Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske milleniumsarter

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske milleniumsarter".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Morten Heegaard, Rødovre391Gærdeværling09-08-19Tornby Plantage
2Christian Michael Villadsen, Åbyhøj282Slangeørn03-08-19Trehøje, Mols Bjerge
3Martin Strømkjær, Søndersø316Lille Gulben01-08-19Nørresø
4Michael Mosebo Jensen, Middelfart425Gærdeværling29-07-19Tornby, Hirtshals
5Peter Leth Olsen, Ringkøbing354Gærdeværling22-07-19Tornby Klitplantage
6Christian Michael Villadsen, Åbyhøj281Gærdeværling16-07-19Tornby Klitplantage
7Martin Strømkjær, Søndersø315Gærdeværling14-07-19Tårnby klitplantage
8Michael Køie Poulsen, Fredensborg397Gærdeværling12-07-19Tornby Klitplantage
9Rune Sø Neergaard, Aalborg400Gærdeværling11-07-19Tornby Klitplantage
10Andreas Winding Mønsted367Gærdeværling11-07-19Tornby Klitplantage
11Flemming Toxværd, Haderslev1Gråand29-06-19Slivsø
12Peter Leth Olsen, Ringkøbing353Lille Gulben24-06-19Bygholm Vejle
13Andreas Winding Mønsted366Lille Rørvagtel17-06-19Lille Vildmose
14Peter Leth Olsen, Ringkøbing352Lille Rørvagtel17-06-19Lille Vildmose, Hegnsvej
15Michael Køie Poulsen, Fredensborg396Sibirisk Krikand06-06-19Sneum Digesø
16Andreas Winding Mønsted365Sibirisk Krikand06-06-19Sneum Digesø
17Martin Strømkjær, Søndersø314Sibirisk Krikand06-06-19Sneum digesø
18Michael Mosebo Jensen, Middelfart424Sibirisk Krikand06-06-19Sneum Engsø
19Peter Leth Olsen, Ringkøbing351Hvidrygget Ryle24-05-19Saltvandssøen
20Martin Strømkjær, Søndersø313Sydlig Nattergal08-05-19Nordfyn
21Christian Michael Villadsen, Åbyhøj280Lille Gulben03-05-19Ulvedybet
22Andreas Winding Mønsted364Lille Gulben01-05-19Ulvedybet
23Peter Leth Olsen, Ringkøbing350Hvidnæbbet Lom29-04-19Skagen Nordstrand
24Christian Michael Villadsen, Åbyhøj279Amerikansk Pibeand22-04-19Følle Bund
25Christian Michael Villadsen, Åbyhøj278Jagtfalk22-04-19Gjerrild Nordstrand øst
26Andreas Winding Mønsted363Blå Glente21-04-19Reservatet, Skagen
27Andreas Winding Mønsted362Alpejernspurv20-04-19Det Grå Fyr, Skagen
28Martin Strømkjær, Søndersø312Amerikansk Pibeand27-03-19Firtalsstrand
29Andreas Winding Mønsted361Mellemflagspætte20-01-19Gråstenskovene
30Peter Leth Olsen, Ringkøbing349Gulirisk19-01-19Rindum
31Martin Strømkjær, Søndersø311Halsbåndstroldand12-01-19Skjern enge
32Christian Michael Villadsen, Åbyhøj277Halsbåndstroldand05-01-19Hestholm Sø'
33Niels Aagaard, Århus C200Middelhavsstenpikker29-12-18Sundstrup
34Rune Sø Neergaard, Aalborg399Middelhavsstenpikker27-12-18Virksund
35Andreas Winding Mønsted360Mongolsk Piber24-11-18Nordstrand
36Peter Leth Olsen, Ringkøbing348Mongolsk Piber19-11-18Skagen Nordstrand
37Michael Køie Poulsen, Fredensborg395Ellekrage26-10-18Sårup nær Hanstholm
38Christian Michael Villadsen, Åbyhøj276Ellekrage21-10-18Sårup
39Andreas Winding Mønsted359Ellekrage20-10-18Sårup
40Martin Strømkjær, Søndersø310Ellekrage19-10-18Sårup
41Rune Sø Neergaard, Aalborg398Ellekrage17-10-18Sårup, Hanstholm
42Peter Leth Olsen, Ringkøbing347Ellekrage17-10-18Sårup
43Rune Sø Neergaard, Aalborg397Lille Gulbug15-10-18Mandø
44Michael Køie Poulsen, Fredensborg394Lille Gulbug14-10-18Mandø
45Freddy S. Hansen, Faaborg424Lille Gulbug14-10-18Mandø Søndervej
46Christian Michael Villadsen, Åbyhøj275Blå Glente18-09-18Kroghage, Gedser
47Christian Michael Villadsen, Åbyhøj274Slagfalk25-08-18Ballum Forland
48Peter Leth Olsen, Ringkøbing346Stillehavslom15-08-18Grenen, Skagen
49Michael Mosebo Jensen, Middelfart423Stillehavslom14-08-18Grenen, Skagen
