Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Månedsarter Danmark - 06 - Juni

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Månedsarter Danmark - 06 - Juni".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Simon Vikstrøm, København219Alk30-06-19Gedser Odde
2Søren Tanderup, Albertslund132Trane29-06-19Lille Birkesø, Lille Vildmose
3Christian Michael Villadsen, Åbyhøj157Brushane23-06-19Årslev Engsø
4Christian Michael Villadsen, Åbyhøj156Sortklire23-06-19Årslev Engsø
5Christian Michael Villadsen, Åbyhøj155Sumpmejse23-06-19Constantinsborg Skov
6Christian Michael Villadsen, Åbyhøj154Savisanger19-06-19Brabrand Sø
7Martin Svinth Ebbesen181Savisanger19-06-19Brabrand Sø
8Andreas Winding Mønsted226Lille Rørvagtel17-06-19Lille Vildmose
9Christian Michael Villadsen, Åbyhøj153Sortkrage17-06-19Mariendal Havbakker
10Simon Vikstrøm, København218Hedelærke17-06-19Bøtø Plantage
11Simon Vikstrøm, København217Rødhovedet And15-06-19Utterslev Mose
12Simon Vikstrøm, København216Isfugl15-06-19Vaserne
13Simon Vikstrøm, København215Dværgrørvagtel15-06-19Vaserne
14Marie Louise Tanderup, Århus110Agerhøne10-06-19Felsted Kog, Nissum Fjord
15Marie Louise Tanderup, Århus109Huldue10-06-19Vest Stadil Fjord
16Marie Louise Tanderup, Århus108Engpiber10-06-19Vest Stadil Fjord
17Marie Louise Tanderup, Århus107Hvinand10-06-19Felsted Kog, Nissum Fjord
18Søren Tanderup, Albertslund131Sivsanger10-06-19Felsted Kog, Nissum Fjord
19Søren Tanderup, Albertslund130Huldue10-06-19Vest Stadil Fjord
20Søren Tanderup, Albertslund129Agerhøne10-06-19Felsted Kog, Nissum Fjord
21Søren Tanderup, Albertslund128Hvinand10-06-19Nissum Fjord
22Søren Tanderup, Albertslund127Skægmejse10-06-19Vest Stadil Fjord
23Martin Svinth Ebbesen180Rødtoppet Fuglekonge10-06-19Sukkertoppen
24Morten Heegaard, Rødovre256Dværgrørvagtel10-06-19Vaserne
25Leif Frederiksen, Rødovre224Dværgrørvagtel09-06-19Vaserne, Bistrup
26Michael Køie Poulsen, Fredensborg271Dværgrørvagtel09-06-19Vaserne
27Rasmus Turin, Dragør273Dværgrørvagtel09-06-19Vaserne
28Erik Groth-Andersen, Hillerød216Dværgrørvagtel09-06-19Vaserne
29Jan Eske Schmidt, Frederiksberg254Dværgrørvagtel09-06-19Vaserne
30Christian Michael Villadsen, Åbyhøj152Sjagger09-06-19Sødringholm Skov
31Christian Michael Villadsen, Åbyhøj151Natravn09-06-19Sødringholm Hede
32Christian Michael Villadsen, Åbyhøj150Lille Kobbersneppe09-06-19Eskeplet/Boelsrev/Tangen
33Christian Michael Villadsen, Åbyhøj149Toppet Skallesluger09-06-19Eskeplet/Boelsrev/Tangen
34Marie Louise Tanderup, Århus106Grønirisk09-06-19Hybenvej 2, Halby
35Marie Louise Tanderup, Århus105Gulspurv09-06-19Hybenvej 2, Halby
36Marie Louise Tanderup, Århus104Sangdrossel09-06-19Tarm
37Marie Louise Tanderup, Århus103Splitterne09-06-19Blåvandshuk
38Marie Louise Tanderup, Århus102Fjordterne09-06-19Filsø, Varde
39Marie Louise Tanderup, Århus101Sandløber09-06-19Blåvandshuk
40Marie Louise Tanderup, Århus100Musvåge09-06-19Ringkøbing
41Marie Louise Tanderup, Århus99Sortand09-06-19Blåvandshuk
42Marie Louise Tanderup, Århus98Canadagås09-06-19Filsø, Varde
43Marie Louise Tanderup, Århus97Nilgås09-06-19Filsø, Varde
44Marie Louise Tanderup, Århus96Skestork09-06-19Skjern Enge
45Søren Tanderup, Albertslund126Bomlærke09-06-19Stauningvej, Skjern
46Søren Tanderup, Albertslund125Sandløber09-06-19Blåvandshuk
47Søren Tanderup, Albertslund124Tårnfalk09-06-19Stauningvej, Skjern
48Søren Tanderup, Albertslund123Sortand09-06-19Blåvandshuk
49Søren Tanderup, Albertslund122Canadagås09-06-19Filsø, Varde
50Søren Tanderup, Albertslund121Skestork09-06-19Skjern Enge
