Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenfor ses de seneste 100 nye kryds afkrydset af Netfugl.dk's brugere.
Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.
# | Navn | #X | Seneste nye kryds | Lokation | Dato | Kort |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lars Paaby | 234 | Lille Fluesnapper | Holmens Kirkegård | 2024-05-08 | |
2 | Jonatan Hauge Noldegaard | 141 | Skovsneppe | Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København) | 2024-05-07 | |
3 | Jonatan Hauge Noldegaard | 140 | Tredækker | Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København) | 2024-05-07 | |
4 | David B. Collinge | 146 | Fasan | Valbyparken (København) | 2024-04-09 | |
5 | Peter Leth Olsen | 24 | Gransanger | Husum (København) | 2024-04-08 | |
6 | Peter Leth Olsen | 23 | Silkehale | Husum (København) | 2024-04-08 | |
7 | David B. Collinge | 145 | Skovsneppe | Kalvebod Fælled nord for Øresundsmotorvej (København) | 2024-03-29 | |
8 | David B. Collinge | 144 | Gråspurv | Kongens Enghave (København) | 2024-03-07 | |
9 | David B. Collinge | 143 | Dompap | Valbyparken (København) | 2024-02-27 | |
10 | Lars Paaby | 233 | Natugle | Bispebjerg Kirkegård | 2024-02-05 | |
11 | Jonatan Hauge Noldegaard | 139 | Kernebider | Sundbyvester (København) | 2024-01-15 | |
12 | Jonatan Hauge Noldegaard | 138 | Vandrefalk | Islands Brygge (København) | 2024-01-12 | |
13 | Jonatan Hauge Noldegaard | 137 | Tajgasædgås | Nokken og Slusen (ved Sydhavnen) (København) | 2023-12-10 | |
14 | David B. Collinge | 142 | Bjergvipstjert | Vigerslevparken (København) | 2023-12-04 | |
15 | David B. Collinge | 141 | Sortgrå Ryle | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) | 2023-12-03 | |
16 | Peter Leth Olsen | 22 | Blishøne | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) | 2023-12-01 | |
17 | Peter Leth Olsen | 21 | Troldand | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) | 2023-12-01 | |
18 | Peter Leth Olsen | 20 | Gråand | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) | 2023-12-01 | |
19 | Peter Leth Olsen | 19 | Hvinand | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) | 2023-12-01 | |
20 | Peter Leth Olsen | 18 | Stor Skallesluger | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) | 2023-12-01 | |
21 | Peter Leth Olsen | 17 | Skarv | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) | 2023-12-01 | |
22 | Peter Leth Olsen | 16 | Toppet Lappedykker | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) | 2023-12-01 | |
23 | Peter Leth Olsen | 15 | Musvåge | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) | 2023-12-01 | |
24 | Peter Leth Olsen | 14 | Sølvmåge | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) | 2023-12-01 | |
25 | Lars Paaby | 232 | Vandstær | Kagsåen, Husum | 2023-11-28 | |
26 | Lars Paaby | 231 | Pibesvane | Utterslev Mose | 2023-11-22 | |
27 | Henrik Pedersen | 229 | Alk | Stubben | 2023-11-12 | |
28 | David B. Collinge | 140 | Blisgås | Svanemøllebugten (København) | 2023-10-29 | |
29 | Jonatan Hauge Noldegaard | 136 | Korttået Træløber | Vestre Kirkegård (København) | 2023-10-23 | |
30 | David B. Collinge | 139 | Bogfinke | Svanemøllebugten (København) | 2023-10-17 | |
31 | Jonatan Hauge Noldegaard | 135 | Sortmejse | Sundbyvester (København) | 2023-10-08 | |
32 | Jonatan Hauge Noldegaard | 134 | Langnæbbet Sneppeklire | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-10-04 | |
33 | Jonatan Hauge Noldegaard | 133 | Ravn | Amager Fælled (København) | 2023-10-03 | |
34 | Jonatan Hauge Noldegaard | 132 | Dværgfalk | Amager Fælled (København) | 2023-10-03 | |
35 | Morten Heegaard | 228 | Sølvhejre | Utterslev Mose, vestlige del | 2023-07-09 | |
36 | Lars Paaby | 230 | Splitterne | Kalveboderne | 2023-06-26 | |
37 | Jonatan Hauge Noldegaard | 131 | Sortterne | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) | 2023-06-16 | |
38 | Christian Michael Villadsen | 63 | Gærdesanger | Kastellet (København) | 2023-06-13 | |
39 | David B. Collinge | 138 | Gulbug | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) | 2023-06-13 | |
40 | Christian Michael Villadsen | 62 | Knarand | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) | 2023-06-12 | |
41 | Christian Michael Villadsen | 61 | Korttået Træløber | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) | 2023-06-12 | |
42 | Christian Michael Villadsen | 60 | Gøg | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) | 2023-06-12 | |
43 | Christian Michael Villadsen | 59 | Sortterne | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) | 2023-06-12 | |
44 | Christian Michael Villadsen | 58 | Rødhovedet And | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) | 2023-06-12 | |
45 | Christian Michael Villadsen | 57 | Rørsanger | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) | 2023-06-12 | |
