Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 


Modtag Roadrunner - læs mere her



Galleriet


Fuglearter med tilhørende billeder

Fuglearts (navn / orden) Billeder Hits totalt Seneste
Hvidvinget Måge - (Larus glaucoides)4545883642019-04-03
Musvåge - (Buteo buteo)4256673652019-04-17
Havørn - (Haliaeetus albicilla)3506884832019-02-04
Gul Vipstjert - (Motacilla flava)3284651382019-05-21
Høgeugle - (Surnia ulula)3055042512019-03-18
Sølvmåge - (Larus argentatus)3014875792019-01-04
Spurvehøg - (Accipiter nisus)3004566282019-05-03
Kaspisk Måge - (Larus cachinnans)2894923572019-01-17
Tårnfalk - (Falco tinnunculus)2814103702019-05-03
Vandrefalk - (Falco peregrinus)2745167632019-04-10
Steppehøg - (Circus macrourus)2725139322019-05-24
Rørhøg - (Circus aeruginosus)2674185372019-05-16
Hvid Vipstjert - (Motacilla alba)2443115982019-04-13
Gråmåge - (Larus hyperboreus)2363167612019-04-17
Aftenfalk - (Falco vespertinus)2333253272019-05-09
Landsvale - (Hirundo rustica)2292924612019-05-21
Hvepsevåge - (Pernis apivorus)2293517132019-05-19
Fjeldvåge - (Buteo lagopus)2233740512019-05-17
Isfugl - (Alcedo atthis)2183382432019-05-21
Jagtfalk - (Falco rusticolus)2145369222017-08-23
Stenpikker - (Oenanthe oenanthe)2092685432019-05-19
Blåhals - (Luscinia svecica)2072974422019-05-09
Almindelig Ryle - (Calidris alpina)2052790552018-11-13
Stor Kobbersneppe - (Limosa limosa)2042550412019-04-24
Sildemåge - (Larus fuscus)1993117562017-07-27
Middelhavssølvmåge - (Larus michahellis)1963089342018-12-17
Blå Kærhøg - (Circus cyaneus)1923453672018-10-31
Steppeørn - (Aquila nipalensis)1923640272019-03-11
Rødrygget Tornskade - (Lanius collurio)1902413652019-03-08
Trane - (Grus grus)1882847342019-04-03
Sandløber - (Calidris alba)1872315512018-11-24
Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus melanocephalus)1872959702019-05-03
Hedehøg - (Circus pygargus)1863679072019-05-21
Gransanger - (Phylloscopus collybita)1852814312019-05-17
Kongeørn - (Aquila chrysaetos)1843933132019-03-30
Topskarv - (Phalacrocorax aristotelis)1822935352019-04-06
Odinshane - (Phalaropus lobatus)1812452782019-01-29
Rød Glente - (Milvus milvus)1802726572019-03-20
Thorshane - (Phalaropus fulicarius)1792838292019-05-05
Vandstær - (Cinclus cinclus)1762140312019-04-24
Skarv - (Phalacrocorax carbo)1752303812019-02-07
Sortstrubet Drossel - (Turdus atrogularis)1713691412017-02-10
Brushane - (Calidris pugnax)1702195842018-07-29
Fiskeørn - (Pandion haliaetus)1702827772019-04-04
Havterne - (Sterna paradisaea)1692404952018-08-01
Ederfugl - (Somateria mollissima)1682172012019-05-11
Duehøg - (Accipiter gentilis)1662656662019-04-24
Fjordterne - (Sterna hirundo)1652366492019-05-17
Skægmejse - (Panurus biarmicus)1652345912019-04-27
Ismåge - (Pagophila eburnea)1643336402018-05-23
Spurveugle - (Glaucidium passerinum)1633003152019-03-09
Sortgrå Ryle - (Calidris maritima)1612130922019-02-05
Islandsk Ryle - (Calidris canutus)1602260272018-09-27
Silkehale - (Bombycilla garrulus)1582209952019-04-17
Mosehornugle - (Asio flammeus)1572673462019-03-23
Hærfugl - (Upupa epops)1572048132019-05-02
Dværgmåge - (Hydrocoloeus minutus)1572319242019-03-23
Lærkefalk - (Falco subbuteo)1562628642019-05-11
Husrødstjert - (Phoenicurus ochruros)1532039292019-05-02
Stor Skallesluger - (Mergus merganser)1531830852019-04-06
Nonnestenpikker - (Oenanthe pleschanka)1522543782018-10-30
Sule - (Morus bassanus)1522025302019-03-07
Knortegås - (Branta bernicla)1522182892019-02-01
Stor Skrigeørn - (Clanga clanga)1513480782019-04-27
Sortstrubet Bynkefugl - (Saxicola torquatus)1512082382019-05-21
Gåsegrib - (Gyps fulvus)1502202122018-11-29
Hvidsisken - (Acanthis hornemanni)1492461782018-03-27
Ørkenstenpikker - (Oenanthe deserti)1482495872019-02-10
Stylteløber - (Himantopus himantopus)1472166342019-05-09
Fiskehejre - (Ardea cinerea)1442030692018-11-01
Pomeransfugl - (Charadrius morinellus)1442135872019-05-24
Skærpiber - (Anthus petrosus)1412043452019-03-21
Stær - (Sturnus vulgaris)1402061242019-05-03
Snespurv - (Plectrophenax nivalis)1391871132019-03-04
Hættemåge - (Chroicocephalus ridibundus)1391925072019-03-15
Mallemuk - (Fulmarus glacialis)1382077182018-11-09
Toplærke - (Galerida cristata)1381908532018-12-31
Lapugle - (Strix nebulosa)1382202722019-05-21
Biæder - (Merops apiaster)1362041102019-05-09
Stor Korsnæb - (Loxia pytyopsittacus)1362025312019-05-21
Sølvhejre - (Ardea alba)1361849912019-05-05
Dobbeltbekkasin - (Gallinago gallinago)1362149102019-05-21
Rødben - (Tringa totanus)1361931162019-05-19
Rødstjert - (Phoenicurus phoenicurus)1361866952019-04-08
Sort Glente - (Milvus migrans)1352261332019-03-09
Sabinemåge - (Xema sabini)1352619462018-12-26
Hvinand - (Bucephala clangula)1341711832019-05-16
Citronvipstjert - (Motacilla citreola)1342365932018-09-10
Sangsvane - (Cygnus cygnus)1331835332019-01-12
Dværgryle - (Calidris minuta)1332044232018-10-14
Hvidvinget Terne - (Chlidonias leucopterus)1322175792018-08-17
Blåstjert - (Tarsiger cyanurus)1312548392018-09-26
Silkehejre - (Egretta garzetta)1301657492018-07-31
Stor Præstekrave - (Charadrius hiaticula)1301579562019-03-26
Gøg - (Cuculus canorus)1291879112018-09-11
Spætmejse - (Sitta europaea)1281825312019-04-21
Dværgfalk - (Falco columbarius)1272285142018-11-13
Ringnæbbet Måge - (Larus delawarensis)1262257872018-10-25
Almindelig Kjove - (Stercorarius parasiticus)1262096672018-12-10
Slangeørn - (Circaetus gallicus)1252557852019-01-23
Bjergpiber - (Anthus spinoletta)1252068762019-03-26
Sneugle - (Bubo scandiacus)1252912872018-03-05
Lille Fluesnapper - (Ficedula parva)1241926212018-10-30
Solsort - (Turdus merula)1241902622019-02-07
Halemejse - (Aegithalos caudatus)1231553452019-04-22
Stor Flagspætte - (Dendrocopos major)1231556592019-02-08
Kongeederfugl - (Somateria spectabilis)1231826872018-09-14
Ørnevåge - (Buteo rufinus)1232862002018-01-16
Bjerglærke - (Eremophila alpestris)1221478422019-02-19
Bogfinke - (Fringilla coelebs)1221761062019-05-16
Rødrygget Svale - (Cecropis daurica)1211946792019-05-19
Rødhals - (Erithacus rubecula)1211679292019-04-21
Middelhavsstenpikker - (Oenanthe hispanica)1201667182019-02-06
Skestork - (Platalea leucorodia)1201786442019-04-26
