Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske ædelarter

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske ædelarter".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Anders Odd Wulff Nielsen, København N253Bjergpiber19-10-19Dovns Klimt
2Anders Odd Wulff Nielsen, København N252Kongeederfugl19-10-19Dovns Klint
3Michael Mosebo Jensen, Middelfart289Østlig Lundsanger18-10-19Tipmosen, Blåvand
4Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ231Lapværling18-10-19Lushage
5Sebastian Steinar Thorup Hansen210Sortgrå Ryle15-10-19Blåvand
6Jonathan Hemmer-Hansen, Viby J217Hætteværling15-10-19Blåvandshuk
7Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C172Snespurv14-10-19Henne Strand
8Troels Eske Ortvad, København V302Mongolsk Piber10-10-19Grønningen, Blåvand
9Anders Odd Wulff Nielsen, København N251Nordisk Lappedykker10-10-19Gedser Odde
10Orla Hugger Jakobsen, Haslev224Sortstrubet Bynkefugl08-10-19Englerupgård S.f. Ringsted
11Andreas Bennetsen Boe, Aarhus V227Hvidbrynet Løvsanger05-10-19Blochsgaard, Kærgård Plantage
12Bjarne Hove-Jensen, Grenå249Enkeltbekkasin02-10-19Vængesø, Helgenæs
13Martin Svinth Ebbesen235Hvidbrynet Løvsanger30-09-19Vestre Kirkegård, Århus
14Sebastian Steinar Thorup Hansen209Storkjove14-09-19Rågeleje
15Daniel Lehmberg, Farum223Tejst13-09-19Fejlbergsvej, Gilleleje
16Daniel Lehmberg, Farum222Sodfarvet Skråpe13-09-19Fejlbergsvej
17Sebastian Steinar Thorup Hansen208Hvid Stork08-09-19Hyllekrog
18Orla Hugger Jakobsen, Haslev223Topmejse06-09-19Bjerringbro
19Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C171Brushane31-08-19Klæggrav nord for Kammerslusen
20Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C170Aftenfalk31-08-19Husum Enge
21Daniel Lehmberg, Farum221Aftenfalk31-08-19Spodsbjerg
22Rune Sø Neergaard, Aalborg296Høgesanger26-08-19 Hamborg, Hanstholm
23Helge Sørensen, 240Sort Stork25-08-19Ballum Enge
24Tommy Kaae, Løsning238Ellekrage23-08-19Rosenvold
25Christian Michael Villadsen, Åbyhøj205Småspove10-08-19Lyngvig Fyr
26Jonathan Hemmer-Hansen, Viby J216Vagtel08-08-19Sønder Kapdrup
27Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ230Hvidvinget Korsnæb04-08-19Drastrup Kær, matriklen
28Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J223Rovterne04-08-19Sønderho, Fanø
29Troels Eske Ortvad, København V301Brilleand30-07-19Blåvands Huk
30Mathias Hauberg Glavind, Greve224Kærløber29-07-19Klydesøen
31Orla Hugger Jakobsen, Haslev222Rødhovedet Tornskade27-07-19Spidsbjerg Hede, sydl. Rømø
32Rasmus Due Nielsen, Aarhus N288Rovterne18-07-19Gjerrild Nordstrand Øst
33Martin Strømkjær, Søndersø240Rovterne18-07-19Gyldensteen
34Christian Michael Villadsen, Åbyhøj204Gråmåge16-07-19Hirtshals Havn
35Joakim Matthiesen, Køge216Almindelig Skråpe02-07-19Grenen, Skagen
36Troels Eske Ortvad, København V300Almindelig Skråpe02-07-19Spodsbjerg, Hundested (div. tidligere fund, husker ej første)
37Troels Eske Ortvad, København V299Hvidøjet And30-06-19Gammel Havdrup Mose
38Joakim Matthiesen, Køge215Lille Rørsanger23-06-19Grenen, Skagen
39Stephan Skaarup Lund, Århus N259Lille Rørvagtel17-06-19Lille Vildmose (13. FUND)
40Sebastian Steinar Thorup Hansen207Plettet Rørvagtel10-06-19Vaserne
41Orla Hugger Jakobsen, Haslev221Odinshane10-06-19Søen S.f. Tempelkrog SØ.f Holbæk
42Peter Hartoft-Jacobsen, Nibe239Engsnarre10-06-19Øster Rendbæk Enge, Store Vildmose
43Christian Michael Villadsen, Åbyhøj203Engsnarre09-06-19Dalbyneder Kær
44Lars Højmark Mortensen, Skagen291Drosselrørsanger05-06-19Farmerstien området, Skagen
45Jonas Pedersen, Uldum53Lille Fluesnapper01-06-19Christiansø
46Joakim Matthiesen, Køge214Lille Fluesnapper31-05-19Grenen, Skagen
47Asger Lykkegaard, Aalborg255Kærløber31-05-19Stensnæs, Sæby
48Daniel Lehmberg, Farum220Gulbug31-05-19Aflandshage N
49Daniel Lehmberg, Farum219Lille Præstekrave31-05-19Klydesøen
50Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 237Pirol30-05-19Gedser odde
51Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C169Digesvale25-05-19Glenstrup sø
52Asger Lykkegaard, Aalborg254Sorthovedet Måge25-05-19Nordmandshage, Hals + 24/7 2019 Jelse Odde, Lundø
53Anders Odd Wulff Nielsen, København N250Middelhavsstenpikker24-05-19Christiansø
54Martin Svinth Ebbesen234Kongeørn23-05-19Gjerrild Nordstrand
55Martin Svinth Ebbesen233Lille Skrigeørn23-05-19Gjerrild Nordstrand
56Christian Michael Villadsen, Åbyhøj202Nilgås20-05-19Siø
57Andreas Kristian Pedersen, Aabenraa 236Lille Fluesnapper19-05-19Skagen
58Bjarne Hove-Jensen, Grenå248Græshoppesanger19-05-19Kolindbro, Kolind
59Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C168Nattergal18-05-19Kroghage
60Troels Eske Ortvad, København V298Drosselrørsanger18-05-19Store Kattinge Sø
61Christian Michael Villadsen, Åbyhøj201Blåhals18-05-19Gedser
62Joakim Matthiesen, Køge213Islom16-05-19Grenen, Skagen
63Bjarne Hove-Jensen, Grenå247Blåhals15-05-19Husum enge, Skærbæk
64Rune Bisp Christensen, Rødovre (Amager)252Mellemkjove12-05-19Skagen Nordstrand
65Troels Eske Ortvad, København V297Savisanger09-05-19Lille Åmose, Vestsjælland (plus 1 tidligere fund fra Ribe uden præcis dato)
66Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J222Blå Glente08-05-19Tåstrup Sø, Aarhus
67Daniel Lehmberg, Farum218Pungmejse06-05-19Telegrafvej, Ballerup
68Christian Michael Villadsen, Åbyhøj200Bjerglærke05-05-19Buttervej Industriområde, Skagen
69Martin Svinth Ebbesen232Bjerglærke05-05-19Pastelvej, Skagen
70Jonas Pedersen, Uldum52Skovsanger04-05-19Gedser lystbådhavn
71Peter Hartoft-Jacobsen, Nibe238Plettet Rørvagtel29-04-19Han Vejle
72Rune Sø Neergaard, Aalborg295Perleugle29-04-19Husby Klitplantage
73Mathias Hauberg Glavind, Greve223Steppehøg28-04-19Spodsbjerg
74Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ229Skestork28-04-19Sødringholm strand
75Orla Hugger Jakobsen, Haslev220Rustand28-04-19Tranemosen S.f. Haslev
76Anders Odd Wulff Nielsen, København N249Sydlig Nattergal27-04-19Gedser Odde + 3 fund
77Anders Odd Wulff Nielsen, København N248Rødrygget Svale27-04-19Gedser Odde
78Hjalte B. Johansen, Gentofte273Hærfugl27-04-19Klintholm Havn
79Christian Hintze, København Ø185Kongeørn26-04-19Skagen By
80Peter Hartoft-Jacobsen, Nibe237Hærfugl25-04-19Batterivej, Skagen
81Sebastian Steinar Thorup Hansen206Sortterne25-04-19Utterslev mose
82Christian Hintze, København Ø184Steppehøg25-04-19Flagbakken, Skagen
83Christian Hintze, København Ø183Sort Glente25-04-19Ellekrattet, Skagen
84Christian Michael Villadsen, Åbyhøj199Rødtoppet Fuglekonge22-04-19Gjerrild Overskov
85Asger Røjbek Sørensen, Svaneke166Rørdrum20-04-19Udkæret
86Henrik Böhmer, Esbjerg290Alpejernspurv20-04-19Det Grå Fyr, Skagen
87Jonas Pedersen, Uldum51Tejst18-04-19Skagen, nordstrand
88Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C167Skeand18-04-19Skjern Enge
89Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C166Atlingand18-04-19Skjern Enge
90Sebastian Steinar Thorup Hansen205Steppehøg18-04-19Flagbakken
91Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J221Islom17-04-19Skiveren
92Stephan Skaarup Lund, Århus N258Blåhals17-04-19Attrup Dæmning
93Sebastian Steinar Thorup Hansen204Ringdrossel17-04-19Grenen
94Ole Amstrup, Lyne, Tarm1Perleugle08-04-19Hoverdal Plantage
95Simon Vikstrøm, København275Kongeederfugl08-04-19Hyllekrog
96J Staarup Christensen, Åbyhøj254Sortstrubet Bynkefugl07-04-19Gjerrild Nordstrand Øst
97Anders Brinkmann, Aalborg223Kongeørn06-04-19Store Vande
98Christian Michael Villadsen, Åbyhøj198Hvid Stork06-04-19Risskov
99Joakim Matthiesen, Køge212Topskarv04-04-19Grenen, Skagen
100Joakim Matthiesen, Køge211Amerikansk Sortand03-04-19Nordstrand, Skagen




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.235 sek.
til toppen