Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske ædelårsarter 2004

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske ædelårsarter 2004".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Rune Sø Neergaard, Aalborg225Hvidsisken27-12-04Skansehavnen, Frederikshavn
2Morten Kofoed-Hansen, Holte227Hvidsisken11-12-04Maglemosen,, Vedbæk
3Kristoffer Hansen, Odense C204Hvidsisken11-12-04maglemose, Vedbæk
4Kristoffer Hansen, Odense C203Stor Gråsisken11-12-04maglemosen, Vedbæk
5Simon Vikstrøm, København199Hvidnæbbet Lom19-11-04Gilbjerg Hovede
6Morten Kofoed-Hansen, Holte226Lunde15-11-04Gilbjerg
7Peter Bjerre, Kastrup106Hærfugl14-11-04Kystagerparken Hvidovre
8Lasse Braae, Rørvig226Lunde13-11-04Korshage
9Lasse Braae, Rørvig225Søkonge13-11-04Korshage
10Lasse Braae, Rørvig224Havlit13-11-04Korshage
11Janus Ethelberg, Brøndby111Rød Glente12-11-04Rømø (dato usikker!)
12Janus Ethelberg, Brøndby110Fløjlsand08-11-04Hasle
13Kristoffer Hansen, Odense C202Bjerglærke07-11-04Hedeland
14Michael Mosebo Jensen, Middelfart231Søkonge06-11-04Fyns Hoved
15Morten Kofoed-Hansen, Holte225Søkonge03-11-04Vedbæk
16Morten Kofoed-Hansen, Holte224Stor Gråsisken01-11-04Ishøj str.
17Rasmus Due Nielsen, Aarhus N213Skovsneppe31-10-04Blåvand
18Rune Sø Neergaard, Aalborg224Nordisk Lappedykker30-10-04Hvidbjerg Strand
19Rune Sø Neergaard, Aalborg223Isfugl30-10-04Kongens Kær, Vejle
20Rasmus Due Nielsen, Aarhus N212Søkonge30-10-04Hvidbjerg Strand
21Simon Vikstrøm, København198Stor Gråsisken27-10-04Gedser Odde
22Michael Mosebo Jensen, Middelfart230Gulirisk27-10-04Dovnsklint, Sydlangeland
23Simon Vikstrøm, København197Gråsejler26-10-04Gedser Odde
24Rasmus Due Nielsen, Aarhus N211Lunde20-10-04Gallohaven
25Rasmus Due Nielsen, Aarhus N210Sodfarvet Skråpe20-10-04Gallohaven
26Per Rasmussen, Årslev199Vindrossel19-10-04Knudshoved
27Per Rasmussen, Årslev198Stor Gråsisken19-10-04Knudshoved
28Per Rasmussen, Årslev197Bjergirisk19-10-04Knudshoved
29Per Rasmussen, Årslev196Skægmejse19-10-04Knudshoved
30Per Rasmussen, Årslev195Ringdrossel18-10-04Knudshoved
31Kenneth Rude Nielsen, København SV180Sortstrubet Bynkefugl16-10-04Juvre (ny fugl end den der blev meldt hele ugen)
32Simon Vikstrøm, København196Rødtoppet Fuglekonge15-10-04Gedser Fuglestation
33Simon Vikstrøm, København195Dværgfalk15-10-04Gedser Odde
34Mathias Hauberg Glavind, Greve179Pungmejse15-10-04Mandø
35Mathias Hauberg Glavind, Greve178Fyrremejse15-10-04Degnetoften, Vester Vedsted
36Mathias Hauberg Glavind, Greve177Bjerglærke15-10-04Ballum Sluse
37Mathias Hauberg Glavind, Greve176Vandrefalk15-10-04Låningsvejen, Mandø
38Kenneth Rude Nielsen, København SV179Skovsneppe14-10-04Rømø (2 stk)
39Morten Kofoed-Hansen, Holte223Hvidvinget Korsnæb14-10-04Vr.Vedsted
40Mathias Hauberg Glavind, Greve175Rød Glente14-10-04Emmelev Klev, SV-Jylland
41Janus Ethelberg, Brøndby109Knortegås13-10-04Rømø
42Kenneth Rude Nielsen, København SV178Stor Tornskade13-10-04Rømø (Havneby)
43Morten Kofoed-Hansen, Holte222Sortstrubet Bynkefugl13-10-04Juvrekrat, Rømø
44Simon Vikstrøm, København194Stor Korsnæb13-10-04Lyngvig Fyr, Ringkøbing
45Mathias Hauberg Glavind, Greve174Bjergirisk13-10-04Rømø
46Michael Mosebo Jensen, Middelfart229Enkeltbekkasin13-10-04Mandø
47Rune Bisp Christensen, Rødovre (Amager)102Tundrasædgås13-10-04græsholm, Chr ø
48Kenneth Rude Nielsen, København SV177Knortegås12-10-04Rømø (trk N)
49Simon Vikstrøm, København193Lomvie12-10-04Gammelgab Strand, Ringkøbing
50Mathias Hauberg Glavind, Greve173Sandløber12-10-04Lakolk Strand, Rømø
51Michael Mosebo Jensen, Middelfart228Pungmejse12-10-04Mandø, 4 TØ
52Rasmus Due Nielsen, Aarhus N209Enkeltbekkasin12-10-04Esbjerg Havn
53Rasmus Due Nielsen, Aarhus N208Rødtoppet Fuglekonge12-10-04Mandø
54Rasmus Due Nielsen, Aarhus N207Rødhalset Gås12-10-04Mandø Hølade
55Janus Ethelberg, Brøndby108Fjeldvåge11-10-04Rømø (dato usikker!)