Rosenstær - (Pastor roseus)1202216902018-11-15
Lille Lappedykker - (Tachybaptus ruficollis)1201510472019-05-24
Rødtoppet Fuglekonge - (Regulus ignicapilla)1181635952019-03-04
Skovhornugle - (Asio otus)1181850392019-02-10
Islom - (Gavia immer)1182245872018-11-28
Hvid Stork - (Ciconia ciconia)1181733042019-01-10
Gærdesmutte - (Troglodytes troglodytes)1171588582019-03-21
Dompap - (Pyrrhula pyrrhula)1161686862019-05-17
Dværgværling - (Emberiza pusilla)1161934562018-11-23
Høgesanger - (Sylvia nisoria)1161741142018-12-12
Tyknæbbet Dværgryle - (Calidris pusilla)1162272402017-11-09
Sibirisk Hjejle - (Pluvialis fulva)1162515592018-01-26
Stribet Ryle - (Calidris melanotos)1162173522018-05-16
Hvidskægget Terne - (Chlidonias hybrida)1151690992018-12-12
Tornsanger - (Sylvia communis)1151530032019-05-24
Hvidbrynet Løvsanger - (Phylloscopus inornatus)1151923642019-03-01
Lille Flagspætte - (Dryobates minor)1141490012019-05-02
Nathejre - (Nycticorax nycticorax)1141897052018-10-24
Svartbag - (Larus marinus)1131808852019-02-25
Kohejre - (Bubulcus ibis)1131493502019-02-08
Tinksmed - (Tringa glareola)1121703722019-05-17
Engpiber - (Anthus pratensis)1121625352018-07-23
Nordisk Lappedykker - (Podiceps auritus)1111572112019-04-10
Gråkrage - (Corvus cornix)1111509442019-05-03
Lille Kobbersneppe - (Limosa lapponica)1111604622018-08-14
Hvidskægget Sanger - (Sylvia cantillans)1111816612018-10-31
Stillits - (Carduelis carduelis)1101714342019-05-12
Gråstrubet Lappedykker - (Podiceps grisegena)1091480972019-03-24
Buskrørsanger - (Acrocephalus dumetorum)1092085632018-09-25
Lille Kjove - (Stercorarius longicaudus)1091943432018-10-26
Rørdrum - (Botaurus stellaris)1091963442018-09-25
Rovterne - (Hydroprogne caspia)1081491222019-05-11
Blishøne - (Fulica atra)1081316682019-05-03
Storspove - (Numenius arquata)1071388972019-04-17
Krognæb - (Pinicola enucleator)1072521712018-08-21
Knarand - (Mareca strepera)1061493192018-06-02
Isabellastenpikker - (Oenanthe isabellina)1061588342018-10-20
Bramgås - (Branta leucopsis)1061455792019-03-05
Lille Skrigeørn - (Clanga pomarina)1062217162018-12-14
Storkjove - (Stercorarius skua)1061642532018-10-30
Lunde - (Fratercula arctica)1061672202017-08-13
Sortterne - (Chlidonias niger)1061597082019-05-02
Stormmåge - (Larus canus)1061733292019-03-08
Lomvie - (Uria aalge)1051329082019-02-25
Natugle - (Strix aluco)1051580952019-02-22
Gråspurv - (Passer domesticus)1051564102018-02-23
Ride - (Rissa tridactyla)1041510222019-02-21
Krumnæbbet Ryle - (Calidris ferruginea)1041525422018-09-22
Strandskade - (Haematopus ostralegus)1041298772019-05-17
Stenvender - (Arenaria interpres)1041303392019-02-02
Rødvinget Braksvale - (Glareola pratincola)1041595432018-08-24
Kejserørn - (Aquila heliaca)1042043662019-03-23
Rosenmåge - (Rhodostethia rosea)1032324102018-08-28
Skovskade - (Garrulus glandarius)1031263062019-05-17
Kirkeugle - (Athene noctua)1021665052019-01-21
Broget Fluesnapper - (Ficedula hypoleuca)1021357932019-01-07
Toppet Lappedykker - (Podiceps cristatus)1021335502019-05-11
Blisgås - (Anser albifrons)1021625502019-04-26
Sjagger - (Turdus pilaris)1021633332019-01-28
Halsbåndstroldand - (Aythya collaris)1021571902018-12-20
Lille Præstekrave - (Charadrius dubius)1021310252019-04-30
Knopsvane - (Cygnus olor)1011382452018-10-14
Hjejle - (Pluvialis apricaria)1011460792019-01-26
Bynkefugl - (Saxicola rubetra)1011346802019-05-24
Dværgterne - (Sternula albifrons)1011362902018-09-05
Troldand - (Aythya fuligula)1001426132019-05-17
Mursejler - (Apus apus)1001633422019-03-08
Alk - (Alca torda)991387012019-02-26
Mudderklire - (Actitis hypoleucos)991257612019-03-24
Gråvinget Måge - (Larus glaucescens)992029232013-02-28
Grågås - (Anser anser)981458462019-04-29
Dværgørn - (Hieraaetus pennatus)981786732019-05-17
Vibe - (Vanellus vanellus)981381612019-04-26
Sanglærke - (Alauda arvensis)981360542019-03-05
Karmindompap - (Carpodacus erythrinus)981486852018-08-08
Tophejre - (Ardeola ralloides)981531182018-09-20
Stor Gråsisken - (Acanthis flammea)981516012018-03-29
Bomlærke - (Emberiza calandra)971356062018-06-24
Blåmejse - (Cyanistes caeruleus)971424702018-11-29
Grønsisken - (Spinus spinus)971293582019-05-19
Prærieløber - (Calidris subruficollis)971876592017-10-15
Temmincksryle - (Calidris temminckii)971597112019-05-20
Bonapartemåge - (Chroicocephalus philadelphia)961597032018-08-20
Sort Stork - (Ciconia nigra)961540032018-09-25
Vandrikse - (Rallus aquaticus)951321892019-02-17
Ravn - (Corvus corax)941310772019-02-21
Fuglekonge - (Regulus regulus)941221262019-05-03
Tejst - (Cepphus grylle)931097892018-11-12
Gråand - (Anas platyrhynchos)931338932019-05-16
Vendehals - (Jynx torquilla)931414982018-05-12
Splitterne - (Thalasseus sandvicensis)931367372019-05-17
Lille Korsnæb - (Loxia curvirostra)931347712019-01-17
Hvidvinget Korsnæb - (Loxia leucoptera)921483172017-07-30
Sort Ibis - (Plegadis falcinellus)921507552019-05-16
Ellekrage - (Coracias garrulus)921531492019-05-09
Krikand - (Anas crecca)921310102019-04-15
Rødhovedet Tornskade - (Lanius senator)921534432018-08-09
Hvid Pelikan - (Pelecanus onocrotalus)921446842015-12-31
Kvækerfinke - (Fringilla montifringilla)921297162019-05-21
Stor Tornskade - (Lanius excubitor)911494942019-04-11
Lille Bjergand - (Aythya affinis)911652762019-02-21
Løvsanger - (Phylloscopus trochilus)901310472019-04-22
Hætteværling - (Emberiza melanocephala)901592622017-06-10
Allike - (Corvus monedula)901315312019-01-25
Hvidklire - (Tringa nebularia)901206382018-09-11
Lille Skallesluger - (Mergellus albellus)891447462019-02-04
Hvidøjet And - (Aythya nyroca)891791052019-04-10
Gulspurv - (Emberiza citrinella)891264402019-04-29
Skeand - (Spatula clypeata)891258862018-12-15
Sortklire - (Tringa erythropus)891184762019-05-20
Purpurhejre - (Ardea purpurea)881332372018-04-13
Blå Glente - (Elanus caeruleus)881555432019-05-24
Agerhøne - (Perdix perdix)881177332018-11-14
Damklire - (Tringa stagnatilis)871610862018-05-08
Rødstrubet Lom - (Gavia stellata)871357952018-09-04
Småspove - (Numenius phaeopus)861352452018-12-03
Hvidbrystet Præstekrave - (Charadrius alexandrinus)861296312018-01-29
 
