Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenfor ses de seneste 100 nye kryds afkrydset af Netfugl.dk's brugere.
Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.
# | Navn | #X | Seneste nye kryds | Lokation | Dato | Kort |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jan Badura | 176 | Amerikansk Kærhøg | Han Vejle (Thisted) | 2023-10-31 | |
2 | Christian Vemmelund Helligsø | 122 | Fjeldvåge | Årslev Engsø | 2023-10-31 | |
3 | Niels Kristian Bech Jensen | 153 | Steppehøg | Herredsenge (Norddjurs) | 2023-10-31 | |
4 | Niels Kristian Bech Jensen | 152 | Bjergpiber | Herredsenge (Norddjurs) | 2023-10-31 | |
5 | Christian Vemmelund Helligsø | 121 | Skovskade | Årslev Engsø (Århus) | 2023-10-31 | |
6 | Thyge Enevoldsen | 224 | Stor Korsnæb | Asserbo Plantage (Halsnæs) | 2023-10-31 | |
7 | Jan Kiel | 271 | Langnæbbet Sneppeklire | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-10-30 | |
8 | Flemming Rosenvind Rieck | 98 | Sule | Hav og sund mellem Korshage og Hundested (Halsnæs) | 2023-10-30 | |
9 | Lars Johansen | 96 | Halemejse | Byfælleden (Furesø) | 2023-10-30 | |
10 | Christian Vemmelund Helligsø | 120 | Steppehøg | Herredsenge | 2023-10-30 | |
11 | Flemming Rosenvind Rieck | 97 | Stor Gråsisken | Melby Overdrev (Halsnæs) | 2023-10-30 | |
12 | Flemming Rosenvind Rieck | 96 | Stor Korsnæb | Melby Overdrev (Halsnæs) | 2023-10-30 | |
13 | Flemming Rosenvind Rieck | 95 | Klyde | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-10-30 | |
14 | Flemming Rosenvind Rieck | 94 | Sortklire | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-10-30 | |
15 | Flemming Rosenvind Rieck | 93 | Dobbeltbekkasin | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-10-30 | |
16 | Flemming Rosenvind Rieck | 92 | Langnæbbet Sneppeklire | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-10-30 | |
17 | Flemming Rosenvind Rieck | 91 | Stejnegers Bynkefugl | Melby Overdrev (Halsnæs) | 2023-10-30 | |
18 | Christian Vemmelund Helligsø | 119 | Fasan | Fløjstrup Kær (Norddjurs) (Norddjurs) | 2023-10-30 | |
19 | Christian Vemmelund Helligsø | 118 | Gulspurv | Fløjstrup Kær (Norddjurs) (Norddjurs) | 2023-10-30 | |
20 | Jan Badura | 175 | Tornirisk | Ølsemagle Revle (Køge) | 2023-10-29 | |
21 | Jan Badura | 174 | Dværgmåge | Ølsemagle Revle (Køge) | 2023-10-29 | |
22 | Henrik Stenholt | 228 | Amerikansk Kærhøg | Kogleaks, Vejlerne | 2023-10-29 | |
23 | Lasse Birch Højrup | 119 | Skovsneppe | Sundby, Lolland | 2023-10-29 | |
24 | Michael Køie Poulsen | 285 | Kohejre | Tjæreby | 2023-10-28 | |
25 | Michael Køie Poulsen | 284 | Amerikansk Kærhøg | Kogleaks | 2023-10-28 | |
26 | Morten Christensen | 206 | Amerikansk Kærhøg | Kogleaks, Vejlerne | 2023-10-28 | |
27 | Morten Christensen | 205 | Knarand | Han Vejle (Thisted) | 2023-10-28 | |
28 | Morten Christensen | 204 | Spidsand | Glombak (Thisted) | 2023-10-28 | |
29 | Rasmus Turin | 290 | Kohejre | Tjæreby, Korsør | 2023-10-28 | |
30 | Jan Eske Schmidt | 293 | Amerikansk Kærhøg | Vejlerne | 2023-10-28 | |
31 | Thyge Enevoldsen | 223 | Topskarv | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | 2023-10-28 | |
