Falsk VP Artsliste
Bemærk! at dette ikke er en traditionel VP krydsliste, hvilket antydes i betegnelsen 'Falsk'. Dette er i stedet en krydsliste over alle de arter man har set et hvilket som helst sted i verden, men som samtidig er truffet i VP, hvilket med andre ord betyder at arter der er truffet i VP og som man f.eks. har set i Nordamerika tæller med.
Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Se årsopdelt oversigt af Henrik Pedersens kryds
Dette er Henrik Pedersens Falsk VP Artsliste
# | X | * | Navn | Dato | Lokation | Kort | Land |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | X | * | Masaistruds (Struthio camelus) | 1999-01-22 | Oudtshoorn | Sydafrika | |
2 | X | Perlehøne (Numida meleagris) | 1999-01-21 | Montagu | Sydafrika | ||
3 | X | * | Californisk Topvagtel (Callipepla californica) | 2007-01-09 | Santa Cruz Island | USA | |
4 | X | * | Bobwhite (Colinus virginianus) | 2015-08-18 | Po, Cremona | Italien | |
5 | X | Hjerpe (Tetrastes bonasia) | 2000-04-19 | Hökensås | Sverige | ||
6 | X | Tjur (Tetrao urogallus) | 2001-06-12 | Olanga | Finland | ||
7 | X | Urfugl (Lyrurus tetrix) | 1981-12-20 | Hallandsåsen | Sverige | ||
8 | Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) | ||||||
9 | X | Fjeldrype (Lagopus muta) | 2001-06-13 | Kongasnemi | Finland | ||
10 | X | Dalrype (Lagopus lagopus) | 1991-10-03 | Trysill | Norge | ||
11 | * | Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) | |||||
12 | Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) | ||||||
13 | X | Stenhøne (Alectoris graeca) | 1997-04-01 | Prespa | Grækenland | ||
14 | X | Chukarhøne (Alectoris chukar) | 1987-07-20 | Kretha, Lassithi | Grækenland | ||
15 | X | Berberhøne (Alectoris barbara) | 1988-11-15 | Souse | Marokko | ||
16 | X | Rødhøne (Alectoris rufa) | 1994-05-06 | Medina | Spanien | ||
17 | Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) | ||||||
18 | X | Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) | 1999-11-04 | Sunap | Oman | ||
19 | X | Sort Frankolin (Francolinus francolinus) | 1995-01-21 | Chitwan | Nepal | ||
20 | * | Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii) | |||||
21 | X | Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | ||
22 | X | Agerhøne (Perdix perdix) | 1976-05-05 | Nysted | Danmark | ||
23 | X | Vagtel (Coturnix coturnix) | 1982-05-30 | Neuseigler See | Østrig | ||
24 | Kongefasan (Syrmaticus reevesii) | ||||||
25 | X | Fasan (Phasianus colchicus) | 1976-01-01 | Utterslev Mose | Danmark | ||
26 | Guldfasan (Chrysolophus pictus) | ||||||
27 | Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) | ||||||
28 | * | Nonnetræand (Dendrocygna viduata) | |||||
29 | X | * | Okkertræand (Dendrocygna bicolor) | 2005-01-23 | Paulo Verde | Costa Rica | |
30 | X | * | Lille Træand (Dendrocygna javanica) | 1995-01-21 | Chitwan | Nepal | |
31 | X | Knortegås (Branta bernicla) | 1981-11-01 | Flasken | Danmark | ||
32 | X | Rødhalset Gås (Branta ruficollis) | 1989-02-19 | Stavoren | Holland | ||
33 | X | Canadagås (Branta canadensis) | 1976-03-01 | Utterslev Mose | Danmark | ||
34 | X | Bramgås (Branta leucopsis) | 1980-05-16 | Ishøj | Danmark | ||
35 | X | Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) | 2007-01-21 | Point Arana | USA | ||
36 | X | Indisk Gås (Anser indicus) | 2019-08-27 | De Biesbosh | Holland | ||
37 | X | * | Dværgsnegås (Anser rossii) | 2007-01-17 | Salton Sea | USA | |
38 | X | * | Snegås (Anser caerulescens) | 2007-01-08 | Ventura | USA | |
39 | X | Grågås (Anser anser) | 1976-03-01 | Utterslev Mose | Danmark | ||
40 | X | Tajgasædgås (Anser fabalis) | 1979-02-01 | Utterslev Mose | Danmark | ||
41 | X | Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) | 1987-02-01 | Saltbækvig | Danmark | ||
42 | X | Tundrasædgås (Anser serrirostris) | 1979-04-05 | Utterslev Mose | Danmark | ||
43 | X | Blisgås (Anser albifrons) | 1981-03-22 | Sövde | Sverige | ||
44 | X | Dværggås (Anser erythropus) | 1989-02-17 | Grouw | Holland | ||
45 | X | Sortsvane (Cygnus atratus) | 1989-03-28 | Utterslev mose | Danmark | ||
46 | X | Knopsvane (Cygnus olor) | 1976-01-01 | Sortedamssøen | Danmark | ||
47 | X | Pibesvane (Cygnus columbianus) | 1981-01-25 | Thystrup | Danmark | ||
48 | X | Sangsvane (Cygnus cygnus) | 1977-01-01 | Amager | Danmark | ||
49 | X | * | Sporegås (Plectropterus gambensis) | 1987-01-24 | Basse | Gambia | |
50 | * | Knopgås (Sarkidiornis melanotos) | |||||
51 | X | Nilgås (Alopochen aegyptiaca) | 1989-02-18 | Haag | Holland | ||
52 | X | Gravand (Tadorna tadorna) | 1978-06-15 | Nysted | Danmark | ||
53 | X | Rustand (Tadorna ferruginea) | 1988-11-10 | Massa | Marokko | ||
54 | X | * | Moskusand (Cairina moschata) | 2005-01-22 | Paulo verde | Costa Rica | |
55 | X | * | Brudeand (Aix sponsa) | 2007-01-26 | Los Angeles | USA | |
56 | X | Mandarinand (Aix galericulata) | 2013-01-06 | Lyngby Mølledam | Danmark | ||
57 | * | Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus) | |||||
58 | X | * | Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) | 2024-02-22 | Kagu | Japan | |
59 | X | Atlingand (Spatula querquedula) | 1980-05-04 | Nysted | Danmark | ||
60 | X | * | Kaneland (Spatula cyanoptera) | 2007-09-18 | Salton Sea | USA | |
61 | X | Blåvinget And (Spatula discors) | 1997-04-28 | Solbjerg Engsø | Danmark | ||
62 | X | Skeand (Spatula clypeata) | 1978-03-01 | Utterslev Mose | Danmark | ||
63 | X | Knarand (Mareca strepera) | 1979-06-05 | Utterslev Mose | Danmark | ||
64 | X | * | Segland (Mareca falcata) | 0024-02-20 | Karuizawa | Japan | |
65 | X | Pibeand (Mareca penelope) | 1980-01-01 | Utterslev Mose | Danmark | ||
66 | X | Amerikansk Pibeand (Mareca americana) | 1988-04-25 | Kullen | Sverige | ||
67 | X | Gråand (Anas platyrhynchos) | 1976-01-01 | Utterslev Mose | Danmark | ||
68 | X | Sortbrun And (Anas rubripes) | 2008-11-01 | New York | USA | ||
69 | X | * | Kapand (Anas capensis) | 1999-01-24 | Knysna | Sydafrika | |
70 | X | * | Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha) | 1999-01-24 | Knysna | Sydafrika | |
71 | X | Spidsand (Anas acuta) | 1980-04-04 | Gilbjerg | Danmark | ||
72 | X | Krikand (Anas crecca) | 1980-04-01 | Utterslev Mose | Danmark | ||
73 | X | Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) | 2004-06-21 | Solbjerg Engsø | Danmark | ||
74 | X | Marmorand (Marmaronetta angustirostris) | 1988-11-08 | Souse | Marokko | ||
75 | X | Rødhovedet And (Netta rufina) | 1979-04-01 | Utterslev Mose | Danmark | ||
76 | X | * | Rødøjet And (Netta erythrophthalma) | 1999-01-28 | Wildernes | Sydafrika | |
77 | X | * | Stor Taffeland (Aythya valisineria) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
