Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Månedsarter Danmark - 01 - Januar

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Månedsarter Danmark - 01 - Januar".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Jan Kiel, Skælskør208Sort Glente30-01-20Gultved
2René Worup Rørbæk, Aalborg127Tornirisk29-01-20Ajstrup Hede
3René Worup Rørbæk, Aalborg126Bjergvipstjert29-01-20Halkær
4Christian Andersen Jensen, Harlev195Fyrremejse29-01-20Uldum Kær
5Rasmus Turin, Dragør189Sort Glente26-01-20Glutved, Fyn
6Martin Svinth Ebbesen156Stor Præstekrave26-01-20Århus Østhavn
7René Worup Rørbæk, Aalborg125Grønspætte25-01-20Koldkær
8Mogens Erlandsen, Silkeborg165Kohejre22-01-20Trehuse (MJ)
9Orla Hugger Jakobsen, Haslev162Kongeederfugl22-01-20Rågeleje
10Søren Tanderup, Albertslund114Rørspurv19-01-20Klydesøen, Vestamager
11Søren Tanderup, Albertslund113Bjergand19-01-20Hejresøen, Vestamager
12Orla Hugger Jakobsen, Haslev161Rødhalset Gås18-01-20Dalbygård, Maglebrænde SV. f. Stubbekøbing
13Jan Kiel, Skælskør207Jagtfalk18-01-20Hanstholm
14Peter Christiansen, Rødovre154Skægmejse17-01-20Staunings Ø
15Peter Christiansen, Rødovre153Mosehornugle17-01-20Staunings Ø
16Søren Tanderup, Albertslund112Duehøg17-01-20Vestskoven, Albertslund
17Michael Køie Poulsen, Fredensborg197Rødtoppet Fuglekonge17-01-20Vestre Kirkegård
18Andreas Winding Mønsted171Islandsk Ryle16-01-20Sneum forland
19Hjalte B. Johansen, Gentofte173Rødtoppet Fuglekonge15-01-20Vestre Kirkegård, Kbh
20Jens Lind, Espergærde208Amerikansk Skarveand13-01-20Søndersø, Maribo
21Christian Michael Villadsen, Åbyhøj139Bomlærke13-01-20Sædding
22Jan Kiel, Skælskør206Amerikansk Skarveand13-01-20Maribo Søndersø
23Jan Kiel, Skælskør205Rødhalset Gås13-01-20Kettinge
24Peter Christiansen, Rødovre152Amerikansk Skarveand12-01-20Maribo Søndersø
25Peter Christiansen, Rødovre151Spidsand12-01-20Kaløgrå
26Peter Christiansen, Rødovre150Rødhalset Gås12-01-20Kettinge
27Peter Christiansen, Rødovre149Knortegås12-01-20Kaløgrå
28Michael Køie Poulsen, Fredensborg196Rødhalset Gås12-01-20Kttinge, Lolland
29Michael Køie Poulsen, Fredensborg195Amerikansk Skarveand12-01-20Maribo Søndersø
30Jan Eske Schmidt, Frederiksberg218Amerikansk Skarveand12-01-20Maribosøerne
31Peter Christiansen, Rødovre148Hedelærke11-01-20Karleby, Lolland
32René Worup Rørbæk, Aalborg124Skovsneppe09-01-20Syregrunden
33Andreas Winding Mønsted170Bjerglærke09-01-20Skjern Enge
34Christian Andersen Jensen, Harlev194Sortstrubet Bynkefugl06-01-20Årslev Engsø
35Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C123Nøddekrige05-01-20Store Hjøllund Plantage
36Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C122Stor Tornskade05-01-20Skærbæk Plantage
37Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C121Stor Korsnæb05-01-20Skærbæk Plantage
38Rasmus Turin, Dragør188Sodfarvet Skråpe04-01-20Børstrup hage
39Jan Eske Schmidt, Frederiksberg217Stor Stormsvale04-01-20Rågeleje
40Marie Louise Tanderup, Århus62Kvækerfinke04-01-20Søndersø Værløse
41Marie Louise Tanderup, Århus61Sumpmejse04-01-20Søndersø Værløse
42Marie Louise Tanderup, Århus60Stor Flagspætte04-01-20Søndersø Værløse
43Marie Louise Tanderup, Århus59Musvåge04-01-20Søndersø Værløse
44Marie Louise Tanderup, Århus58Knarand04-01-20Præstesø Værløse
45Søren Tanderup, Albertslund111Kvækerfinke04-01-20Søndersø, Værløse
46Martin Svinth Ebbesen155Søkonge04-01-20Studstrup Værket
47Christian Michael Villadsen, Åbyhøj138Søkonge04-01-20Studstrupværket
48Christian Michael Villadsen, Åbyhøj137Lomvie04-01-20Fornæs
49Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C120Skægmejse04-01-20Stubbe Sø
50Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C119Søkonge04-01-20Studstrupværket
51Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C118Lomvie04-01-20Fornæs
52Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C117Bjergand04-01-20Stubbe Sø
53Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C116Knarand04-01-20Stubbe Sø
54Jan Eske Schmidt, Frederiksberg216Mudderklire03-01-20Ålebugt
55Christian Andersen Jensen, Harlev193Mudderklire03-01-20Grenå Havn
56Michael Køie Poulsen, Fredensborg194Kohejre03-01-20Herning
57Hjalte B. Johansen, Gentofte172Svaleklire03-01-20Præstesø, Værløse
58Simon Vikstrøm, København169Høgeugle03-01-20Hesede Skov
59Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C115Pibesvane01-01-20Fredericia
60Jan Eske Schmidt, Frederiksberg215Sort Glente01-01-20Trunderup
61Jan Kiel, Skælskør204Dværggås01-01-20Kobæk Sø
62Marie Louise Tanderup, Århus57Spætmejse01-01-20Vester Kirkegård
63Marie Louise Tanderup, Århus56Halemejse01-01-20Vester Kirkegård
64Marie Louise Tanderup, Århus55Fuglekonge01-01-20Vester Kirkegård
65Marie Louise Tanderup, Århus54Vindrossel01-01-20Herstedøstervej Glostrup
66Marie Louise Tanderup, Århus53Tyrkerdue01-01-20Degnehusene Albertslund
67Marie Louise Tanderup, Århus52Lille Skallesluger01-01-20Damhussøen Rødovre
68Christian Andersen Jensen, Harlev192Rødhalset Gås30-01-19Lille Vildmose
69Simon Vikstrøm, København168Trane28-01-19Spragelse
70Jan Kiel, Skælskør203Topskarv26-01-19Hanstholm Havn
71Jan Eske Schmidt, Frederiksberg214Nilgås26-01-19Uge nørremark
72Jens Lind, Espergærde207Trane25-01-19Broksø
73Jan Kiel, Skælskør202Hvidøjet And25-01-19Kruså Møllesø
74Christian Andersen Jensen, Harlev191Stor Korsnæb24-01-19Kolpendal Hede
75Jens Lind, Espergærde206Tajgasædgås23-01-19Holløse Bredning
76Christian Andersen Jensen, Harlev190Hærfugl21-01-19Søballe
77Jan Kiel, Skælskør201Mellemflagspætte21-01-19Gråsten
78Andreas Winding Mønsted169Hvidøjet And20-01-19Kruså
79Andreas Winding Mønsted168Mellemflagspætte20-01-19Gråstenskovene
80Michael Køie Poulsen, Fredensborg193Bjerglærke20-01-19Køge Sydstrand
81Jan Eske Schmidt, Frederiksberg213Sangdrossel20-01-19Gråsten skovene
82Jan Eske Schmidt, Frederiksberg212Hvidøjet And20-01-19Kruså møllesø
83Søren Tanderup, Albertslund110Dobbeltbekkasin20-01-19Ølsemagle Revle, Køge
84Søren Tanderup, Albertslund109Spidsand20-01-19Ølsemagle Revle, Køge
85Rasmus Turin, Dragør187Rødtoppet Fuglekonge19-01-19Utterslev mose
86Leif Frederiksen, Rødovre187Mellemflagspætte19-01-19Dyrehaven, Gråsten
87Søren Tanderup, Albertslund108Bjergvipstjert19-01-19Helsingør Lystbådehavn
88Søren Tanderup, Albertslund107Bjergpiber19-01-19Helsingør Lystbådehavn
89Christian Michael Villadsen, Åbyhøj136Hvidøjet And19-01-19Kruså Møllesø
90Christian Michael Villadsen, Åbyhøj135Rørdrum19-01-19Kruså Møllesø
91Jan Eske Schmidt, Frederiksberg211Svaleklire19-01-19Fløng
92Jan Eske Schmidt, Frederiksberg210Stor Kobbersneppe19-01-19Flasken
93Jens Lind, Espergærde205Mellemflagspætte18-01-19Gråstens Slotspark
94Orla Hugger Jakobsen, Haslev160Gransanger18-01-19Faxe
95Orla Hugger Jakobsen, Haslev159Svaleklire18-01-19Gødstrup Engsø SV.f. Haslev
96Simon Vikstrøm, København167Hvidsisken18-01-19Ølsemagle Revle
97Jens Lind, Espergærde204Slørugle17-01-19SV-Jylland
98Jens Lind, Espergærde203Silkehejre17-01-19Gl. Hviding Forland
99Jens Lind, Espergærde202Kohejre17-01-19Nedre Fidde
100Christian Andersen Jensen, Harlev189Amerikansk Sortand17-01-19Asserbo strand




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.041 sek.
til toppen