Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenfor ses de seneste 100 nye kryds afkrydset af Netfugl.dk's brugere.
Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.
# | Navn | #X | Seneste nye kryds | Lokation | Dato | Kort |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lars Askholm | 136 | Klippedue | Holbæk (Holbæk) | 2024-05-21 | |
2 | Peter Hartoft-Jacobsen | 280 | Kejserørn | Bøtø Nor syd (markerne) (Guldborgsund) | 2024-05-20 | |
3 | Hjalte Benjamin Johansen | 293 | Kejserørn | Gedesby | 2024-05-20 | |
4 | Jan Eske Schmidt | 330 | Mellemflagspætte | Draved skov | 2024-05-20 | |
5 | Lasse Birch Højrup | 200 | Kejserørn | Gedser | 2024-05-20 | |
6 | Thyge Enevoldsen | 241 | Pirol | Fiskebæk Skov (Guldborgsund) | 2024-05-20 | |
7 | Thyge Enevoldsen | 240 | Kejserørn | Gedser Agerland (Guldborgsund) | 2024-05-20 | |
8 | Christian Michael Villadsen | 232 | Skovhornugle | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | 2024-05-19 | |
9 | Niels Kristian Bech Jensen | 170 | Natravn | Hevring Hede (Norddjurs) | 2024-05-19 | |
10 | Niels Kristian Bech Jensen | 169 | Dværgterne | Hevring Strand og sandø (Norddjurs) | 2024-05-19 | |
11 | Niels Kristian Bech Jensen | 168 | Stenvender | Hevring Strand og sandø (Norddjurs) | 2024-05-19 | |
12 | Geir Tveit | 121 | Dværgmåge | Marup Mose /Holbæk) | 2024-05-19 | |
13 | Lars Askholm | 135 | Mellemflagspætte | Draved Skov (Tønder) | 2024-05-19 | |
14 | Lars Askholm | 134 | Huldue | Draved Skov (Tønder) | 2024-05-19 | |
15 | Lars Askholm | 133 | Sildemåge | Hostrup, Tønder (Tønder) | 2024-05-19 | |
16 | Lars Askholm | 132 | Rørdrum | Hasberg Sø, danske del (Tønder) | 2024-05-19 | |
17 | Lars Askholm | 131 | Sortterne | Hasberg Sø, danske del (Tønder) | 2024-05-19 | |
18 | Lars Askholm | 130 | Sortkrage | Ubjerg Kog Vest (Tønder) | 2024-05-19 | |
19 | Lars Askholm | 129 | Stylteløber | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | 2024-05-19 | |
20 | Lars Askholm | 128 | Stor Kobbersneppe | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | 2024-05-19 | |
21 | Michael Højgaard | 133 | Havlit | Hammerhavn-Ørnevig | 2024-05-18 | |
22 | Geir Tveit | 120 | Lille Lappedykker | Store Bøgeskov (Ringsted) | 2024-05-17 | |
23 | Geir Tveit | 119 | Stor Skallesluger | Tryggevælde Å udløb (Stevns) | 2024-05-17 | |
24 | Lars Askholm | 127 | Sydlig Nattergal | Slotshøj Enge (Vordingborg) | 2024-05-15 | |
25 | Lars Askholm | 126 | Gulirisk | Råbylille Strand (Vordingborg) | 2024-05-15 | |
26 | Lars Askholm | 125 | Digesvale | Klintholm Havn og By (Vordingborg) | 2024-05-15 | |
27 | Thyge Enevoldsen | 239 | Fiskeørn | Gilbjerg Hoved (Gribskov) | 2024-05-15 | |
28 | Lasse Birch Højrup | 199 | Græshoppesanger | Enge øst for Hasselø Plantage (Guldborgsund) | 2024-05-13 | |
29 | Jan Kiel | 271 | Lille Bjergand | Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns) | 2024-05-12 | |
30 | Jan Kiel | 270 | Mellemflagspætte | Draved Skov (Tønder) | 2024-05-12 | |
31 | Jan Kiel | 269 | Rødhalset Gås | Ny Frederikskog (Tønder) | 2024-05-12 | |
32 | Simon Vikstrøm | 285 | Rødbrystet Svale | Rørtang Overdrev | 2024-05-11 | |
