Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenfor ses de seneste 100 nye kryds afkrydset af Netfugl.dk's brugere.
Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.
# | Navn | #X | Seneste nye kryds | Lokation | Dato | Kort |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Erik Skude | 100 | Rødstjert | Lærkevænger | 2024-05-21 | |
2 | Lars Gaarn | 214 | Gulbug | Råbjerg Hede (Frederikshavn) | 2024-05-21 | |
3 | Lars Gaarn | 213 | Kærsanger | Råbjerg Hede (Frederikshavn) | 2024-05-21 | |
4 | Lars Gaarn | 212 | Skovpiber | Råbjerg Hede (Frederikshavn) | 2024-05-21 | |
5 | Lars Gaarn | 211 | Husrødstjert | Hirtshals (Hjørring) | 2024-05-21 | |
6 | Lars Gaarn | 210 | Toplærke | Hirtshals (Hjørring) | 2024-05-21 | |
7 | Jan Helbo Pedersen | 157 | Lærkefalk | Røsnæs | 2024-05-21 | |
8 | Jørgen Ballegaard | 214 | Grå Fluesnapper | Klostermølle | 2024-05-21 | |
9 | Nina Riemer Johansson | 199 | Gulbug | Råbjerg Hede (Frederikshavn) | 2024-05-21 | |
10 | Nina Riemer Johansson | 198 | Kærsanger | Råbjerg Hede (Frederikshavn) | 2024-05-21 | |
11 | Nina Riemer Johansson | 197 | Skovpiber | Råbjerg Hede (Frederikshavn) | 2024-05-21 | |
12 | Nina Riemer Johansson | 196 | Husrødstjert | Hirtshals (Hjørring) | 2024-05-21 | |
13 | Nina Riemer Johansson | 195 | Toplærke | Hirtshals (Hjørring) | 2024-05-21 | |
14 | Mads Bjarke Salling | 239 | Kejserørn | Bøtø Nor syd (markerne) (Guldborgsund) | 2024-05-21 | |
15 | Mads Bjarke Salling | 238 | Drosselrørsanger | Stubbesø (Brøndby) (Brøndby) | 2024-05-21 | |
16 | Mads Bjarke Salling | 237 | Lille Fluesnapper | Ganløse Ore (Egedal) | 2024-05-21 | |
17 | Christian Rørdam | 191 | Grå Fluesnapper | Rusland | 2024-05-21 | |
18 | Louis Kristoffer Poulsen | 192 | Hærfugl | Ertholmene | 2024-05-21 | |
19 | Steen E. Jensen | 183 | Lille Kobbersneppe | Svinø Vig | 2024-05-21 | |
20 | Steen E. Jensen | 182 | Silkehejre | Svinø Vig | 2024-05-21 | |
21 | Rasmus Gersholm Momme | 146 | Stenpikker | Chrø | 2024-05-21 | |
22 | Rasmus Gersholm Momme | 145 | Karmindompap | Chrø | 2024-05-21 | |
23 | Rasmus Gersholm Momme | 144 | Skovsanger | Chrø | 2024-05-21 | |
24 | Rasmus Gersholm Momme | 143 | Hærfugl | Frem og tilbage mellem Frø og Chrø | 2024-05-21 | |
25 | Christian Rørdam | 190 | Hedelærke | Melby Overdrev | 2024-05-21 | |
26 | Mikael Kristensen | 191 | Lille Præstekrave | Bøjden Nor | 2024-05-21 | |
27 | Maria Lundsgaard Houmann Andersen | 66 | Tornsanger | Rønnerstien | 2024-05-21 | |
28 | Maria Lundsgaard Houmann Andersen | 65 | Tornirisk | Rønnerstien | 2024-05-21 | |
29 | Maria Lundsgaard Houmann Andersen | 64 | Sivsanger | Rønnerstien | 2024-05-21 | |
30 | David B. Collinge | 195 | Havesanger | Hvidovre bydel (Hvidovre) | 2024-05-21 | |
31 | Christian Rørdam | 189 | Vendehals | Melby overdrev | 2024-05-21 | |
32 | Christian Rørdam | 188 | Rødrygget Tornskade | Melby Overdrev | 2024-05-21 | |
33 | Jan Helbo Pedersen | 156 | Hvepsevåge | Røsnæs | 2024-05-21 | |
