Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske ædelarter

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske ædelarter".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Simon Vikstrøm, København276Hvidøjet And30-03-20Maribo Søndersø
2Martin Svinth Ebbesen237Gulirisk30-03-20Vestre Kirkegård (Århus)
3Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C175Hedelærke22-03-20Salten Langsø
4Anders Odd Wulff Nielsen, København N255Rødhovedet And15-03-20Nørreballe Nor
5Rune Sø Neergaard, Aalborg297Topskarv14-03-20Grenen, Skagen
6Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ233Søkonge08-03-20Gjerrild Nordstrand Øst
7Rie Jensen, København1Bjerglærke19-02-20Køge Sydstrand
8Orla Hugger Jakobsen, Haslev226Sortstrubet Drossel18-02-20Køge Sydstrand
9Morten Heegaard, Rødovre271Tundrasædgås16-02-20Gundsølille
10Bjarne Hove-Jensen, Grenå252Islom14-02-20Hanstholm
11Jan Speiermann, København V271Rødhovedet And14-02-20Peblingesøen
12Rasmus Due Nielsen, Aarhus N289Kongeørn12-02-20Brøndstrup Plantage
13Joakim Matthiesen, Køge219Bjergand08-02-20Gedser Odde
14J Staarup Christensen, Åbyhøj255Sorthovedet Måge02-02-20Gjerrild Nordstrand Øst
15John Frikke, Bramming290Knopsvane05-01-20Sneum Digesø (RB)
16Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C174Pibesvane01-01-20Fredericia
17Ole Zoltan Göller, Esbjerg313Mellemflagspætte28-12-19Kelstrup Skov
18Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ232Vandstær28-12-19Sletten, Holstebro
19Hans Henrik Larsen, Thyholm227Slørugle16-12-19lyngs
20Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C173Canadagås01-12-19Ebeltoft Færgehavn
21Joakim Matthiesen, Køge218Søkonge30-11-19Klintbjerg
22Jan Speiermann, København V270Himalayasanger25-11-19Vestre Kirkegård
23Andreas Bennetsen Boe, Aarhus V231Bjergpiber19-11-19Hostrup Sø
24Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ231Krognæb10-11-19Gjerrild Nordstrand øst
25John Frikke, Bramming289Krognæb09-11-19Skagen (NJ)
26Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J224Krognæb09-11-19Gjerrild Nordstrand
27Orla Hugger Jakobsen, Haslev225Bjerglærke07-11-19Melby Overdrev N.f. Frederiksværk
28Allan Kjær Villesen, Silkeborg304Krognæb07-11-19Ellekrattet, Skagen
29Joakim Matthiesen, Køge217Krognæb06-11-19Hald
30Bjarne Hove-Jensen, Grenå251Krognæb06-11-19Skagen
31Martin Svinth Ebbesen236Thorshane03-11-19Stubbe Sø
32Michael Trasborg, Hundested292Gråsejler03-11-19Kikhavn
33Mads Elley, Næstved276Krognæb02-11-19Grenen
34Stephan Skaarup Lund, Århus N260Krognæb01-11-19Nordmandshage
35Mikael Funch, Frederiksværk268Krognæb01-11-19Spodsbjerg, Hundested
36Sebastian Steinar Thorup Hansen211Bjerglærke01-11-19Korevlerne
37Rasmus Turin, Dragør293Krognæb30-10-19Nordre Klapper
38Anders Odd Wulff Nielsen, København N254Krognæb30-10-19Gilbjerg Hoved
39Ole Zoltan Göller, Esbjerg312Krognæb29-10-19Skagen
40Asger Lykkegaard, Aalborg257Krognæb27-10-19Ellekrattet, Skagen + Grenen, Skagen 28/10 2019 + mange Nordmandshage 30+31/10 2019
41Hans Henrik Larsen, Thyholm226Alk26-10-19hanstholm
42Asger Lykkegaard, Aalborg256Islom26-10-19Grenen, Skagen
43Anders Odd Wulff Nielsen, København N253Bjergpiber19-10-19Dovns Klint
44Anders Odd Wulff Nielsen, København N252Kongeederfugl19-10-19Dovns Klint
45Michael Mosebo Jensen, Middelfart289Østlig Lundsanger18-10-19Tipmosen, Blåvand
46Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ230Lapværling18-10-19Lushage
47Jonathan Hemmer-Hansen, Viby J218Sortgrå Ryle15-10-19Blåvand
48Sebastian Steinar Thorup Hansen210Sortgrå Ryle15-10-19Blåvand
49Jonathan Hemmer-Hansen, Viby J217Hætteværling15-10-19Blåvandshuk
50Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C172Snespurv14-10-19Henne Strand
