Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0


Modtag Roadrunner - læs mere her



Galleriet


Fuglearter med tilhørende billeder

Fuglearts (navn / orden) Billeder Hits totalt Seneste
Brun Løvsanger - (Phylloscopus fuscatus)671252042020-10-23
Mosehornugle - (Asio flammeus)1673043382020-10-23
Blå Kærhøg - (Circus cyaneus)2013903282020-10-23
Sortvinget Braksvale - (Glareola nordmanni)521065882020-10-23
Plettet Mudderklire - (Actitis macularius)801453432020-10-23
Sølvhejre - (Ardea alba)1452136462020-10-23
Blisgås - (Anser albifrons)1091846582020-10-21
Sibirisk Bynkefugl - (Saxicola maurus)861695272020-10-21
Skægmejse - (Panurus biarmicus)1712665152020-10-21
Bjerglærke - (Eremophila alpestris)1251733472020-10-19
Kirkeugle - (Athene noctua)1101890502020-10-19
Mongolsk Piber - (Anthus godlewskii)47935612020-10-18
Dværgfalk - (Falco columbarius)1422641622020-10-15
Ravn - (Corvus corax)1011523742020-10-15
Stenpikker - (Oenanthe oenanthe)2253124462020-10-15
Spætmejse - (Sitta europaea)1362075412020-10-15
Blåstjert - (Tarsiger cyanurus)1402844332020-10-15
Stær - (Sturnus vulgaris)1532360692020-10-15
Canadagås - (Branta canadensis)701137982020-10-15
Dværgværling - (Emberiza pusilla)1202179182020-10-13
Amerikansk Sortand - (Melanitta americana)661601872020-10-13
Skærpiber - (Anthus petrosus)1442320972020-10-13
Hvidskægget Terne - (Chlidonias hybrida)1231944362020-10-13
Tårnfalk - (Falco tinnunculus)2914664232020-10-11
Råge - (Corvus frugilegus)49797512020-10-11
Pibeand - (Mareca penelope)781282662020-10-11
Havørn - (Haliaeetus albicilla)3747677042020-10-11
Fuglekongesanger - (Phylloscopus proregulus)761434942020-10-11
Fiskeørn - (Pandion haliaetus)1853218652020-10-11
Lille Lappedykker - (Tachybaptus ruficollis)1371800332020-10-09
Sortgrå Ryle - (Calidris maritima)1662429632020-10-09
Schwarz' Løvsanger - (Phylloscopus schwarzi)40764332020-10-09
Musvåge - (Buteo buteo)4437570412020-10-09
Islandsk Ryle - (Calidris canutus)1652559862020-10-09
Skestork - (Platalea leucorodia)1232032122020-10-09
Gråkrage - (Corvus cornix)1221743172020-10-08
Flodsanger - (Locustella fluviatilis)62986892020-10-08
Lundsanger - (Phylloscopus trochiloides)771439402020-10-08
Natugle - (Strix aluco)1171839462020-10-08
Pungmejse - (Remiz pendulinus)641065502020-10-08
Skovskade - (Garrulus glandarius)1101484882020-10-08
Grønsisken - (Spinus spinus)1001476492020-10-08
Lomvie - (Uria aalge)1071525222020-10-07
Rosenstær - (Pastor roseus)1302519302020-10-07
Blåhals - (Luscinia svecica)2323495482020-10-07
Misteldrossel - (Turdus viscivorus)691141342020-10-07
Lille Sejler - (Apus affinis)36593502020-10-07
Pomeransfugl - (Charadrius morinellus)1622493782020-10-07
Hvidøjet And - (Aythya nyroca)1002036602020-10-07
Gåsegrib - (Gyps fulvus)1632568742020-10-07
Sildemåge - (Larus fuscus)2033501422020-10-06
Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus melanocephalus)1923329262020-10-06
Amerikansk Sølvmåge - (Larus smithsonianus)811451592020-10-06
Middelhavssølvmåge - (Larus michahellis)1973424242020-10-06
Korttået Lærke - (Calandrella brachydactyla)741375432020-10-06
Kaspisk Måge - (Larus cachinnans)2955498902020-10-06
Stendrossel - (Monticola saxatilis)62931412020-10-05
Hvidbrynet Løvsanger - (Phylloscopus inornatus)1232191562020-10-05
Steppehøg - (Circus macrourus)2845782182020-10-05
Langnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus scolopaceus)591396172020-10-01
Lille Rørsanger - (Acrocephalus agricola)721472422020-09-29
Islom - (Gavia immer)1212502682020-09-29
Biæder - (Merops apiaster)1422322012020-09-29
Dværgørn - (Hieraaetus pennatus)1051971882020-09-29
Lille Fluesnapper - (Ficedula parva)1262095712020-09-29
Aftenfalk - (Falco vespertinus)2603833672020-09-29
Lærkefalk - (Falco subbuteo)1622970972020-09-29
Sort Glente - (Milvus migrans)1502649282020-09-29
Buskrørsanger - (Acrocephalus dumetorum)1222376202020-09-29
Sodfalk - (Falco concolor)10209992020-09-27
Lille Kobbersneppe - (Limosa lapponica)1201841262020-09-27
Hvidkindet Terne - (Sterna repressa)19268002020-09-27
Vendehals - (Jynx torquilla)1021627332020-09-27
Strandhjejle - (Pluvialis squatarola)871277242020-09-27
Rødehavsmåge - (Ichthyaetus leucophthalmus)31521172020-09-27
Krabbeæder - (Dromas ardeola)36594092020-09-27
Østlig Hvidskægget Sanger - (Sylvia cantillans)1162079002020-09-25
Hvidklire - (Tringa nebularia)941387512020-09-25
Krumnæbbet Ryle - (Calidris ferruginea)1091752272020-09-25
Spurvehøg - (Accipiter nisus)3305263352020-09-25
Sangsvane - (Cygnus cygnus)1382087422020-09-24
Rørspurv - (Emberiza schoeniclus)921364242020-09-24
Gærdesanger - (Sylvia curruca)871397702020-09-24
Løvsanger - (Phylloscopus trochilus)931495322020-09-24
Knarand - (Mareca strepera)1201746812020-09-24
Fiskehejre - (Ardea cinerea)1522325952020-09-24
Hjejle - (Pluvialis apricaria)1081677322020-09-24
Hvepsevåge - (Pernis apivorus)2504070682020-09-21
Stor Præstekrave - (Charadrius hiaticula)1381835652020-09-21
Sandløber - (Calidris alba)1982699652020-09-21
Fasan - (Phasianus colchicus)681040622020-09-21
Grønspætte - (Picus viridis)68982772020-09-18
Lille Skrigeørn - (Clanga pomarina)1182520032020-09-18
Afrikansk Slangehalsfugl - (Anhinga rufa)16216382020-09-18
Krikand - (Anas crecca)981513562020-09-18
Mudderklire - (Actitis hypoleucos)1031457202020-09-15
Landsvale - (Hirundo rustica)2443371342020-09-15
Ørkendompap - (Bucanetes githagineus)801593222020-09-15
Dompap - (Pyrrhula pyrrhula)1231930462020-09-15
Almindelig Ryle - (Calidris alpina)2113178532020-09-12
Agerhøne - (Perdix perdix)941360042020-09-12
Dværgryle - (Calidris minuta)1392328432020-09-12
Grågås - (Anser anser)1031654492020-09-12
Topskarv - (Phalacrocorax aristotelis)1823285112020-09-11
Gransanger - (Phylloscopus collybita)1933197152020-09-11
Isfugl - (Alcedo atthis)2443904762020-09-10
Stenvender - (Arenaria interpres)1111506232020-09-10
Topmejse - (Lophophanes cristatus)661006352020-09-08
Lille Præstekrave - (Charadrius dubius)1141521152020-09-08
Vibe - (Vanellus vanellus)1101597482020-09-08
Brushane - (Calidris pugnax)1832558172020-09-08
Sortkrage - (Corvus corone)37616992020-09-08
Gråmåge - (Larus hyperboreus)2413611282020-09-06
Sortbrynet Albatros - (Thalassarche melanophris)871709952020-09-06
Dobbeltbekkasin - (Gallinago gallinago)1442427132020-09-03
Svaleklire - (Tringa ochropus)821270382020-09-03
Høgeørn - (Aquila fasciata)791669152020-09-03
Dværgterne - (Sternula albifrons)1071569542020-09-03
Rosenbrystet Tornskade - (Lanius minor)751557112020-09-03
 
Ubestemte / Unidentified
Gås sp. - (Anser/Branta sp.)442672020-09-03
 
Arter / Species
Hvidvinget Måge - (Larus glaucoides)4576734172020-09-03
Skovpiber - (Anthus trivialis)60955982020-09-03
Vandrefalk - (Falco peregrinus)2955839072020-09-03
Mallemuk - (Fulmarus glacialis)1432336072020-09-03
Rustværling - (Emberiza caesia)65968712020-09-03
Jomfrutrane - (Grus virgo)521125762020-09-01
Odinshane - (Phalaropus lobatus)1862799422020-09-01
Blåkronet Ellekrage - (Coracias benghalensis)42693482020-09-01
Stor Kobbersneppe - (Limosa limosa)2172964882020-09-01
Fjordterne - (Sterna hirundo)1712704182020-08-31
Tangmåge - (Larus dominicanus)37607452020-08-31
Rødrygget Tornskade - (Lanius collurio)2022824972020-08-31
Gravand - (Tadorna tadorna)751028722020-08-29
Stor Hornugle - (Bubo bubo)37801122020-08-29
Kongeørn - (Aquila chrysaetos)1894330392020-08-29
Tjur - (Tetrao urogallus)731173862020-08-29
Grå Fluesnapper - (Muscicapa striata)911270092020-08-29
Rødstrubet Lom - (Gavia stellata)901538062020-08-27
Småspove - (Numenius phaeopus)921557942020-08-27
Storkjove - (Stercorarius skua)1111858572020-08-27
Tinksmed - (Tringa glareola)1221944862020-08-27
Bomlærke - (Emberiza calandra)1031556002020-08-27
Strandskade - (Haematopus ostralegus)1191519162020-08-27
Skovspurv - (Passer montanus)64938982020-08-26
Fløjlsand - (Melanitta fusca)50845692020-08-26
Lapværling - (Calcarius lapponicus)871626112020-08-26
Sølvmåge - (Larus argentatus)3045411472020-08-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Svanegås - (Anser anser x Anser cygnoides)590332020-08-25
 