Ubestemte / Unidentified
Sølvmåge / Amerikansk Sølvmåge sp. - (Larus argentatus / Larus smithsonianus sp.)861549392012-09-14
 
Arter / Species
Rødhovedet And - (Netta rufina)861089842019-05-11
Bjergvipstjert - (Motacilla cinerea)851179702019-03-26
Træløber - (Certhia familiaris)841202992018-07-18
Lattermåge - (Leucophaeus atricilla)841285982018-12-21
Amerikansk Pibeand - (Mareca americana)841469922019-05-17
Lapværling - (Calcarius lapponicus)841437332019-02-01
Rørspurv - (Emberiza schoeniclus)831179802019-04-29
Sortbrynet Albatros - (Thalassarche melanophris)831517442018-11-16
Nøddekrige - (Nucifraga caryocatactes)831359322019-01-11
Hvidhalset Fluesnapper - (Ficedula albicollis)831262162019-05-11
Toppet Skallesluger - (Mergus serrator)831181072019-03-24
Strandhjejle - (Pluvialis squatarola)831108772019-01-26
Kærløber - (Calidris falcinellus)821451372019-05-24
Søkonge - (Alle alle)821581902015-11-01
Grønirisk - (Chloris chloris)821193182018-11-05
Urfugl - (Tetrao tetrix)821083532019-05-21
Sibirisk Bynkefugl - (Saxicola maurus)821497072017-02-14
Sivsanger - (Acrocephalus schoenobaenus)811115372019-03-24
Stellersand - (Polysticta stelleri)811492732018-04-17
Grå Fluesnapper - (Muscicapa striata)801088012018-12-14
Havlit - (Clangula hyemalis)801198082018-11-20
Gærdesanger - (Sylvia curruca)801212292019-05-05
Lille Tårnfalk - (Falco naumanni)791341472019-03-07
Ørkendompap - (Bucanetes githagineus)791430882018-09-10
Østlig Turteldue - (Streptopelia orientalis)791423452019-04-08
Kernebider - (Coccothraustes coccothraustes)791184462019-03-15
Sorthalset Lappedykker - (Podiceps nigricollis)781107302019-04-01
Stor Flamingo - (Phoenicopterus roseus)78975952019-05-20
Amerikansk Sølvmåge - (Larus smithsonianus)781313102017-02-15
Gråsejler - (Apus pallidus)771538702018-11-18
Triel - (Burhinus oedicnemus)771485342019-04-26
Sorthovedet Sanger - (Sylvia melanocephala)771094602018-10-31
Bjergirisk - (Linaria flavirostris)771229472018-06-15
Mongolsk Præstekrave - (Charadrius mongolus)761492442016-05-07
Perleugle - (Aegolius funereus)761704742018-03-23
Audouinsmåge - (Ichthyaetus audouinii)761258042017-11-23
Atlingand - (Spatula querquedula)751106152019-05-21
Rødstrubet Piber - (Anthus cervinus)751128752018-09-26
Bjergand - (Aythya marila)751164202018-10-03
Munk - (Sylvia atricapilla)74926542019-05-16
Fuglekongesanger - (Phylloscopus proregulus)741279772018-11-21
Storpiber - (Anthus richardi)741299202019-02-08
Sortand - (Melanitta nigra)741223182019-01-09
Rosenbrystet Tornskade - (Lanius minor)741405172018-09-27
Jernspurv - (Prunella modularis)731049032018-05-30
Korttået Lærke - (Calandrella brachydactyla)731215532018-08-27
Hedepiber - (Anthus rubescens)731173032019-03-07
Ørkenpræstekrave - (Charadrius leschenaultii)731167352018-09-27
Tornirisk - (Linaria cannabina)731087992019-05-16
Vindrossel - (Turdus iliacus)721163512019-04-11
Ådselgrib - (Neophron percnopterus)721075352018-11-14
Sibirisk Jernspurv - (Prunella montanella)72900962018-07-13
Alpejernspurv - (Prunella collaris)721398232019-04-21
Pibeand - (Mareca penelope)721114882019-01-16
Sortstrubet Lom - (Gavia arctica)711226332018-12-11
Rørsanger - (Acrocephalus scirpaceus)711095262018-08-11
Hvidrygget Ryle - (Calidris fuscicollis)711428082019-05-24
Klyde - (Recurvirostra avosetta)71948262018-11-05
Sumpmejse - (Poecile palustris)701029252019-03-05
Østlig Hvepsevåge - (Pernis ptilorhyncus)701084642019-04-22
Hvidnæbbet Lom - (Gavia adamsii)701186692018-12-10
Gravand - (Tadorna tadorna)69883152019-05-20
Svaleklire - (Tringa ochropus)691076722018-09-09
Tajgapiber - (Anthus hodgsoni)691077142019-03-22
Dværghejre - (Ixobrychus minutus)691092792019-03-07
Mellemkjove - (Stercorarius pomarinus)681258172016-07-30
Bairdsryle - (Calidris bairdii)681531012017-09-28
Munkegrib - (Aegypius monachus)681170342019-01-10
Strømand - (Histrionicus histrionicus)68940972018-10-25
Tjur - (Tetrao urogallus)671021662018-11-02
Hvidkronet Stenpikker - (Oenanthe leucopyga)671259062018-11-09
Canadagås - (Branta canadensis)671000702019-05-11
Sortmejse - (Periparus ater)67889312018-10-05
Husskade - (Pica pica)67916002018-11-30
Ringdue - (Columba palumbus)66969622019-01-05
Lammegrib - (Gypaetus barbatus)661200512019-01-23
Natravn - (Caprimulgus europaeus)661083802018-05-28
Langhalet Tornskade - (Lanius schach)661387992017-10-16
Terekklire - (Xenus cinereus)651201912018-10-09
Tredækker - (Gallinago media)651284542015-09-09
Gråfisker - (Ceryle rudis)65840322018-08-20
Grøn Biæder - (Merops persicus)65986222019-04-11
Grønbenet Rørhøne - (Gallinula chloropus)65874022019-01-30
Nordsanger - (Phylloscopus borealis)651220052019-02-26
Musvit - (Parus major)65995112018-10-30
Lundsanger - (Phylloscopus trochiloides)651245372017-06-22
Ensfarvet Stær - (Sturnus unicolor)651390042018-03-26
Græshoppesanger - (Locustella naevia)651042512019-05-17
Gulgrå Værling - (Emberiza cineracea)641290842015-06-17
Blådrossel - (Monticola solitarius)64733512018-10-30
Rovørn - (Aquila rapax)641116692017-04-10
Lille Grøn Biæder - (Merops orientalis)64863152019-01-21
Misteldrossel - (Turdus viscivorus)64996772018-10-14
Lille Rørsanger - (Acrocephalus agricola)641297632019-05-24
Tyndnæbbet Måge - (Chroicocephalus genei)64994092019-01-17
Fasan - (Phasianus colchicus)63904182019-04-30
Rustværling - (Emberiza caesia)63845492018-09-07
Digesvale - (Riparia riparia)631009992018-05-28
Høgeørn - (Aquila fasciata)631407452019-03-11
Stor Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus ichthyaetus)621169592018-10-26
Fjeldrype - (Lagopus muta)62852762018-08-23
Dværggås - (Anser erythropus)621011912019-05-17
Taffeland - (Aythya ferina)62891812018-08-27
Hortulan - (Emberiza hortulana)621039932018-08-06
Sydlig Stor Tornskade - (Lanius meridionalis)62822552019-04-26
Amerikansk Krikand - (Anas carolinensis)611109912019-02-25
Sultanhøne - (Porphyrio porphyrio)61628662019-02-20
Amerikansk Sortand - (Melanitta americana)611437662019-04-05
Sandterne - (Gelochelidon nilotica)61904532019-05-09
Isabellatornskade - (Lanius isabellinus)611022852019-03-23
Ringdrossel - (Turdus torquatus)60994622019-04-24
Skovspurv - (Passer montanus)60815482018-12-15
Plettet Mudderklire - (Actitis macularius)601283252019-03-05
Rødhalset Gås - (Branta ruficollis)601227212019-02-08
Inuitmåge - (Larus thayeri)601347522016-05-11
Kærsanger - (Acrocephalus palustris)60970512019-01-12
Atlantisk Skråpe - (Calonectris borealis)591073152018-08-11
Pungmejse - (Remiz pendulinus)59925432019-05-16
Topmejse - (Lophophanes cristatus)59859132018-07-10
Brun Tornskade - (Lanius cristatus)591001392019-02-08
Drosselrørsanger - (Acrocephalus arundinaceus)59915692018-06-27
Skovsanger - (Phylloscopus sibilatrix)59925162019-05-17
Bysvale - (Delichon urbicum)58807692018-09-04
Nattergal - (Luscinia luscinia)58905402018-08-08
Skadegøg - (Clamator glandarius)581226202018-08-19
Pibesvane - (Cygnus columbianus)58812342019-02-05
Langnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus scolopaceus)581246162019-05-24
Revhejre - (Egretta gularis)57688932019-02-17
Flodsanger - (Locustella fluviatilis)57862212018-06-15
Nilgås - (Alopochen aegyptiaca)56870582018-06-02
Spidsand - (Anas acuta)56810902018-09-05
Turteldue - (Streptopelia turtur)55869512019-04-26
Asiatisk Ørkensanger - (Sylvia nana)55802102019-04-11
Skovpiber - (Anthus trivialis)55829722018-06-02
Amerikansk Hjejle - (Pluvialis dominica)551071792018-05-18
Kortnæbbet Gås - (Anser brachyrhynchus)55947782019-04-11
Korttået Træløber - (Certhia brachydactyla)54894112019-02-20
Markpiber - (Anthus campestris)54876992018-09-20
Brun Løvsanger - (Phylloscopus fuscatus)541079752019-04-03
Sortspætte - (Dryocopus martius)53957112019-02-08
Palmedue - (Spilopelia senegalensis)53612922017-12-05
Mangrovehejre - (Butorides striatus)52557782019-04-08
Sydlig Nattergal - (Luscinia megarhynchos)52839512018-06-02
Klippeværling - (Emberiza cia)52945592018-04-30
Rustand - (Tadorna ferruginea)52837402019-04-11
Amerikansk Dværgryle - (Calidris minutilla)52778252015-07-10
Jomfrutrane - (Anthropoides virgo)511018482016-12-12
Rødhalset Ryle - (Calidris ruficollis)50936722019-05-16
Kanarisk Piber - (Anthus berthelotii)50601112018-01-09
Sangdrossel - (Turdus philomelos)50806722018-06-06
Spansk Spurv - (Passer hispaniolensis)50669602018-08-09
Hedelærke - (Lullula arborea)50862632018-05-03
Grønspætte - (Picus viridis)50784252019-04-15
Prærietrane - (Grus canadensis)49925842018-10-11
Tundrasædgås - (Anser serrirostris)49875042019-04-30
Tyrkerdue - (Streptopelia decaocto)49700942018-04-13
Gulbug - (Hippolais icterina)49767952018-09-12
Brilleand - (Melanitta perspicillata)49915852018-02-23
Rubinnattergal - (Calliope calliope)48978212019-03-26
Lille Gråsisken - (Acanthis cabaret)48875442018-06-02
Vandredrossel - (Turdus migratorius)48670532017-01-20
Amurfalk - (Falco amurensis)481013062017-12-08
Eleonorafalk - (Falco eleonorae)481045912018-09-04
Stortrappe - (Otis tarda)47885372018-08-06
Gulirisk - (Serinus serinus)47849432017-07-14
Himalayasanger - (Phylloscopus humei)47976502018-02-25
Fløjlsand - (Melanitta fusca)47738112019-04-08
Hættegrib - (Necrosyrtes monachus)47525442018-02-22
Enkeltbekkasin - (Lymnocryptes minimus)47869302019-02-01
Blåvinget And - (Spatula discors)47911862019-05-03
Smyrnaisfugl - (Halcyon smyrnensis)46565862018-10-21
Alpesejler - (Tachymarptis melba)46711962018-12-14
 
Ubestemte / Unidentified
Måge sp. - (Larus sp.)46879112018-02-22
 
Arter / Species
Murløber - (Tichodroma muraria)46708182019-01-02
Afrikansk Flodørn - (Haliaeetus vocifer)46615902016-06-21
Hellig Ibis - (Threskiornis aethiopicus)46564732017-12-31
Hvidhovedet Havørn - (Haliaeetus leucocephalus)46659682018-08-21
Hvidhals - (Irania gutturalis)46670852016-02-02
Mongolsk Piber - (Anthus godlewskii)46833512018-11-20
Slagugle - (Strix uralensis)45790392016-06-17
Lannerfalk - (Falco biarmicus)45820942017-06-07
Brundrossel - (Turdus eunomus)45879712017-09-18
Amerikansk Præstekrave - (Charadrius semipalmatus)45745052016-11-22
Råge - (Corvus frugilegus)45699422018-03-26
Sporevibe - (Vanellus spinosus)45518322017-10-16
Sodfarvet Skråpe - (Ardenna grisea)45882382018-09-27
Lille Gulben - (Tringa flavipes)44670762019-05-17
Hvidkronet Spurv - (Zonotrichia leucophrys)44555542016-06-09
Pileværling - (Emberiza rustica)44906332018-03-28
Kongeterne - (Thalasseus maxima)44636622019-03-05
Sortbrun And - (Anas rubripes)43765712017-04-17
Kamblishøne - (Fulica cristata)43485692019-01-18
Bjergrødstjert - (Phoenicurus erythrogastrus)43625632019-04-04
Havesanger - (Sylvia borin)43739142018-08-14
Storskråpe - (Ardenna gravis)43893492018-08-11
Armensk Måge - (Larus armenicus)43632172018-05-15
Øregrib - (Torgos tracheliotus)43684332017-03-04
Pragtfregatfugl - (Fregata magnificens)42579042019-01-30
Myrtesanger - (Setophaga coronata)42592532018-01-18
Mandarinand - (Aix galericulata)42636482019-05-11
Sortvinget Braksvale - (Glareola nordmanni)42917842018-11-27
Alaskaryle - (Calidris mauri)42668292019-02-15
Sortstrubet Sanger - (Sylvia rueppelli)42715392017-06-17
Bergiusterne - (Thalasseus bergii)42507322018-12-13
Lille Gulbug - (Iduna caligata)42814362019-03-28
Spansk Kejserørn - (Aquila adalberti)42643062019-05-09
Masketornskade - (Lanius nubicus)41567592018-09-07
Fyrremejse - (Poecile montanus)41675222018-06-24
Lavskrige - (Perisoreus infaustus)41609512017-05-16
Krabbehejre - (Butorides virescens)41572222019-01-08
Skovsneppe - (Scolopax rusticola)41816602018-04-06
Slagfalk - (Falco cherrug)41912152018-11-24
Blåkronet Ellekrage - (Coracias benghalensis)40603962019-03-12
Amerikansk Fløjlsand - (Melanitta deglandi)40898452018-10-19
Polarlomvie - (Uria lomvia)40640952018-10-24
Spottesanger - (Hippolais polyglotta)40867882013-08-22
Krøltoppet Pelikan - (Pelecanus crispus)40888742016-02-09
Sørgedue - (Zenaida macroura)40614162016-07-07
Shikra - (Accipiter badius)39523352018-06-03
Ørkenløber - (Cursorius cursor)39566812019-04-11
Rosenterne - (Sterna dougallii)39760712016-08-05
Sumpvibe - (Vanellus leucurus)39663142017-04-20
 
Ubestemte / Unidentified
Hætteværling / Brunhovedet Værling ? - (Emberiza bruniceps / melanocephala)39771952003-08-17
 