78 | X | * | Amerikansk Taffeland (Aythya americana) | 2007-01-18 | Salton Sea | USA | |
79 | X | Taffeland (Aythya ferina) | 1976-02-01 | Utterslev Mose | Danmark | ||
80 | X | Hvidøjet And (Aythya nyroca) | 1982-06-01 | Zicksee | Østrig | ||
81 | X | Halsbåndstroldand (Aythya collaris) | 1993-09-28 | Esrum Møllekrog | Danmark | ||
82 | X | Troldand (Aythya fuligula) | 1976-02-01 | Utterslev Mose | Danmark | ||
83 | X | Bjergand (Aythya marila) | 1980-12-14 | Svanemøllebugten | Danmark | ||
84 | X | Lille Bjergand (Aythya affinis) | 2004-01-08 | Titusville | USA | ||
85 | X | Stellersand (Polysticta stelleri) | 1981-11-22 | Bärsebäck | Sverige | ||
86 | * | Brilleederfugl (Somateria fischeri) | |||||
87 | X | Kongeederfugl (Somateria spectabilis) | 1987-05-29 | Ottenby | Sverige | ||
88 | X | Ederfugl (Somateria mollissima) | 1976-07-01 | Bornholm, Hammeren | Danmark | ||
89 | X | Strømand (Histrionicus histrionicus) | 2007-01-24 | Monterey | USA | ||
90 | X | Brilleand (Melanitta perspicillata) | 2004-10-02 | Skummelövs strand | Sverige | ||
91 | X | Fløjlsand (Melanitta fusca) | 1981-02-22 | Bärsebäck | Sverige | ||
92 | * | Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) | |||||
93 | X | * | Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) | 2009-10-18 | Blåvand | Danmark | |
94 | X | Sortand (Melanitta nigra) | 1981-01-10 | Gilleleje Havn | Danmark | ||
95 | X | * | Amerikansk Sortand (Melanitta americana) | 2004-01-08 | Titusville | USA | |
96 | X | Havlit (Clangula hyemalis) | 1980-05-17 | Utterslev Mose | Danmark | ||
97 | X | * | Bøffeland (Bucephala albeola) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
98 | X | Hvinand (Bucephala clangula) | 1976-01-01 | Utterslev Mose | Danmark | ||
99 | X | Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) | 1994-03-23 | Reykjavik | Island | ||
100 | X | Lille Skallesluger (Mergellus albellus) | 1978-02-01 | Sjællandsbroen | Danmark | ||
101 | X | * | Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
102 | X | Stor Skallesluger (Mergus merganser) | 1978-02-01 | Piplingesøen | Danmark | ||
103 | X | Toppet Skallesluger (Mergus serrator) | 1978-02-01 | Sjællandsbroen | Danmark | ||
104 | X | Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) | 1996-08-24 | Damhussøen | Danmark | ||
105 | X | Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) | 1989-02-18 | Haag | Holland | ||
106 | X | * | Nathøg (Chordeiles minor) | 2008-07-05 | Okanakan Vally | Canada | |
107 | X | Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) | 1994-05-07 | Torre la Higuerra | Spanien | ||
108 | X | Natravn (Caprimulgus europaeus) | 1983-07-24 | Malia, Kretha | Grækenland | ||
109 | X | Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) | 1989-11-03 | Muscat | Oman | ||
110 | X | * | Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) | 2016-04-02 | Ne'ot Hakikar | Israel | |
111 | * | Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) | |||||
112 | X | * | Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) | 1990-12-02 | Canberra | Australien | |
113 | * | Skorstenssejler (Chaetura pelagica) | |||||
114 | X | Alpesejler (Tachymarptis melba) | 1983-07-15 | Kretha | Grækenland | ||
115 | X | Kap Verde-sejler (Apus alexandri) | 2018-03-14 | Santiago | Kap Verde | ||
116 | X | Mursejler (Apus apus) | 1976-05-15 | København | Danmark | ||
117 | X | Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) | 1981-12-26 | Tenerife | Spanien | ||
118 | X | Gråsejler (Apus pallidus) | 1983-07-14 | Kretha | Grækenland | ||
119 | X | * | Orientsejler (Apus pacificus) | 2010-06-15 | Hejresøen | Danmark | |
120 | X | Lille Sejler (Apus affinis) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | ||
121 | X | * | Horussejler (Apus horus) | 1999-01-20 | Montagu | Sydafrika | |
122 | X | Kaffersejler (Apus caffer) | 1999-01-20 | Montagu | Sydafrika | ||
123 | X | Stortrappe (Otis tarda) | 1982-05-31 | Hazan Waasen | Østrig | ||
124 | * | Arabisk Trappe (Ardeotis arabs) | |||||
125 | X | Kravetrappe (Chlamydotis undulata) | 1995-10-14 | Furteventura | Spanien | ||
126 | X | Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) | 2016-04-04 | Nitzana | Israel | ||
127 | * | Nubisk Trappe (Neotis nuba) | |||||
128 | X | Dværgtrappe (Tetrax tetrax) | 1991-08-08 | Flasken | Danmark | ||
129 | X | Sporegøg (Centropus senegalensis) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | ||
130 | X | Skadegøg (Clamator glandarius) | 1988-11-20 | Agadir | Marokko | ||
131 | * | Jacobinergøg (Clamator jacobinus) | |||||
132 | * | Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) | |||||
133 | * | Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) | |||||
134 | * | Koel (Eudynamys scolopaceus) | |||||
135 | * | Guldgøg (Chrysococcyx caprius) | |||||
136 | X | * | Skovgøg (Cuculus optatus) | 2001-06-11 | Sävijärvi | Finland | |
137 | X | Gøg (Cuculus canorus) | 1976-06-15 | Utterslev mose | Danmark | ||
138 | X | * | Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) | 2019-05-21 | Koncengil | Kasakhstan (udenfor VP) | |
139 | X | Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) | 1988-11-11 | Tarodant | Marokko | ||
140 | X | * | Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) | 1999-11-03 | Muscat | Oman | |
141 | X | Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) | 1999-11-11 | Dauka | Oman | ||
142 | X | Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) | 1988-11-12 | Tisniz | Marokko | ||
143 | X | Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) | 1999-11-11 | Dauka | Oman | ||
144 | X | Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) | 1999-11-03 | Muscat | Oman | ||
145 | X | Klippedue (Columba livia) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
146 | X | * | Guineadue (Columba guinea) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | |
147 | X | Huldue (Columba oenas) | 1981-03-21 | Gilbjerg | Danmark | ||
148 | X | * | Turkestandue (Columba eversmanni) | 2019-05-22 | Tauranga | Kasakhstan (udenfor VP) | |
149 | X | Ringdue (Columba palumbus) | 1976-01-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
150 | X | Madeiradue (Columba trocaz) | 2003-04-15 | Madeira | Portugal | ||
151 | X | Laurbærdue (Columba bollii) | 1995-10-07 | Tenerife | Spanien | ||
152 | X | Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) | 1995-10-10 | Gomea | Spanien | ||
153 | X | Turteldue (Streptopelia turtur) | 1981-12-30 | Tenerife | Spanien | ||
154 | X | Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) | 1984-01-20 | Tårbæk | Danmark | ||
155 | X | Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) | 1976-01-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