Arter / Species
Klyde - (Recurvirostra avosetta)901118332020-08-25
Snespurv - (Plectrophenax nivalis)1422154092020-08-23
Almindelig Kjove - (Stercorarius parasiticus)1312350672020-08-23
Rødben - (Tringa totanus)1452199582020-08-21
Rørhøg - (Circus aeruginosus)2864762002020-08-21
Stillits - (Carduelis carduelis)1211968622020-08-21
Rovterne - (Hydroprogne caspia)1181733142020-08-21
Skadegøg - (Clamator glandarius)611360232020-08-20
Sibirisk Hjejle - (Pluvialis fulva)1202793612020-08-20
Gul Vipstjert - (Motacilla flava)3565444162020-08-20
Havterne - (Sterna paradisaea)1772728342020-08-19
Rødstjert - (Phoenicurus phoenicurus)1572211142020-08-19
Ride - (Rissa tridactyla)1081702372020-08-19
Ederfugl - (Somateria mollissima)1782521532020-08-19
Urfugl - (Lyrurus tetrix)831250942020-08-18
Sydlig Kæmpestormfugl - (Macronectes giganteus)21292562020-08-18
Sanglærke - (Alauda arvensis)1111583002020-08-18
Havesanger - (Sylvia borin)52870382020-08-18
Sangdrossel - (Turdus philomelos)56927022020-08-18
Bjergvipstjert - (Motacilla cinerea)941385832020-08-17
Havlit - (Clangula hyemalis)821353662020-08-17
Tornirisk - (Linaria cannabina)821260562020-08-17
Bysvale - (Delichon urbicum)63935102020-08-11
Kærsanger - (Acrocephalus palustris)661099222020-08-11
Rødhals - (Erithacus rubecula)1301927482020-08-11
Gråspurv - (Passer domesticus)1151788742020-08-11
Blå Sanger - (Setophaga caerulescens)9110322020-08-11
Toppet Lappedykker - (Podiceps cristatus)1121545582020-08-10
Triel - (Burhinus oedicnemus)781652462020-08-10
Ringdrossel - (Turdus torquatus)681149592020-08-10
Sabinemåge - (Xema sabini)1362879402020-08-10
Sydlig Vanddrossel - (Parkesia motacilla)11115982020-08-08
Sortsvane - (Cygnus atratus)20275672020-08-08
Brunkindet Sanger - (Setophaga tigrina)9107172020-08-08
Sortspætte - (Dryocopus martius)621110742020-08-08
Wilsons Stormsvale - (Oceanites oceanicus)33552152020-08-07
Kappetrel - (Daption capense)12206452020-08-07
Troldand - (Aythya fuligula)1061624532020-08-05
Hvidrygget Ryle - (Calidris fuscicollis)741598602020-08-04
Alk - (Alca torda)1051588352020-08-04
Thorshane - (Phalaropus fulicarius)1823180822020-07-31
Kortnæbbet Gås - (Anser brachyrhynchus)581076642020-07-31
Fjeldrype - (Lagopus muta)681004822020-07-31
Hvidbrystet Præstekrave - (Charadrius alexandrinus)881472002020-07-31
Blishøne - (Fulica atra)1151521042020-07-30
Husrødstjert - (Phoenicurus ochruros)1622409672020-07-30
Fuglekonge - (Regulus regulus)971407082020-07-30
Duehøg - (Accipiter gentilis)1863110162020-07-28
Trane - (Grus grus)1953214432020-07-28
Slagfalk - (Falco cherrug)421025542020-07-28
Vagtel - (Coturnix coturnix)20429012020-07-28
Hedehøg - (Circus pygargus)2044162412020-07-24
Rød Glente - (Milvus milvus)1893115922020-07-24
Sortstrubet Bynkefugl - (Saxicola torquatus)1642414872020-07-24
Fyrremejse - (Poecile montanus)45788552020-07-24
Tejst - (Cepphus grylle)1031316122020-07-24
Splitterne - (Thalasseus sandvicensis)991549262020-07-11
Kildire - (Charadrius vociferus)37478552020-07-11
Hvidkronet Albatros - (Thalassarche cauta)13199322020-07-11
Steppeørn - (Aquila nipalensis)2004088592020-07-11
Alpesejler - (Tachymarptis melba)50823382020-07-09
Tophejre - (Ardeola ralloides)1011727152020-07-07
Sneugle - (Bubo scandiacus)1273229292020-07-07
Mellemflagspætte - (Dendrocoptes medius)42874432020-07-07
Gulirisk - (Serinus serinus)53970222020-07-06
Sivsanger - (Acrocephalus schoenobaenus)861290982020-07-06
Rørdrum - (Botaurus stellaris)1132189052020-07-04
Strømand - (Histrionicus histrionicus)711078832020-07-04
Rødhovedet And - (Netta rufina)1001302782020-07-04
Gulbug - (Hippolais icterina)52880312020-07-01
Lille Gråsisken - (Acanthis cabaret)551015342020-07-01
Rørsanger - (Acrocephalus scirpaceus)771268592020-07-01
Gulbrystet Værling - (Emberiza aureola)16396052020-06-30
Musvit - (Parus major)721133602020-06-26
Tyrkerdue - (Streptopelia decaocto)54807392020-06-25
Dværghejre - (Ixobrychus minutus)811276042020-06-25
Vindrossel - (Turdus iliacus)741321802020-06-25
Gøg - (Cuculus canorus)1352147912020-06-25
Engpiber - (Anthus pratensis)1221872282020-06-24
Rustand - (Tadorna ferruginea)54948412020-06-24
Nordisk Lappedykker - (Podiceps auritus)1231842152020-06-24
Gråand - (Anas platyrhynchos)981523002020-06-24
Broget Fluesnapper - (Ficedula hypoleuca)1171616522020-06-22
Bleg Gulbug - (Iduna pallida)33654452020-06-18
Hvid Vipstjert - (Motacilla alba)2533611872020-06-18
Tristrams Sortstær - (Onychognathus tristramii)22298982020-06-16
Stribet Larmdrossel - (Argya huttoni)13179762020-06-14
Gråstrubet Lappedykker - (Podiceps grisegena)1141704932020-06-14
Baltimoretrupial - (Icterus galbula)23298472020-06-13
Tyknæbbet Lappedykker - (Podilymbus podiceps)34541982020-06-13
Allike - (Coloeus monedula)941491612020-06-12
Atlingand - (Spatula querquedula)801273082020-06-11
Gulkronet Nathejre - (Nyctanassa violacea)33482692020-06-10
Gulspurv - (Emberiza citrinella)971457332020-06-10
Hætteværling - (Emberiza melanocephala)1142281872020-06-10
Karmindompap - (Carpodacus erythrinus)1101729932020-06-10
Rødtoppet Fuglekonge - (Regulus ignicapilla)1301932652020-06-10
Sorthvid Sanger - (Mniotilta varia)35497272020-06-08
Skeand - (Spatula clypeata)921439002020-06-08
Høgesanger - (Sylvia nisoria)1382065852020-06-08
Tornsanger - (Sylvia communis)1211763402020-06-06
Stribet Ryle - (Calidris melanotos)1222437332020-06-06
Munk - (Sylvia atricapilla)801088932020-06-06
Skovhornugle - (Asio otus)1272122012020-06-06
Lille Gulbug - (Iduna caligata)44925232020-06-04
Sørgedue - (Zenaida macroura)50767232020-06-04
Lille Skallesluger - (Mergellus albellus)901622662020-06-04
Lille Gulben - (Tringa flavipes)54814462020-06-04
Knortegås - (Branta bernicla)1582517772020-06-01
Skovsanger - (Phylloscopus sibilatrix)641076722020-06-01
Skarv - (Phalacrocorax carbo)1822685512020-05-29
Kaukasisk Lundsanger - (Phylloscopus nitidus)15222242020-05-28
Fjeldvåge - (Buteo lagopus)2244198182020-05-27
Sule - (Morus bassanus)1582323692020-05-27
Rødvinget Trupial - (Agelaius phoeniceus)40501792020-05-25
Østlig Kongetyran - (Tyrannus tyrannus)13171712020-05-25
Græshoppesanger - (Locustella naevia)661174242020-05-23
Kærløber - (Calidris falcinellus)851635482020-05-23
Spansk Spurv - (Passer hispaniolensis)55784382020-05-21
Ørkenstenpikker - (Oenanthe deserti)1502801232020-05-21
Ørkenløber - (Cursorius cursor)40652542020-05-21
Mursejler - (Apus apus)1071861092020-05-21
Enkeltbekkasin - (Lymnocryptes minimus)48972602020-05-20
Huldue - (Columba oenas)37628002020-05-19
Bjergirisk - (Linaria flavirostris)851423632020-05-19
Temmincksryle - (Calidris temminckii)1011808152020-05-18
Bogfinke - (Fringilla coelebs)1282016192020-05-18
Turteldue - (Streptopelia turtur)58996472020-05-18
Stylteløber - (Himantopus himantopus)1562481432020-05-17
Lille Bjergand - (Aythya affinis)921854462020-05-15
Halsbåndstroldand - (Aythya collaris)1121830252020-05-14
Sort Stork - (Ciconia nigra)1011755682020-05-14
Lille Flagspætte - (Dryobates minor)1281769952020-05-14
Bynkefugl - (Saxicola rubetra)1081569062020-05-13
Hortulan - (Emberiza hortulana)671207962020-05-13
Savisanger - (Locustella luscinioides)34686592020-05-13
Hvidvinget Terne - (Chlidonias leucopterus)1332433972020-05-12
Sjagger - (Turdus pilaris)1031827442020-05-12
Hedelærke - (Lullula arborea)54986112020-05-11
Vestlig Hvidskægget Sanger - (Sylvia iberiae)16382020-05-11
Tenerife Blå Bogfinke - (Fringilla teydea)37488842020-05-06
Gråsejler - (Apus pallidus)821738232020-05-06
Kanarisk Piber - (Anthus berthelotii)53696182020-05-06
Træløber - (Certhia familiaris)971415002020-05-04
Sibirisk Drossel - (Geokichla sibirica)8161572020-05-04
Østlig Kohejre - (Bubulcus coromandus)522052020-05-04
Hvid Stork - (Ciconia ciconia)1211964042020-05-01
Blåmejse - (Cyanistes caeruleus)1021606752020-05-01
Storspove - (Numenius arquata)1121614152020-05-01
Sumpmejse - (Poecile palustris)741184122020-04-30
Citronvipstjert - (Motacilla citreola)1352641842020-04-28
Knopsvane - (Cygnus olor)1061574002020-04-27
Savanneellekrage - (Coracias abyssinicus)20274482020-04-27
Taffeland - (Aythya ferina)631014742020-04-26
Silkehale - (Bombycilla garrulus)1742582852020-04-26
Gærdesmutte - (Troglodytes troglodytes)1271865752020-04-26
Stor Flagspætte - (Dendrocopos major)1321812652020-04-24
Kejserørn - (Aquila heliaca)1162344762020-04-24
Korttået Træløber - (Certhia brachydactyla)561008392020-04-24
Grønbenet Rørhøne - (Gallinula chloropus)701017072020-04-24
Sorthalset Lappedykker - (Podiceps nigricollis)831279942020-04-21
Palmedue - (Spilopelia senegalensis)54711702020-04-18
Blå Glente - (Elanus caeruleus)921778652020-04-16
Jagtfalk - (Falco rusticolus)2235894682020-04-14
Rødhalset Gås - (Branta ruficollis)661396522020-04-14
Hvinand - (Bucephala clangula)1391972042020-04-09
Kernebider - (Coccothraustes coccothraustes)811342432020-04-09
Brun Fiskeugle - (Ketupa zeylonensis)26685222020-04-09
Maina - (Acridotheres tristis)38506632020-04-09
Kanarisk Blåmejse - (Cyanistes teneriffae)39493732020-04-07
Kanariefugl - (Serinus canaria)39581912020-04-07
Brillesanger - (Sylvia conspicillata)37528002020-04-07
Sortand - (Melanitta nigra)781379802020-04-03
Dværgcanadagås - (Branta hutchinsii)18352042020-04-02
Bonapartemåge - (Chroicocephalus philadelphia)1011836442020-03-31
Høgeugle - (Surnia ulula)3305743262020-03-30
Solsort - (Turdus merula)1302163542020-03-30
Kanarisk Gransanger - (Phylloscopus canariensis)21292772020-03-30
Halemejse - (Aegithalos caudatus)1271797922020-03-30
Laurbærdue - (Columba bollii)682812020-03-30
Bjergand - (Aythya marila)791326442020-03-28
Stor Tornskade - (Lanius excubitor)991717532020-03-27
Spansk Kejserørn - (Aquila adalberti)46750952020-03-25
Grønirisk - (Chloris chloris)861362082020-03-25
Hærfugl - (Upupa epops)1682400672020-03-25
Amerikansk Småspove - (Numenius hudsonicus)25370182020-03-25
Alpejernspurv - (Prunella collaris)731544442020-03-24
Sydlig Stor Tornskade - (Lanius meridionalis)63948522020-03-24
Blåvinget And - (Spatula discors)491032892020-03-21
Prærieterne - (Sterna forsteri)27451762020-03-21
Kattedrossel - (Dumetella carolinensis)15221282020-03-21
Lammegrib - (Gypaetus barbatus)711356222020-03-20
Slørugle - (Tyto alba)401012142020-03-18
Rødhøne - (Alectoris rufa)28450452020-03-18
Spidshalet Sandhøne - (Pterocles alchata)15210272020-03-18
Provencesanger - (Sylvia undata)18290082020-03-18
Bjergpiber - (Anthus spinoletta)1312359452020-03-18
Helenaastrild - (Estrilda astrild)22300492020-03-18
Lapugle - (Strix nebulosa)1422465222020-03-17
Sortmejse - (Periparus ater)691026902020-03-17
Basradrosselrørsanger - (Acrocephalus griseldis)12180022020-03-15
Vandstær - (Cinclus cinclus)1802478192020-03-15
Natravn - (Caprimulgus europaeus)701240462020-03-15
Bjergløvsanger - (Phylloscopus bonelli)19425372020-03-14
Sporevibe - (Vanellus spinosus)46610642020-03-14
Sørgestenpikker - (Oenanthe leucura)17256382020-03-14
Theklalærke - (Galerida theklae)39549572020-03-14
Sortstrubet Drossel - (Turdus atrogularis)1754071242020-03-13
Stor Skallesluger - (Mergus merganser)1612141362020-03-13
Klireryle - (Calidris himantopus)22389872020-03-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Andehybrid sp. - (Anatidae (Ducks) hybrid sp.)974282020-03-12
 