Arter / Species
Schwarz' Løvsanger - (Phylloscopus schwarzi)38674862017-11-10
Theklalærke - (Galerida theklae)38478122016-07-10
Dalrype - (Lagopus lagopus)38532772016-08-03
Afrikansk Skovstork - (Mycteria ibis)38413032018-06-01
Stendrossel - (Monticola saxatilis)38719342018-05-19
Willet - (Tringa semipalmatus)38512852019-01-18
Cistussanger - (Cisticola juncidis)38533942018-09-02
Klippedue - (Columba livia)37488332018-11-15
Maina - (Acridotheres tristis)37439152018-12-13
Slørugle - (Tyto alba)37905422018-01-24
Spidshalet Ryle - (Calidris acuminata)37806432017-07-05
Rødvinget Trupial - (Agelaius phoeniceus)37420702017-09-13
Snehejre - (Egretta thula)37446472019-03-30
Gøglerørn - (Terathopius ecaudatus)37562332019-03-17
Blåskade - (Cyanopica cooki)36540712018-01-29
Brillesanger - (Sylvia conspicillata)36450102018-07-04
Amerikansk Svømmesneppe - (Phalaropus tricolor)36693792015-11-09
Indisk Gås - (Anser indicus)36451862018-11-09
Namaquadue - (Oena capensis)36508972019-03-06
Hvidstrubet Spurv - (Zonotrichia albicollis)36708092018-05-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Gråmåge - (Larus argentatus x Larus hyperboreus)36499882017-04-01
 
Arter / Species
Kanarisk Blåmejse - (Cyanistes teneriffae)36420282018-07-18
Lille Flamingo - (Phoenicopterus minor)36447272018-09-10
Kalanderlærke - (Melanocorypha calandra)36548282018-04-30
Alpekrage - (Pyrrhocorax pyrrhocorax)36467492015-10-22
Eremitibis - (Geronticus eremita)35484752015-10-16
Mellemflagspætte - (Dendrocoptes medius)35716362019-02-19
Kildire - (Charadrius vociferus)35407942018-06-10
Tajgafluesnapper - (Ficedula albicilla)35535042018-11-30
Stribet Græshoppesanger - (Locustella lanceolata)35787942016-12-11
Østlig Kalanderlærke - (Melanocorypha bimaculata)351017202010-07-12
Vandsanger - (Acrocephalus paludicola)35891252019-01-08
Klippesvale - (Ptyonoprogne rupestris)35622282018-03-22
Hærfuglelærke - (Alaemon alaudipes)35441362019-01-21
Stribet Sanger - (Setophaga striata)35781492018-03-21
Kanariefugl - (Serinus canaria)35499322018-01-04
Rødøjet Vireo - (Vireo olivaceus)35658932017-12-02
Sortkrage - (Corvus corone)35533692019-04-03
Tangmåge - (Larus dominicanus)34528892019-05-03
Nordlig Spottedrossel - (Mimus polyglottos)34480972018-10-11
Alpeallike - (Pyrrhocorax graculus)34405012019-04-22
Tenerife Blå Bogfinke - (Fringilla teydea)34411822019-04-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Troldand - (Aythya ferina x Aythya fuligula)34533732019-04-21
 
Arter / Species
Alexanderparakit - (Psittacula krameri)34437852017-02-02
Amerikansk Tårnfalk - (Falco sparverius)34603262016-07-04
Krabbeæder - (Dromas ardeola)34520892018-11-26
Trænattergal - (Cercotrichas galactotes)34491402015-07-23
Steppevibe - (Vanellus gregarius)34722172017-08-13
Mellemhejre - (Egretta intermedia)34399942019-03-01
Mørkøjet Junco - (Junco hyemalis)34452192018-03-21
Islandsk Hvinand - (Bucephala islandica)33530712017-02-02
Balearskråpe - (Puffinus mauretanicus)33684642018-08-11
Tyknæbbet Lappedykker - (Podilymbus podiceps)33472262017-07-25
Sorthvid Sanger - (Mniotilta varia)33430852017-08-30
Bjerghortulan - (Emberiza buchanani)33629032017-06-15
Stor Gulben - (Tringa melanoleuca)33408442018-02-12
Azurmejse - (Cyanistes cyanus)33690332018-06-11
Stillehavslom - (Gavia pacifica)32368592018-10-14
Dværgtrappe - (Tetrax tetrax)32551462018-05-19
Savisanger - (Locustella luscinioides)32599792018-05-28
Stor Maskevæver - (Ploceus cucullatus)32276992016-05-15
Marabustork - (Leptoptilos crumeniferus)32446762017-12-19
Snegås - (Anser caerulescens)32542232018-08-29
Hvidkindet Værling - (Emberiza leucocephalos)32625382016-11-06
Wilsons Stormsvale - (Oceanites oceanicus)32484592018-10-24
Sortstjert - (Oenanthe melanura)32349852019-02-10
Sangspurv - (Melospiza melodia)32379072016-05-13
Skifermåge - (Larus schistisagus)31426912017-12-12
Kaffersejler - (Apus caffer)31378772018-02-01
Rüppells Grib - (Gyps rueppellii)31470762018-01-06
Gråhovedet Måge - (Chroicocephalus cirrocephalus)31467022018-06-01
Langtået Ryle - (Calidris subminuta)31534772013-11-08
Olivenskovdrossel - (Catharus ustulatus)31543802018-11-12
Gulkronet Nathejre - (Nyctanassa violacea)31410032018-12-23
Orientsejler - (Apus pacificus)31810702018-01-16
Stor Blåhejre - (Ardea herodias)31405622017-07-08
Lille Sejler - (Apus affinis)31507362018-08-11
Bleg Gulbug - (Iduna pallida)31565092018-08-06
Stenspurv - (Petronia petronia)30382272015-02-04
Ørkenbjerglærke - (Eremophila bilopha)30348522019-04-13
Rødehavsmåge - (Ichthyaetus leucophthalmus)30464082016-06-06
Bøffeland - (Bucephala albeola)30590302019-02-21
Stor Hornugle - (Bubo bubo)30682182019-01-10
Huldue - (Columba oenas)30535012019-01-22
Hvidrygget Flagspætte - (Dendrocopos leucotos)30447992018-02-20
Tristan Albatros - (Diomedea dabbenena)30520692018-11-28
Stor Rosenfinke - (Carpodacus rubicilla)30488012016-06-09
Dværgskarv - (Microcarbo pygmeus)30413302018-08-29
Tundrapiber - (Anthus gustavi)29581552011-10-24
Louisianahejre - (Egretta tricolor)29437382019-02-19
Almindelig Skråpe - (Puffinus puffinus)29625492015-07-05
Hvidrygget Stenpikker - (Oenanthe finschii)29432182018-05-24
Lille Sanglærke - (Alauda gulgula)29425592016-12-13
Østlig Kronsanger - (Phylloscopus coronatus)29566712019-03-12
Iberisk Gransanger - (Phylloscopus ibericus)29528442018-09-22
Snefinke - (Montifringilla nivalis)29418432018-03-18
Eremitdrossel - (Catharus guttatus)29464522019-02-01
Krüpers Spætmejse - (Sitta krueperi)29384352017-06-17
Skyggehejre - (Egretta ardesiaca)28388662017-06-03
Præriemåge - (Leucophaeus pipixcan)28544882015-01-18
Cettisanger - (Cettia cetti)28356192017-09-26
Bartramsklire - (Bartramia longicauda)28557132015-11-09
Rosapelikan - (Pelecanus rufescens)28371592018-06-29
Skeryle - (Eurynorhynchus pygmeus)28619232015-11-05
Rosasanger - (Sylvia mystacea)28393612019-04-01
Savannahspurv - (Passerculus sandwichensis)28366022015-01-23
Lille Rørvagtel - (Porzana parva)28459802018-09-20
Hvidhalet Tropikfugl - (Phaethon lepturus)28322652018-04-05
Dværglærke - (Calandrella rufescens)28371282018-03-13
Dværghornugle - (Otus scops)28492552015-10-28
Sardinsk Sanger - (Sylvia sarda)27651032016-07-17
Brun Sule - (Sula leucogaster)27376322017-08-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Canadagås - (Anser anser x Branta canadensis)27410892018-08-21
 
