Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Regionsartsliste - Bornholm

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Regionsartsliste - Bornholm".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Sune Riis Sørensen, Årsdale277Markpiber05-06-20Raghammer odde sydpynt
2Andreas Winding Mønsted95Pirol24-05-20Christiansø
3Andreas Winding Mønsted94Buskrørsanger23-05-20Christiansø
4Andreas Winding Mønsted93Kaspisk Måge23-05-20Christiansø
5Andreas Winding Mønsted92Aftenfalk22-05-20Christiansø
6Andreas Winding Mønsted91Havlit22-05-20 
7Andreas Winding Mønsted90Lille Fluesnapper21-05-20Christiansø
8Andreas Winding Mønsted89Natravn21-05-20Christiansø
9Andreas Winding Mønsted88Blåhals21-05-20Christiansø
10Andreas Winding Mønsted87Karmindompap21-05-20Gudhjem
11Sune Riis Sørensen, Årsdale276Sort Stork12-05-20Ekkodalen, v. Svenskebækken
12Sune Riis Sørensen, Årsdale275Himalayasanger08-11-19Salthammer, Snogebæk
13Sune Riis Sørensen, Årsdale274Dværgværling01-11-19Lufthavnen, Rønne
14Steen E. Jensen, Karrebæksminde264Bjerglærke01-11-19Rønne vesthavn
15My Størup, Nexø279Sort Stork05-08-19Ølene
16Steen E. Jensen, Karrebæksminde263Sort Stork04-08-19Ølene
17Steen E. Jensen, Karrebæksminde262Stor Kobbersneppe29-07-19Nexø Sydstrand
18Steen E. Jensen, Karrebæksminde261Bomlærke26-06-19Raghammer
19Steen E. Jensen, Karrebæksminde260Blåhals15-05-19Frederiks Stenbrud
20Asger Røjbek Sørensen, Svaneke229Ørkenstenpikker24-04-19Klinkerfabrikken
21Asger Røjbek Sørensen, Svaneke228Damklire20-04-19Udkæret
22Steen E. Jensen, Karrebæksminde259Damklire20-04-19Udkær
23Steen E. Jensen, Karrebæksminde258Spætmejse18-04-19Baggeå
24Sune Riis Sørensen, Årsdale273Spætmejse02-04-19Bagå, Hasle
25Sune Riis Sørensen, Årsdale272Hærfugl03-11-18Arnager
26Steen E. Jensen, Karrebæksminde257Brun Løvsanger17-10-18Christiansø
27Sune Riis Sørensen, Årsdale271Triel12-06-18Årsdale
28Sune Riis Sørensen, Årsdale270Bomlærke29-05-18Christians Ø
29Jørn Vinther Sørensen, Haderslev98Vendehals22-04-18Hammer odde
30Jørn Vinther Sørensen, Haderslev97Havlit22-04-18Hammer odde
31Jørn Vinther Sørensen, Haderslev96Sildemåge21-04-18Hasle
32Jørn Vinther Sørensen, Haderslev95Toppet Lappedykker21-04-18Rønne havn
33Asger Røjbek Sørensen, Svaneke227Rovterne21-04-18 
34Steen E. Jensen, Karrebæksminde256Hærfugl13-04-18Askelundsvej, Listed
35Asger Røjbek Sørensen, Svaneke226Sorthalset Lappedykker20-12-17Salthammer
36Steen E. Jensen, Karrebæksminde255Pungmejse17-07-17Hundsemyre
37My Størup, Nexø278Hvidnæbbet Lom14-04-17Grynebækken Svaneke
38Steen E. Jensen, Karrebæksminde254Kortnæbbet Gås06-03-17Skørrebro
39Michael Køie Poulsen, Fredensborg184Lille Flagspætte22-10-16Vestre Sømark
40Michael Køie Poulsen, Fredensborg183Natravn22-10-16Vestre Sømark
41Janus Ethelberg, Brøndby246Sibirisk Jernspurv22-10-16Vestre sømark
42My Størup, Nexø277Sibirisk Jernspurv21-10-16Vester Sømark-Pedersker-Bornholm
43Steen E. Jensen, Karrebæksminde253Steppehøg17-09-16Dueodde
44Sune Riis Sørensen, Årsdale269Lattermåge16-08-16Salthammer Odde, Snogebæk
45My Størup, Nexø276Lattermåge16-08-16Salthammer - Snogebæk
46Jørn Vinther Sørensen, Haderslev94Sinkiangløvsanger02-06-16Christiansø
47Jacob Sterup, Knebel204Sinkiangløvsanger02-06-16Christiansø
48Jacob Sterup, Knebel203Drosselrørsanger02-06-16Ølene
49My Størup, Nexø275Sinkiangløvsanger01-06-16Christiansø
