Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2003

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske årsarter 2003".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Susanne Hansen, Hvidovre38Skovspurv31-12-03Østbanetorvet, Århus
2Susanne Hansen, Hvidovre37Allike31-12-03Østbanetorvet, Århus
3Susanne Hansen, Hvidovre36Gråspurv31-12-03Niels Juels Gade, Århus
4Susanne Hansen, Hvidovre35Tyrkerdue31-12-03Niels Juels Gade, Århus
5Susanne Hansen, Hvidovre34Ringdue31-12-03Niels Juels Gade, Århus
6Børge Søndergård, Aabybro39Grønirisk31-12-03Årslev Engsø
7Børge Søndergård, Aabybro38Blå Kærhøg31-12-03Årslev Engsø
8Børge Søndergård, Aabybro37Sangsvane31-12-03Årslev Engsø
9Lene Smith, Sorø231Isfugl31-12-03Tystrup Sø
10Jørn Vinther Sørensen, Haderslev216Bjergand31-12-03Hejlsminde Bugt
11Morten Heegaard, Rødovre266Sortspætte30-12-03Tisvilde Hegn
12Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.196Tundrasædgås29-12-03Saksfjed Inddæmning
13Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.195Silkehale29-12-03Saksfjed Inddæmning
14Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.194Sandløber29-12-03Hyllekrog
15Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.193Lille Skallesluger29-12-03Hejrede Sø
16Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.192Rødhovedet And29-12-03Hejrede Sø
17Per Rasmussen, Årslev235Tundrasædgås28-12-03Føns Vang
18Henrik Kongshøj Callesen, Esbjerg183Skovhornugle27-12-03Esbjerg
19Jørn Vinther Sørensen, Haderslev215Sortstrubet Lom26-12-03Haderslev Havn
20Anders Bojesen, Åbyhøj237Bjergand26-12-03Nørrestrand, Horsens
21Stephan Skaarup Lund, Århus N236Hvidvinget Måge25-12-03Thyborøn havn
22Børge Søndergård, Aabybro36Halemejse25-12-03Århus Å, modsat Eskelund
23Troels M. Krogh, København V.191Pibesvane24-12-03Albertslund
24Thyge Enevoldsen, Frederiksberg225Snespurv23-12-03Sædding strand
25Erik Groth-Andersen, Hillerød214Skovhornugle22-12-03Gurre
26Stephan Skaarup Lund, Århus N235Islom19-12-03Vejlby Klit
27Carsten Svejstrup Sørensen, Hobro267Gråmåge16-12-03Hanstholm Havn
28Thyge Enevoldsen, Frederiksberg224Lomvie14-12-03Gilleleje
29Troels M. Krogh, København V.190Bjergpiber14-12-03Køge Sydstrand
30Mark Andrew Hammond, Søborg222Spurveugle14-12-03Kongelunden, SV-delen
31Morten Heegaard, Rødovre265Rødhalset Gås14-12-03Røgbølle Sø
32Michael Mosebo Jensen, Middelfart289Rødhovedet And09-12-03Tryggelev Nor
33Anders Bojesen, Åbyhøj236Rødhalset Gås07-12-03Røgbølle sø, Maribo
34Morten Heegaard, Rødovre264Pibesvane07-12-03Tissø
35Lene Smith, Sorø230Bjergpiber07-12-03Helsingør, Nordhavn
36Poul Holm, Roskilde285Kongeederfugl06-12-03Kikhavn
37Erhardt Ecklon, Svendborg268Kongeederfugl06-12-03Horseklint, Hindsholm
38Eske Morthensen267Kongeederfugl06-12-03 
39Freddy S. Hansen, Faaborg307Kongeederfugl06-12-03Horseklint,Fyn
40Morten Heegaard, Rødovre263Alk06-12-03Gilbjerg
41Morten Heegaard, Rødovre262Kongeederfugl06-12-03Gilbjerg
42Morten Heegaard, Rødovre261Mallemuk06-12-03Gilbjerg
43Stig Frøjk Pedersen, Silkeborg159Sortgrå Ryle04-12-03Alrø Eghoved
44Stig Frøjk Pedersen, Silkeborg158Nordisk Lappedykker04-12-03Alrødæmningen
45Carsten Svejstrup Sørensen, Hobro266Blisgås02-12-03Rosvang
46Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.191Kernebider02-12-03Jystrup
47Karsten Wessel Eriksen, Espergærde177Canadagås30-11-03Indre Østerbro, overflyvende
48Simon Vikstrøm, København223Nilgås25-11-03Maribo Søndersø
49Mads Navntoft Olsen214Ørnevåge24-11-03Kammerslusen.