Arter / Species
Lille Ørkenlærke - (Ammomanes cincturus)27310702018-07-04
Lille Stormsvale - (Hydrobates pelagicus)27535062016-08-10
Sort Trænattergal - (Cercotrichas podobe)27341662019-04-21
Amerikansk Blishøne - (Fulica americana)27356212016-02-25
Brunhovedet Måge - (Chroicocephalus brunnicephalus)27328592018-12-01
Aztekerterne - (Thalasseus elegans)27609172017-07-08
Gul Sanger - (Setophaga aestiva)27369822015-09-23
Brunhovedet Værling - (Emberiza bruniceps)27487702014-07-24
Gulbrynet Værling - (Emberiza chrysophrys)27452272019-05-19
Stor Stormsvale - (Oceanodroma leucorhoa)27752722018-09-25
Tyknæbbet Lærke - (Ramphocoris clotbey)27333162017-12-10
Broget Krage - (Corvus albus)27343282018-03-16
Prærieterne - (Sterna forsteri)26398592015-06-22
Gærdeværling - (Emberiza cirlus)26429292015-09-22
Perlehøne - (Numida meleagris)26258152018-01-20
Stribet Dværghornugle - (Otus brucei)26319262019-02-12
Plettet Rørvagtel - (Porzana porzana)26432602019-04-30
Bengalterne - (Thalasseus bengalensis)26363282018-08-25
Steppehøne - (Syrrhaptes paradoxus)26496862013-06-04
Kaspisk Præstekrave - (Charadrius asiaticus)26356932019-02-10
Diademrødstjert - (Phoenicurus moussieri)26380922018-07-23
Brudeand - (Aix sponsa)26402492013-10-03
Rødhøne - (Alectoris rufa)26388532017-01-19
Broget Riksesneppe - (Rostratula benghalensis)26400322017-07-04
Brun Fluesnapper - (Muscicapa dauurica)26410932019-02-26
Palæstinasolfugl - (Cinnyris osea)26325192018-11-08
Gråhovedet Isfugl - (Halcyon leucocephala)26295292019-02-17
Ørkenlærke - (Ammomanes deserti)26363362018-09-20
Amerikansk Saksnæb - (Rynchops niger)26347152019-03-05
Langnæbbet Piber - (Anthus similis)26299292019-03-24
Indisk Vibe - (Vanellus indicus)26362532018-10-12
Berberstenpikker - (Oenanthe moesta)25304142018-01-08
Indigofinke - (Passerina cyanea)25554532015-10-18
Gråspætte - (Picus canus)25320632019-05-19
Marmorand - (Marmaronetta angustirostris)25301372016-08-24
Blåhejre - (Egretta caerulea)25313792015-05-17
Ørkenhøne - (Ammoperdix heyi)25287922018-01-22
Tamarisksanger - (Acrocephalus melanopogon)25395232016-06-24
Rødfodet Sule - (Sula sula)25320002017-01-12
Storryle - (Calidris tenuirostris)25440462019-05-20
Amerikansk Svartbag - (Larus occidentalis)25311312016-07-04
Kurdisk Stenpikker - (Oenanthe xanthoprymna)25353902016-06-06
Karmoisinfinke - (Rhodopechys sanguineus)24303962018-01-08
Purpursolfugl - (Cinnyris asiaticus)24269242018-11-08
Brun Fiskeugle - (Ketupa zeylonensis)24617332014-06-17
Hjelmskallesluger - (Lophodytes cucullatus)24455632019-04-10
Amerikansk Småspove - (Numenius hudsonicus)24318372019-02-17
Rosenbrystet Kernebider - (Pheucticus ludovicianus)24442782017-01-02
Plettet Sandhøne - (Pterocles senegallus)24250872017-04-12
Balkanhøg - (Accipiter brevipes)24441982018-05-14
Sortbuget Sandhøne - (Pterocles orientalis)24345132017-08-13
Rødnæbbet Tropikfugl - (Phaethon aethereus)23280452019-02-27
Sibirisk Rørspurv - (Emberiza pallasi)23296122019-05-19
Trådhalesvale - (Hirundo smithii)23249072017-12-01
Krokodillevogter - (Pluvianus aegyptius)23329772018-09-19
Ørkenspurv - (Passer simplex)23281832019-01-26
Rødpandet Irisk - (Serinus pusillus)23352902019-04-04
Masaistruds - (Struthio camelus)23312802016-11-19
Øreskarv - (Phalacrocorax auritus)23318882015-09-14
Sortisset Lærke - (Eremopterix nigriceps)23276912018-12-13
Hvidhovedet Skarveand - (Oxyura leucocephala)23281142018-03-26
Sibirisk Bekkasin - (Gallinago stenura)23366762019-04-13
Bæltestødfisker - (Megaceryle alcyon)23341062017-11-08
Gulstrube - (Geothlypis trichas)22267392017-01-22
Canadamåge - (Larus californicus)22226902015-02-02
Tretået Spætte - (Picoides tridactylus)22548962015-04-05
Amarant - (Lagonosticta senegala)22290422017-04-20
Kortnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus griseus)22332282015-07-10
Vinhejre - (Ardeola bacchus)22259282019-05-23
Cedersilkehale - (Bombycilla cedrorum)22322652015-12-02
Nordlig Vanddrossel - (Parkesia noveboracensis)22300482017-11-09
Sinai-karmindompap - (Carpodacus synoicus)22314372018-03-09
Guldspætte - (Colaptes auratus)22390082015-11-10
Sinkiangløvsanger - (Phylloscopus griseolus)22340992017-01-09
Østlig Mestersanger - (Sylvia crassirostris)22294982019-04-21
Balkanfluesnapper - (Ficedula semitorquata)22318492018-05-24
Ægæerskråpe - (Puffinus yelkouan)22342952017-12-30
Senegaltriel - (Burhinus senegalensis)22297582018-05-22
Kronet Sandhøne - (Pterocles coronatus)22222192018-07-23
Huskrage - (Corvus splendens)22310732018-01-27
Mossanger - (Setophaga palmarum)22255202017-10-28
Parulasanger - (Setophaga americana)21244612017-09-08
Gulddrossel - (Zoothera aurea)21525802019-05-19
Mørk Sanghøg - (Melierax metabates)21270792018-04-16
Citronsisken - (Carduelis citrinella)21339252015-05-20
Rødgumpet Bulbul - (Pycnonotus cafer)21240312018-04-09
Rishejre - (Ardeola grayii)21288222019-02-10
Orientbraksvale - (Glareola maldivarum)21460402014-03-12
Munkeparakit - (Myiopsitta monachus)21282382016-04-30
Ørkenravn - (Corvus ruficollis)21257652019-02-07
Klireryle - (Calidris himantopus)21336202016-05-21
Bobolink - (Dolichonyx oryzivorus)21274452017-11-16
Baltimoretrupial - (Icterus galbula)21252352019-02-06
Gråhovedet Værling - (Emberiza spodocephala)20319122017-10-14
Amerikansk Skarveand - (Oxyura jamaicensis)20339212017-04-28
Yndefuld Prinia - (Prinia gracilis)20264052019-01-04
Klippestenpikker - (Oenanthe lugens)20285202015-08-04
Brunbuget Sandhøne - (Pterocles exustus)20217982018-09-06
Berberhøne - (Alectoris barbara)20212992019-04-26
Dværgrørvagtel - (Porzana pusilla)20431882018-06-03
Pallas´ Havørn - (Haliaeetus leucoryphus)20330252015-11-03
Verreauxørn - (Aquila verreauxii)20356192019-01-04
Brilleterne - (Onychoprion anaethetus)20392242018-12-26
Gråstrubet Drossel - (Turdus obscurus)20278332018-03-05
Sodfarvet Måge - (Ichthyaetus hemprichii)20319452019-03-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråkrage x Sortkrage - (Corvus cornix x Corvus corone)20190082018-06-25
 
Arter / Species
Helenaastrild - (Estrilda astrild)20254392017-11-28
Trebåndet Præstekrave - (Charadrius tricollaris)20241642018-08-13
Goliathejre - (Ardea goliath)20243502018-11-20
Hættestenpikker - (Oenanthe monacha)20248822018-10-20
Spidshalet Petrel - (Bulweria bulwerii)20312962016-07-30
Lapmejse - (Poecile cinctus)19256012017-05-16
Brun Noddy - (Anous stolidus)19253442018-03-31
Kanarisk Bynkefugl - (Saxicola dacotiae)19243682018-08-09
Kanarisk Gransanger - (Phylloscopus canariensis)19248672018-01-12
Gulstrubet Stenspurv - (Gymnoris xanthocollis)19287532015-01-25
Dværgspove - (Numenius minutus)19391152019-05-23
Savanneellekrage - (Coracias abyssinicus)19227802018-03-13
Pirol - (Oriolus oriolus)19458442017-05-19
Sorthovedet Hejre - (Ardea melanocephala)19243192017-10-17
Sydlig Kæmpestormfugl - (Macronectes giganteus)19248482016-04-05
Rørskarv - (Microcarbo africanus)19196962019-02-07
Engsnarre - (Crex crex)19390962018-06-10
Tristrams Sortstær - (Onychognathus tristramii)19253942019-01-29
Sorthalset Sanger - (Setophaga virens)19249392017-11-26
Brun Jernspurv - (Prunella fulvescens)19236692019-04-10
Balearsanger - (Sylvia balearica)19366422016-06-11
Klippespætmejse - (Sitta neumayer)19264702015-11-24
Præriesanger - (Setophaga discolor)18214332017-09-08
Sodfarvet Terne - (Onychoprion fuscatus)18203792019-02-21
Chukarhøne - (Alectoris chukar)18243372019-01-11
Kravetrappe - (Chlamydotis undulata)18219442018-08-09
Afghanstenpikker - (Oenanthe chrysopygia)18216302019-04-08
Østlig Klippespætmejse - (Sitta tephronota)18275662014-11-24
Syrisk Flagspætte - (Dendrocopos syriacus)18262612015-09-22
Brunsidet Sanger - (Setophaga pensylvanica)18212052018-12-23
Bjergløvsanger - (Phylloscopus bonelli)18381762018-05-30
Vegamåge - (Larus vegae)18200592013-03-31
Sortsvane - (Cygnus atratus)18231382019-05-16
Sort Bynkefugl - (Saxicola caprata)18266542014-04-06
Kittlitz' Præstekrave - (Charadrius pecuarius)18245152018-01-16
Hvidkindet Terne - (Sterna repressa)18230212015-04-08
Afrikansk Vipstjert - (Motacilla aguimp)18215212018-05-06
Bjerggransanger - (Phylloscopus sindianus)18264502014-08-11
Gulbuget Saftspætte - (Sphyrapicus varius)18275102018-09-06
Berberbulbul - (Pycnonotus barbatus)18200752019-01-26
Korthalet Ravn - (Corvus rhipidurus)17195892018-10-27
Sibirisk Gråklire - (Tringa brevipes)17248552017-08-30
Bjergrubinnattergal - (Luscinia pectoralis)17304492013-10-12
Balkanløvsanger - (Phylloscopus orientalis)17257372017-04-20
Sortstrubet Jernspurv - (Prunella atrogularis)17341472017-12-04
Tyrrhensk Fluesnapper - (Muscicapa tyrrhenica)17138862018-07-03
Levantbulbul - (Pycnonotus xanthopygos)17122622018-12-07
Sort Frankolin - (Francolinus francolinus)17238252016-05-16
Vagtel - (Coturnix coturnix)17373992016-06-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Troldand x Bjergand - (Aythya fuligula x Aythya marila)17299402009-04-12
 
Arter / Species
Tigerfinke - (Amandava amandava)17229112018-04-09
Iraklarmdrossel - (Turdoides altirostris)17267722014-07-24
Fregatstormsvale - (Pelagodroma marina)17248202016-07-30
Gulbrun Larmdrossel - (Turdoides fulva)17208802017-12-28
Sortlærke - (Melanocorypha yeltoniensis)17267252011-03-06
Provencesanger - (Sylvia undata)17253392016-07-11
Nonnetræand - (Dendrocygna viduata)17195972017-03-04
Stensvale - (Petrochelidon pyrrhonota)17255782017-01-27
Cypernsanger - (Sylvia melanothorax)17233532018-11-17
Arabisk Larmdrossel - (Turdoides squamiceps)17198602019-02-01
Afrikansk Saksnæb - (Rynchops flavirostris)17266322014-02-24
Nandayparakit - (Aratinga nenday)17235832019-04-21
Canadisk Kobbersneppe - (Limosa haemastica)16318842015-09-21
Husværling - (Emberiza sahari)16224012018-11-05
Hypocolius - (Hypocolius ampelinus)16220482019-02-17
Afrikansk Skestork - (Platalea alba)16160732016-03-22
Gulstrubet Værling - (Emberiza elegans)16252842017-10-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Halsbåndstroldand x Troldand - (Aythya collaris x Aythya fuligula)16309442011-04-28
 
Arter / Species
Manchurernattergal - (Larvivora sibilans)16437182013-12-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Hvidøjet And - (Aythya ferina x Aythya nyroca)16306492014-04-10
 
Arter / Species
Dværgsnegås - (Anser rossii)16299962015-12-17
Ildsanger - (Setophaga fusca)16226952018-12-23
Afrikansk Ørkensanger - (Sylvia deserti)16191802019-05-03
Eremitlærke - (Eremalauda dunni)16258202019-04-13
Orientstenpikker - (Oenanthe picata)16255652014-03-10
Sommertangar - (Piranga rubra)16192012018-12-23
Dværgcanadagås - (Branta hutchinsii)16303682015-05-27
Cypernstenpikker - (Oenanthe cypriaca)16226062013-04-09
Berberfalk - (Falco pelegrinoides)15241622017-06-29
Krattornskade - (Tchagra senegalus)15187372018-02-02
Papyrussanger - (Acrocephalus stentoreus)15205832017-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Kaspisk Måge - (Larus argentatus x Larus cachinnans)15208782018-01-23
 
