Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Månedsarter Danmark - 04 - April

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Månedsarter Danmark - 04 - April".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Andreas Winding Mønsted228Thorshane30-04-19Kysing næs
2Leif Frederiksen, Rødovre239Sortterne30-04-19Rickellsbüller kog
3Jan Eske Schmidt, Frederiksberg266Græshoppesanger30-04-19Holløse bredning
4Mogens Erlandsen, Silkeborg231Tornsanger30-04-19Kysing næs
5Mogens Erlandsen, Silkeborg230Thorshane30-04-19Kysing næs
6Marie Louise Tanderup, Århus129Sortmejse29-04-19Vestskoven
7Marie Louise Tanderup, Århus128Knortegås29-04-19Storevejleå Ishøj
8Orla Hugger Jakobsen, Haslev222Rustand28-04-19Tranemosen S.f. Haslev
9Christian Michael Villadsen, Åbyhøj167Thorshane28-04-19Kysing Næs
10Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C160Thorshane28-04-19Kysing Næs
11Martin Svinth Ebbesen193Thorshane28-04-19Kysing Næs
12Simon Vikstrøm, København229Temmincksryle28-04-19Bøtø
13Martin Svinth Ebbesen192Pomeransfugl27-04-19Nr. Farup Enge
14Rune Sø Neergaard, Aalborg257Lille Gulben27-04-19Perlen, Ulvedybet
15Søren Tanderup, Albertslund152Tornsanger27-04-19Risby Å, Ledøje
16Hjalte B. Johansen, Gentofte226Sivsanger27-04-19Stege Slambassiner
17Marie Louise Tanderup, Århus127Tornsanger26-04-19Risbyå Vestskoven
18Rasmus Turin, Dragør268Hvidvinget Terne25-04-19Kongelundsstranden
19Simon Vikstrøm, København228Hvidhalset Fluesnapper25-04-19Skagen
20Simon Vikstrøm, København227Stor Korsnæb25-04-19Skagen
21Simon Vikstrøm, København226Blåhals25-04-19Lille Vildmose
22Mogens Erlandsen, Silkeborg229Hvidhalset Fluesnapper25-04-19Grenen, Skagen
23Søren Tanderup, Albertslund151Bynkefugl25-04-19Knudshoved Odde
24Simon Vikstrøm, København225Aftenfalk24-04-19Skagen
25Simon Vikstrøm, København224Steppehøg24-04-19Skagen
26Søren Tanderup, Albertslund150Dværgterne24-04-19Knudshoved Odde
27Simon Vikstrøm, København223Citronvipstjert23-04-19Skagen
28Simon Vikstrøm, København222Gråmåge23-04-19Skagen
29Simon Vikstrøm, København221Hvidvinget Måge23-04-19Skagen
30Marie Louise Tanderup, Århus126Fjordterne22-04-19Skjern enge
31Marie Louise Tanderup, Århus125Hvidklire22-04-19Kobækvej Skælskør
32Marie Louise Tanderup, Århus124Pomeransfugl22-04-19Faldbækvej Skjern
33Marie Louise Tanderup, Århus123Rød Glente22-04-19Ydre korsøvej Fuglebjerg
34Marie Louise Tanderup, Århus122Dværggås22-04-19Kobækvej Skælskør
35Simon Vikstrøm, København220Skestork22-04-19Skagen
36Christian Michael Villadsen, Åbyhøj166Amerikansk Pibeand22-04-19Følle Bund
37Christian Michael Villadsen, Åbyhøj165Rødtoppet Fuglekonge22-04-19Gjerrild Overskov
38Christian Michael Villadsen, Åbyhøj164Jagtfalk22-04-19Gjerrild Nordstrand øst
39Søren Tanderup, Albertslund149Bjerglærke22-04-19Fuglsandvej, Skjern
40Søren Tanderup, Albertslund148Hvidklire22-04-19Kobæk Sø, Skælskør
41Søren Tanderup, Albertslund147Pomeransfugl22-04-19Langkærvej, Stauning
42Søren Tanderup, Albertslund146Dværggås22-04-19Kobæk Sø, Skælskør
43Martin Svinth Ebbesen191Jagtfalk22-04-19Gjerrild Nordstrand
44Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C159Grønsisken22-04-19Gjerrild Nordstrand
45Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C158Kvækerfinke22-04-19Gjerrild Nordstrand
46Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C157Rødtoppet Fuglekonge22-04-19Gjerrild Overskov
47Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C156Fiskeørn22-04-19Gjerrild Nordstrand
48Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C155Jagtfalk22-04-19Gjerrild Nordstrand
49Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C154Amerikansk Pibeand22-04-19Følle Bund
50Marie Louise Tanderup, Århus121Blåhals21-04-19Skænken sø Skjern enge
51Marie Louise Tanderup, Århus120Vandrefalk21-04-19Skjern enge Hestholm
52Søren Tanderup, Albertslund145Blåhals21-04-19Skænken Sø, Skjern
53Andreas Winding Mønsted227Blå Glente21-04-19Reservatet, Skagen
54Andreas Winding Mønsted226Vendehals21-04-19Ellekrattet
55Simon Vikstrøm, København219Topmejse21-04-19Skiveren
56Simon Vikstrøm, København218Toplærke21-04-19Hirtshals
57Simon Vikstrøm, København217Dværggås21-04-19Kobæk Sø
58Andreas Winding Mønsted225Alpejernspurv20-04-19Det Grå Fyr, Skagen
59Marie Louise Tanderup, Århus119Misteldrossel20-04-19Svingel engsø
60Marie Louise Tanderup, Århus118Stenpikker20-04-19Bækbygård Husby
61Marie Louise Tanderup, Århus117Gul Vipstjert20-04-19Stadilø
62Marie Louise Tanderup, Århus116Skovpiber20-04-19Hoverdal plantage
63Marie Louise Tanderup, Århus115Digesvale20-04-19Veststadil fjord
64Marie Louise Tanderup, Århus114Huldue20-04-19Skelmosevej Husby
65Marie Louise Tanderup, Århus113Splitterne20-04-19Bækbygård Søndervig
66Marie Louise Tanderup, Århus112Svaleklire20-04-19Veststadil fjord
67Marie Louise Tanderup, Århus111Brushane20-04-19Veststadil fjord
68Marie Louise Tanderup, Århus110Sule20-04-19Bækbygård Søndervig
69Søren Tanderup, Albertslund144Skovpiber20-04-19Hoverdal Plantage
70Søren Tanderup, Albertslund143Svaleklire20-04-19Vest Stadil Fjord
71Søren Tanderup, Albertslund142Gul Vipstjert20-04-19Stadilø
72Søren Tanderup, Albertslund141Misteldrossel20-04-19Svingel Engsø, Stadil
73Søren Tanderup, Albertslund140Sule20-04-19Bækbygård Strand
74Andreas Winding Mønsted224Topskarv20-04-19Grenen
75Martin Svinth Ebbesen190Amerikansk Pibeand20-04-19Følle Bund
76Andreas Winding Mønsted223Stor Skrigeørn19-04-19Det Grå Fyr, Skagen
77Andreas Winding Mønsted222Mosehornugle19-04-19Grenen
78Andreas Winding Mønsted221Stor Korsnæb19-04-19Grenen
79Andreas Winding Mønsted220Gulirisk19-04-19Grenen
80Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C153Sumpmejse18-04-19Borris Hede
81Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C152Fyrremejse18-04-19Borris Hede
82Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C151Halemejse18-04-19Borris Hede
83Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C150Misteldrossel18-04-19Borris Hede
84Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C149Svaleklire18-04-19Skjern Enge
85Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C148Sangsvane18-04-19Skjern Enge
86Rune Sø Neergaard, Aalborg256Stor Korsnæb17-04-19Grenen
87Rune Sø Neergaard, Aalborg255Topskarv17-04-19Skagen
88Michael Køie Poulsen, Fredensborg251Topskarv17-04-19Grenen
89Christian Michael Villadsen, Åbyhøj163Fiskeørn15-04-19Åbyhøj
90Søren Tanderup, Albertslund139Mosehornugle15-04-19Vallensbæk Mose
91Mogens Erlandsen, Silkeborg228Stor Skrigeørn13-04-19Flagbakken, Skagen
92Søren Tanderup, Albertslund138Rød Glente12-04-19Hellebæk Avlsgård
93Thyge Enevoldsen, Frederiksberg197Rustand11-04-19Bremsbølvej sø
94Thyge Enevoldsen, Frederiksberg196Amerikansk Pibeand09-04-19Firtalsstrand
95Simon Vikstrøm, København216Kongeederfugl08-04-19Hyllekrog
96Michael Køie Poulsen, Fredensborg250Hvidbrystet Præstekrave07-04-19Fanø
97Mogens Erlandsen, Silkeborg227Fjordterne07-04-19Nordstrand, Skagen
98Mogens Erlandsen, Silkeborg226Amerikansk Sortand07-04-19Nordstrand, Skagen
99Leif Frederiksen, Rødovre238Rødhalset Gås06-04-19Ishøj og Vallensbæk enge
100Christian Michael Villadsen, Åbyhøj162Hvid Stork06-04-19Risskov




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.046 sek.
til toppen