Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenfor ses de seneste 100 nye kryds afkrydset af Netfugl.dk's brugere.
Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.
# | Navn | #X | Seneste nye kryds | Lokation | Dato | Kort |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jan Eske Schmidt | 242 | Sibirisk Fløjlsand | Høve strand | 2023-11-30 | |
2 | Christian Vemmelund Helligsø | 76 | Vandrikse | Årslev Engsø (Århus) | 2023-11-30 | |
3 | Christian Vemmelund Helligsø | 75 | Bjergpiber | Årslev Engsø (Århus) | 2023-11-30 | |
4 | Christian Vemmelund Helligsø | 74 | Dobbeltbekkasin | Årslev Engsø (Århus) | 2023-11-30 | |
5 | Christian Vemmelund Helligsø | 73 | Stor Skallesluger | Årslev Engsø (Århus) | 2023-11-30 | |
6 | Christian Vemmelund Helligsø | 72 | Vibe | Brabrand Sø - vestenden (Århus) | 2023-11-30 | |
7 | Lars Johansen | 105 | Lille Flagspætte | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) | 2023-11-29 | |
8 | Lars Johansen | 104 | Klippedue | Værløse (Furesø) | 2023-11-29 | |
9 | Jan Kiel | 198 | Sibirisk Fløjlsand | Høve Strand (Odsherred) | 2023-11-29 | |
10 | Jan Kiel | 197 | Svaleklire | Skidenrenden (Slagelse) | 2023-11-29 | |
11 | Søren Tanderup | 118 | Rød Glente | Stensøen, Vestskoven | 2023-11-29 | |
12 | Geir Tveit | 97 | Gråstrubet Lappedykker | Bolund (Roskilde) | 2023-11-28 | |
13 | Geir Tveit | 96 | Canadagås | Bolund (Roskilde) | 2023-11-28 | |
14 | Lars Johansen | 103 | Fasan | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) | 2023-11-28 | |
15 | Jan Badura | 137 | Ørkenstenpikker | Roshage og havet ud for (Thisted) | 2023-11-27 | |
16 | Geir Tveit | 95 | Klippedue | Fælledparken (København) | 2023-11-26 | |
17 | Andreas Winding | 195 | Rørdrum | Bygholms Nordlige Rørskov (Thisted) | 2023-11-26 | |
18 | Morten Christensen | 171 | Grønspætte | Borredal (Aalborg) | 2023-11-25 | |
19 | Flemming Rosenvind Rieck | 112 | Trane | Stigsnæs Skov (Slagelse) | 2023-11-25 | |
20 | Flemming Rosenvind Rieck | 111 | Stor Gråsisken | Stigsnæs Skov (Slagelse) | 2023-11-25 | |
21 | Orla Hugger Jakobsen | 193 | Lunde | Klintebjerg NV. f. Nykøbing S. | 2023-11-24 | |
22 | Christian Vemmelund Helligsø | 71 | Silkehale | Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus) | 2023-11-21 | |
23 | Christian Vemmelund Helligsø | 70 | Alk | Århus Østhavn (Århus) | 2023-11-21 | |
24 | Christian Vemmelund Helligsø | 69 | Bjergirisk | Århus Østhavn (Århus) | 2023-11-21 | |
25 | Christian Vemmelund Helligsø | 68 | Skærpiber | Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus) | 2023-11-21 | |
26 | Christian Vemmelund Helligsø | 67 | Svartbag | Århus Østhavn (Århus) | 2023-11-21 | |
27 | Christian Vemmelund Helligsø | 66 | Sølvmåge | Århus Østhavn (Århus) | 2023-11-21 | |
28 | Christian Vemmelund Helligsø | 65 | Stormmåge | Århus Østhavn (Århus) | 2023-11-21 | |
29 | Christian Vemmelund Helligsø | 64 | Grønirisk | Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus) | 2023-11-21 | |
30 | Lars Johansen | 102 | Gransanger | Byfælleden (Furesø) | 2023-11-21 | |
