Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2005

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske årsarter 2005".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.200Blisgås31-12-05Ølsemagle Revle
2Eric Schaumburg, Gilleleje236Isfugl30-12-05esrum møllegård
3Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød135Lomvie28-12-05Tisvilde Strand
4Thyge Enevoldsen, Frederiksberg224Mosehornugle27-12-05Vilslev enge
5Stefan Stürup, Dragør190Lomvie27-12-05Klint
6Stefan Stürup, Dragør189Fløjlsand27-12-05Klint
7Stefan Stürup, Dragør188Sortand27-12-05Klint
8Stefan Stürup, Dragør187Sortstrubet Lom27-12-05Klint
9Stefan Stürup, Dragør186Rødstrubet Lom27-12-05Klint
10Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.199Husrødstjert27-12-05Rødbyhavn
11Rune Sø Neergaard, Aalborg268Kongeørn27-12-05Høstemark Skov
12Lars Højmark Mortensen, Skagen231Vandstær26-12-05 
13Mogens Erlandsen, Silkeborg225Høgeugle26-12-05Korsø, Hjardemål
14Heidi Rom Petersen, jyderup215Kernebider26-12-05Ulbølle
15Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.198Tundrasædgås26-12-05Tissø
16Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.197Pibesvane26-12-05Flasken
17Henrik Kristensen, Køge256Sølvhejre25-12-05åmosen
18Kjeld Richardt Ross, Hedensted191Høgeugle25-12-05Hjardemål
19Stephan Skaarup Lund, Århus N249Sortstrubet Bynkefugl25-12-05Thyborøn Havn
20Rasmus Bøgeskov Larsen, Cairo, Egypten205Jagtfalk24-12-05Tissø, enge i syd
21Rasmus Bøgeskov Larsen, Cairo, Egypten204Nordisk Lappedykker24-12-05Reersø NV-strand
22Rune Sø Neergaard, Aalborg267Høgeugle24-12-05Korsø, Hanstholm
23Mads Navntoft Olsen241Stor Korsnæb24-12-05Klosterheden
24Rune Bisp Christensen, Rødovre (Amager)248Høgeugle23-12-05Hjardemål 8,2
25Hans Rytter, Ørbæk269Høgeugle23-12-05Hjardemål
26Søren Harding, Stenlille240Høgeugle23-12-05Hjartemål
27Kenneth Bach Christensen, Aalborg248Lille Skallesluger23-12-05Virksund, Hjarbæk Fjord
28Erhardt Ecklon, Svendborg264Høgeugle23-12-05Korsø
29Mogens Erlandsen, Silkeborg224Søkonge23-12-05'Den permanente', Århus
30Henrik Korsbæk, Albertslund245Bjergirisk22-12-05Vejlerne
31Henrik Korsbæk, Albertslund244Stor Korsnæb22-12-05Korsø Plantage, Hanstholm
32Henrik Korsbæk, Albertslund243Skovsneppe22-12-05Korsø Plantage, Hanstholm
33Henrik Korsbæk, Albertslund242Høgeugle22-12-05Korsø Plantage, Hanstholm
34Heidi Smedengaard, Albertslund155Skovsneppe22-12-05Korsø Plantage, Hanstholm
35Heidi Smedengaard, Albertslund154Lille Korsnæb22-12-05Korsø Plantage, Hanstholm
36Heidi Smedengaard, Albertslund153Høgeugle22-12-05Korsø Plantage, Hanstholm
37Carsten Svejstrup Sørensen, Hobro284Høgeugle22-12-05Hjardemål
38Mads Navntoft Olsen240Høgeugle21-12-05Hjardemål
39Stephan Skaarup Lund, Århus N248Høgeugle21-12-05Hjardemål Hanstholm
40Freddy S. Hansen, Faaborg295Høgeugle21-12-05Korsø Plantage, Hjardemål
41Christian Rørdam, Snekkersten208Tundrasædgås20-12-05Bakkendrup ved Tissø
42Tommy Kaae, Løsning204Fyrremejse20-12-05Uldum Kær
43Martin Thomsen, Årslev236Stor Korsnæb20-12-05Hjartemål
44Martin Thomsen, Årslev235Høgeugle20-12-05Hjartemål
45Klaus Bertram Fries, Bramming259Høgeugle19-12-05Hjartemål
46Rasmus Due Nielsen, Aarhus N256Høgeugle18-12-05Hjardemål
47Kenneth Bach Christensen, Aalborg247Stor Tornskade18-12-05Hjardemål, Thy
48Kenneth Bach Christensen, Aalborg246Høgeugle18-12-05Hjardemål, Thy