156 | X | * | Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) | 1995-10-13 | Tenerife | Spanien | |
157 | X | * | Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | |
158 | X | Palmedue (Spilopelia senegalensis) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | ||
159 | X | Namaquadue (Oena capensis) | 1987-01-14 | Bond Road | Gambia | ||
160 | X | * | Sørgedue (Zenaida macroura) | 2004-01-07 | Fort Pirce | USA | |
161 | X | * | Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia) | 1999-11-09 | Ain Hamrun | Oman | |
162 | X | Vandrikse (Rallus aquaticus) | 1980-04-03 | Utterslev mose | Danmark | ||
163 | * | Græsrikse (Crex egregia) | |||||
164 | X | Engsnarre (Crex crex) | 1982-05-27 | Kongelunden | Danmark | ||
165 | X | * | Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus) | 1995-01-21 | Chitwan | Nepal | |
166 | X | Lille Rørvagtel (Porzana parva) | 1982-06-04 | Neuseiler See | Østrig | ||
167 | X | Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) | 1999-11-01 | Al Anzap | Oman | ||
168 | X | Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) | 1986-05-10 | Skagen | Danmark | ||
169 | X | * | Sorarørvagtel (Porzana carolina) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
170 | * | Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis) | |||||
171 | X | Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) | 1994-05-06 | Corto Donana | Spanien | ||
172 | X | Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) | 1999-01-28 | Wilderness | Sydafrika | ||
173 | Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) | ||||||
174 | * | Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) | |||||
175 | X | * | Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica) | 2004-01-12 | Kissimmee | USA | |
176 | X | Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) | 1976-01-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
177 | X | * | Lille Rørhøne (Paragallinula angulata) | ||||
178 | X | Kamblishøne (Fulica cristata) | 1988-11-16 | Massa | Marokko | ||
179 | X | Blishøne (Fulica atra) | 1976-01-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
180 | X | * | Amerikansk Blishøne (Fulica americana) | 2004-01-08 | Tistusville | USA | |
181 | X | * | Snetrane (Leucogeranus leucogeranus) | 2024-02-25 | Izumi | Japan | |
182 | X | * | Prærietrane (Antigone canadensis) | 2004-01-11 | Paynes Prarie Preserve | USA | |
183 | X | Jomfrutrane (Grus virgo) | 2019-05-20 | Charyn River | Kasakhstan (udenfor VP) | ||
184 | X | Trane (Grus grus) | 1981-04-18 | Skagen | Danmark | ||
185 | X | Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) | 1979-04-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
186 | X | * | Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
187 | X | Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) | 1979-04-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
188 | X | Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) | 1976-01-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
189 | X | Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) | 1980-04-01 | Tisvilde | Danmark | ||
190 | X | Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) | 1979-04-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
191 | X | Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) | 1987-11-14 | Bond Road | Gambia | ||
192 | * | Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) | |||||
193 | * | Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) | |||||
194 | X | Triel (Burhinus oedicnemus) | 1986-05-12 | Skagen | Danmark | ||
195 | X | Senegaltriel (Burhinus senegalensis) | 1987-01-15 | Cape Creke | Gambia | ||
196 | Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi) | ||||||
197 | X | Strandskade (Haematopus ostralegus) | 1977-07-01 | Rødby | Danmark | ||
198 | X | Stylteløber (Himantopus himantopus) | 1987-11-14 | Kuto Stream | Gambia | ||
199 | X | Klyde (Recurvirostra avosetta) | 1980-04-16 | Kongelunden | Danmark | ||
200 | X | Vibe (Vanellus vanellus) | 1976-03-03 | Amager | Danmark | ||
201 | X | Sporevibe (Vanellus spinosus) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | ||
202 | X | * | Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus) | 1987-11-14 | Kuto Stream | Gambia | |
203 | X | * | Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) | 2024-02-23 | Kagu | Japan | |
204 | X | * | Indisk Vibe (Vanellus indicus) | 1995-01-12 | Katmandu | Nepal | |
205 | X | Steppevibe (Vanellus gregarius) | 1999-11-04 | Sohar Sunfarm | Oman | ||
206 | X | Sumpvibe (Vanellus leucurus) | 1997-07-15 | Borreby Mose | Danmark | ||
207 | X | Hjejle (Pluvialis apricaria) | 1980-05-16 | Kongelunden | Danmark | ||
208 | X | Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) | 1990-11-17 | Sankt Kilda | Australien | ||
209 | X | Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) | 1997-09-11 | Ølsemagle Revle | Danmark | ||
210 | X | Strandhjejle (Pluvialis squatarola) | 1981-08-01 | Ølsemagle Revle | Danmark | ||
211 | X | Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) | 1977-05-01 | Rødby | Danmark | ||
212 | X | * | Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
213 | X | Lille Præstekrave (Charadrius dubius) | 1980-05-16 | Ishøj | Danmark | ||
214 | X | * | Kildire (Charadrius vociferus) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
215 | X | Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) | 1999-12-05 | Cape Town | Sydafrika | ||
216 | X | * | Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) | 1999-02-01 | Wildermansplads | Sydafrika | |
217 | X | Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) | 1980-05-16 | Ishøj | Danmark | ||
218 | X | Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) | 1992-12-15 | Cairns | Australien | ||
219 | X | * | Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) | 1999-11-05 | Sohar Sunfarm | Oman | |
220 | X | Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) | 1990-11-18 | Price | Australien | ||
221 | X | Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) | 1999-11-05 | Sohar Sunfarm | Oman | ||
222 | * | Gobipræstekrave (Charadrius veredus) | |||||
223 | X | Pomeransfugl (Charadrius morinellus) | 1995-05-10 | Skjern Enge | Danmark | ||
224 | X | * | Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius) | 1987-01-24 | Basse | Gambia | |
225 | X | Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) | 1995-01-21 | Chitwan | Nepal | ||
226 | * | Bartramsklire (Bartramia longicauda) | |||||
227 | X | Småspove (Numenius phaeopus) | 1981-07-16 | Tisvilde | Danmark | ||
