Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Månedsarter Danmark - 05 - Maj

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Månedsarter Danmark - 05 - Maj".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Morten Heegaard, Rødovre304Buskrørsanger31-05-20Vigersted, Hvalsø
2Orla Hugger Jakobsen, Haslev238Buskrørsanger31-05-20Vigersted NØ. f. Ringsted
3Jan Eske Schmidt, Frederiksberg318Nøddekrige31-05-20St. Hjøllund plantage
4Jan Eske Schmidt, Frederiksberg317Pibesvane31-05-20Bygholm vejle
5Simon Vikstrøm, København269Buskrørsanger31-05-20Vigersted By, Midtsjælland
6Marie Louise Tanderup, Århus188Stribet Ryle30-05-20Ishøj Enge
7Søren Tanderup, Albertslund219Stribet Ryle30-05-20Ishøj Enge
8Rune Sø Neergaard, Aalborg307Lille Sejler29-05-20Tranestederne, Hulsig, Skagen
9Mogens Erlandsen, Silkeborg257Lille Sejler29-05-20Hulsig hede
10Søren Tanderup, Albertslund218Duehøg29-05-20Vestskoven, Albertslund
11Michael Køie Poulsen, Fredensborg301Kaukasisk Lundsanger27-05-20Ellekrattet, Skagen
12Mogens Erlandsen, Silkeborg256Kaukasisk Lundsanger27-05-20Ellekrattet, Skagen
13Rune Sø Neergaard, Aalborg306Kaukasisk Lundsanger27-05-20Ellekrattet, Skagen
14Mogens Erlandsen, Silkeborg255Buskrørsanger27-05-20Reservatet, Skagen
15Mogens Erlandsen, Silkeborg254Biæder27-05-20Grenen, Skagen
16Thyge Enevoldsen, Frederiksberg214Sørgedue25-05-20Bøgballe
17Jens Lind, Espergærde320Sørgedue25-05-20Bøgballe, Hedensted Kommune
18Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C197Sørgedue25-05-20Bøgballe
19Michael Køie Poulsen, Fredensborg300Sørgedue25-05-20Bøgballe
20Morten Heegaard, Rødovre303Sørgedue25-05-20Bøgballe, Vejle
21Martin Svinth Ebbesen235Sørgedue25-05-20Bøgballe
22Hjalte B. Johansen, Gentofte286Sørgedue25-05-20Bøgballe
23Martin Svinth Ebbesen234Hvidskægget Terne23-05-20Skjern Enge
24Orla Hugger Jakobsen, Haslev237Kaspisk Måge22-05-20Gedser Odde
25Thyge Enevoldsen, Frederiksberg213Terekklire22-05-20Klydesøen
26Hjalte B. Johansen, Gentofte285Buskrørsanger22-05-20Mandø
27Hjalte B. Johansen, Gentofte284Dværgørn22-05-20Nordstrand, Skagen
28Orla Hugger Jakobsen, Haslev236Rosenstær22-05-20Gedser Odde
29Morten Heegaard, Rødovre302Dværgørn22-05-20Skagen
30Mogens Erlandsen, Silkeborg253Dværgørn22-05-20Nedermose, Skagen
31Michael Køie Poulsen, Fredensborg299Dværgørn21-05-20Skagen
32Rune Sø Neergaard, Aalborg305Lille Gulben19-05-20Haldager Vejle, Aabybro
33Simon Vikstrøm, København268Nordisk Lappedykker16-05-20Nielstrup Sø
34Marie Louise Tanderup, Århus187Rødtoppet Fuglekonge15-05-20Ulvshale
35Marie Louise Tanderup, Århus186Vandrefalk15-05-20Stevns Fyrcenter
36Simon Vikstrøm, København267Steppehøg14-05-20Saksfjed
37Søren Tanderup, Albertslund217Stylteløber14-05-20Sukkerfabrikkens Slambassiner, Stege
38Søren Tanderup, Albertslund216Træløber14-05-20Liselund, Møn
39Marie Louise Tanderup, Århus185Træløber14-05-20Liselund Slot
40Marie Louise Tanderup, Århus184Stylteløber14-05-20Stege sukkerfabriks vandbassiner
41Marie Louise Tanderup, Århus183Spidsand14-05-20Nyord Enge
42Marie Louise Tanderup, Århus182Sølvhejre14-05-20Nyord
43Marie Louise Tanderup, Århus181Blisgås13-05-20Bøtø Nor, Falster
44Søren Tanderup, Albertslund215Blisgås13-05-20Bøtø Nor, Falster
45Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C196Ringdrossel12-05-20Boldbanerne, Skagen
46Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C195Troldand12-05-20Skarvesøen
47Marie Louise Tanderup, Århus180Rødhovedet And12-05-20Søndersø Maribo
48Marie Louise Tanderup, Århus179Strandhjejle12-05-20Hyllekrog, Lolland
49Marie Louise Tanderup, Århus178Hvinand12-05-20Nysted Nor, Lolland