Arter / Species
Dickcissel - (Spiza americana)16186422020-03-12
Gråhovedet Vibe - (Vanellus cinereus)642242020-03-11
Krognæb - (Pinicola enucleator)1773099102020-03-11
Trebåndet Præstekrave - (Charadrius tricollaris)21284142020-03-10
Sortstrubet Lom - (Gavia arctica)771403112020-03-10
Bengalterne - (Thalasseus bengalensis)28422332020-03-09
Sibirisk Fløjlsand - (Melanitta stejnegeri)750972020-03-09
Amerikansk Fløjlsand - (Melanitta deglandi)39986992020-03-09
Toppet Skallesluger - (Mergus serrator)891355152020-03-07
Gulnæbbet Gøg - (Coccyzus americanus)12183302020-03-07
Gråfisker - (Ceryle rudis)70972532020-03-07
Lattermåge - (Leucophaeus atricilla)871479562020-03-07
Græsrikse - (Crex egregia)573132020-03-07
Gulhovedet Trupial - (Xanthocephalus xanthocephalus)9142542020-03-07
Toplærke - (Galerida cristata)1432179042020-03-04
Hvidvinget Korsnæb - (Loxia leucoptera)941664982020-03-02
Brillevanddrossel - (Seiurus aurocapilla)11157282020-03-02
Dværgmåge - (Hydrocoloeus minutus)1612625682020-02-27
Lille Grøn Biæder - (Merops orientalis)67995102020-02-26
Gul Sanger - (Setophaga aestiva)31435092020-02-22
Lys Stenspurv - (Carpospiza brachydactyla)16228252020-02-20
Berberfalk - (Falco pelegrinoides)17284632020-02-20
Willet - (Tringa semipalmata)39593142020-02-19
Eleonorafalk - (Falco eleonorae)491171002020-02-19
Prærievåge - (Buteo swainsoni)11128922020-02-19
Maghreb Husskade - (Pica mauritanica)311272020-02-18
Diademrødstjert - (Phoenicurus moussieri)27441092020-02-18
Balkanfluesnapper - (Ficedula semitorquata)23379932020-02-18
Ensfarvet Stær - (Sturnus unicolor)661525372020-02-18
Krattornskade - (Tchagra senegalus)16221322020-02-18
Hættemåge - (Chroicocephalus ridibundus)1422185662020-02-17
Gulhovedet Amazone - (Amazona oratrix)37212020-02-17
Nilgås - (Alopochen aegyptiaca)58995762020-02-17
Afghanstenpikker - (Oenanthe chrysopygia)22277322020-02-14
Ørkenravn - (Corvus ruficollis)22302592020-02-14
Ørkenlærke - (Ammomanes deserti)27418912020-02-14
Kvækerfinke - (Fringilla montifringilla)971494112020-02-04
Østlig Gul Vipstjert - (Motacilla tschutschensis)319602020-02-04
Rosenmåge - (Rhodostethia rosea)1042545522020-02-04
Bramgås - (Branta leucopsis)1101668292020-02-03
Hellig Ibis - (Threskiornis aethiopicus)47651452020-02-01
Kurdisk Stenpikker - (Oenanthe xanthoprymna)27415542020-02-01
Hvid Pelikan - (Pelecanus onocrotalus)941632262020-02-01
Dværgrørvagtel - (Porzana pusilla)44615802020-02-01
Olivenskovdrossel - (Catharus ustulatus)33620362020-01-31
Klippestenpikker - (Oenanthe lugens)22334892020-01-30
Kravetrappe - (Chlamydotis undulata)19262142020-01-30
Afrikansk Saksnæb - (Rynchops flavirostris)18303792020-01-29
Søkonge - (Alle alle)901769832020-01-26
Palæstinasolfugl - (Cinnyris osea)29383952020-01-26
Tundrasædgås - (Anser serrirostris)50997082020-01-26
Hvidkronet Stenpikker - (Oenanthe leucopyga)691419632020-01-26
Bleg Klippesvale - (Ptyonoprogne obsoleta)1187642020-01-24
Rovørn - (Aquila rapax)651240582020-01-23
Stor Flamingo - (Phoenicopterus roseus)821139882020-01-20
Gråhovedet Sultanhøne - (Porphyrio poliocephalus)431992020-01-20
Yndefuld Prinia - (Prinia gracilis)21307022020-01-20
Smyrnaisfugl - (Halcyon smyrnensis)49655542020-01-20
Brunbrystet Sanger - (Setophaga castanea)13148712020-01-17
Eremitdrossel - (Catharus guttatus)31533132020-01-17
Angolaspurv - (Passer diffusus)556072020-01-15
Sorthovedet Væver - (Ploceus melanocephalus)15215292020-01-15
Balkanhøg - (Accipiter brevipes)25501112020-01-13
Dværgskarv - (Microcarbo pygmaeus)31485512020-01-13
Kohejre - (Bubulcus ibis)1221763392020-01-13
Hvidnæbbet Lom - (Gavia adamsii)711334432020-01-08
Aztekerterne - (Thalasseus elegans)28679442020-01-07
Amerikansk Tårnfalk - (Falco sparverius)35679742020-01-07
Hvidkindet Bulbul - (Pycnonotus leucotis)14204052020-01-03
Stor Skrigeørn - (Clanga clanga)1593857242020-01-03
Purpursolfugl - (Cinnyris asiaticus)29335692020-01-03
Isabellatornskade - (Lanius isabellinus)621145692020-01-01
Nordsanger - (Phylloscopus borealis)671355602020-01-01
Klippeværling - (Emberiza cia)531059202019-12-30
Dværgspove - (Numenius minutus)21459632019-12-30
Hærfuglelærke - (Alaemon alaudipes)36514062019-12-27
Hvidbrystet Rørhøne - (Amaurornis phoenicurus)29912019-12-27
Stor Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus ichthyaetus)651314552019-12-24
Gøglerørn - (Terathopius ecaudatus)39644312019-12-22
Engsnarre - (Crex crex)22453652019-12-20
Cistussanger - (Cisticola juncidis)39618382019-12-20
Sultanhøne - (Porphyrio porphyrio)62747812019-12-20
Rosapelikan - (Pelecanus rufescens)29434472019-12-20
Gærdeværling - (Emberiza cirlus)44600612019-12-20
Krabbehejre - (Butorides virescens)42652512019-12-19
Audouinsmåge - (Ichthyaetus audouinii)771410512019-12-19
Blåhejre - (Egretta caerulea)26365072019-12-19
Sorthovedet Sanger - (Sylvia melanocephala)781248232019-12-19
Afrikansk Skovstork - (Mycteria ibis)39486162019-12-13
Afrikansk Flodørn - (Haliaeetus vocifer)47704582019-12-13
Blåskade - (Cyanopica cooki)37617272019-12-13
Rødøret Bulbul - (Pycnonotus jocosus)14442019-12-12
Langhalet Tornskade - (Lanius schach)671536732019-12-12
Alexanderparakit - (Psittacula krameri)37516362019-12-12
Rødrygget Svale - (Cecropis daurica)1222184652019-12-11
Guløjet Skoggerdue - (Streptopelia decipiens)14173202019-12-10
Amarant - (Lagonosticta senegala)23340692019-12-10
Klippedue - (Columba livia)38563662019-12-09
Svartbag - (Larus marinus)1172040942019-12-09
Munkeparakit - (Myiopsitta monachus)22331432019-12-07
Tyndnæbbet Måge - (Chroicocephalus genei)651139432019-12-07
Broget Krage - (Corvus albus)28400822019-12-05
 
Ubestemte / Unidentified
Hætteværling / Brunhovedet Værling ? - (Emberiza bruniceps / melanocephala)22389452019-12-03
 