32 | Thyge Enevoldsen | 222 | Amerikansk Kærhøg | Vejlerne | 2023-10-28 | |
33 | Leif Frederiksen | 262 | Amerikansk Kærhøg | Kogleaks, Vejlerne | 2023-10-28 | |
34 | Hjalte Benjamin Johansen | 261 | Amerikansk Kærhøg | Bygholm Vejle | 2023-10-27 | |
35 | Christian Vemmelund Helligsø | 117 | Amerikansk Kærhøg | Vejlerne | 2023-10-27 | |
36 | Lars Johansen | 95 | Grønirisk | Byfælleden (Furesø) | 2023-10-27 | |
37 | Christian Vemmelund Helligsø | 116 | Bjergpiber | Vejlerne | 2023-10-27 | |
38 | Rune Sø Neergaard | 270 | Amerikansk Kærhøg | Kogleaks, Vejlerne | 2023-10-27 | |
39 | Christian Vemmelund Helligsø | 115 | Trane | Torup og Klim Fjordholme (Jammerbugt) | 2023-10-27 | |
40 | Christian Vemmelund Helligsø | 114 | Kortnæbbet Gås | Bygholms Nordlige Rørskov (Thisted) | 2023-10-27 | |
41 | Lars Johansen | 94 | Troldand | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) | 2023-10-26 | |
42 | Lars Johansen | 93 | Hvinand | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) | 2023-10-26 | |
43 | Christian Vemmelund Helligsø | 113 | Fløjlsand | Aarhus Østhavn | 2023-10-25 | |
44 | Flemming Rosenvind Rieck | 90 | Kohejre | Tjæreby, Korsør (Slagelse) | 2023-10-25 | |
45 | Flemming Rosenvind Rieck | 89 | Knortegås | Vinstrup ved Tystrup Sø (Næstved) | 2023-10-25 | |
46 | Jørn Vinther Sørensen | 255 | Gråmåge | Astrup enge | 2023-10-25 | |
47 | Christian Vemmelund Helligsø | 112 | Sorthovedet Måge | Århus Østhavn (Århus) | 2023-10-25 | |
48 | Christian Vemmelund Helligsø | 111 | Hvinand | Århus Østhavn (Århus) | 2023-10-25 | |
49 | Christian Vemmelund Helligsø | 110 | Splitterne | Århus Østhavn (Århus) | 2023-10-25 | |
50 | Henrik Stenholt | 227 | Nilgås | Arrild (Tønder) | 2023-10-24 | |
51 | Jan Badura | 173 | Kohejre | Tjæreby, Korsør (Slagelse) | 2023-10-24 | |
52 | Jan Kiel | 270 | Kohejre | Tjæreby, Korsør (Slagelse) | 2023-10-24 | |
53 | Lars Johansen | 92 | Huldue | Byfælleden (Furesø) | 2023-10-24 | |
54 | Christian Vemmelund Helligsø | 109 | Sortstrubet Lom | Aarhus Østhavn | 2023-10-24 | |
55 | Lars Askholm | 97 | Rødhalset Gås | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) | 2023-10-23 | |
56 | Jan Badura | 172 | Rødhalset Gås | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) | 2023-10-23 | |
57 | Jan Badura | 171 | Langnæbbet Sneppeklire | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-10-23 | |
58 | Jan Badura | 170 | Klyde | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-10-23 | |
59 | Jens Lind | 300 | Langnæbbet Sneppeklire | Klydesøen | 2023-10-23 | |
60 | Lars Johansen | 91 | Spætmejse | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) | 2023-10-23 | |
61 | Lars Johansen | 90 | Toppet Lappedykker | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) | 2023-10-23 | |
62 | Michael Højgaard | 93 | Stær | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) | 2023-10-23 | |
63 | Michael Højgaard | 92 | Rødtoppet Fuglekonge | Vestre Kirkegård (København) | 2023-10-23 | |
64 | Michael Højgaard | 91 | Korttået Træløber | Vestre Kirkegård (København) | 2023-10-23 | |