228 | X | * | Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) | 2005-01-18 | Carara | Costa Rica | |
229 | * | Dværgspove (Numenius minutus) | |||||
230 | * | Eskimospove (Numenius borealis) | |||||
231 | X | * | Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) | 1988-11-16 | Massa | Marokko | |
232 | X | Storspove (Numenius arquata) | 1980-05-14 | Ølsemagle Revle | Danmark | ||
233 | X | Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) | 1981-07-16 | Tisvilde | Danmark | ||
234 | X | Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) | 1981-05-03 | Nyord | Danmark | ||
235 | X | * | Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) | 2013-11-26 | Ushueia | Argentina | |
236 | X | Stenvender (Arenaria interpres) | 1980-05-16 | Ishøj | Danmark | ||
237 | X | * | Storryle (Calidris tenuirostris) | 1990-11-18 | Price | Australien | |
238 | X | Islandsk Ryle (Calidris canutus) | 1981-07-16 | Tisvilde | Danmark | ||
239 | X | Brushane (Calidris pugnax) | 1980-04-16 | Kongelunden | Danmark | ||
240 | X | Kærløber (Calidris falcinellus) | 1981-08-02 | Ølsemagle Revle | Danmark | ||
241 | X | Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) | 1990-11-17 | Sankt Kilda | Australien | ||
242 | X | * | Klireryle (Calidris himantopus) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
243 | X | Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) | 1981-08-01 | Ølsemagle Revle | Danmark | ||
244 | X | Temmincksryle (Calidris temminckii) | 1980-05-16 | Ishøj | Danmark | ||
245 | X | * | Langtået Ryle (Calidris subminuta) | 1990-11-17 | Sankt Kilda | Australien | |
246 | X | * | Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) | 1990-11-17 | Sankt Kilda | Australien | |
247 | X | Sandløber (Calidris alba) | 1981-08-01 | Ølsemagle Revle | Danmark | ||
248 | X | Almindelig Ryle (Calidris alpina) | 1980-05-16 | Kongelunden | Danmark | ||
249 | X | Sortgrå Ryle (Calidris maritima) | 1982-01-23 | Gilleleje Havn | Danmark | ||
250 | X | Bairdsryle (Calidris bairdii) | 2013-11-16 | Stanly | Falkland Islands (Malvinas) | ||
251 | X | Dværgryle (Calidris minuta) | 1981-08-01 | Ølsemagle Revle | Danmark | ||
252 | X | Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | ||
253 | X | Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) | 1982-08-22 | Ishøj | Danmark | ||
254 | X | Prærieløber (Calidris subruficollis) | 2005-09-04 | Kammerslusen | Danmark | ||
255 | X | Stribet Ryle (Calidris melanotos) | 1987-07-23 | Ølsemagle Revle | Danmark | ||
256 | X | Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) | 2005-01-25 | Paulo Verde | Costa Rica | ||
257 | X | * | Alaskaryle (Calidris mauri) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
258 | X | Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) | 1999-11-04 | Sohar Sunfarm | Oman | ||
259 | X | * | Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
260 | X | Skovsneppe (Scolopax rusticola) | 1980-04-01 | Utterslev Mose | Danmark | ||
261 | * | Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor) | |||||
262 | X | Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) | 1987-11-06 | Kongelunden | Danmark | ||
263 | X | * | Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura) | 1995-01-21 | Chitwan | Nepal | |
264 | * | Tajgabekkasin (Gallinago megala) | |||||
265 | X | Tredækker (Gallinago media) | 1986-05-10 | Skagen | Danmark | ||
266 | X | Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) | 1980-04-28 | Kagsmosen | Danmark | ||
267 | X | * | Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) | 2004-01-12 | Lake Kissimmee | USA | |
268 | X | Terekklire (Xenus cinereus) | 1987-01-19 | Kuto Stream | Gambia | ||
269 | X | Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) | 1984-04-29 | Kongelunden | Danmark | ||
270 | X | Odinshane (Phalaropus lobatus) | 1982-08-21 | Ishøj | Danmark | ||
271 | X | Thorshane (Phalaropus fulicarius) | 1983-01-12 | Gilleleje Havn | Danmark | ||
272 | X | Mudderklire (Actitis hypoleucos) | 1980-05-16 | Ishøj | Danmark | ||
273 | X | Plettet Mudderklire (Actitis macularius) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | ||
274 | X | Svaleklire (Tringa ochropus) | 1980-05-18 | Hellebæk | Danmark | ||
275 | X | * | Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) | 2005-02-04 | Vigin Sorro | Costa Rica | |
276 | X | * | Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) | 1992-12-18 | Cairns | Australien | |
277 | X | Lille Gulben (Tringa flavipes) | 2004-11-09 | Smyrna Beach | USA | ||
278 | X | * | Willet (Tringa semipalmata) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
279 | X | Rødben (Tringa totanus) | 1976-05-05 | Kongelunden | Danmark | ||
280 | X | Damklire (Tringa stagnatilis) | 1987-01-14 | Bond Road | Gambia | ||
281 | X | Tinksmed (Tringa glareola) | 1981-05-16 | Gilbjerg | Danmark | ||
282 | X | Sortklire (Tringa erythropus) | 1981-05-03 | Ulfshale | Danmark | ||
283 | X | Hvidklire (Tringa nebularia) | 1980-07-04 | Kongelunden | Danmark | ||
284 | X | * | Stor Gulben (Tringa melanoleuca) | 2004-01-08 | Titusville | USA | |
285 | X | Krabbeæder (Dromas ardeola) | 1999-11-03 | Ras Al Hadd | Oman | ||
286 | X | Ørkenløber (Cursorius cursor) | 1988-11-11 | Tisniz | Marokko | ||
287 | X | Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) | 1993-05-28 | Hortobagyi | Ungarn | ||
288 | X | * | Orientbraksvale (Glareola maldivarum) | 1990-11-12 | Singapore | Singapore | |
289 | X | Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) | 2006-08-03 | Sneum Engsø | Danmark | ||
290 | X | * | Brun Noddy (Anous stolidus) | 1992-12-17 | Michaelmas Cay | Australien | |
291 | * | Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) | |||||
292 | X | Ride (Rissa tridactyla) | 1981-01-03 | Gileleje Havn | Danmark | ||
293 | X | Ismåge (Pagophila eburnea) | 2004-12-11 | Lerkil Hamn | Sverige | ||
294 | X | Sabinemåge (Xema sabini) | 1994-10-23 | Karlslunde strand | Danmark | ||
295 | X | Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | ||
296 | X | Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) | 2004-01-11 | Paynes Prarie Preserve | USA | ||
297 | * | Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus) | |||||
298 | X | Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
299 | X | * | Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | |
300 | X | Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) | 1981-05-09 | Gilbjerg | Danmark | ||
301 | X | Rosenmåge (Rhodostethia rosea) | 1988-05-11 | Esbjerg Havn | Danmark | ||
302 | X | Lattermåge (Leucophaeus atricilla) | 2004-01-08 | Fort Pirce | USA | ||
303 | Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) | ||||||