Arter / Species
Dødehavsspurv - (Passer moabiticus)15235352015-02-02
Amerikansk Bekkasin - (Gallinago delicata)15228902018-09-11
Orientgulbug - (Hippolais languida)15237012018-05-30
Amerikansk Rørdrum - (Botaurus lentiginosus)15243312018-10-25
Italiensk Spurv - (Passer italiae)15188462017-10-23
Blånattergal - (Larvivora cyane)15271632014-04-06
Sortkronet Sanger - (Cardellina pusilla)15139352018-11-08
Berbersanger - (Sylvia deserticola)15210452018-07-23
Blåhalet Biæder - (Merops philippinus)15149842017-08-21
Brilleederfugl - (Somateria fischeri)15256632018-08-13
Kaukasisk Jernspurv - (Prunella ocularis)15212462018-05-15
Gulbrystet Værling - (Emberiza aureola)15344792019-02-08
Sørgemejse - (Poecile lugubris)15205212015-08-26
Rustdrossel - (Turdus naumanni)15251312013-04-04
Hjerpe - (Tetrastes bonasia)15279132014-07-08
Sørgestenpikker - (Oenanthe leucura)15222962015-01-14
Grårygget Tornskade - (Lanius excubitoroides)14141112018-03-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Blå Kærhøg x Steppehøg - (Circus cyaneus x Circus macrourus)14345612018-05-04
 
Arter / Species
Afrikansk Slangehalsfugl - (Anhinga rufa)14181062017-04-11
Ørkennatravn - (Caprimulgus aegyptius)14167972019-01-26
Steppegulbug - (Iduna rama)14287372013-09-02
Sort Drongo - (Dicrurus macrocercus)14144702019-01-09
Kattedrossel - (Dumetella carolinensis)14189722018-10-11
Rødbrun Spurv - (Passer rutilans)14150032015-07-09
Guldsisken - (Carduelis tristis)14160152015-06-07
Spidshalet Sandhøne - (Pterocles alchata)14176542016-04-24
Ørkenfinke - (Rhodospiza obsoleta)14234172018-06-07
Lille Sultanhøne - (Porphyrio alleni)14244662013-11-21
Kratsanger - (Scotocerca inquieta)14194892013-05-27
Koel - (Eudynamys scolopaceus)14125132017-06-25
Amerikansk Træspurv - (Spizelloides arborea)14120112016-11-18
Hvidvinget Lærke - (Alauda leucoptera)13224522016-11-27
Indisk Sølvnæb - (Euodice malabarica)13184082012-05-29
Sorthovedet Væver - (Ploceus melanocephalus)13179202011-05-12
Rævespurv - (Passerella iliaca)13240562017-08-11
Crested Caracara - (Polyborus plancus)13169922015-07-02
Guløjet Skoggerdue - (Streptopelia decipiens)13143222016-03-22
Napoleonsvæver - (Euplectes afer)13177302017-03-18
Lille Træand - (Dendrocygna javanica)13177362015-02-13
Hvidkindet Bulbul - (Pycnonotus leucotis)13169072017-02-04
Sangtimalie - (Leiothrix lutea)13189052015-11-12
Mugimakifluesnapper - (Ficedula mugimaki)13165392015-08-01
Purpursvale - (Progne subis)13162832015-06-19
Amerikansk Svaleklire - (Tringa solitaria)13210502012-11-14
Amerikansk Ildstjert - (Setophaga ruticilla)13170282017-04-23
Rødværling - (Emberiza rutila)13178102018-11-23
Træsvale - (Tachycineta bicolor)12168032012-05-31
Hvidkronet Albatros - (Thalassarche cauta)12172792013-08-22
Lichtensteins Sandhøne - (Pterocles lichtensteinii)12149212019-02-12
Nubisk Natravn - (Caprimulgus nubicus)12145112019-02-12
Stribet Larmdrossel - (Turdoides huttoni)12154032017-01-17
Grå Maina - (Acridotheres ginginianus)12147362017-02-04
Afrikansk Gabenæb - (Anastomus lamelligerus)12115812017-12-28
Kaukasisk Lundsanger - (Phylloscopus nitidus)12181052016-06-09
Østlig Kongetyran - (Tyrannus tyrannus)12144892015-02-19
Tennesseesanger - (Leiothlypis peregrina)12175332017-11-13
Amerikansk Sultanhøne - (Porphyrio martinica)12189582017-07-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Sortbrun And - (Anas platyrhynchos x Anas rubripes)12201842012-01-28
 
Arter / Species
Gråhovedet Rødstjert - (Phoenicurus erythronotus)12183202019-04-01
Skarlagentangar - (Piranga olivacea)12155972019-02-25
 
Ubestemte / Unidentified
Ryle sp. - (Calidris sp.)12330242013-11-02
 
Arter / Species
Toplunde - (Lunda cirrhata)12198562018-09-14
Brunhovedet Kostær - (Molothrus ater)12135772017-06-14
Langhalet Rosenfinke - (Carpodacus sibiricus)12188302013-08-17
Askedrongo - (Dicrurus leucophaeus)1298612017-01-31
Berbergrønspætte - (Picus vaillantii)12151832017-03-27
Lys Stenspurv - (Carpospiza brachydactyla)12183622018-05-30
Hættesanger - (Setophaga citrina)12147122019-01-18
Dickcissel - (Spiza americana)12145652018-11-17
Himalayajernspurv - (Prunella himalayana)12143732019-04-04
Afrikansk Sølvnæb - (Euodice cantans)12103052019-03-06
Sibirisk Fluesnapper - (Muscicapa sibirica)12112172019-02-26
Stribet Sangspurv - (Melospiza lincolnii)12131472019-01-26
Sort Rørvagtel - (Limnocorax flavirostra)12124602017-04-07
Kappetrel - (Daption capense)11182532013-01-27
Knopgås - (Sarkidiornis melanotos)11125182014-04-12
Brunbrystet Sanger - (Setophaga castanea)11115592019-03-03
Amerikansk Strandskade - (Haematopus palliatus)1197682017-12-14
 
Ubestemte / Unidentified
Falk sp. - (Falco sp.)11287632013-10-31
 
Arter / Species
Guldgøg - (Chrysococcyx caprius)11143252016-05-18
Mongolsk Ørkendompap - (Bucanetes mongolicus)11200782013-10-26
Afrikansk Palmesejler - (Cypsiurus parvus)11163672018-08-13
Pallas' Græshoppesanger - (Locustella certhiola)11243842011-02-05
Basradrosselrørsanger - (Acrocephalus griseldis)11153792014-11-25
Ensfarvet Sejler - (Apus unicolor)11155132016-03-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Ederfugl x Kongeederfugl - (Somateria mollissima x Somateria spectabilis)11194772017-12-31
 
Arter / Species
Kanelpapegøjenæb - (Sinosuthora webbiana)11112922017-05-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Citronvipstjert x Gul Vipstjert - (Motacilla citreola x Motacilla flava)11278682015-07-01
 
Arter / Species
Kapugle - (Asio capensis)11149472017-12-28
Rustrygget Skovdrossel - (Catharus fuscescens)11153342019-02-01
Svalehaleglente - (Elanoides forficatus)11180352019-02-04
Sorarørvagtel - (Porzana carolina)11165742019-01-19
Syrisk Gulirisk - (Serinus syriacus)10129432016-05-16
Kilehalet Skråpe - (Puffinus pacificus)10136402018-03-17
Nilsolfugl - (Hedydipna metallica)1084282018-12-31
Brunrygget Citronsisken - (Carduelis corsicana)10151112016-07-22
Canadasanger - (Cardellina canadensis)10132072016-10-31
Gulnæbbet Gøg - (Coccyzus americanus)10153782019-01-22
Sporegås - (Plectropterus gambensis)10158742017-04-20
Philadelphiavireo - (Vireo philadelphicus)10160082014-10-12
Brunmasket Væver - (Ploceus galbula)1050782018-06-06
Sydlig Vanddrossel - (Parkesia motacilla)1096902015-05-07
Stor Taffeland - (Aythya valisineria)10248242010-09-15
Gråhovedet Spurv - (Passer griseus)1092172016-01-05
Maskesule - (Sula dactylatra)1069252019-01-29
Californisk Topvagtel - (Callipepla californica)10130082017-01-20
Sahelsanger - (Spiloptila clamans)10168262014-06-03
Rødbrystet Jernspurv - (Prunella rubeculoides)10112162019-04-10
Rødnæbbet And - (Anas erythrorhyncha)10104922016-05-18
Dværgløvsanger - (Phylloscopus neglectus)10140192019-01-23
Skovvipstjert - (Dendronanthus indicus)10113152019-01-09
Østlig Kravetrappe - (Chlamydotis macqueenii)10224872013-02-09
Kongefasan - (Syrmaticus reevesii)10113972018-05-12
Sibirisk Krikand - (Sibirionetta formosa)10300102011-04-13
Sandpræstekrave - (Charadrius marginatus)10124592013-12-16
Madeiradue - (Columba trocaz)10151482014-03-18
Kastanjebrun Spurv - (Passer eminibey)1062422017-01-14
Sakshalet Kongetyran - (Tyrannus forficatus)10132262017-05-26
Kap Verde-spurv - (Passer iagoensis)10144942014-12-14
Saxaulspurv - (Passer ammodendri)10154512012-02-06
Hvidøjet Vireo - (Vireo griseus)9102262018-11-14
 
Ubestemte / Unidentified
Hvepsevåge / Tophvepsevåge ? - (Pernis apivorus / Pernis ptilorhyncus)987312016-12-12
 
Arter / Species
Gråkindet Skovdrossel - (Catharus minimus)9154212018-11-06
Kuhls Skråpe - (Calonectris diomedea)9145902016-08-11
Sibirisk Allike - (Corvus dauuricus)9160762015-06-27
Duponts Lærke - (Chersophilus duponti)9160162015-10-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Bramgås - (Anser caerulescens x Branta leucopsis)9189562010-09-09
 
Arter / Species
Prærievåge - (Buteo swainsoni)9102812018-10-25
Korsikansk Spætmejse - (Sitta whiteheadi)9136632016-07-22
Magnoliesanger - (Setophaga magnolia)9115482018-11-23
Hættetrane - (Grus monacha)9135642013-03-26
Sodfalk - (Falco concolor)9186112011-09-10
Vestlig Bleg Gulbug - (Iduna opaca)9101032015-05-10
Arabisk Petrel - (Bulweria fallax)963202019-03-13
Brillevanddrossel - (Seiurus aurocapilla)9129092017-09-08
 
Ubestemte / Unidentified
Sejler sp. - (Apus sp.)9283162012-02-12
 
Arter / Species
Bleg Klippesvale - (Ptyonoprogne obsoleta)955282018-11-08
Skovgøg - (Cuculus opatus)9126292015-08-11
Sporegøg - (Centropus senegalensis)9127342016-04-01
Lærkespurv - (Chondestes grammacus)995822019-02-01
Indisk Dværgand - (Nettapus coromandelianus)9103172015-06-05
Snetrane - (Leucogeranus leucogeranus)9201722019-02-19
Sydpolarkjove - (Stercorarius maccormicki)9145912014-11-10
 
