Startside Leica Noctivid - ny kikkert fra Leica I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danmarks artslister".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Kresten Madsen, Otterup313Hvidsisken11-12-17Spodsbjerg, Langeland
2claus aage dalskov, Tranekær273Hvidsisken11-12-17Spodsbjerg
3Hans Olrik, Ringsted312Stor Korsnæb10-12-17Melby Overdrev
4Sebastian Steinar Thorup Hansen278Hvidsisken10-12-17Køge sydstrand
5Jens Ekelund, Frederiksberg219Stor Korsnæb10-12-17Melby Overdrev
6Henrik Hald Nørgaard, Aalborg Øst247Sædgås09-12-17Lille Vildmose
7Jens Ekelund, Frederiksberg218Mallemuk09-12-17Gilleleje
8Martin Rheinheimer, Odense109Sjagger08-12-17Odense
9Bjarne Hove-Jensen, Århus C268Amerikansk Skarveand03-12-17Nørrestrand, Horsens
10Stephan Skaarup Lund, Århus N368Amerikansk Skarveand03-12-17Nørrestrand
11Bo Hansen, Slagelse289Stor Gråsisken03-12-17Antvorskov øvelsesterræn, Slagelse
12Mogens Erlandsen, Silkeborg353Amerikansk Skarveand03-12-17Horsens Nørrestrand
13Martin Høj Hansen, Tjele304Amerikansk Skarveand03-12-17Nørrestrand, Horsens
14Mikael Funch, Frederiksværk328Halsbåndstroldand02-12-17Søndersø, Værløse
15Jonathan Hemmer-Hansen, Viby J267Amerikansk Skarveand02-12-17Nørrestrand
16Jesper Johannes Madsen, København V348Amerikansk Skarveand02-12-17Nørrestrand, Horsens
17Jens Dithmarsen, Vordingborg369Hvidsisken02-12-17Gedser Fuglestation
18Bjarne Hove-Jensen, Århus C267Stor Gråsisken30-11-17Søndersø, Værløse
19Carsten Jørgensen, Stenløse309Stor Skrigeørn30-11-17Saksfjed Inddæmning
20Tom Christensen, Slangerup303Stor Skrigeørn30-11-17Saksfjed, Lolland
21Martin Rheinheimer, Odense108Stor Flagspætte30-11-17Odense
22Niels Bomholt, Ulbølle370Stor Skrigeørn29-11-17Saksfeld Inddæmning
23Tonny Ravn Kristiansen, Tjele369Amerikansk Skarveand28-11-17Nørrestrand Horsens
24Anton Herrig Liebermann, Haderslev337Stor Skrigeørn26-11-17Saksfjed Inddæmning
25Henrik Kongshøj Callesen, Esbjerg376Amerikansk Skarveand26-11-17Nørrestrand, Horsens
26Mikkel Bello Andreasen, Århus314Amerikansk Skarveand26-11-17Nørrestrand Horsens
27Susanne Boutrup, Harlev J299Amerikansk Skarveand26-11-17Nørrestrand, Horsens
28Lars Nielsen, Horsens318Stor Skrigeørn26-11-17 Saksfjed Inddæmning
29Steen E. Jensen, Karrebæksminde327Stor Skrigeørn26-11-17Saksfed Inddæmning
30Carsten Bohn Søndergaard, Risskov326Stor Skrigeørn26-11-17Saksfjed Inddæmning
31Mogens Neergaard, Hjallerup345Amerikansk Skarveand26-11-17Nørrestrand, Horsens
32Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J261Amerikansk Skarveand26-11-17Nørrestrand, Horsens
33Lars Jensen Kruse, Helsinge348Stor Skrigeørn26-11-17Saksfjeld Inddæmning
34John Mikkelsen, Vejle363Amerikansk Skarveand26-11-17Nørrestrand
35John Nielsen Schmidt, Harlev339Amerikansk Skarveand26-11-17Nørrestrand
36Mogens Stoustrup, Thorsager335Amerikansk Skarveand26-11-17Nørrestrand
37Morten Christensen, Bindslev329Amerikansk Skarveand26-11-17Nørrestrand, Horsens
38Peter Hartoft-Jacobsen, Nibe335Amerikansk Skarveand26-11-17Nørrestrand, Horsens
39Daniel M. Johansen, Charlottenlund219Lomvie26-11-17Helsingør Lystbådehavn
40Daniel M. Johansen, Charlottenlund218Alk26-11-17Helsingør Lystbådehavn
41Bo Hansen, Slagelse288Stor Skrigeørn25-11-17Saksfjed Inddæmning
42Freya Mørup-Petersen, Allerød305Stor Skrigeørn25-11-17Rødby
43Lars Grøn, Aalborg 358Amerikansk Skarveand25-11-17Nørrestrand, Horsens
44Conny Jensen, Hjørring345Amerikansk Skarveand25-11-17Nørrestrand, Horsens
45Johanne Aagaard, Ribe275Amerikansk Skarveand25-11-17Nørrestrand
46Lars Andersen, København325Stor Skrigeørn25-11-17Saksfjedgaard
47Kurt Willumsen, Uldum360Amerikansk Skarveand25-11-17Nørrestrand, Hosens
48Carsten Bohn Søndergaard, Risskov325Amerikansk Skarveand25-11-17nørrestrand
