Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 


Modtag Roadrunner - læs mere her



Galleriet


Fuglearter med tilhørende billeder

Fuglearts (navn / orden) Billeder Hits totalt Seneste
Hvidvinget Måge - (Larus glaucoides)4546082682019-04-03
Musvåge - (Buteo buteo)4306893202019-10-15
Havørn - (Haliaeetus albicilla)3547060232019-09-19
Gul Vipstjert - (Motacilla flava)3384839262019-09-20
Spurvehøg - (Accipiter nisus)3114735572019-10-07
Høgeugle - (Surnia ulula)3055188382019-03-18
Sølvmåge - (Larus argentatus)3025005892019-09-30
Kaspisk Måge - (Larus cachinnans)2895069012019-01-17
Tårnfalk - (Falco tinnunculus)2834241242019-09-17
Steppehøg - (Circus macrourus)2775316612019-10-09
Vandrefalk - (Falco peregrinus)2765310592019-09-25
Rørhøg - (Circus aeruginosus)2744336232019-10-08
Aftenfalk - (Falco vespertinus)2473426632019-09-30
Hvid Vipstjert - (Motacilla alba)2463231072019-08-22
Gråmåge - (Larus hyperboreus)2383271492019-10-07
Hvepsevåge - (Pernis apivorus)2373665322019-10-11
Landsvale - (Hirundo rustica)2333029222019-08-17
Fjeldvåge - (Buteo lagopus)2233854212019-05-17
Isfugl - (Alcedo atthis)2223496662019-08-14
Stenpikker - (Oenanthe oenanthe)2202800882019-10-11
Jagtfalk - (Falco rusticolus)2145484402017-08-23
Blåhals - (Luscinia svecica)2113095952019-09-12
Stor Kobbersneppe - (Limosa limosa)2072647172019-08-07
Almindelig Ryle - (Calidris alpina)2052878682018-11-13
Sildemåge - (Larus fuscus)2013212202019-09-06
Rødrygget Tornskade - (Lanius collurio)1992524502019-10-11
Hedehøg - (Circus pygargus)1963827092019-09-04
Blå Kærhøg - (Circus cyaneus)1943561372019-10-05
Middelhavssølvmåge - (Larus michahellis)1933111812018-12-17
Steppeørn - (Aquila nipalensis)1923739952019-03-11
Sandløber - (Calidris alba)1902406262019-10-08
Trane - (Grus grus)1902936352019-08-10
Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus melanocephalus)1883052652019-07-12
Gransanger - (Phylloscopus collybita)1852901462019-05-17
Kongeørn - (Aquila chrysaetos)1844023302019-03-30
Topskarv - (Phalacrocorax aristotelis)1823026452019-04-06
Odinshane - (Phalaropus lobatus)1822533822019-09-07
Rød Glente - (Milvus milvus)1812820262019-10-07
Thorshane - (Phalaropus fulicarius)1802922602019-06-12
Skarv - (Phalacrocorax carbo)1762386122019-09-03
Vandstær - (Cinclus cinclus)1762217802019-04-24
Fiskeørn - (Pandion haliaetus)1762928472019-10-11
Brushane - (Calidris pugnax)1742288712019-09-17
Havterne - (Sterna paradisaea)1732487382019-09-06
Duehøg - (Accipiter gentilis)1722764272019-10-11
Sortstrubet Drossel - (Turdus atrogularis)1713776012017-02-10
Ederfugl - (Somateria mollissima)1692247832019-06-25
Fjordterne - (Sterna hirundo)1682451242019-08-10
Skægmejse - (Panurus biarmicus)1672423512019-08-02
Ismåge - (Pagophila eburnea)1643423582018-05-23
Spurveugle - (Glaucidium passerinum)1633076582019-03-09
Sortgrå Ryle - (Calidris maritima)1612200822019-02-05
Islandsk Ryle - (Calidris canutus)1602331762018-09-27
Lærkefalk - (Falco subbuteo)1582718382019-10-08
Dværgmåge - (Hydrocoloeus minutus)1582390822019-09-05
Silkehale - (Bombycilla garrulus)1582279712019-04-17
Hærfugl - (Upupa epops)1582120152019-09-17
Mosehornugle - (Asio flammeus)1572749802019-03-23
Husrødstjert - (Phoenicurus ochruros)1562132882019-09-10
Knortegås - (Branta bernicla)1542264242019-09-30
Stor Skrigeørn - (Clanga clanga)1543578192019-10-11
Stor Skallesluger - (Mergus merganser)1541900212019-06-12
Sortstrubet Bynkefugl - (Saxicola torquatus)1532159262019-09-28
Gåsegrib - (Gyps fulvus)1522286472019-05-29
Nonnestenpikker - (Oenanthe pleschanka)1522625712018-10-30
Sule - (Morus bassanus)1522090742019-03-07
Hvidsisken - (Acanthis hornemanni)1492545282018-03-27
Ørkenstenpikker - (Oenanthe deserti)1492566882019-07-27
Rødstjert - (Phoenicurus phoenicurus)1491963352019-08-28
Stylteløber - (Himantopus himantopus)1492235422019-09-20
Pomeransfugl - (Charadrius morinellus)1482216892019-07-29
Fiskehejre - (Ardea cinerea)1472102692019-10-09
Stær - (Sturnus vulgaris)1422129602019-09-13
Skærpiber - (Anthus petrosus)1412107192019-03-21
Toplærke - (Galerida cristata)1401973232019-07-23
Hættemåge - (Chroicocephalus ridibundus)1401987222019-07-17
Sølvhejre - (Ardea alba)1391917592019-09-10
Snespurv - (Plectrophenax nivalis)1391936912019-03-04
Biæder - (Merops apiaster)1392111952019-09-25
Mallemuk - (Fulmarus glacialis)1382136822018-11-09
Lapugle - (Strix nebulosa)1382264992019-05-21
Dobbeltbekkasin - (Gallinago gallinago)1382213372019-08-13
Sort Glente - (Milvus migrans)1372334002019-10-11
Rødben - (Tringa totanus)1361996392019-05-19
Stor Korsnæb - (Loxia pytyopsittacus)1362094792019-05-21
Hvinand - (Bucephala clangula)1351774142019-06-15
Sabinemåge - (Xema sabini)1352684032018-12-26
Citronvipstjert - (Motacilla citreola)1342430942018-09-10
Sangsvane - (Cygnus cygnus)1341895402019-09-16
Dværgfalk - (Falco columbarius)1332373782019-09-27
Stor Præstekrave - (Charadrius hiaticula)1331642222019-09-19
Slangeørn - (Circaetus gallicus)1332675142019-10-15
Dværgryle - (Calidris minuta)1332110052018-10-14
Gøg - (Cuculus canorus)1321949572019-07-30
Hvidvinget Terne - (Chlidonias leucopterus)1322239542018-08-17
Blåstjert - (Tarsiger cyanurus)1322621922019-09-25
Silkehejre - (Egretta garzetta)1311718312019-09-17
Spætmejse - (Sitta europaea)1291879432019-07-10
Lille Lappedykker - (Tachybaptus ruficollis)1291589192019-10-08
Lille Fluesnapper - (Ficedula parva)1282002622019-10-11
Almindelig Kjove - (Stercorarius parasiticus)1282159932019-09-05
Ringnæbbet Måge - (Larus delawarensis)1272314582019-08-03
Stor Flagspætte - (Dendrocopos major)1261616722019-08-24
Solsort - (Turdus merula)1261962672019-06-24
Høgesanger - (Sylvia nisoria)1261829612019-10-11
Bjergpiber - (Anthus spinoletta)1252127792019-03-26
Sneugle - (Bubo scandiacus)1252987582018-03-05
Rødtoppet Fuglekonge - (Regulus ignicapilla)1241719142019-08-27
Kongeederfugl - (Somateria spectabilis)1241889752019-06-12
Middelhavsstenpikker - (Oenanthe hispanica)1241748692019-06-20
Halemejse - (Aegithalos caudatus)1241608232019-07-08
Bogfinke - (Fringilla coelebs)1231820782019-09-30
Ørnevåge - (Buteo rufinus)1232924732018-01-16
Rødhals - (Erithacus rubecula)1231737392019-10-01
Bjerglærke - (Eremophila alpestris)1221535872019-02-19
Rødrygget Svale - (Cecropis daurica)1212001432019-05-19
Gærdesmutte - (Troglodytes troglodytes)1211657682019-08-03
Rosenstær - (Pastor roseus)1212280312019-09-06
Hvid Stork - (Ciconia ciconia)1201787702019-10-13
Skestork - (Platalea leucorodia)1201842792019-04-26
Islom - (Gavia immer)1192309022019-07-30
Skovhornugle - (Asio otus)1191910232019-07-17
Stribet Ryle - (Calidris melanotos)1192238112019-10-01
Hvidbrynet Løvsanger - (Phylloscopus inornatus)1181991242019-10-15
Tornsanger - (Sylvia communis)1181588912019-07-10
Engpiber - (Anthus pratensis)1181689932019-10-08
Dompap - (Pyrrhula pyrrhula)1171740282019-08-16
Dværgværling - (Emberiza pusilla)1171993162019-09-22
Tyknæbbet Dværgryle - (Calidris pusilla)1172331962019-10-01
Hvidskægget Terne - (Chlidonias hybrida)1161752182019-06-01
Sibirisk Hjejle - (Pluvialis fulva)1162579272018-01-26
Lille Kobbersneppe - (Limosa lapponica)1161670382019-09-07
Nordisk Lappedykker - (Podiceps auritus)1151637382019-08-19
Lille Flagspætte - (Dryobates minor)1151546382019-06-11
Nathejre - (Nycticorax nycticorax)1141952352018-10-24
Tinksmed - (Tringa glareola)1141764402019-08-07
Gråkrage - (Corvus cornix)1141563932019-07-17
Hvidskægget Sanger - (Sylvia cantillans)1131886882019-06-18
Stillits - (Carduelis carduelis)1131774692019-10-09
Kohejre - (Bubulcus ibis)1131549972019-02-08
Svartbag - (Larus marinus)1131860792019-02-25
Knarand - (Mareca strepera)1121552632019-09-06
Hætteværling - (Emberiza melanocephala)1122087972019-10-15
Broget Fluesnapper - (Ficedula hypoleuca)1111428762019-08-16
Lille Kjove - (Stercorarius longicaudus)1112003062019-09-22
Rørdrum - (Botaurus stellaris)1102017962019-06-01
Gråstrubet Lappedykker - (Podiceps grisegena)1101533702019-07-06
Blishøne - (Fulica atra)1101367592019-06-27
Storkjove - (Stercorarius skua)1091698152019-09-27
Buskrørsanger - (Acrocephalus dumetorum)1092139072018-09-25
Storspove - (Numenius arquata)1081445032019-09-13
Natugle - (Strix aluco)1081640422019-10-13
Rovterne - (Hydroprogne caspia)1081542602019-05-11
Lille Skrigeørn - (Clanga pomarina)1082283292019-10-15
Skovskade - (Garrulus glandarius)1081321432019-10-05
Sortterne - (Chlidonias niger)1081653232019-07-29
Bramgås - (Branta leucopsis)1071508902019-08-03
Krognæb - (Pinicola enucleator)1072571912018-08-21
Gråspurv - (Passer domesticus)1071616282019-10-11
Lille Præstekrave - (Charadrius dubius)1071364032019-10-08
Isabellastenpikker - (Oenanthe isabellina)1061642892018-10-20
Lunde - (Fratercula arctica)1061721362017-08-13
Stormmåge - (Larus canus)1061783772019-03-08
Strandskade - (Haematopus ostralegus)1061348842019-09-06
Rødvinget Braksvale - (Glareola pratincola)1061657422019-07-10
Stenvender - (Arenaria interpres)1061354112019-06-17
Mursejler - (Apus apus)1051694502019-08-07
Vibe - (Vanellus vanellus)1051438222019-09-19
Karmindompap - (Carpodacus erythrinus)1051557712019-08-16
Krumnæbbet Ryle - (Calidris ferruginea)1051580652019-09-17
Kejserørn - (Aquila heliaca)1052104402019-07-08
Ride - (Rissa tridactyla)1051554462019-09-07
Dværgterne - (Sternula albifrons)1051418752019-09-22
Lomvie - (Uria aalge)1051374642019-02-25
Bynkefugl - (Saxicola rubetra)1041405552019-08-29
Kirkeugle - (Athene noctua)1041715742019-09-28
Rosenmåge - (Rhodostethia rosea)1032375942018-08-28
Toppet Lappedykker - (Podiceps cristatus)1031381602019-08-02
Sanglærke - (Alauda arvensis)1031413982019-10-13
Knopsvane - (Cygnus olor)1031427632019-10-08
Dværgørn - (Hieraaetus pennatus)1021840932019-10-15
Blisgås - (Anser albifrons)1021669482019-04-26
Halsbåndstroldand - (Aythya collaris)1021619672018-12-20
Sjagger - (Turdus pilaris)1021679172019-01-28
Grågås - (Anser anser)1011508132019-10-01
Troldand - (Aythya fuligula)1011469702019-06-27
Mudderklire - (Actitis hypoleucos)1011309342019-09-17
Hjejle - (Pluvialis apricaria)1011510452019-01-26
Sort Stork - (Ciconia nigra)1001601782019-08-29
Alk - (Alca torda)1001432552019-08-10
Gråvinget Måge - (Larus glaucescens)992075802013-02-28
Temmincksryle - (Calidris temminckii)991657562019-09-25
Stor Gråsisken - (Acanthis flammea)981566002018-03-29
Bomlærke - (Emberiza calandra)981400972019-07-30
Tophejre - (Ardeola ralloides)981574462018-09-20
Blåmejse - (Cyanistes caeruleus)971465152018-11-29
Tejst - (Cepphus grylle)971152302019-09-02
Grønsisken - (Spinus spinus)971335852019-05-19
Prærieløber - (Calidris subruficollis)971926602017-10-15
Bonapartemåge - (Chroicocephalus philadelphia)961647822018-08-20
Vandrikse - (Rallus aquaticus)951367662019-02-17
Vendehals - (Jynx torquilla)951467422019-08-29
Rødhovedet Tornskade - (Lanius senator)951589872019-08-01
Fuglekonge - (Regulus regulus)951270842019-06-05
Ravn - (Corvus corax)951357842019-07-08
Lille Korsnæb - (Loxia curvirostra)941398062019-06-01
Gråand - (Anas platyrhynchos)941380282019-08-16
Krikand - (Anas crecca)941360572019-09-28
Sort Ibis - (Plegadis falcinellus)941556852019-08-28
Splitterne - (Thalasseus sandvicensis)941410702019-07-17
Hvid Pelikan - (Pelecanus onocrotalus)931497532019-06-24
Kvækerfinke - (Fringilla montifringilla)931338082019-08-06
Hvidvinget Korsnæb - (Loxia leucoptera)931529882019-08-27
Allike - (Corvus monedula)921356462019-07-21
Gulspurv - (Emberiza citrinella)921309032019-10-09
Hvidøjet And - (Aythya nyroca)921853242019-07-27
Sortklire - (Tringa erythropus)921234892019-10-13
Ellekrage - (Coracias garrulus)921583912019-05-09
Stor Tornskade - (Lanius excubitor)921543762019-09-28
Lille Bjergand - (Aythya affinis)911695302019-02-21
Hvidklire - (Tringa nebularia)911251242019-10-07
Rødhovedet And - (Netta rufina)911136562019-07-21
Løvsanger - (Phylloscopus trochilus)901351812019-04-22
Purpurhejre - (Ardea purpurea)901381432019-07-23
Skeand - (Spatula clypeata)901302722019-07-17
Lille Skallesluger - (Mergellus albellus)891489542019-02-04
Agerhøne - (Perdix perdix)891218262019-07-13
Småspove - (Numenius phaeopus)891410732019-09-07
Toppet Skallesluger - (Mergus serrator)881227942019-07-19
Rødstrubet Lom - (Gavia stellata)881402612019-06-14
Blå Glente - (Elanus caeruleus)881604212019-05-24
Damklire - (Tringa stagnatilis)871654282018-05-08
 