Arter / Species
Himalayasanger - (Phylloscopus humei)511090592019-12-03
Tajgapiber - (Anthus hodgsoni)721236642019-12-01
Afrikansk Skestork - (Platalea alba)17192732019-11-29
Hvidstrubet Biæder - (Merops albicollis)1072272019-11-29
Gråhovedet Isfugl - (Halcyon leucocephala)27354292019-11-27
Gulstrube - (Geothlypis trichas)27328702019-11-27
Skifermåge - (Larus schistisagus)32506802019-11-25
Blådrossel - (Monticola solitarius)65862182019-11-25
Sortklire - (Tringa erythropus)931369432019-11-23
Rødhovedet Tornskade - (Lanius senator)971746792019-11-23
Tennesseesanger - (Leiothlypis peregrina)13205612019-11-21
Skarlagentangar - (Piranga olivacea)14189952019-11-21
Indigofinke - (Passerina cyanea)26616202019-11-21
Spidsand - (Anas acuta)58931942019-11-19
Silkehejre - (Egretta garzetta)1321907212019-11-19
Atlantisk Skråpe - (Calonectris borealis)611209792019-11-19
Amerikansk Rørdrum - (Botaurus lentiginosus)17289652019-11-19
Sortkronet Sanger - (Cardellina pusilla)16172912019-11-18
Lunde - (Fratercula arctica)1071883102019-11-18
Lapmejse - (Poecile cinctus)20300522019-11-18
Præriemåge - (Leucophaeus pipixcan)30620442019-11-18
Ringnæbbet Måge - (Larus delawarensis)1282500762019-11-18
Gulvinget Sanger - (Vermivora chrysoptera)8137872019-11-14
Præriesanger - (Setophaga discolor)19253712019-11-14
Tajgafluesnapper - (Ficedula albicilla)40653892019-11-13
Rødøjet Vireo - (Vireo olivaceus)36737662019-11-11
Østlig Lundsanger - (Phylloscopus plumbeitarsus)12105402019-11-06
Stor Alexanderparakit - (Psittacula eupatria)213742019-11-05
Sorthalset Sanger - (Setophaga virens)20290602019-11-05
Canadasanger - (Cardellina canadensis)11155462019-11-05
Brunsidet Sanger - (Setophaga pensylvanica)19252492019-11-04
Stribet Sanger - (Setophaga striata)36864002019-11-04
Blåvinget Sanger - (Vermivora cyanoptera)9149572019-11-04
Rødpandet Irisk - (Serinus pusillus)24400012019-10-31
Ringdue - (Columba palumbus)681105512019-10-31
Koel - (Eudynamys scolopaceus)15159352019-10-31
Hvidhalset Fluesnapper - (Ficedula albicollis)861429342019-10-30
Amerikansk Præstekrave - (Charadrius semipalmatus)49845092019-10-28
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Hvidøjet And - (Aythya ferina x Aythya nyroca)20348602019-10-26
 
Arter / Species
Drosselrørsanger - (Acrocephalus arundinaceus)621044482019-10-26
Amerikansk Dværgryle - (Calidris minutilla)53880272019-10-24
Stortrappe - (Otis tarda)48995962019-10-24
Slagugle - (Strix uralensis)46883212019-10-24
Slangeørn - (Circaetus gallicus)1342903882019-10-24
Alaskaryle - (Calidris mauri)43755982019-10-24
Kortnæbbet Præstekrave - (Charadrius melodus)10130422019-10-23
Vinhejre - (Ardeola bacchus)23318122019-10-23
Kongeederfugl - (Somateria spectabilis)1252078202019-10-21
Amerikansk Pibeand - (Mareca americana)851653172019-10-15
Elle-empidonax - (Empidonax alnorum)8172002019-10-14
Stor Maskevæver - (Ploceus cucullatus)33340232019-10-13
Brilleand - (Melanitta perspicillata)521047092019-10-13
Asiatisk Ørkensanger - (Sylvia nana)56915352019-10-13
Almindelig Skråpe - (Puffinus puffinus)32709892019-10-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Canadagås - (Anser anser x Branta canadensis)29472642019-10-11
 
Arter / Species
Amerikansk Skarveand - (Oxyura jamaicensis)21403322019-10-10
Sakshalet Kongetyran - (Tyrannus forficatus)11155072019-10-07
Amerikansk Hjejle - (Pluvialis dominica)621241072019-10-05
Stor Gulben - (Tringa melanoleuca)34484492019-10-01
Tyknæbbet Dværgryle - (Calidris pusilla)1172521482019-10-01
Masaistruds - (Struthio camelus)26369562019-09-30
Krøltoppet Pelikan - (Pelecanus crispus)42979132019-09-28
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Blå Kærhøg x Steppehøg - (Circus cyaneus x Circus macrourus)15393202019-09-28
 
Arter / Species
Hvidhovedet Havørn - (Haliaeetus leucocephalus)47753552019-09-27
Gulstrubet Stenspurv - (Gymnoris xanthocollis)20329782019-09-25
Sort Bynkefugl - (Saxicola caprata)19306342019-09-25
Tigerfinke - (Amandava amandava)18271362019-09-25
Alpekrage - (Pyrrhocorax pyrrhocorax)37542882019-09-25
Lille Kjove - (Stercorarius longicaudus)1112168222019-09-22
Rosenbrystet Kernebider - (Pheucticus ludovicianus)25499972019-09-20
Snefinke - (Montifringilla nivalis)33502242019-09-20
Klippespætmejse - (Sitta neumayer)20306412019-09-20
Sibirisk Krikand - (Sibirionetta formosa)14352612019-09-18
Husskade - (Pica pica)691052562019-09-16
Skeryle - (Calidris pygmaea)33697142019-09-16
Brednæbbet Ellekrage - (Eurystomus glaucurus)9145002019-09-13
Amerikansk Saksnæb - (Rynchops niger)27396352019-09-12
Sortbuget Fregatstormsvale - (Fregetta tropica)451192019-09-10
Lille Tårnfalk - (Falco naumanni)801501592019-09-07
Sort Ibis - (Plegadis falcinellus)941704162019-08-28
Revhejre - (Egretta gularis)58794242019-08-27
Mørkrygget Stormsvale - (Oceanodroma monorhis)463042019-08-26
Mongolsk Præstekrave - (Charadrius mongolus)781656912019-08-24
Terekklire - (Xenus cinereus)711376412019-08-23
Murløber - (Tichodroma muraria)47803112019-08-22
Rødstrubet Drossel - (Turdus ruficollis)7157612019-08-20
Orientbraksvale - (Glareola maldivarum)22514962019-08-19
Skyggehejre - (Egretta ardesiaca)29447792019-08-15
Papyrussanger - (Acrocephalus stentoreus)16236632019-08-14
Jernspurv - (Prunella modularis)761196322019-08-13
Sinkiangløvsanger - (Phylloscopus griseolus)23402492019-08-07
Hættegrib - (Necrosyrtes monachus)48618272019-08-06
Hvidøjet Vireo - (Vireo griseus)11128162019-08-06
Koboltkernebider - (Passerina caerulea)9111882019-08-04
Rosenterne - (Sterna dougallii)40849062019-08-04
Sardinsk Sanger - (Sylvia sarda)28717602019-08-02
Brunrygget Citronsisken - (Carduelis corsicana)12179262019-08-02
Sortterne - (Chlidonias niger)1081822652019-07-29
Nattergal - (Luscinia luscinia)601032922019-07-27
Kalanderlærke - (Melanocorypha calandra)37617572019-07-23
Purpurhejre - (Ardea purpurea)901518182019-07-23
Spidshalet Ryle - (Calidris acuminata)38895342019-07-21
Skovsneppe - (Scolopax rusticola)46942402019-07-19
Lavskrige - (Perisoreus infaustus)42695402019-07-19
Brun Fluesnapper - (Muscicapa dauurica)28469902019-07-19
Sibirisk Rørspurv - (Emberiza pallasi)24353752019-07-19
Rødvinget Braksvale - (Glareola pratincola)1061819282019-07-10
Svanegås - (Anser cygnoides)215502019-07-08
Brun Tornskade - (Lanius cristatus)601123672019-07-07
Rødhalset Ryle - (Calidris ruficollis)521051072019-07-06
Dværgtrappe - (Tetrax tetrax)33629522019-07-06
Klippesvale - (Ptyonoprogne rupestris)36699132019-07-06
Rødfodet Sule - (Sula sula)26377492019-07-05
Digesvale - (Riparia riparia)641129362019-07-02
Afrikansk Vipstjert - (Motacilla aguimp)19254822019-07-02
Savanneørn - (Hieraaetus wahlbergi)328932019-07-02
Hjelmskallesluger - (Lophodytes cucullatus)25512122019-07-02
Mellemhejre - (Ardea intermedia)35476732019-06-30
Østlig Hvepsevåge - (Pernis ptilorhynchus)721245822019-06-30
Storpiber - (Anthus richardi)751446662019-06-30
Sorarørvagtel - (Porzana carolina)12193612019-06-28
Nordlig Spottedrossel - (Mimus polyglottos)35549752019-06-28
Prærietrane - (Antigone canadensis)501030872019-06-28
Sortbrun And - (Anas rubripes)44850062019-06-27
Sydlig Nattergal - (Luscinia megarhynchos)54954782019-06-27
Storryle - (Calidris tenuirostris)26509652019-06-21
Sinai-karmindompap - (Carpodacus synoicus)24368022019-06-20
Østlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe melanoleuca)51864942019-06-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Skovspurv - (Passer domesticus x Passer montanus)769842019-06-18
 
Arter / Species
Pirol - (Oriolus oriolus)20514042019-06-15
Pallas´ Havørn - (Haliaeetus leucoryphus)21377492019-06-12
Amurfalk - (Falco amurensis)491123092019-06-11
Balkanløvsanger - (Phylloscopus orientalis)18307992019-06-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvidhalset Fluesnapper x Broget Fluesnapper - (Ficedula albicollis x Ficedula hypoleuca)16882019-06-02
 
Arter / Species
Afrikansk Karmoisinfinke - (Rhodopechys alienus)211852019-06-01
Stellersand - (Polysticta stelleri)831669112019-06-01
Lille Korsnæb - (Loxia curvirostra)941534622019-06-01
Østlig Turteldue - (Streptopelia orientalis)801587592019-05-26
Stor Korsnæb - (Loxia pytyopsittacus)1362286852019-05-21
Stejnegers Bynkefugl - (Saxicola stejnegeri)425692019-05-19
Gulddrossel - (Zoothera aurea)21583012019-05-19
Gulbrynet Værling - (Emberiza chrysophrys)27524162019-05-19
Gråspætte - (Picus canus)25377072019-05-19
Dværggås - (Anser erythropus)621155662019-05-17
Mandarinand - (Aix galericulata)42720422019-05-11
Sandterne - (Gelochelidon nilotica)611024272019-05-09
Ellekrage - (Coracias garrulus)921730692019-05-09
Skorstenssejler - (Chaetura pelagica)566862019-05-05
Afrikansk Ørkensanger - (Sylvia deserti)16232602019-05-03
Hvidhalet Laurbærdue - (Columba junoniae)571012019-04-30
Plettet Rørvagtel - (Porzana porzana)26497442019-04-30
Gylden Natravn - (Caprimulgus eximius)537742019-04-29
Berberhøne - (Alectoris barbara)20255422019-04-26
Alpeallike - (Pyrrhocorax graculus)34468202019-04-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Troldand - (Aythya ferina x Aythya fuligula)34595282019-04-21
 
