Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0


Modtag Roadrunner - læs mere her



Galleriet


Fuglearter med tilhørende billeder

Fuglearts (navn / orden) Billeder Hits totalt Seneste
Hvidvinget Måge - (Larus glaucoides)4576728582020-09-03
Musvåge - (Buteo buteo)4437564162020-10-09
Havørn - (Haliaeetus albicilla)3747671382020-10-11
Gul Vipstjert - (Motacilla flava)3565438922020-08-20
Spurvehøg - (Accipiter nisus)3305257932020-09-25
Høgeugle - (Surnia ulula)3305739042020-03-30
Sølvmåge - (Larus argentatus)3045407812020-08-26
Vandrefalk - (Falco peregrinus)2955834052020-09-03
Kaspisk Måge - (Larus cachinnans)2955494652020-10-06
Tårnfalk - (Falco tinnunculus)2914659752020-10-11
Rørhøg - (Circus aeruginosus)2864758012020-08-21
Steppehøg - (Circus macrourus)2845778292020-10-05
Aftenfalk - (Falco vespertinus)2603829672020-09-29
Hvid Vipstjert - (Motacilla alba)2533607932020-06-18
Hvepsevåge - (Pernis apivorus)2504065812020-09-21
Isfugl - (Alcedo atthis)2443901082020-09-10
Landsvale - (Hirundo rustica)2443368242020-09-15
Gråmåge - (Larus hyperboreus)2413608212020-09-06
Blåhals - (Luscinia svecica)2323492432020-10-07
Stenpikker - (Oenanthe oenanthe)2253121532020-10-15
Fjeldvåge - (Buteo lagopus)2244193712020-05-27
Jagtfalk - (Falco rusticolus)2235891762020-04-14
Stor Kobbersneppe - (Limosa limosa)2172961892020-09-01
Almindelig Ryle - (Calidris alpina)2113175792020-09-12
Hedehøg - (Circus pygargus)2044158482020-07-24
Sildemåge - (Larus fuscus)2033498682020-10-06
Rødrygget Tornskade - (Lanius collurio)2022822472020-08-31
Blå Kærhøg - (Circus cyaneus)2003897122020-04-15
Steppeørn - (Aquila nipalensis)2004085262020-07-11
Sandløber - (Calidris alba)1982695822020-09-21
Middelhavssølvmåge - (Larus michahellis)1973421202020-10-06
Trane - (Grus grus)1953210622020-07-28
Gransanger - (Phylloscopus collybita)1933194552020-09-11
Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus melanocephalus)1923326712020-10-06
Rød Glente - (Milvus milvus)1893112862020-07-24
Kongeørn - (Aquila chrysaetos)1894326572020-08-29
Duehøg - (Accipiter gentilis)1863106332020-07-28
Odinshane - (Phalaropus lobatus)1862797132020-09-01
Fiskeørn - (Pandion haliaetus)1853215402020-10-11
Brushane - (Calidris pugnax)1832556012020-09-08
Skarv - (Phalacrocorax carbo)1822682412020-05-29
Topskarv - (Phalacrocorax aristotelis)1823282712020-09-11
Thorshane - (Phalaropus fulicarius)1823178482020-07-31
Vandstær - (Cinclus cinclus)1802475922020-03-15
Ederfugl - (Somateria mollissima)1782517782020-08-19
Havterne - (Sterna paradisaea)1772726392020-08-19
Krognæb - (Pinicola enucleator)1773096562020-03-11
Sortstrubet Drossel - (Turdus atrogularis)1754068132020-03-13
Silkehale - (Bombycilla garrulus)1742580702020-04-26
Skægmejse - (Panurus biarmicus)1712660782020-10-21
Fjordterne - (Sterna hirundo)1712701942020-08-31
Hærfugl - (Upupa epops)1682398372020-03-25
Sortgrå Ryle - (Calidris maritima)1662427382020-10-09
Mosehornugle - (Asio flammeus)1663039382020-05-14
Islandsk Ryle - (Calidris canutus)1652556832020-10-09
Ismåge - (Pagophila eburnea)1643699392018-05-23
Sortstrubet Bynkefugl - (Saxicola torquatus)1642412532020-07-24
Gåsegrib - (Gyps fulvus)1632565972020-10-07
Spurveugle - (Glaucidium passerinum)1633319752019-03-09
Husrødstjert - (Phoenicurus ochruros)1622407442020-07-30
Lærkefalk - (Falco subbuteo)1622967962020-09-29
Pomeransfugl - (Charadrius morinellus)1622490732020-10-07
Stor Skallesluger - (Mergus merganser)1612138592020-03-13
Dværgmåge - (Hydrocoloeus minutus)1612623552020-02-27
Stor Skrigeørn - (Clanga clanga)1593854842020-01-03
Knortegås - (Branta bernicla)1582514582020-06-01
Sule - (Morus bassanus)1582320822020-05-27
Rødstjert - (Phoenicurus phoenicurus)1572209002020-08-19
Stylteløber - (Himantopus himantopus)1562478762020-05-17
Stær - (Sturnus vulgaris)1532358292020-10-15
Nonnestenpikker - (Oenanthe pleschanka)1522857442018-10-30
Fiskehejre - (Ardea cinerea)1522322572020-09-24
Ørkenstenpikker - (Oenanthe deserti)1502799362020-05-21
Sort Glente - (Milvus migrans)1502646492020-09-29
Hvidsisken - (Acanthis hornemanni)1492756662018-03-27
Rødben - (Tringa totanus)1452197892020-08-21
Dobbeltbekkasin - (Gallinago gallinago)1442425482020-09-03
Sølvhejre - (Ardea alba)1442132152020-10-13
Skærpiber - (Anthus petrosus)1442319192020-10-13
Mallemuk - (Fulmarus glacialis)1432333242020-09-03
Toplærke - (Galerida cristata)1432177282020-03-04
Lapugle - (Strix nebulosa)1422463292020-03-17
Snespurv - (Plectrophenax nivalis)1422152242020-08-23
Biæder - (Merops apiaster)1422320352020-09-29
Hættemåge - (Chroicocephalus ridibundus)1422183662020-02-17
Dværgfalk - (Falco columbarius)1422638312020-10-15
Blåstjert - (Tarsiger cyanurus)1402842272020-10-15
Hvinand - (Bucephala clangula)1391969602020-04-09
Dværgryle - (Calidris minuta)1392326542020-09-12
Stor Præstekrave - (Charadrius hiaticula)1381832982020-09-21
Høgesanger - (Sylvia nisoria)1382064182020-06-08
Sangsvane - (Cygnus cygnus)1382085292020-09-24
Lille Lappedykker - (Tachybaptus ruficollis)1371797972020-10-09
Sabinemåge - (Xema sabini)1362877752020-08-10
Spætmejse - (Sitta europaea)1362073592020-10-15
Stor Korsnæb - (Loxia pytyopsittacus)1362285412019-05-21
Citronvipstjert - (Motacilla citreola)1352639912020-04-28
Gøg - (Cuculus canorus)1352146382020-06-25
Slangeørn - (Circaetus gallicus)1342901832019-10-24
Hvidvinget Terne - (Chlidonias leucopterus)1332432652020-05-12
Stor Flagspætte - (Dendrocopos major)1321811032020-04-24
Silkehejre - (Egretta garzetta)1321905122019-11-19
Bjergpiber - (Anthus spinoletta)1312357862020-03-18
Almindelig Kjove - (Stercorarius parasiticus)1312349152020-08-23
Rødhals - (Erithacus rubecula)1301925922020-08-11
Rødtoppet Fuglekonge - (Regulus ignicapilla)1301931032020-06-10
Solsort - (Turdus merula)1302162122020-03-30
Rosenstær - (Pastor roseus)1302517712020-10-07
Bogfinke - (Fringilla coelebs)1282014392020-05-18
Ringnæbbet Måge - (Larus delawarensis)1282499032019-11-18
Lille Flagspætte - (Dryobates minor)1281768492020-05-14
Halemejse - (Aegithalos caudatus)1271796272020-03-30
Skovhornugle - (Asio otus)1272120322020-06-06
Gærdesmutte - (Troglodytes troglodytes)1271864252020-04-26
Sneugle - (Bubo scandiacus)1273227452020-07-07
Lille Fluesnapper - (Ficedula parva)1262094282020-09-29
Bjerglærke - (Eremophila alpestris)1251731252020-10-19
Kongeederfugl - (Somateria spectabilis)1252075942019-10-21
Ørnevåge - (Buteo rufinus)1233126112018-01-16
Hvidbrynet Løvsanger - (Phylloscopus inornatus)1232190042020-10-05
Hvidskægget Terne - (Chlidonias hybrida)1231942752020-10-13
