, København201Aftenfalk30-08-19Bøtø
5Michael Køie Poulsen, Fredensborg239Aftenfalk28-08-19Villahøj Søerne
6Simon Vikstrøm, København200Mellemkjove27-08-19Gedser Odde
7Mogens Erlandsen, Silkeborg193Skærpiber26-08-19Hirsholm
8Hjalte B. Johansen, Gentofte209Rød Glente24-08-19Mandehoved, Stevns
9Hjalte B. Johansen, Gentofte208Sort Stork24-08-19Mandehoved, Stevns
10Michael Køie Poulsen, Fredensborg238Sort Stork24-08-19Mandehoved
11René Worup Rørbæk, Aalborg201Amerikansk Sortand21-08-19Hirtshals
12Mogens Erlandsen, Silkeborg192Canadagås21-08-19Jerup strandenge
13Søren Tanderup, Albertslund110Stor Flagspætte20-08-19Jægersborg Dyrehave
14Marie Louise Tanderup, Århus92Odinshane19-08-19Ølsemagle Rev
15Søren Tanderup, Albertslund109Skeand18-08-19Ølsemagle Revle, Køge
16Marie Louise Tanderup, Århus91Fjordterne18-08-19Ølsemagle Rev
17Marie Louise Tanderup, Århus90Svaleklire18-08-19Ølsemagle Rev
18Michael Køie Poulsen, Fredensborg237Karmindompap17-08-19Gedser Odde
19Simon Vikstrøm, København199Isfugl15-08-19Klodskov
20Jens Lind, Espergærde264Nilgås13-08-19Solbjerg Engsø
21Morten Heegaard, Rødovre230Hvidøjet And11-08-19Damhussøen
22René Worup Rørbæk, Aalborg200Slangeørn10-08-19Mols
23Christian Michael Villadsen, Åbyhøj152Alk10-08-19Lyngvig Fyr
24Christian Michael Villadsen, Åbyhøj151Småspove10-08-19Lyngvig Fyr
25Christian Michael Villadsen, Åbyhøj150Temmincksryle10-08-19Værnengene
26Christian Michael Villadsen, Åbyhøj149Sortand10-08-19Lyngvig Fyr
27Christian Michael Villadsen, Åbyhøj148Sule10-08-19Lyngvig Fyr
28Christian Michael Villadsen, Åbyhøj147Skovpiber09-08-19Trehøje, Vestjylland
29Morten Heegaard, Rødovre229Gærdeværling09-08-19Tornby Plantage
30Michael Køie Poulsen, Fredensborg236Slangeørn09-08-19Mols Bjerge
31Orla Hugger Jakobsen, Haslev211Tajgasædgås09-08-19Gedser Odde
32Søren Tanderup, Albertslund108Halemejse08-08-19Vestskoven, Albertslund
33Søren Tanderup, Albertslund107Grå Fluesnapper08-08-19Vestskoven, Albertslund
34Søren Tanderup, Albertslund106Fjordterne08-08-19Vestskoven, Albertslund
35Rune Sø Neergaard, Aalborg226Gærdeværling07-08-19Tornby Klitplantage
36Peter Christiansen, Rødovre19Hvidøjet And06-08-19Damhussøen
37Andreas Winding Mønsted210Slangeørn06-08-19Trehøje
38Jens Lind, Espergærde263Drosselrørsanger05-08-19Niå
39Jens Lind, Espergærde262Savisanger05-08-19Køge Nordstrand
40Michael Køie Poulsen, Fredensborg235Rørdrum04-08-19Sønderho Strand
41Leif Frederiksen, Rødovre213Isfugl04-08-19Nørresø, Tønder
42Leif Frederiksen, Rødovre212Slangeørn04-08-19Trehøje, Mols bjerge
43Simon Vikstrøm, København198Savisanger04-08-19Bøtø Nor
44Michael Køie Poulsen, Fredensborg234Lille Gulben03-08-19Nørresø
45Jan Eske Schmidt, Frederiksberg249Lille Gulben03-08-19Nørresø, Tønder
46Søren Tanderup, Albertslund105Hvidøjet And03-08-19Damhussøen, Rødovre
47Søren Tanderup, Albertslund104Hvinand03-08-19Damhussøen, Rødovre
48Søren Tanderup, Albertslund103Taffeland03-08-19Damhussøen, Rødovre
49Marie Louise Tanderup, Århus89Solsort03-08-19Rytterhusene Albertslund
50Marie Louise Tanderup, Århus88Hvinand03-08-19Damhussøen Rødovre
51Marie Louise Tanderup, Århus87Taffeland03-08-19Damhussøen Rødovre
52Marie Louise Tanderup, Århus86Hvidøjet And03-08-19Damhussøen Rødovre
53Christian Michael Villadsen, Åbyhøj146Slangeørn03-08-19Trehøje, Mols Bjerge
54Christian Michael Villadsen, Åbyhøj145Rødrygget Tornskade03-08-19Trehøje, Mols Bjerge
55Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C77Slangeørn03-08-19Trehøje, Mols Bjerge
56Andreas Winding Mønsted209Hedelærke02-08-19Grane Plantage
57Jan Eske Schmidt, Frederiksberg248Gærdeværling02-08-19Tornby klitplantage
58Jan Eske Schmidt, Frederiksberg247Savisanger02-08-19Korevlerne
59Jan Eske Schmidt, Frederiksberg246Slangeørn02-08-19Trehøje, Mols
60Jan Eske Schmidt, Frederiksberg245Brilleand02-08-19Uggerby strand
61Simon Vikstrøm, København197Sortstrubet Bynkefugl02-08-19Marielyst Strandpark
62Martin Svinth Ebbesen173Slangeørn02-08-19Trehøje, Mols Bjerge
63Jens Lind, Espergærde261Pirol01-08-19Fuglsang Skov, Lolland
64Jens Lind, Espergærde260Hvidøjet And01-08-19Utterslev Mose
65Rune Sø Neergaard, Aalborg225Brilleand01-08-19Uggerby Strand
66Rasmus Turin, Dragør264Hvidøjet And01-08-19Danhussøen
67Søren Tanderup, Albertslund102Grønbenet Rørhøne01-08-19Damhussøen, Vanløse
68Christian Michael Villadsen, Åbyhøj144Jernspurv01-08-19Risskov
69Orla Hugger Jakobsen, Haslev210Dværggås29-08-18Kalløgrå N.f. Sakskøbing
70Simon Vikstrøm, København196Rødhovedet And27-08-18Hejrede Sø
71Christian Michael Villadsen, Åbyhøj143Skægmejse25-08-18Nørresø, Tønder
72Christian Michael Villadsen, Åbyhøj142Isfugl25-08-18Nørresø, Tønder
73Christian Michael Villadsen, Åbyhøj141Hvidvinget Terne25-08-18Nørresø, Tønder
74Christian Michael Villadsen, Åbyhøj140Dværgterne25-08-18Nørresø, Tønder
75Christian Michael Villadsen, Åbyhøj139Odinshane25-08-18Astrup Engsø
76Christian Michael Villadsen, Åbyhøj138Stenvender25-08-18Brøns Forland
77Christian Michael Villadsen, Åbyhøj137Sortklire25-08-18Saltvandssøen
78Christian Michael Villadsen, Åbyhøj136Stor Kobbersneppe25-08-18Ballum Forland
79Christian Michael Villadsen, Åbyhøj135Strandhjejle25-08-18Højer Vade
80Christian Michael Villadsen, Åbyhøj134Klyde25-08-18Saltvandssøen
81Christian Michael Villadsen, Åbyhøj133Trane25-08-18Gl. Hviding Enge
82Christian Michael Villadsen, Åbyhøj132Agerhøne25-08-18Gl. Hviding Forland
83Christian Michael Villadsen, Åbyhøj131Slagfalk25-08-18Ballum Forland
84Christian Michael Villadsen, Åbyhøj130Fiskeørn25-08-18Nørresø, Tønder
85Christian Michael Villadsen, Åbyhøj129Hedehøg25-08-18Sejersbæk Kog
86Christian Michael Villadsen, Åbyhøj128Toppet Skallesluger25-08-18Højer Vade
87Christian Michael Villadsen, Åbyhøj127Atlingand25-08-18Astrup Engsø
88Christian Michael Villadsen, Åbyhøj126Gravand25-08-18Højer Vade
89Christian Michael Villadsen, Åbyhøj125Sangsvane25-08-18Nørresø, Tønder
90Christian Michael Villadsen, Åbyhøj124Sølvhejre25-08-18Margrethekog Syd
91Martin Svinth Ebbesen172Hvidvinget Terne25-08-18Nørresø, Tønder
92Martin Svinth Ebbesen171Agerhøne25-08-18Brøns Forland
93Martin Svinth Ebbesen170Slagfalk25-08-18Ballum Sluse
94Martin Svinth Ebbesen169Atlingand25-08-18Astrup Engsø
95Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C76Fjordterne25-08-18Nørresø, Sønderjylland
96Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C75Gul Vipstjert25-08-18Astrup Engsø
97Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C74Bynkefugl25-08-18Saltvandssøen, Sønderjylland
98Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C73Sortkrage25-08-18Sønderjylland
99Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C72Gransanger25-08-18Astrup Engsø
100Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C71Stenvender25-08-18Brøns Forland




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.085 sek.
til toppen