Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske milleniumsarter

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske milleniumsarter".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Andreas Winding Mønsted371Gråsejler19-10-19Oksby Enge
2Andreas Winding Mønsted370Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen
3Michael Køie Poulsen, Fredensborg398Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen, Ho
4Freddy S. Hansen, Faaborg427Østlig Lundsanger19-10-19Tipmosen Blåvand
5Michael Mosebo Jensen, Middelfart426Østlig Lundsanger18-10-19Tipmosen, Blåvand
6Christian Michael Villadsen, Åbyhøj286Hætteværling15-10-19Blåvandshuk
7Andreas Winding Mønsted369Lille Rørsanger14-10-19Blåvand, mosen
8Freddy S. Hansen, Faaborg426Lille Rørsanger14-10-19Blåvand
9Christian Michael Villadsen, Åbyhøj285Lille Rørsanger14-10-19Mosen, Blåvand
10Andreas Winding Mønsted368Tajgapiber13-10-19Blåvand
11Christian Michael Villadsen, Åbyhøj284Amerikansk Sortand13-10-19Skallingen Vesterhavs Strand N
12Peter Leth Olsen, Ringkøbing355Sortvinget Braksvale26-08-19Ballum forland
13Morten Heegaard, Rødovre391Gærdeværling09-08-19Tornby Plantage
14Christian Michael Villadsen, Åbyhøj283Slangeørn03-08-19Trehøje, Mols Bjerge
15Martin Strømkjær, Søndersø316Lille Gulben01-08-19Nørresø
16Michael Mosebo Jensen, Middelfart425Gærdeværling29-07-19Tornby, Hirtshals
17Peter Leth Olsen, Ringkøbing354Gærdeværling22-07-19Tornby Klitplantage
18Christian Michael Villadsen, Åbyhøj282Gærdeværling16-07-19Tornby Klitplantage
19Martin Strømkjær, Søndersø315Gærdeværling14-07-19Tårnby klitplantage
20Freddy S. Hansen, Faaborg425Gærdeværling13-07-19Tornby
21Michael Køie Poulsen, Fredensborg397Gærdeværling12-07-19Tornby Klitplantage
22Rune Sø Neergaard, Aalborg401Gærdeværling11-07-19Tornby Klitplantage
23Andreas Winding Mønsted367Gærdeværling11-07-19Tornby Klitplantage
24Flemming Toxværd, Haderslev1Gråand29-06-19Slivsø
25Peter Leth Olsen, Ringkøbing353Lille Gulben24-06-19Bygholm Vejle
26Andreas Winding Mønsted366Lille Rørvagtel17-06-19Lille Vildmose
27Peter Leth Olsen, Ringkøbing352Lille Rørvagtel17-06-19Lille Vildmose, Hegnsvej
28Michael Køie Poulsen, Fredensborg396Sibirisk Krikand06-06-19Sneum Digesø
29Andreas Winding Mønsted365Sibirisk Krikand06-06-19Sneum Digesø
30Martin Strømkjær, Søndersø314Sibirisk Krikand06-06-19Sneum digesø
31Michael Mosebo Jensen, Middelfart424Sibirisk Krikand06-06-19Sneum Engsø
32Peter Leth Olsen, Ringkøbing351Hvidrygget Ryle24-05-19Saltvandssøen
33Martin Strømkjær, Søndersø313Sydlig Nattergal08-05-19Nordfyn
34Christian Michael Villadsen, Åbyhøj281Lille Gulben03-05-19Ulvedybet
35Andreas Winding Mønsted364Lille Gulben01-05-19Ulvedybet
36Peter Leth Olsen, Ringkøbing350Hvidnæbbet Lom29-04-19Skagen Nordstrand
37Christian Michael Villadsen, Åbyhøj280Amerikansk Pibeand22-04-19Følle Bund
38Christian Michael Villadsen, Åbyhøj279Jagtfalk22-04-19Gjerrild Nordstrand øst
39Andreas Winding Mønsted363Blå Glente21-04-19Reservatet, Skagen
40Andreas Winding Mønsted362Alpejernspurv20-04-19Det Grå Fyr, Skagen
41Martin Strømkjær, Søndersø312Amerikansk Pibeand27-03-19Firtalsstrand
42Andreas Winding Mønsted361Mellemflagspætte20-01-19Gråstenskovene
43Peter Leth Olsen, Ringkøbing349Gulirisk19-01-19Rindum
44Martin Strømkjær, Søndersø311Halsbåndstroldand12-01-19Skjern enge
45Christian Michael Villadsen, Åbyhøj278Halsbåndstroldand05-01-19Hestholm Sø'
46Niels Aagaard, Århus C200Middelhavsstenpikker29-12-18Sundstrup
47Rune Sø Neergaard, Aalborg400Middelhavsstenpikker27-12-18Virksund
48Andreas Winding Mønsted360Mongolsk Piber24-11-18Nordstrand