Dompap - (Pyrrhula pyrrhula)1231928532020-09-15
Skestork - (Platalea leucorodia)1232030582020-10-09
Nordisk Lappedykker - (Podiceps auritus)1231839852020-06-24
Rødrygget Svale - (Cecropis daurica)1222182762019-12-11
Gråkrage - (Corvus cornix)1221741532020-10-08
Stribet Ryle - (Calidris melanotos)1222435552020-06-06
Tinksmed - (Tringa glareola)1221943442020-08-27
Kohejre - (Bubulcus ibis)1221761452020-01-13
Buskrørsanger - (Acrocephalus dumetorum)1222373382020-09-29
Engpiber - (Anthus pratensis)1221870552020-06-24
Islom - (Gavia immer)1212501062020-09-29
Hvid Stork - (Ciconia ciconia)1211961982020-05-01
Tornsanger - (Sylvia communis)1211761762020-06-06
Stillits - (Carduelis carduelis)1211966992020-08-21
Sibirisk Hjejle - (Pluvialis fulva)1202791752020-08-20
Dværgværling - (Emberiza pusilla)1202177702020-10-13
Knarand - (Mareca strepera)1201744942020-09-24
Lille Kobbersneppe - (Limosa lapponica)1201839812020-09-27
Strandskade - (Haematopus ostralegus)1191517222020-08-27
Lille Skrigeørn - (Clanga pomarina)1182518192020-09-18
Rovterne - (Hydroprogne caspia)1181731582020-08-21
Natugle - (Strix aluco)1171837762020-10-08
Tyknæbbet Dværgryle - (Calidris pusilla)1172519602019-10-01
Svartbag - (Larus marinus)1172039732019-12-09
Broget Fluesnapper - (Ficedula hypoleuca)1171615082020-06-22
Østlig Hvidskægget Sanger - (Sylvia cantillans)1162077222020-09-25
Kejserørn - (Aquila heliaca)1162342612020-04-24
Gråspurv - (Passer domesticus)1151787312020-08-11
Blishøne - (Fulica atra)1151519082020-07-30
Lille Præstekrave - (Charadrius dubius)1141519092020-09-08
Hætteværling - (Emberiza melanocephala)1142279912020-06-10
Nathejre - (Nycticorax nycticorax)1142121312018-10-24
Gråstrubet Lappedykker - (Podiceps grisegena)1141702552020-06-14
Rørdrum - (Botaurus stellaris)1132187232020-07-04
Storspove - (Numenius arquata)1121612772020-05-01
Toppet Lappedykker - (Podiceps cristatus)1121543682020-08-10
Halsbåndstroldand - (Aythya collaris)1121828612020-05-14
Sanglærke - (Alauda arvensis)1111581732020-08-18
Stenvender - (Arenaria interpres)1111504822020-09-10
Lille Kjove - (Stercorarius longicaudus)1112167142019-09-22
Storkjove - (Stercorarius skua)1111856812020-08-27
Kirkeugle - (Athene noctua)1101888852020-10-19
Karmindompap - (Carpodacus erythrinus)1101728482020-06-10
Vibe - (Vanellus vanellus)1101595512020-09-08
Skovskade - (Garrulus glandarius)1101483392020-10-08
Bramgås - (Branta leucopsis)1101666352020-02-03
Blisgås - (Anser albifrons)1091843202020-10-21
Krumnæbbet Ryle - (Calidris ferruginea)1091750972020-09-25
Ride - (Rissa tridactyla)1081701082020-08-19
Sortterne - (Chlidonias niger)1081821152019-07-29
Bynkefugl - (Saxicola rubetra)1081567702020-05-13
Hjejle - (Pluvialis apricaria)1081675412020-09-24
Dværgterne - (Sternula albifrons)1071567892020-09-03
Lunde - (Fratercula arctica)1071881612019-11-18
Lomvie - (Uria aalge)1071523832020-10-07
Mursejler - (Apus apus)1071859832020-05-21
Knopsvane - (Cygnus olor)1061572202020-04-27
Isabellastenpikker - (Oenanthe isabellina)1061801972018-10-20
Stormmåge - (Larus canus)1061940762019-03-08
Troldand - (Aythya fuligula)1061622652020-08-05
Rødvinget Braksvale - (Glareola pratincola)1061817732019-07-10
Dværgørn - (Hieraaetus pennatus)1051969972020-09-29
Alk - (Alca torda)1051587232020-08-04
Rosenmåge - (Rhodostethia rosea)1042544392020-02-04
Sjagger - (Turdus pilaris)1031826312020-05-12
Grågås - (Anser anser)1031652872020-09-12
Tejst - (Cepphus grylle)1031314822020-07-24
Mudderklire - (Actitis hypoleucos)1031455962020-09-15
Bomlærke - (Emberiza calandra)1031554652020-08-27
Vendehals - (Jynx torquilla)1021625972020-09-27
Blåmejse - (Cyanistes caeruleus)1021605402020-05-01
Sort Stork - (Ciconia nigra)1011754252020-05-14
Ravn - (Corvus corax)1011522242020-10-15
Temmincksryle - (Calidris temminckii)1011806222020-05-18
Bonapartemåge - (Chroicocephalus philadelphia)1011835122020-03-31
Tophejre - (Ardeola ralloides)1011725562020-07-07
Hvidøjet And - (Aythya nyroca)1002035262020-10-07
Rødhovedet And - (Netta rufina)1001300992020-07-04
Grønsisken - (Spinus spinus)1001475312020-10-08
Splitterne - (Thalasseus sandvicensis)991548202020-07-11
Stor Tornskade - (Lanius excubitor)991716352020-03-27
Gråvinget Måge - (Larus glaucescens)992228332013-02-28
Gråand - (Anas platyrhynchos)981521132020-06-24
Krikand - (Anas crecca)981511972020-09-18
Stor Gråsisken - (Acanthis flammea)981707832018-03-29
Kvækerfinke - (Fringilla montifringilla)971493032020-02-04
Gulspurv - (Emberiza citrinella)971456112020-06-10
Rødhovedet Tornskade - (Lanius senator)971745652019-11-23
Træløber - (Certhia familiaris)971413682020-05-04
Prærieløber - (Calidris subruficollis)972079402017-10-15
Fuglekonge - (Regulus regulus)971405782020-07-30
Vandrikse - (Rallus aquaticus)951504332019-02-17
Lille Korsnæb - (Loxia curvirostra)941533252019-06-01
Bjergvipstjert - (Motacilla cinerea)941384682020-08-17
Allike - (Coloeus monedula)941490492020-06-12
Sort Ibis - (Plegadis falcinellus)941702822019-08-28
Agerhøne - (Perdix perdix)941358442020-09-12
Hvidvinget Korsnæb - (Loxia leucoptera)941663762020-03-02
Hvidklire - (Tringa nebularia)941386302020-09-25
Hvid Pelikan - (Pelecanus onocrotalus)941630792020-02-01
Løvsanger - (Phylloscopus trochilus)931494442020-09-24
Sortklire - (Tringa erythropus)931368482019-11-23
Blå Glente - (Elanus caeruleus)921776902020-04-16
Skeand - (Spatula clypeata)921437492020-06-08
Lille Bjergand - (Aythya affinis)921853222020-05-15
Rørspurv - (Emberiza schoeniclus)921362922020-09-24
Småspove - (Numenius phaeopus)921556462020-08-27
Ellekrage - (Coracias garrulus)921729492019-05-09
Grå Fluesnapper - (Muscicapa striata)911268822020-08-29
Klyde - (Recurvirostra avosetta)901116542020-08-25
Purpurhejre - (Ardea purpurea)901516662019-07-23
Lille Skallesluger - (Mergellus albellus)901621302020-06-04
Søkonge - (Alle alle)901768672020-01-26
Rødstrubet Lom - (Gavia stellata)901536372020-08-27
Toppet Skallesluger - (Mergus serrator)891353752020-03-07
Hvidbrystet Præstekrave - (Charadrius alexandrinus)881470662020-07-31
Lattermåge - (Leucophaeus atricilla)871478652020-03-07
Damklire - (Tringa stagnatilis)871790192018-05-08
Sortbrynet Albatros - (Thalassarche melanophris)871708632020-09-06
Gærdesanger - (Sylvia curruca)871396442020-09-24
Strandhjejle - (Pluvialis squatarola)871275402020-09-27
Lapværling - (Calcarius lapponicus)871625172020-08-26
Sivsanger - (Acrocephalus schoenobaenus)861289942020-07-06
Hvidhalset Fluesnapper - (Ficedula albicollis)861428352019-10-30
 