49Lars Nielsen, Horsens317Amerikansk Skarveand25-11-17Nørrestrand
50Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J260Silkehejre24-11-17Lille vildmose
51Martin Rheinheimer, Odense107Isfugl21-11-17Odense
52Heidi Frederiksen, København N269Stor Skrigeørn20-11-17Hyldekrog
53Steen Højmark-Jensen, Frederikssund325Stor Skrigeørn20-11-17Hyllekrog - Saksfjed reservatet
54Anders Odd Wulff Nielsen, København N330Stor Skrigeørn20-11-17Hyllekrog, Lolland
55Jan C. van Dijk, Vordingborg298Stor Skrigeørn20-11-17Lyttesholm, Lolland
56Arne Volf, Ølstykke346Stor Skrigeørn20-11-17Lyttesholm Lolland
57Gustav Kongsfelt, Harlev116Sortgrå Ryle19-11-17Ebeltoft Færgehavn
58Gustav Kongsfelt, Harlev115Mandarinand19-11-17Rugårdgods
59Ole Sørensen, Odder311Stor Korsnæb19-11-17Uldrup Bakker
60Søren Tanderup, Århus C276Kaspisk Måge19-11-17Sankt Jørgens Sø, København
61Marie Louise Tanderup, Århus260Kaspisk Måge19-11-17Sankt Jørgens Sø, København
62Gustav Kongsfelt, Harlev114Kvækerfinke18-11-17Klosterkær
63Gustav Kongsfelt, Harlev113Stor Tornskade18-11-17Klosterkær
64Gustav Kongsfelt, Harlev112Sumpmejse18-11-17Klosterkær
65Martin Rheinheimer, Odense106Sumpmejse18-11-17Sjelborg
66John Mikkelsen, Vejle362Stor Korsnæb13-11-17Sødringholm Strand
67Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J259Hvidvinget Korsnæb12-11-17Nordmandshage
68Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J258Hvidsisken12-11-17Nordmandshage
69Martin Liebermann, Haderslev328Hvidsisken12-11-17Gedser Fyrhave
70Asger Røjbek Sørensen, Svaneke241Grønspætte12-11-17Korup, Fyn
71Michael Bohn Søndergaard, Risskov215Stor Gråsisken11-11-17Lille vildmose
72Michael Bohn Søndergaard, Risskov214Silkehejre11-11-17Lille vildmose
73Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ243Gråmåge11-11-17Gjerrild Nordstrand øst
74John Kragenskjold, København K120Grønsisken11-11-17Kongelunden
75Lars Andersen, København324Fuglekongesanger11-11-17Stevns
76Lars Grøn, Aalborg 357Krognæb11-11-17Nordmandshage
77Jens Ekelund, Frederiksberg217Lille Korsnæb11-11-17Gribskov
78Bjarne Hove-Jensen, Århus C266Enkeltbekkasin08-11-17Kalø slotshalvø
79Henrik Baktoft273Lapværling07-11-17Jerup Strand
80Henrik Baktoft272Stor Korsnæb07-11-17Skagen Klitplantage
81Kai Hultmann, Måløv219Dværggås07-11-17Solbjerg Engsø
82Mogens Stoustrup, Thorsager334Kaspisk Måge07-11-17Grenå Havn
83Frederik Rejsby Johansen, Højerup317Nonnestenpikker06-11-17Skansehage
84Ivan Olsen, Nivå317Nonnestenpikker06-11-17Skansehage Rørvig
85Freya Mørup-Petersen, Allerød304Dværggås06-11-17Solbjerg Engsø
86Ole Sørensen, Odder310Nonnestenpikker06-11-17Skansehage, Rørvig
87Arne Volf, Ølstykke345Nonnestenpikker05-11-17Skansehage Rørvig
88Heidi Frederiksen, København N268Hvidsisken05-11-17Stationshaven, GFU
89Troels Leuenhagen Petersen, København Ø321Nonnestenpikker05-11-17Skansehage, Rørvig
90Lise Hammer, Søborg302Nonnestenpikker05-11-17Skansehage
91Arne Ruohonen, Herlev336Nonnestenpikker05-11-17Skansehage
92John Winkler Neumann, Helsinge330Nonnestenpikker05-11-17Skansehage, Rørvig
93Sebastian Steinar Thorup Hansen277Bjergpiber05-11-17Skansehage
94Sebastian Steinar Thorup Hansen276Nonnestenpikker05-11-17Skansehage
95Mikkel Holck, Greve341Nonnestenpikker04-11-17Skansehage
96Bo Paaske, skuldelev322Nonnestenpikker04-11-17Skansehage
97Jens Christian Olsen, Gentofte336Nonnestenpikker04-11-17Skansehage, Rørvig
98Hans Ole Matthiesen, Fredericia349Nonnestenpikker04-11-17Skansehage
99kim peter daugaard, valby312Nonnestenpikker04-11-17skanse hage
100Jonathan Hemmer-Hansen, Viby J266Høgesanger04-11-17Nordhavnstippen, Kbh




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.301 sek.
til toppen