Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Regionsartsliste - Fyns Amt

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Regionsartsliste - Fyns Amt".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Freddy S. Hansen, Faaborg269Kohejre19-02-20Sortemosen
2Mark Andrew Hammond, Søborg183Kongeørn10-02-20Søby
3Martin Thomsen, Årslev258Kohejre10-02-20Sortemosen
4Jacob Sterup, Knebel297Kohejre07-02-20Sortemosen
5Per Rasmussen, Årslev293Kohejre06-02-20Sortemosen
6Jacob Sterup, Knebel296Kongeørn19-01-20Dyrehave, Nørre Søby
7Freddy S. Hansen, Faaborg268Kongeørn15-01-20Nørre Søby
8Martin Thomsen, Årslev257Kongeørn11-01-20Midtfyn
9Andreas Winding Mønsted165Søkonge24-11-19Strib
10Andreas Winding Mønsted164Sort Glente23-11-19Gultved
11Andreas Winding Mønsted163Grønspætte31-10-19Tåsinge
12Per Rasmussen, Årslev292Steppehøg31-08-19Davinde
13Martin Strømkjær, Søndersø240Rovterne18-07-19Gyldensteen
14Christian Michael Villadsen, Åbyhøj83Gulspurv20-05-19Voldby, Fyn
15Christian Michael Villadsen, Åbyhøj82Løvsanger20-05-19Voldby, Fyn
16Christian Michael Villadsen, Åbyhøj81Tornsanger20-05-19Siø
17Christian Michael Villadsen, Åbyhøj80Splitterne20-05-19Siø
18Christian Michael Villadsen, Åbyhøj79Klyde20-05-19Siø
19Christian Michael Villadsen, Åbyhøj78Taffeland20-05-19Siø
20Christian Michael Villadsen, Åbyhøj77Knarand20-05-19Siø
21Christian Michael Villadsen, Åbyhøj76Nilgås20-05-19Siø
22Martin Strømkjær, Søndersø239Sydlig Nattergal08-05-19Nordfyn
23Jens Walsted Christoffersen, Veflinge235Amerikansk Pibeand09-04-19Firtalstrand
24Martin Strømkjær, Søndersø238Amerikansk Pibeand27-03-19Firtalsstrand
25Per Rasmussen, Årslev291Lapværling08-01-19Thurø rev
26Michael Køie Poulsen, Fredensborg175Odinshane16-08-18Ølundgårds Inddæmning
27Jens Walsted Christoffersen, Veflinge234Hvid Stork06-06-18Mejlskov
28Orla Hugger Jakobsen, Haslev90Havesanger26-05-18Knudshoved v. Nyborg
29Orla Hugger Jakobsen, Haslev89Munk26-05-18Knudshoved v. Nyborg
30Orla Hugger Jakobsen, Haslev88Gransanger26-05-18Knudshoved v. Nyborg
31Orla Hugger Jakobsen, Haslev87Bogfinke26-05-18Knudshoved v. Nyborg
32Orla Hugger Jakobsen, Haslev86Tornsanger26-05-18Knudshoved v. Nyborg
33Michael Mosebo Jensen, Middelfart287Amerikansk Hjejle15-05-18Bøjden Nor
34Per Rasmussen, Årslev290Amerikansk Hjejle15-05-18Bøjden Nor
35Freddy S. Hansen, Faaborg267Amerikansk Hjejle14-05-18Bøjden Nor
36Michael Køie Poulsen, Fredensborg174Amerikansk Hjejle13-05-18Bøjden
37Martin Strømkjær, Søndersø237Amerikansk Hjejle12-05-18Bøjden nor
38Martin Strømkjær, Søndersø236Pomeransfugl12-05-18Bøjden nor
39Peter Leth Olsen, Ringkøbing28Amerikansk Hjejle11-05-18Bøjden Nor
40Jacob Sterup, Knebel295Amerikansk Hjejle10-05-18Bøjden Nor
41Andreas Winding Mønsted162Amerikansk Hjejle10-05-18Bøjden Nor
42Martin Thomsen, Årslev256Amerikansk Hjejle10-05-18Bøjden nor
43Kim Møller, Højbjerg48Rød Glente05-04-18 
44Martin Strømkjær, Søndersø235Sortspætte27-03-18Hindsgavl
45Andreas Winding Mønsted161Topmejse18-03-18Gals Klint
46Per Rasmussen, Årslev289Hvidsisken18-12-17Spodsbjerg havn
47Freddy S. Hansen, Faaborg266Markpiber17-09-17Bøjden Nor
48Andreas Winding Mønsted160Pomeransfugl03-09-17Keldsnor
49Andreas Winding Mønsted159Kaspisk Måge02-09-17Spodsbjerg Færgehavn