Ubestemte / Unidentified
Sølvmåge / Amerikansk Sølvmåge sp. - (Larus argentatus / Larus smithsonianus sp.)861690702012-09-14
 
Arter / Species
Sibirisk Bynkefugl - (Saxicola maurus)861685762020-10-21
Grønirisk - (Chloris chloris)861360952020-03-25
Kærløber - (Calidris falcinellus)851634492020-05-23
Amerikansk Pibeand - (Mareca americana)851651882019-10-15
Bjergirisk - (Linaria flavirostris)851422162020-05-19
Urfugl - (Lyrurus tetrix)831249552020-08-18
Nøddekrige - (Nucifraga caryocatactes)831525412019-01-11
Sorthalset Lappedykker - (Podiceps nigricollis)831278372020-04-21
Stellersand - (Polysticta stelleri)831667942019-06-01
Stor Flamingo - (Phoenicopterus roseus)821138952020-01-20
Gråsejler - (Apus pallidus)821736682020-05-06
Havlit - (Clangula hyemalis)821352352020-08-17
Tornirisk - (Linaria cannabina)821259472020-08-17
Svaleklire - (Tringa ochropus)821269242020-09-03
Amerikansk Sølvmåge - (Larus smithsonianus)811450132020-10-06
Kernebider - (Coccothraustes coccothraustes)811341482020-04-09
Dværghejre - (Ixobrychus minutus)811274672020-06-25
Lille Tårnfalk - (Falco naumanni)801500142019-09-07
Østlig Turteldue - (Streptopelia orientalis)801586572019-05-26
Munk - (Sylvia atricapilla)801087892020-06-06
Atlingand - (Spatula querquedula)801271762020-06-11
Ørkendompap - (Bucanetes githagineus)801592212020-09-15
Høgeørn - (Aquila fasciata)791667662020-09-03
Bjergand - (Aythya marila)791325112020-03-28
Mongolsk Præstekrave - (Charadrius mongolus)781655632019-08-24
Pibeand - (Mareca penelope)781281392020-10-11
Triel - (Burhinus oedicnemus)781651362020-08-10
Sortand - (Melanitta nigra)781378602020-04-03
Sorthovedet Sanger - (Sylvia melanocephala)781247192019-12-19
Lundsanger - (Phylloscopus trochiloides)771438322020-10-08
Sortstrubet Lom - (Gavia arctica)771401612020-03-10
Rørsanger - (Acrocephalus scirpaceus)771267562020-07-01
Audouinsmåge - (Ichthyaetus audouinii)771409682019-12-19
Perleugle - (Aegolius funereus)761857632018-03-23
Fuglekongesanger - (Phylloscopus proregulus)761433962020-10-11
Plettet Mudderklire - (Actitis macularius)761442432020-10-21
Jernspurv - (Prunella modularis)761195332019-08-13
Rødstrubet Piber - (Anthus cervinus)751268422018-09-26
Storpiber - (Anthus richardi)751445822019-06-30
Rosenbrystet Tornskade - (Lanius minor)751556282020-09-03
Gravand - (Tadorna tadorna)751027362020-08-29
Sumpmejse - (Poecile palustris)741183102020-04-30
Hvidrygget Ryle - (Calidris fuscicollis)741597652020-08-04
Korttået Lærke - (Calandrella brachydactyla)741374632020-10-06
Vindrossel - (Turdus iliacus)741320982020-06-25
Vestlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe hispanica)731093982019-02-06
Hedepiber - (Anthus rubescens)731314202019-03-07
Ørkenpræstekrave - (Charadrius leschenaultii)731306252018-09-27
Alpejernspurv - (Prunella collaris)731543612020-03-24
Tjur - (Tetrao urogallus)731172682020-08-29
Ådselgrib - (Neophron percnopterus)721217192018-11-14
Tajgapiber - (Anthus hodgsoni)721235622019-12-01
Østlig Hvepsevåge - (Pernis ptilorhynchus)721244912019-06-30
Lille Rørsanger - (Acrocephalus agricola)721471372020-09-29
Musvit - (Parus major)721132762020-06-26
Sibirisk Jernspurv - (Prunella montanella)721057482018-07-13
Lammegrib - (Gypaetus barbatus)711355112020-03-20
Strømand - (Histrionicus histrionicus)711077692020-07-04
Hvidnæbbet Lom - (Gavia adamsii)711333312020-01-08
Terekklire - (Xenus cinereus)711375642019-08-23
Grønbenet Rørhøne - (Gallinula chloropus)701015922020-04-24
Canadagås - (Branta canadensis)701136832020-10-15
Natravn - (Caprimulgus europaeus)701239732020-03-15
Gråfisker - (Ceryle rudis)70971562020-03-07
Misteldrossel - (Turdus viscivorus)691140342020-10-07
Husskade - (Pica pica)691051542019-09-16
Hvidkronet Stenpikker - (Oenanthe leucopyga)691418392020-01-26
Sortmejse - (Periparus ater)691026122020-03-17
Munkegrib - (Aegypius monachus)681300482019-01-10
Grønspætte - (Picus viridis)68982062020-09-18
Mellemkjove - (Stercorarius pomarinus)681398272016-07-30
Ringdue - (Columba palumbus)681104662019-10-31
Ringdrossel - (Turdus torquatus)681148742020-08-10
Fasan - (Phasianus colchicus)681039372020-09-21
Fjeldrype - (Lagopus muta)681003662020-07-31
Bairdsryle - (Calidris bairdii)681681102017-09-28
Lille Grøn Biæder - (Merops orientalis)67994052020-02-26
Langhalet Tornskade - (Lanius schach)671535742019-12-12
Nordsanger - (Phylloscopus borealis)671355042020-01-01
Hortulan - (Emberiza hortulana)671207112020-05-13
Græshoppesanger - (Locustella naevia)661173302020-05-23
Topmejse - (Lophophanes cristatus)661005322020-09-08
Rødhalset Gås - (Branta ruficollis)661395792020-04-14
Amerikansk Sortand - (Melanitta americana)661601022020-10-13
Ensfarvet Stær - (Sturnus unicolor)661524542020-02-18
Kærsanger - (Acrocephalus palustris)661098392020-08-11
Rustværling - (Emberiza caesia)65967702020-09-03
Blådrossel - (Monticola solitarius)65861242019-11-25
Brun Løvsanger - (Phylloscopus fuscatus)651248112020-10-19
Grøn Biæder - (Merops persicus)651118722019-04-11
Tyndnæbbet Måge - (Chroicocephalus genei)651138672019-12-07
Stor Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus ichthyaetus)651313792019-12-24
Rovørn - (Aquila rapax)651239662020-01-23
Tredækker - (Gallinago media)651418722015-09-09
Skovspurv - (Passer montanus)64937852020-08-26
Digesvale - (Riparia riparia)641128712019-07-02
Pungmejse - (Remiz pendulinus)641064732020-10-08
Gulgrå Værling - (Emberiza cineracea)641429072015-06-17
Skovsanger - (Phylloscopus sibilatrix)641076042020-06-01
Bysvale - (Delichon urbicum)63934392020-08-11
Taffeland - (Aythya ferina)631013862020-04-26
Sydlig Stor Tornskade - (Lanius meridionalis)63947402020-03-24
Drosselrørsanger - (Acrocephalus arundinaceus)621043582019-10-26
Isabellatornskade - (Lanius isabellinus)621144972020-01-01
Sortspætte - (Dryocopus martius)621109962020-08-08
Flodsanger - (Locustella fluviatilis)62985722020-10-08
Dværggås - (Anser erythropus)621154592019-05-17
Amerikansk Hjejle - (Pluvialis dominica)621240112019-10-05
Stendrossel - (Monticola saxatilis)62930222020-10-05
Sultanhøne - (Porphyrio porphyrio)62746942019-12-20
Sandterne - (Gelochelidon nilotica)611023592019-05-09
Atlantisk Skråpe - (Calonectris borealis)611208862019-11-19
Skadegøg - (Clamator glandarius)611359412020-08-20
Brun Tornskade - (Lanius cristatus)601122672019-07-07
Inuitmåge - (Larus thayeri)601463242016-05-11
Nattergal - (Luscinia luscinia)601032242019-07-27
Skovpiber - (Anthus trivialis)60955262020-09-03
Amerikansk Krikand - (Anas carolinensis)601196342019-02-25
Langnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus scolopaceus)591395002020-10-01
Nilgås - (Alopochen aegyptiaca)58995082020-02-17
Turteldue - (Streptopelia turtur)58995892020-05-18
Spidsand - (Anas acuta)58931162019-11-19
Pibesvane - (Cygnus columbianus)58929122019-02-05
Revhejre - (Egretta gularis)58793242019-08-27
Kortnæbbet Gås - (Anser brachyrhynchus)581075752020-07-31
Asiatisk Ørkensanger - (Sylvia nana)56914642019-10-13
Korttået Træløber - (Certhia brachydactyla)561007792020-04-24
Sangdrossel - (Turdus philomelos)56926352020-08-18
Lille Gråsisken - (Acanthis cabaret)551014582020-07-01
Spansk Spurv - (Passer hispaniolensis)55783692020-05-21
Hedelærke - (Lullula arborea)54985552020-05-11
Tyrkerdue - (Streptopelia decaocto)54806852020-06-25
Rustand - (Tadorna ferruginea)54947662020-06-24
Sydlig Nattergal - (Luscinia megarhynchos)54954152019-06-27
Palmedue - (Spilopelia senegalensis)54710842020-04-18
Lille Gulben - (Tringa flavipes)54813192020-06-04
Markpiber - (Anthus campestris)54981372018-09-20
Klippeværling - (Emberiza cia)531058492019-12-30
Gulirisk - (Serinus serinus)53969602020-07-06
Amerikansk Dværgryle - (Calidris minutilla)53879502019-10-24
Kanarisk Piber - (Anthus berthelotii)53695432020-05-06
Havesanger - (Sylvia borin)52869762020-08-18
Mangrovehejre - (Butorides striata)52657142019-04-08
Brilleand - (Melanitta perspicillata)521046362019-10-13
Jomfrutrane - (Grus virgo)521125082020-09-01
Gulbug - (Hippolais icterina)52879852020-07-01
Rødhalset Ryle - (Calidris ruficollis)521050392019-07-06
Østlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe melanoleuca)51864282019-06-20
Himalayasanger - (Phylloscopus humei)511089932019-12-03
Sørgedue - (Zenaida macroura)50766682020-06-04
Prærietrane - (Antigone canadensis)501029972019-06-28
Sortvinget Braksvale - (Glareola nordmanni)501061362020-10-13
Fløjlsand - (Melanitta fusca)50845042020-08-26
Tundrasædgås - (Anser serrirostris)50996162020-01-26
Alpesejler - (Tachymarptis melba)50822652020-07-09
Amerikansk Præstekrave - (Charadrius semipalmatus)49844142019-10-28
Eleonorafalk - (Falco eleonorae)491170112020-02-19
Smyrnaisfugl - (Halcyon smyrnensis)49654772020-01-20
Råge - (Corvus frugilegus)49796992020-10-11
 
Ubestemte / Unidentified
Måge sp. - (Larus sp.)491047852018-02-22
 
Arter / Species
Amurfalk - (Falco amurensis)491122362019-06-11
Blåvinget And - (Spatula discors)491032212020-03-21
Enkeltbekkasin - (Lymnocryptes minimus)48972012020-05-20
Stortrappe - (Otis tarda)48995212019-10-24
Hættegrib - (Necrosyrtes monachus)48617612019-08-06
Vandredrossel - (Turdus migratorius)48764432017-01-20
Rubinnattergal - (Calliope calliope)481090772019-03-26
Afrikansk Flodørn - (Haliaeetus vocifer)47703882019-12-13
Murløber - (Tichodroma muraria)47802392019-08-22
Hvidhovedet Havørn - (Haliaeetus leucocephalus)47752922019-09-27
Mongolsk Piber - (Anthus godlewskii)47934522020-10-18
Hellig Ibis - (Threskiornis aethiopicus)47650722020-02-01
Slagugle - (Strix uralensis)46882442019-10-24
Sporevibe - (Vanellus spinosus)46609892020-03-14
Skovsneppe - (Scolopax rusticola)46941832019-07-19
Hvidhals - (Irania gutturalis)46761092016-02-02
Spansk Kejserørn - (Aquila adalberti)46750182020-03-25
Fyrremejse - (Poecile montanus)45787832020-07-24
Lannerfalk - (Falco biarmicus)45912242017-06-07
Brundrossel - (Turdus eunomus)45974952017-09-18
Sodfarvet Skråpe - (Ardenna grisea)45978752018-09-27
Lille Gulbug - (Iduna caligata)44924682020-06-04
Amerikansk Kongeterne - (Thalasseus maximus)44722792019-03-05
Gærdeværling - (Emberiza cirlus)44600072019-12-20
Sortbrun And - (Anas rubripes)44849222019-06-27
Dværgrørvagtel - (Porzana pusilla)44615162020-02-01
Hvidkronet Spurv - (Zonotrichia leucophrys)44637422016-06-09
Pileværling - (Emberiza rustica)441003612018-03-28
Bjergrødstjert - (Phoenicurus erythrogastrus)43709432019-04-04
Alaskaryle - (Calidris mauri)43755282019-10-24
Armensk Måge - (Larus armenicus)43719872018-05-15
Øregrib - (Torgos tracheliotos)43774442017-03-04
Storskråpe - (Ardenna gravis)43990152018-08-11
Kamblishøne - (Fulica cristata)43562332019-01-18
Mandarinand - (Aix galericulata)42719942019-05-11
Slagfalk - (Falco cherrug)421025042020-07-28
Sortstrubet Sanger - (Sylvia ruppeli)42799112017-06-17
Blåkronet Ellekrage - (Coracias benghalensis)42692542020-09-01
Mellemflagspætte - (Dendrocoptes medius)42873752020-07-07
Bergiusterne - (Thalasseus bergii)42586472018-12-13
Pragtfregatfugl - (Fregata magnificens)42660492019-01-30
Krøltoppet Pelikan - (Pelecanus crispus)42978342019-09-28
Krabbehejre - (Butorides virescens)42651782019-12-19
Lavskrige - (Perisoreus infaustus)42694822019-07-19
Myrtesanger - (Setophaga coronata)42669082018-01-18
Masketornskade - (Lanius nubicus)41640332018-09-07
Schwarz' Løvsanger - (Phylloscopus schwarzi)40763452020-10-09
Slørugle - (Tyto alba)401011432020-03-18
Ørkenløber - (Cursorius cursor)40651942020-05-21
Tajgafluesnapper - (Ficedula albicilla)40653502019-11-13
Rosenterne - (Sterna dougallii)40848542019-08-04
Spottesanger - (Hippolais polyglotta)40949992013-08-22
Rødvinget Trupial - (Agelaius phoeniceus)40501002020-05-25
Polarlomvie - (Uria lomvia)40727832018-10-24
Theklalærke - (Galerida theklae)39548902020-03-14
Shikra - (Accipiter badius)39598692018-06-03
Amerikansk Fløjlsand - (Melanitta deglandi)39986442020-03-09
Kanarisk Blåmejse - (Cyanistes teneriffae)39493112020-04-07
Afrikansk Skovstork - (Mycteria ibis)39485502019-12-13
Sumpvibe - (Vanellus leucurus)39746552017-04-20
Gøglerørn - (Terathopius ecaudatus)39643722019-12-22
Kanariefugl - (Serinus canaria)39581282020-04-07
Cistussanger - (Cisticola juncidis)39617862019-12-20
Willet - (Tringa semipalmata)39592412020-02-19
Klippedue - (Columba livia)38563152019-12-09
Maina - (Acridotheres tristis)38505972020-04-09
Spidshalet Ryle - (Calidris acuminata)38895002019-07-21
Dalrype - (Lagopus lagopus)38611212016-08-03
Alpekrage - (Pyrrhocorax pyrrhocorax)37541902019-09-25
Stor Hornugle - (Bubo bubo)37800542020-08-29
Huldue - (Columba oenas)37627632020-05-19
Blåskade - (Cyanopica cooki)37616692019-12-13
Snehejre - (Egretta thula)37511882019-03-30
Tangmåge - (Larus dominicanus)37606542020-08-31
Kalanderlærke - (Melanocorypha calandra)37616912019-07-23
Brillesanger - (Sylvia conspicillata)37527522020-04-07
Alexanderparakit - (Psittacula krameri)37515562019-12-12
Sortkrage - (Corvus corone)37616362020-09-08
Kildire - (Charadrius vociferus)37477882020-07-11
Tenerife Blå Bogfinke - (Fringilla teydea)37488062020-05-06
Indisk Gås - (Anser indicus)36523122018-11-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Gråmåge - (Larus argentatus x Larus hyperboreus)36558862017-04-01
 