33 | Jan Eske Schmidt | 329 | Lille Bjergand | Firtalsstrand | 2024-05-11 | |
34 | David B. Collinge | 258 | Rødbrystet Svale | Rørtang | 2024-05-11 | |
35 | Geir Tveit | 118 | Stenpikker | Flyndersø ved Korshage (Odsherred) | 2024-05-11 | |
36 | Geir Tveit | 117 | Sortstrubet Bynkefugl | Korshage (Odsherred) | 2024-05-11 | |
37 | Geir Tveit | 116 | Bynkefugl | Trundholm Mose (Odsherred) | 2024-05-11 | |
38 | Geir Tveit | 115 | Rødrygget Tornskade | Trundholm Mose (Odsherred) | 2024-05-11 | |
39 | Geir Tveit | 114 | Sule | Korshage (Odsherred) | 2024-05-11 | |
40 | Morten Christensen | 268 | Sydlig Nattergal | Slotshøj Enge (Vordingborg) | 2024-05-10 | |
41 | Lars Askholm | 124 | Rødbrystet Svale | Rørtang - overdrev | 2024-05-10 | |
42 | Flemming Rosenvind Rieck | 208 | Rødbrystet Svale | Rørtang - Overdrev | 2024-05-10 | |
43 | Jan Eske Schmidt | 328 | Rødbrystet Svale | Rørtang, Helsingør | 2024-05-10 | |
44 | Niels Kristian Bech Jensen | 167 | Grønspætte | Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs) | 2024-05-10 | |
45 | Morten Christensen | 267 | Rødbrystet Svale | Rørtang Overdrev, Nordsjælland | 2024-05-10 | |
46 | Michael Højgaard | 132 | Rødbrystet Svale | Rørtang - overdrev | 2024-05-10 | |
47 | Jan Kiel | 268 | Rødbrystet Svale | Rørtang | 2024-05-09 | |
48 | Michael Højgaard | 131 | Tredækker | Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København) | 2024-05-09 | |
49 | Michael Højgaard | 130 | Skovsneppe | Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København) | 2024-05-09 | |
50 | Peter Hartoft-Jacobsen | 279 | Rødbrystet Svale | rørtang Overdrev (Helsingør) | 2024-05-09 | |
51 | Lasse Birch Højrup | 198 | Hærfugl | Sønder Kirkeby | 2024-05-09 | |
52 | Lars Askholm | 123 | Stor Præstekrave | Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs) | 2024-05-09 | |
53 | Lars Askholm | 122 | Sandløber | Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs) | 2024-05-09 | |
54 | Hjalte Benjamin Johansen | 292 | Rødbrystet Svale | Rørtang Overdrev | 2024-05-09 | |
55 | Michael Højgaard | 129 | Lille Fluesnapper | Holmens Kirkegård | 2024-05-08 | |
56 | Flemming Rosenvind Rieck | 207 | Engsnarre | Gierslev (Kalundborg) | 2024-05-08 | |
57 | Rune Sø Neergaard | 314 | Mellemflagspætte | Draved Skov | 2024-05-07 | |
58 | Thyge Enevoldsen | 238 | Tredækker | Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København) | 2024-05-07 | |
59 | Jan Kiel | 267 | Indisk Gås | Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2024-05-06 | |
60 | Lars Askholm | 121 | Spurvehøg | Holbæk (Holbæk) | 2024-05-06 | |
61 | Flemming Rosenvind Rieck | 206 | Tredækker | Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København) | 2024-05-06 | |
62 | Flemming Rosenvind Rieck | 205 | Plettet Rørvagtel | Tryggevælde Ådal (Stevns) | 2024-05-06 | |
63 | Morten Christensen | 266 | Steppeørn | Saftevandsbakken (Frederikshavn) | 2024-05-05 | |
64 | Morten Christensen | 265 | Prærietrane | Jerup Strand og Enge (Frederikshavn) | 2024-05-05 | |
65 | Lars Askholm | 120 | Dobbeltbekkasin | Ganløse Ore (Egedal) | 2024-05-05 | |
