Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Regionsartsliste - Sjælland

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Regionsartsliste - Sjælland".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Martin Svinth Ebbesen177Sølvhejre19-10-19Holløse Bredning
2Aage Kabbelgaard, Hundested321Blåstjert13-10-19Allerød Søområdet
3Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj273Blåstjert13-10-19Allerød sø
4Michael Trasborg, Hundested341Blåstjert13-10-19Allerød sø området.
5Jens Lind, Espergærde358Blåstjert12-10-19Allerød
6Lars Paaby, Søborg350Blåstjert12-10-19Allerød Sø
7Jørgen Munck, Kongens Lyngby364Blåstjert12-10-19Allerød sø
8Aage Kabbelgaard, Hundested320Mongolsk Piber23-09-19Hundested havn
9Michael Trasborg, Hundested340Mongolsk Piber23-09-19Hundested havn
10Torben Sebro, Haslev331Pomeransfugl08-09-19Feddet
11Rasmus Turin, Dragør352Pomeransfugl07-09-19Klydesøen
12Orla Hugger Jakobsen, Haslev262Aftenfalk12-08-19Bjergene v. Fårevejle NØ.f. Kalundborg
13Peter Leth Olsen, Ringkøbing30Hvidøjet And08-08-19Damhussøen
14Erik Vikkelsø Rasmussen, Nykøbing Sjælland347Hvidøjet And05-08-19Damhussøen
15Martin Svinth Ebbesen176Temmincksryle12-07-19Holløse Bredning
16Orla Hugger Jakobsen, Haslev261Amerikansk Hjejle08-07-19Ølsemagle Revle, N.f. Køge
17Christian Michael Villadsen, Åbyhøj89Sortklire08-07-19Holløse Bredning
18Christian Michael Villadsen, Åbyhøj88Rød Glente08-07-19Nordkrog
19Christian Michael Villadsen, Åbyhøj87Hvepsevåge08-07-19Gribskov
20Christian Michael Villadsen, Åbyhøj86Stær07-07-19Nordkrog
21Christian Michael Villadsen, Åbyhøj85Spætmejse07-07-19Asserbo Plantage
22Christian Michael Villadsen, Åbyhøj84Sumpmejse07-07-19Rørvig By
23Christian Michael Villadsen, Åbyhøj83Fuglekonge07-07-19Asserbo Plantage
24Christian Michael Villadsen, Åbyhøj82Løvsanger07-07-19Asserbo Plantage
25Christian Michael Villadsen, Åbyhøj81Havesanger07-07-19Søndervang (Rørvig)
26Christian Michael Villadsen, Åbyhøj80Rødstjert07-07-19Melby
27Christian Michael Villadsen, Åbyhøj79Sildemåge07-07-19Nordkrog
28Christian Michael Villadsen, Åbyhøj78Tårnfalk07-07-19Nødebohuse
29Christian Michael Villadsen, Åbyhøj77Spurvehøg07-07-19Bækkebro
30Christian Michael Villadsen, Åbyhøj76Toppet Skallesluger07-07-19Skansehage
31Christian Michael Villadsen, Åbyhøj75Gulbug06-07-19Tengslemark
32Christian Michael Villadsen, Åbyhøj74Rørsanger06-07-19Hovvig
33Christian Michael Villadsen, Åbyhøj73Jernspurv06-07-19Havnebyen
34Christian Michael Villadsen, Åbyhøj72Stor Flagspætte06-07-19Ringholm Skov
35Christian Michael Villadsen, Åbyhøj71Gøg06-07-19Tengslemark
36Christian Michael Villadsen, Åbyhøj70Splitterne06-07-19Overby
37Christian Michael Villadsen, Åbyhøj69Svartbag06-07-19Overby
38Christian Michael Villadsen, Åbyhøj68Odinshane06-07-19Hovvig
39Christian Michael Villadsen, Åbyhøj67Rødben06-07-19Hovvig
40Christian Michael Villadsen, Åbyhøj66Hvidklire06-07-19Hovvig
41Christian Michael Villadsen, Åbyhøj65Svaleklire06-07-19Ebbeløkke
42Christian Michael Villadsen, Åbyhøj64Mudderklire06-07-19Overby Lyng
43Christian Michael Villadsen, Åbyhøj63Almindelig Ryle06-07-19Overby Lyng
44Christian Michael Villadsen, Åbyhøj62Stor Præstekrave06-07-19Overby Lyng
45Christian Michael Villadsen, Åbyhøj61Klyde06-07-19Hovvig
46Christian Michael Villadsen, Åbyhøj60Rørhøg06-07-19Ebbeløkke
47Christian Michael Villadsen, Åbyhøj59Krikand06-07-19Hovvig
48Martin Svinth Ebbesen175Odinshane06-07-19Hovvig
49Martin Svinth Ebbesen174Klyde06-07-19Hovvig
50Christian Michael Villadsen, Åbyhøj58Tornirisk05-07-19Yderby
51Christian Michael Villadsen, Åbyhøj57Stillits05-07-19Yderby Lyng