Arter / Species
Klippesvale - (Ptyonoprogne rupestris)36698642019-07-06
Namaquadue - (Oena capensis)36580572019-03-06
Lille Flamingo - (Phoeniconaias minor)36515912018-09-10
Hærfuglelærke - (Alaemon alaudipes)36513552019-12-27
Hvidstrubet Spurv - (Zonotrichia albicollis)36781702018-05-12
Stribet Sanger - (Setophaga striata)36863552019-11-04
Rødøjet Vireo - (Vireo olivaceus)36737272019-11-11
Krabbeæder - (Dromas ardeola)36593472020-09-27
Amerikansk Svømmesneppe - (Phalaropus tricolor)36771282015-11-09
Lille Sejler - (Apus affinis)36592952020-10-07
Nordlig Spottedrossel - (Mimus polyglottos)35549072019-06-28
Stribet Græshoppesanger - (Locustella lanceolata)35861862016-12-11
Østlig Kalanderlærke - (Melanocorypha bimaculata)351098892010-07-12
Sorthvid Sanger - (Mniotilta varia)35496552020-06-08
Amerikansk Tårnfalk - (Falco sparverius)35679352020-01-07
Vandsanger - (Acrocephalus paludicola)35978602019-01-08
Eremitibis - (Geronticus eremita)35557292015-10-16
Mellemhejre - (Ardea intermedia)35476222019-06-30
Trænattergal - (Cercotrichas galactotes)34558432015-07-23
Alpeallike - (Pyrrhocorax graculus)34467552019-04-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Troldand - (Aythya ferina x Aythya fuligula)34594962019-04-21
 
Arter / Species
Stor Gulben - (Tringa melanoleuca)34483832019-10-01
Mørkøjet Junco - (Junco hyemalis)34521392018-03-21
Steppevibe - (Vanellus gregarius)34800652017-08-13
Tyknæbbet Lappedykker - (Podilymbus podiceps)34541492020-06-13
Savisanger - (Locustella luscinioides)34686162020-05-13
Islandsk Hvinand - (Bucephala islandica)33596042017-02-02
Stor Maskevæver - (Ploceus cucullatus)33339562019-10-13
Wilsons Stormsvale - (Oceanites oceanicus)33551552020-08-07
Bleg Gulbug - (Iduna pallida)33653992020-06-18
Balearskråpe - (Puffinus mauretanicus)33761462018-08-11
Snefinke - (Montifringilla nivalis)33501832019-09-20
Olivenskovdrossel - (Catharus ustulatus)33619812020-01-31
Azurmejse - (Cyanistes cyanus)33767892018-06-11
Gulkronet Nathejre - (Nyctanassa violacea)33482072020-06-10
Bjerghortulan - (Emberiza buchanani)33697432017-06-15
Dværgtrappe - (Tetrax tetrax)33629152019-07-06
Skeryle - (Calidris pygmaea)33696652019-09-16
Sangspurv - (Melospiza melodia)32438352016-05-13
Almindelig Skråpe - (Puffinus puffinus)32709502019-10-13
Marabustork - (Leptoptilos crumenifer)32512912017-12-19
Snegås - (Anser caerulescens)32605192018-08-29
Sortstjert - (Oenanthe melanura)32410012019-02-10
Hvidkindet Værling - (Emberiza leucocephalos)32695762016-11-06
Skifermåge - (Larus schistisagus)32506392019-11-25
Stillehavslom - (Gavia pacifica)32453682018-10-14
Kaffersejler - (Apus caffer)31440092018-02-01
Gul Sanger - (Setophaga aestiva)31434642020-02-22
Gråhovedet Måge - (Chroicocephalus cirrocephalus)31533822018-06-01
Eremitdrossel - (Catharus guttatus)31532652020-01-17
Orientsejler - (Apus pacificus)31890152018-01-16
Rüppells Grib - (Gyps rueppelli)31536452018-01-06
Stor Blåhejre - (Ardea herodias)31466882017-07-08
Langtået Ryle - (Calidris subminuta)31597692013-11-08
Dværgskarv - (Microcarbo pygmaeus)31484922020-01-13
Rødehavsmåge - (Ichthyaetus leucophthalmus)31520522020-09-27
Præriemåge - (Leucophaeus pipixcan)30620012019-11-18
Ørkenbjerglærke - (Eremophila bilopha)30409682019-04-13
Bøffeland - (Bucephala albeola)30654692019-02-21
Stenspurv - (Petronia petronia)30443852015-02-04
Hvidrygget Flagspætte - (Dendrocopos leucotos)30508992018-02-20
Stor Rosenfinke - (Carpodacus rubicilla)30548402016-06-09
Østlig Kronsanger - (Phylloscopus coronatus)29630112019-03-12
Rosapelikan - (Pelecanus rufescens)29433962019-12-20
Hvidrygget Stenpikker - (Oenanthe finschii)29497462018-05-24
Tundrapiber - (Anthus gustavi)29639692011-10-24
Iberisk Gransanger - (Phylloscopus ibericus)29598772018-09-22
Krüpers Spætmejse - (Sitta krueperi)29434952017-06-17
Lille Sanglærke - (Alauda gulgula)29486412016-12-13
Purpursolfugl - (Cinnyris asiaticus)29335172020-01-03
Palæstinasolfugl - (Cinnyris osea)29383312020-01-26
Skyggehejre - (Egretta ardesiaca)29447112019-08-15
Louisianahejre - (Egretta tricolor)29494212019-02-19
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Canadagås - (Anser anser x Branta canadensis)29472342019-10-11
 
Arter / Species
Sardinsk Sanger - (Sylvia sarda)28717242019-08-02
Bengalterne - (Thalasseus bengalensis)28421852020-03-09
Dværglærke - (Alaudala rufescens)28428392018-03-13
Dværghornugle - (Otus scops)28554612015-10-28
Hvidhalet Tropikfugl - (Phaethon lepturus)28378032018-04-05
Brun Fluesnapper - (Muscicapa dauurica)28469572019-07-19
Rosasanger - (Sylvia mystacea)28454382019-04-01
Rødhøne - (Alectoris rufa)28450002020-03-18
Cettisanger - (Cettia cetti)28408352017-09-26
Broget Krage - (Corvus albus)28400202019-12-05
Savannahspurv - (Passerculus sandwichensis)28418852015-01-23
Bartramsklire - (Bartramia longicauda)28622132015-11-09
Aztekerterne - (Thalasseus elegans)28679092020-01-07
Lille Rørvagtel - (Porzana parva)28527142018-09-20
Sort Trænattergal - (Cercotrichas podobe)27406832019-04-21
Gulbrynet Værling - (Emberiza chrysophrys)27523622019-05-19
Prærieterne - (Sterna forsteri)27451222020-03-21
Diademrødstjert - (Phoenicurus moussieri)27440482020-02-18
Amerikansk Saksnæb - (Rynchops niger)27395992019-09-12
Gråhovedet Isfugl - (Halcyon leucocephala)27353792019-11-27
Kurdisk Stenpikker - (Oenanthe xanthoprymna)27415062020-02-01
Amerikansk Blishøne - (Fulica americana)27413512016-02-25
Brun Sule - (Sula leucogaster)27431662017-08-21
Brunhovedet Værling - (Emberiza bruniceps)27543242014-07-24
Ørkenlærke - (Ammomanes deserti)27418482020-02-14
Lille Ørkenlærke - (Ammomanes cinctura)27365602018-07-04
Lille Stormsvale - (Hydrobates pelagicus)27595732016-08-10
Brunhovedet Måge - (Chroicocephalus brunnicephalus)27384992018-12-01
Gulstrube - (Geothlypis trichas)27328212019-11-27
Tyknæbbet Lærke - (Ramphocoris clotbey)27384942017-12-10
Stor Stormsvale - (Oceanodroma leucorhoa)27821502018-09-25
Indigofinke - (Passerina cyanea)26615642019-11-21
Perlehøne - (Numida meleagris)26311432018-01-20
Brudeand - (Aix sponsa)26457202013-10-03
Kaspisk Præstekrave - (Charadrius asiaticus)26418552019-02-10
Masaistruds - (Struthio camelus)26369092019-09-30
Steppehøne - (Syrrhaptes paradoxus)26557712013-06-04
Langnæbbet Piber - (Anthus similis)26352362019-03-24
Broget Riksesneppe - (Rostratula benghalensis)26450082017-07-04
Stribet Dværghornugle - (Otus brucei)26373802019-02-12
Rødfodet Sule - (Sula sula)26376932019-07-05
Storryle - (Calidris tenuirostris)26509252019-06-21
Indisk Vibe - (Vanellus indicus)26417862018-10-12
Plettet Rørvagtel - (Porzana porzana)26497092019-04-30
Blåhejre - (Egretta caerulea)26364412019-12-19
Brun Fiskeugle - (Ketupa zeylonensis)26684752020-04-09
Balkanhøg - (Accipiter brevipes)25500682020-01-13
Marmorand - (Marmaronetta angustirostris)25351152016-08-24
Tamarisksanger - (Acrocephalus melanopogon)25448462016-06-24
Hjelmskallesluger - (Lophodytes cucullatus)25511562019-07-02
Rosenbrystet Kernebider - (Pheucticus ludovicianus)25499732019-09-20
Berberstenpikker - (Oenanthe moesta)25357582018-01-08
Amerikansk Småspove - (Numenius hudsonicus)25369532020-03-25
Amerikansk Svartbag - (Larus occidentalis)25353902016-07-04
Gråspætte - (Picus canus)25376672019-05-19
Ørkenhøne - (Ammoperdix heyi)25336602018-01-22
Plettet Sandhøne - (Pterocles senegallus)24295312017-04-12
Sinai-karmindompap - (Carpodacus synoicus)24367422019-06-20
Karmoisinfinke - (Rhodopechys sanguineus)24353812018-01-08
Sibirisk Rørspurv - (Emberiza pallasi)24353112019-07-19
Rødpandet Irisk - (Serinus pusillus)24399492019-10-31
Sortbuget Sandhøne - (Pterocles orientalis)24392042017-08-13
Tristan Albatros - (Diomedea dabbenena)23447962018-11-28
Øreskarv - (Phalacrocorax auritus)23364662015-09-14
Rødnæbbet Tropikfugl - (Phaethon aethereus)23331122019-02-27
Bæltestødfisker - (Megaceryle alcyon)23387952017-11-08
Hvidhovedet Skarveand - (Oxyura leucocephala)23326992018-03-26
Vinhejre - (Ardeola bacchus)23317782019-10-23
Sortisset Lærke - (Eremopterix nigriceps)23323452018-12-13
Balkanfluesnapper - (Ficedula semitorquata)23379632020-02-18
Ørkenspurv - (Passer simplex)23329522019-01-26
Baltimoretrupial - (Icterus galbula)23298132020-06-13
Sibirisk Bekkasin - (Gallinago stenura)23417652019-04-13
Trådhalesvale - (Hirundo smithii)23290882017-12-01
Amarant - (Lagonosticta senegala)23340302019-12-10
Sinkiangløvsanger - (Phylloscopus griseolus)23402152019-08-07
Krokodillevogter - (Pluvianus aegyptius)23384862018-09-19
Orientbraksvale - (Glareola maldivarum)22514732019-08-19
Senegaltriel - (Burhinus senegalensis)22340122018-05-22
Klippestenpikker - (Oenanthe lugens)22334442020-01-30
Guldspætte - (Colaptes auratus)22438512015-11-10
Tretået Spætte - (Picoides tridactylus)22601272015-04-05
Østlig Mestersanger - (Sylvia crassirostris)22341192019-04-21
Engsnarre - (Crex crex)22453402019-12-20
Kortnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus griseus)22381412015-07-10
Ægæerskråpe - (Puffinus yelkouan)22396782017-12-30
Kronet Sandhøne - (Pterocles coronatus)22267492018-07-23
Nordlig Vanddrossel - (Parkesia noveboracensis)22345282017-11-09
 