34 | Jan Helbo Pedersen | 155 | Gulbug | Røsnæs | 2024-05-21 | |
35 | Jan Helbo Pedersen | 154 | Rødrygget Tornskade | Røsnæs | 2024-05-21 | |
36 | Jan Helbo Pedersen | 153 | Broget Fluesnapper | Røsnæs | 2024-05-21 | |
37 | Christian Rørdam | 187 | Skovsanger | Horserød Hegn | 2024-05-21 | |
38 | Ib Jensen | 237 | Grønspætte | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | 2024-05-20 | |
39 | Ib Jensen | 236 | Toplærke | Hirtshals (Hjørring) | 2024-05-20 | |
40 | Ib Jensen | 235 | Kejserørn | Bøtø Nor vest for Gedser Landevej (Guldborgsund) | 2024-05-20 | |
41 | Nina Riemer Johansson | 194 | Lærkefalk | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | 2024-05-20 | |
42 | Nina Riemer Johansson | 193 | Misteldrossel | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | 2024-05-20 | |
43 | Nina Riemer Johansson | 192 | Grå Fluesnapper | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | 2024-05-20 | |
44 | Nina Riemer Johansson | 191 | Natravn | Kirkeklit (Frederikshavn) | 2024-05-20 | |
45 | Lars Gaarn | 209 | Natravn | Kirkeklit (Frederikshavn) | 2024-05-20 | |
46 | Helle Andersen | 142 | Kejserørn | Bøtø Nor vest for landevejen | 2024-05-20 | |
47 | Helle Andersen | 141 | Lille Fluesnapper | Korselitze skov | 2024-05-20 | |
48 | Thomas B. Olsen | 145 | Kærsanger | Tryggevælde ådal | 2024-05-20 | |
49 | Åge Gejl Hansen | 188 | Rødrygget Tornskade | 2024-05-20 | ||
50 | Thomas B. Olsen | 144 | Karmindompap | Tryggevælde å udløb | 2024-05-20 | |
51 | Christian Michael Villadsen | 164 | Knortegås | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | 2024-05-20 | |
52 | Christian Michael Villadsen | 163 | Småspove | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | 2024-05-20 | |
53 | Christian Michael Villadsen | 162 | Islom | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | 2024-05-20 | |
54 | Christian Michael Villadsen | 161 | Sort Stork | Flagbakken (Frederikshavn) | 2024-05-20 | |
55 | Louis Kristoffer Poulsen | 191 | Biæder | Chrø | 2024-05-20 | |
56 | Benjamin Bech | 192 | Rørsanger | Ballum Sluse (Tønder) | 2024-05-20 | |
57 | Benjamin Bech | 191 | Almindelig Ryle | Saltvandssøen (Tønder) | 2024-05-20 | |
58 | Benjamin Bech | 190 | Sivsanger | Ballum Sluse (Tønder) | 2024-05-20 | |
59 | Benjamin Bech | 189 | Lille Kobbersneppe | Saltvandssøen (Tønder) | 2024-05-20 | |
60 | Benjamin Bech | 188 | Brushane | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | 2024-05-20 | |
61 | Benjamin Bech | 187 | Strandhjejle | Ballum Sluse (Tønder) | 2024-05-20 | |
62 | Peter Thomasen | 187 | Nattergal | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | 2024-05-20 | |
63 | Erik Enevoldsen | 241 | Grå Fluesnapper | Hostrup | 2024-05-20 | |
64 | Hjalte Benjamin Johansen | 199 | Kejserørn | Gedesby | 2024-05-20 | |
65 | Hjalte Benjamin Johansen | 198 | Hvepsevåge | Gedesby | 2024-05-20 | |
66 | Hjalte Benjamin Johansen | 197 | Lille Præstekrave | Bøtø Nor | 2024-05-20 | |