49Peter Leth Olsen, Ringkøbing348Mongolsk Piber19-11-18Skagen Nordstrand
50Michael Køie Poulsen, Fredensborg395Ellekrage26-10-18Sårup nær Hanstholm
51Christian Michael Villadsen, Åbyhøj277Ellekrage21-10-18Sårup
52Andreas Winding Mønsted359Ellekrage20-10-18Sårup
53Martin Strømkjær, Søndersø310Ellekrage19-10-18Sårup
54Rune Sø Neergaard, Aalborg399Ellekrage17-10-18Sårup, Hanstholm
55Peter Leth Olsen, Ringkøbing347Ellekrage17-10-18Sårup
56Rune Sø Neergaard, Aalborg398Lille Gulbug15-10-18Mandø
57Michael Køie Poulsen, Fredensborg394Lille Gulbug14-10-18Mandø
58Freddy S. Hansen, Faaborg424Lille Gulbug14-10-18Mandø Søndervej
59Christian Michael Villadsen, Åbyhøj276Blå Glente18-09-18Kroghage, Gedser
60Christian Michael Villadsen, Åbyhøj275Slagfalk25-08-18Ballum Forland
61Peter Leth Olsen, Ringkøbing346Stillehavslom15-08-18Grenen, Skagen
62Michael Mosebo Jensen, Middelfart423Stillehavslom14-08-18Grenen, Skagen
63Freddy S. Hansen, Faaborg423Stillehavslom14-08-18Skagen Sønderstrand
64Michael Køie Poulsen, Fredensborg393Stillehavslom14-08-18Grenen
65Andreas Winding Mønsted358Stillehavslom14-08-18Det Grå Fyr, Skagen
66Rune Sø Neergaard, Aalborg397Stillehavslom13-08-18Grenen, Skagen
67Andreas Winding Mønsted357Slagfalk11-08-18Ballum forland
68Andreas Winding Mønsted356Bonapartemåge27-07-18Thorsminde
69Peter Leth Olsen, Ringkøbing345Bonapartemåge26-07-18Thorsminde
70Rune Sø Neergaard, Aalborg396Hvidrygget Ryle18-06-18Perlen, Ulvedybet
71Andreas Winding Mønsted355Iberisk Gransanger22-05-18Tverstedsøerne
72Christian Michael Villadsen, Åbyhøj274Iberisk Gransanger19-05-18Tverstedsøerne
73Peter Leth Olsen, Ringkøbing344Iberisk Gransanger14-05-18Tversted Søerne
74Martin Strømkjær, Søndersø309Amerikansk Hjejle12-05-18Bøjden nor
75Michael Køie Poulsen, Fredensborg392Slangeørn11-05-18Hulsig Hede
76Peter Leth Olsen, Ringkøbing343Amerikansk Hjejle11-05-18Bøjden Nor
77Andreas Winding Mønsted354Amerikansk Hjejle10-05-18Bøjden Nor
78Michael Køie Poulsen, Fredensborg391Gulbrynet Værling01-05-18Skagen
79Rune Sø Neergaard, Aalborg395Gulbrynet Værling30-04-18Skagen
80Freddy S. Hansen, Faaborg422Gulbrynet Værling28-04-18Fyrvej 7, Skagen
81Michael Mosebo Jensen, Middelfart422Gulbrynet Værling28-04-18Skagen
82Martin Strømkjær, Søndersø308Kohejre21-04-18Haderslev
83Ivan Naurholm, København N2Gransanger19-04-18Frederiksdal, Virum, Bådeudlejningen
84Michael Mosebo Jensen, Middelfart421Perleugle15-04-18Gludsted Plantage
85Ivan Naurholm, København N1Kernebider15-04-18Fuglesangssøen, Dyrehaven, Klampenborg
86Martin Strømkjær, Søndersø307Spurveugle17-02-18Hesselholt skov
87Andreas Winding Mønsted353Dværggås17-01-18Viskum
88Peter Leth Olsen, Ringkøbing342Tajgasædgås13-01-18Sjørring
89Martin Strømkjær, Søndersø306Lattermåge13-01-18Hanstholm
90Andreas Winding Mønsted352Hvidsisken09-01-18Klosterkær
91Andreas Winding Mønsted351Lattermåge05-01-18Hanstholm
92Rune Sø Neergaard, Aalborg394Lattermåge30-12-17Hanstholm Havn
93Peter Leth Olsen, Ringkøbing341Lattermåge30-12-17Hanstholm
94Morten Heegaard, Rødovre390Stejnegers Bynkefugl01-11-17GedserBirkemose,
95Michael Mosebo Jensen, Middelfart420Stejnegers Bynkefugl01-11-17Gedser
96Freddy S. Hansen, Faaborg421Stejnegers Bynkefugl31-10-17Gedser
97Peter Leth Olsen, Ringkøbing340Himalayasanger20-10-17Blåvand, Mosen
98Michael Køie Poulsen, Fredensborg390Schwarz' Løvsanger16-10-17Grønningen
99Andreas Winding Mønsted350Schwarz' Løvsanger16-10-17Grønningen
100Andreas Winding Mønsted349Høgesanger16-10-17Skallingen




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.048 sek.
til toppen