50Marie Louise Tanderup, Århus177Nordisk Lappedykker12-05-20Nielstrup Sø
51Søren Tanderup, Albertslund214Strandhjejle12-05-20Hyllekrog, Lolland
52Søren Tanderup, Albertslund213Hvinand12-05-20Nielstrup Sø
53Søren Tanderup, Albertslund212Nordisk Lappedykker12-05-20Nielstrup Sø
54Marie Louise Tanderup, Århus176Sortstrubet Bynkefugl10-05-20Melby Overdrev
55Søren Tanderup, Albertslund211Skovsneppe09-05-20Ganløse Ore
56Martin Svinth Ebbesen233Svaleklire09-05-20Skagen Klitplantage
57Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C194Bjergvipstjert09-05-20Gyvelmarken, Skagen
58Martin Svinth Ebbesen232Stor Korsnæb09-05-20Gyvelmarkerne
59Simon Vikstrøm, København266Enkeltbekkasin09-05-20Bøtø Nor
60Marie Louise Tanderup, Århus175Hvid Stork08-05-20Gundsølille
61Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C193Stor Korsnæb08-05-20Gyvelstien
62Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C192Vindrossel08-05-20Gyvelmarken, Skagen
63Søren Tanderup, Albertslund210Sumpmejse08-05-20Gundsømagle Sø
64Jens Lind, Espergærde319Kaspisk Måge05-05-20Utterslev Mose
65Marie Louise Tanderup, Århus174Natugle02-05-20Gundsømagle Sø
66Søren Tanderup, Albertslund209Natugle02-05-20Gundsømagle Sø
67Orla Hugger Jakobsen, Haslev235Nordisk Lappedykker02-05-20Nielstrup Sø SØ. f. Haslev
68Simon Vikstrøm, København265Mellemkjove01-05-20Gammel Skagen
69Marie Louise Tanderup, Århus173Klippedue31-05-19Damhus søen
70Søren Tanderup, Albertslund208Sorthalset Lappedykker31-05-19Damhussøen, Vanløse
71Michael Køie Poulsen, Fredensborg298Rustand27-05-19Klydesøen
72Jan Eske Schmidt, Frederiksberg316Rustand26-05-19Klydesøen, Amager
73Christian Michael Villadsen, Åbyhøj215Sortspætte26-05-19Skivholme Skov
74Rune Sø Neergaard, Aalborg304Gåsegrib25-05-19Skagen
75Marie Louise Tanderup, Århus172Skovsanger25-05-19Kongelunden Amager
76Marie Louise Tanderup, Århus171Nattergal25-05-19Mågeskoven
77Marie Louise Tanderup, Århus170Dværgterne25-05-19Klydesøen Amager
78Marie Louise Tanderup, Århus169Odinshane25-05-19Villahøj sø Amager
79Marie Louise Tanderup, Århus168Brushane25-05-19Villahøj sø Amager
80Marie Louise Tanderup, Århus167Steppehøg25-05-19Klydesøen Amager
81Marie Louise Tanderup, Århus166Kærløber25-05-19Klydesøen Amager
82Marie Louise Tanderup, Århus165Krumnæbbet Ryle25-05-19Villahøj Sø Amager
83Marie Louise Tanderup, Århus164Hvepsevåge25-05-19Klydesøen Amager
84Marie Louise Tanderup, Århus163Rustand25-05-19Klydesøen Amager
85Søren Tanderup, Albertslund207Kærløber25-05-19Klydesøen, Vestamager
86Søren Tanderup, Albertslund206Odinshane25-05-19Villahøj Sø, Vestamager
87Søren Tanderup, Albertslund205Rustand25-05-19Klydesøen, Vestamager
88Christian Michael Villadsen, Åbyhøj214Rustand24-05-19Årslev Engsø
89Martin Svinth Ebbesen231Rustand24-05-19Årslev Engsø
90Martin Svinth Ebbesen230Lille Skrigeørn23-05-19Gjerrild Nordstrand
91Martin Svinth Ebbesen229Sølvhejre23-05-19Gjerrild Nordstrand
92Rasmus Turin, Dragør301Rustand22-05-19Klydesøen
93Christian Michael Villadsen, Åbyhøj213Rødhovedet And20-05-19Maribo Søndersø
94Martin Svinth Ebbesen228Rødhovedet And20-05-19Maribo Søndersø
95Christian Michael Villadsen, Åbyhøj212Blåhals18-05-19Gedser
96Leif Frederiksen, Rødovre264Gulirisk12-05-19Marielyst by
97Marie Louise Tanderup, Århus162Stillits12-05-19Vestskoven Herstedvester
98Marie Louise Tanderup, Århus161Pungmejse12-05-19Råmose Ballerup
99Marie Louise Tanderup, Århus160Græshoppesanger12-05-19Risby Å
100Marie Louise Tanderup, Århus159Sumpmejse11-05-19Vestskoven Herstedvester




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.030 sek.
til toppen