66 | Lars Askholm | 119 | Ravn | Ganløse Ore (Egedal) | 2024-05-05 | |
67 | Lars Askholm | 118 | Isfugl | Ganløse Ore (Egedal) | 2024-05-05 | |
68 | Lars Askholm | 117 | Klyde | Tissø, Enge i syd (Kalundborg) | 2024-05-05 | |
69 | Lars Askholm | 116 | Engpiber | Tissø, Enge i syd (Kalundborg) | 2024-05-05 | |
70 | Lars Askholm | 115 | Bomlærke | Tissø, Enge i syd (Kalundborg) | 2024-05-05 | |
71 | Lars Askholm | 114 | Dværgmåge | Tissø, Enge i syd (Kalundborg) | 2024-05-05 | |
72 | Rune Sø Neergaard | 313 | Dværgværling | Grenen, Skagen | 2024-05-05 | |
73 | Rune Sø Neergaard | 312 | Prærietrane | Skagen | 2024-05-05 | |
74 | Christian Andersen Jensen | 296 | Prærietrane | Jerup Strand | 2024-05-04 | |
75 | Flemming Rosenvind Rieck | 204 | Sort Stork | Svinø Vig (Vordingborg) | 2024-05-04 | |
76 | Flemming Rosenvind Rieck | 203 | Hærfugl | Ulstrup Sønderstrand (Kalundborg) | 2024-05-04 | |
77 | Lars Johansen | 175 | Stor Skallesluger | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) | 2024-05-04 | |
78 | Søren Tanderup | 237 | Korttået Træløber | Brøndbyøster | 2024-05-04 | |
79 | Flemming Rosenvind Rieck | 202 | Duehøg | Kastrup Storskov (Næstved) | 2024-05-03 | |
80 | Lars Askholm | 113 | Hvepsevåge | Holbæk (Holbæk) | 2024-05-02 | |
81 | Geir Tveit | 113 | Bomlærke | Marup Mose (Holbæk) | 2024-05-02 | |
82 | Geir Tveit | 112 | Pibeand | Tempelkrogsøen (Holbæk) | 2024-05-02 | |
83 | Lasse Birch Højrup | 197 | Bjergvipstjert | Kongskilde | 2024-05-02 | |
84 | Lars Askholm | 112 | Stenpikker | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) | 2024-05-01 | |
85 | Lars Askholm | 111 | Krikand | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) | 2024-05-01 | |
86 | Lars Askholm | 110 | Sølvmåge | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) | 2024-05-01 | |
87 | Lars Askholm | 109 | Pibeand | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) | 2024-05-01 | |
88 | Lars Askholm | 108 | Canadagås | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) | 2024-05-01 | |
89 | Lars Askholm | 107 | Stillits | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) | 2024-05-01 | |
90 | Flemming Rosenvind Rieck | 201 | Sydlig Nattergal | Rosenfelt (Vordingborg) | 2024-05-01 | |
91 | Lars Askholm | 106 | Mudderklire | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) | 2024-05-01 | |
92 | Flemming Rosenvind Rieck | 200 | Ringdrossel | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | 2023-05-30 | |
93 | Flemming Rosenvind Rieck | 199 | Fløjlsand | Ålbæk Bugt (Frederikshavn) | 2023-05-30 | |
94 | Jan Kiel | 266 | Fløjlsand | Ålbæk Bugt (Frederikshavn) | 2023-05-30 | |
95 | Ingrid Stegmann | 1 | Skægmejse | Roholt | 2023-05-29 | |
96 | Lars Askholm | 105 | Tårnfalk | Vilslev (Esbjerg) | 2023-05-29 | |
97 | Lars Askholm | 104 | Kirkeugle | Føvling (Vejen) (Vejen) | 2023-05-29 | |
98 | Flemming Rosenvind Rieck | 198 | Sule | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | 2023-05-29 | |
99 | Niels Kristian Bech Jensen | 166 | Sort Stork | Spørring Grusgrav (Århus) | 2023-05-29 | |
100 | Michael Højgaard | 128 | Kærsanger | Amager Fælled (København) | 2023-05-29 |