52Christian Michael Villadsen, Åbyhøj56Tornsanger05-07-19Yderby Lyng
53Christian Michael Villadsen, Åbyhøj55Sangdrossel05-07-19Yderby Lyng
54Christian Michael Villadsen, Åbyhøj54Digesvale05-07-19Yderby
55Christian Michael Villadsen, Åbyhøj53Stormmåge05-07-19Odden Færgehavn
56Christian Michael Villadsen, Åbyhøj52Storspove05-07-19Havnebyen
57Christian Michael Villadsen, Åbyhøj51Strandskade05-07-19Havnebyen
58Erik Vikkelsø Rasmussen, Nykøbing Sjælland346Dværgrørvagtel16-06-19Vaserne
59Jørgen Munck, Kongens Lyngby363Dværgrørvagtel14-06-19Vaserne
60Jan Lindgaard Rasmussen, Store Fuglede324Dværgrørvagtel11-06-19Vaserne
61Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj272Dværgrørvagtel10-06-19Vaserne
62Morten Heegaard, Rødovre342Dværgrørvagtel10-06-19Vaserne
63Aage Kabbelgaard, Hundested319Dværgrørvagtel09-06-19Vaserne
64Michael Køie Poulsen, Fredensborg333Dværgrørvagtel09-06-19Vaserne
65Rasmus Turin, Dragør351Dværgrørvagtel09-06-19Vaserne
66Jørgen Hulbæk Christiansen, Rødovre357Dværgrørvagtel09-06-19vaserne
67Michael Trasborg, Hundested339Dværgrørvagtel09-06-19Vaserne
68Lars Paaby, Søborg349Dværgrørvagtel09-06-19Vaserne
69Jens Lind, Espergærde357Dværgrørvagtel08-06-19Vaserne
70Hjalte B. Johansen, Gentofte315Dværgrørvagtel08-06-19Vaserne, Holte
71Orla Hugger Jakobsen, Haslev260Blåhals07-06-19Sø og enge NØ.f. Marup SØ.f. Holbæk
72Orla Hugger Jakobsen, Haslev259Blåvinget And07-06-19Søen S.f. Tempelkrog SØ.f Holbæk
73Jan Lindgaard Rasmussen, Store Fuglede323Hvidbrystet Præstekrave25-05-19Klydesøen
74Orla Hugger Jakobsen, Haslev258Sydlig Nattergal20-05-19Reersø, sydlige del
75Lars Paaby, Søborg348Lille Rørsanger19-05-19Saltholm
76Jørgen Munck, Kongens Lyngby362Lille Rørsanger19-05-19Saltholm
77Orla Hugger Jakobsen, Haslev257Rustand28-04-19Tranemosen S.f. Haslev
78Vibeke Tofte, København335Rødhalset Gås06-04-19Vallensbæk og Ishøj Strandenge
79Martin Svinth Ebbesen173Gråmåge08-03-19Gilleleje Havn
80Orla Hugger Jakobsen, Haslev256Tajgasædgås07-01-19Marker ml. Broksø Enge og Gammellung V.f. Haslev
81Troels M. Krogh, København V.255Kortnæbbet Gås25-11-18Kalveboderne v/Valbyparken
82Aage Kabbelgaard, Hundested318Brilleand16-11-18Hundested havn
83Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød263Hærfugl23-10-18Melby Overdrev
84Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød262Lunde23-10-18Børstrup Hage
85Rasmus Turin, Dragør350Blåstjert20-10-18Aflandshage
86Hjalte B. Johansen, Gentofte314Stor Skrigeørn19-10-18Højerup, Stevns
87Orla Hugger Jakobsen, Haslev255Sabinemåge08-10-18Odden Færgehavn, Sjællands Odde
88Jan Lindgaard Rasmussen, Store Fuglede322Stor Stormsvale24-09-18Korshage
89Orla Hugger Jakobsen, Haslev254Stor Stormsvale24-09-18Klint Havn, Nordvest-Sjælland
90Orla Hugger Jakobsen, Haslev253Natravn18-09-18Tornelund V.f. Haslev
91Hjalte B. Johansen, Gentofte313Sort Stork02-09-18Mandehoved, Stevns
92Ralph Qwinten, Kongens Lyngby1Lille Lappedykker14-08-18Frederiksdal
93Michael Trasborg, Hundested338Sibirisk Hjejle11-08-18Kikhavn
94Jens Lind, Espergærde356Topmejse25-07-18Kongelunden
95Lars Paaby, Søborg347Topmejse25-07-18Kongelunden
96Jørgen Hulbæk Christiansen, Rødovre356Topmejse19-07-18Kongelunden
97Rasmus Turin, Dragør349Topmejse15-07-18Kongelunden
98Jørgen Munck, Kongens Lyngby361Topmejse15-07-18Kongelunden
99Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød261Kærløber09-07-18Klydesøen, Vestamager
100Orla Hugger Jakobsen, Haslev252Nilgås19-06-18Tissø, enge i syd.




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.088 sek.
til toppen