Ubestemte / Unidentified
Hætteværling / Brunhovedet Værling ? - (Emberiza bruniceps / melanocephala)22389182019-12-03
 
Arter / Species
Klireryle - (Calidris himantopus)22389692020-03-12
Huskrage - (Corvus splendens)22354472018-01-27
Mossanger - (Setophaga palmarum)22299542017-10-28
Munkeparakit - (Myiopsitta monachus)22331062019-12-07
Afghanstenpikker - (Oenanthe chrysopygia)22276882020-02-14
Tristrams Sortstær - (Onychognathus tristramii)22298562020-06-16
Cedersilkehale - (Bombycilla cedrorum)22368532015-12-02
Helenaastrild - (Estrilda astrild)22300072020-03-18
Ørkenravn - (Corvus ruficollis)22302192020-02-14
Canadamåge - (Larus californicus)22270242015-02-02
Gulddrossel - (Zoothera aurea)21582792019-05-19
Amerikansk Skarveand - (Oxyura jamaicensis)21402992019-10-10
Dværgspove - (Numenius minutus)21459162019-12-30
Trebåndet Præstekrave - (Charadrius tricollaris)21283782020-03-10
Kanarisk Gransanger - (Phylloscopus canariensis)21292272020-03-30
Bobolink - (Dolichonyx oryzivorus)21317152017-11-16
Yndefuld Prinia - (Prinia gracilis)21306502020-01-20
Rødgumpet Bulbul - (Pycnonotus cafer)21283162018-04-09
Mørk Sanghøg - (Melierax metabates)21313742018-04-16
Sydlig Kæmpestormfugl - (Macronectes giganteus)21292222020-08-18
Rishejre - (Ardeola grayii)21330562019-02-10
Pallas´ Havørn - (Haliaeetus leucoryphus)21377232019-06-12
Citronsisken - (Carduelis citrinella)21384722015-05-20
Parulasanger - (Setophaga americana)21285182017-09-08
Savanneellekrage - (Coracias abyssinicus)20274142020-04-27
Sorthalset Sanger - (Setophaga virens)20290312019-11-05
Hættestenpikker - (Oenanthe monacha)20290482018-10-20
Verreauxørn - (Aquila verreauxii)20399712019-01-04
Brunbuget Sandhøne - (Pterocles exustus)20259582018-09-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Hvidøjet And - (Aythya ferina x Aythya nyroca)20348302019-10-26
 
Arter / Species
Gråstrubet Drossel - (Turdus obscurus)20323972018-03-05
Vagtel - (Coturnix coturnix)20428742020-07-28
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråkrage x Sortkrage - (Corvus cornix x Corvus corone)20226042018-06-25
 
Arter / Species
Berberhøne - (Alectoris barbara)20254792019-04-26
Sodfarvet Måge - (Ichthyaetus hemprichii)20361972019-03-13
Gulstrubet Stenspurv - (Gymnoris xanthocollis)20329492019-09-25
Gråhovedet Værling - (Emberiza spodocephala)20361212017-10-14
Sortsvane - (Cygnus atratus)20275312020-08-08
Lapmejse - (Poecile cinctus)20300122019-11-18
Brilleterne - (Onychoprion anaethetus)20443462018-12-26
Pirol - (Oriolus oriolus)20513882019-06-15
Spidshalet Petrel - (Bulweria bulwerii)20353632016-07-30
Klippespætmejse - (Sitta neumayer)20306092019-09-20
Goliathejre - (Ardea goliath)20284662018-11-20
Rørskarv - (Microcarbo africanus)19234832019-02-07
Brun Jernspurv - (Prunella fulvescens)19269762019-04-10
Balearsanger - (Sylvia balearica)19404242016-06-11
Hvidkindet Terne - (Sterna repressa)19267632020-09-27
Sort Bynkefugl - (Saxicola caprata)19305822019-09-25
Brun Noddy - (Anous stolidus)19289692018-03-31
Brunsidet Sanger - (Setophaga pensylvanica)19252202019-11-04
Afrikansk Vipstjert - (Motacilla aguimp)19254422019-07-02
Sorthovedet Hejre - (Ardea melanocephala)19279622017-10-17
Kanarisk Bynkefugl - (Saxicola dacotiae)19280342018-08-09
Præriesanger - (Setophaga discolor)19253332019-11-14
Bjergløvsanger - (Phylloscopus bonelli)19425122020-03-14
Kravetrappe - (Chlamydotis undulata)19261642020-01-30
Dværgcanadagås - (Branta hutchinsii)18351642020-04-02
Provencesanger - (Sylvia undata)18289822020-03-18
Kittlitz' Præstekrave - (Charadrius pecuarius)18281072018-01-16
Østlig Klippespætmejse - (Sitta tephronota)18313232014-11-24
Bjerggransanger - (Phylloscopus sindianus)18300852014-08-11
Balkanløvsanger - (Phylloscopus orientalis)18307672019-06-09
Chukarhøne - (Alectoris chukar)18279282019-01-11
Sodfarvet Terne - (Onychoprion fuscatus)18241132019-02-21
Afrikansk Saksnæb - (Rynchops flavirostris)18303512020-01-29
Vegamåge - (Larus vegae)18231702013-03-31
Berberbulbul - (Pycnonotus barbatus)18239452019-01-26
Gulbuget Saftspætte - (Sphyrapicus varius)18311032018-09-06
Syrisk Flagspætte - (Dendrocopos syriacus)18297172015-09-22
Tigerfinke - (Amandava amandava)18270842019-09-25
Korthalet Ravn - (Corvus rhipidurus)17230212018-10-27
Nonnetræand - (Dendrocygna viduata)17223952017-03-04
Sibirisk Gråklire - (Tringa brevipes)17285932017-08-30
Berberfalk - (Falco pelegrinoides)17284522020-02-20
Cypernsanger - (Sylvia melanothorax)17267672018-11-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Troldand x Bjergand - (Aythya fuligula x Aythya marila)17330162009-04-12
 
Arter / Species
Iraklarmdrossel - (Argya altirostris)17300942014-07-24
Sortstrubet Jernspurv - (Prunella atrogularis)17375872017-12-04
Levantbulbul - (Pycnonotus xanthopygos)17158512018-12-07
Fregatstormsvale - (Pelagodroma marina)17286722016-07-30
Sørgestenpikker - (Oenanthe leucura)17256102020-03-14
Arabisk Larmdrossel - (Argya squamiceps)17230902019-02-01
Nandayparakit - (Aratinga nenday)17271372019-04-21
Stensvale - (Petrochelidon pyrrhonota)17289592017-01-27
Tyrrhensk Fluesnapper - (Muscicapa tyrrhenica)17173182018-07-03
Sort Frankolin - (Francolinus francolinus)17275462016-05-16
Afrikansk Skestork - (Platalea alba)17192582019-11-29
Bjergrubinnattergal - (Calliope pectoralis)17336952013-10-12
Sortlærke - (Melanocorypha yeltoniensis)17299702011-03-06
Gulbrun Larmdrossel - (Argya fulva)17243242017-12-28
Amerikansk Rørdrum - (Botaurus lentiginosus)17289492019-11-19
Manchurernattergal - (Larvivora sibilans)16477612013-12-20
Dværgsnegås - (Anser rossii)16334052015-12-17
Cypernstenpikker - (Oenanthe cypriaca)16256722013-04-09
Eremitlærke - (Eremalauda dunni)16291772019-04-13
Krattornskade - (Tchagra senegalus)16221112020-02-18
Orientstenpikker - (Oenanthe picata)16289542014-03-10
Afrikansk Slangehalsfugl - (Anhinga rufa)16216082020-09-18
Papyrussanger - (Acrocephalus stentoreus)16236252019-08-14
Gulstrubet Værling - (Emberiza elegans)16284412017-10-03
Lys Stenspurv - (Carpospiza brachydactyla)16227962020-02-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Halsbåndstroldand x Troldand - (Aythya collaris x Aythya fuligula)16338502011-04-28
 
Arter / Species
Gulbrystet Værling - (Emberiza aureola)16395912020-06-30
Afrikansk Ørkensanger - (Sylvia deserti)16232392019-05-03
Dickcissel - (Spiza americana)16186002020-03-12
Ildsanger - (Setophaga fusca)16263442018-12-23
Sommertangar - (Piranga rubra)16225112018-12-23
Sortkronet Sanger - (Cardellina pusilla)16172602019-11-18
Canadisk Kobbersneppe - (Limosa haemastica)16355252015-09-21
Husværling - (Emberiza sahari)16258902018-11-05
Hypocolius - (Hypocolius ampelinus)16257162019-02-17
Blånattergal - (Larvivora cyane)15302872014-04-06
Brilleederfugl - (Somateria fischeri)15290302018-08-13
Spidshalet Sandhøne - (Pterocles alchata)15210062020-03-18
Dødehavsspurv - (Passer moabiticus)15266192015-02-02
Rustdrossel - (Turdus naumanni)15282092013-04-04
Amerikansk Bekkasin - (Gallinago delicata)15261912018-09-11
Koel - (Eudynamys scolopaceus)15159102019-10-31
Hjerpe - (Tetrastes bonasia)15309852014-07-08
Italiensk Spurv - (Passer italiae)15221172017-10-23
Kaukasisk Lundsanger - (Phylloscopus nitidus)15222002020-05-28
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Blå Kærhøg x Steppehøg - (Circus cyaneus x Circus macrourus)15392962019-09-28
 
