Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Månedsarter Danmark - 02 - Februar

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Månedsarter Danmark - 02 - Februar".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Andreas Winding Mønsted178Hvid Vipstjert29-02-20Nørremølle
2Andreas Winding Mønsted177Stor Kobbersneppe29-02-20Margrethekog
3Leif Frederiksen, Rødovre185Brilleand28-02-20Lumsås Nordstrand
4Leif Frederiksen, Rødovre184Sibirisk Fløjlsand28-02-20Kysten ved Sandflugtsplantagen
5Simon Vikstrøm, København166Sibirisk Fløjlsand28-02-20Rørvig
6Søren Tanderup, Albertslund117Rødhovedet And24-02-20Peblingesøen, København
7Simon Vikstrøm, København165Topmejse24-02-20Kollund Skov
8Simon Vikstrøm, København164Sildemåge24-02-20Sønderhav
9Andreas Winding Mønsted176Sortstrubet Drossel21-02-20Køge Sydstrand
10Jens Lind, Espergærde208Rødtoppet Fuglekonge19-02-20Vestre Kirkegård
11Jens Lind, Espergærde207Tajgasædgås19-02-20Teestrup
12Hjalte B. Johansen, Gentofte189Sortstrubet Drossel19-02-20Køge Sydstrand
13Michael Køie Poulsen, Fredensborg196Rødtoppet Fuglekonge19-02-20Vestre Kirkegård
14Jens Lind, Espergærde206Tundrasædgås19-02-20Teestrup
15Simon Vikstrøm, København163Kohejre18-02-20Sortemose, Fyn
16Orla Hugger Jakobsen, Haslev171Sortstrubet Drossel18-02-20Køge Sydstrand
17Simon Vikstrøm, København162Islom17-02-20Kysten ud for Bøtøskoven
18Jens Lind, Espergærde205Dværggås15-02-20Enge ved Køge Strandskov
19Morten Heegaard, Rødovre190Dværggås15-02-20Eng vest for Køge Strandskov
20Michael Køie Poulsen, Fredensborg195Dværggås15-02-20Eng vest for Køge Strandskov
21Jan Eske Schmidt, Frederiksberg205Jernspurv15-02-20Faxe
22Jens Lind, Espergærde204Islom14-02-20Lumsås nordstrand
23Orla Hugger Jakobsen, Haslev170Enkeltbekkasin14-02-20Gedehaven SV. f. Skælskør
24Jan Kiel, Skælskør182Middelhavssølvmåge13-02-20Rødvig
25Martin Svinth Ebbesen147Fyrremejse13-02-20Lønborg Hede
26Martin Svinth Ebbesen146Tornirisk12-02-20Bøel Enge
27Orla Hugger Jakobsen, Haslev169Gransanger10-02-20Faxe Å v. Faxe
28Peter Christiansen, Rødovre131Blisgås09-02-20Lejre
29Peter Christiansen, Rødovre130Sule09-02-20Klintebjerg
30Peter Christiansen, Rødovre129Islom09-02-20Klintebjerg
31Peter Christiansen, Rødovre128Sortstrubet Lom09-02-20Klintebjerg
32Morten Heegaard, Rødovre189Islom09-02-20Vest for Klint Havn
33Morten Heegaard, Rødovre188Sortstrubet Lom09-02-20Vest for Klint Havn
34Morten Heegaard, Rødovre187Tundrasædgås09-02-20Højby, Lejre
35Jens Lind, Espergærde203Trane07-02-20Sortemosen
36Jens Lind, Espergærde202Sort Glente07-02-20Gultved, Fyn
37Jens Lind, Espergærde201Kohejre07-02-20Sortemosen
38Jan Eske Schmidt, Frederiksberg204Kohejre07-02-20Sortemosen, Fyn
39Christian Andersen Jensen, Harlev157Mudderklire05-02-20Grenå Havn
40Søren Tanderup, Albertslund116Spurvehøg04-02-20Sankt Markus Allé, Frederiksberg
41Christian Michael Villadsen, Åbyhøj129Bomlærke03-02-20Rækker Mølle
42Søren Tanderup, Albertslund115Korttået Træløber03-02-20Vestre Kirkegård, København
43Orla Hugger Jakobsen, Haslev168Hvid Stork02-02-20Veksø Mose NØ. f. Roskilde
44Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C83Grønsisken02-02-20Aarhus Østhavn
45Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C82Sortgrå Ryle02-02-20Aarhus Østhavn
46Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C81Ederfugl02-02-20Aarhus Østhavn
47Jan Eske Schmidt, Frederiksberg203Sort Glente02-02-20Gultved
48Jan Eske Schmidt, Frederiksberg202Hvidklire02-02-20Lunkebugten