Ubestemte / Unidentified
Sølvmåge / Amerikansk Sølvmåge sp. - (Larus argentatus / Larus smithsonianus sp.)861581332012-09-14
 
Arter / Species
Rørspurv - (Emberiza schoeniclus)861226502019-08-22
Hvidbrystet Præstekrave - (Charadrius alexandrinus)861335562018-01-29
Lapværling - (Calcarius lapponicus)861481622019-10-15
Bjergvipstjert - (Motacilla cinerea)861223212019-07-08
Hvidhalset Fluesnapper - (Ficedula albicollis)851305692019-08-13
Træløber - (Certhia familiaris)851242342019-06-11
Amerikansk Pibeand - (Mareca americana)851515532019-10-15
Lattermåge - (Leucophaeus atricilla)851332392019-09-28
Strandhjejle - (Pluvialis squatarola)841150452019-09-04
Grå Fluesnapper - (Muscicapa striata)841134722019-09-30
Kærløber - (Calidris falcinellus)841502472019-09-20
Sivsanger - (Acrocephalus schoenobaenus)841164052019-08-10
Stellersand - (Polysticta stelleri)831538872019-06-01
Grønirisk - (Chloris chloris)831233342019-07-17
Sortbrynet Albatros - (Thalassarche melanophris)831562962018-11-16
Nøddekrige - (Nucifraga caryocatactes)831399892019-01-11
Søkonge - (Alle alle)831621692019-07-02
Sibirisk Bynkefugl - (Saxicola maurus)821538462017-02-14
Urfugl - (Tetrao tetrix)821125602019-05-21
Gærdesanger - (Sylvia curruca)811255572019-05-30
Klyde - (Recurvirostra avosetta)81994512019-08-07
Østlig Turteldue - (Streptopelia orientalis)801464092019-05-26
Stor Flamingo - (Phoenicopterus roseus)801016842019-09-28
Havlit - (Clangula hyemalis)801234952018-11-20
Sorthalset Lappedykker - (Podiceps nigricollis)801149292019-07-29
Lille Tårnfalk - (Falco naumanni)801382562019-09-07
Kernebider - (Coccothraustes coccothraustes)791221132019-03-15
Gråsejler - (Apus pallidus)791588912019-08-14
Ørkendompap - (Bucanetes githagineus)791467422018-09-10
Bjergand - (Aythya marila)781204732019-09-07
Mongolsk Præstekrave - (Charadrius mongolus)781532932019-08-24
Amerikansk Sølvmåge - (Larus smithsonianus)781344372017-02-15
Svaleklire - (Tringa ochropus)771135202019-08-19
Sorthovedet Sanger - (Sylvia melanocephala)771130972018-10-31
Triel - (Burhinus oedicnemus)771523622019-04-26
Bjergirisk - (Linaria flavirostris)771264302018-06-15
Atlingand - (Spatula querquedula)761147272019-07-10
Audouinsmåge - (Ichthyaetus audouinii)761292772017-11-23
Jernspurv - (Prunella modularis)761087532019-08-13
Perleugle - (Aegolius funereus)761740662018-03-23
Rødstrubet Piber - (Anthus cervinus)751162162018-09-26
Storpiber - (Anthus richardi)751337132019-06-30
Tornirisk - (Linaria cannabina)751130152019-08-03
Sortand - (Melanitta nigra)741256102019-01-09
Munk - (Sylvia atricapilla)74964432019-05-16
Fuglekongesanger - (Phylloscopus proregulus)741314412018-11-21
Rosenbrystet Tornskade - (Lanius minor)741441382018-09-27
Hedepiber - (Anthus rubescens)731207202019-03-07
Ørkenpræstekrave - (Charadrius leschenaultii)731200352018-09-27
Korttået Lærke - (Calandrella brachydactyla)731251512018-08-27
Vindrossel - (Turdus iliacus)731204302019-09-16
Rørsanger - (Acrocephalus scirpaceus)731135922019-06-27
Ådselgrib - (Neophron percnopterus)721110342018-11-14
Pibeand - (Mareca penelope)721152922019-01-16
Østlig Hvepsevåge - (Pernis ptilorhyncus)721136692019-06-30
Alpejernspurv - (Prunella collaris)721430652019-04-21
Sibirisk Jernspurv - (Prunella montanella)72939402018-07-13
Gravand - (Tadorna tadorna)72916712019-10-11
Sortstrubet Lom - (Gavia arctica)711264682018-12-11
Hvidrygget Ryle - (Calidris fuscicollis)711470922019-05-24
Tajgapiber - (Anthus hodgsoni)711118752019-08-28
Terekklire - (Xenus cinereus)711259282019-08-23
Sumpmejse - (Poecile palustris)701064772019-03-05
Hvidnæbbet Lom - (Gavia adamsii)701221292018-12-10
Husskade - (Pica pica)69950482019-09-16
Strømand - (Histrionicus histrionicus)69972882019-09-12
Dværghejre - (Ixobrychus minutus)691125452019-03-07
Mellemkjove - (Stercorarius pomarinus)681293292016-07-30
Natravn - (Caprimulgus europaeus)681127162019-09-22
Tjur - (Tetrao urogallus)681053862019-07-19
Munkegrib - (Aegypius monachus)681203712019-01-10
Canadagås - (Branta canadensis)681034412019-06-12
Bairdsryle - (Calidris bairdii)681567752017-09-28
Grønbenet Rørhøne - (Gallinula chloropus)68907452019-09-22
Ringdue - (Columba palumbus)671001972019-07-21
Sortmejse - (Periparus ater)67920242018-10-05
Hvidkronet Stenpikker - (Oenanthe leucopyga)671290892018-11-09
Lammegrib - (Gypaetus barbatus)661234892019-01-23
Musvit - (Parus major)661025412019-08-12
Høgeørn - (Aquila fasciata)661453432019-07-06
Nordsanger - (Phylloscopus borealis)661254412019-08-24
Lundsanger - (Phylloscopus trochiloides)661285462019-08-13
Lille Rørsanger - (Acrocephalus agricola)661346582019-08-28
Misteldrossel - (Turdus viscivorus)661032252019-07-21
Gråfisker - (Ceryle rudis)66871382019-08-24
Langhalet Tornskade - (Lanius schach)661421752017-10-16
Græshoppesanger - (Locustella naevia)651073512019-05-17
Grøn Biæder - (Merops persicus)651018192019-04-11
Fjeldrype - (Lagopus muta)65890662019-09-19
Tredækker - (Gallinago media)651318312015-09-09
Ensfarvet Stær - (Sturnus unicolor)651422782018-03-26
Digesvale - (Riparia riparia)641040112019-07-02
Gulgrå Værling - (Emberiza cineracea)641325242015-06-17
Tyndnæbbet Måge - (Chroicocephalus genei)641028352019-01-17
Kærsanger - (Acrocephalus palustris)641009422019-07-02
Rovørn - (Aquila rapax)641144152017-04-10
Rustværling - (Emberiza caesia)64876212019-09-17
Lille Grøn Biæder - (Merops orientalis)64892732019-01-21
Blådrossel - (Monticola solitarius)64763852018-10-30
Stor Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus ichthyaetus)641210152019-08-20
Fasan - (Phasianus colchicus)63933572019-04-30
Amerikansk Sortand - (Melanitta americana)621475392019-09-28
Dværggås - (Anser erythropus)621050232019-05-17
Amerikansk Hjejle - (Pluvialis dominica)621130382019-10-05
Pungmejse - (Remiz pendulinus)62966512019-07-23
Taffeland - (Aythya ferina)62920542018-08-27
Hortulan - (Emberiza hortulana)621080792018-08-06
Sydlig Stor Tornskade - (Lanius meridionalis)62852732019-04-26
Skovsanger - (Phylloscopus sibilatrix)62966402019-10-15
Drosselrørsanger - (Acrocephalus arundinaceus)61950102019-10-05
Bysvale - (Delichon urbicum)61843542019-09-03
Sultanhøne - (Porphyrio porphyrio)61655872019-02-20
Isabellatornskade - (Lanius isabellinus)611050882019-03-23
Sandterne - (Gelochelidon nilotica)61934192019-05-09
Amerikansk Krikand - (Anas carolinensis)611138492019-02-25
Rødhalset Gås - (Branta ruficollis)601259232019-02-08
Plettet Mudderklire - (Actitis macularius)601309832019-03-05
Ringdrossel - (Turdus torquatus)601022622019-04-24
Skovspurv - (Passer montanus)60844682018-12-15
Inuitmåge - (Larus thayeri)601378622016-05-11
Topmejse - (Lophophanes cristatus)60892402019-10-09
Nattergal - (Luscinia luscinia)60941322019-07-27
Brun Tornskade - (Lanius cristatus)601032932019-07-07