Arter / Species
Sørgemejse - (Poecile lugubris)15235542015-08-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Kaspisk Måge - (Larus argentatus x Larus cachinnans)15240512018-01-23
 
Arter / Species
Kattedrossel - (Dumetella carolinensis)15221082020-03-21
Blåhalet Biæder - (Merops philippinus)15182792017-08-21
Sorthovedet Væver - (Ploceus melanocephalus)15215022020-01-15
Kaukasisk Jernspurv - (Prunella ocularis)15247232018-05-15
Orientgulbug - (Hippolais languida)15270372018-05-30
Berbersanger - (Sylvia deserticola)15241222018-07-23
Grårygget Tornskade - (Lanius excubitoroides)14166502018-03-27
Guldsisken - (Spinus tristis)14185192015-06-07
Lille Sultanhøne - (Porphyrio alleni)14275252013-11-21
Rødbrun Spurv - (Passer cinnamomeus)14175302015-07-09
Skarlagentangar - (Piranga olivacea)14189732019-11-21
Ørkenfinke - (Rhodospiza obsoleta)14265052018-06-07
Steppegulbug - (Iduna rama)14316942013-09-02
Sibirisk Krikand - (Sibirionetta formosa)14352252019-09-18
Sort Drongo - (Dicrurus macrocercus)14172722019-01-09
Hvidkindet Bulbul - (Pycnonotus leucotis)14203762020-01-03
Kratsanger - (Scotocerca inquieta)14223532013-05-27
Ørkennatravn - (Caprimulgus aegyptius)14200322019-01-26
Guløjet Skoggerdue - (Streptopelia decipiens)14172932019-12-10
Amerikansk Træspurv - (Spizelloides arborea)14151482016-11-18
Mugimakifluesnapper - (Ficedula mugimaki)13191502015-08-01
Napoleonsvæver - (Euplectes afer)13205232017-03-18
Rødværling - (Emberiza rutila)13206042018-11-23
Crested Caracara - (Caracara plancus)13194322015-07-02
Hvidvinget Lærke - (Alauda leucoptera)13250832016-11-27
Amerikansk Svaleklire - (Tringa solitaria)13237422012-11-14
Rævespurv - (Passerella iliaca)13265902017-08-11
Tennesseesanger - (Leiothlypis peregrina)13205372019-11-21
 
Ubestemte / Unidentified
Fluesnapper sp. - (Ficedula sp.)13279012011-01-08
 
Arter / Species
Sangtimalie - (Leiothrix lutea)13216502015-11-12
Purpursvale - (Progne subis)13187732015-06-19
Hvidkronet Albatros - (Thalassarche cauta)13199052020-07-11
Lille Træand - (Dendrocygna javanica)13205552015-02-13
Brunbrystet Sanger - (Setophaga castanea)13148472020-01-17
Indisk Sølvnæb - (Euodice malabarica)13207932012-05-29
Østlig Kongetyran - (Tyrannus tyrannus)13171472020-05-25
Stribet Larmdrossel - (Argya huttoni)13179582020-06-14
Amerikansk Ildstjert - (Setophaga ruticilla)13197362017-04-23
Brunhovedet Kostær - (Molothrus ater)12160022017-06-14
Hættesanger - (Setophaga citrina)12178012019-01-18
Østlig Lundsanger - (Phylloscopus plumbeitarsus)12105162019-11-06
Berbergrønspætte - (Picus vaillantii)12175782017-03-27
 
Ubestemte / Unidentified
Ryle sp. - (Calidris sp.)12354492013-11-02
 
Arter / Species
Askedrongo - (Dicrurus leucophaeus)12124272017-01-31
Toplunde - (Fratercula cirrhata)12223712018-09-14
Afrikansk Gabenæb - (Anastomus lamelligerus)12139792017-12-28
Stribet Sangspurv - (Melospiza lincolnii)12157252019-01-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Sortbrun And - (Anas platyrhynchos x Anas rubripes)12221422012-01-28
 
Arter / Species
Sibirisk Fluesnapper - (Muscicapa sibirica)12135652019-02-26
Kappetrel - (Daption capense)12206222020-08-07
Basradrosselrørsanger - (Acrocephalus griseldis)12179862020-03-15
Lichtensteins Sandhøne - (Pterocles lichtensteinii)12174862019-02-12
Sort Rørvagtel - (Amaurornis flavirostra)12147412017-04-07
Himalayajernspurv - (Prunella himalayana)12166272019-04-04
Nubisk Natravn - (Caprimulgus nubicus)12169462019-02-12
Sorarørvagtel - (Porzana carolina)12193492019-06-28
Amerikansk Sultanhøne - (Porphyrio martinica)12213232017-07-18
Langhalet Rosenfinke - (Carpodacus sibiricus)12215422013-08-17
Grå Maina - (Acridotheres ginginianus)12171082017-02-04
Træsvale - (Tachycineta bicolor)12190542012-05-31
Gråhovedet Rødstjert - (Phoenicurus erythronotus)12208042019-04-01
Brunrygget Citronsisken - (Carduelis corsicana)12179032019-08-02
Afrikansk Sølvnæb - (Euodice cantans)12131822019-03-06
Gulnæbbet Gøg - (Coccyzus americanus)12183192020-03-07
Sydlig Vanddrossel - (Parkesia motacilla)11115862020-08-08
Brillevanddrossel - (Seiurus aurocapilla)11157092020-03-02
Guldgøg - (Chrysococcyx caprius)11164822016-05-18
Prærievåge - (Buteo swainsoni)11128792020-02-19
Canadasanger - (Cardellina canadensis)11155282019-11-05
Ensfarvet Sejler - (Apus unicolor)11176622016-03-16
 
Ubestemte / Unidentified
Falk sp. - (Falco sp.)11310942013-10-31
 
Arter / Species
Hvidøjet Vireo - (Vireo griseus)11127892019-08-06
Afrikansk Palmesejler - (Cypsiurus parvus)11184992018-08-13
Kanelpapegøjenæb - (Sinosuthora webbiana)11137212017-05-17
Sakshalet Kongetyran - (Tyrannus forficatus)11154962019-10-07
Svalehaleglente - (Elanoides forficatus)11204182019-02-04
Amerikansk Strandskade - (Haematopus palliatus)11120982017-12-14
Knopgås - (Sarkidiornis melanotos)11148632014-04-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Citronvipstjert x Gul Vipstjert - (Motacilla citreola x Motacilla flava)11309732015-07-01
 
Arter / Species
Mongolsk Ørkendompap - (Bucanetes mongolicus)11225112013-10-26
Pallas' Græshoppesanger - (Helopsaltes certhiola)11268532011-02-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Ederfugl x Kongeederfugl - (Somateria mollissima x Somateria spectabilis)11213782017-12-31
 
Arter / Species
Bleg Klippesvale - (Ptyonoprogne obsoleta)1187472020-01-24
Rustrygget Skovdrossel - (Catharus fuscescens)11176992019-02-01
Kapugle - (Asio capensis)11171552017-12-28
Maskesule - (Sula dactylatra)1092552019-01-29
Dværgløvsanger - (Phylloscopus neglectus)10159302019-01-23
Kastanjebrun Spurv - (Passer eminibey)1079172017-01-14
Sodfalk - (Falco concolor)10209762020-09-27
Rødbrystet Jernspurv - (Prunella rubeculoides)10130402019-04-10
Syrisk Gulirisk - (Serinus syriacus)10148612016-05-16
Skovvipstjert - (Dendronanthus indicus)10132762019-01-09
Sporegås - (Plectropterus gambensis)10181092017-04-20
Gråhovedet Spurv - (Passer griseus)10110042016-01-05
Saxaulspurv - (Passer ammodendri)10171542012-02-06
Østlig Kravetrappe - (Chlamydotis macqueenii)10247612013-02-09
Californisk Topvagtel - (Callipepla californica)10150782017-01-20
Stor Taffeland - (Aythya valisineria)10270482010-09-15
Brunmasket Væver - (Ploceus galbula)1070922018-06-06
Rødnæbbet And - (Anas erythrorhyncha)10125302016-05-18
Kongefasan - (Syrmaticus reevesii)10140132018-05-12
Nilsolfugl - (Hedydipna metallica)10107772018-12-31
Kap Verde-spurv - (Passer iagoensis)10163422014-12-14
Philadelphiavireo - (Vireo philadelphicus)10180412014-10-12
Madeiradue - (Columba trocaz)10171592014-03-18
Kilehalet Skråpe - (Ardenna pacifica)10155652018-03-17
Sandpræstekrave - (Charadrius marginatus)10142972013-12-16
Kortnæbbet Præstekrave - (Charadrius melodus)10130232019-10-23
Hvidstrubet Biæder - (Merops albicollis)1072112019-11-29
Sahelsanger - (Spiloptila clamans)10188092014-06-03
Vestlig Bleg Gulbug - (Iduna opaca)9122462015-05-10
Korsikansk Spætmejse - (Sitta whiteheadi)9155152016-07-22
Brednæbbet Ellekrage - (Eurystomus glaucurus)9144722019-09-13
Magnoliesanger - (Setophaga magnolia)9134092018-11-23
Gulhovedet Trupial - (Xanthocephalus xanthocephalus)9142352020-03-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Andehybrid sp. - (Anatidae (Ducks) hybrid sp.)974202020-03-12
 
Arter / Species
Sporegøg - (Centropus senegalensis)9144302016-04-01
 
Ubestemte / Unidentified
Sejler sp. - (Apus sp.)9298982012-02-12
 
Arter / Species
Blå Sanger - (Setophaga caerulescens)9110142020-08-11
Arabisk Petrel - (Bulweria fallax)984752019-03-13
Sibirisk Allike - (Coloeus dauuricus)9181642015-06-27
Indisk Dværgand - (Nettapus coromandelianus)9122312015-06-05
Koboltkernebider - (Passerina caerulea)9111732019-08-04
Kuhls Skråpe - (Calonectris diomedea)9164562016-08-11
Brunkindet Sanger - (Setophaga tigrina)9107002020-08-08
Lærkespurv - (Chondestes grammacus)9113202019-02-01
Gråkindet Skovdrossel - (Catharus minimus)9172422018-11-06
Skovgøg - (Cuculus optatus)9144652015-08-11
Duponts Lærke - (Chersophilus duponti)9178202015-10-16
Hættetrane - (Grus monacha)9151042013-03-26
Blåvinget Sanger - (Vermivora cyanoptera)9149452019-11-04
Snetrane - (Leucogeranus leucogeranus)9230262019-02-19
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Bramgås - (Anser caerulescens x Branta leucopsis)9206812010-09-09
 
