Startside Leica Noctivid - ny kikkert fra Leica I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danmarks artslister".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Martin Liebermann, Haderslev331Iberisk Gransanger22-06-18Tversted Søerne
2Søren Knorr Søndergaard, Nørresundby290Iberisk Gransanger22-06-18Tversted
3Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J270Almindelig Skråpe22-06-18Lild Strand
4Denize Thejl Rasmussen, Hadsten132Korttået Træløber21-06-18Universitetsparken Aarhus
5Cæcilie Gervin, København Ø78Husrødstjert21-06-18Stubben, København
6Cæcilie Gervin, København Ø77Gråstrubet Lappedykker21-06-18Stubben, København
7Cæcilie Gervin, København Ø76Engpiber21-06-18Stubben, København
8Cæcilie Gervin, København Ø75Digesvale21-06-18Stubben, København
9Denize Thejl Rasmussen, Hadsten131Rødstjert21-06-18Aarhus Universitetspark
10Søren Kristoffersen, Klarup376Hvidrygget Ryle18-06-18Ulvedybet (Perlen), NJ
11Rune Sø Neergaard, Aalborg401Hvidrygget Ryle18-06-18Perlen, Ulvedybet
12Mogens Neergaard, Hjallerup351Hvidrygget Ryle18-06-18Perlen, Ulvedybet
13Conny Jensen, Hjørring352Hvidrygget Ryle18-06-18Perlen, Ulvedybet
14Peter Hartoft-Jacobsen, Nibe344Hvidrygget Ryle18-06-18Perlen, Ulvedybet
15Lars Grøn, Aalborg 366Hvidrygget Ryle18-06-18Ulvedybet, Perlen
16Søren Knorr Søndergaard, Nørresundby289Hvidrygget Ryle18-06-18Ulvedybet
17Claus Rasmussen, Kare150Hvepsevåge17-06-18Damvej 10
18Mads Aastrup Paulsen, Hillerød289Vagtel17-06-18Nørre Herlev
19Martin Rheinheimer, Odense180Lille Flagspætte16-06-18Ho
20Martin Rheinheimer, Odense179Sortklire16-06-18Skallingen
21Brian Jakobsen, Skive254Karmindompap15-06-18Elsegårde ved Ebeltoft
22Anders Odd Wulff Nielsen, København N335Damklire13-06-18Vig, Odsherred
23Henrik Hald Nørgaard, Aalborg Øst267Natravn12-06-18Vester Thorup Klitplantage
24Henrik Hald Nørgaard, Aalborg Øst266Karmindompap12-06-18Kollerup Strand
25Bjarne Hove-Jensen, Bagsværd286Blåhals12-06-18Egå engsø
26Emma Engell Sohnemann, København Ø154Rovterne11-06-18Gentofte sø
27Hans Olrik, Ringsted315Damklire11-06-18Vig, Odsherred
28Malene Agergaard Joudeh, Sorø133Gulbug09-06-18Sorø , Tamosen
29Joshua Emil Haahr, København Ø204Gulbug09-06-18Søby Camping, Ærø
30Emma Engell Sohnemann, København Ø153Gulbug09-06-18Søby Camping, Ærø
31Emma Engell Sohnemann, København Ø152Atlingand09-06-18Vitsø Nor, Ærø
32Emma Engell Sohnemann, København Ø151Skeand09-06-18Vitsø Nor, Ærø
33Martin Rheinheimer, Odense178Hvidbrystet Præstekrave09-06-18Fanø
34Lisbeth Jeppesen, Thisted226Karmindompap08-06-18Hanstholm Fyrhaver
35Emma Engell Sohnemann, København Ø150Gråstrubet Lappedykker08-06-18Vitsø Nor, Ærø
36Joshua Emil Haahr, København Ø203Atlingand08-06-18Vitsø Nor, Ærø
37Emma Engell Sohnemann, København Ø149Skestork07-06-18Vitsø Nor, Ærø
38Malene Agergaard Joudeh, Sorø132Knortegås06-06-18Borrebymose
39Malene Agergaard Joudeh, Sorø131Svaleklire06-06-18Borrebymose
40Lars Tom-Petersen, Randers NV355Iberisk Gransanger06-06-18Tversted Søerne
41Martin Rheinheimer, Odense177Skovsanger06-06-18Ho Plantage
42Cæcilie Gervin, København Ø74Mursejler05-06-18Hesseløgade, Østerbro
43tue hartmann270Kirkeugle05-06-18Føvling
44Mads Bjarke Salling, Klampenborg170Sortstrubet Bynkefugl05-06-18Melby overdrev
45Kai Hultmann, Måløv223Lille Fluesnapper05-06-18Nejede Vestskov
46Hans Henrik Larsen, Thyholm327Mandarinand04-06-18harboøre tange
47Annemette Hammer, Faxe Ladeplads374Hvidskægget Sanger04-06-18Christiansø
48Daniel M. Johansen, Charlottenlund228Engsnarre04-06-18Søborg Sø