Atlantisk Skråpe - (Calonectris borealis)591103212018-08-11
Pibesvane - (Cygnus columbianus)58841102019-02-05
Skadegøg - (Clamator glandarius)581254722018-08-19
Revhejre - (Egretta gularis)58713132019-08-27
Langnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus scolopaceus)581285632019-05-24
Nilgås - (Alopochen aegyptiaca)57900792019-09-17
Flodsanger - (Locustella fluviatilis)57886722018-06-15
Spidsand - (Anas acuta)56838892018-09-05
Asiatisk Ørkensanger - (Sylvia nana)56827512019-10-13
Skovpiber - (Anthus trivialis)56859062019-08-07
Turteldue - (Streptopelia turtur)56900902019-07-13
Grønspætte - (Picus viridis)56830002019-10-07
Kortnæbbet Gås - (Anser brachyrhynchus)55975512019-04-11
Korttået Træløber - (Certhia brachydactyla)54919092019-02-20
Brun Løvsanger - (Phylloscopus fuscatus)541109762019-04-03
Markpiber - (Anthus campestris)54902112018-09-20
Sydlig Nattergal - (Luscinia megarhynchos)54869602019-06-27
Hedelærke - (Lullula arborea)53896222019-08-24
Palmedue - (Spilopelia senegalensis)53634422017-12-05
Sortspætte - (Dryocopus martius)53985512019-02-08
Brilleand - (Melanitta perspicillata)52957062019-10-13
Lille Gråsisken - (Acanthis cabaret)52913852019-08-19
Spansk Spurv - (Passer hispaniolensis)52698192019-08-17
Amerikansk Dværgryle - (Calidris minutilla)52801292015-07-10
Sangdrossel - (Turdus philomelos)52838482019-07-31
Klippeværling - (Emberiza cia)52971612018-04-30
Rustand - (Tadorna ferruginea)52863112019-04-11
Rødhalset Ryle - (Calidris ruficollis)52970402019-07-06
Mangrovehejre - (Butorides striatus)52580572019-04-08
Tyrkerdue - (Streptopelia decaocto)51726352019-09-28
Jomfrutrane - (Anthropoides virgo)511043152016-12-12
Kanarisk Piber - (Anthus berthelotii)50620972018-01-09
Lille Gulben - (Tringa flavipes)50712012019-09-27
Prærietrane - (Grus canadensis)50951912019-06-28
Gulbug - (Hippolais icterina)49791952018-09-12
Tundrasædgås - (Anser serrirostris)49901192019-04-30
Amurfalk - (Falco amurensis)491044972019-06-11
 
Ubestemte / Unidentified
Måge sp. - (Larus sp.)49981072018-02-22
 
Arter / Species
Gulirisk - (Serinus serinus)49876502019-10-08
Himalayasanger - (Phylloscopus humei)481002032019-09-30
Hættegrib - (Necrosyrtes monachus)48548282019-08-06
Vandredrossel - (Turdus migratorius)48691602017-01-20
Eleonorafalk - (Falco eleonorae)481081612018-09-04
Rubinnattergal - (Calliope calliope)481006022019-03-26
Blåvinget And - (Spatula discors)48947832019-10-01
Enkeltbekkasin - (Lymnocryptes minimus)47893232019-02-01
Fløjlsand - (Melanitta fusca)47763672019-04-08
Smyrnaisfugl - (Halcyon smyrnensis)47586142019-08-14
Hvidhovedet Havørn - (Haliaeetus leucocephalus)47683182019-09-27
Murløber - (Tichodroma muraria)47733482019-08-22
Amerikansk Præstekrave - (Charadrius semipalmatus)47768972019-10-07
Stortrappe - (Otis tarda)47912642018-08-06
Alpesejler - (Tachymarptis melba)46734862018-12-14
Råge - (Corvus frugilegus)46720202019-10-15
Hvidhals - (Irania gutturalis)46691972016-02-02
Hellig Ibis - (Threskiornis aethiopicus)46583332017-12-31
Skovsneppe - (Scolopax rusticola)46863072019-07-19
Sørgedue - (Zenaida macroura)46659252019-07-21
Mongolsk Piber - (Anthus godlewskii)46860082018-11-20
Havesanger - (Sylvia borin)46771322019-07-27
Afrikansk Flodørn - (Haliaeetus vocifer)46635482016-06-21
Sporevibe - (Vanellus spinosus)45540052017-10-16
Lannerfalk - (Falco biarmicus)45841792017-06-07
Sodfarvet Skråpe - (Ardenna grisea)45907712018-09-27
Brundrossel - (Turdus eunomus)45902812017-09-18
Slagugle - (Strix uralensis)45809772016-06-17
Kongeterne - (Thalasseus maxima)44655882019-03-05
Sortbrun And - (Anas rubripes)44787512019-06-27
Sortvinget Braksvale - (Glareola nordmanni)44959372019-09-03
Hvidkronet Spurv - (Zonotrichia leucophrys)44574522016-06-09
Pileværling - (Emberiza rustica)44928632018-03-28
Gærdeværling - (Emberiza cirlus)43517732019-08-02
Lille Gulbug - (Iduna caligata)43843912019-08-28
Storskråpe - (Ardenna gravis)43917222018-08-11
Bjergrødstjert - (Phoenicurus erythrogastrus)43646162019-04-04
Øregrib - (Torgos tracheliotus)43706372017-03-04
Spansk Kejserørn - (Aquila adalberti)43670102019-07-23
Armensk Måge - (Larus armenicus)43653512018-05-15
Fyrremejse - (Poecile montanus)43704872019-09-27
Kamblishøne - (Fulica cristata)43504042019-01-18
Bergiusterne - (Thalasseus bergii)42524942018-12-13
Krøltoppet Pelikan - (Pelecanus crispus)42911842019-09-28
Alaskaryle - (Calidris mauri)42689342019-02-15
Pragtfregatfugl - (Fregata magnificens)42597832019-01-30
Lavskrige - (Perisoreus infaustus)42632542019-07-19
Myrtesanger - (Setophaga coronata)42612512018-01-18
Mandarinand - (Aix galericulata)42656152019-05-11
Sortstrubet Sanger - (Sylvia rueppelli)42735602017-06-17
Blåkronet Ellekrage - (Coracias benghalensis)41625842019-08-22
Dværgrørvagtel - (Porzana pusilla)41526542019-06-17
Krabbehejre - (Butorides virescens)41590422019-01-08
Masketornskade - (Lanius nubicus)41584502018-09-07
Slagfalk - (Falco cherrug)41939542018-11-24
Spottesanger - (Hippolais polyglotta)40887952013-08-22
Rosenterne - (Sterna dougallii)40784472019-08-04
Polarlomvie - (Uria lomvia)40660282018-10-24
Amerikansk Fløjlsand - (Melanitta deglandi)40924762018-10-19
Ørkenløber - (Cursorius cursor)39585012019-04-11
Rødvinget Trupial - (Agelaius phoeniceus)39442152019-09-27
Sumpvibe - (Vanellus leucurus)39682392017-04-20
Shikra - (Accipiter badius)39541342018-06-03
Afrikansk Skovstork - (Mycteria ibis)38427982018-06-01
Schwarz' Løvsanger - (Phylloscopus schwarzi)38693242017-11-10
Spidshalet Ryle - (Calidris acuminata)38829902019-07-21
Cistussanger - (Cisticola juncidis)38552372018-09-02
Dalrype - (Lagopus lagopus)38552122016-08-03
Stendrossel - (Monticola saxatilis)38738682018-05-19
Willet - (Tringa semipalmatus)38532022019-01-18
Theklalærke - (Galerida theklae)38493672016-07-10
Slørugle - (Tyto alba)38931532019-08-01
Kalanderlærke - (Melanocorypha calandra)37566492019-07-23
Kanariefugl - (Serinus canaria)37520422019-10-01
Maina - (Acridotheres tristis)37454492018-12-13
Gøglerørn - (Terathopius ecaudatus)37580322019-03-17
Alpekrage - (Pyrrhocorax pyrrhocorax)37486522019-09-25
Klippedue - (Columba livia)37504472018-11-15
Snehejre - (Egretta thula)37461682019-03-30
Tajgafluesnapper - (Ficedula albicilla)36554942019-08-07
Mellemflagspætte - (Dendrocoptes medius)36749672019-08-19
Brillesanger - (Sylvia conspicillata)36467062018-07-04
Hvidstrubet Spurv - (Zonotrichia albicollis)36725932018-05-12
Amerikansk Svømmesneppe - (Phalaropus tricolor)36711032015-11-09
Indisk Gås - (Anser indicus)36469292018-11-09
Namaquadue - (Oena capensis)36526722019-03-06
Klippesvale - (Ptyonoprogne rupestris)36642812019-07-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Gråmåge - (Larus argentatus x Larus hyperboreus)36513692017-04-01
 