46 | Lars Paaby | 229 | Sortterne | Utterslev Mose | 2023-06-12 | |
47 | Mark Hammond | 201 | Sortterne | Utterslev mose del I | 2023-06-12 | |
48 | Tina Hansen | 202 | Hvidvinget Terne | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) | 2023-06-10 | |
49 | Mark Hammond | 200 | Hvidvinget Terne | Utterslev mose, del III | 2023-06-10 | |
50 | David B. Collinge | 137 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled (København) | 2023-06-08 | |
51 | Lars Nørgaard Andersen | 255 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled | 2023-06-08 | |
52 | Lars Paaby | 228 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled | 2023-06-08 | |
53 | Andreas Hagerman | 231 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled | 2023-06-08 | |
54 | Tina Hansen | 201 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled (København) | 2023-06-08 | |
55 | Mark Hammond | 199 | Sydlig Nattergal | Amager fællde | 2023-06-08 | |
56 | Nikolaj Noel Christensen | 228 | Sydlig Nattergal | Amagerfælled | 2023-06-08 | |
57 | Morten Heegaard | 227 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled | 2023-06-08 | |
58 | Poul Ulrik | 204 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled | 2023-06-08 | |
59 | Esben Bjørn Salmonsen | 171 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled | 2023-06-08 | |
60 | Ib Jensen | 257 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled (København) | 2023-06-08 | |
61 | Rasmus Turin | 263 | Sydlig Nattergal | Amager fælled | 2023-06-08 | |
62 | Kurt M. Nielsen | 264 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled | 2023-06-08 | |
63 | David B. Collinge | 136 | Råge | Valbyparken (København) | 2023-06-06 | |
64 | Kurt M. Nielsen | 263 | Skestork | Vanløse | 2023-06-05 | |
65 | Kurt M. Nielsen | 262 | Vagtel | Vanløse | 2023-06-02 | |
66 | Kim Duus | 259 | Skestork | Utterslev Mose | 2023-05-17 | |
67 | David B. Collinge | 135 | Natugle | Valbyparken (København) | 2023-05-15 | |
68 | David B. Collinge | 134 | Tornsanger | Kalvebod Fælled nord for Øresundsmotorvej (København) | 2023-05-14 | |
69 | Jonatan Hauge Noldegaard | 130 | Nattergal | Amager Fælled (København) | 2023-05-08 | |
70 | Lars Nørgaard Andersen | 254 | Lille Flagspætte | Utterslev Mose, 2.del | 2023-05-04 | |
71 | Christian Terp | 134 | Skægmejse | Amager Fælled (København) | 2023-05-01 | |
72 | Mark Hammond | 198 | Vendehals | Fælledparken | 2023-04-28 | |
73 | Esben Bjørn Salmonsen | 170 | Vendehals | Fælledparken | 2023-04-28 | |
74 | Christian Terp | 133 | Vendehals | Fælledparken (København) | 2023-04-28 | |
75 | Nikolaj Noel Christensen | 227 | Vendehals | Fælledparken (København) | 2023-04-28 | |
76 | Lars Paaby | 227 | Blåhals | Utterslev Mose | 2023-04-21 | |
77 | Esben Bjørn Salmonsen | 169 | Blåhals | Utterslev mose (h) | 2023-04-20 | |
78 | Rasmus Turin | 262 | Blåhals | Utterslev mose | 2023-04-20 | |
79 | Jan Speiermann | 251 | Blåhals | Utterslev Mose | 2023-04-19 | |
80 | Nikolaj Noel Christensen | 226 | Blåhals | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) | 2023-04-19 | |
81 | Tina Hansen | 200 | Blåhals | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) | 2023-04-19 | |
82 | Mark Hammond | 197 | Blåhals | Utterslev mose, del 3 | 2023-04-18 | |
83 | Andreas Petersen | 163 | Havørn | Ørestad City (København) | 2023-04-16 | |
84 | Peter Leth Olsen | 13 | Pungmejse | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) | 2023-04-11 | |
85 | Andreas Hagerman | 230 | Ravn | Amager Fælled | 2023-04-10 | |
86 | Jonatan Hauge Noldegaard | 129 | Nordisk Lappedykker | Damhussøen (København) | 2023-04-10 | |
87 | Christian Terp | 132 | Tyrkerdue | Amager Fælled (København) | 2023-04-06 | |
88 | Christian Terp | 131 | Knarand | Amager Fælled (København) | 2023-04-06 | |
89 | Tina Hansen | 199 | Hvid Stork | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) | 2023-04-02 | |
90 | Christian Terp | 130 | Gulspurv | Amager Fælled (København) | 2023-03-28 | |
91 | Christian Terp | 129 | Misteldrossel | Amager Fælled (København) | 2023-03-27 | |
92 | Andreas Winding | 42 | Bramgås | Inderhavnen, København (København) | 2023-03-25 | |
93 | Simon Vikstrøm | 148 | Gravand | Nordhavnstippen/Stubben (København) | 2023-03-24 | |
94 | Andreas Winding | 41 | Troldand | Damhussøen (København) | 2023-03-19 | |
95 | Andreas Winding | 40 | Taffeland | Damhussøen (København) | 2023-03-19 | |
96 | Andreas Winding | 39 | Toppet Lappedykker | Damhussøen (København) | 2023-03-19 | |
97 | Andreas Winding | 38 | Knarand | Damhussøen (København) | 2023-03-19 | |
98 | Andreas Winding | 37 | Svartbag | Damhussøen (København) | 2023-03-19 | |
99 | Andreas Winding | 36 | Pibeand | Damhussøen (København) | 2023-03-19 | |
100 | Andreas Winding | 35 | Sangsvane | Sundbyvester (København) | 2023-03-18 |