304 | * | Reliktmåge (Ichthyaetus relictus) | |||||
305 | X | Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) | 1988-11-09 | Cap Rihr | Marokko | ||
306 | X | Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) | 1982-05-16 | Gilbjerg | Danmark | ||
307 | X | Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) | 1995-01-21 | Chitwan | Nepal | ||
308 | X | Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) | 2000-03-04 | Eilat | Israel | ||
309 | X | Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) | 1999-11-01 | Muskat | Oman | ||
310 | X | Stormmåge (Larus canus) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
311 | X | * | Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus) | 2007-01-09 | Ventura | USA | |
312 | X | Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) | 1999-06-13 | Margrethekogen | Danmark | ||
313 | X | Svartbag (Larus marinus) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
314 | X | * | Tangmåge (Larus dominicanus) | 1990-12-04 | Wollongong | Australien | |
315 | X | * | Gråvinget Måge (Larus glaucescens) | 2007-01-08 | Ventura | USA | |
316 | X | Gråmåge (Larus hyperboreus) | 1981-04-17 | Skagen | Danmark | ||
317 | X | Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) | 1982-01-10 | Gileleje Havn | Danmark | ||
318 | X | Sølvmåge (Larus argentatus) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
319 | X | * | Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) | 2004-01-08 | Fort Pirce | USA | |
320 | X | * | Vegamåge (Larus vegae) | 2024-02-23 | Kagu | Japan | |
321 | X | Kaspisk Måge (Larus cachinnans) | 1993-05-28 | Hortobagyi | Ungarn | ||
322 | X | Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) | 1976-07-01 | Opathia | Kroatien | ||
323 | X | Armensk Måge (Larus armenicus) | 1999-11-03 | Ras Al Hadd | Oman | ||
324 | X | * | Skifermåge (Larus schistisagus) | 2024-02-22 | Kagu | Japan | |
325 | X | Sildemåge (Larus fuscus) | 1980-05-02 | Nysted | Danmark | ||
326 | X | Sandterne (Gelochelidon nilotica) | 1978-06-20 | Opathia | Kroatien | ||
327 | X | Rovterne (Hydroprogne caspia) | 1981-08-09 | Falsterbo | Sverige | ||
328 | X | * | Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus) | 2005-01-17 | Tarcoles | Costa Rica | |
329 | X | Bergiusterne (Thalasseus bergii) | 1990-11-14 | Adelaide | Australien | ||
330 | X | Bengalterne (Thalasseus bengalensis) | 1987-01-15 | Cape Creke | Gambia | ||
331 | X | * | Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) | 1987-01-15 | Cape Creke | Gambia | |
332 | X | Splitterne (Thalasseus sandvicensis) | 1981-04-16 | Skagen | Danmark | ||
333 | X | * | Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus) | 2004-01-08 | Titusville | USA | |
334 | * | Aztekerterne (Thalasseus elegans) | |||||
335 | X | Dværgterne (Sternula albifrons) | 1980-04-16 | Kongelunden | Danmark | ||
336 | X | * | Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) | 1999-11-03 | Ras Al Hadd | Oman | |
337 | * | Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) | |||||
338 | * | Beringsterne (Onychoprion aleuticus) | |||||
339 | X | Brilleterne (Onychoprion anaethetus) | 1987-07-16 | Køge Sydstrand | Danmark | ||
340 | X | * | Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) | 1992-12-17 | Michaelmas Cay | Australien | |
341 | X | Rosenterne (Sterna dougallii) | 2001-01-28 | La Dique | Seychellerne | ||
342 | X | Fjordterne (Sterna hirundo) | 1980-05-14 | Ølsemagle strand | Danmark | ||
343 | X | Hvidkindet Terne (Sterna repressa) | 1999-11-03 | Ras Al Hadd | Oman | ||
344 | X | Havterne (Sterna paradisaea) | 1980-04-16 | Kongelunden | Danmark | ||
345 | X | Prærieterne (Sterna forsteri) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | ||
346 | X | Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) | 1988-11-09 | Souse | Marokko | ||
347 | X | Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) | 1982-08-21 | Ølsemagle strand | Danmark | ||
348 | X | Sortterne (Chlidonias niger) | 1981-05-10 | Utterslev mose | Danmark | ||
349 | X | * | Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki) | 2013-11-17 | South Shetland | Antarktis | |
350 | X | Storkjove (Stercorarius skua) | 1983-10-30 | Kullen | Sverige | ||
351 | X | Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) | 1984-01-12 | Gilbjerg | Danmark | ||
352 | X | Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) | 1980-07-03 | Blåvand | Danmark | ||
353 | X | Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) | 1988-11-19 | Agadir | Marokko | ||
354 | X | Søkonge (Alle alle) | 1982-01-23 | Gileleje Havn | Danmark | ||
355 | X | Polarlomvie (Uria lomvia) | 1996-07-08 | Vardø | Norge | ||
356 | X | Lomvie (Uria aalge) | 1981-06-06 | Christians Ø | Danmark | ||
357 | X | Alk (Alca torda) | 1981-06-06 | Christians Ø | Danmark | ||
358 | * | Gejrfugl (Pinguinus † impennis) | |||||
359 | X | Tejst (Cepphus grylle) | 1981-06-06 | Svaneke | Danmark | ||
360 | * | Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) | |||||
361 | X | * | Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) | 2007-01-24 | Monterey | USA | |
362 | * | Papegøjealk (Aethia psittacula) | |||||
363 | X | * | Toppet Dværgalk (Aethia cristatella) | 2024-03-02 | Nosappu halvøen | Japan | |
364 | X | Lunde (Fratercula arctica) | 1981-11-15 | Kullen | Sverige | ||
365 | * | Hornet Lunde (Fratercula corniculata) | |||||
366 | X | * | Toplunde (Fratercula cirrhata) | 2008-07-12 | Vancover Island | Canada | |
367 | X | Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) | 1999-11-01 | Muskat | Oman | ||
368 | X | * | Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus) | 2001-01-22 | Praslin | Seychellerne | |
369 | X | Rødstrubet Lom (Gavia stellata) | 1981-11-15 | Kullen | Sverige | ||
370 | X | Sortstrubet Lom (Gavia arctica) | 1981-04-17 | Skagen | Danmark | ||
371 | X | * | Stillehavslom (Gavia pacifica) | 2007-01-09 | Ventura | USA | |
372 | X | Islom (Gavia immer) | 1983-05-13 | Skagen | Danmark | ||
373 | X | Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) | 1986-05-04 | Skagen | Danmark | ||
374 | X | * | Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) | 2013-11-06 | Syd Atlanten | Argentina | |
375 | X | Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) | 2018-03-20 | Sau Nicolau | Kap Verde | ||
376 | X | * | Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica) | 2013-11-06 | Syd Atlanten | Argentina | |
377 | * | Tristan Albatros (Diomedea dabbenena) | |||||
378 | X | * | Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) | 2013-11-05 | Syd Atlanten | Argentina | |
379 | * | Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta) | |||||