49Jørn Vinther Sørensen, Haderslev219Stor Korsnæb18-12-05Lønne Plantage
50Olaf Gudmann Christiani, Nykøbing Sj.196Gråmåge18-12-05Mosede Havn
51Thomas Buus Nielsen, Stoholm257Høgeugle18-12-05Hjardemål
52Simon Sigaard Christiansen, Aalborg247Høgeugle18-12-05Hjardemål
53Henrik Vinther Sørensen, Haderslev131Sjagger17-12-05Haven
54Henrik Korsbæk, Albertslund241Bjergpiber17-12-05køge sydstrand
55Peter Bjerre, Kastrup183Isfugl15-12-05præstø fed
56Christian Rørdam, Snekkersten207Gråmåge14-12-05Mosede Havn
57Per Rasmussen, Årslev223Enkeltbekkasin11-12-05Tarup Grusgrave
58Thyge Enevoldsen, Frederiksberg223Søkonge11-12-05Gilbjerg
59Michael Køie Poulsen, Fredensborg211Jagtfalk11-12-05Nyord
60Andreas Gabriel Bojsen-Møller, Risskov166Søkonge11-12-05Den Permanente
61Ole Brauer, Fredensborg168Lomvie11-12-05Stængehus strand
62Ole Brauer, Fredensborg167Havlit11-12-05Stængehus strand
63Stefan Stürup, Dragør185Gråmåge11-12-05Mosede Havn
64Peter Søgaard Jørgensen, København S225Gråmåge11-12-05Mosede Havn
65Erik Groth-Andersen, Hillerød216Nøddekrige11-12-05Rusland
66Kim Eriksen, Liseleje252Kongeederfugl10-12-05stængehus
67Kristoffer Hansen, Odense SØ244Jagtfalk10-12-05Nyord, Møn
68Poul Holm, Roskilde268Jagtfalk10-12-05Nyord
69Jan Eriksen, Roskilde247Jagtfalk10-12-05Nyord
70Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn208Stor Gråsisken10-12-05Rudbøl camping
71Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg239Jagtfalk09-12-05Nyord.
72Poul Holm, Roskilde267Nathejre09-12-05Rudbøl
73Silas Kristian Krag Olofson, Hvannasund232Kongeederfugl09-12-05Melby overdrev
74Erik Groth-Andersen, Hillerød215Sortstrubet Lom09-12-05Asserbo Strand
75Simon Vikstrøm, København234Sortstrubet Bynkefugl07-12-05Gedser Odde
76Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg238Gråmåge06-12-05Mosede Havn.
77Susanne Overgaard Petersen, Ribe239Nathejre06-12-05Rudbøl
78Kurt Bredal Christensen, Ribe260Nathejre06-12-05Højer
79Freddy S. Hansen, Faaborg294Hvidvinget Korsnæb06-12-05C.E.Flensborgs Plantage,Borup Hede
80Freddy S. Hansen, Faaborg293Nathejre04-12-05Rudbøl
81Hans Rytter, Ørbæk268Nathejre04-12-05Rudbøl
82Jan Eriksen, Roskilde246Tejst04-12-05Hundested
83Jan Eriksen, Roskilde245Søkonge04-12-05Hundested Havn
84Henrik Stenholt, Silkeborg234Tundrasædgås04-12-05Margrethekog
85Henrik Stenholt, Silkeborg233Nathejre04-12-05Rudbøl
86Mogens Erlandsen, Silkeborg223Nathejre04-12-05Rudbøl
87Henrik Vinther Sørensen, Haderslev130Stor Gråsisken04-12-05Rudbøl
88Henrik Vinther Sørensen, Haderslev129Vandrikse04-12-05Rudbøl
89Henrik Vinther Sørensen, Haderslev128Vandrefalk04-12-05Agerskov
90Henrik Vinther Sørensen, Haderslev127Pibeand04-12-05Rudbøl
91Henrik Vinther Sørensen, Haderslev126Bramgås04-12-05Rudbøl
92Michael Køie Poulsen, Fredensborg210Gråmåge04-12-05Mosede Havn
93Jesper Brinkmann Nielsen, Store Fuglede225Tejst04-12-05Røsnæs
94Michael Mosebo Jensen, Middelfart280Nathejre03-12-05Rudbøl
95Kim Eriksen, Liseleje251Søkonge03-12-05hundested havn
96Thomas Buus Nielsen, Stoholm256Ørkenstenpikker03-12-05Gl Hvidding Kirke
97Michael Mosebo Jensen, Middelfart279Ørkenstenpikker03-12-05Gl. Hviding Kirke
98Per Poulsen, Esbjerg V241Nathejre03-12-05Rudbøl
99Jørn Vinther Sørensen, Haderslev218Hvidsisken03-12-05Hviding Kirke
100Jørn Vinther Sørensen, Haderslev217Ørkenstenpikker03-12-05Hviding Kirke




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.127 sek.
til toppen