Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Månedsarter Danmark - 07 - Juli

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Månedsarter Danmark - 07 - Juli".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Jens Lind, Espergærde257Pirol31-07-19Fuglsang Skov, Lolland
2Martin Svinth Ebbesen178Topmejse31-07-19Vestre Kirkegård
3Erik Groth-Andersen, Hillerød207Hvidøjet And29-07-19Damhussøen
4Orla Hugger Jakobsen, Haslev209Blåhals28-07-19Sølsted Mose N.f. Tønder
5Simon Vikstrøm, København211Brilleand28-07-19Grenen
6Søren Tanderup, Albertslund150Hvidøjet And28-07-19Damhussøen, Rødovre
7Simon Vikstrøm, København210Gærdeværling28-07-19Tornby Klitplantage
8Orla Hugger Jakobsen, Haslev208Rødhovedet Tornskade27-07-19Spidsbjerg Hede, sydl. Rømø
9Simon Vikstrøm, København209Topmejse27-07-19Kandestederne
10Simon Vikstrøm, København208Natravn26-07-19Kandestederne
11Michael Køie Poulsen, Fredensborg246Sort Glente26-07-19Hejrede Sø
12Orla Hugger Jakobsen, Haslev207Vandrefalk26-07-19Det Fremskudte Dige Syd, Højer Sluse
13Simon Vikstrøm, København207Sortstrubet Bynkefugl26-07-19Tornby Klitplantage
14Simon Vikstrøm, København206Toplærke26-07-19Hirtshals
15Simon Vikstrøm, København205Ride26-07-19Hirtshals
16Marie Louise Tanderup, Århus125Stor Kobbersneppe20-07-19Klydesøen, Vestamager
17Marie Louise Tanderup, Århus124Temmincksryle20-07-19Klydesøen, Vestamager
18Marie Louise Tanderup, Århus123Dværgryle20-07-19Klydesøen, Vestamager
19Marie Louise Tanderup, Århus122Islandsk Ryle20-07-19Klydesøen, Vestamager
20Marie Louise Tanderup, Århus121Taffeland20-07-19Hejresøen, Vestamager
21Marie Louise Tanderup, Århus120Silkehejre20-07-19Klydesøen, Vestamager
22Søren Tanderup, Albertslund149Temmincksryle20-07-19Klydesøen, Vestamager
23Søren Tanderup, Albertslund148Dværgryle20-07-19Klydesøen, Vestamager
24Søren Tanderup, Albertslund147Islandsk Ryle20-07-19Klydesøen, Vestamager
25Søren Tanderup, Albertslund146Taffeland20-07-19Hejresøen, Vestamager
26Søren Tanderup, Albertslund145Silkehejre20-07-19Klydesøen, Vestamager
27Orla Hugger Jakobsen, Haslev206Tejst18-07-19Gedser Odde
28Marie Louise Tanderup, Århus119Nilgås18-07-19Solbjerg Engsø
29Christian Michael Villadsen, Åbyhøj160Sortspætte18-07-19Gjern
30Søren Tanderup, Albertslund144Skovskade18-07-19Gribskov
31Søren Tanderup, Albertslund143Nilgås18-07-19Solbjerg Engsø, Gribskov
32Marie Louise Tanderup, Århus118Hedelærke17-07-19Melby Overdrev
33Marie Louise Tanderup, Århus117Sildemåge17-07-19Liseleje
34Søren Tanderup, Albertslund142Træløber17-07-19Asserbo Plantage
35Søren Tanderup, Albertslund141Spætmejse17-07-19Asserbo Plantage
36Søren Tanderup, Albertslund140Sortmejse17-07-19Asserbo Plantage
37Søren Tanderup, Albertslund139Fuglekonge17-07-19Asserbo Plantage
38Søren Tanderup, Albertslund138Sangdrossel17-07-19Asserbo Plantage
39Søren Tanderup, Albertslund137Hedelærke17-07-19Melby Overdrev
40Søren Tanderup, Albertslund136Sildemåge17-07-19Liseleje Strand
41Jan Eske Schmidt, Frederiksberg257Rustand17-07-19Selsø sø
42Søren Tanderup, Albertslund135Fasan16-07-19Melby Overdrev
43Søren Tanderup, Albertslund134Sortand16-07-19Melby Overdrev
44Erik Groth-Andersen, Hillerød206Toplærke16-07-19Hirtshals
45Erik Groth-Andersen, Hillerød205Gærdeværling16-07-19Tornby Klitplantage
46Rune Sø Neergaard, Aalborg234Rødhovedet Tornskade16-07-19Tornby Klitplantage
47Jan Eske Schmidt, Frederiksberg256Rødhovedet Tornskade16-07-19Tornby klitplantage
48Michael Køie Poulsen, Fredensborg245Vendehals16-07-19Gribskov
49Christian Michael Villadsen, Åbyhøj159Gærdeværling16-07-19Tornby Klitplantage