56Kenneth Rude Nielsen, København SV176Halemejse11-10-04Rømø Dæmningen
57Kenneth Rude Nielsen, København SV175Rødstjert11-10-04Rømø
58Morten Kofoed-Hansen, Holte221Rødhalset Gås11-10-04Rømødæmningen N
59Mathias Hauberg Glavind, Greve172Lille Gråsisken11-10-04Høgsbro Plantage, SV-Jylland
60Mathias Hauberg Glavind, Greve171Dværgryle11-10-04Margrathekog
61Mathias Hauberg Glavind, Greve170Blisgås11-10-04Ballum Sluse
62Rasmus Due Nielsen, Aarhus N206Lapværling11-10-04Mandø
63Kenneth Rude Nielsen, København SV174Vindrossel10-10-04Rømø
64Kenneth Rude Nielsen, København SV173Pibesvane10-10-04Mandø
65Mathias Hauberg Glavind, Greve169Kortnæbbet Gås10-10-04Filsø
66Mathias Hauberg Glavind, Greve168Pibesvane10-10-04Rømø
67Rasmus Due Nielsen, Aarhus N205Stor Korsnæb10-10-04Vester Vedsted Digekrat
68Rasmus Due Nielsen, Aarhus N204Pibesvane10-10-04Mandø
69Kenneth Rude Nielsen, København SV172Enkeltbekkasin09-10-04Rømø, Landsende
70Kenneth Rude Nielsen, København SV171Bjerglærke09-10-04Ballum
71Lasse Braae, Rørvig223Isfugl09-10-04Skjern Enge
72Lasse Braae, Rørvig222Bjerglærke08-10-04Skjern Enge
73Simon Vikstrøm, København192Sortgrå Ryle06-10-04Gedser Odde
74Per Rasmussen, Årslev194Enkeltbekkasin05-10-04Knudshoved
75Lasse Braae, Rørvig221Enkeltbekkasin03-10-04Hovvig
76Mathias Hauberg Glavind, Greve167Bramgås02-10-04SV-pynten
77Mathias Hauberg Glavind, Greve166Sortstrubet Lom02-10-04SV-pynten
78Mathias Hauberg Glavind, Greve165Stor Tornskade02-10-04SV-pynten
79Mathias Hauberg Glavind, Greve164Hedelærke02-10-04SV-pynten
80Per Rasmussen, Årslev193Dværgfalk28-09-04Knudshoved
81Per Rasmussen, Årslev192Rød Glente28-09-04Knudshoved
82Simon Vikstrøm, København191Nordisk Lappedykker27-09-04Kysten ud for Bøtøskoven, Falster
83Michael Mosebo Jensen, Middelfart227Rødstrubet Piber25-09-04Dovns Klint
84Morten Kofoed-Hansen, Holte220Mellemkjove25-09-04Vedbæk
85Per Rasmussen, Årslev191Sortstrubet Lom24-09-04Knudshoved
86Kenneth Rude Nielsen, København SV170Alk24-09-04Ørhage
87Kenneth Rude Nielsen, København SV169Lomvie24-09-04Roshage
88Kenneth Rude Nielsen, København SV168Ride24-09-04Ørhage
89Kenneth Rude Nielsen, København SV167Sabinemåge24-09-04Ørhage
90Kenneth Rude Nielsen, København SV166Kortnæbbet Gås24-09-04Sebbersund
91Rune Bisp Christensen, Rødovre (Amager)101Fløjlsand24-09-04Blåvands huk
92Rune Bisp Christensen, Rødovre (Amager)100Knortegås24-09-04Blåvands huk
93Kenneth Rude Nielsen, København SV165Stor Stormsvale23-09-04Ørhage
94bent just6Råge22-09-04Torsted
95bent just5Fiskehejre22-09-04Torsted
96Rune Sø Neergaard, Aalborg222Stor Stormsvale22-09-04Roshage
97Rune Sø Neergaard, Aalborg221Lille Kjove22-09-04Roshage
98Michael Mosebo Jensen, Middelfart226Lille Kjove22-09-04Vejers Strand
99Lasse Braae, Rørvig220Sabinemåge22-09-04Korshage
100Lasse Braae, Rørvig219Sodfarvet Skråpe22-09-04Korshage




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.163 sek.
til toppen