380 | X | * | Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos) | 2013-11-05 | Syd Atlanten | Argentina | |
381 | X | Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) | 1993-08-15 | Shetland | Storbritannien | ||
382 | X | Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) | 1995-10-18 | Tenerife | Spanien | ||
383 | * | Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) | |||||
384 | * | Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) | |||||
385 | * | Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) | |||||
386 | X | Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) | 1995-10-18 | Tenerife | Spanien | ||
387 | X | * | Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus) | 2013-11-05 | Syd Atlanten | Argentina | |
388 | X | Mallemuk (Fulmarus glacialis) | 1981-11-15 | Kullen | Sverige | ||
389 | X | * | Kappetrel (Daption capense) | 2013-11-05 | Syd Atlanten | Argentina | |
390 | X | * | Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta) | 2013-11-06 | Syd Atlanten | Argentina | |
391 | X | * | Fløjlspetrel (Pterodroma mollis) | 2013-11-12 | Falkland | Falkland Islands (Malvinas) | |
392 | X | * | Madeirapetrel (Pterodroma madeira) | 2003-04-16 | Funchal | Portugal | |
393 | X | Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) | 2018-03-20 | Sau Nicolau | Kap Verde | ||
394 | * | Desertas Petrel (Pterodroma deserta) | |||||
395 | * | Bermudapetrel (Pterodroma cahow) | |||||
396 | * | Cariberpetrel (Pterodroma hasitata) | |||||
397 | * | Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana) | |||||
398 | X | * | Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis) | 2013-11-05 | Syd Atlanten | Argentina | |
399 | X | * | Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas) | 2024-02-26 | Miike | Japan | |
400 | X | Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) | 1983-07-15 | Kretha | Grækenland | ||
401 | X | Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) | 1988-11-19 | Agadir | Marokko | ||
402 | X | Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) | 2018-03-18 | Santiago | Kap Verde | ||
403 | X | Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) | 1983-10-30 | Kullen | Sverige | ||
404 | X | * | Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris) | 1990-11-27 | Melbourne | Australien | |
405 | X | * | Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes) | 1999-11-03 | Ras Al Hadd | Oman | |
406 | X | Storskråpe (Ardenna gravis) | 1993-01-25 | Gileleje Havn | Danmark | ||
407 | X | Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) | 1986-05-07 | Skagen | Danmark | ||
408 | X | Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) | 1983-07-15 | Kretha | Grækenland | ||
409 | X | Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) | 1988-11-19 | Agadir | Marokko | ||
410 | X | * | Tropeskråpe (Puffinus lherminieri) | 2001-01-25 | La Dique | Seychellerne | |
411 | X | * | Persisk Skråpe (Puffinus persicus) | 1999-11-01 | Muscat | Oman | |
412 | X | * | Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni) | 1995-10-19 | Gomea | Spanien | |
413 | X | Lille Skråpe (Puffinus baroli) | 1990-12-04 | Wollongong | Australien | ||
414 | X | * | Dværgskråpe (Puffinus boydi) | 2018-03-20 | Sau Nicolau | Kap Verde | |
415 | Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) | ||||||
416 | X | * | Arabisk Petrel (Bulweria fallax) | 1999-11-12 | Mirbat | Oman | |
417 | X | Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) | 1987-01-18 | Gambiafloden | Gambia | ||
418 | * | Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus) | |||||
419 | X | Sort Stork (Ciconia nigra) | 1982-06-03 | Laxenburg | Østrig | ||
420 | * | Abdimstork (Ciconia abdimii) | |||||
421 | X | Hvid Stork (Ciconia ciconia) | 1976-07-01 | Ribe | Danmark | ||
422 | X | * | Marabustork (Leptoptilos crumenifer) | 1987-01-23 | Basse | Gambia | |
423 | * | Ascension-fregatfugl (Fregata aquila) | |||||
424 | X | * | Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) | 2004-01-18 | Florida Keys | USA | |
425 | X | * | Lille Fregatfugl (Fregata ariel) | 2001-01-28 | La Dique | Seychellerne | |
426 | X | Sule (Morus bassanus) | 1981-11-18 | Kullen | Sverige | ||
427 | X | * | Kapsule (Morus capensis) | 1999-01-23 | Knysna | Sydafrika | |
428 | X | * | Maskesule (Sula dactylatra) | 1999-11-03 | Ras Al Hadd | Oman | |
429 | * | Rødfodet Sule (Sula sula) | |||||
430 | X | Brun Sule (Sula leucogaster) | 1987-01-21 | Kuto Stream | Gambia | ||
431 | X | * | Rørskarv (Microcarbo africanus) | 1987-01-14 | Bond Road | Gambia | |
432 | X | Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) | 1993-05-28 | Hortobagyi | Ungarn | ||
433 | X | * | Øreskarv (Phalacrocorax auritus) | 2004-01-07 | Fort Pirce | USA | |
434 | X | Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) | 1988-11-09 | Agadir | Marokko | ||
435 | X | Skarv (Phalacrocorax carbo) | 1978-02-01 | Kongelunden | Danmark | ||
436 | X | * | Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) | 1987-01-19 | Gambiafloden | Gambia | |
437 | X | * | Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) | 1999-11-08 | Khaur Roulei | Oman | |
438 | X | * | Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa) | 1987-01-16 | Camalou Corner | Gambia | |
439 | X | Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) | 1987-01-19 | Bond Road | Gambia | ||
440 | X | Eremitibis (Geronticus eremita) | 1988-11-09 | Cap Rihr | Marokko | ||
441 | X | Sort Ibis (Plegadis falcinellus) | 1988-11-11 | Tarudant | Marokko | ||
442 | X | Skestork (Platalea leucorodia) | 1982-06-02 | Langelärke | Østrig | ||
443 | X | Rørdrum (Botaurus stellaris) | 1989-03-28 | Utterslev mose | Danmark | ||
444 | X | * | Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) | 2003-03-27 | Vejlerne | Danmark | |
445 | X | * | Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis) | 2007-01-16 | Salton Sea | USA | |
446 | X | Dværghejre (Ixobrychus minutus) | 1982-06-04 | Neusiedler See | Østrig | ||
447 | X | * | Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) | 2001-01-28 | La Dique | Seychellerne | |
448 | * | Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus) | |||||
449 | * | Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) | |||||
450 | X | Nathejre (Nycticorax nycticorax) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | ||
451 | X | * | Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) | 2004-01-13 | Fort Meyers | USA | |
452 | X | * | Krabbehejre (Butorides virescens) | 2004-01-08 | Fort Pirce | USA | |
453 | X | Mangrovehejre (Butorides striata) | 1987-01-15 | Kuto Stream | Gambia | ||