65 | Michael Højgaard | 90 | Rødhalset Gås | Traneparken (Ishøj) | 2023-10-23 | |
66 | Michael Højgaard | 89 | Sangdrossel | Vestre Kirkegård (København) | 2023-10-23 | |
67 | Christian Vemmelund Helligsø | 108 | Grønspætte | Årslev Engsø (Århus) | 2023-10-23 | |
68 | Christian Vemmelund Helligsø | 107 | Sortgrå Ryle | Århus Østhavn (Århus) | 2023-10-23 | |
69 | Leif Frederiksen | 261 | Langnæbbet Sneppeklire | Klydesøen, Vestamager | 2023-10-22 | |
70 | Søren Tanderup | 150 | Bomlærke | Falbækvej, Skjern | 2023-10-22 | |
71 | Søren Tanderup | 149 | Kirkeugle | Føvling | 2023-10-22 | |
72 | Søren Tanderup | 148 | Rød Glente | Holsted | 2023-10-22 | |
73 | Søren Tanderup | 147 | Lille Kobbersneppe | Falbækvej, Skjern | 2023-10-22 | |
74 | Søren Tanderup | 146 | Sangsvane | Holtervej, Stauning | 2023-10-22 | |
75 | Niels Kristian Bech Jensen | 151 | Sodfarvet Skråpe | Gallohaven (Risskov Strand) (Århus) | 2023-10-22 | |
76 | Niels Kristian Bech Jensen | 150 | Ride | Gallohaven (Risskov Strand) (Århus) | 2023-10-22 | |
77 | Flemming Rosenvind Rieck | 88 | Rødhalset Gås | Avnø (Vordingborg) | 2023-10-22 | |
78 | Geir Tveit | 116 | Rødstrubet Lom | Hovvig (Odsherred) | 2023-10-21 | |
79 | Søren Tanderup | 145 | Sortstrubet Bynkefugl | Nørre Lyngvig | 2023-10-21 | |
80 | Søren Tanderup | 144 | Topmejse | Nørre Lyngvig | 2023-10-21 | |
81 | Søren Tanderup | 143 | Alk | Hvide Sande | 2023-10-21 | |
82 | Geir Tveit | 115 | Vandrikse | Hovvig (Odsherred) | 2023-10-21 | |
83 | Geir Tveit | 114 | Nordisk Lappedykker | Klintebjerg ved Klint (Odsherred) | 2023-10-21 | |
84 | Lars Johansen | 89 | Råge | Byfælleden (Furesø) | 2023-10-21 | |
85 | Lars Johansen | 88 | Bogfinke | Byfælleden (Furesø) | 2023-10-21 | |
86 | Søren Tanderup | 142 | Sortand | Hvide Sande | 2023-10-21 | |
87 | Thomas Buus Nielsen | 252 | Skestork | Ho Enge (Ho Bugt vest) (Varde) | 2023-10-20 | |
88 | Søren Tanderup | 141 | Halsbåndstroldand | Hegnet, Nymindegab | 2023-10-20 | |
89 | Lars Askholm | 96 | Taffeland | Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt) | 2023-10-19 | |
90 | Lars Askholm | 95 | Gravand | Bygholm Vejle (Jammerbugt) | 2023-10-19 | |
91 | Lars Askholm | 94 | Isfugl | Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt) | 2023-10-19 | |
92 | Lars Askholm | 93 | Grønirisk | Bygholm Vejle (Jammerbugt) | 2023-10-19 | |
93 | Thomas Buus Nielsen | 251 | Klyde | Ho Bugt Nord (Vandfladen) (Varde) | 2023-10-19 | |
94 | Lars Johansen | 87 | Kernebider | Byfælleden (Furesø) | 2023-10-19 | |
95 | Søren Tanderup | 140 | Fjeldvåge | Tranegilde Mose | 2023-10-19 | |
96 | Søren Tanderup | 139 | Rødhalset Gås | Ishøj Enge | 2023-10-19 | |
97 | David B. Collinge | 194 | Klippedue | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) | 2023-10-19 | |
98 | Christian Vemmelund Helligsø | 106 | Ride | Gallohaven (Risskov Strand) (Århus) | 2023-10-19 | |
99 | Christian Vemmelund Helligsø | 105 | Råge | Gallohaven (Risskov Strand) (Århus) | 2023-10-19 | |
100 | Christian Vemmelund Helligsø | 104 | Mallemuk | Gallohaven (Risskov Strand) (Århus) | 2023-10-19 |