Startside Nye topmodeller fra ZEISS i Naturbutikken I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 





Netfugl.dk Forum

Netfugl.dk Forum -> Danske fuglenavne -> Gulstrubet Skadedrossel - Garrulax albogularis

Forfatter Indlæg
Jens Toftelund Madsen
postet: 4. juli 2012 kl. 15:58  emne: Gulstrubet Skadedrossel - Garrulax albogularis 
Er det en simpel tastefejl, at denne HVIDstrubede art kaldes GUlstrubet Skadedrossel?

mvh Jens
Tip moderator
Morten Heegaard
postet: 17. juli 2012 kl. 10:18  emne: Re: Gulstrubet Skadedrossel - Garrulax albogularis 
Ja, der er tale om en tastefejl. Artens rigtige danske navn er selvfølgelig TIGER Skadedrossel.

Det ville jo være helt ud i skoven at skele til fuglens udseende samt det videnskablelige navn (til orientering betyder "albo" hvid og "gularis" stube) - og navngive den Hvidstrubet Skadedrossel!!

Hvor det tidligere anvendte Larmdrossel er blevet af ved jeg heller ikke - men de er mig bekendt ikke særligt nært beslægtede med kragefuglene, så det er vel et kriterie i sig selv for navneudvalget. Jo flere ændringer i forhold til videnskabelige, engelske og tidligere danske navne og jo mindre mening navnet giver i fht. fuglens udseende, adfærd, slægtsforhold og udbredelse, desto bedre er navnet synes udvalgets grundidé at være.

God obs fra Feehaar
Tip moderator


Post et indlæg til tråden
Du er ikke logget ind! Klik her for at logge ind. Det er nødvendigt at være logget ind for at kunne tilføje kommentarer.

Bemærk: Det er yderligere et krav at du har angivet navn og adresse samt uploaded et vellignende profilbillede på din profil før du kan deltage i diskutionerne på Netfugl.

Er du oprettet som bruger? For at tilføje kommentarer skal man være oprettet som bruger af Netfugl.dk. Klik her for at blive oprettet som bruger.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.055 sek.
til toppen