454 | X | Tophejre (Ardeola ralloides) | 1982-06-02 | Neuseiler See | Østrig | ||
455 | X | * | Rishejre (Ardeola grayii) | 1995-01-12 | Katmandu | Nepal | |
456 | * | Vinhejre (Ardeola bacchus) | |||||
457 | X | Kohejre (Bubulcus ibis) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | ||
458 | X | * | Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus) | 1990-12-02 | Canberra | Australien | |
459 | X | Fiskehejre (Ardea cinerea) | 1976-01-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
460 | X | * | Stor Blåhejre (Ardea herodias) | 2004-01-08 | Fort Pirce | USA | |
461 | X | * | Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | |
462 | X | * | Goliathejre (Ardea goliath) | 1987-01-17 | Kuto Stream | Gambia | |
463 | X | Purpurhejre (Ardea purpurea) | 1982-05-30 | Neusiedler See | Østrig | ||
464 | X | Sølvhejre (Ardea alba) | 1982-05-30 | Neusiedler See | Østrig | ||
465 | X | * | Mellemhejre (Ardea intermedia) | 1987-01-18 | Gambiafloden | Gambia | |
466 | * | Skyggehejre (Egretta ardesiaca) | |||||
467 | X | * | Louisianahejre (Egretta tricolor) | 2004-01-08 | Titusville | USA | |
468 | X | * | Blåhejre (Egretta caerulea) | 2004-01-08 | Fort Pirce | USA | |
469 | X | * | Snehejre (Egretta thula) | 2004-01-07 | Maiami | USA | |
470 | X | Silkehejre (Egretta garzetta) | 1982-10-18 | Malta | Malta | ||
471 | X | Revhejre (Egretta gularis) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | ||
472 | X | Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) | 1987-01-22 | Tendaba | Gambia | ||
473 | X | Rosapelikan (Pelecanus rufescens) | 1987-01-14 | Bond Road | Gambia | ||
474 | X | Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) | 1997-04-01 | Prespa | Grækenland | ||
475 | X | Fiskeørn (Pandion haliaetus) | 1978-04-15 | Utterslev mose | Danmark | ||
476 | X | Blå Glente (Elanus caeruleus) | 1987-01-15 | Cape Crake | Gambia | ||
477 | X | Lammegrib (Gypaetus barbatus) | 1983-07-15 | Samariakløften | Grækenland | ||
478 | X | Ådselgrib (Neophron percnopterus) | 1994-05-09 | Mountfrague | Spanien | ||
479 | X | Hvepsevåge (Pernis apivorus) | 1978-05-20 | Utterslev mose | Danmark | ||
480 | * | Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) | |||||
481 | X | * | Svalehaleglente (Elanoides forficatus) | 2005-01-27 | Golfido | Costa Rica | |
482 | X | * | Hættegrib (Necrosyrtes monachus) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | |
483 | X | * | Hvidrygget Grib (Gyps africanus) | 1987-01-17 | Abuko | Gambia | |
484 | X | * | Rüppells Grib (Gyps rueppelli) | 1987-01-17 | Abuko | Gambia | |
485 | X | Gåsegrib (Gyps fulvus) | 1983-07-12 | Kretha | Grækenland | ||
486 | X | Munkegrib (Aegypius monachus) | 1994-05-09 | Mountfrague | Spanien | ||
487 | X | Øregrib (Torgos tracheliotos) | 1999-11-04 | Sunops | Oman | ||
488 | X | Slangeørn (Circaetus gallicus) | 1987-01-23 | Basse | Gambia | ||
489 | X | * | Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) | 1987-01-20 | Yundum | Gambia | |
490 | X | Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) | 1982-05-31 | Hanzan | Østrig | ||
491 | X | Stor Skrigeørn (Clanga clanga) | 1981-04-18 | Skagen | Danmark | ||
492 | * | Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi) | |||||
493 | X | Dværgørn (Hieraaetus pennatus) | 1993-06-01 | Tokay | Ungarn | ||
494 | X | * | Rovørn (Aquila rapax) | 1988-11-10 | Massa | Marokko | |
495 | X | Steppeørn (Aquila nipalensis) | 1981-08-16 | Falsterbo | Sverige | ||
496 | X | Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) | 1994-05-06 | Marismaen | Spanien | ||
497 | X | Kejserørn (Aquila heliaca) | 1989-05-25 | Skagen | Danmark | ||
498 | X | Kongeørn (Aquila chrysaetos) | 1981-02-22 | Sövde | Sverige | ||
499 | X | * | Verreauxørn (Aquila verreauxii) | 1999-01-20 | Montagu | Sydafrika | |
500 | X | Høgeørn (Aquila fasciata) | 1983-07-15 | Samariakløften | Grækenland | ||
501 | X | * | Gabarhøg (Micronisus gabar) | 1987-01-20 | Yundum | Gambia | |
502 | X | * | Mørk Sanghøg (Melierax metabates) | 1987-01-19 | Abuko | Gambia | |
503 | X | * | Shikra (Accipiter badius) | 1987-01-23 | Tendaba | Gambia | |
504 | X | Balkanhøg (Accipiter brevipes) | 1991-09-03 | Lesbos | Grækenland | ||
505 | X | Spurvehøg (Accipiter nisus) | 1976-01-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
506 | X | Duehøg (Accipiter gentilis) | 1981-04-16 | Skagen | Danmark | ||
507 | X | Rørhøg (Circus aeruginosus) | 1980-04-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
508 | X | Blå Kærhøg (Circus cyaneus) | 1980-05-18 | Hellebæk | Danmark | ||
509 | X | * | Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
510 | X | Steppehøg (Circus macrourus) | 1981-04-19 | Skagen | Danmark | ||
511 | X | Hedehøg (Circus pygargus) | 1982-05-16 | Nyord | Danmark | ||
512 | X | Rød Glente (Milvus milvus) | 1976-06-20 | Hamburg | Tyskland | ||
513 | X | Sort Glente (Milvus migrans) | 1976-06-20 | Hannover | Tyskland | ||
514 | X | * | Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) | 1987-01-14 | Bond Road | Gambia | |
515 | X | * | Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer) | 1987-01-18 | Gambiafloden | Gambia | |
516 | X | * | Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus) | 1995-01-23 | Chitwan | Nepal | |
517 | X | Havørn (Haliaeetus albicilla) | 1981-01-28 | Tystrup sø | Danmark | ||
518 | X | * | Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
519 | X | * | Græshoppevåge (Butastur rufipennis) | 1987-01-20 | Yundum | Gambia | |
520 | X | Fjeldvåge (Buteo lagopus) | 1978-04-15 | Utterslev mose | Danmark | ||
521 | X | Ørnevåge (Buteo rufinus) | 1993-06-01 | Tokay | Ungarn | ||
522 | X | * | Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) | 2018-03-16 | Santiago | Kap Verde | |
523 | X | Musvåge (Buteo buteo) | 1976-06-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
524 | X | Slørugle (Tyto alba) | 1999-06-13 | Haderslev | Danmark | ||
525 | Stribet Dværghornugle (Otus brucei) | ||||||
526 | X | Dværghornugle (Otus scops) | 1997-04-02 | Prespa | Grækenland | ||
527 | X | Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) | 2002-04-29 | Limassol | Cypern | ||
528 | X | Sneugle (Bubo scandiacus) | 1981-04-16 | Skagen | Danmark | ||
529 | X | Stor Hornugle (Bubo bubo) | 1993-05-31 | Tokay | Ungarn | ||
530 | X | * | Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) | 2016-03-31 | Yotvata | Israel | |
531 | X | * | Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) | 1995-01-21 | Chitwan | Nepal | |
532 | X | Natugle (Strix aluco) | 1980-03-22 | Gilbjerg | Danmark | ||
533 | X | Maghreb Natugle (Strix mauritanica) | 2024-05-07 | Tamentout | Algeriet | ||
534 | Ørkennatugle (Strix hadorami) | ||||||