31 | Geir Tveit | 94 | Bjergvipstjert | Roskilde | 2023-11-20 | |
32 | Ole Kjuel Nielsen | 138 | Gråstrubet Lappedykker | Høve Strand | 2023-11-20 | |
33 | Ole Kjuel Nielsen | 137 | Grønirisk | Høve Strand | 2023-11-20 | |
34 | Morten Christensen | 170 | Hvidvinget Måge | Hirtshals Havn (Hjørring) | 2023-11-19 | |
35 | Morten Heegaard | 218 | Sortstrubet Bynkefugl | Nedermosen, Blåvand | 2023-11-18 | |
36 | Morten Heegaard | 217 | Trane | Klelund Plantage | 2023-11-18 | |
37 | Jens Peter Bech | 80 | Lille Skallesluger | Sybergland (Kerteminde) | 2023-11-18 | |
38 | Jens Peter Bech | 79 | Rødhovedet And | Sybergland (Kerteminde) | 2023-11-18 | |
39 | Jens Peter Bech | 78 | Vindrossel | Tårup (Hindsholm) (Kerteminde) | 2023-11-18 | |
40 | Jens Peter Bech | 77 | Kvækerfinke | Tårup (Hindsholm) (Kerteminde) | 2023-11-18 | |
41 | Ole Kjuel Nielsen | 136 | Bogfinke | Ribe | 2023-11-18 | |
42 | Niels Kristian Bech Jensen | 132 | Skovsneppe | Spørring Kær (Århus) | 2023-11-18 | |
43 | Ole Kjuel Nielsen | 135 | Klippedue | Ribe | 2023-11-18 | |
44 | Morten Christensen | 169 | Mosehornugle | Egholm ved Aalborg (Aalborg) | 2023-11-18 | |
45 | Ole Kjuel Nielsen | 134 | Grønbenet Rørhøne | Ribe | 2023-11-17 | |
46 | Lars Johansen | 101 | Knopsvane | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) | 2023-11-17 | |
47 | Ole Kjuel Nielsen | 133 | Sortspætte | Tingdal Plantage, Hjerpsted (Tønder) | 2023-11-17 | |
48 | Ole Kjuel Nielsen | 132 | Lille Korsnæb | Tingdal Plantage, Hjerpsted (Tønder) | 2023-11-17 | |
49 | Flemming Rosenvind Rieck | 110 | Canadagås | Kastrup v. Fuglebjerg (Næstved) | 2023-11-17 | |
50 | Ole Kjuel Nielsen | 131 | Halsbåndstroldand | Hegnet på Holmsland Klit (Ringkøbing-Skjern) | 2023-11-16 | |
51 | Ole Kjuel Nielsen | 130 | Sortand | Hav og strand ved Hegnet (Ringkøbing-Skjern) | 2023-11-16 | |
52 | Lars Johansen | 100 | Ravn | Flyvestation Værløse (Furesø) | 2023-11-15 | |
53 | Lars Johansen | 99 | Hættemåge | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) | 2023-11-15 | |
54 | Lars Johansen | 98 | Grågås | Byfælleden (Furesø) | 2023-11-15 | |
55 | Hjalte Benjamin Johansen | 212 | Hærfugl | Askildrup, Skørping | 2023-11-15 | |
56 | Ole Kjuel Nielsen | 129 | Kirkeugle | Føvling (Vejen) (Vejen) | 2023-11-15 | |
57 | Ole Kjuel Nielsen | 128 | Misteldrossel | Føvling (Vejen) (Vejen) | 2023-11-15 | |
58 | Niels Kristian Bech Jensen | 131 | Silkehale | Spørring Grusgrav (Århus) | 2023-11-15 | |
59 | Flemming Rosenvind Rieck | 109 | Klippedue | Næstved Golfklub (Næstved) | 2023-11-15 | |
60 | Christian Michael Villadsen | 127 | Sortstrubet Bynkefugl | Skibby | 2023-11-15 | |
61 | Thomas Buus Nielsen | 181 | Tophejre | Nygårds Mølle (Frederikshavn) | 2023-11-15 | |
62 | Thomas Buus Nielsen | 180 | Nordisk Lappedykker | Flyndersø SV for Skive (Holstebro) | 2023-11-15 | |
63 | Michael Højgaard | 75 | Stillits | Vanløse (København) | 2023-11-14 | |
64 | Orla Hugger Jakobsen | 192 | Klyde | Bøtø Nor, Syd-Falster | 2023-11-13 | |
65 | Lars Askholm | 71 | Nøddekrige | Ravnsholt (Allerød) | 2023-11-13 | |