49Mads Bjarke Salling, Klampenborg169Huldue03-06-18Jægersborg Dyrehave
50Leif Schack-Nielsen, Borre330Rosenstær03-06-18Bøtø Nor
51Lærke Linnea, Bryrup230Kærsanger03-06-18Sillerup Bæk
52Daniel M. Johansen, Charlottenlund227Natravn03-06-18Melby Overdrev
53Daniel M. Johansen, Charlottenlund226Drosselrørsanger03-06-18Skenkelsø Sø
54Laurids Erik Andreassen, Skjern233Kærsanger03-06-18Damsø / Lundenæs Marker, Skjern
55Mette Hjort Thomsen, Skagen279Sort Stork03-06-18Bøjlevejen
56Jørgen Nørrevang Jensen, Valby302Engsnarre03-06-18Strødamområdet
57Anders Brinkmann, Aalborg250Drosselrørsanger03-06-18Egå Engsø
58Malene Agergaard Joudeh, Sorø130Rødstjert02-06-18Sorø , Kongskilde
59Lærke Linnea, Bryrup229Husrødstjert02-06-18Grønninghoved
60Fam. Lund Bjerregaard, Aarup109Canadagås02-06-1814 OF matriklen
61Anton Herrig Liebermann, Haderslev346Hvidskægget Sanger02-06-18Christiansø
62Birgitte Wiwe, Hillerød167Engsnarre01-06-18Strødam Engsø
63Anton Herrig Liebermann, Haderslev345Stellersand01-06-18Christiansø
64Malene Agergaard Joudeh, Sorø129Hvidklire01-06-18Borrebymose
65Hans Ole Matthiesen, Fredericia351Stellersand01-06-18Christiansø
66Malene Agergaard Joudeh, Sorø128Gøg31-05-18Sorø
67Gunni Ærtebjerg Nielsen, Vig310Savisanger31-05-18Hov Vig, Odsherred
68Martin Rheinheimer, Odense176Gulbug31-05-18Æbelø
69Martin Rheinheimer, Odense175Canadagås31-05-18Æbelø
70Daniel M. Johansen, Charlottenlund225Gulbug31-05-18Nejede Vesterskov
71Daniel M. Johansen, Charlottenlund224Lille Fluesnapper31-05-18Nejede Vesterskov
72Rune Bisp Christensen25Rosenstær30-05-18Møllebakken, Christiansø
73Laurids Erik Andreassen, Skjern232Skovsanger30-05-18Schuberts Plantage
74Jørgen Terkelsen, Kalundborg306Savisanger30-05-18Hovvig
75Hjalte Kjærby, Nyborg185Karmindompap29-05-18Kroghage
76Philip Elbek, Herlev288Engsnarre29-05-18Strødam Engsø
77Anders Jensen236Hedehøg29-05-18Skagen by
78Lauritz Xerxes Walter, Svaneke207Stellersand29-05-18Køltøndenpynt
79Martin Rheinheimer, Odense174Dværgmåge29-05-18Nørreballe Nor
80Martin Rheinheimer, Odense173Hvidvinget Terne29-05-18Nørreballe Nor
81Ole Sørensen, Odder317Terekklire28-05-18Sneum Sluse forland
82Conny Jensen, Hjørring351Terekklire28-05-18Sneum Sluse, Sønderjylland
83Brian Jakobsen, Skive253Engsnarre28-05-18Skals å dal
84Lars Nielsen, Horsens330Terekklire28-05-18Sneum forland
85claus aage dalskov, Tranekær281Rosenstær28-05-18Gulstav Østerskov
86Steen E. Jensen, Hadsten291Rosenstær27-05-18Grenen
87Lærke Linnea, Bryrup228Hedelærke27-05-18Store Hjøllund Plantage
88Tommy Kaae, Løsning351Korttået Lærke27-05-18Verdens Ende, Grenen
89Anton Herrig Liebermann, Haderslev344Høgesanger27-05-18Christiansø
90Michael Bohn Faldborg, Risskov233Korttået Lærke27-05-18Grenen, Skagen
91Ingelise Aarøe Petersen, københavn244Buskrørsanger27-05-18kongelunden
92Stefan Andersen, Lyngby343Korttået Lærke27-05-18Grenen
93Sebastian Steinar Thorup Hansen284Buskrørsanger27-05-18Kongelunden
94Lars Nielsen, Horsens329Korttået Lærke27-05-18Grenen Skagen
95Carsten Bohn Søndergaard, Risskov336Korttået Lærke27-05-18Skagen Grenen
96Asger Lykkegaard, Aalborg323Korttået Lærke27-05-18Grenen, Skagen
97Agnete Boje, Skagen333Korttået Lærke27-05-18Grenen, Skagen
98Rolf Bisgaard, København K341Korttået Lærke27-05-18Grenen, Skagen
99Jonas Pedersen, Uldum285Savisanger27-05-18Magrethe kog
100Sten Petersen, Fredensborg314Korttået Lærke27-05-18Skagen, Grenen




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.291 sek.
til toppen