Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Månedsarter Danmark - 07 - Juli

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Månedsarter Danmark - 07 - Juli".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Jan Eske Schmidt, Frederiksberg258Broget Fluesnapper06-07-20Birkholm kirkegård, Herlev
2Leif Frederiksen, Rødovre238Drosselrørsanger05-07-20Åsevang, Furesøen
3Orla Hugger Jakobsen, Haslev210Sort Glente04-07-20Porsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
4Søren Tanderup, Albertslund151Husrødstjert03-07-20Cratsen Niebuhrsgade, København
5Simon Vikstrøm, København212Steppeørn03-07-20Bøtø
6Martin Svinth Ebbesen179Vandrefalk01-07-20Århus Havn
7Jens Lind, Espergærde257Pirol31-07-19Fuglsang Skov, Lolland
8Martin Svinth Ebbesen178Topmejse31-07-19Vestre Kirkegård
9Erik Groth-Andersen, Hillerød207Hvidøjet And29-07-19Damhussøen
10Orla Hugger Jakobsen, Haslev209Blåhals28-07-19Sølsted Mose N.f. Tønder
11Simon Vikstrøm, København211Brilleand28-07-19Grenen
12Søren Tanderup, Albertslund150Hvidøjet And28-07-19Damhussøen, Rødovre
13Simon Vikstrøm, København210Gærdeværling28-07-19Tornby Klitplantage
14Orla Hugger Jakobsen, Haslev208Rødhovedet Tornskade27-07-19Spidsbjerg Hede, sydl. Rømø
15Simon Vikstrøm, København209Topmejse27-07-19Kandestederne
16Simon Vikstrøm, København208Natravn26-07-19Kandestederne
17Michael Køie Poulsen, Fredensborg246Sort Glente26-07-19Hejrede Sø
18Orla Hugger Jakobsen, Haslev207Vandrefalk26-07-19Det Fremskudte Dige Syd, Højer Sluse
19Simon Vikstrøm, København207Sortstrubet Bynkefugl26-07-19Tornby Klitplantage
20Simon Vikstrøm, København206Toplærke26-07-19Hirtshals
21Simon Vikstrøm, København205Ride26-07-19Hirtshals
22Marie Louise Tanderup, Århus125Stor Kobbersneppe20-07-19Klydesøen, Vestamager
23Marie Louise Tanderup, Århus124Temmincksryle20-07-19Klydesøen, Vestamager
24Marie Louise Tanderup, Århus123Dværgryle20-07-19Klydesøen, Vestamager
25Marie Louise Tanderup, Århus122Islandsk Ryle20-07-19Klydesøen, Vestamager
26Marie Louise Tanderup, Århus121Taffeland20-07-19Hejresøen, Vestamager
27Marie Louise Tanderup, Århus120Silkehejre20-07-19Klydesøen, Vestamager
28Søren Tanderup, Albertslund149Temmincksryle20-07-19Klydesøen, Vestamager
29Søren Tanderup, Albertslund148Dværgryle20-07-19Klydesøen, Vestamager
30Søren Tanderup, Albertslund147Islandsk Ryle20-07-19Klydesøen, Vestamager
31Søren Tanderup, Albertslund146Taffeland20-07-19Hejresøen, Vestamager
32Søren Tanderup, Albertslund145Silkehejre20-07-19Klydesøen, Vestamager
33Orla Hugger Jakobsen, Haslev206Tejst18-07-19Gedser Odde
34Marie Louise Tanderup, Århus119Nilgås18-07-19Solbjerg Engsø
35Christian Michael Villadsen, Åbyhøj160Sortspætte18-07-19Gjern
36Søren Tanderup, Albertslund144Skovskade18-07-19Gribskov
37Søren Tanderup, Albertslund143Nilgås18-07-19Solbjerg Engsø, Gribskov
38Marie Louise Tanderup, Århus118Hedelærke17-07-19Melby Overdrev
39Marie Louise Tanderup, Århus117Sildemåge17-07-19Liseleje
40Søren Tanderup, Albertslund142Træløber17-07-19Asserbo Plantage
41Søren Tanderup, Albertslund141Spætmejse17-07-19Asserbo Plantage
42Søren Tanderup, Albertslund140Sortmejse17-07-19Asserbo Plantage
43Søren Tanderup, Albertslund139Fuglekonge17-07-19Asserbo Plantage
44Søren Tanderup, Albertslund138Sangdrossel17-07-19Asserbo Plantage
45Søren Tanderup, Albertslund137Hedelærke17-07-19Melby Overdrev
46Søren Tanderup, Albertslund136Sildemåge17-07-19Liseleje Strand
47Jan Eske Schmidt, Frederiksberg257Rustand17-07-19Selsø sø
48Søren Tanderup, Albertslund135Fasan16-07-19Melby Overdrev
49Søren Tanderup, Albertslund134Sortand16-07-19Melby Overdrev
