Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Regionsartsliste - Nordjylland

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Regionsartsliste - Nordjylland".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Michael Køie Poulsen, Fredensborg301Bjergpiber11-11-19Grenen
2Andreas Winding Mønsted307Høgesanger10-11-19Viborg
3Michael Køie Poulsen, Fredensborg300Krognæb10-11-19Frederikshavn
4Daniel Christensen, Præstbro268Krognæb10-11-19Frederikshavn, frydenstrand
5Peter Leth Olsen, Ringkøbing56Krognæb01-11-19Skagen
6Andreas Winding Mønsted306Krognæb29-10-19Grenen
7Conny Jensen, Hjørring111Krognæb27-10-19Ellekrattet, Skagen
8Jørgen Munck, Kongens Lyngby363Brilleand01-08-19Grenen
9Daniel Christensen, Præstbro267Gærdeværling24-07-19Tornby klitplantage
10Peter Leth Olsen, Ringkøbing55Gærdeværling22-07-19Tornby Klitplantage
11Andreas Winding Mønsted305Engsnarre18-07-19Debelenge
12Rune Sø Neergaard, Aalborg369Rødhovedet Tornskade16-07-19Tornby Klitplantage
13Christian Michael Villadsen, Åbyhøj230Gærdeværling16-07-19Tornby Klitplantage
14Christian Michael Villadsen, Åbyhøj229Rødhovedet Tornskade16-07-19Tornby Klitplantage
15Martin Svinth Ebbesen249Gærdeværling16-07-19Tornby Klitplantage
16Martin Svinth Ebbesen248Rødhovedet Tornskade16-07-19Tornby Klitplantage
17Peter Leth Olsen, Ringkøbing54Rødhovedet Tornskade15-07-19Tornby Klitplantage
18Andreas Winding Mønsted304Rødhovedet Tornskade15-07-19Tornby Klitplantage
19René Larsen, Frederikshavn332Gærdeværling13-07-19Tornby Klitplantage
20Jørgen Munck, Kongens Lyngby362Gærdeværling12-07-19Tornby Klitplantage
21Lars Paaby, Søborg339Gærdeværling12-07-19Tornby Klitplantage
22Michael Køie Poulsen, Fredensborg299Gærdeværling12-07-19Tornby Klitplantage
23Jørgen Kabel, Skagen363Gærdeværling11-07-19Tornby Klitplantage
24Erik Christophersen, Skagen391Gærdeværling11-07-19Tornby Klitplantage
25Rune Sø Neergaard, Aalborg368Gærdeværling11-07-19Tornby Klitplantage
26Andreas Winding Mønsted303Gærdeværling11-07-19Tornby Klitplantage
27Peter Leth Olsen, Ringkøbing53Lille Gulben24-06-19Bygholm Vejle
28Erik Christophersen, Skagen390Lille Rørvagtel17-06-19Lille Vildmose
29Andreas Winding Mønsted302Lille Rørvagtel17-06-19Lille Vildmose
30Jørgen Kabel, Skagen362Lille Rørvagtel17-06-19Hegnsvej, Lille Vildmose
31Peter Leth Olsen, Ringkøbing52Lille Rørvagtel17-06-19Lille Vildmose, Hegnsvej
32Daniel Christensen, Præstbro266Pungmejse10-06-19Rærup
33Michael Køie Poulsen, Fredensborg298Pungmejse01-06-19Grenen
34Michael Køie Poulsen, Fredensborg297Amerikansk Pibeand09-05-19Ulvedybet
35Michael Køie Poulsen, Fredensborg296Lille Gulben08-05-19Ulvedybet
36Lars Paaby, Søborg338Amerikansk Pibeand06-05-19Ulvedybet
37Christian Michael Villadsen, Åbyhøj228Bjerglærke05-05-19Buttervej Industriområde, Skagen
38Martin Svinth Ebbesen247Bjerglærke05-05-19Pastelvej, Skagen
39Christian Michael Villadsen, Åbyhøj227Atlingand05-05-19Batterivej, Skagen
40Christian Michael Villadsen, Åbyhøj226Vindrossel04-05-19Stald Grenen
41Christian Michael Villadsen, Åbyhøj225Lille Gulben03-05-19Ulvedybet
42Christian Michael Villadsen, Åbyhøj224Spidsand03-05-19Ulvedybet
43Martin Svinth Ebbesen246Lille Gulben03-05-19Ulvedybbet
44Andreas Winding Mønsted301Lille Gulben01-05-19Ulvedybet
45Peter Leth Olsen, Ringkøbing51Hvidnæbbet Lom29-04-19Skagen Nordstrand
46Jørgen Kabel, Skagen361Lille Gulben28-04-19Perlen, Ulvedybet
47Andreas Winding Mønsted300Blå Glente21-04-19Reservatet, Skagen
48Andreas Winding Mønsted299Alpejernspurv20-04-19Det Grå Fyr, Skagen