Arter / Species
Blåskade - (Cyanopica cooki)36556742018-01-29
Kanarisk Blåmejse - (Cyanistes teneriffae)36435252018-07-18
Lille Flamingo - (Phoenicopterus minor)36463612018-09-10
Mellemhejre - (Egretta intermedia)35419872019-06-30
Vandsanger - (Acrocephalus paludicola)35912182019-01-08
Sortkrage - (Corvus corone)35551642019-04-03
Østlig Kalanderlærke - (Melanocorypha bimaculata)351038302010-07-12
Hærfuglelærke - (Alaemon alaudipes)35456042019-01-21
Alexanderparakit - (Psittacula krameri)35458022019-06-12
Rødøjet Vireo - (Vireo olivaceus)35675472017-12-02
Stribet Sanger - (Setophaga striata)35798892018-03-21
Kildire - (Charadrius vociferus)35421822018-06-10
Eremitibis - (Geronticus eremita)35500572015-10-16
Nordlig Spottedrossel - (Mimus polyglottos)35498752019-06-28
Stribet Græshoppesanger - (Locustella lanceolata)35805172016-12-11
Tenerife Blå Bogfinke - (Fringilla teydea)34428182019-04-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Troldand - (Aythya ferina x Aythya fuligula)34548362019-04-21
 
Arter / Species
Alpeallike - (Pyrrhocorax graculus)34418672019-04-22
Trænattergal - (Cercotrichas galactotes)34507502015-07-23
Stor Gulben - (Tringa melanoleuca)34429592019-10-01
Mørkøjet Junco - (Junco hyemalis)34467452018-03-21
Steppevibe - (Vanellus gregarius)34741242017-08-13
Amerikansk Tårnfalk - (Falco sparverius)34619482016-07-04
Krabbeæder - (Dromas ardeola)34536602018-11-26
Tangmåge - (Larus dominicanus)34544282019-05-03
Islandsk Hvinand - (Bucephala islandica)33545892017-02-02
Snefinke - (Montifringilla nivalis)33446532019-09-20
Balearskråpe - (Puffinus mauretanicus)33703032018-08-11
Stor Maskevæver - (Ploceus cucullatus)33291722019-10-13
Sorthvid Sanger - (Mniotilta varia)33444862017-08-30
Dværgtrappe - (Tetrax tetrax)33571732019-07-06
Skeryle - (Eurynorhynchus pygmeus)33647752019-09-16
Bjerghortulan - (Emberiza buchanani)33644772017-06-15
Tyknæbbet Lappedykker - (Podilymbus podiceps)33487392017-07-25
Azurmejse - (Cyanistes cyanus)33710012018-06-11
Stillehavslom - (Gavia pacifica)32391282018-10-14
Sortstjert - (Oenanthe melanura)32364232019-02-10
Snegås - (Anser caerulescens)32556382018-08-29
Savisanger - (Locustella luscinioides)32619942018-05-28
Hvidkindet Værling - (Emberiza leucocephalos)32643252016-11-06
Wilsons Stormsvale - (Oceanites oceanicus)32499372018-10-24
Sangspurv - (Melospiza melodia)32392002016-05-13
Almindelig Skråpe - (Puffinus puffinus)32652862019-10-13
Gulkronet Nathejre - (Nyctanassa violacea)32427852019-07-04
Marabustork - (Leptoptilos crumeniferus)32462532017-12-19
Gråhovedet Måge - (Chroicocephalus cirrocephalus)31483702018-06-01
Rüppells Grib - (Gyps rueppellii)31488382018-01-06
Stor Blåhejre - (Ardea herodias)31419572017-07-08
Olivenskovdrossel - (Catharus ustulatus)31560612018-11-12
Langtået Ryle - (Calidris subminuta)31549842013-11-08
Orientsejler - (Apus pacificus)31830712018-01-16
Lille Sejler - (Apus affinis)31524822018-08-11
Stor Hornugle - (Bubo bubo)31708182019-06-05
Bleg Gulbug - (Iduna pallida)31585582018-08-06
Skifermåge - (Larus schistisagus)31447402017-12-12
Kaffersejler - (Apus caffer)31395042018-02-01
Bøffeland - (Bucephala albeola)30604732019-02-21
Tristan Albatros - (Diomedea dabbenena)30534932018-11-28
Stenspurv - (Petronia petronia)30395352015-02-04
Hvidrygget Flagspætte - (Dendrocopos leucotos)30462502018-02-20
Dværgskarv - (Microcarbo pygmeus)30429942018-08-29
Stor Rosenfinke - (Carpodacus rubicilla)30503372016-06-09
Huldue - (Columba oenas)30550772019-01-22
Rødehavsmåge - (Ichthyaetus leucophthalmus)30475722016-06-06
Ørkenbjerglærke - (Eremophila bilopha)30363112019-04-13
Eremitdrossel - (Catharus guttatus)29477652019-02-01
Hvidrygget Stenpikker - (Oenanthe finschii)29449832018-05-24
Tundrapiber - (Anthus gustavi)29595882011-10-24
Krüpers Spætmejse - (Sitta krueperi)29396252017-06-17
Østlig Kronsanger - (Phylloscopus coronatus)29582472019-03-12
Louisianahejre - (Egretta tricolor)29449672019-02-19
Skyggehejre - (Egretta ardesiaca)29403932019-08-15
Iberisk Gransanger - (Phylloscopus ibericus)29546622018-09-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Canadagås - (Anser anser x Branta canadensis)29428012019-10-11
 
Arter / Species
Præriemåge - (Leucophaeus pipixcan)29564652019-08-15
Lille Sanglærke - (Alauda gulgula)29440212016-12-13
Rosasanger - (Sylvia mystacea)28408492019-04-01
Sardinsk Sanger - (Sylvia sarda)28669302019-08-02
Rosapelikan - (Pelecanus rufescens)28386052018-06-29
Cettisanger - (Cettia cetti)28368062017-09-26
Brun Fluesnapper - (Muscicapa dauurica)28426742019-07-19
Savannahspurv - (Passerculus sandwichensis)28378102015-01-23
Hvidhalet Tropikfugl - (Phaethon lepturus)28335442018-04-05
Lille Rørvagtel - (Porzana parva)28479572018-09-20
Dværglærke - (Calandrella rufescens)28385312018-03-13
Dværghornugle - (Otus scops)28508392015-10-28
Bartramsklire - (Bartramia longicauda)28572452015-11-09
Gul Sanger - (Setophaga aestiva)27381142015-09-23
Amerikansk Blishøne - (Fulica americana)27368462016-02-25
Brunhovedet Værling - (Emberiza bruniceps)27500482014-07-24
Bengalterne - (Thalasseus bengalensis)27377852019-07-13
Lille Ørkenlærke - (Ammomanes cincturus)27322332018-07-04
Gulbrynet Værling - (Emberiza chrysophrys)27473162019-05-19
Brun Sule - (Sula leucogaster)27388312017-08-21
Amerikansk Saksnæb - (Rynchops niger)27359722019-09-12
Brunhovedet Måge - (Chroicocephalus brunnicephalus)27342222018-12-01
Broget Krage - (Corvus albus)27354682018-03-16
Stor Stormsvale - (Oceanodroma leucorhoa)27772052018-09-25
Aztekerterne - (Thalasseus elegans)27625142017-07-08
Sort Trænattergal - (Cercotrichas podobe)27361842019-04-21
Lille Stormsvale - (Hydrobates pelagicus)27550192016-08-10
Tyknæbbet Lærke - (Ramphocoris clotbey)27344282017-12-10
Langnæbbet Piber - (Anthus similis)26311522019-03-24
Ørkenlærke - (Ammomanes deserti)26374492018-09-20
Broget Riksesneppe - (Rostratula benghalensis)26410932017-07-04
Rødfodet Sule - (Sula sula)26334782019-07-05
Rødhøne - (Alectoris rufa)26401582017-01-19
Kaspisk Præstekrave - (Charadrius asiaticus)26374902019-02-10
Stribet Dværghornugle - (Otus brucei)26331812019-02-12
Gråhovedet Isfugl - (Halcyon leucocephala)26308802019-02-17
Steppehøne - (Syrrhaptes paradoxus)26511932013-06-04
Storryle - (Calidris tenuirostris)26461692019-06-21
Indisk Vibe - (Vanellus indicus)26375992018-10-12
Plettet Rørvagtel - (Porzana porzana)26450712019-04-30
Palæstinasolfugl - (Cinnyris osea)26335902018-11-08
Diademrødstjert - (Phoenicurus moussieri)26392792018-07-23
Brudeand - (Aix sponsa)26415812013-10-03
Prærieterne - (Sterna forsteri)26409472015-06-22
Perlehøne - (Numida meleagris)26269692018-01-20
Masaistruds - (Struthio camelus)26325752019-09-30
Rosenbrystet Kernebider - (Pheucticus ludovicianus)25457802019-09-20
Kurdisk Stenpikker - (Oenanthe xanthoprymna)25365232016-06-06
Marmorand - (Marmaronetta angustirostris)25312942016-08-24
Hjelmskallesluger - (Lophodytes cucullatus)25469652019-07-02
Blåhejre - (Egretta caerulea)25323372015-05-17
Amerikansk Svartbag - (Larus occidentalis)25321072016-07-04
Ørkenhøne - (Ammoperdix heyi)25298782018-01-22
Brun Fiskeugle - (Ketupa zeylonensis)25634922019-07-08
Berberstenpikker - (Oenanthe moesta)25316262018-01-08
Indigofinke - (Passerina cyanea)25568922015-10-18
Tamarisksanger - (Acrocephalus melanopogon)25409692016-06-24
Gråspætte - (Picus canus)25335312019-05-19
Sortbuget Sandhøne - (Pterocles orientalis)24356612017-08-13
Plettet Sandhøne - (Pterocles senegallus)24260922017-04-12
Amerikansk Småspove - (Numenius hudsonicus)24329812019-02-17
Purpursolfugl - (Cinnyris asiaticus)24279902018-11-08
Sinai-karmindompap - (Carpodacus synoicus)24332012019-06-20
Sibirisk Rørspurv - (Emberiza pallasi)24312392019-07-19
Balkanhøg - (Accipiter brevipes)24456362018-05-14
Karmoisinfinke - (Rhodopechys sanguineus)24316382018-01-08
Sortisset Lærke - (Eremopterix nigriceps)23286662018-12-13
Rødnæbbet Tropikfugl - (Phaethon aethereus)23291402019-02-27
Trådhalesvale - (Hirundo smithii)23259422017-12-01
Gulstrube - (Geothlypis trichas)23280602019-08-14
Ørkenspurv - (Passer simplex)23292392019-01-26
Rødpandet Irisk - (Serinus pusillus)23363132019-04-04
Krokodillevogter - (Pluvianus aegyptius)23345062018-09-19
Øreskarv - (Phalacrocorax auritus)23329362015-09-14
Sibirisk Bekkasin - (Gallinago stenura)23379252019-04-13
Bæltestødfisker - (Megaceryle alcyon)23352382017-11-08
Hvidhovedet Skarveand - (Oxyura leucocephala)23292292018-03-26
Sinkiangløvsanger - (Phylloscopus griseolus)23359262019-08-07
Kortnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus griseus)22344122015-07-10
Østlig Mestersanger - (Sylvia crassirostris)22306882019-04-21
Canadamåge - (Larus californicus)22236352015-02-02
Baltimoretrupial - (Icterus galbula)22263732019-08-20
Orientbraksvale - (Glareola maldivarum)22475492019-08-19
Nordlig Vanddrossel - (Parkesia noveboracensis)22311742017-11-09
Tretået Spætte - (Picoides tridactylus)22561152015-04-05
Mossanger - (Setophaga palmarum)22268422017-10-28
Ægæerskråpe - (Puffinus yelkouan)22359312017-12-30
Vinhejre - (Ardeola bacchus)22275832019-05-23
Amarant - (Lagonosticta senegala)22302732017-04-20
Cedersilkehale - (Bombycilla cedrorum)22333442015-12-02
Kronet Sandhøne - (Pterocles coronatus)22232862018-07-23
Huskrage - (Corvus splendens)22320382018-01-27
Balkanfluesnapper - (Ficedula semitorquata)22335412018-05-24
Senegaltriel - (Burhinus senegalensis)22307352018-05-22
Guldspætte - (Colaptes auratus)22400962015-11-10
Gulddrossel - (Zoothera aurea)21541182019-05-19
Bobolink - (Dolichonyx oryzivorus)21285072017-11-16
Rødgumpet Bulbul - (Pycnonotus cafer)21251102018-04-09
Mørk Sanghøg - (Melierax metabates)21280492018-04-16
Klireryle - (Calidris himantopus)21348262016-05-21
Munkeparakit - (Myiopsitta monachus)21294002016-04-30
Rishejre - (Ardeola grayii)21298412019-02-10
Citronsisken - (Carduelis citrinella)21349882015-05-20
Helenaastrild - (Estrilda astrild)21265832019-08-23
Ørkenravn - (Corvus ruficollis)21268042019-02-07
Parulasanger - (Setophaga americana)21254972017-09-08
Amerikansk Skarveand - (Oxyura jamaicensis)21356102019-10-10
Pallas´ Havørn - (Haliaeetus leucoryphus)21343042019-06-12
Spidshalet Petrel - (Bulweria bulwerii)20322572016-07-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråkrage x Sortkrage - (Corvus cornix x Corvus corone)20198442018-06-25
 