Arter / Species
Østlig Mestersanger - (Sylvia crassirostris)22341712019-04-21
Nandayparakit - (Aratinga nenday)17271692019-04-21
Sort Trænattergal - (Cercotrichas podobe)27407332019-04-21
Eremitlærke - (Eremalauda dunni)16292092019-04-13
Sibirisk Bekkasin - (Gallinago stenura)23418022019-04-13
Maghreb lærke - (Galerida macrorhyncha)523272019-04-13
Ørkenbjerglærke - (Eremophila bilopha)30410362019-04-13
Kabylerspætmejse - (Sitta ledanti)6128132019-04-13
Grøn Biæder - (Merops persicus)651119722019-04-11
Rødbrystet Jernspurv - (Prunella rubeculoides)10130462019-04-10
Brun Jernspurv - (Prunella fulvescens)19269962019-04-10
Brunbrystet Jernspurv - (Prunella strophiata)869552019-04-10
Mangrovehejre - (Butorides striata)52658032019-04-08
Himalayajernspurv - (Prunella himalayana)12166432019-04-04
Bjergrødstjert - (Phoenicurus erythrogastrus)43710532019-04-04
Persisk Skråpe - (Puffinus persicus)529872019-04-01
Rosasanger - (Sylvia mystacea)28454832019-04-01
Gråhovedet Rødstjert - (Phoenicurus erythronotus)12208322019-04-01
Snehejre - (Egretta thula)37512612019-03-30
Rubinnattergal - (Calliope calliope)481091442019-03-26
Langnæbbet Piber - (Anthus similis)26353082019-03-24
Sodfarvet Måge - (Ichthyaetus hemprichii)20362432019-03-13
Arabisk Petrel - (Bulweria fallax)984882019-03-13
Østlig Kronsanger - (Phylloscopus coronatus)29630702019-03-12
Spurveugle - (Glaucidium passerinum)1633321342019-03-09
Stormmåge - (Larus canus)1061942172019-03-08
Østlig Drosselrørsanger - (Acrocephalus orientalis)580322019-03-08
Hedepiber - (Anthus rubescens)731315462019-03-07
Afrikansk Sølvnæb - (Euodice cantans)12132102019-03-06
Namaquadue - (Oena capensis)36581222019-03-06
Amerikansk Kongeterne - (Thalasseus maximus)44723442019-03-05
Kap Verde-petrel - (Pterodroma feae)790952019-03-01
Kap Verde-stormsvale - (Oceanodroma jabejabe)415012019-03-01
Razolærke - (Alauda razae)566302019-03-01
Rødnæbbet Tropikfugl - (Phaethon aethereus)23331632019-02-27
Sibirisk Fluesnapper - (Muscicapa sibirica)12135872019-02-26
Amerikansk Krikand - (Anas carolinensis)601197102019-02-25
Kap Verde-rørsanger - (Acrocephalus brevipennis)682282019-02-21
Sodfarvet Terne - (Onychoprion fuscatus)18241422019-02-21
Bøffeland - (Bucephala albeola)30655302019-02-21
Gulbrystet Vireo - (Vireo flavifrons)656092019-02-20
Snetrane - (Leucogeranus leucogeranus)9230552019-02-19
Louisianahejre - (Egretta tricolor)29494932019-02-19
Vandrikse - (Rallus aquaticus)951506312019-02-17
 
Ubestemte / Unidentified
Ny art / ikke listet - (Aves sp.)14012019-02-17
 
Arter / Species
Hypocolius - (Hypocolius ampelinus)16257382019-02-17
Lichtensteins Sandhøne - (Pterocles lichtensteinii)12175102019-02-12
Stribet Dværghornugle - (Otus brucei)26374372019-02-12
Nubisk Natravn - (Caprimulgus nubicus)12169732019-02-12
Rishejre - (Ardeola grayii)21330992019-02-10
Sortstjert - (Oenanthe melanura)32410542019-02-10
Kaspisk Præstekrave - (Charadrius asiaticus)26419112019-02-10
Østlig Pivi - (Contopus virens)211222019-02-08
Rørskarv - (Microcarbo africanus)19235152019-02-07
Vestlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe hispanica)731095302019-02-06
Pibesvane - (Cygnus columbianus)58930192019-02-05
Svalehaleglente - (Elanoides forficatus)11204382019-02-04
Rustrygget Skovdrossel - (Catharus fuscescens)11177232019-02-01
Arabisk Larmdrossel - (Argya squamiceps)17231192019-02-01
Lærkespurv - (Chondestes grammacus)9113392019-02-01
Plettet Skovdrossel - (Hylocichla mustelina)7111942019-02-01
Pragtfregatfugl - (Fregata magnificens)42661212019-01-30
Gulbuget Papegøjedue - (Treron waalia)884522019-01-29
Maskesule - (Sula dactylatra)1092722019-01-29
Ørkenspurv - (Passer simplex)23329912019-01-26
Stribet Sangspurv - (Melospiza lincolnii)12157502019-01-26
Berberbulbul - (Pycnonotus barbatus)18239902019-01-26
Ørkennatravn - (Caprimulgus aegyptius)14200452019-01-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gåsehybrid sp. - (Anatidae (Geese) hybrid sp. )573192019-01-23
 
Arter / Species
Dværgløvsanger - (Phylloscopus neglectus)10159472019-01-23
Hættesanger - (Setophaga citrina)12178212019-01-18
Kamblishøne - (Fulica cristata)43562962019-01-18
Socotraskarv - (Phalacrocorax nigrogularis)450872019-01-17
Nøddekrige - (Nucifraga caryocatactes)831526642019-01-11
Chukarhøne - (Alectoris chukar)18279572019-01-11
Munkegrib - (Aegypius monachus)681301462019-01-10
Skovvipstjert - (Dendronanthus indicus)10132912019-01-09
Sort Drongo - (Dicrurus macrocercus)14172902019-01-09
Vandsanger - (Acrocephalus paludicola)35979432019-01-08
Verreauxørn - (Aquila verreauxii)20400062019-01-04
Nilsolfugl - (Hedydipna metallica)10107902018-12-31
Brilleterne - (Onychoprion anaethetus)20443722018-12-26
Ildsanger - (Setophaga fusca)16263712018-12-23
Sommertangar - (Piranga rubra)16225382018-12-23
Bergiusterne - (Thalasseus bergii)42587152018-12-13
Sortisset Lærke - (Eremopterix nigriceps)23323892018-12-13
Levantbulbul - (Pycnonotus xanthopygos)17158822018-12-07
Fløjlspetrel - (Pterodroma mollis)356722018-12-03
Brunhovedet Måge - (Chroicocephalus brunnicephalus)27385512018-12-01
Brunøret Værling - (Emberiza fucata)695362018-11-30
Tristan Albatros - (Diomedea dabbenena)23448532018-11-28
Ørkennatugle - (Strix hadorami)7128392018-11-24
Magnoliesanger - (Setophaga magnolia)9134252018-11-23
Rødværling - (Emberiza rutila)13206252018-11-23
Gulnæbbet glente - (Milvus aegyptius)529322018-11-20
Goliathejre - (Ardea goliath)20285142018-11-20
Cypernsanger - (Sylvia melanothorax)17267942018-11-17
Ådselgrib - (Neophron percnopterus)721218512018-11-14
Indisk Gås - (Anser indicus)36523702018-11-09
Gråkindet Skovdrossel - (Catharus minimus)9172642018-11-06
Husværling - (Emberiza sahari)16259212018-11-05
Nonnestenpikker - (Oenanthe pleschanka)1522859462018-10-30
Korthalet Ravn - (Corvus rhipidurus)17230502018-10-27
Nathejre - (Nycticorax nycticorax)1142123282018-10-24
Polarlomvie - (Uria lomvia)40728302018-10-24
Hættestenpikker - (Oenanthe monacha)20290892018-10-20
Isabellastenpikker - (Oenanthe isabellina)1061803322018-10-20
Stillehavslom - (Gavia pacifica)32454412018-10-14
Indisk Vibe - (Vanellus indicus)26418382018-10-12
Amerikansk Spætmejse - (Sitta canadensis)8110892018-10-11
Ørkenpræstekrave - (Charadrius leschenaultii)731307542018-09-27
Sodfarvet Skråpe - (Ardenna grisea)45979462018-09-27
Rødstrubet Piber - (Anthus cervinus)751269542018-09-26
Stor Stormsvale - (Oceanodroma leucorhoa)27821792018-09-25
Iberisk Gransanger - (Phylloscopus ibericus)29599192018-09-22
Markpiber - (Anthus campestris)54981962018-09-20
Lille Rørvagtel - (Porzana parva)28527462018-09-20
Krokodillevogter - (Pluvianus aegyptius)23385262018-09-19
Toplunde - (Fratercula cirrhata)12223892018-09-14
Amerikansk Bekkasin - (Gallinago delicata)15262212018-09-11
Lille Flamingo - (Phoeniconaias minor)36516542018-09-10
Masketornskade - (Lanius nubicus)41641022018-09-07
Gulbuget Saftspætte - (Sphyrapicus varius)18311352018-09-06
Brunbuget Sandhøne - (Pterocles exustus)20260122018-09-06
Papegøjealk - (Aethia psittacula)684582018-09-03
Vegamåge - (Larus vegae)525432018-09-03
Snegås - (Anser caerulescens)32605732018-08-29
Afrikansk Palmesejler - (Cypsiurus parvus)11185142018-08-13
Brilleederfugl - (Somateria fischeri)15290542018-08-13
Rødhalset Natravn - (Caprimulgus ruficollis)692232018-08-11
Balearskråpe - (Puffinus mauretanicus)33761852018-08-11
Storskråpe - (Ardenna gravis)43990702018-08-11
Kanarisk Bynkefugl - (Saxicola dacotiae)19280602018-08-09
Kronet Sandhøne - (Pterocles coronatus)22267922018-07-23
Berbersanger - (Sylvia deserticola)15241582018-07-23
Nordlig Tornskade - (Lanius borealis)19922018-07-16
Lysbenet Løvsanger - (Phylloscopus tenellipes)8134342018-07-14
Sibirisk Jernspurv - (Prunella montanella)721058322018-07-13
Ørkenhornugle - (Bubo ascalaphus)446852018-07-09
Lille Ørkenlærke - (Ammomanes cinctura)27366112018-07-04
Tyrrhensk Fluesnapper - (Muscicapa tyrrhenica)17173542018-07-03
Moltonis Sanger - (Sylvia subalpina)8116812018-06-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråkrage x Sortkrage - (Corvus cornix x Corvus corone)20226232018-06-25
 