Ubestemte / Unidentified
Fluesnapper sp. - (Ficedula sp.)9157102011-01-08
 
Arter / Species
Brunstrubet Digesvale - (Riparia paludicola)9106672013-04-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Moskusand - (Anas platyrhynchos x Cairina moschata)8147072018-02-07
 
Arter / Species
Amerikansk Taffeland - (Aythya americana)8105102018-02-02
Moltonis Sanger - (Sylvia subalpina)899542018-06-29
Lille Fregatfugl - (Fregata ariel)874682017-12-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Spidsand x Gråand - (Anas acuta x Anas platyrhynchos)8132162010-02-16
 
Arter / Species
Gulbuget Papegøjedue - (Treron waalia)866022019-01-29
Blå Sanger - (Setophaga caerulescens)893492017-10-28
Brunbrystet Jernspurv - (Prunella strophiata)854092019-04-10
Lille Skråpe - (Puffinus baroli)8150252019-04-30
Gulhovedet Trupial - (Xanthocephalus xanthocephalus)8124182015-07-08
Kortnæbbet Præstekrave - (Charadrius melodus)8102482018-11-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Canadagås x Bramgås - (Branta canadensis x Branta leucopsis)8123362016-08-09
 
Ubestemte / Unidentified
Værling sp. - (Emberiza sp.)8167702006-05-12
 
Arter / Species
Madeirastormsvale - (Oceanodroma castro)8126022013-05-01
Moskusand - (Cairina moschata)849442018-06-19
Hvidstrubet Biæder - (Merops albicollis)843672018-08-05
Lysbenet Løvsanger - (Phylloscopus tenellipes)8116172018-07-14
Rødhovedet Dværgpapegøje - (Agapornis fischeri)8121772012-12-06
Tornhalesejler - (Hirundapus caudacutus)8300382013-09-27
Brednæbbet Ellekrage - (Eurystomus glaucurus)8104132018-05-16
 
Ubestemte / Unidentified
Drossel sp. - (Turdus sp.)8244792010-04-18
 
Arter / Species
Amerikansk Blå Kærhøg - (Circus hudsonius)8129972016-04-06
Brunkindet Sanger - (Setophaga tigrina)890362017-09-08
Europæisk Løbehøne - (Turnix sylvaticus)8116092016-05-15
Amerikansk Spætmejse - (Sitta canadensis)895342018-10-11
Blåvinget Sanger - (Vermivora cyanoptera)8131092013-05-19
Si-si Ørkenhøne - (Ammoperdix griseogularis)8123202014-07-31
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Silkehejre x Revhejre - (Egretta garzetta x Egretta gularis)775702014-05-19
 
Arter / Species
Kap Verde-sejler - (Apus alexandri)7114232012-03-12
Elle-empidonax - (Empidonax alnorum)7145702015-02-17
Etioperspurv - (Passer swainsonii)757882018-05-22
Plettet Skovdrossel - (Hylocichla mustelina)795222019-02-01
Azorerdompap - (Pyrrhula murina)7120522015-01-09
Madeirafuglekonge - (Regulus madeirensis)7107572017-08-17
Beringsterne - (Onychoprion aleuticus)7118252016-09-16
Ørkennatugle - (Strix hadorami)7113012018-11-24
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Krikand x Krikand - (Anas carolinensis x Anas crecca)7121052009-03-25
Amerikansk Pibeand x Pibeand - (Mareca americana x Mareca penelope)7128602013-04-30
 
Arter / Species
Sortnæbbet Gøg - (Coccyzus erythrophthalmus)7134332010-03-26
Sort Urfugl - (Tetrao mlokosiewiczi)7141362012-07-01
Madeirapetrel - (Pterodroma madeira)795422016-07-30
Kaspisk Kongehøne - (Tetraogallus caspius)7162952011-04-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bogfinke x Kvækerfinke - (Fringilla coelebs x Fringilla montifringilla)7112372010-10-28
 
Arter / Species
Gulvinget Sanger - (Vermivora chrysoptera)7120462013-05-25
Rubinfuglekonge - (Regulus calendula)7102922015-11-12
 
Ubestemte / Unidentified
Svømmeand sp. - (Anas sp.)7200642010-02-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rustand x Gravand - (Tadorna ferruginea x Tadorna tadorna)7174092011-05-20
Gråand x Ederfugl - (Anas platyrhynchos x Somateria mollissima)7175022013-01-26
 
Arter / Species
Sibirisk Drossel - (Geokichla sibirica)7144192011-01-17
Kap Verde-petrel - (Pterodroma feae)773942019-03-01
Kaukasisk Kongehøne - (Tetraogallus caucasicus)7124052012-09-06
Koboltkernebider - (Passerina caerulea)787802018-10-30
Nathøg - (Chordeiles minor)7126292017-01-21
Rødstrubet Drossel - (Turdus ruficollis)6137882012-04-04
Gabarhøg - (Micronisus gabar)687202012-09-23
Brunøret Værling - (Emberiza fucata)683122018-11-30
Kap Verde-rørsanger - (Acrocephalus brevipennis)669722019-02-21
Papegøjealk - (Aethia psittacula)672972018-09-03
Pygmæhejre - (Ardeirallus sturmii)698412018-03-12
Okkertræand - (Dendrocygna bicolor)6103282016-07-15
Kabylerspætmejse - (Sitta ledanti)6111952019-04-13
Svanegås - (Anser cygnoides)6156182009-12-22
Myrepikker - (Myrmecocichla aethiops)661012016-01-17
Turkestandue - (Columba eversmanni)6100322012-03-06
Amurstær - (Agropsar sturninus)695502015-04-02
Persisk Dværgterne - (Sternula saundersi)668252016-12-16
Gulbrystet Vireo - (Vireo flavifrons)642612019-02-20
Tajgabekkasin - (Gallinago megala)6171212008-06-20
Rødhalset Natravn - (Caprimulgus ruficollis)677202018-08-11
Østlig Lundsanger - (Phylloscopus plumbeitarsus)648322017-11-11
Mestersanger - (Sylvia hortensis)685212014-06-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Andehybrid sp. - (Anatidae (Ducks) hybrid sp.)650412014-01-20
 
Arter / Species
Lysbenet Skråpe - (Ardenna carneipes)651272018-01-27
Blånakket Musefugl - (Urocolius macrourus)677462016-05-18
Reliktmåge - (Ichthyaetus relictus)6125712011-12-18
Røddrossel - (Toxostoma rufum)663082018-01-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Husrødstjert x Rødstjert - (Phoenicurus ochruros x Phoenicurus phoenicurus)6135832013-10-21
 
Arter / Species
Berberfluesnapper - (Ficedula speculigera)673632012-08-27
Stenhøne - (Alectoris graeca)688942017-07-14
Rødehavssanger - (Sylvia leucomelaena)668252016-05-16
Jacobinergøg - (Clamator jacobinus)563022016-01-05
Gråhovedet Vibe - (Vanellus cinereus)515572019-05-21
Stribet Frankolin - (Pternistis bicalcaratus)568562016-02-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Mågehybrid sp. - (Larus-hybrid sp.)582552014-02-10
 
Arter / Species
Amerikansk Dværghejre - (Ixobrychus exilis)563342017-05-26
Hvidhalet Laurbærdue - (Columba junoniae)560722019-04-30
Maghreb lærke - (Galerida macrorhyncha)511272019-04-13
Gulnæbbet glente - (Milvus aegyptius)517192018-11-20
Rødsidet Buskspurv - (Pipilo erythrophthalmus)575492011-05-18
Tyknæbbet Drosselrørsanger - (Iduna aedon)586352010-10-05
Peguspurv - (Passer flaveolus)554312013-12-26
Skorstenssejler - (Chaetura pelagica)555342019-05-05
Stor Digesvale - (Riparia cincta)559882013-01-17
Arabisk Trappe - (Ardeotis arabs)585872011-04-01
Gulnæbbet Albatros - (Thalassarche chlororhynchos)5158852008-01-01
 
Ubestemte / Unidentified
Gulbug sp. - (Hippolais sp.)5105002015-10-22
 
Arter / Species
Lille Solfugl - (Hedydipna platura)542662016-04-14
 
Ubestemte / Unidentified
Terne sp. - (Tern sp.)5124202002-10-17
 
Arter / Species
Toppet Dværgalk - (Aethia cristatella)599372013-10-10
Laurbærdue - (Columba bollii)569612019-04-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Knarand - (Anas clypeata x Anas strepera)5134062007-12-17
 
Arter / Species
Fibii - (Sayornis phoebe)577032011-05-18
Grådrossel - (Turdus unicolor)564622014-11-28
Hvidbuget Petrel - (Pterodroma incerta)583332011-02-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gåsehybrid sp. - (Anatidae (Geese) hybrid sp. )560022019-01-23
 
Arter / Species
Sorthovedet Stenpikker - (Oenanthe albonigra)573202013-11-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bysvale x Landsvale - (Delichon urbicum x Hirundo rustica)572402013-09-04
 
Arter / Species
Gylden Natravn - (Caprimulgus eximius)519572019-04-29
 
Ubestemte / Unidentified
Aythya sp. - (Aythya sp.)5169992007-08-22
 
Arter / Species
Persisk Skråpe - (Puffinus persicus)515532019-04-01
Kap Verde-skråpe - (Calonectris edwardsii)580252015-05-19
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Bramgås - (Anser canagica x Branta leucopsis)5121132011-11-19
 
Arter / Species
Kapand - (Anas capensis)582512012-04-26
Akadien-empidonax - (Empidonax virescens)574282015-09-23
Etiopersvale - (Hirundo aethiopica)568492017-03-12
Sortøret Ørkenløber - (Cursorius temminckii)547292016-06-21
Vegamåge - (Larus vegae)514372018-09-03
Cariberpetrel - (Pterodroma hasitata)560182012-11-14
Razolærke - (Alauda razae)556702019-03-01
Østlig Drosselrørsanger - (Acrocephalus orientalis)570182019-03-08
 
Ubestemte / Unidentified
Due sp. (Streptopelia) - (Streptopelia sp.)5104692002-10-17
 
Arter / Species
Stor Græshoppesanger - (Locustella fasciolata)5114872013-10-26
Olivensanger - (Hippolais olivetorum)591122016-12-07
Angolaspurv - (Passer diffusus)444672015-03-06
Rosenfinke - (Carpodacus roseus)495952013-03-24
Græsrikse - (Crex egregia)452702016-01-17
Socotraskarv - (Phalacrocorax nigrogularis)442402019-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråmåge x Svartbag - (Larus hyperboreus x Larus marinus)4101022010-02-01
 