50Christian Michael Villadsen, Åbyhøj158Rødhovedet Tornskade16-07-19Tornby Klitplantage
51Christian Michael Villadsen, Åbyhøj157Sortstrubet Bynkefugl16-07-19Tornby Klitplantage
52Christian Michael Villadsen, Åbyhøj156Toplærke16-07-19Hirtshals
53Christian Michael Villadsen, Åbyhøj155Gråmåge16-07-19Hirtshals Havn
54Christian Michael Villadsen, Åbyhøj154Ride16-07-19Hirtshals Havn
55Christian Michael Villadsen, Åbyhøj153Fiskeørn16-07-19Vorup Kær
56Martin Svinth Ebbesen177Gråmåge16-07-19Hirtshals
57Martin Svinth Ebbesen176Toplærke16-07-19Hirtshals
58Martin Svinth Ebbesen175Ride16-07-19Hirtshals
59Martin Svinth Ebbesen174Gærdeværling16-07-19Tornby Klitplantage
60Martin Svinth Ebbesen173Rødhovedet Tornskade16-07-19Tornby Klitplantage
61Erik Groth-Andersen, Hillerød204Rødhovedet Tornskade16-07-19Tornby Klitplantage
62Marie Louise Tanderup, Århus116Rødrygget Tornskade15-07-19Melby Overdrev
63Marie Louise Tanderup, Århus115Træløber15-07-19Tisvillehejn
64Marie Louise Tanderup, Århus114Sortstrubet Bynkefugl15-07-19Melby Overdrev
65Marie Louise Tanderup, Århus113Fasan15-07-19Melby Overdrev
66Marie Louise Tanderup, Århus112Sortand15-07-19Melby Overdrev
67Søren Tanderup, Albertslund133Huldue15-07-19Holløse Bredning
68Søren Tanderup, Albertslund132Isfugl15-07-19Nordic Park, Blistrup
69Søren Tanderup, Albertslund131Dompap15-07-19Nordic Park, Blistrup
70Christian Michael Villadsen, Åbyhøj152Knarand15-07-19Egå Engsø
71Mogens Erlandsen, Silkeborg200Fløjlsand14-07-19Uggerby strand
72Mogens Erlandsen, Silkeborg199Brilleand14-07-19Uggerby strand
73Marie Louise Tanderup, Århus111Spætmejse14-07-19Asserbo Plantage
74Marie Louise Tanderup, Århus110Sortmejse14-07-19Asserbo Plantage
75Marie Louise Tanderup, Århus109Fuglekonge14-07-19Asserbo Plantage
76Marie Louise Tanderup, Århus108Rødhals14-07-19Frederiksværk
77Marie Louise Tanderup, Århus107Stor Flagspætte14-07-19Nordic Park
78Marie Louise Tanderup, Århus106Isfugl14-07-19Nordic Farm
79Marie Louise Tanderup, Århus105Huldue14-07-19Holløse Breding
80Marie Louise Tanderup, Århus104Fiskeørn14-07-19Holløse Breding
81Marie Louise Tanderup, Århus103Canadagås14-07-19Holløse breding
82Jens Lind, Espergærde256Gærdeværling13-07-19Tornby Klitplantage
83Simon Vikstrøm, København204Vandrefalk13-07-19Møns Klint
84Marie Louise Tanderup, Århus102Gråspurv12-07-19Trippendalsvej
85Rasmus Turin, Dragør253Gærdeværling12-07-19Tornby Klitplantage
86Rune Sø Neergaard, Aalborg233Brilleand12-07-19Uggerby Strand
87Jan Eske Schmidt, Frederiksberg255Gærdeværling12-07-19Tornby klitplantage
88Jan Eske Schmidt, Frederiksberg254Brilleand12-07-19Uggerby strand
89Martin Svinth Ebbesen172Temmincksryle12-07-19Holløse Bredning
90Leif Frederiksen, Rødovre238Brilleand12-07-19Uggerby Strand
91Leif Frederiksen, Rødovre237Gærdeværling12-07-19Tornby klitplantage
92Hjalte B. Johansen, Gentofte187Sortstrubet Bynkefugl12-07-19Tornby Klitplantage
93Hjalte B. Johansen, Gentofte186Gærdeværling12-07-19Tornby Klitplantage
94Marie Louise Tanderup, Århus101Allike12-07-19Rytterhusene
95Marie Louise Tanderup, Århus100Husskade12-07-19Rytterhusene 88
96Andreas Winding Mønsted222Brilleand12-07-19Uggerby Strand
97Michael Køie Poulsen, Fredensborg244Gærdeværling12-07-19Tornby Klitplantage
98Christian Michael Villadsen, Åbyhøj151Temmincksryle12-07-19Egå Engsø
99Martin Svinth Ebbesen171Sortspætte12-07-19Asserbo Plantage
100Mogens Erlandsen, Silkeborg198Gærdeværling11-07-19Tornby klitplantage




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.068 sek.
til toppen