Arter / Species
Brunbuget Sandhøne - (Pterocles exustus)20227092018-09-06
Gråstrubet Drossel - (Turdus obscurus)20289512018-03-05
Klippestenpikker - (Oenanthe lugens)20295152015-08-04
Berberhøne - (Alectoris barbara)20222932019-04-26
Verreauxørn - (Aquila verreauxii)20367162019-01-04
Yndefuld Prinia - (Prinia gracilis)20272782019-01-04
Sodfarvet Måge - (Ichthyaetus hemprichii)20329772019-03-13
Engsnarre - (Crex crex)20406342019-06-25
Gråhovedet Værling - (Emberiza spodocephala)20328662017-10-14
Klippespætmejse - (Sitta neumayer)20276432019-09-20
Goliathejre - (Ardea goliath)20252652018-11-20
Hættestenpikker - (Oenanthe monacha)20259292018-10-20
Gulstrubet Stenspurv - (Gymnoris xanthocollis)20298282019-09-25
Brilleterne - (Onychoprion anaethetus)20404272018-12-26
Pirol - (Oriolus oriolus)20475172019-06-15
Trebåndet Præstekrave - (Charadrius tricollaris)20251102018-08-13
Sort Bynkefugl - (Saxicola caprata)19276622019-09-25
Afrikansk Vipstjert - (Motacilla aguimp)19224922019-07-02
Dværgspove - (Numenius minutus)19406772019-05-23
Brun Noddy - (Anous stolidus)19261202018-03-31
Kanarisk Gransanger - (Phylloscopus canariensis)19257132018-01-12
Sydlig Kæmpestormfugl - (Macronectes giganteus)19258702016-04-05
Tristrams Sortstær - (Onychognathus tristramii)19262282019-01-29
Lapmejse - (Poecile cinctus)19264012017-05-16
Sorthovedet Hejre - (Ardea melanocephala)19251442017-10-17
Kanarisk Bynkefugl - (Saxicola dacotiae)19251892018-08-09
Sorthalset Sanger - (Setophaga virens)19259832017-11-26
Savanneellekrage - (Coracias abyssinicus)19237342018-03-13
Rørskarv - (Microcarbo africanus)19205662019-02-07
Balearsanger - (Sylvia balearica)19375592016-06-11
Brun Jernspurv - (Prunella fulvescens)19244202019-04-10
Bjergløvsanger - (Phylloscopus bonelli)18391052018-05-30
Kravetrappe - (Chlamydotis undulata)18227872018-08-09
Østlig Klippespætmejse - (Sitta tephronota)18285852014-11-24
Hvidkindet Terne - (Sterna repressa)18238862015-04-08
Vagtel - (Coturnix coturnix)18387332019-09-12
Chukarhøne - (Alectoris chukar)18251552019-01-11
Præriesanger - (Setophaga discolor)18222392017-09-08
Brunsidet Sanger - (Setophaga pensylvanica)18220882018-12-23
Berberbulbul - (Pycnonotus barbatus)18209192019-01-26
Syrisk Flagspætte - (Dendrocopos syriacus)18270482015-09-22
Bjerggransanger - (Phylloscopus sindianus)18272712014-08-11
Afghanstenpikker - (Oenanthe chrysopygia)18228562019-04-08
Sortsvane - (Cygnus atratus)18240412019-05-16
Sodfarvet Terne - (Onychoprion fuscatus)18211882019-02-21
Balkanløvsanger - (Phylloscopus orientalis)18275642019-06-09
Gulbuget Saftspætte - (Sphyrapicus varius)18283412018-09-06
Tigerfinke - (Amandava amandava)18240272019-09-25
Kittlitz' Præstekrave - (Charadrius pecuarius)18253242018-01-16
 
Ubestemte / Unidentified
Hætteværling / Brunhovedet Værling ? - (Emberiza bruniceps / melanocephala)18344182003-06-04
 
Arter / Species
Vegamåge - (Larus vegae)18207642013-03-31
Nandayparakit - (Aratinga nenday)17245002019-04-21
Tyrrhensk Fluesnapper - (Muscicapa tyrrhenica)17148492018-07-03
Arabisk Larmdrossel - (Turdoides squamiceps)17205972019-02-01
Cypernsanger - (Sylvia melanothorax)17241932018-11-17
Sortstrubet Jernspurv - (Prunella atrogularis)17349442017-12-04
Afrikansk Saksnæb - (Rynchops flavirostris)17273752014-02-24
Fregatstormsvale - (Pelagodroma marina)17258142016-07-30
Sort Frankolin - (Francolinus francolinus)17246222016-05-16
Sortlærke - (Melanocorypha yeltoniensis)17274182011-03-06
Gulbrun Larmdrossel - (Turdoides fulva)17217222017-12-28
Stensvale - (Petrochelidon pyrrhonota)17263772017-01-27
Provencesanger - (Sylvia undata)17260882016-07-11
Korthalet Ravn - (Corvus rhipidurus)17203802018-10-27
Levantbulbul - (Pycnonotus xanthopygos)17131332018-12-07
Nonnetræand - (Dendrocygna viduata)17202762017-03-04
Sibirisk Gråklire - (Tringa brevipes)17258542017-08-30
Iraklarmdrossel - (Turdoides altirostris)17275532014-07-24
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Troldand x Bjergand - (Aythya fuligula x Aythya marila)17306552009-04-12
 
Arter / Species
Bjergrubinnattergal - (Luscinia pectoralis)17311782013-10-12
Papyrussanger - (Acrocephalus stentoreus)16212822019-08-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Hvidøjet And - (Aythya ferina x Aythya nyroca)16313042014-04-10
 
Arter / Species
Hypocolius - (Hypocolius ampelinus)16229672019-02-17
Sørgestenpikker - (Oenanthe leucura)16231362019-07-23
Manchurernattergal - (Larvivora sibilans)16447552013-12-20
Dværgcanadagås - (Branta hutchinsii)16313092015-05-27
Gulstrubet Værling - (Emberiza elegans)16260752017-10-03
Orientstenpikker - (Oenanthe picata)16263912014-03-10
Ildsanger - (Setophaga fusca)16237702018-12-23
Sommertangar - (Piranga rubra)16200092018-12-23
Afrikansk Ørkensanger - (Sylvia deserti)16201852019-05-03
Canadisk Kobbersneppe - (Limosa haemastica)16327252015-09-21
Afrikansk Skestork - (Platalea alba)16167122016-03-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Halsbåndstroldand x Troldand - (Aythya collaris x Aythya fuligula)16315652011-04-28
 
Arter / Species
Husværling - (Emberiza sahari)16233112018-11-05
Eremitlærke - (Eremalauda dunni)16266632019-04-13
Dværgsnegås - (Anser rossii)16307522015-12-17
Cypernstenpikker - (Oenanthe cypriaca)16233242013-04-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Blå Kærhøg x Steppehøg - (Circus cyaneus x Circus macrourus)15361972019-09-28
Sølvmåge x Kaspisk Måge - (Larus argentatus x Larus cachinnans)15216242018-01-23
 