Arter / Species
Amerikansk Splitterne - (Thalasseus acuflavidus)15622018-06-19
Kaneland - (Spatula cyanoptera)15232018-06-19
Moskusand - (Cairina moschata)865512018-06-19
Rødhalet Tornskade - (Lanius phoenicuroides)110902018-06-18
Afrikansk Rørsanger - (Acrocephalus baeticatus)16132018-06-18
Desertas Petrel - (Pterodroma deserta)18002018-06-17
Tajgasædgås - (Anser fabalis)113542018-06-17
Azurmejse - (Cyanistes cyanus)33768612018-06-11
Ørkenfinke - (Rhodospiza obsoleta)14265342018-06-07
Brunmasket Væver - (Ploceus galbula)1071082018-06-06
Shikra - (Accipiter badius)39599462018-06-03
Gråhovedet Måge - (Chroicocephalus cirrocephalus)31534402018-06-01
Orientgulbug - (Hippolais languida)15270712018-05-30
Hvidrygget Stenpikker - (Oenanthe finschii)29497912018-05-24
Ismåge - (Pagophila eburnea)1643701502018-05-23
Senegaltriel - (Burhinus senegalensis)22340562018-05-22
Etioperspurv - (Passer swainsonii)770312018-05-22
Kaukasisk Jernspurv - (Prunella ocularis)15247492018-05-15
Armensk Måge - (Larus armenicus)43720372018-05-15
Hvidstrubet Spurv - (Zonotrichia albicollis)36782192018-05-12
Kongefasan - (Syrmaticus reevesii)10140292018-05-12
Damklire - (Tringa stagnatilis)871791142018-05-08
Mørk Sanghøg - (Melierax metabates)21314122018-04-16
Rødgumpet Bulbul - (Pycnonotus cafer)21283482018-04-09
Hvidhalet Tropikfugl - (Phaethon lepturus)28378552018-04-05
Brun Noddy - (Anous stolidus)19290082018-03-31
Stor Gråsisken - (Acanthis flammea)981709102018-03-29
Pileværling - (Emberiza rustica)441004402018-03-28
Hvidsisken - (Acanthis hornemanni)1492758492018-03-27
Grårygget Tornskade - (Lanius excubitoroides)14166552018-03-27
Hvidhovedet Skarveand - (Oxyura leucocephala)23327392018-03-26
Perleugle - (Aegolius funereus)761858512018-03-23
Mørkøjet Junco - (Junco hyemalis)34521882018-03-21
Kilehalet Skråpe - (Ardenna pacifica)10155732018-03-17
Dværglærke - (Alaudala rufescens)28428982018-03-13
Pygmæhejre - (Ixobrychus sturmii)6112772018-03-12
Gråstrubet Drossel - (Turdus obscurus)20324262018-03-05
 
Ubestemte / Unidentified
Måge sp. - (Larus sp.)491048632018-02-22
 
Arter / Species
Hvidrygget Flagspætte - (Dendrocopos leucotos)30509492018-02-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Moskusand - (Anas platyrhynchos x Cairina moschata)8162402018-02-07
 
Arter / Species
Amerikansk Taffeland - (Aythya americana)8123822018-02-02
Kaffersejler - (Apus caffer)31440672018-02-01
Lysbenet Skråpe - (Ardenna carneipes)662952018-01-27
Huskrage - (Corvus splendens)22354902018-01-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Kaspisk Måge - (Larus argentatus x Larus cachinnans)15240642018-01-23
 
Arter / Species
Ørkenhøne - (Ammoperdix heyi)25337032018-01-22
Perlehøne - (Numida meleagris)26312022018-01-20
Røddrossel - (Toxostoma rufum)675752018-01-18
Myrtesanger - (Setophaga coronata)42669922018-01-18
Kittlitz' Præstekrave - (Charadrius pecuarius)18281352018-01-16
Orientsejler - (Apus pacificus)31890502018-01-16
Ørnevåge - (Buteo rufinus)1233128292018-01-16
Berberstenpikker - (Oenanthe moesta)25358112018-01-08
Karmoisinfinke - (Rhodopechys sanguineus)24354172018-01-08
Rüppells Grib - (Gyps rueppelli)31537062018-01-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Ederfugl x Kongeederfugl - (Somateria mollissima x Somateria spectabilis)11213912017-12-31
 
Arter / Species
Ægæerskråpe - (Puffinus yelkouan)22397252017-12-30
Gulbrun Larmdrossel - (Argya fulva)17243572017-12-28
Kapugle - (Asio capensis)11171752017-12-28
Afrikansk Gabenæb - (Anastomus lamelligerus)12139972017-12-28
Marabustork - (Leptoptilos crumenifer)32513422017-12-19
Rødehavs-bjergfrankolin - (Pternistis erckelii)470372017-12-15
Amerikansk Strandskade - (Haematopus palliatus)11121112017-12-14
Tyknæbbet Lærke - (Ramphocoris clotbey)27385542017-12-10
Lille Fregatfugl - (Fregata ariel)891652017-12-08
Sortstrubet Jernspurv - (Prunella atrogularis)17376192017-12-04
Trådhalesvale - (Hirundo smithii)23291162017-12-01
Bobolink - (Dolichonyx oryzivorus)21317532017-11-16
Nordlig Vanddrossel - (Parkesia noveboracensis)22345622017-11-09
Bæltestødfisker - (Megaceryle alcyon)23388342017-11-08
Mossanger - (Setophaga palmarum)22299992017-10-28
Italiensk Spurv - (Passer italiae)15221492017-10-23
Sorthovedet Hejre - (Ardea melanocephala)19279882017-10-17
Prærieløber - (Calidris subruficollis)972080552017-10-15
Gråhovedet Værling - (Emberiza spodocephala)20361542017-10-14
Gulstrubet Værling - (Emberiza elegans)16284672017-10-03
Bairdsryle - (Calidris bairdii)681682032017-09-28
Cettisanger - (Cettia cetti)28408752017-09-26
Brundrossel - (Turdus eunomus)45975542017-09-18
Parulasanger - (Setophaga americana)21285502017-09-08
Gulstrubet Sanger - (Setophaga dominica)459742017-09-08
Sibirisk Gråklire - (Tringa brevipes)17286252017-08-30
Blåhalet Biæder - (Merops philippinus)15182962017-08-21
Brun Sule - (Sula leucogaster)27432242017-08-21
Madeirafuglekonge - (Regulus madeirensis)7121242017-08-17
Steppevibe - (Vanellus gregarius)34801142017-08-13
Sortbuget Sandhøne - (Pterocles orientalis)24392502017-08-13
Rævespurv - (Passerella iliaca)13266232017-08-11
Amerikansk Sultanhøne - (Porphyrio martinica)12213482017-07-18
Stenhøne - (Alectoris graeca)6102892017-07-14
Stor Blåhejre - (Ardea herodias)31467572017-07-08
Broget Riksesneppe - (Rostratula benghalensis)26450602017-07-04
Okkergul Dværghejre - (Ixobrychus sinensis)218672017-07-04
Sortstrubet Sanger - (Sylvia ruppeli)42799692017-06-17
Krüpers Spætmejse - (Sitta krueperi)29435602017-06-17
Bjerghortulan - (Emberiza buchanani)33697952017-06-15
Brunhovedet Kostær - (Molothrus ater)12160232017-06-14
Lannerfalk - (Falco biarmicus)45913142017-06-07
Amerikansk Dværghejre - (Ixobrychus exilis)574192017-05-26
Topmaina - (Acridotheres cristatellus)442772017-05-20
Kanelpapegøjenæb - (Sinosuthora webbiana)11137392017-05-17
Amerikansk Ildstjert - (Setophaga ruticilla)13197522017-04-23
Sporegås - (Plectropterus gambensis)10181382017-04-20
Sumpvibe - (Vanellus leucurus)39747082017-04-20
Plettet Sandhøne - (Pterocles senegallus)24295732017-04-12
Sort Rørvagtel - (Amaurornis flavirostra)12147522017-04-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Gråmåge - (Larus argentatus x Larus hyperboreus)36559322017-04-01
 
Arter / Species
Berbergrønspætte - (Picus vaillantii)12175872017-03-27
Napoleonsvæver - (Euplectes afer)13205452017-03-18
Etiopersvale - (Hirundo aethiopica)578862017-03-12
Afrikansk Sultanhøne - (Porphyrio madagascariensis)112532017-03-11
Nonnetræand - (Dendrocygna viduata)17224142017-03-04
Øregrib - (Torgos tracheliotos)43775312017-03-04
Hvidbrynet Dværgalk - (Synthliboramphus antiquus)354582017-02-27
Grå Maina - (Acridotheres ginginianus)12171342017-02-04
Islandsk Hvinand - (Bucephala islandica)33596582017-02-02
Askedrongo - (Dicrurus leucophaeus)12124492017-01-31
Stensvale - (Petrochelidon pyrrhonota)17289862017-01-27
Nathøg - (Chordeiles minor)7141082017-01-21
Californisk Topvagtel - (Callipepla californica)10151052017-01-20
Vandredrossel - (Turdus migratorius)48765172017-01-20
Kastanjebrun Spurv - (Passer eminibey)1079262017-01-14
Persisk Dværgterne - (Sternula saundersi)679912016-12-16
Lille Sanglærke - (Alauda gulgula)29487022016-12-13
 
Ubestemte / Unidentified
Hvepsevåge / Tophvepsevåge ? - (Pernis apivorus / Pernis ptilorhyncus)9104472016-12-12
 
Arter / Species
Stribet Græshoppesanger - (Locustella lanceolata)35862252016-12-11
Olivensanger - (Hippolais olivetorum)5101832016-12-07
Hvidvinget Lærke - (Alauda leucoptera)13251002016-11-27
Amerikansk Træspurv - (Spizelloides arborea)14151832016-11-18
Hvidkindet Værling - (Emberiza leucocephalos)32696102016-11-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Lille Bjergand x Troldand - (Aythya affinis x Aythya fuligula)342892016-10-22
 
Arter / Species
Kapspurv - (Passer melanurus)216772016-10-03
Beringsterne - (Onychoprion aleuticus)7131852016-09-16
Marmorand - (Marmaronetta angustirostris)25351612016-08-24
Kuhls Skråpe - (Calonectris diomedea)9164722016-08-11
Lille Stormsvale - (Hydrobates pelagicus)27596102016-08-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Canadagås x Bramgås - (Branta canadensis x Branta leucopsis)8139862016-08-09
 