Arter / Species
Sorthovedet Vibe - (Vanellus tectus)462852009-03-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Svanegås - (Anser anser x Anser cygnoides)481322008-03-19
 
Arter / Species
Gulstrubet Sanger - (Setophaga dominica)451292017-09-08
Mørk Dværghejre - (Ixobrychus eurhythmus)439172014-11-10
Acorerstormsvale - (Oceanodroma monteiroi)457112011-08-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvinand x Lille Skallesluger - (Bucephala clangula x Mergellus albellus)487492012-04-04
 
Arter / Species
Langhalet Kongetyran - (Tyrannus savana)447392012-01-10
Ørkenhornugle - (Bubo ascalaphus)437722018-07-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Bramgås - (Anser anser x Branta leucopsis)472332013-12-29
 
Arter / Species
Aftenkernebider - (Hesperiphona vespertina)459162014-08-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stormmåge x Ringnæbbet Måge - (Larus canus x Larus delewarensis)484792006-07-08
 
Arter / Species
Trefarvet Nonne - (Lonchura atricapilla)455212013-01-07
Rødehavs-bjergfrankolin - (Pternistis erckelii)461352017-12-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Gråand - (Anas crecca x Anas platyrhynchos)467402010-02-07
 
Arter / Species
Topmaina - (Acridotheres cristatellus)434502017-05-20
Kap Verde-stormsvale - (Oceanodroma jabejabe)47022019-03-01
Stejnegers Bynkefugl - (Saxicola stejnegeri)413632019-05-19
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Canadagås - (Anser caerulescens x Branta canadensis)362732011-04-17
 
Ubestemte / Unidentified
Hjejle sp. - (Pluvialis sp.)3103252009-08-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stillits x Grønirisk - (Carduelis carduelis x Carduelis chloris)3132852004-05-16
 
Arter / Species
Hvidbrynet Dværgalk - (Synthliboramphus antiquus)347372017-02-27
Spidsnæbbet Lærke - (Calandrella acutirostris)358762009-05-31
Gobipræstekrave - (Charadrius veredus)368012013-06-29
 
Ubestemte / Unidentified
Kærhøg sp. - (Circus sp.)383062011-09-14
 
Arter / Species
Brunisset Lærke - (Eremopterix signatus)328762011-07-20
Cyanblå Sanger - (Setophaga cerulea)359392004-11-22
Fløjlspetrel - (Pterodroma mollis)350392018-12-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Svanegås x Canadagås - (Anser cygnoides x Branta canadensis)372072011-04-22
 
Arter / Species
Segland - (Mareca falcata)350392015-04-18
Rustbåndet Præstekrave - (Charadrius pallidus)349632008-01-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Brundrossel x Rustdrossel - (Turdus eunomus x Turdus naumanni)370142007-05-09
 
Arter / Species
Østlig Kohejre - (Bubulcus coromandus)37362019-05-20
Sortbuget Fregatstormsvale - (Fregetta tropica)335882017-12-03
Stribet Værling - (Emberiza striolata)363642010-01-22
Amerikansk Dværgterne - (Sternula antillarum)351782015-06-22
Mørkrygget Stormsvale - (Oceanodroma monorhis)343462018-10-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Trane x Hættetrane - (Grus grus x Grus monacha)351922013-03-26
 
Arter / Species
Tyknæbbet Spurv - (Passer gongonensis)321542012-12-03
Indisk Klippesvale - (Petrochelidon fluvicola)324942015-04-28
Skoggerdue - (Streptopelia roseogrisea)398142013-02-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Skovspurv - (Passer domesticus x Passer montanus)347892015-05-26
Pibeand x Gråand - (Mareca penelope x Anas platyrhynchos)368832010-12-14
Lille Bjergand x Troldand - (Aythya affinis x Aythya fuligula)337552016-10-22
 
Arter / Species
Sahelspurv - (Passer luteus)365592015-02-16
Brunhalset Trappe - (Neotis denhami)362542005-01-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Islom / Hvidnæbbet Lom - (Gavia immer / Gavia adamsii)255352009-06-15
 
Arter / Species
Rustspurv - (Passer motitensis)230552008-01-19
Lille Rørhøne - (Paragallinula angulata)221972011-01-08
Ascension-fregatfugl - (Fregata aquila)222402015-05-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Rødhovedet And - (Anas platyrhynchos x Netta rufina)246762006-01-28
 
Arter / Species
Okkergul Dværghejre - (Ixobrychus sinensis)214372017-07-04
Gråhovedet Sultanhøne - (Porphyrio poliocephalus)220082016-03-01
Brunrygget Jernspurv - (Prunella immaculata)211032016-01-27
 
Ubestemte / Unidentified
Canadagås / Lille Canadagås - (Branta canadensis / Branta hutchinsii)219432013-10-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Indisk Gås - (Anser canagica x Anser indicus)251112010-04-21
 
Arter / Species
Burmastær - (Acridotheres burmannicus)231842011-04-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Knortegås x Rødhalset Gås - (Branta bernicla x Branta ruficollis)235322012-05-05
 
Arter / Species
Savanneørn - (Hieraaetus wahlbergi)220862016-03-11
Langnæbbet Dværgalk - (Brachyramphus perdix)255422007-02-01
Stribet Væver - (Ploceus manyar)228432012-05-09
Flammedrossel - (Ixoreus naevius)251072004-06-02
Kapsule - (Morus capensis)236762005-01-27
Gråstrubet Papegøjenæb - (Paradoxornis alphonsianus)230002015-07-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Gråand - (Anas clypeata x Anas platyrhynchos)254462003-03-19
 
Arter / Species
Dværgskråpe - (Puffinus boydi)240222012-11-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Blåvinget And - (Anas clypeata x Anas discors)243532013-04-11
Bramgås x Rødhalset Gås - (Branta leucopsis x Branta ruficollis)247812011-11-11
Taffeland x Rødhovedet And - (Aythya ferina x Netta rufina)232692012-01-04
 
Ubestemte / Unidentified
Bjergløvsanger sp. - (Phylloscopus bonelli / Phylloscopus orientalis sp.)248612006-09-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Indisk Gås - (Anser caerulescens x Anser indicus)254522006-09-22
 
Arter / Species
Østlig Gul Vipstjert - (Motacilla tschutschensis)210022018-09-03
Kapspurv - (Passer melanurus)212782016-10-03
 
Ubestemte / Unidentified
Gås sp. - (Anser/Branta sp.)234562013-11-23
 
Arter / Species
Gejrfugl - (Pinguinus impennis)249282010-03-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Pibeand - (Anas crecca x Mareca penelope)221512013-04-17
 
Arter / Species
Tyndnæbbet Spove - (Numenius tenuirostris)260902009-12-04
Østlig Pivi - (Contopus virens)26172019-02-08
Rødøjet And - (Netta erythrophthalma)239112009-10-20
Amerikansk Skovsneppe - (Scolopax minor)237312009-09-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hættemåge x Stormmåge - (Chroicocephalus ridibundus x Larus canus)247192008-03-27
 
Arter / Species
Maghreb Husskade - (Pica mauretanica)24212019-01-14
Bobwhite - (Colinus virginianus)234332008-07-22
Hvidmasket Skråpe - (Calonectris leucomelas)133542008-12-25
 
Ubestemte / Unidentified
Moseterne sp. - (Chlidonias sp.)132032002-06-07
Kaspisk Måge / Middelhavssølvmåge sp. - (Larus cachinnans / Larus michahellis sp.)126082007-03-05
 
Arter / Species
Desertas Petrel - (Pterodroma deserta)14982018-06-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Taffeland - (Anas platyrhynchos x Aythya ferina)123162009-10-25
 
Arter / Species
Sortgrackel - (Quiscalus quiscula)15602015-08-07
Tajgasædgås - (Anser fabalis)19182018-06-17
 
Ubestemte / Unidentified
Rovfugl sp. - (Raptor sp.)172292008-06-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråvinget Måge x Amerikansk Svartbag - (Larus glaucescens x Larus occidentalis)17312012-10-15
 
Arter / Species
Amerikansk Splitterne - (Thalasseus acuflavida)13242018-06-19
Japansk Vagtel - (Coturnix japonica)118092009-09-08
Nordlig Tornskade - (Lanius borealis)17342018-07-16
Trindadepetrel - (Pterodroma arminjoniana)114662012-06-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rødrygget Tornskade x Isabellatornskade - (Lanius collurio x Lanius isabellinus)127472009-04-22
Bergiusterne x Kinesisk Topterne - (Thalasseus bergii x Thalasseus bernsteini)116332010-10-13
 
Arter / Species
Afrikansk Karmoisinfinke - (Rhodopechys alienus)13682018-07-18
Lille Empidonax - (Empidonax minimus)116872004-12-02
Swahilispurv - (Passer suahelicus)15652015-12-08
Kaneland - (Spatula cyanoptera)12892018-06-19
Amherstfasan - (Chrysolophus amherstiae)19242015-07-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Svartbag - (Larus argentatus x Larus marinus)141552005-11-19
 
Arter / Species
Afrikansk Sultanhøne - (Porphyrio madagascariensis)18922017-03-11
Rødhalet Tornskade - (Lanius phoenicuroides)15742018-06-18
Japansk Jernspurv - (Prunella rubida)113832009-07-27
Afrikansk Rørsanger - (Acrocephalus baeticatus)13802018-06-18
 
Ubestemte / Unidentified
Ny art / ikke listet - (Aves sp.)12092019-02-17
 
Arter / Species
Skotsk Korsnæb - (Loxia scotica)120162007-08-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværggås x Bramgås - (Anser erythropus x Branta leucopsis)112962010-10-04
Skeand x Kaneland - (Anas clypeata x Anas cyanoptera)123612009-05-11
 
Arter / Species
Hvidrygget Grib - (Gyps africanus)16172015-07-14
Svanegås - (Anser cygnoides)14612018-06-17
Guldfasan - (Chrysolophus pictus)116482010-05-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværgsnegås x Bramgås - (Anser rossii x Branta leucopsis)117932011-10-24
 
Arter / Species
Amurrødstjert - (Phoenicurus auroreus)111842014-02-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Spansk Spurv - (Passer domesticus x Passer hispaniolensis)119962004-09-19
 
Ubestemte / Unidentified
Sisken sp. - (Carduelis sp.)117832009-10-16
 
Arter / Species
Stor Alexanderparakit - (Psittacula eupatria)17412015-12-15

Der er i alt 1148 fuglearter/hybrider/ubestemte etc. med tilhørende billeder. Skulle du ligge inde med billeder af fuglearter som der endnu ikke er billeder af i galleriet er du meget velkommen til at kontakte os.

Bemærk: at alle billeder har copyright og må ikke anvendes uden accept fra den respektive fotograf.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.167 sek.
til toppen