Arter / Species
Amerikansk Bekkasin - (Gallinago delicata)15236142018-09-11
Sørgemejse - (Poecile lugubris)15212872015-08-26
Hjerpe - (Tetrastes bonasia)15286022014-07-08
Italiensk Spurv - (Passer italiae)15196572017-10-23
Rustdrossel - (Turdus naumanni)15258712013-04-04
Kaukasisk Jernspurv - (Prunella ocularis)15222042018-05-15
Brilleederfugl - (Somateria fischeri)15264742018-08-13
Sortkronet Sanger - (Cardellina pusilla)15146212018-11-08
Berbersanger - (Sylvia deserticola)15217482018-07-23
Orientgulbug - (Hippolais languida)15245442018-05-30
Gulbrystet Værling - (Emberiza aureola)15355982019-02-08
Amerikansk Rørdrum - (Botaurus lentiginosus)15252122018-10-25
Blånattergal - (Larvivora cyane)15278782014-04-06
Krattornskade - (Tchagra senegalus)15194382018-02-02
Berberfalk - (Falco pelegrinoides)15250012017-06-29
Blåhalet Biæder - (Merops philippinus)15156632017-08-21
Dødehavsspurv - (Passer moabiticus)15242192015-02-02
Steppegulbug - (Iduna rama)14293512013-09-02
Guldsisken - (Carduelis tristis)14165692015-06-07
Kattedrossel - (Dumetella carolinensis)14196622018-10-11
Ørkenfinke - (Rhodospiza obsoleta)14241682018-06-07
Lille Sultanhøne - (Porphyrio alleni)14251542013-11-21
Sort Drongo - (Dicrurus macrocercus)14151962019-01-09
Ørkennatravn - (Caprimulgus aegyptius)14174652019-01-26
Rødbrun Spurv - (Passer rutilans)14155882015-07-09
Amerikansk Træspurv - (Spizelloides arborea)14127292016-11-18
Sibirisk Krikand - (Sibirionetta formosa)14324092019-09-18
Kratsanger - (Scotocerca inquieta)14201592013-05-27
Koel - (Eudynamys scolopaceus)14132772017-06-25
Grårygget Tornskade - (Lanius excubitoroides)14147182018-03-27
Afrikansk Slangehalsfugl - (Anhinga rufa)14188962017-04-11
Spidshalet Sandhøne - (Pterocles alchata)14183822016-04-24
Mugimakifluesnapper - (Ficedula mugimaki)13172032015-08-01
Lille Træand - (Dendrocygna javanica)13184162015-02-13
Indisk Sølvnæb - (Euodice malabarica)13189252012-05-29
Purpursvale - (Progne subis)13167972015-06-19
Crested Caracara - (Polyborus plancus)13175642015-07-02
Dickcissel - (Spiza americana)13155082019-08-10
Hvidvinget Lærke - (Alauda leucoptera)13230492016-11-27
Hvidkindet Bulbul - (Pycnonotus leucotis)13176252017-02-04
Guløjet Skoggerdue - (Streptopelia decipiens)13149622016-03-22
Sangtimalie - (Leiothrix lutea)13196262015-11-12
Amerikansk Ildstjert - (Setophaga ruticilla)13177302017-04-23
Napoleonsvæver - (Euplectes afer)13183812017-03-18
Sorthovedet Væver - (Ploceus melanocephalus)13185782011-05-12
Rødværling - (Emberiza rutila)13184572018-11-23
Rævespurv - (Passerella iliaca)13246312017-08-11
Amerikansk Svaleklire - (Tringa solitaria)13216452012-11-14
 
Ubestemte / Unidentified
Ryle sp. - (Calidris sp.)12336612013-11-02
 
Arter / Species
Nubisk Natravn - (Caprimulgus nubicus)12150812019-02-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Sortbrun And - (Anas platyrhynchos x Anas rubripes)12206242012-01-28
 
Arter / Species
Tennesseesanger - (Leiothlypis peregrina)12182192017-11-13
Toplunde - (Lunda cirrhata)12203892018-09-14
Skarlagentangar - (Piranga olivacea)12162312019-02-25
Afrikansk Gabenæb - (Anastomus lamelligerus)12121202017-12-28
Kaukasisk Lundsanger - (Phylloscopus nitidus)12187072016-06-09
Berbergrønspætte - (Picus vaillantii)12156912017-03-27
Hvidkronet Albatros - (Thalassarche cauta)12178552013-08-22
Lys Stenspurv - (Carpospiza brachydactyla)12189852018-05-30
Lichtensteins Sandhøne - (Pterocles lichtensteinii)12155722019-02-12
Sort Rørvagtel - (Limnocorax flavirostra)12130562017-04-07
Østlig Kongetyran - (Tyrannus tyrannus)12150102015-02-19
Stribet Larmdrossel - (Turdoides huttoni)12158992017-01-17
Himalayajernspurv - (Prunella himalayana)12149752019-04-04
Hættesanger - (Setophaga citrina)12155762019-01-18
Amerikansk Sultanhøne - (Porphyrio martinica)12194962017-07-18
Afrikansk Sølvnæb - (Euodice cantans)12109542019-03-06
Sorarørvagtel - (Porzana carolina)12173962019-06-28
Brunhovedet Kostær - (Molothrus ater)12140912017-06-14
Askedrongo - (Dicrurus leucophaeus)12104572017-01-31
Stribet Sangspurv - (Melospiza lincolnii)12137432019-01-26
Langhalet Rosenfinke - (Carpodacus sibiricus)12195352013-08-17
Gråhovedet Rødstjert - (Phoenicurus erythronotus)12189182019-04-01
Grå Maina - (Acridotheres ginginianus)12152952017-02-04
Træsvale - (Tachycineta bicolor)12173592012-05-31
Sibirisk Fluesnapper - (Muscicapa sibirica)12117962019-02-26
Brunrygget Citronsisken - (Carduelis corsicana)12160222019-08-02
Kappetrel - (Daption capense)11187432013-01-27
Hvidøjet Vireo - (Vireo griseus)11111532019-08-06
Brunbrystet Sanger - (Setophaga castanea)11122922019-03-03
Basradrosselrørsanger - (Acrocephalus griseldis)11159552014-11-25
Svalehaleglente - (Elanoides forficatus)11185572019-02-04
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Citronvipstjert x Gul Vipstjert - (Motacilla citreola x Motacilla flava)11285202015-07-01
 
Ubestemte / Unidentified
Falk sp. - (Falco sp.)11293242013-10-31
 
Arter / Species
Ensfarvet Sejler - (Apus unicolor)11159892016-03-16
Pallas' Græshoppesanger - (Locustella certhiola)11249222011-02-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Ederfugl x Kongeederfugl - (Somateria mollissima x Somateria spectabilis)11198912017-12-31
 
Arter / Species
Afrikansk Palmesejler - (Cypsiurus parvus)11168722018-08-13
Rustrygget Skovdrossel - (Catharus fuscescens)11159382019-02-01
Kanelpapegøjenæb - (Sinosuthora webbiana)11119592017-05-17
Sakshalet Kongetyran - (Tyrannus forficatus)11138782019-10-07
Kapugle - (Asio capensis)11154702017-12-28
Amerikansk Strandskade - (Haematopus palliatus)11103112017-12-14
Knopgås - (Sarkidiornis melanotos)11131082014-04-12
Guldgøg - (Chrysococcyx caprius)11148342016-05-18
Mongolsk Ørkendompap - (Bucanetes mongolicus)11205852013-10-26
Canadasanger - (Cardellina canadensis)10136772016-10-31
Kilehalet Skråpe - (Puffinus pacificus)10141062018-03-17
Saxaulspurv - (Passer ammodendri)10158552012-02-06
Syrisk Gulirisk - (Serinus syriacus)10133872016-05-16
Kongefasan - (Syrmaticus reevesii)10120202018-05-12
Østlig Kravetrappe - (Chlamydotis macqueenii)10230662013-02-09
Maskesule - (Sula dactylatra)1074212019-01-29
Philadelphiavireo - (Vireo philadelphicus)10165282014-10-12
Stor Taffeland - (Aythya valisineria)10252752010-09-15
Californisk Topvagtel - (Callipepla californica)10134812017-01-20
Nilsolfugl - (Hedydipna metallica)1092412018-12-31
Sandpræstekrave - (Charadrius marginatus)10128812013-12-16
Brunmasket Væver - (Ploceus galbula)1055112018-06-06
Skovvipstjert - (Dendronanthus indicus)10117832019-01-09
Sporegås - (Plectropterus gambensis)10163462017-04-20
Gråhovedet Spurv - (Passer griseus)1096482016-01-05
Sydlig Vanddrossel - (Parkesia motacilla)10100572015-05-07
Kastanjebrun Spurv - (Passer eminibey)1066172017-01-14
Rødbrystet Jernspurv - (Prunella rubeculoides)10116402019-04-10
Sahelsanger - (Spiloptila clamans)10173182014-06-03
Kap Verde-spurv - (Passer iagoensis)10149452014-12-14
Gulnæbbet Gøg - (Coccyzus americanus)10159582019-01-22
Rødnæbbet And - (Anas erythrorhyncha)10109642016-05-18
Dværgløvsanger - (Phylloscopus neglectus)10144392019-01-23
Madeiradue - (Columba trocaz)10156572014-03-18
Koboltkernebider - (Passerina caerulea)997802019-08-04
Skovgøg - (Cuculus opatus)9130842015-08-11
Duponts Lærke - (Chersophilus duponti)9164312015-10-16
Hættetrane - (Grus monacha)9138892013-03-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Bramgås - (Anser caerulescens x Branta leucopsis)9193312010-09-09
 
Arter / Species
Sporegøg - (Centropus senegalensis)9131792016-04-01
Indisk Dværgand - (Nettapus coromandelianus)9108572015-06-05
Kuhls Skråpe - (Calonectris diomedea)9150592016-08-11
Arabisk Petrel - (Bulweria fallax)968272019-03-13
Korsikansk Spætmejse - (Sitta whiteheadi)9141262016-07-22
Bleg Klippesvale - (Ptyonoprogne obsoleta)961232018-11-08
Brednæbbet Ellekrage - (Eurystomus glaucurus)9123032019-09-13
 
Ubestemte / Unidentified
Hvepsevåge / Tophvepsevåge ? - (Pernis apivorus / Pernis ptilorhyncus)991292016-12-12
Sejler sp. - (Apus sp.)9286472012-02-12
 
Arter / Species
Sibirisk Allike - (Corvus dauuricus)9165272015-06-27
Prærievåge - (Buteo swainsoni)9107502018-10-25
Vestlig Bleg Gulbug - (Iduna opaca)9105522015-05-10
Kortnæbbet Præstekrave - (Charadrius melodus)9109732019-10-07
Hvidstrubet Biæder - (Merops albicollis)951852019-09-20
 