Ubestemte / Unidentified
Hvepsevåge / Tophvepsevåge ? - (Pernis apivorus / Pernis ptilorhyncus)9104402016-12-12
 
Arter / Species
Sydpolarkjove - (Stercorarius maccormicki)9163202014-11-10
Brunstrubet Digesvale - (Riparia paludicola)9124072013-04-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Canadagås x Bramgås - (Branta canadensis x Branta leucopsis)8139782016-08-09
 
Arter / Species
Lille Fregatfugl - (Fregata ariel)891552017-12-08
Madeirastormsvale - (Oceanodroma castro)8143152013-05-01
Tornhalesejler - (Hirundapus caudacutus)8328312013-09-27
Rødhovedet Dværgpapegøje - (Agapornis fischeri)8137432012-12-06
Gulbuget Papegøjedue - (Treron waalia)884422019-01-29
 
Ubestemte / Unidentified
Drossel sp. - (Turdus sp.)8267682010-04-18
 
Arter / Species
Moskusand - (Cairina moschata)865472018-06-19
Brunbrystet Jernspurv - (Prunella strophiata)869452019-04-10
Amerikansk Blå Kærhøg - (Circus hudsonius)8146962016-04-06
Amerikansk Taffeland - (Aythya americana)8123692018-02-02
 
Ubestemte / Unidentified
Værling sp. - (Emberiza sp.)8182082006-05-12
 
Arter / Species
Europæisk Løbehøne - (Turnix sylvaticus)8133342016-05-15
Gulvinget Sanger - (Vermivora chrysoptera)8137682019-11-14
Amerikansk Spætmejse - (Sitta canadensis)8110782018-10-11
 
Ubestemte / Unidentified
Svømmeand sp. - (Anas sp.)8256282010-02-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Spidsand x Gråand - (Anas acuta x Anas platyrhynchos)8145652010-02-16
Gråand x Moskusand - (Anas platyrhynchos x Cairina moschata)8162292018-02-07
 
Arter / Species
Si-si Ørkenhøne - (Ammoperdix griseogularis)8139752014-07-31
Elle-empidonax - (Empidonax alnorum)8171852019-10-14
Lysbenet Løvsanger - (Phylloscopus tenellipes)8134172018-07-14
Moltonis Sanger - (Sylvia subalpina)8116742018-06-29
Sibirisk Drossel - (Geokichla sibirica)8161422020-05-04
Madeirafuglekonge - (Regulus madeirensis)7121102017-08-17
Kaukasisk Kongehøne - (Tetraogallus caucasicus)7139832012-09-06
Kap Verde-petrel - (Pterodroma feae)790842019-03-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bogfinke x Kvækerfinke - (Fringilla coelebs x Fringilla montifringilla)7125182010-10-28
 
Arter / Species
Blommegul Sanger - (Protonotaria citrea)7112892016-01-31
Kaspisk Kongehøne - (Tetraogallus caspius)7179542011-04-23
Kap Verde-sejler - (Apus alexandri)7127382012-03-12
Nathøg - (Chordeiles minor)7141002017-01-21
Azorerdompap - (Pyrrhula murina)7136182015-01-09
Sibirisk Fløjlsand - (Melanitta stejnegeri)750872020-03-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Krikand x Krikand - (Anas carolinensis x Anas crecca)7131682009-03-25
 
Arter / Species
Rubinfuglekonge - (Regulus calendula)7116642015-11-12
Madeirapetrel - (Pterodroma madeira)7110782016-07-30
Ørkennatugle - (Strix hadorami)7128282018-11-24
Plettet Skovdrossel - (Hylocichla mustelina)7111812019-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Ederfugl - (Anas platyrhynchos x Somateria mollissima)7189592013-01-26
 
Arter / Species
Rødstrubet Drossel - (Turdus ruficollis)7157502019-08-20
Sort Urfugl - (Lyrurus mlokosiewiczi)7155942012-07-01
Etioperspurv - (Passer swainsonii)770182018-05-22
Beringsterne - (Onychoprion aleuticus)7131772016-09-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rustand x Gravand - (Tadorna ferruginea x Tadorna tadorna)7187692011-05-20
 
Arter / Species
Sortnæbbet Gøg - (Coccyzus erythropthalmus)7151142010-03-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Skovspurv - (Passer domesticus x Passer montanus)769772019-06-18
Silkehejre x Revhejre - (Egretta garzetta x Egretta gularis)787872014-05-19
Amerikansk Pibeand x Pibeand - (Mareca americana x Mareca penelope)7140372013-04-30
 
Arter / Species
Okkertræand - (Dendrocygna bicolor)6117002016-07-15
Myrepikker - (Myrmecocichla aethiops)672592016-01-17
Turkestandue - (Columba eversmanni)6111862012-03-06
Rødhalset Natravn - (Caprimulgus ruficollis)692112018-08-11
Kap Verde-rørsanger - (Acrocephalus brevipennis)682242019-02-21
Gabarhøg - (Micronisus gabar)699092012-09-23
Amurstær - (Agropsar sturninus)6107372015-04-02
Kabylerspætmejse - (Sitta ledanti)6128062019-04-13
Svanegås - (Anser cygnoides)6168872009-12-22
Rødehavssanger - (Sylvia leucomelaena)680012016-05-16
Mestersanger - (Sylvia hortensis)697522014-06-23
Laurbærdue - (Columba bollii)682682020-03-30
Brunøret Værling - (Emberiza fucata)695242018-11-30
Røddrossel - (Toxostoma rufum)675652018-01-18
Gulbrystet Vireo - (Vireo flavifrons)655992019-02-20
Papegøjealk - (Aethia psittacula)684482018-09-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Husrødstjert x Rødstjert - (Phoenicurus ochruros x Phoenicurus phoenicurus)6146362013-10-21
 
Arter / Species
Berberfluesnapper - (Ficedula speculigera)685582012-08-27
Pygmæhejre - (Ixobrychus sturmii)6112692018-03-12
Reliktmåge - (Ichthyaetus relictus)6139802011-12-18
Stenhøne - (Alectoris graeca)6102742017-07-14
Tajgabekkasin - (Gallinago megala)6184272008-06-20
Lysbenet Skråpe - (Ardenna carneipes)662862018-01-27
Gråhovedet Vibe - (Vanellus cinereus)642102020-03-11
Persisk Dværgterne - (Sternula saundersi)679812016-12-16
Blånakket Musefugl - (Urocolius macrourus)691412016-05-18
Sortøret Ørkenløber - (Cursorius temminckii)556142016-06-21
 
Ubestemte / Unidentified
Aythya sp. - (Aythya sp.)5179022007-08-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gåsehybrid sp. - (Anatidae (Geese) hybrid sp. )573142019-01-23
 
Arter / Species
Tyknæbbet Drosselrørsanger - (Arundinax aedon)595162010-10-05
Sorthovedet Stenpikker - (Oenanthe albonigra)583642013-11-02
Akadien-empidonax - (Empidonax virescens)583122015-09-23
Græsrikse - (Crex egregia)573072020-03-07
Vegamåge - (Larus vegae)525332018-09-03
Gulnæbbet Albatros - (Thalassarche chlororhynchos)5169752008-01-01
 
Ubestemte / Unidentified
Due sp. (Streptopelia) - (Streptopelia sp.)5113902002-10-17
 
Arter / Species
Amerikansk Dværghejre - (Ixobrychus exilis)574062017-05-26
Dværgskråpe - (Puffinus boydi)5126522012-11-14
Maghreb lærke - (Galerida macrorhyncha)523202019-04-13
Razolærke - (Alauda razae)566202019-03-01
Arabisk Trappe - (Ardeotis arabs)596222011-04-01
Etiopersvale - (Hirundo aethiopica)578742017-03-12
Persisk Skråpe - (Puffinus persicus)529672019-04-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Svanegås - (Anser anser x Anser cygnoides)590262020-08-25
 
Arter / Species
Skorstenssejler - (Chaetura pelagica)566712019-05-05
Lille Solfugl - (Hedydipna platura)552202016-04-14
Stor Græshoppesanger - (Helopsaltes fasciolatus)5127412013-10-26
Grådrossel - (Turdus unicolor)573842014-11-28
Toppet Dværgalk - (Aethia cristatella)5109782013-10-10
Stribet Frankolin - (Pternistis bicalcaratus)577912016-02-23
Rødsidet Buskspurv - (Pipilo erythrophthalmus)584622011-05-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Bramgås - (Anser canagica x Branta leucopsis)5130832011-11-19
 
Arter / Species
Fibii - (Sayornis phoebe)586382011-05-18
Stor Digesvale - (Riparia cincta)569422013-01-17
Jacobinergøg - (Clamator jacobinus)572422016-01-05
Østlig Drosselrørsanger - (Acrocephalus orientalis)580192019-03-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Mågehybrid sp. - (Larus-hybrid sp.)592212014-02-10
 
Arter / Species
Cariberpetrel - (Pterodroma hasitata)570962012-11-14
Østlig Kohejre - (Bubulcus coromandus)521962020-05-04
Olivensanger - (Hippolais olivetorum)5101752016-12-07
Kap Verde-skråpe - (Calonectris edwardsii)589942015-05-19
Hvidbuget Petrel - (Pterodroma incerta)593792011-02-16
Peguspurv - (Passer flaveolus)563692013-12-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bysvale x Landsvale - (Delichon urbicum x Hirundo rustica)582892013-09-04
 
Arter / Species
Gulnæbbet glente - (Milvus aegyptius)529232018-11-20
Gylden Natravn - (Caprimulgus eximius)537662019-04-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Knarand - (Anas clypeata x Anas strepera)5142882007-12-17
 
Arter / Species
Kapand - (Anas capensis)592042012-04-26
Angolaspurv - (Passer diffusus)555972020-01-15
 
Ubestemte / Unidentified
Terne sp. - (Tern sp.)5133292002-10-17
 
Arter / Species
Hvidhalet Laurbærdue - (Columba junoniae)570922019-04-30
Rødehavs-bjergfrankolin - (Pternistis erckelii)470312017-12-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stormmåge x Ringnæbbet Måge - (Larus canus x Larus delewarensis)491052006-07-08
 
Arter / Species
Aftenkernebider - (Hesperiphona vespertina)467232014-08-22
Kap Verde-stormsvale - (Oceanodroma jabejabe)414942019-03-01
Topmaina - (Acridotheres cristatellus)442732017-05-20
Mørk Dværghejre - (Ixobrychus eurhythmus)447542014-11-10
Stejnegers Bynkefugl - (Saxicola stejnegeri)425582019-05-19
Gulstrubet Sanger - (Setophaga dominica)459692017-09-08
Sorthovedet Vibe - (Vanellus tectus)471622009-03-03
Ørkenhornugle - (Bubo ascalaphus)446742018-07-09
Socotraskarv - (Phalacrocorax nigrogularis)450782019-01-17
 