50Troels M. Krogh, København V.189Bjergirisk23-11-03Tåsinge
51Jørn Vinther Sørensen, Haderslev214Lomvie23-11-03Blåvand
52Jørn Vinther Sørensen, Haderslev213Sortgrå Ryle23-11-03Blåvand
53Susanne Hansen, Hvidovre33Gråkrage22-11-03Årslev Engsø, Århus
54Susanne Hansen, Hvidovre32Musvit22-11-03Årslev Engsø, Århus
55Susanne Hansen, Hvidovre31Husskade22-11-03Årslev Engsø, Århus
56Susanne Hansen, Hvidovre30Dompap22-11-03Årslev Engsø, Århus
57Susanne Hansen, Hvidovre29Stillits22-11-03Årslev Engsø, Århus
58Susanne Hansen, Hvidovre28Bogfinke22-11-03Årslev Engsø, Århus
59Susanne Hansen, Hvidovre27Blåmejse22-11-03Årslev Engsø, Århus
60Susanne Hansen, Hvidovre26Vindrossel22-11-03Årslev Engsø, Århus
61Susanne Hansen, Hvidovre25Sjagger22-11-03Årslev Engsø, Århus
62Susanne Hansen, Hvidovre24Gulspurv22-11-03Årslev Engsø, Århus
63Susanne Hansen, Hvidovre23Solsort22-11-03Årslev Engsø, Århus
64Susanne Hansen, Hvidovre22Svartbag22-11-03Årslev Engsø, Århus
65Susanne Hansen, Hvidovre21Stormmåge22-11-03Årslev Engsø, Århus
66Susanne Hansen, Hvidovre20Vibe22-11-03Årslev Engsø, Århus
67Susanne Hansen, Hvidovre19Blishøne22-11-03Årslev Engsø, Århus
68Susanne Hansen, Hvidovre18Fasan22-11-03Årslev Engsø, Århus
69Susanne Hansen, Hvidovre17Tårnfalk22-11-03Årslev Engsø, Århus
70Susanne Hansen, Hvidovre16Musvåge22-11-03Årslev Engsø, Århus
71Susanne Hansen, Hvidovre15Skarv22-11-03Årslev Engsø, Århus
72Susanne Hansen, Hvidovre14Blå Kærhøg22-11-03Årslev Engsø, Århus
73Susanne Hansen, Hvidovre13Hvinand22-11-03Årslev Engsø, Århus
74Susanne Hansen, Hvidovre12Troldand22-11-03Årslev Engsø, Århus
75Susanne Hansen, Hvidovre11Taffeland22-11-03Årslev Engsø, Århus
76Susanne Hansen, Hvidovre10Gråand22-11-03Årslev Engsø, Århus
77Susanne Hansen, Hvidovre9Krikand22-11-03Årslev Engsø, Århus
78Susanne Hansen, Hvidovre8Pibeand22-11-03Årslev Engsø, Århus
79Susanne Hansen, Hvidovre7Gravand22-11-03Årslev Engsø, Århus
80Susanne Hansen, Hvidovre6Fiskehejre22-11-03Årslev Engsø, Århus
81Susanne Hansen, Hvidovre5Grønirisk22-11-03Årslev Engsø, Århus
82Susanne Hansen, Hvidovre4Grågås22-11-03Årslev Engsø, Århus
83Susanne Hansen, Hvidovre3Knopsvane22-11-03Årslev Engsø, Århus
84Susanne Hansen, Hvidovre2Toppet Lappedykker22-11-03Årslev Engsø, Århus
85Thyge Enevoldsen, Frederiksberg223Rødhalset Gås22-11-03Røgbølle sø
86Andreas Winding Mønsted250Bjergpiber21-11-03Årslev Engsø
87Per Poulsen, Esbjerg V244Sortgrå Ryle21-11-03Fourfeldt bækkens udløb
88Carsten Svejstrup Sørensen, Hobro265Mellemkjove20-11-03Vest for Esbjerg(Englandsbåden)
89Anders Bojesen, Åbyhøj235Nøddekrige20-11-03Hasle, Århus
90Stig Frøjk Pedersen, Silkeborg157Silkehale17-11-03Silkeborg By
91Michael Bonefeld Bladt, Rødekro197Himalayasanger16-11-03Gl. Hviding Kirke, Ribe
92Jan Speiermann, København V236Bjergpiber16-11-03Årslev Engsø
93Lasse Braae, Rørvig227Ørnevåge16-11-03Jedsted Enge
94Lasse Braae, Rørvig226Bjerglærke16-11-03Jedsted Enge
95Lasse Braae, Rørvig225Rødhalset Gås16-11-03Jedsted Enge
96Troels M. Krogh, København V.188Kernebider16-11-03Vestskoven
97Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg251Rødtoppet Fuglekonge15-11-03Aflandshage.
98Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg250Sortstrubet Bynkefugl15-11-03Kongelundsstranden.
99Kjeld Richardt Ross, Hedensted198Himalayasanger15-11-03Gl. Hviding Kirke
100Susanne Overgaard Petersen, Ribe263Himalayasanger14-11-03Hviding kirke




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.099 sek.
til toppen