50Christian Michael Villadsen, Åbyhøj75Bogfinke08-07-17Odense
51Christian Michael Villadsen, Åbyhøj74Sortkrage08-07-17Odense
52Kim Møller, Højbjerg47Tyrkerdue02-07-17 
53Michael Køie Poulsen, Fredensborg173Rødstjert05-06-17Gulstav Østerskov
54Michael Køie Poulsen, Fredensborg172Canadagås05-06-17Dovns Klint
55Michael Køie Poulsen, Fredensborg171Lille Korsnæb04-06-17Dovns Klint
56Martin Søgaard Nielsen, Odense SV80Trane08-04-17H. P. Simonsens Alle 62
57Kim Møller, Højbjerg46Ravn12-11-16Matobs
58Orla Hugger Jakobsen, Haslev85Silkehale05-11-16Knudshoved Færgehavn v. Nyborg
59Kim Møller, Højbjerg45Agerhøne16-10-16Matobs
60Christian Michael Villadsen, Åbyhøj73Dompap18-09-16Gulstav Mose
61Christian Michael Villadsen, Åbyhøj72Rødben18-09-16Keldsnor
62Christian Michael Villadsen, Åbyhøj71Almindelig Ryle18-09-16Keldsnor
63Christian Michael Villadsen, Åbyhøj70Islandsk Ryle18-09-16Keldsnor
64Christian Michael Villadsen, Åbyhøj69Krumnæbbet Ryle18-09-16Keldsnor
65Christian Michael Villadsen, Åbyhøj68Dværgryle18-09-16Keldsnor
66Christian Michael Villadsen, Åbyhøj67Stor Præstekrave18-09-16Keldsnor
67Christian Michael Villadsen, Åbyhøj66Dværgfalk18-09-16Keldsnor
68Christian Michael Villadsen, Åbyhøj65Ederfugl18-09-16Dovns Klint
69Christian Michael Villadsen, Åbyhøj64Pibeand18-09-16Gulstav Mose
70Christian Michael Villadsen, Åbyhøj63Gravand18-09-16Keldsnor
71Christian Michael Villadsen, Åbyhøj62Knortegås18-09-16Dovns Klint
72Christian Michael Villadsen, Åbyhøj61Bramgås18-09-16Keldsnor
73Christian Michael Villadsen, Åbyhøj60Sølvhejre18-09-16Gulstav Mose
74Martin Strømkjær, Søndersø234Damklire26-07-16Firtalsstrand
75Michael Køie Poulsen, Fredensborg170Nordisk Lappedykker19-06-16Mellemstykket
76Andreas Winding Mønsted158Nordisk Lappedykker17-06-16Ølundgårds Inddæmning
77Orla Hugger Jakobsen, Haslev84Solsort15-06-16Knudshoved v. Nyborg
78Orla Hugger Jakobsen, Haslev83Husskade15-06-16Knudshoved v. Nyborg
79Orla Hugger Jakobsen, Haslev82Sanglærke15-06-16Knudshoved v. Nyborg
80Orla Hugger Jakobsen, Haslev81Toppet Skallesluger15-06-16Knudshoved v. Nyborg
81Orla Hugger Jakobsen, Haslev80Stormmåge15-06-16Knudshoved v. Nyborg
82Kim Møller, Højbjerg44Bysvale28-05-16 
83Kim Møller, Højbjerg43Mursejler27-05-16 
84Jens Walsted Christoffersen, Veflinge233Blåhals27-05-16Bispeengen
85Kim Møller, Højbjerg42Gøg23-05-16 
86Kim Møller, Højbjerg41Vibe07-05-16 
87Kim Møller, Højbjerg40Landsvale07-05-16 
88Kim Møller, Højbjerg39Munk06-05-16 
89Kim Møller, Højbjerg38Rødstjert23-04-16 
90Kim Møller, Højbjerg37Gråand27-03-16 
91Kim Møller, Højbjerg36Hvid Vipstjert25-03-16 
92Kim Møller, Højbjerg35Gråspurv20-03-16 
93Jens Walsted Christoffersen, Veflinge232Kongeederfugl20-03-16svendborg
94Michael Køie Poulsen, Fredensborg169Kongeederfugl12-03-16Svendborg
95Martin Thomsen, Årslev255Kongeederfugl11-03-16Svendborgsund
96Martin Strømkjær, Søndersø233Kongeederfugl11-03-16Svendborgsund
97Per Rasmussen, Årslev288Kongeederfugl10-03-16Svendborg Sund
98Kim Møller, Højbjerg34Stor Flagspætte23-02-16 
99Kim Møller, Højbjerg33Allike22-02-16 
100Kim Møller, Højbjerg32Råge03-02-16 




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.027 sek.
til toppen