Ubestemte / Unidentified
Fluesnapper sp. - (Ficedula sp.)9160452011-01-08
 
Arter / Species
Brillevanddrossel - (Seiurus aurocapilla)9134172017-09-08
Sydpolarkjove - (Stercorarius maccormicki)9149772014-11-10
Brunstrubet Digesvale - (Riparia paludicola)9110492013-04-07
Sodfalk - (Falco concolor)9190082011-09-10
Magnoliesanger - (Setophaga magnolia)9120572018-11-23
Snetrane - (Leucogeranus leucogeranus)9207132019-02-19
Lærkespurv - (Chondestes grammacus)9100042019-02-01
Gråkindet Skovdrossel - (Catharus minimus)9158182018-11-06
Gulhovedet Trupial - (Xanthocephalus xanthocephalus)8127612015-07-08
Amerikansk Taffeland - (Aythya americana)8109042018-02-02
Si-si Ørkenhøne - (Ammoperdix griseogularis)8127422014-07-31
Lysbenet Løvsanger - (Phylloscopus tenellipes)8120532018-07-14
Blå Sanger - (Setophaga caerulescens)897242017-10-28
 
Ubestemte / Unidentified
Drossel sp. - (Turdus sp.)8249692010-04-18
 
Arter / Species
Madeirastormsvale - (Oceanodroma castro)8131202013-05-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Spidsand x Gråand - (Anas acuta x Anas platyrhynchos)8135272010-02-16
 
Arter / Species
Lille Fregatfugl - (Fregata ariel)878792017-12-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Canadagås x Bramgås - (Branta canadensis x Branta leucopsis)8127172016-08-09
Gråand x Moskusand - (Anas platyrhynchos x Cairina moschata)8150602018-02-07
 
Arter / Species
Tornhalesejler - (Hirundapus caudacutus)8308302013-09-27
Amerikansk Spætmejse - (Sitta canadensis)898932018-10-11
 
Ubestemte / Unidentified
Værling sp. - (Emberiza sp.)8170952006-05-12
 
Arter / Species
Moltonis Sanger - (Sylvia subalpina)8103802018-06-29
Blåvinget Sanger - (Vermivora cyanoptera)8134752013-05-19
Elle-empidonax - (Empidonax alnorum)8154572019-10-14
Amerikansk Blå Kærhøg - (Circus hudsonius)8134182016-04-06
Brunkindet Sanger - (Setophaga tigrina)893712017-09-08
Europæisk Løbehøne - (Turnix sylvaticus)8120062016-05-15
Rødhovedet Dværgpapegøje - (Agapornis fischeri)8125722012-12-06
Gulbuget Papegøjedue - (Treron waalia)871452019-01-29
Moskusand - (Cairina moschata)854532018-06-19
Brunbrystet Jernspurv - (Prunella strophiata)858022019-04-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rustand x Gravand - (Tadorna ferruginea x Tadorna tadorna)7177172011-05-20
Gråand x Ederfugl - (Anas platyrhynchos x Somateria mollissima)7178032013-01-26
 
Arter / Species
Azorerdompap - (Pyrrhula murina)7124642015-01-09
Nathøg - (Chordeiles minor)7130162017-01-21
Sibirisk Drossel - (Geokichla sibirica)7147922011-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Silkehejre x Revhejre - (Egretta garzetta x Egretta gularis)778582014-05-19
 
Arter / Species
Plettet Skovdrossel - (Hylocichla mustelina)799512019-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Andehybrid sp. - (Anatidae (Ducks) hybrid sp.)756162019-07-19
 
Arter / Species
Gulvinget Sanger - (Vermivora chrysoptera)7123362013-05-25
Sort Urfugl - (Tetrao mlokosiewiczi)7144322012-07-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Skovspurv - (Passer domesticus x Passer montanus)757772019-06-18
 
Arter / Species
Rødstrubet Drossel - (Turdus ruficollis)7144352019-08-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Krikand x Krikand - (Anas carolinensis x Anas crecca)7123512009-03-25
 
Arter / Species
Kaukasisk Kongehøne - (Tetraogallus caucasicus)7127962012-09-06
Kap Verde-petrel - (Pterodroma feae)778092019-03-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bogfinke x Kvækerfinke - (Fringilla coelebs x Fringilla montifringilla)7115842010-10-28
 
Arter / Species
Rubinfuglekonge - (Regulus calendula)7106272015-11-12
Ørkennatugle - (Strix hadorami)7116932018-11-24
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Pibeand x Pibeand - (Mareca americana x Mareca penelope)7131242013-04-30
 
Arter / Species
Kap Verde-sejler - (Apus alexandri)7117022012-03-12
 
Ubestemte / Unidentified
Svømmeand sp. - (Anas sp.)7205542010-02-02
 
Arter / Species
Blommegul Sanger - (Protonotaria citrea)7102532016-01-31
Madeirafuglekonge - (Regulus madeirensis)7110272017-08-17
Etioperspurv - (Passer swainsonii)760672018-05-22
Sortnæbbet Gøg - (Coccyzus erythrophthalmus)7138322010-03-26
Madeirapetrel - (Pterodroma madeira)798602016-07-30
Kaspisk Kongehøne - (Tetraogallus caspius)7166972011-04-23
Beringsterne - (Onychoprion aleuticus)7121662016-09-16
Røddrossel - (Toxostoma rufum)666572018-01-18
Gulbrystet Vireo - (Vireo flavifrons)646492019-02-20
Berberfluesnapper - (Ficedula speculigera)676672012-08-27
Rødhalset Natravn - (Caprimulgus ruficollis)681332018-08-11
Okkertræand - (Dendrocygna bicolor)6106672016-07-15
Myrepikker - (Myrmecocichla aethiops)663752016-01-17
Turkestandue - (Columba eversmanni)6102662012-03-06
Reliktmåge - (Ichthyaetus relictus)6129552011-12-18
Kap Verde-rørsanger - (Acrocephalus brevipennis)673062019-02-21
Stenhøne - (Alectoris graeca)692382017-07-14
Tajgabekkasin - (Gallinago megala)6174662008-06-20
Lysbenet Skråpe - (Ardenna carneipes)653802018-01-27
Pygmæhejre - (Ardeirallus sturmii)6101452018-03-12
Brunøret Værling - (Emberiza fucata)685822018-11-30
Papegøjealk - (Aethia psittacula)675602018-09-03
Gabarhøg - (Micronisus gabar)689992012-09-23
Amurstær - (Agropsar sturninus)698302015-04-02
Kabylerspætmejse - (Sitta ledanti)6116722019-04-13
Persisk Dværgterne - (Sternula saundersi)670972016-12-16
Lille Skråpe - (Puffinus baroli)6149342009-05-03
Svanegås - (Anser cygnoides)6159762009-12-22
Blånakket Musefugl - (Urocolius macrourus)681222016-05-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Husrødstjert x Rødstjert - (Phoenicurus ochruros x Phoenicurus phoenicurus)6138152013-10-21
 
Arter / Species
Rødehavssanger - (Sylvia leucomelaena)671212016-05-16
Mestersanger - (Sylvia hortensis)688312014-06-23
Østlig Lundsanger - (Phylloscopus plumbeitarsus)652432017-11-11
Gulnæbbet Albatros - (Thalassarche chlororhynchos)5161312008-01-01
Fibii - (Sayornis phoebe)579022011-05-18
Maghreb lærke - (Galerida macrorhyncha)514632019-04-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Mågehybrid sp. - (Larus-hybrid sp.)584762014-02-10
 
Arter / Species
Persisk Skråpe - (Puffinus persicus)518382019-04-01
Sortøret Ørkenløber - (Cursorius temminckii)549142016-06-21
Rødsidet Buskspurv - (Pipilo erythrophthalmus)577722011-05-18
Cariberpetrel - (Pterodroma hasitata)562552012-11-14
Hvidbuget Petrel - (Pterodroma incerta)585902011-02-16
Peguspurv - (Passer flaveolus)556652013-12-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bysvale x Landsvale - (Delichon urbicum x Hirundo rustica)574892013-09-04
 
Arter / Species
Jacobinergøg - (Clamator jacobinus)565232016-01-05
Toppet Dværgalk - (Aethia cristatella)5102302013-10-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Knarand - (Anas clypeata x Anas strepera)5135722007-12-17
 
Arter / Species
Vegamåge - (Larus vegae)517902018-09-03
Razolærke - (Alauda razae)558952019-03-01
Arabisk Trappe - (Ardeotis arabs)588152011-04-01
Laurbærdue - (Columba bollii)572112019-04-30
Kapand - (Anas capensis)584712012-04-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gåsehybrid sp. - (Anatidae (Geese) hybrid sp. )562792019-01-23
 
Arter / Species
Tyknæbbet Drosselrørsanger - (Iduna aedon)588522010-10-05
Gylden Natravn - (Caprimulgus eximius)526742019-04-29
Grådrossel - (Turdus unicolor)566682014-11-28
Hvidhalet Laurbærdue - (Columba junoniae)563212019-04-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Bramgås - (Anser canagica x Branta leucopsis)5123402011-11-19
 
Ubestemte / Unidentified
Terne sp. - (Tern sp.)5126532002-10-17
 
Arter / Species
Stribet Frankolin - (Pternistis bicalcaratus)570492016-02-23
Stor Digesvale - (Riparia cincta)562002013-01-17
Amerikansk Dværghejre - (Ixobrychus exilis)565762017-05-26
Kap Verde-skråpe - (Calonectris edwardsii)582342015-05-19
 
Ubestemte / Unidentified
Aythya sp. - (Aythya sp.)5171942007-08-22
 
Arter / Species
Østlig Drosselrørsanger - (Acrocephalus orientalis)572332019-03-08
Akadien-empidonax - (Empidonax virescens)576262015-09-23
Etiopersvale - (Hirundo aethiopica)570802017-03-12
Olivensanger - (Hippolais olivetorum)593522016-12-07
Sorthovedet Stenpikker - (Oenanthe albonigra)575862013-11-02
Skorstenssejler - (Chaetura pelagica)558642019-05-05
Lille Solfugl - (Hedydipna platura)544642016-04-14
Stor Græshoppesanger - (Locustella fasciolata)5117922013-10-26
Gulnæbbet glente - (Milvus aegyptius)520292018-11-20
 
Ubestemte / Unidentified
Gulbug sp. - (Hippolais sp.)5107482015-10-22
 
Arter / Species
Gråhovedet Vibe - (Vanellus cinereus)524482019-05-21
 
Ubestemte / Unidentified
Due sp. (Streptopelia) - (Streptopelia sp.)5107122002-10-17
 
Arter / Species
Gulstrubet Sanger - (Setophaga dominica)453632017-09-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Bramgås - (Anser anser x Branta leucopsis)474132013-12-29
 