49Martin Svinth Ebbesen145Husrødstjert02-02-20Århus Østhavn
50Mathias Blicher Bjerregård87Vindrossel01-02-20Salpetermosen
51Mathias Blicher Bjerregård86Træløber01-02-20Salpetermosen
52Martin Svinth Ebbesen144Rørdrum01-02-20Dødeå Enge
53Jan Eske Schmidt, Frederiksberg201Rødtoppet Fuglekonge01-02-20Vestre kirkegård, København
54Orla Hugger Jakobsen, Haslev167Tajgasædgås28-02-19Humlemose v. Teestrup V.f. Haslev
55Jan Kiel, Skælskør181Lille Gråsisken27-02-19Skælskør
56Christian Michael Villadsen, Åbyhøj128Huldue27-02-19Egåen
57Mogens Erlandsen, Silkeborg165Tejst26-02-19Strandby (NJ)
58Andreas Winding Mønsted175Hedelærke26-02-19Nr. Snede
59Mogens Erlandsen, Silkeborg164Alk25-02-19Grenen
60Marie Louise Tanderup, Århus99Pibesvane24-02-19Falbækvej, Skjern
61Marie Louise Tanderup, Århus98Trane24-02-19Varisbøl Mark, Tarm
62Marie Louise Tanderup, Århus97Sølvhejre24-02-19Skjern Enge
63Søren Tanderup, Albertslund114Trane24-02-19Varisbøl Mark, Tarm
64Søren Tanderup, Albertslund113Sølvhejre24-02-19Skjern Enge
65Jan Kiel, Skælskør180Klyde24-02-19Ballum Forland
66Jan Kiel, Skælskør179Slørugle24-02-19Randerup
67Leif Frederiksen, Rødovre183Nilgås23-02-19Birkesø, Lille Vildmose
68Leif Frederiksen, Rødovre182Tajgasædgås23-02-19Birkesø, Lille Vildmose
69Christian Michael Villadsen, Åbyhøj127Stor Hornugle23-02-19Gjessø Skov
70Christian Michael Villadsen, Åbyhøj126Trane23-02-19Store Hjøllund Plantage
71Orla Hugger Jakobsen, Haslev166Lomvie22-02-19Gniben, Sjællands Odde
72Leif Frederiksen, Rødovre181Amerikansk Krikand22-02-19Bygholm vejle
73Jan Kiel, Skælskør178Stor Hornugle22-02-19No
74Jan Kiel, Skælskør177Dværgfalk22-02-19No
75Jan Kiel, Skælskør176Skestork22-02-19Høje Sande
76Jan Kiel, Skælskør175Fyrremejse22-02-19Draved Skov
77Klaus Baastrup, Kongens Lyngby1Hvinand22-02-19Stampedam, Hjortekær
78Marie Louise Tanderup, Århus96Sortstrubet Bynkefugl22-02-19Bækbygård Strand
79Marie Louise Tanderup, Århus95Sanglærke22-02-19Vest Stadil Fjord
80Marie Louise Tanderup, Århus94Vibe22-02-19Vest Stadil Fjord
81Marie Louise Tanderup, Århus93Hjejle22-02-19Vest Stadil Fjord
82Marie Louise Tanderup, Århus92Blå Kærhøg22-02-19Vest Stadil Fjord
83Marie Louise Tanderup, Århus91Skeand22-02-19Vest Stadil Fjord
84Marie Louise Tanderup, Århus90Spidsand22-02-19Vest Stadil Fjord
85Marie Louise Tanderup, Århus89Kortnæbbet Gås22-02-19Husby Klitvej
86Søren Tanderup, Albertslund112Stær22-02-19Vest Stadil Fjord
87Søren Tanderup, Albertslund111Sortstrubet Bynkefugl22-02-19Bækbygård Strand
88Søren Tanderup, Albertslund110Huldue22-02-19Skelmosevej, Stadil
89Søren Tanderup, Albertslund109Vibe22-02-19Vest Stadil Fjord
90Søren Tanderup, Albertslund108Hjejle22-02-19Vest Stadil Fjord
91Søren Tanderup, Albertslund107Kortnæbbet Gås22-02-19Husby Klitvej
92Søren Tanderup, Albertslund106Gulspurv17-02-19Kringelstien, Vestskoven
93Søren Tanderup, Albertslund105Stor Tornskade17-02-19Kringelstien, Vestskoven
94Rasmus Turin, Dragør190Mellemflagspætte16-02-19Gråsten
95Rasmus Turin, Dragør189Hvidøjet And16-02-19Kruså Møllesø
96Morten Heegaard, Rødovre186Mellemflagspætte16-02-19Gråsten Slotspark
97Morten Heegaard, Rødovre185Tejst16-02-19Sprogø
98Morten Heegaard, Rødovre184Hvidøjet And16-02-19Kruså Møllesø
99Simon Vikstrøm, København161Gråmåge16-02-19Gilleleje
100Søren Tanderup, Albertslund104Havlit15-02-19Kalvebodløbet, Vestamager




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.036 sek.
til toppen