Arter / Species
Dalrype - (Lagopus lagopus)38611822016-08-03
Madeirapetrel - (Pterodroma madeira)7110872016-07-30
Fregatstormsvale - (Pelagodroma marina)17287092016-07-30
Spidshalet Petrel - (Bulweria bulwerii)20353992016-07-30
Mellemkjove - (Stercorarius pomarinus)681399152016-07-30
Korsikansk Spætmejse - (Sitta whiteheadi)9155242016-07-22
Okkertræand - (Dendrocygna bicolor)6117092016-07-15
Amerikansk Svartbag - (Larus occidentalis)25354162016-07-04
Tamarisksanger - (Acrocephalus melanopogon)25448962016-06-24
Sortøret Ørkenløber - (Cursorius temminckii)556172016-06-21
Balearsanger - (Sylvia balearica)19404562016-06-11
Hvidkronet Spurv - (Zonotrichia leucophrys)44638182016-06-09
Stor Rosenfinke - (Carpodacus rubicilla)30549072016-06-09
Rødnæbbet And - (Anas erythrorhyncha)10125432016-05-18
Blånakket Musefugl - (Urocolius macrourus)691512016-05-18
Guldgøg - (Chrysococcyx caprius)11165002016-05-18
Rødehavssanger - (Sylvia leucomelaena)680142016-05-16
Syrisk Gulirisk - (Serinus syriacus)10148722016-05-16
Sort Frankolin - (Francolinus francolinus)17275702016-05-16
Europæisk Løbehøne - (Turnix sylvaticus)8133432016-05-15
Sangspurv - (Melospiza melodia)32439032016-05-13
Inuitmåge - (Larus thayeri)601464092016-05-11
Lille Solfugl - (Hedydipna platura)552302016-04-14
Amerikansk Blå Kærhøg - (Circus hudsonius)8147212016-04-06
Sporegøg - (Centropus senegalensis)9144522016-04-01
Ensfarvet Sejler - (Apus unicolor)11176802016-03-16
Amerikansk Blishøne - (Fulica americana)27414082016-02-25
Stribet Frankolin - (Pternistis bicalcaratus)577962016-02-23
Hvidhals - (Irania gutturalis)46761822016-02-02
Blommegul Sanger - (Protonotaria citrea)7113032016-01-31
Brunrygget Jernspurv - (Prunella immaculata)214482016-01-27
Myrepikker - (Myrmecocichla aethiops)672672016-01-17
Gråhovedet Spurv - (Passer griseus)10110122016-01-05
Jacobinergøg - (Clamator jacobinus)572542016-01-05
Dværgsnegås - (Anser rossii)16334472015-12-17
Swahilispurv - (Passer suahelicus)17822015-12-08
Cedersilkehale - (Bombycilla cedrorum)22368882015-12-02
Rubinfuglekonge - (Regulus calendula)7116812015-11-12
Sangtimalie - (Leiothrix lutea)13216742015-11-12
Guldspætte - (Colaptes auratus)22438832015-11-10
Bartramsklire - (Bartramia longicauda)28622512015-11-09
Amerikansk Svømmesneppe - (Phalaropus tricolor)36771802015-11-09
Dværghornugle - (Otus scops)28554912015-10-28
Eremitibis - (Geronticus eremita)35557972015-10-16
Duponts Lærke - (Chersophilus duponti)9178292015-10-16
Akadien-empidonax - (Empidonax virescens)583172015-09-23
Syrisk Flagspætte - (Dendrocopos syriacus)18297562015-09-22
Canadisk Kobbersneppe - (Limosa haemastica)16355352015-09-21
Øreskarv - (Phalacrocorax auritus)23365042015-09-14
Tredækker - (Gallinago media)651419572015-09-09
Sørgemejse - (Poecile lugubris)15235832015-08-26
Skovgøg - (Cuculus optatus)9144812015-08-11
Sortgrackel - (Quiscalus quiscula)17332015-08-07
Mugimakifluesnapper - (Ficedula mugimaki)13191682015-08-01
Trænattergal - (Cercotrichas galactotes)34558962015-07-23
Hvidrygget Grib - (Gyps africanus)17882015-07-14
Amherstfasan - (Chrysolophus amherstiae)111772015-07-14
Kortnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus griseus)22381902015-07-10
Gråstrubet Papegøjenæb - (Sinosuthora alphonsiana)234992015-07-09
Rødbrun Spurv - (Passer cinnamomeus)14175442015-07-09
Crested Caracara - (Caracara plancus)13194452015-07-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Citronvipstjert x Gul Vipstjert - (Motacilla citreola x Motacilla flava)11310082015-07-01
 
Arter / Species
Sibirisk Allike - (Coloeus dauuricus)9181722015-06-27
Amerikansk Dværgterne - (Sternula antillarum)357422015-06-22
Purpursvale - (Progne subis)13187972015-06-19
Gulgrå Værling - (Emberiza cineracea)641429792015-06-17
Guldsisken - (Spinus tristis)14185302015-06-07
Indisk Dværgand - (Nettapus coromandelianus)9122442015-06-05
Citronsisken - (Carduelis citrinella)21385052015-05-20
Kap Verde-skråpe - (Calonectris edwardsii)590072015-05-19
Ascension-fregatfugl - (Fregata aquila)227582015-05-18
Vestlig Bleg Gulbug - (Iduna opaca)9122642015-05-10
Indisk Klippesvale - (Petrochelidon fluvicola)330712015-04-28
Segland - (Mareca falcata)356582015-04-18
Tretået Spætte - (Picoides tridactylus)22601552015-04-05
Amurstær - (Agropsar sturninus)6107452015-04-02
Sahelspurv - (Passer luteus)371582015-02-16
Lille Træand - (Dendrocygna javanica)13205792015-02-13
Stenspurv - (Petronia petronia)30444422015-02-04
Canadamåge - (Larus californicus)22270542015-02-02
Dødehavsspurv - (Passer moabiticus)15266522015-02-02
Savannahspurv - (Passerculus sandwichensis)28419342015-01-23
Azorerdompap - (Pyrrhula murina)7136292015-01-09
Kap Verde-spurv - (Passer iagoensis)10163622014-12-14
Grådrossel - (Turdus unicolor)573952014-11-28
Østlig Klippespætmejse - (Sitta tephronota)18313572014-11-24
Sydpolarkjove - (Stercorarius maccormicki)9163412014-11-10
Mørk Dværghejre - (Ixobrychus eurhythmus)447662014-11-10
Philadelphiavireo - (Vireo philadelphicus)10180542014-10-12
Aftenkernebider - (Hesperiphona vespertina)467302014-08-22
Bjerggransanger - (Phylloscopus sindianus)18301302014-08-11
Si-si Ørkenhøne - (Ammoperdix griseogularis)8139852014-07-31
Iraklarmdrossel - (Argya altirostris)17301302014-07-24
Brunhovedet Værling - (Emberiza bruniceps)27543682014-07-24
Hjerpe - (Tetrastes bonasia)15310172014-07-08
Mestersanger - (Sylvia hortensis)697612014-06-23
Sahelsanger - (Spiloptila clamans)10188232014-06-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Silkehejre x Revhejre - (Egretta garzetta x Egretta gularis)787932014-05-19
 
Arter / Species
Knopgås - (Sarkidiornis melanotos)11148852014-04-12
Blånattergal - (Larvivora cyane)15303102014-04-06
Madeiradue - (Columba trocaz)10171752014-03-18
Orientstenpikker - (Oenanthe picata)16289892014-03-10
Amurrødstjert - (Phoenicurus auroreus)113842014-02-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Mågehybrid sp. - (Larus-hybrid sp.)592242014-02-10
Grågås x Bramgås - (Anser anser x Branta leucopsis)481092013-12-29
 
Arter / Species
Peguspurv - (Passer flaveolus)563742013-12-26
Manchurernattergal - (Larvivora sibilans)16477822013-12-20
Sandpræstekrave - (Charadrius marginatus)10143022013-12-16
Lille Sultanhøne - (Porphyrio alleni)14275372013-11-21
Langtået Ryle - (Calidris subminuta)31598312013-11-08
Sorthovedet Stenpikker - (Oenanthe albonigra)583772013-11-02
 
Ubestemte / Unidentified
Ryle sp. - (Calidris sp.)12354642013-11-02
Falk sp. - (Falco sp.)11311072013-10-31
Canadagås / Lille Canadagås - (Branta canadensis / Branta hutchinsii)223492013-10-27
 
Arter / Species
Mongolsk Ørkendompap - (Bucanetes mongolicus)11225272013-10-26
Stor Græshoppesanger - (Helopsaltes fasciolatus)5127522013-10-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Husrødstjert x Rødstjert - (Phoenicurus ochruros x Phoenicurus phoenicurus)6146442013-10-21
 
Arter / Species
Bjergrubinnattergal - (Calliope pectoralis)17337302013-10-12
Toppet Dværgalk - (Aethia cristatella)5109882013-10-10
Brudeand - (Aix sponsa)26457632013-10-03
Tornhalesejler - (Hirundapus caudacutus)8328492013-09-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bysvale x Landsvale - (Delichon urbicum x Hirundo rustica)582972013-09-04
 
Arter / Species
Steppegulbug - (Iduna rama)14317212013-09-02
Spottesanger - (Hippolais polyglotta)40950562013-08-22
Langhalet Rosenfinke - (Carpodacus sibiricus)12215712013-08-17
Gobipræstekrave - (Charadrius veredus)377162013-06-29
Steppehøne - (Syrrhaptes paradoxus)26558092013-06-04
Kratsanger - (Scotocerca inquieta)14223862013-05-27
 
Ubestemte / Unidentified
Løvsanger sp. - (Phylloscopus sp)121072013-05-15
 
Arter / Species
Madeirastormsvale - (Oceanodroma castro)8143342013-05-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Pibeand x Pibeand - (Mareca americana x Mareca penelope)7140392013-04-30
Krikand x Pibeand - (Anas crecca x Mareca penelope)225662013-04-17
Skeand x Blåvinget And - (Anas clypeata x Anas discors)247102013-04-11
 
Arter / Species
Cypernstenpikker - (Oenanthe cypriaca)16256962013-04-09
Brunstrubet Digesvale - (Riparia paludicola)9124212013-04-07
Rustdrossel - (Turdus naumanni)15282362013-04-04
Vegamåge - (Larus vegae)18232012013-03-31
Hættetrane - (Grus monacha)9151162013-03-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Trane x Hættetrane - (Grus grus x Grus monacha)357412013-03-26
 
Arter / Species
Rosenfinke - (Carpodacus roseus)4105792013-03-24
Gråvinget Måge - (Larus glaucescens)992229592013-02-28
Skoggerdue - (Streptopelia roseogrisea)3107242013-02-13
Østlig Kravetrappe - (Chlamydotis macqueenii)10247862013-02-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Ederfugl - (Anas platyrhynchos x Somateria mollissima)7189682013-01-26
 