Ubestemte / Unidentified
Gulbug sp. - (Hippolais sp.)497142011-09-11
 
Arter / Species
Sortbuget Fregatstormsvale - (Fregetta tropica)451102019-09-10
Mørkrygget Stormsvale - (Oceanodroma monorhis)462912019-08-26
Rosenfinke - (Carpodacus roseus)4105682013-03-24
Gråhovedet Sultanhøne - (Porphyrio poliocephalus)431902020-01-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Gråand - (Anas crecca x Anas platyrhynchos)474162010-02-07
Grågås x Bramgås - (Anser anser x Branta leucopsis)481022013-12-29
 
Arter / Species
Acorerstormsvale - (Oceanodroma monteiroi)465132011-08-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvinand x Lille Skallesluger - (Bucephala clangula x Mergellus albellus)495252012-04-04
 
Arter / Species
Trefarvet Nonne - (Lonchura atricapilla)462742013-01-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråmåge x Svartbag - (Larus hyperboreus x Larus marinus)4108912010-02-01
 
Ubestemte / Unidentified
Gås sp. - (Anser/Branta sp.)442572020-09-03
 
Arter / Species
Langhalet Kongetyran - (Tyrannus savana)453962012-01-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Pibeand x Gråand - (Mareca penelope x Anas platyrhynchos)374852010-12-14
 
Arter / Species
Maghreb Husskade - (Pica mauritanica)311212020-02-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Lille Bjergand x Troldand - (Aythya affinis x Aythya fuligula)342892016-10-22
 
Arter / Species
Cyanblå Sanger - (Setophaga cerulea)365392004-11-22
Spidsnæbbet Lærke - (Calandrella acutirostris)365062009-05-31
Segland - (Mareca falcata)356542015-04-18
Tyknæbbet Spurv - (Passer gongonensis)326462012-12-03
Gulhovedet Amazone - (Amazona oratrix)37102020-02-17
Indisk Klippesvale - (Petrochelidon fluvicola)330622015-04-28
Rustbåndet Præstekrave - (Charadrius pallidus)354842008-01-09
Gobipræstekrave - (Charadrius veredus)377082013-06-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stillits x Grønirisk - (Carduelis carduelis x Carduelis chloris)3140672004-05-16
Trane x Hættetrane - (Grus grus x Grus monacha)357392013-03-26
 
Arter / Species
Skoggerdue - (Streptopelia roseogrisea)3107142013-02-13
 
Ubestemte / Unidentified
Hjejle sp. - (Pluvialis sp.)3109192009-08-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Canadagås - (Anser caerulescens x Branta canadensis)368762011-04-17
 
Ubestemte / Unidentified
Kærhøg sp. - (Circus sp.)389472011-09-14
 
Arter / Species
Lille Skråpe - (Puffinus baroli)380822009-05-03
Østlig Gul Vipstjert - (Motacilla tschutschensis)319522020-02-04
Stribet Værling - (Emberiza striolata)370082010-01-22
Amerikansk Dværgterne - (Sternula antillarum)357332015-06-22
Sahelspurv - (Passer luteus)371522015-02-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Svanegås x Canadagås - (Anser cygnoides x Branta canadensis)378172011-04-22
 
Arter / Species
Hvidbrynet Dværgalk - (Synthliboramphus antiquus)354512017-02-27
Brunisset Lærke - (Eremopterix signatus)334742011-07-20
Savanneørn - (Hieraaetus wahlbergi)328892019-07-02
Fløjlspetrel - (Pterodroma mollis)356692018-12-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Brundrossel x Rustdrossel - (Turdus eunomus x Turdus naumanni)376022007-05-09
 
Arter / Species
Brunhalset Trappe - (Neotis denhami)368192005-01-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Knortegås x Rødhalset Gås - (Branta bernicla x Branta ruficollis)239642012-05-05
 
Arter / Species
Lille Rørhøne - (Paragallinula angulata)226172011-01-08
Svanegås - (Anser cygnoides)215452019-07-08
Langnæbbet Dværgalk - (Brachyramphus perdix)259632007-02-01
Okkergul Dværghejre - (Ixobrychus sinensis)218652017-07-04
Gejrfugl - (Pinguinus impennis)252972010-03-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Rødhovedet And - (Anas platyrhynchos x Netta rufina)250742006-01-28
Skeand x Blåvinget And - (Anas clypeata x Anas discors)247052013-04-11
Krikand x Pibeand - (Anas crecca x Mareca penelope)225652013-04-17
 
Arter / Species
Stor Alexanderparakit - (Psittacula eupatria)213692019-11-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bramgås x Rødhalset Gås - (Branta leucopsis x Branta ruficollis)253562011-11-11
 
Arter / Species
Kapspurv - (Passer melanurus)216772016-10-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Gråand - (Anas clypeata x Anas platyrhynchos)258542003-03-19
Hættemåge x Stormmåge - (Chroicocephalus ridibundus x Larus canus)251662008-03-27
 
Arter / Species
Bobwhite - (Colinus virginianus)237912008-07-22
Rødøjet And - (Netta erythrophthalma)243672009-10-20
 
Ubestemte / Unidentified
Bjergløvsanger sp. - (Phylloscopus bonelli / Phylloscopus orientalis sp.)253012006-09-22
 
Arter / Species
Burmastær - (Acridotheres burmannicus)236132011-04-02
Stribet Væver - (Ploceus manyar)232092012-05-09
Ascension-fregatfugl - (Fregata aquila)227542015-05-18
Brunrygget Jernspurv - (Prunella immaculata)214462016-01-27
Afrikansk Karmoisinfinke - (Rhodopechys alienus)211822019-06-01
Tyndnæbbet Spove - (Numenius tenuirostris)267412009-12-04
Østlig Pivi - (Contopus virens)211122019-02-08
Kapsule - (Morus capensis)240542005-01-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Indisk Gås - (Anser caerulescens x Anser indicus)258012006-09-22
Kejsergås x Indisk Gås - (Anser canagica x Anser indicus)254282010-04-21
Islom / Hvidnæbbet Lom - (Gavia immer / Gavia adamsii)259622009-06-15
 
Arter / Species
Hvidbrystet Rørhøne - (Amaurornis phoenicurus)29852019-12-27
Flammedrossel - (Ixoreus naevius)255452004-06-02
Gråstrubet Papegøjenæb - (Sinosuthora alphonsiana)234962015-07-09
Rustspurv - (Passer motitensis)234052008-01-19
Amerikansk Skovsneppe - (Scolopax minor)241412009-09-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Rødhovedet And - (Aythya ferina x Netta rufina)236922012-01-04
 
Ubestemte / Unidentified
Canadagås / Lille Canadagås - (Branta canadensis / Branta hutchinsii)223452013-10-27
 
Arter / Species
Connecticutsanger - (Oporornis agilis)228812012-10-12
Desertas Petrel - (Pterodroma deserta)17972018-06-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rødrygget Tornskade x Isabellatornskade - (Lanius collurio x Lanius isabellinus)129572009-04-22
Gråand x Taffeland - (Anas platyrhynchos x Aythya ferina)124862009-10-25
 
Arter / Species
Hvidrygget Grib - (Gyps africanus)17872015-07-14
Rødøret Bulbul - (Pycnonotus jocosus)14422019-12-12
Japansk Jernspurv - (Prunella rubida)116002009-07-27
Lille Empidonax - (Empidonax minimus)118832004-12-02
 
Ubestemte / Unidentified
Kaspisk Måge / Middelhavssølvmåge sp. - (Larus cachinnans / Larus michahellis sp.)127702007-03-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Spansk Spurv - (Passer domesticus x Passer hispaniolensis)121712004-09-19
 
Ubestemte / Unidentified
Sisken sp. - (Carduelis sp.)119292009-10-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværggås x Bramgås - (Anser erythropus x Branta leucopsis)115182010-10-04
 
Arter / Species
Trindadepetrel - (Pterodroma arminjoniana)117002012-06-06
Tajgasædgås - (Anser fabalis)113542018-06-17
 
Ubestemte / Unidentified
Ny art / ikke listet - (Aves sp.)14002019-02-17
 
Arter / Species
Sortgrackel - (Quiscalus quiscula)17292015-08-07
Afrikansk Rørsanger - (Acrocephalus baeticatus)16112018-06-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvidhalset Fluesnapper x Broget Fluesnapper - (Ficedula albicollis x Ficedula hypoleuca)16882019-06-02
 
Ubestemte / Unidentified
Rovfugl sp. - (Raptor sp.)176392008-06-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråvinget Måge x Amerikansk Svartbag - (Larus glaucescens x Larus occidentalis)18832012-10-15
 
Arter / Species
Swahilispurv - (Passer suahelicus)17812015-12-08
Rødhalet Tornskade - (Lanius phoenicuroides)110892018-06-18
 
Ubestemte / Unidentified
Moseterne sp. - (Chlidonias sp.)133942002-06-07
 
Arter / Species
Japansk Vagtel - (Coturnix japonica)120132009-09-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværgsnegås x Bramgås - (Anser rossii x Branta leucopsis)119772011-10-24
 
Arter / Species
Kaneland - (Spatula cyanoptera)15202018-06-19
Skotsk Korsnæb - (Loxia scotica)122472007-08-13
Afrikansk Sultanhøne - (Porphyrio madagascariensis)112512017-03-11
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bergiusterne x Kinesisk Topterne - (Thalasseus bergii x Thalasseus bernsteini)117892010-10-13
 
Arter / Species
Amurrødstjert - (Phoenicurus auroreus)113832014-02-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Kaneland - (Anas clypeata x Anas cyanoptera)125582009-05-11
 
Arter / Species
Amherstfasan - (Chrysolophus amherstiae)111762015-07-14
Hvidmasket Skråpe - (Calonectris leucomelas)135622008-12-25
Guldfasan - (Chrysolophus pictus)118532010-05-02
 
Ubestemte / Unidentified
Løvsanger sp. - (Phylloscopus sp)121052013-05-15
 
Arter / Species
Amerikansk Splitterne - (Thalasseus acuflavidus)15602018-06-19
Vestlig Hvidskægget Sanger - (Sylvia iberiae)16372020-05-11
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Svartbag - (Larus argentatus x Larus marinus)143872005-11-19
 
Arter / Species
Nordlig Tornskade - (Lanius borealis)19892018-07-16

Der er i alt 1158 fuglearter/hybrider/ubestemte etc. med tilhørende billeder. Skulle du ligge inde med billeder af fuglearter som der endnu ikke er billeder af i galleriet er du meget velkommen til at kontakte os.

Bemærk: at alle billeder har copyright og må ikke anvendes uden accept fra den respektive fotograf.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.162 sek.
til toppen