50My Størup, Nexø274Hætteværling01-06-16Christiansø
51Sune Riis Sørensen, Årsdale268Sinkiangløvsanger31-05-16Christians Ø
52Michael Køie Poulsen, Fredensborg182Sinkiangløvsanger31-05-16Christiansø
53Michael Køie Poulsen, Fredensborg181Høgesanger31-05-16Christiansø
54Michael Køie Poulsen, Fredensborg180Buskrørsanger31-05-16Christiansø
55Sune Riis Sørensen, Årsdale267Sibirisk Bynkefugl11-05-16Hullehavn, Svaneke, Bornholm
56Sune Riis Sørensen, Årsdale266Høgeugle22-04-16Ekkodalen
57Asger Røjbek Sørensen, Svaneke225Høgeugle22-04-16Ekkodalen
58My Størup, Nexø273Høgeugle13-04-16Ekkodalen ved "Gammelborg"
59Steen E. Jensen, Karrebæksminde252Høgeugle13-04-16Gamleborg, Almindingen
60Steen E. Jensen, Karrebæksminde251Sortstrubet Bynkefugl12-04-16Lufthavnen
61Jacob Sterup, Knebel202Sule28-02-16Randkløve Skår
62My Størup, Nexø272Steppehøg28-09-15Dueodde
63Christian Michael Villadsen, Åbyhøj32Rødhals07-03-15Svaneke
64Christian Michael Villadsen, Åbyhøj31Sanglærke07-03-15Østermarie
65Christian Michael Villadsen, Åbyhøj30Ravn07-03-15Østermarie
66Christian Michael Villadsen, Åbyhøj29Musvåge07-03-15Bastemose
67Christian Michael Villadsen, Åbyhøj28Rørdrum07-03-15Bastemose
68Christian Michael Villadsen, Åbyhøj27Grønirisk06-03-15Rønne
69Christian Michael Villadsen, Åbyhøj26Bogfinke06-03-15Rønne
70Christian Michael Villadsen, Åbyhøj25Skovspurv06-03-15Hammeren
71Christian Michael Villadsen, Åbyhøj24Gråspurv06-03-15Rønne
72Christian Michael Villadsen, Åbyhøj23Gråkrage06-03-15Rønne
73Christian Michael Villadsen, Åbyhøj22Råge06-03-15Rønne
74Christian Michael Villadsen, Åbyhøj21Allike06-03-15Rønne
75Christian Michael Villadsen, Åbyhøj20Husskade06-03-15Rønne
76Christian Michael Villadsen, Åbyhøj19Skovskade06-03-15Rønne
77Christian Michael Villadsen, Åbyhøj18Musvit06-03-15Rønne
78Christian Michael Villadsen, Åbyhøj17Blåmejse06-03-15Hammeren
79Christian Michael Villadsen, Åbyhøj16Solsort06-03-15Rønne
80Christian Michael Villadsen, Åbyhøj15Gærdesmutte06-03-15Rønne Havn
81Christian Michael Villadsen, Åbyhøj14Ringdue06-03-15Rønne
82Christian Michael Villadsen, Åbyhøj13Svartbag06-03-15Hammerhavn
83Christian Michael Villadsen, Åbyhøj12Sølvmåge06-03-15Rønne Havn
84Christian Michael Villadsen, Åbyhøj11Stormmåge06-03-15Rønne Havn
85Christian Michael Villadsen, Åbyhøj10Hættemåge06-03-15Rønne Havn
86Christian Michael Villadsen, Åbyhøj9Blishøne06-03-15Rønne Havn
87Christian Michael Villadsen, Åbyhøj8Toppet Skallesluger06-03-15Hammerhavn
88Christian Michael Villadsen, Åbyhøj7Ederfugl06-03-15Rønne Havn
89Christian Michael Villadsen, Åbyhøj6Troldand06-03-15Rønne Havn
90Christian Michael Villadsen, Åbyhøj5Gråand06-03-15Hammerhavn
91Christian Michael Villadsen, Åbyhøj4Gravand06-03-15Hammerhavn
92Christian Michael Villadsen, Åbyhøj3Knopsvane06-03-15Hammerhavn
93Christian Michael Villadsen, Åbyhøj2Skarv06-03-15Rønne Havn
94Christian Michael Villadsen, Åbyhøj1Lille Lappedykker06-03-15Rønne Havn
95Jacob Sterup, Knebel201Skægmejse09-11-14Hammersø
96Jacob Sterup, Knebel200Alpesejler09-11-14Hammeren
97Michael Køie Poulsen, Fredensborg179Alpesejler08-11-14Hammeren
98Michael Køie Poulsen, Fredensborg178Stor Korsnæb08-11-14Hammeren
99birger kjeld agerup, Nexø165Stor Tornskade08-11-14Udkæret
100birger kjeld agerup, Nexø164Hjejle08-11-14Åkirkeby. Bornholm




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.026 sek.
til toppen