Arter / Species
Stor Digesvale - (Riparia cincta)569472013-01-17
Trefarvet Nonne - (Lonchura atricapilla)462792013-01-07
Rødhovedet Dværgpapegøje - (Agapornis fischeri)8137512012-12-06
Tyknæbbet Spurv - (Passer gongonensis)326512012-12-03
Dværgskråpe - (Puffinus boydi)5126672012-11-14
Cariberpetrel - (Pterodroma hasitata)571052012-11-14
Amerikansk Svaleklire - (Tringa solitaria)13237702012-11-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråvinget Måge x Amerikansk Svartbag - (Larus glaucescens x Larus occidentalis)18852012-10-15
 
Arter / Species
Connecticutsanger - (Oporornis agilis)228852012-10-12
Gabarhøg - (Micronisus gabar)699172012-09-23
 
Ubestemte / Unidentified
Sølvmåge / Amerikansk Sølvmåge sp. - (Larus argentatus / Larus smithsonianus sp.)861691682012-09-14
 
Arter / Species
Kaukasisk Kongehøne - (Tetraogallus caucasicus)7139952012-09-06
Berberfluesnapper - (Ficedula speculigera)685672012-08-27
Sort Urfugl - (Lyrurus mlokosiewiczi)7156152012-07-01
Trindadepetrel - (Pterodroma arminjoniana)117022012-06-06
Træsvale - (Tachycineta bicolor)12190712012-05-31
Indisk Sølvnæb - (Euodice malabarica)13208172012-05-29
Stribet Væver - (Ploceus manyar)232132012-05-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Knortegås x Rødhalset Gås - (Branta bernicla x Branta ruficollis)239682012-05-05
 
Arter / Species
Kapand - (Anas capensis)592122012-04-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvinand x Lille Skallesluger - (Bucephala clangula x Mergellus albellus)495342012-04-04
 
Arter / Species
Kap Verde-sejler - (Apus alexandri)7127502012-03-12
Turkestandue - (Columba eversmanni)6111942012-03-06
 
Ubestemte / Unidentified
Sejler sp. - (Apus sp.)9299032012-02-12
 
Arter / Species
Saxaulspurv - (Passer ammodendri)10171662012-02-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Sortbrun And - (Anas platyrhynchos x Anas rubripes)12221552012-01-28
 
Arter / Species
Langhalet Kongetyran - (Tyrannus savana)454022012-01-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Rødhovedet And - (Aythya ferina x Netta rufina)236962012-01-04
 
Arter / Species
Reliktmåge - (Ichthyaetus relictus)6139922011-12-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Bramgås - (Anser canagica x Branta leucopsis)5130902011-11-19
Bramgås x Rødhalset Gås - (Branta leucopsis x Branta ruficollis)253592011-11-11
Dværgsnegås x Bramgås - (Anser rossii x Branta leucopsis)119792011-10-24
 
Arter / Species
Tundrapiber - (Anthus gustavi)29640332011-10-24
 
Ubestemte / Unidentified
Kærhøg sp. - (Circus sp.)389512011-09-14
Gulbug sp. - (Hippolais sp.)497162011-09-11
 
Arter / Species
Acorerstormsvale - (Oceanodroma monteiroi)465282011-08-01
Brunisset Lærke - (Eremopterix signatus)334782011-07-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rustand x Gravand - (Tadorna ferruginea x Tadorna tadorna)7187802011-05-20
 
Arter / Species
Rødsidet Buskspurv - (Pipilo erythrophthalmus)584732011-05-18
Fibii - (Sayornis phoebe)586452011-05-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Halsbåndstroldand x Troldand - (Aythya collaris x Aythya fuligula)16338612011-04-28
 
Arter / Species
Kaspisk Kongehøne - (Tetraogallus caspius)7179732011-04-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Svanegås x Canadagås - (Anser cygnoides x Branta canadensis)378242011-04-22
Snegås x Canadagås - (Anser caerulescens x Branta canadensis)368782011-04-17
 
Arter / Species
Burmastær - (Acridotheres burmannicus)236172011-04-02
Arabisk Trappe - (Ardeotis arabs)596302011-04-01
Sortlærke - (Melanocorypha yeltoniensis)17299972011-03-06
Hvidbuget Petrel - (Pterodroma incerta)593902011-02-16
Pallas' Græshoppesanger - (Helopsaltes certhiola)11268742011-02-05
Lille Rørhøne - (Paragallinula angulata)226192011-01-08
 
Ubestemte / Unidentified
Fluesnapper sp. - (Ficedula sp.)13279112011-01-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Pibeand x Gråand - (Mareca penelope x Anas platyrhynchos)374942010-12-14
Bogfinke x Kvækerfinke - (Fringilla coelebs x Fringilla montifringilla)7125292010-10-28
Bergiusterne x Kinesisk Topterne - (Thalasseus bergii x Thalasseus bernsteini)117892010-10-13
 
Arter / Species
Tyknæbbet Drosselrørsanger - (Arundinax aedon)595222010-10-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværggås x Bramgås - (Anser erythropus x Branta leucopsis)115192010-10-04
 
Arter / Species
Stor Taffeland - (Aythya valisineria)10270702010-09-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Bramgås - (Anser caerulescens x Branta leucopsis)9206982010-09-09
 
Arter / Species
Østlig Kalanderlærke - (Melanocorypha bimaculata)351099352010-07-12
Guldfasan - (Chrysolophus pictus)118532010-05-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Indisk Gås - (Anser canagica x Anser indicus)254302010-04-21
 
Ubestemte / Unidentified
Drossel sp. - (Turdus sp.)8267802010-04-18
 
Arter / Species
Sortnæbbet Gøg - (Coccyzus erythropthalmus)7151172010-03-26
Gejrfugl - (Pinguinus impennis)253042010-03-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Spidsand x Gråand - (Anas acuta x Anas platyrhynchos)8145772010-02-16
Krikand x Gråand - (Anas crecca x Anas platyrhynchos)474212010-02-07
 
Ubestemte / Unidentified
Svømmeand sp. - (Anas sp.)8256412010-02-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråmåge x Svartbag - (Larus hyperboreus x Larus marinus)4108952010-02-01
 
Arter / Species
Stribet Værling - (Emberiza striolata)370162010-01-22
Svanegås - (Anser cygnoides)6168932009-12-22
Tyndnæbbet Spove - (Numenius tenuirostris)267482009-12-04
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Taffeland - (Anas platyrhynchos x Aythya ferina)124882009-10-25
 
Arter / Species
Rødøjet And - (Netta erythrophthalma)243722009-10-20
 
Ubestemte / Unidentified
Sisken sp. - (Carduelis sp.)119302009-10-16
 
Arter / Species
Amerikansk Skovsneppe - (Scolopax minor)241432009-09-23
Japansk Vagtel - (Coturnix japonica)120152009-09-08
 
Ubestemte / Unidentified
Hjejle sp. - (Pluvialis sp.)3109212009-08-29
 
Arter / Species
Japansk Jernspurv - (Prunella rubida)116002009-07-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Islom / Hvidnæbbet Lom - (Gavia immer / Gavia adamsii)259642009-06-15
 
Arter / Species
Spidsnæbbet Lærke - (Calandrella acutirostris)365092009-05-31
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Kaneland - (Anas clypeata x Anas cyanoptera)125592009-05-11
 
Arter / Species
Lille Skråpe - (Puffinus baroli)380932009-05-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rødrygget Tornskade x Isabellatornskade - (Lanius collurio x Lanius isabellinus)129602009-04-22
Troldand x Bjergand - (Aythya fuligula x Aythya marila)17330412009-04-12
Amerikansk Krikand x Krikand - (Anas carolinensis x Anas crecca)7131712009-03-25
 
Arter / Species
Sorthovedet Vibe - (Vanellus tectus)471652009-03-03
Hvidmasket Skråpe - (Calonectris leucomelas)135642008-12-25
Bobwhite - (Colinus virginianus)237952008-07-22
 
Ubestemte / Unidentified
Rovfugl sp. - (Raptor sp.)176402008-06-23
 
Arter / Species
Tajgabekkasin - (Gallinago megala)6184382008-06-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hættemåge x Stormmåge - (Chroicocephalus ridibundus x Larus canus)251672008-03-27
 
Arter / Species
Rustspurv - (Passer motitensis)234122008-01-19
Rustbåndet Præstekrave - (Charadrius pallidus)354852008-01-09
Gulnæbbet Albatros - (Thalassarche chlororhynchos)5169932008-01-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Knarand - (Anas clypeata x Anas strepera)5142942007-12-17
 
Ubestemte / Unidentified
Aythya sp. - (Aythya sp.)5179092007-08-22
 
Arter / Species
Skotsk Korsnæb - (Loxia scotica)122492007-08-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Brundrossel x Rustdrossel - (Turdus eunomus x Turdus naumanni)376072007-05-09
 
Ubestemte / Unidentified
Kaspisk Måge / Middelhavssølvmåge sp. - (Larus cachinnans / Larus michahellis sp.)127702007-03-05
 
Arter / Species
Langnæbbet Dværgalk - (Brachyramphus perdix)259692007-02-01
 
Ubestemte / Unidentified
Bjergløvsanger sp. - (Phylloscopus bonelli / Phylloscopus orientalis sp.)253042006-09-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Indisk Gås - (Anser caerulescens x Anser indicus)258062006-09-22
Stormmåge x Ringnæbbet Måge - (Larus canus x Larus delewarensis)491082006-07-08
 
Ubestemte / Unidentified
Værling sp. - (Emberiza sp.)8182172006-05-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Rødhovedet And - (Anas platyrhynchos x Netta rufina)250742006-01-28
Sølvmåge x Svartbag - (Larus argentatus x Larus marinus)143882005-11-19
 
Arter / Species
Brunhalset Trappe - (Neotis denhami)368232005-01-27
Kapsule - (Morus capensis)240572005-01-27
Lille Empidonax - (Empidonax minimus)118842004-12-02
Cyanblå Sanger - (Setophaga cerulea)365452004-11-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Spansk Spurv - (Passer domesticus x Passer hispaniolensis)121722004-09-19
 
Arter / Species
Flammedrossel - (Ixoreus naevius)255522004-06-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stillits x Grønirisk - (Carduelis carduelis x Carduelis chloris)3140692004-05-16
Skeand x Gråand - (Anas clypeata x Anas platyrhynchos)258562003-03-19
 
Ubestemte / Unidentified
Terne sp. - (Tern sp.)5133342002-10-17
Due sp. (Streptopelia) - (Streptopelia sp.)5113962002-10-17
Moseterne sp. - (Chlidonias sp.)133952002-06-07

Der er i alt 1158 fuglearter/hybrider/ubestemte etc. med tilhørende billeder. Skulle du ligge inde med billeder af fuglearter som der endnu ikke er billeder af i galleriet er du meget velkommen til at kontakte os.

Bemærk: at alle billeder har copyright og må ikke anvendes uden accept fra den respektive fotograf.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.103 sek.
til toppen