Arter / Species
Acorerstormsvale - (Oceanodroma monteiroi)459302011-08-01
Rosenfinke - (Carpodacus roseus)498202013-03-24
Socotraskarv - (Phalacrocorax nigrogularis)444282019-01-17
Trefarvet Nonne - (Lonchura atricapilla)457112013-01-07
Ørkenhornugle - (Bubo ascalaphus)439452018-07-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Svanegås - (Anser anser x Anser cygnoides)483322008-03-19
 
Arter / Species
Stejnegers Bynkefugl - (Saxicola stejnegeri)418022019-05-19
Topmaina - (Acridotheres cristatellus)436222017-05-20
Angolaspurv - (Passer diffusus)446602015-03-06
Langhalet Kongetyran - (Tyrannus savana)448952012-01-10
Sorthovedet Vibe - (Vanellus tectus)465292009-03-03
Rødehavs-bjergfrankolin - (Pternistis erckelii)463962017-12-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråmåge x Svartbag - (Larus hyperboreus x Larus marinus)4102942010-02-01
 
Arter / Species
Mørk Dværghejre - (Ixobrychus eurhythmus)441082014-11-10
Græsrikse - (Crex egregia)454842016-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Gråand - (Anas crecca x Anas platyrhynchos)469062010-02-07
Hvinand x Lille Skallesluger - (Bucephala clangula x Mergellus albellus)489472012-04-04
 
Arter / Species
Aftenkernebider - (Hesperiphona vespertina)461102014-08-22
Kap Verde-stormsvale - (Oceanodroma jabejabe)48582019-03-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stormmåge x Ringnæbbet Måge - (Larus canus x Larus delewarensis)486252006-07-08
 
Arter / Species
Sortbuget Fregatstormsvale - (Fregetta tropica)443002019-09-10
Mørkrygget Stormsvale - (Oceanodroma monorhis)452882019-08-26
Skoggerdue - (Streptopelia roseogrisea)3100462013-02-13
Rustbåndet Præstekrave - (Charadrius pallidus)350612008-01-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stillits x Grønirisk - (Carduelis carduelis x Carduelis chloris)3134732004-05-16
Brundrossel x Rustdrossel - (Turdus eunomus x Turdus naumanni)371342007-05-09
 
Ubestemte / Unidentified
Kærhøg sp. - (Circus sp.)384302011-09-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Pibeand x Gråand - (Mareca penelope x Anas platyrhynchos)370052010-12-14
 
Arter / Species
Stribet Værling - (Emberiza striolata)365152010-01-22
Brunisset Lærke - (Eremopterix signatus)330012011-07-20
Spidsnæbbet Lærke - (Calandrella acutirostris)360532009-05-31
Segland - (Mareca falcata)351812015-04-18
 
Ubestemte / Unidentified
Hjejle sp. - (Pluvialis sp.)3104652009-08-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Trane x Hættetrane - (Grus grus x Grus monacha)353352013-03-26
Lille Bjergand x Troldand - (Aythya affinis x Aythya fuligula)338602016-10-22
 
Arter / Species
Savanneørn - (Hieraaetus wahlbergi)323942019-07-02
Brunhalset Trappe - (Neotis denhami)363782005-01-27
Tyknæbbet Spurv - (Passer gongonensis)322912012-12-03
Fløjlspetrel - (Pterodroma mollis)351802018-12-03
Amerikansk Dværgterne - (Sternula antillarum)353282015-06-22
Indisk Klippesvale - (Petrochelidon fluvicola)326282015-04-28
Cyanblå Sanger - (Setophaga cerulea)360772004-11-22
Sahelspurv - (Passer luteus)367022015-02-16
Østlig Kohejre - (Bubulcus coromandus)310522019-05-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Svanegås x Canadagås - (Anser cygnoides x Branta canadensis)373432011-04-22
 
Arter / Species
Hvidbrynet Dværgalk - (Synthliboramphus antiquus)349172017-02-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Canadagås - (Anser caerulescens x Branta canadensis)364252011-04-17
 
Arter / Species
Gobipræstekrave - (Charadrius veredus)370292013-06-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Indisk Gås - (Anser canagica x Anser indicus)251882010-04-21
Skeand x Gråand - (Anas clypeata x Anas platyrhynchos)255382003-03-19
 
Ubestemte / Unidentified
Bjergløvsanger sp. - (Phylloscopus bonelli / Phylloscopus orientalis sp.)249482006-09-22
 
Arter / Species
Burmastær - (Acridotheres burmannicus)232742011-04-02
Dværgskråpe - (Puffinus boydi)241252012-11-14
Kapspurv - (Passer melanurus)213832016-10-03
Rustspurv - (Passer motitensis)231312008-01-19
Ascension-fregatfugl - (Fregata aquila)223372015-05-18
Rødøjet And - (Netta erythrophthalma)240202009-10-20
Tyndnæbbet Spove - (Numenius tenuirostris)263482009-12-04
Svanegås - (Anser cygnoides)211432019-07-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hættemåge x Stormmåge - (Chroicocephalus ridibundus x Larus canus)248442008-03-27
 
Arter / Species
Gejrfugl - (Pinguinus impennis)250092010-03-09
Langnæbbet Dværgalk - (Brachyramphus perdix)256512007-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Islom / Hvidnæbbet Lom - (Gavia immer / Gavia adamsii)256332009-06-15
Gråand x Rødhovedet And - (Anas platyrhynchos x Netta rufina)247952006-01-28
Snegås x Indisk Gås - (Anser caerulescens x Anser indicus)255292006-09-22
 
Arter / Species
Gråstrubet Papegøjenæb - (Paradoxornis alphonsianus)231442015-07-09
 
Ubestemte / Unidentified
Gås sp. - (Anser/Branta sp.)235442013-11-23
 
Arter / Species
Gråhovedet Sultanhøne - (Porphyrio poliocephalus)221532016-03-01
Østlig Gul Vipstjert - (Motacilla tschutschensis)212922018-09-03
Stribet Væver - (Ploceus manyar)229462012-05-09
Amerikansk Skovsneppe - (Scolopax minor)238172009-09-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Rødhovedet And - (Aythya ferina x Netta rufina)233692012-01-04
 
Arter / Species
Brunrygget Jernspurv - (Prunella immaculata)211942016-01-27
Afrikansk Karmoisinfinke - (Rhodopechys alienus)28162019-06-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Knortegås x Rødhalset Gås - (Branta bernicla x Branta ruficollis)236432012-05-05
 
Arter / Species
Østlig Pivi - (Contopus virens)27452019-02-08
Kapsule - (Morus capensis)237692005-01-27
Lille Rørhøne - (Paragallinula angulata)222822011-01-08
Flammedrossel - (Ixoreus naevius)252162004-06-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Blåvinget And - (Anas clypeata x Anas discors)244492013-04-11
Krikand x Pibeand - (Anas crecca x Mareca penelope)222932013-04-17
Bramgås x Rødhalset Gås - (Branta leucopsis x Branta ruficollis)249142011-11-11
 
Ubestemte / Unidentified
Canadagås / Lille Canadagås - (Branta canadensis / Branta hutchinsii)220292013-10-27
 
Arter / Species
Connecticutsanger - (Oporornis agilis)225242012-10-12
Maghreb Husskade - (Pica mauretanica)25042019-01-14
Bobwhite - (Colinus virginianus)235242008-07-22
Okkergul Dværghejre - (Ixobrychus sinensis)215702017-07-04
 
Ubestemte / Unidentified
Rovfugl sp. - (Raptor sp.)173192008-06-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråvinget Måge x Amerikansk Svartbag - (Larus glaucescens x Larus occidentalis)17752012-10-15
 
Arter / Species
Stor Alexanderparakit - (Psittacula eupatria)18052015-12-15
Amerikansk Splitterne - (Thalasseus acuflavida)13952018-06-19
Lille Empidonax - (Empidonax minimus)117352004-12-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Svartbag - (Larus argentatus x Larus marinus)142032005-11-19
 
Arter / Species
Japansk Vagtel - (Coturnix japonica)118552009-09-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværgsnegås x Bramgås - (Anser rossii x Branta leucopsis)118412011-10-24
 
Arter / Species
Skotsk Korsnæb - (Loxia scotica)120802007-08-13
Desertas Petrel - (Pterodroma deserta)15682018-06-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bergiusterne x Kinesisk Topterne - (Thalasseus bergii x Thalasseus bernsteini)116672010-10-13
 
Ubestemte / Unidentified
Ny art / ikke listet - (Aves sp.)12602019-02-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Kaneland - (Anas clypeata x Anas cyanoptera)124112009-05-11
 
Arter / Species
Sortgrackel - (Quiscalus quiscula)16042015-08-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvidhalset Fluesnapper x Broget Fluesnapper - (Ficedula albicollis x Ficedula hypoleuca)15202019-06-02
 
Arter / Species
Swahilispurv - (Passer suahelicus)16472015-12-08
Hvidmasket Skråpe - (Calonectris leucomelas)134052008-12-25
Guldfasan - (Chrysolophus pictus)116862010-05-02
 
Ubestemte / Unidentified
Kaspisk Måge / Middelhavssølvmåge sp. - (Larus cachinnans / Larus michahellis sp.)126412007-03-05
 
Arter / Species
Afrikansk Sultanhøne - (Porphyrio madagascariensis)110652017-03-11
Amurrødstjert - (Phoenicurus auroreus)112322014-02-27
Tajgasædgås - (Anser fabalis)110742018-06-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rødrygget Tornskade x Isabellatornskade - (Lanius collurio x Lanius isabellinus)128142009-04-22
Gråand x Taffeland - (Anas platyrhynchos x Aythya ferina)123602009-10-25
 
Arter / Species
Amherstfasan - (Chrysolophus amherstiae)19972015-07-14
Afrikansk Rørsanger - (Acrocephalus baeticatus)14482018-06-18
 
Ubestemte / Unidentified
Moseterne sp. - (Chlidonias sp.)132492002-06-07
 
Arter / Species
Rødhalet Tornskade - (Lanius phoenicuroides)16732018-06-18
Japansk Jernspurv - (Prunella rubida)114592009-07-27
Kaneland - (Spatula cyanoptera)13562018-06-19
Nordlig Tornskade - (Lanius borealis)18042018-07-16
 
Ubestemte / Unidentified
Sisken sp. - (Carduelis sp.)118142009-10-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværggås x Bramgås - (Anser erythropus x Branta leucopsis)113542010-10-04
 
Arter / Species
Trindadepetrel - (Pterodroma arminjoniana)115162012-06-06
Hvidrygget Grib - (Gyps africanus)16502015-07-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Spansk Spurv - (Passer domesticus x Passer hispaniolensis)120402004-09-19

Der er i alt 1151 fuglearter/hybrider/ubestemte etc. med tilhørende billeder. Skulle du ligge inde med billeder af fuglearter som der endnu ikke er billeder af i galleriet er du meget velkommen til at kontakte os.

Bemærk: at alle billeder har copyright og må ikke anvendes uden accept fra den respektive fotograf.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.439 sek.
til toppen