66 | Christian Vemmelund Helligsø | 63 | Sumpmejse | Årslev Engsø (Århus) | 2023-11-13 | |
67 | Christian Vemmelund Helligsø | 62 | Træløber | Årslev Engsø (Århus) | 2023-11-13 | |
68 | Christian Vemmelund Helligsø | 61 | Hvinand | Årslev Engsø (Århus) | 2023-11-13 | |
69 | Ole Kjuel Nielsen | 127 | Natugle | Ringsted (Ringsted) | 2023-11-12 | |
70 | Andreas Winding | 194 | Landsvale | Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-11-12 | |
71 | Andreas Winding | 193 | Rødhovedet And | Hejrede Sø vest (Guldborgsund) | 2023-11-12 | |
72 | Jan Badura | 136 | Tophejre | Nygårds Mølle (Hjørring) | 2023-11-12 | |
73 | Jan Badura | 135 | Steppeørn | Volstrup Hede (Frederikshavn) | 2023-11-12 | |
74 | Rasmus Turin | 236 | Hvidøjet And | Birkedam, Vestamager | 2023-11-12 | |
75 | Jens Peter Bech | 76 | Sortkrage | Vesteregn (Langeland) | 2023-11-12 | |
76 | Jens Peter Bech | 75 | Nøddekrige | Vesteregn (Langeland) | 2023-11-12 | |
77 | Jens Peter Bech | 74 | Blisgås | Vesteregn (Langeland) | 2023-11-12 | |
78 | Jens Peter Bech | 73 | Storspove | Ristinge Hale (Langeland) | 2023-11-12 | |
79 | Rune Sø Neergaard | 198 | Tophejre | Kvissel, Frederikshavn | 2023-11-12 | |
80 | Andreas Winding | 192 | Hedelærke | Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-11-11 | |
81 | Andreas Winding | 191 | Rødtoppet Fuglekonge | Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-11-11 | |
82 | Thomas Buus Nielsen | 179 | Islandsk Ryle | Emmerlev Klev (Tønder) | 2023-11-11 | |
83 | Thomas Buus Nielsen | 178 | Fyrremejse | Tingdal Plantage, Hjerpsted (Tønder) | 2023-11-11 | |
84 | Thomas Buus Nielsen | 177 | Klyde | Ballum Forland (Tønder) | 2023-11-11 | |
85 | Thomas Buus Nielsen | 176 | Rørspurv | Ballum Sluse (Tønder) | 2023-11-11 | |
86 | Tue Jørgensen | 88 | Silkehale | Viby (Århus) | 2023-11-11 | |
87 | Flemming Rosenvind Rieck | 108 | Fuglekonge | Stigsnæs Skov (Slagelse) | 2023-11-11 | |
88 | Flemming Rosenvind Rieck | 107 | Lille Flagspætte | Stigsnæs Skov (Slagelse) | 2023-11-11 | |
89 | Niels Kristian Bech Jensen | 130 | Stor Gråsisken | Fornæs (Norddjurs) | 2023-11-11 | |
90 | Geir Tveit | 93 | Snespurv | Reersø Havn (Kalundborg) | 2023-11-11 | |
91 | Geir Tveit | 92 | Fjeldvåge | Reersø-halvøen, syd | 2023-11-11 | |
92 | Geir Tveit | 91 | Spurvehøg | Reersø Havn (Kalundborg) | 2023-11-11 | |
93 | Geir Tveit | 90 | Kohejre | Store Vejlen (Slagelse) | 2023-11-11 | |
94 | Geir Tveit | 89 | Sortgrå Ryle | Reersø Havn (Kalundborg) | 2023-11-11 | |
95 | Geir Tveit | 88 | Knortegås | Reersø-halvøen, syd | 2023-11-11 | |
96 | Niels Kristian Bech Jensen | 129 | Mursejler | Fornæs (Norddjurs) | 2023-11-11 | |
97 | Morten Christensen | 168 | Steppeørn | Øksenhede (Frederikshavn) | 2023-11-11 | |
98 | Andreas Winding | 190 | Sortstrubet Lom | Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-11-10 | |
99 | Andreas Winding | 189 | Nordisk Lappedykker | Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-11-10 | |
100 | Andreas Winding | 188 | Kaspisk Måge | Havet ud for Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-11-10 |