67 | Erik Enevoldsen | 240 | Dværgryle | Vidåslusen | 2024-05-20 | |
68 | Erik Enevoldsen | 239 | Krumnæbbet Ryle | Vidåslusen | 2024-05-20 | |
69 | Hjalte Benjamin Johansen | 196 | Gulbug | Bøtø Nor | 2024-05-20 | |
70 | Erik Enevoldsen | 238 | Kærløber | Vidåslusen | 2024-05-20 | |
71 | Maria Lundsgaard Houmann Andersen | 63 | Rødhovedet And | Vejlerne | 2024-05-20 | |
72 | Anders Østerby | 206 | Kejserørn | Gedser | 2024-05-20 | |
73 | Anders Østerby | 205 | Rødrygget Tornskade | Gedser Odde | 2024-05-20 | |
74 | Michael Christian Linde | 260 | Kærløber | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2024-05-20 | |
75 | Michael Christian Linde | 259 | Dværgryle | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2024-05-20 | |
76 | Henrik Rähr Thomsen | 177 | Fjordterne | Fjandø | 2024-05-20 | |
77 | Henrik Rähr Thomsen | 176 | Havterne | Fjandø | 2024-05-20 | |
78 | Henrik Rähr Thomsen | 175 | Lille Kobbersneppe | Fjandø | 2024-05-20 | |
79 | Gert Juul Jeppesen | 172 | Kejserørn | Gedser Agerland | 2024-05-20 | |
80 | Lasse Birch Højrup | 140 | Kejserørn | Gedser | 2024-05-20 | |
81 | Christian Hjorth | 226 | Kærsanger | Handbjerg | 2024-05-20 | |
82 | Else Hjorth | 198 | Kærsanger | Handbjerg | 2024-05-20 | |
83 | Esben Bjørn Salmonsen | 109 | Lille Fluesnapper | Ganløse Ore | 2024-05-20 | |
84 | Joakim Matthiesen | 220 | Kejserørn | Bøtø Nor syd (markerne) (Guldborgsund) | 2024-05-20 | |
85 | Joakim Matthiesen | 219 | Hvepsevåge | Bøtø Nor syd (markerne) (Guldborgsund) | 2024-05-20 | |
86 | Michael G.jensen | 196 | Temmincksryle | Sneum Sluse | 2024-05-20 | |
87 | Michael G.jensen | 195 | Vandrikse | Sneum Digesø | 2024-05-20 | |
88 | Michael G.jensen | 194 | Vagtel | Sneum Digesø | 2024-05-20 | |
89 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 253 | Kejserørn | Bøtø Nor syd (markerne) (Guldborgsund) | 2024-05-20 | |
90 | Benjamin Bech | 186 | Dværgryle | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | 2024-05-20 | |
91 | Benjamin Bech | 185 | Krumnæbbet Ryle | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | 2024-05-20 | |
92 | Benjamin Bech | 184 | Stylteløber | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | 2024-05-20 | |
93 | Benjamin Bech | 183 | Temmincksryle | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | 2024-05-20 | |
94 | Benjamin Bech | 182 | Engsnarre | Ubjerg Kog Øst (Tønder) | 2024-05-20 | |
95 | Benjamin Bech | 181 | Vagtel | Ubjerg Kog Øst (Tønder) | 2024-05-20 | |
96 | Benjamin Bech | 180 | Kirkeugle | Føvling (Vejen) (Vejen) | 2024-05-20 | |
97 | Benjamin Bech | 179 | Amerikansk Pibeand | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | 2024-05-20 | |
98 | Benjamin Bech | 178 | Rustand | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | 2024-05-20 | |
99 | Jens Peter Bech | 189 | Sivsanger | Ballum Sluse (Tønder) | 2024-05-20 | |
100 | Jens Peter Bech | 188 | Strandhjejle | Ballum Sluse (Tønder) | 2024-05-20 |