50Erik Groth-Andersen, Hillerød206Toplærke16-07-19Hirtshals
51Erik Groth-Andersen, Hillerød205Gærdeværling16-07-19Tornby Klitplantage
52Rune Sø Neergaard, Aalborg234Rødhovedet Tornskade16-07-19Tornby Klitplantage
53Jan Eske Schmidt, Frederiksberg256Rødhovedet Tornskade16-07-19Tornby klitplantage
54Michael Køie Poulsen, Fredensborg245Vendehals16-07-19Gribskov
55Christian Michael Villadsen, Åbyhøj159Gærdeværling16-07-19Tornby Klitplantage
56Christian Michael Villadsen, Åbyhøj158Rødhovedet Tornskade16-07-19Tornby Klitplantage
57Christian Michael Villadsen, Åbyhøj157Sortstrubet Bynkefugl16-07-19Tornby Klitplantage
58Christian Michael Villadsen, Åbyhøj156Toplærke16-07-19Hirtshals
59Christian Michael Villadsen, Åbyhøj155Gråmåge16-07-19Hirtshals Havn
60Christian Michael Villadsen, Åbyhøj154Ride16-07-19Hirtshals Havn
61Christian Michael Villadsen, Åbyhøj153Fiskeørn16-07-19Vorup Kær
62Martin Svinth Ebbesen177Gråmåge16-07-19Hirtshals
63Martin Svinth Ebbesen176Toplærke16-07-19Hirtshals
64Martin Svinth Ebbesen175Ride16-07-19Hirtshals
65Martin Svinth Ebbesen174Gærdeværling16-07-19Tornby Klitplantage
66Martin Svinth Ebbesen173Rødhovedet Tornskade16-07-19Tornby Klitplantage
67Erik Groth-Andersen, Hillerød204Rødhovedet Tornskade16-07-19Tornby Klitplantage
68Marie Louise Tanderup, Århus116Rødrygget Tornskade15-07-19Melby Overdrev
69Marie Louise Tanderup, Århus115Træløber15-07-19Tisvillehejn
70Marie Louise Tanderup, Århus114Sortstrubet Bynkefugl15-07-19Melby Overdrev
71Marie Louise Tanderup, Århus113Fasan15-07-19Melby Overdrev
72Marie Louise Tanderup, Århus112Sortand15-07-19Melby Overdrev
73Søren Tanderup, Albertslund133Huldue15-07-19Holløse Bredning
74Søren Tanderup, Albertslund132Isfugl15-07-19Nordic Park, Blistrup
75Søren Tanderup, Albertslund131Dompap15-07-19Nordic Park, Blistrup
76Christian Michael Villadsen, Åbyhøj152Knarand15-07-19Egå Engsø
77Mogens Erlandsen, Silkeborg200Fløjlsand14-07-19Uggerby strand
78Mogens Erlandsen, Silkeborg199Brilleand14-07-19Uggerby strand
79Marie Louise Tanderup, Århus111Spætmejse14-07-19Asserbo Plantage
80Marie Louise Tanderup, Århus110Sortmejse14-07-19Asserbo Plantage
81Marie Louise Tanderup, Århus109Fuglekonge14-07-19Asserbo Plantage
82Marie Louise Tanderup, Århus108Rødhals14-07-19Frederiksværk
83Marie Louise Tanderup, Århus107Stor Flagspætte14-07-19Nordic Park
84Marie Louise Tanderup, Århus106Isfugl14-07-19Nordic Farm
85Marie Louise Tanderup, Århus105Huldue14-07-19Holløse Breding
86Marie Louise Tanderup, Århus104Fiskeørn14-07-19Holløse Breding
87Marie Louise Tanderup, Århus103Canadagås14-07-19Holløse breding
88Jens Lind, Espergærde256Gærdeværling13-07-19Tornby Klitplantage
89Simon Vikstrøm, København204Vandrefalk13-07-19Møns Klint
90Marie Louise Tanderup, Århus102Gråspurv12-07-19Trippendalsvej
91Rasmus Turin, Dragør253Gærdeværling12-07-19Tornby Klitplantage
92Rune Sø Neergaard, Aalborg233Brilleand12-07-19Uggerby Strand
93Jan Eske Schmidt, Frederiksberg255Gærdeværling12-07-19Tornby klitplantage
94Jan Eske Schmidt, Frederiksberg254Brilleand12-07-19Uggerby strand
95Martin Svinth Ebbesen172Temmincksryle12-07-19Holløse Bredning
96Leif Frederiksen, Rødovre237Brilleand12-07-19Uggerby Strand
97Leif Frederiksen, Rødovre236Gærdeværling12-07-19Tornby klitplantage
98Hjalte B. Johansen, Gentofte187Sortstrubet Bynkefugl12-07-19Tornby Klitplantage
99Hjalte B. Johansen, Gentofte186Gærdeværling12-07-19Tornby Klitplantage
100Marie Louise Tanderup, Århus101Allike12-07-19Rytterhusene




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.027 sek.
til toppen