51Marie Louise Tanderup, Århus95Tyrkerdue08-06-19Ringkøbing
52Hjalte B. Johansen, Gentofte225Dværgrørvagtel08-06-19Vaserne, Holte
53Simon Vikstrøm, København214Rustand08-06-19Tempelkrog
54Simon Vikstrøm, København213Blåvinget And08-06-19Tempelkrog
55Simon Vikstrøm, København212Sortstrubet Bynkefugl07-06-19Lollands dige
56Orla Hugger Jakobsen, Haslev213Blåhals07-06-19Sø og enge NØ.f. Marup SØ.f. Holbæk
57Orla Hugger Jakobsen, Haslev212Blåvinget And07-06-19Søen S.f. Tempelkrog SØ.f Holbæk
58Erik Groth-Andersen, Hillerød215Sorthovedet Måge06-06-19Sneum
59Erik Groth-Andersen, Hillerød214Sibirisk Krikand06-06-19Sneum
60Michael Køie Poulsen, Fredensborg270Sibirisk Krikand06-06-19Sneum Digesø
61Andreas Winding Mønsted225Sibirisk Krikand06-06-19Sneum Digesø
62Hjalte B. Johansen, Gentofte224Sibirisk Krikand06-06-19Sneum Digesø
63Christian Michael Villadsen, Åbyhøj148Kernebider06-06-19Risskov
64Rasmus Turin, Dragør272Blåvinget And05-06-19Ny engsø ved Tempelkrog
65Morten Heegaard, Rødovre255Blåvinget And05-06-19Tempelkrogen
66Jens Lind, Espergærde276Blåvinget And04-06-19Tempelkrogen
67Søren Tanderup, Albertslund120Storspove04-06-19Klydesøen, Vestamager
68Søren Tanderup, Albertslund119Islandsk Ryle04-06-19Klydesøen, Vestamager
69Søren Tanderup, Albertslund118Toppet Skallesluger04-06-19Vestamager
70Søren Tanderup, Albertslund117Blisgås04-06-19Klydesøen, Vestamager
71Jan Eske Schmidt, Frederiksberg253Blåvinget And03-06-19Tempelkrog
72Jan Eske Schmidt, Frederiksberg252Rustand03-06-19Tempelkrog
73Marie Louise Tanderup, Århus94Sortmejse03-06-19Vestskoven Hvissing
74Marie Louise Tanderup, Århus93Halemejse03-06-19Vestskoven Hvissing
75Søren Tanderup, Albertslund116Musvåge03-06-19Vestskoven, Albertslund
76Søren Tanderup, Albertslund115Halemejse03-06-19Vestskoven, Albertslund
77Søren Tanderup, Albertslund114Sumpmejse03-06-19Vestskoven, Albertslund
78Søren Tanderup, Albertslund113Ravn03-06-19Vestskoven, Albertslund
79Søren Tanderup, Albertslund112Dompap03-06-19Vestskoven, Albertslund
80Søren Tanderup, Albertslund111Kernebider03-06-19Vestskoven, Albertslund
81Christian Michael Villadsen, Åbyhøj147Husrødstjert03-06-19Åbyhøj
82Søren Tanderup, Albertslund110Gærdesanger03-06-19Vestre Kirkegård, København
83Søren Tanderup, Albertslund109Havesanger02-06-19Vestskoven, Glostrup
84Michael Køie Poulsen, Fredensborg269Lapværling01-06-19Grenen
85Marie Louise Tanderup, Århus92Spætmejse01-06-19Vigerslevparken
86Marie Louise Tanderup, Århus91Gransanger01-06-19Vigerslevparken
87Marie Louise Tanderup, Århus90Musvit01-06-19Damhussøen Rødovre
88Marie Louise Tanderup, Århus89Bogfinke01-06-19Kongelundskove
89Marie Louise Tanderup, Århus88Skægmejse01-06-19Klydesøen Vestamager
90Marie Louise Tanderup, Århus87Munk01-06-19Vigerslevparken
91Marie Louise Tanderup, Århus86Gulbug01-06-19Kongelundskove
92Marie Louise Tanderup, Århus85Sivsanger01-06-19Vestamager Granatvej
93Marie Louise Tanderup, Århus84Rødhals01-06-19Vigerslevparken
94Marie Louise Tanderup, Århus83Sanglærke01-06-19Vestamager
95Marie Louise Tanderup, Århus82Rovterne01-06-19Klydesøen Vestamager
96Marie Louise Tanderup, Århus81Dværgterne01-06-19Klydesøen Vestamager
97Marie Louise Tanderup, Århus80Sølvmåge01-06-19Damhussøen Rødovre
98Marie Louise Tanderup, Århus79Rødben01-06-19Klydesøen Vestamager
99Marie Louise Tanderup, Århus78Hvidklire01-06-19Klydesøen Vestamager
100Marie Louise Tanderup, Århus77Storspove01-06-19Klydesøen Vestamager




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.040 sek.
til toppen