Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Regionsartsliste - Århus Amt

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Regionsartsliste - Århus Amt".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Martin Svinth Ebbesen252Stor Hornugle25-01-21Birkesig
2Martin Svinth Ebbesen251Nordisk Lappedykker17-01-21Hevring Strand
3Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ265Hvidvinget Måge16-01-21Hospitalssøerne ved Skejby
4Martin Svinth Ebbesen250Tundrasædgås14-01-21Kysing Agerland
5J Staarup Christensen, Åbyhøj277Hvidsisken10-01-21Gjerrild Nordstrand Øst
6Mogens Stoustrup, Thorsager288Rødhalset Gås08-12-20Tranekær by/agerland
7Kent Olsen, Rønde311Rødhalset Gås03-12-20 Onsbjerg, Samsø
8Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ264Tajgasædgås02-12-20Falling
9Kent Olsen, Rønde310Langnæbbet Sneppeklire02-12-20Alrø Egehoved
10Martin Svinth Ebbesen249Tajgasædgås02-12-20Falling
11Peter Leth Olsen, Ringkøbing43Kohejre20-11-20Stubbe Enge
12Henrik Møller Hestbech, Skanderborg127Kohejre18-11-20Stubbe Sø
13Henrik Møller Hestbech, Skanderborg126Hærfugl18-11-20Øer hytteby
14Mogens Stoustrup, Thorsager287Gråsejler17-11-20Risskov By
15Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J262Gråsejler17-11-20Risskov
16Asger Lykkegaard, Aalborg252Kohejre15-11-20Stubbe Sø
17Mogens Stoustrup, Thorsager286Silkehejre14-11-20Bønnerup Strand
18Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ263Silkehejre14-11-20Bønnerup Strand
19J Staarup Christensen, Åbyhøj276Brun Løvsanger07-11-20Stensmark Strand
20Rasmus Due Nielsen, Aarhus N306Brun Løvsanger07-11-20Stenbjerg Strand
21Stephan Skaarup Lund, Århus N304Brun Løvsanger07-11-20Stensmark Strand
22Christian Andersen Jensen, Harlev279Brun Løvsanger07-11-20Stensmark Strand Norddjurs
23Kent Olsen, Rønde309Brun Løvsanger07-11-20Stensmark Strand
24Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ262Brun Løvsanger07-11-20Stensmark Strand
25Martin Svinth Ebbesen248Kohejre31-10-20Stubbe Sø
26Christian Michael Villadsen, Åbyhøj236Kohejre31-10-20Stubbe Enge
27Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ261Kohejre29-10-20Stubbe sø enge
28Christian Andersen Jensen, Harlev278Kohejre28-10-20Djursland
29Rasmus Due Nielsen, Aarhus N305Kohejre27-10-20Stubbe Sø
30Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J261Kohejre27-10-20Stubbe Sø
31Kent Olsen, Rønde308Kohejre27-10-20Stubbe Enge øst for Stubbe Sø
32Stephan Skaarup Lund, Århus N303Kohejre27-10-20Stubbe Sø
33Mogens Stoustrup, Thorsager285Kongeederfugl27-10-20Elsegårde Strand
34Mogens Stoustrup, Thorsager284Kohejre27-10-20Stubbe Enge øst for Stubbe Sø
35Rasmus Due Nielsen, Aarhus N304Kongeederfugl26-10-20Elsegårde Strand
36Christian Andersen Jensen, Harlev277Kongeederfugl25-10-20Hjelm Byb
37Stephan Skaarup Lund, Århus N302Kongeederfugl24-10-20Elsegårde Strand
38Stephan Skaarup Lund, Århus N301Gråsejler24-10-20Gjerrild Nordstrand
39Kent Olsen, Rønde307Gråsejler24-10-20Gjerrild Nordstrand
40Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J260Kongeederfugl24-10-20Elsegårde Strand
41Rasmus Due Nielsen, Aarhus N303Gråsejler23-10-20Gjerrild Nordstrand Øst
42Kent Olsen, Rønde306Kongeederfugl23-10-20Hassensør, Ebeltoft
43Mogens Stoustrup, Thorsager283Hvidbrynet Løvsanger30-09-20Dronningborg Bredning
44Mogens Stoustrup, Thorsager282Mellemkjove29-09-20Gjerrild Nordstrand Øst, knudshoved
45Kent Olsen, Rønde305Høgesanger30-08-20Klæbjerg, Helgenæs
46Christian Michael Villadsen, Åbyhøj235Stor Kobbersneppe24-08-20Årslev Engsø
47J Staarup Christensen, Åbyhøj275Kærløber17-07-20Gjerrild Nordstrand Øst
48Peter Leth Olsen, Ringkøbing42Krumnæbbet Ryle17-07-20Fornæs
49Kent Olsen, Rønde304Almindelig Skråpe07-07-20Fornæs
50Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J259Sort Stork04-07-20Vitten
51Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J258Steppeørn01-07-20Molslaboratoriet
52Martin Svinth Ebbesen247Lundsanger21-06-20Agri, Djursland
53Henrik Møller Hestbech, Skanderborg125Svaleklire21-06-20Følle Bund
54Henrik Møller Hestbech, Skanderborg124Tinksmed21-06-20Følle Bund
55Henrik Møller Hestbech, Skanderborg123Sortklire21-06-20Følle Bund
56Henrik Møller Hestbech, Skanderborg122Brushane21-06-20Følle Bund
57Henrik Møller Hestbech, Skanderborg121Stor Præstekrave21-06-20Følle Bund
58Henrik Møller Hestbech, Skanderborg120Blisgås21-06-20Følle Bund
59Henrik Møller Hestbech, Skanderborg119Lundsanger21-06-20agri
60Asger Lykkegaard, Aalborg251Lundsanger20-06-20Agri, Mols
61Asger Lykkegaard, Aalborg250Stendrossel20-06-20Ebeltoft Færgehavn
62Asger Lykkegaard, Aalborg249Hedehøg20-06-20Kalø Gods, Rønde
63Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J257Savisanger19-06-20Uggelhuse
64Rasmus Due Nielsen, Aarhus N302Lille Skrigeørn19-06-20Skærsø Engsø
65Stephan Skaarup Lund, Århus N300Lille Skrigeørn19-06-20Skærsø Engsø
66Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J256Lundsanger18-06-20Agri
67Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ260Lundsanger17-06-20Agri
68Christian Andersen Jensen, Harlev276Lundsanger16-06-20Agri
69Mogens Stoustrup, Thorsager281Lundsanger16-06-20Agri by/agerland
70Mogens Stoustrup, Thorsager280Stendrossel14-06-20Sureder by/agerland
71Henrik Møller Hestbech, Skanderborg118Stendrossel12-06-20Ebeltoft Færgehavn
72Christian Andersen Jensen, Harlev275Stendrossel11-06-20Ebeltoft Færgehavn
73Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ259Stendrossel11-06-20Ebeltoft Færgehavn
74Peter Leth Olsen, Ringkøbing41Stendrossel11-06-20Ebeltoft færgehavn
75Martin Svinth Ebbesen246Stendrossel11-06-20Ebeltoft Færgehavn
76Andreas Winding Mønsted247Stendrossel11-06-20Ebeltoft Færgehavn
77Stephan Skaarup Lund, Århus N299Stendrossel11-06-20Ebeltoft færgehavn
78Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J255Stendrossel11-06-20Ebeltoft Færgehavn
79Kent Olsen, Rønde303Steppeørn08-06-20Molslaboratoriet
80Rasmus Due Nielsen, Aarhus N301Steppeørn08-06-20Tved
81Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ258Rosenstær07-06-20Gjerrild Nordstrand øst
82Kent Olsen, Rønde302Rosenstær07-06-20Gjerrild Nordstrand
83Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ257Rødstrubet Piber01-06-20Gjerrild Nordstrand øst
84Kent Olsen, Rønde301Biæder01-06-20Gjerrild Nordstrand
85Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ256Sorthovedet Måge23-05-20Tyvhøj
86Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ255Flodsanger23-05-20Vængesø
87Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ254Pirol23-05-20Gjerrild nordstrand øst
88Mark Andrew Hammond, Søborg208Blåhals23-05-20Årslev engsø
89J Staarup Christensen, Åbyhøj274Blåhals19-05-20Årslev Engsø
90Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ253Hedehøg08-05-20Sødringholm strand
91Rasmus Due Nielsen, Aarhus N300Slørugle07-05-20Volstrup
92Christian Michael Villadsen, Åbyhøj234Ride03-05-20Gjerrild Nordstrand øst
93Mogens Stoustrup, Thorsager279Hortulan03-05-20Gjerrild Nordstrand Øst, Knudshoved
94Rasmus Due Nielsen, Aarhus N299Hortulan03-05-20Gjerrild Nordstrand Øst
95Martin Svinth Ebbesen245Ride03-05-20Gjerrild Nordstrand
96Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J254Sortkrage01-05-20Gjerrild Nordstrand
97Emil Skovgaard Brandtoft, Harlev J253Hedehøg01-05-20Gjerrild Nordstrand
98Mogens Stoustrup, Thorsager278Høgeørn29-04-20Vesterbølle Plantage
99J Staarup Christensen, Åbyhøj273Turteldue25-04-20Gjerrild Nordstrand Øst
100Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ252Sortsvane09-04-20Gjerrild Nordstrand øst




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.057 sek.
til toppen