Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Regionsartsliste - Århus Amt

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Regionsartsliste - Århus Amt".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Christian Michael Villadsen, Åbyhøj232Gulirisk30-03-20Vestre Kirkegård
2Martin Svinth Ebbesen244Gulirisk30-03-20Vestre Kirkegård (Århus)
3Christian Andersen Jensen, Harlev271Halsbåndstroldand16-03-20Hornbæk Enge
4Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ251Halsbåndstroldand16-03-20Hornbæk enge
5Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ250Søkonge08-03-20Gjerrild Nordstrand Øst
6Rasmus Due Nielsen, Aarhus N298Kongeørn12-02-20Brøndstrup Plantage
7Christian Michael Villadsen, Åbyhøj231Lomvie04-01-20Fornæs
8Andreas Winding Mønsted246Amerikansk Skarveand13-12-19Stubbe Sø
9Martin Svinth Ebbesen243Amerikansk Skarveand01-12-19Stubbe Sø
10Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ249Krognæb10-11-19Gjerrild Nordstrand øst
11Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J252Krognæb09-11-19Gjerrild Nordstrand
12Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J251Gulirisk02-11-19Gjerrild Nordstrand
13Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J250Søkonge02-11-19Gjerrild Nordstrand
14Kent Olsen, Rønde299Krognæb30-10-19Gjerrild Nordstrand
15Mogens Stoustrup, Thorsager274Krognæb30-10-19Gjerrild Nordstrand
16Rasmus Due Nielsen, Aarhus N297Krognæb29-10-19Gjerrild Nordstrand Øst
17Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J249Halsbåndstroldand24-10-19Stubbe Sø
18Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ248Lapværling18-10-19Lushage
19Tommy Kaae, Løsning219Stillits16-10-19Moesgård Strand
20Tommy Kaae, Løsning218Skovskade16-10-19Viby
21Tommy Kaae, Løsning217Spætmejse16-10-19Forstbotanisk Have
22Tommy Kaae, Løsning216Gransanger16-10-19Viby
23Tommy Kaae, Løsning215Vindrossel16-10-19Moesgård Strand
24Tommy Kaae, Løsning214Jernspurv16-10-19Viby
25Tommy Kaae, Løsning213Stor Flagspætte16-10-19Forstbotanisk Have
26Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J248Nordisk Lappedykker16-10-19Egå Engsø
27Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ247Amerikansk Skarveand10-10-19Stubbe sø
28Kent Olsen, Rønde298Amerikansk Skarveand10-10-19Stubbe Sø
29Rasmus Due Nielsen, Aarhus N296Amerikansk Skarveand08-10-19Stubbe Sø
30Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J247Amerikansk Skarveand07-10-19Stubbe Sø
31Mogens Stoustrup, Thorsager273Amerikansk Skarveand07-10-19Stubbe Sø
32Stephan Skaarup Lund, Århus N296Amerikansk Skarveand07-10-19Stubbe Sø
33Martin Svinth Ebbesen242Hvidbrynet Løvsanger30-09-19Vestre Kirkegård, Århus
34Martin Svinth Ebbesen241Aftenfalk08-09-19Kolindsund
35Mogens Stoustrup, Thorsager272Stor Kobbersneppe04-09-19Årslev Engsø
36Andreas Winding Mønsted245Aftenfalk03-09-19Gjerrild
37Christian Andersen Jensen, Harlev270Slangeørn02-09-19Trehøje
38Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J246Aftenfalk02-09-19Gjerrild, Batterivej
39Mogens Stoustrup, Thorsager271Almindelig Skråpe19-08-19Fornæs
40Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ246Odinshane14-08-19Følle bund
41Tommy Kaae, Løsning212Slangeørn06-08-19Trehøje
42Andreas Winding Mønsted244Slangeørn06-08-19Trehøje
43Mogens Stoustrup, Thorsager270Slangeørn05-08-19Trehøje i Mols Bjerge
44Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ245Hvidvinget Korsnæb04-08-19Drastrup Kær, matriklen
45Stephan Skaarup Lund, Århus N295Slangeørn03-08-19Trehøje
46Christian Michael Villadsen, Åbyhøj230Slangeørn03-08-19Trehøje, Mols Bjerge
47Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ244Slangeørn03-08-19Trehøje
48Martin Svinth Ebbesen240Slangeørn02-08-19Trehøje, Mols Bjerge
49Rasmus Due Nielsen, Aarhus N295Slangeørn02-08-19Bogens
50Tommy Kaae, Løsning211Rovterne01-08-19Årslev Engsø
51Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J245Slangeørn01-08-19Trehøje
52Asger Lykkegaard, Aalborg248Slangeørn01-08-19Trehøje, Mols Bjerge
53Kent Olsen, Rønde297Slangeørn01-08-19Mols Bjerge
54Mogens Stoustrup, Thorsager269Rovterne21-07-19Årslev Engsø
55Mogens Stoustrup, Thorsager268Krumnæbbet Ryle17-07-19Mellempoldene, Randers Fjord
56Tommy Kaae, Løsning210Dværgryle13-07-19Årslev Engsø
57Tommy Kaae, Løsning209Sortspætte10-07-19Lindholm Hoved
58Tommy Kaae, Løsning208Vagtel10-07-19Løvenholm jorder
59Mogens Stoustrup, Thorsager267Dværgterne24-06-19Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved
60Tommy Kaae, Løsning207Savisanger20-06-19Brabrand Sø
61Mogens Stoustrup, Thorsager266Slørugle17-06-19Dejret by og sommerhusområde
62Mogens Stoustrup, Thorsager265Odinshane13-06-19Årslev Engsø
63Tommy Kaae, Løsning206Rødtoppet Fuglekonge11-06-19Mindeparken
64Mogens Stoustrup, Thorsager264Engsnarre10-06-19Dalbyneder Kær
65Mogens Stoustrup, Thorsager263Skestork10-06-19Følle Bund
66Martin Svinth Ebbesen239Plettet Rørvagtel10-06-19Hornbæk Enge
67Christian Michael Villadsen, Åbyhøj229Natravn09-06-19Sødringholm Hede
68Christian Michael Villadsen, Åbyhøj228Lille Kobbersneppe09-06-19Eskeplet/Boelsrev/Tangen
69Tommy Kaae, Løsning205Drosselrørsanger05-06-19Silkeborg Langsø
70Mogens Stoustrup, Thorsager262Dværgryle04-06-19Egå Engsø
71Mogens Stoustrup, Thorsager261Vagtel04-06-19Oustrup
72Mogens Stoustrup, Thorsager260Natravn03-06-19Hevring Hede
73Mogens Stoustrup, Thorsager259Plettet Rørvagtel02-06-19Hornbæk Enge, v. Gudenåen
74Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J244Plettet Rørvagtel02-06-19Hornbæk Enge
75Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ243Plettet Rørvagtel01-06-19Hornbæk Enge
76Mogens Stoustrup, Thorsager258Hvidbrystet Præstekrave31-05-19Gåsehage
77Mogens Stoustrup, Thorsager257Karmindompap27-05-19Elsegårde Strand
78Tommy Kaae, Løsning204Rustand25-05-19Årslev Engsø
79Martin Svinth Ebbesen238Rustand24-05-19Årslev Engsø
80Mogens Stoustrup, Thorsager256Drosselrørsanger23-05-19Årslev Engsø
81Mogens Stoustrup, Thorsager255Aftenfalk23-05-19Gjerrild Nordstrand
82Mogens Stoustrup, Thorsager254Lille Skrigeørn23-05-19Gjerrild Nordstrand Øst, Knudshoved
83Martin Svinth Ebbesen237Kongeørn23-05-19Gjerrild Nordstrand
84Martin Svinth Ebbesen236Lille Skrigeørn23-05-19Gjerrild Nordstrand
85Mogens Stoustrup, Thorsager253Blåhals21-05-19Drastrup Enge m. Slambede
86Mogens Stoustrup, Thorsager252Nattergal21-05-19Pindstrup Mose
87Mogens Stoustrup, Thorsager251Strandhjejle21-05-19Mellempoldene, Randers Fjord
88Tommy Kaae, Løsning203Trane20-05-19Årslev Engsø
89Mogens Stoustrup, Thorsager250Kærløber19-05-19Følle Bund
90Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ242Savisanger19-05-19Vorup Enge
91Mogens Stoustrup, Thorsager249Rødrygget Tornskade18-05-19Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved
92Mogens Stoustrup, Thorsager248Grå Fluesnapper18-05-19Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved
93Mogens Stoustrup, Thorsager247Skovsanger18-05-19Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved
94Mogens Stoustrup, Thorsager246Gulbug18-05-19Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved
95Mogens Stoustrup, Thorsager245Savisanger18-05-19Gudenåen vest for Randers
96Mogens Stoustrup, Thorsager244Hvidskægget Terne15-05-19Brabrand Sø, østenden
97Mogens Stoustrup, Thorsager243Islom15-05-19Gjerrild Nordstrand Øst, Knudshoved
98Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J243Hvidskægget Terne15-05-19Brabrand sø
99Mogens Stoustrup, Thorsager242Storkjove14-05-19Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved
100Mogens Stoustrup, Thorsager241Pungmejse12-05-19Bjerregrav Mose




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.027 sek.
til toppen