51Troels Eske Ortvad, København V302Mongolsk Piber10-10-19Grønningen, Blåvand
52Anders Odd Wulff Nielsen, København N251Nordisk Lappedykker10-10-19Gedser Odde
53Orla Hugger Jakobsen, Haslev224Sortstrubet Bynkefugl08-10-19Englerupgård S.f. Ringsted
54Andreas Bennetsen Boe, Aarhus V230Mosehornugle06-10-19Blåvandshuk
55Bjarne Hove-Jensen, Grenå250Steppehøg06-10-19Kolindbro enge
56Andreas Bennetsen Boe, Aarhus V229Hvidbrynet Løvsanger05-10-19Blochsgaard, Kærgård Plantage
57Bjarne Hove-Jensen, Grenå249Enkeltbekkasin02-10-19Vængesø, Helgenæs
58Martin Svinth Ebbesen235Hvidbrynet Løvsanger30-09-19Vestre Kirkegård, Århus
59Mikael Funch, Frederiksværk267Citronvipstjert22-09-19Lynæs Fort
60Mikael Funch, Frederiksværk266Lille Kjove18-09-19Hyllingebjerg, Liseleje
61Sebastian Steinar Thorup Hansen209Storkjove14-09-19Rågeleje
62Daniel Lehmberg, Farum223Tejst13-09-19Fejlbergsvej, Gilleleje
63Daniel Lehmberg, Farum222Sodfarvet Skråpe13-09-19Fejlbergsvej
64Sebastian Steinar Thorup Hansen208Hvid Stork08-09-19Hyllekrog
65Orla Hugger Jakobsen, Haslev223Topmejse06-09-19Bjerringbro
66Hans Henrik Larsen, Thyholm225Rovterne04-09-19skjern enge
67Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C171Brushane31-08-19Klæggrav nord for Kammerslusen
68Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C170Aftenfalk31-08-19Husum Enge
69Daniel Lehmberg, Farum221Aftenfalk31-08-19Spodsbjerg
70Rune Sø Neergaard, Aalborg296Høgesanger26-08-19 Hamborg, Hanstholm
71Helge Sørensen, 240Sort Stork25-08-19Ballum Enge
72Tommy Kaae, Løsning238Ellekrage23-08-19Rosenvold
73Hans Henrik Larsen, Thyholm224Storkjove19-08-19hanstholm
74Christian Michael Villadsen, Åbyhøj205Småspove10-08-19Lyngvig Fyr
75Jonathan Hemmer-Hansen, Viby J216Vagtel08-08-19Sønder Kapdrup
76Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ229Hvidvinget Korsnæb04-08-19Drastrup Kær, matriklen
77Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J223Rovterne04-08-19Sønderho, Fanø
78Troels Eske Ortvad, København V301Brilleand30-07-19Blåvands Huk (3 ex.)
79Mathias Hauberg Glavind, Greve224Kærløber29-07-19Klydesøen
80Orla Hugger Jakobsen, Haslev222Rødhovedet Tornskade27-07-19Spidsbjerg Hede, sydl. Rømø
81Rasmus Due Nielsen, Aarhus N288Rovterne18-07-19Gjerrild Nordstrand Øst
82Martin Strømkjær, Søndersø240Rovterne18-07-19Gyldensteen
83Christian Michael Villadsen, Åbyhøj204Gråmåge16-07-19Hirtshals Havn
84Joakim Matthiesen, Køge216Almindelig Skråpe02-07-19Grenen, Skagen
85Troels Eske Ortvad, København V300Almindelig Skråpe02-07-19Spodsbjerg, Hundested (div. tidligere fund, husker ej første)
86Troels Eske Ortvad, København V299Hvidøjet And30-06-19Gammel Havdrup Mose
87Joakim Matthiesen, Køge215Lille Rørsanger23-06-19Grenen, Skagen
88Stephan Skaarup Lund, Århus N259Lille Rørvagtel17-06-19Lille Vildmose (13. FUND)
89Sebastian Steinar Thorup Hansen207Plettet Rørvagtel10-06-19Vaserne
90Orla Hugger Jakobsen, Haslev221Odinshane10-06-19Søen S.f. Tempelkrog SØ.f Holbæk
91Peter Hartoft-Jacobsen, Fredericia239Engsnarre10-06-19Øster Rendbæk Enge, Store Vildmose
92Christian Michael Villadsen, Åbyhøj203Engsnarre09-06-19Dalbyneder Kær
93Bjarne Hove-Jensen, Grenå248Rørdrum08-06-19Trællerup
94Lars Højmark Mortensen, Skagen291Drosselrørsanger05-06-19Farmerstien området, Skagen
95Mads Elley, Næstved275Biæder01-06-19Gedser
96Jonas Pedersen, Uldum53Lille Fluesnapper01-06-19Christiansø
97Joakim Matthiesen, Køge214Lille Fluesnapper31-05-19Grenen, Skagen
98Asger Lykkegaard, Aalborg255Kærløber31-05-19Stensnæs, Sæby
99Daniel Lehmberg, Farum220Gulbug31-05-19Aflandshage N
100Daniel Lehmberg, Farum219Lille Præstekrave31-05-19Klydesøen




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.062 sek.
til toppen