50Freddy S. Hansen, Faaborg423Stillehavslom14-08-18Skagen Sønderstrand
51Michael Køie Poulsen, Fredensborg393Stillehavslom14-08-18Grenen
52Andreas Winding Mønsted358Stillehavslom14-08-18Det Grå Fyr, Skagen
53Rune Sø Neergaard, Aalborg396Stillehavslom13-08-18Grenen, Skagen
54Andreas Winding Mønsted357Slagfalk11-08-18Ballum forland
55Andreas Winding Mønsted356Bonapartemåge27-07-18Thorsminde
56Peter Leth Olsen, Ringkøbing345Bonapartemåge26-07-18Thorsminde
57Rune Sø Neergaard, Aalborg395Hvidrygget Ryle18-06-18Perlen, Ulvedybet
58Andreas Winding Mønsted355Iberisk Gransanger22-05-18Tverstedsøerne
59Christian Michael Villadsen, Åbyhøj273Iberisk Gransanger19-05-18Tverstedsøerne
60Peter Leth Olsen, Ringkøbing344Iberisk Gransanger14-05-18Tversted Søerne
61Martin Strømkjær, Søndersø309Amerikansk Hjejle12-05-18Bøjden nor
62Michael Køie Poulsen, Fredensborg392Slangeørn11-05-18Hulsig Hede
63Peter Leth Olsen, Ringkøbing343Amerikansk Hjejle11-05-18Bøjden Nor
64Andreas Winding Mønsted354Amerikansk Hjejle10-05-18Bøjden Nor
65Michael Køie Poulsen, Fredensborg391Gulbrynet Værling01-05-18Skagen
66Rune Sø Neergaard, Aalborg394Gulbrynet Værling30-04-18Skagen
67Freddy S. Hansen, Faaborg422Gulbrynet Værling28-04-18Fyrvej 7, Skagen
68Michael Mosebo Jensen, Middelfart422Gulbrynet Værling28-04-18Skagen
69Martin Strømkjær, Søndersø308Kohejre21-04-18Haderslev
70Ivan Naurholm, København N2Gransanger19-04-18Frederiksdal, Virum, Bådeudlejningen
71Michael Mosebo Jensen, Middelfart421Perleugle15-04-18Gludsted Plantage
72Ivan Naurholm, København N1Kernebider15-04-18Fuglesangssøen, Dyrehaven, Klampenborg
73Martin Strømkjær, Søndersø307Spurveugle17-02-18Hesselholt skov
74Andreas Winding Mønsted353Dværggås17-01-18Viskum
75Peter Leth Olsen, Ringkøbing342Tajgasædgås13-01-18Sjørring
76Martin Strømkjær, Søndersø306Lattermåge13-01-18Hanstholm
77Andreas Winding Mønsted352Hvidsisken09-01-18Klosterkær
78Andreas Winding Mønsted351Lattermåge05-01-18Hanstholm
79Rune Sø Neergaard, Aalborg393Lattermåge30-12-17Hanstholm Havn
80Peter Leth Olsen, Ringkøbing341Lattermåge30-12-17Hanstholm
81Morten Heegaard, Rødovre390Stejnegers Bynkefugl01-11-17GedserBirkemose,
82Michael Mosebo Jensen, Middelfart420Stejnegers Bynkefugl01-11-17Gedser
83Freddy S. Hansen, Faaborg421Stejnegers Bynkefugl31-10-17Gedser
84Peter Leth Olsen, Ringkøbing340Himalayasanger20-10-17Blåvand, Mosen
85Michael Køie Poulsen, Fredensborg390Schwarz' Løvsanger16-10-17Grønningen
86Andreas Winding Mønsted350Schwarz' Løvsanger16-10-17Grønningen
87Andreas Winding Mønsted349Høgesanger16-10-17Skallingen
88Peter Leth Olsen, Ringkøbing339Sibirisk Bynkefugl15-10-17Nyeng, Ho, Blåvand
89Michael Køie Poulsen, Fredensborg389Bairdsryle24-09-17Ballum Forland
90Peter Leth Olsen, Ringkøbing338Bairdsryle24-09-17Ballum Forland
91Michael Køie Poulsen, Fredensborg388Bjergløvsanger31-08-17Gedser Odde
92Niels Aagaard, Århus C199Storkjove25-08-17Hirtshals
93Niels Aagaard, Århus C198Mallemuk25-08-17Hirtshals
94Martin Strømkjær, Søndersø305Prærieløber20-08-17Værnengene
95Michael Mosebo Jensen, Middelfart419Slagfalk19-08-17Værnengene
96Peter Leth Olsen, Ringkøbing337Slagfalk19-08-17Værnengene
97Michael Køie Poulsen, Fredensborg387Slagfalk18-08-17Værnengene
98Freddy S. Hansen, Faaborg420Slagfalk18-08-17Værneengene
99Morten Heegaard, Rødovre389Gåsegrib09-07-17Bøtø Nor, Falster
100Michael Køie Poulsen, Fredensborg386Almindelig Skråpe26-06-17Gilleleje Havn




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.059 sek.
til toppen