49Michael Køie Poulsen, Fredensborg295Stor Skrigeørn17-04-19Grenen
50Michael Køie Poulsen, Fredensborg294Tajgasædgås16-04-19Grenen
51Lars Paaby, Søborg337Rødhalset Gås02-02-19Lille Vildmose
52Conny Jensen, Hjørring110Sumpmejse06-01-19Nordlysvej, Skagen
53Peter Leth Olsen, Ringkøbing50Vestlig Middelhavsstenpikker03-01-19Sundstrup
54Christian Michael Villadsen, Åbyhøj223Lille Kobbersneppe03-01-19Kysten mellem Tofte Skov og Øster Hurup
55Christian Michael Villadsen, Åbyhøj222Tajgasædgås03-01-19De nordlige græsningsfenner, Lille Vildmose
56Martin Svinth Ebbesen245Tajgasædgås03-01-19Lille Vildmose
57Martin Svinth Ebbesen244Vestlig Middelhavsstenpikker01-01-19Sundstrup
58Conny Jensen, Hjørring109Korttået Træløber31-12-18Ålborg
59Lars Paaby, Søborg336Korttået Træløber31-12-18Almen Kirkegård, Aalborg
60Daniel Christensen, Præstbro265Vestlig Middelhavsstenpikker30-12-18Virksund
61Niels Aagaard, Århus C230Vestlig Middelhavsstenpikker29-12-18Sundstrup
62Jørgen Munck, Kongens Lyngby361Vestlig Middelhavsstenpikker27-12-18Virksunddæmningen
63Andreas Winding Mønsted298Vestlig Middelhavsstenpikker27-12-18Sundstrup
64Lars Paaby, Søborg335Vestlig Middelhavsstenpikker27-12-18Sundstrup
65Conny Jensen, Hjørring108Tajgasædgås27-12-18Lille Vildmose
66Conny Jensen, Hjørring107Tundrasædgås27-12-18Lille Vildmose
67Erik Christophersen, Skagen389Vestlig Middelhavsstenpikker27-12-18Virksunddæmningen
68Rune Sø Neergaard, Aalborg367Vestlig Middelhavsstenpikker27-12-18Virksund
69Andreas Winding Mønsted297Mongolsk Piber24-11-18Nordstrand
70Peter Leth Olsen, Ringkøbing49Mongolsk Piber19-11-18Skagen Nordstrand
71Jørgen Kabel, Skagen360Gråsejler03-11-18Grenen, Skagen
72Michael Køie Poulsen, Fredensborg293Ellekrage26-10-18Sårup nær Hanstholm
73Lars Paaby, Søborg334Tajgasædgås24-10-18Rosvang
74Martin Svinth Ebbesen243Ellekrage22-10-18Sårup
75Christian Michael Villadsen, Åbyhøj221Ellekrage21-10-18Sårup
76Christian Michael Villadsen, Åbyhøj220Sorthovedet Måge21-10-18Hanstholm Havn
77Christian Michael Villadsen, Åbyhøj219Stenvender21-10-18Hanstholm Havn
78Christian Michael Villadsen, Åbyhøj218Nordisk Lappedykker21-10-18Nors Sø
79Andreas Winding Mønsted296Ellekrage20-10-18Sårup
80Conny Jensen, Hjørring106Himalayasanger19-10-18Hanstholm
81Lars Paaby, Søborg333Storpiber19-10-18Hanstholm
82Lars Paaby, Søborg332Himalayasanger19-10-18Hanstholm Fyrhaver
83Erik Christophersen, Skagen388Ellekrage17-10-18Sårup
84Conny Jensen, Hjørring105Ellekrage17-10-18Sårup, Hanstholm
85Lars Paaby, Søborg331Ellekrage17-10-18Sårup, Thy
86Jørgen Kabel, Skagen359Ellekrage17-10-18Sårup, Thy
87Rune Sø Neergaard, Aalborg366Ellekrage17-10-18Sårup, Hanstholm
88Peter Leth Olsen, Ringkøbing48Ellekrage17-10-18Sårup
89Lars Paaby, Søborg330Brilleand16-10-18Grenen, Skagen
90Andreas Winding Mønsted295Hærfugl03-10-18Pinen
91Daniel Christensen, Præstbro264Sorthovedet Måge28-09-18Hanstholm
92Daniel Christensen, Præstbro263Sabinemåge28-09-18Roshage
93Daniel Christensen, Præstbro262Mellemkjove28-09-18Roshage
94Daniel Christensen, Præstbro261Stor Stormsvale28-09-18Roshage
95Jørgen Kabel, Skagen358Nordsanger08-09-18Skagen Fuglestation, Det Grå Fyr
96Erik Christophersen, Skagen387Nordsanger08-09-18Reservatet, Skagen
97Jørgen Munck, Kongens Lyngby360Stillehavslom01-09-18Grenen
98Daniel Christensen, Præstbro260Stillehavslom17-08-18Skagen, Grenen
99Peter Leth Olsen, Ringkøbing47Stillehavslom15-08-18Grenen, Skagen
100Michael Køie Poulsen, Fredensborg292Stillehavslom14-08-18Grenen




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.038 sek.
til toppen