535 | X | Slagugle (Strix uralensis) | 2001-06-21 | Oulu | Finland | ||
536 | X | Lapugle (Strix nebulosa) | 2000-06-01 | Halandsåsen | Sverige | ||
537 | X | Høgeugle (Surnia ulula) | 1984-01-12 | Gurre | Danmark | ||
538 | X | Spurveugle (Glaucidium passerinum) | 1993-02-01 | Fylledalen | Sverige | ||
539 | X | Kirkeugle (Athene noctua) | 1985-03-01 | Horsens | Danmark | ||
540 | X | Perleugle (Aegolius funereus) | 1982-02-27 | Kongelunden | Danmark | ||
541 | X | Skovhornugle (Asio otus) | 1978-01-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
542 | X | Mosehornugle (Asio flammeus) | 1981-05-15 | Gilbjerg | Danmark | ||
543 | Kapugle (Asio capensis) | ||||||
544 | * | Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) | |||||
545 | X | Hærfugl (Upupa epops) | 1978-04-30 | Nysted | Danmark | ||
546 | X | * | Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) | 1995-01-12 | Katmandu | Nepal | |
547 | X | * | Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | |
548 | X | Ellekrage (Coracias garrulus) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | ||
549 | X | * | Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus) | 1987-01-17 | Botanical Garten | Gambia | |
550 | X | Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) | 1990-11-12 | Singapore | Singapore | ||
551 | X | Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) | 1999-11-07 | Ain Hamrun | Oman | ||
552 | X | Isfugl (Alcedo atthis) | 1982-01-24 | Lynetten | Danmark | ||
553 | X | * | Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) | ||||
554 | X | Gråfisker (Ceryle rudis) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | ||
555 | X | * | Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis) | 1987-01-18 | Gambiafloden | Gambia | |
556 | X | Sahelbiæder (Merops viridissimus) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | ||
557 | X | Hijazbiæder (Merops cyanophrys) | 1999-11-04 | Sunops | Oman | ||
558 | * | Lille Grøn Biæder (Merops orientalis) | |||||
559 | X | Grøn Biæder (Merops persicus) | 1999-11-04 | Muskat | Oman | ||
560 | X | Biæder (Merops apiaster) | 1988-05-14 | Skagen | Danmark | ||
561 | * | Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides) | |||||
562 | X | Vendehals (Jynx torquilla) | 1977-04-30 | Vejleby | Danmark | ||
563 | X | * | Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius) | 2004-01-14 | Cape Coral | USA | |
564 | X | Tretået Spætte (Picoides tridactylus) | 2001-06-10 | Leksia | Finland | ||
565 | X | Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) | 1991-08-28 | Lesbos | Grækenland | ||
566 | X | * | Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | |
567 | X | Lille Flagspætte (Dryobates minor) | 1981-04-04 | Hellebæk | Danmark | ||
568 | X | Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) | 1982-06-02 | Neusiedler See | Østrig | ||
569 | X | Stor Flagspætte (Dendrocopos major) | 1976-01-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
570 | X | Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) | 1993-06-02 | Tokay | Ungarn | ||
571 | X | * | Guldspætte (Colaptes auratus) | 2004-01-08 | Fort Pierce | USA | |
572 | X | Sortspætte (Dryocopus martius) | 1978-02-05 | Taarbæk | Danmark | ||
573 | X | Grønspætte (Picus viridis) | 1979-07-10 | Opatija | Kroatien | ||
574 | X | Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) | 1994-05-09 | Montfraque | Spanien | ||
575 | X | Berbergrønspætte (Picus vaillantii) | 2024-05-07 | Tamentout | Algeriet | ||
576 | X | Gråspætte (Picus canus) | 1982-06-03 | Laxenburg | Østrig | ||
577 | X | Lille Tårnfalk (Falco naumanni) | 1982-05-31 | Neusiedler See | Østrig | ||
578 | X | Tårnfalk (Falco tinnunculus) | 1976-01-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
579 | X | * | Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) | 2004-01-08 | Fort Pierce | USA | |
580 | X | Aftenfalk (Falco vespertinus) | 1980-05-18 | Hellebæk | Danmark | ||
581 | * | Amurfalk (Falco amurensis) | |||||
582 | X | Eleonorafalk (Falco eleonorae) | 1983-07-17 | Kretha | Grækenland | ||
583 | X | Sodfalk (Falco concolor) | 1999-11-01 | Muscat | Oman | ||
584 | X | Dværgfalk (Falco columbarius) | 1981-04-04 | Hellebæk | Danmark | ||
585 | X | Lærkefalk (Falco subbuteo) | 1981-05-09 | Gilbjerg | Danmark | ||
586 | X | Lannerfalk (Falco biarmicus) | 1987-01-16 | Camalooe Corner | Gambia | ||
587 | X | Slagfalk (Falco cherrug) | 1993-05-29 | Hortobagyi | Ungarn | ||
588 | X | Jagtfalk (Falco rusticolus) | 1983-05-02 | Amager fælled | Danmark | ||
589 | X | Vandrefalk (Falco peregrinus) | 1981-07-19 | Celle | Tyskland | ||
590 | X | Munkeparakit (Myiopsitta monachus) | 1981-12-31 | Tenerife | Spanien | ||
591 | X | Nandayparakit (Aratinga nenday) | 2013-11-03 | Buernas Aires | Argentina | ||
592 | * | Maskearatinga (Psittacara mitratus) | |||||
593 | * | Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) | |||||
594 | X | * | Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) | 1995-01-12 | Katmandu | Nepal | |
595 | X | Alexanderparakit (Psittacula krameri) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | ||
596 | X | * | Fibii (Sayornis phoebe) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
597 | X | * | Østlig Pivi (Contopus virens) | 2005-01-27 | Golfido | Costa Rica | |
598 | * | Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris) | |||||
599 | X | * | Akadien-empidonax (Empidonax virescens) | 2005-01-17 | Villa Pakande | Costa Rica | |
600 | * | Elle-empidonax (Empidonax alnorum) | |||||
601 | X | * | Lille Empidonax (Empidonax minimus) | 2005-01-26 | Carara | Costa Rica | |
602 | X | * | Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis) | 2005-01-24 | Paulo Verde | Costa Rica | |
603 | X | * | Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus) | 2008-07-06 | Okanakan Vally | Canada | |
604 | X | Krattornskade (Tchagra senegalus) | 1987-01-20 | Yundum | Gambia | ||
605 | X | * | Brun Tornskade (Lanius cristatus) | 1995-01-12 | Katmandu | Nepal | |
606 | X | Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) | 1980-05-18 | Hellebæk | Danmark | ||
607 | X | Isabellatornskade (Lanius isabellinus) | 1999-11-08 | Sohar Sunfarm | Oman | ||
608 | X | * | Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) | 1999-11-01 | Al Anzap | Oman | |
609 | * | Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus) | |||||
610 | X | * | Langhalet Tornskade (Lanius schach) | 1995-01-12 | Katmandu | Nepal | |
611 | X | Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) | 1982-05-30 | Hernsee | Østrig | ||
612 | * | Nordlig Tornskade (Lanius borealis) | |||||
613 | X | Stor Tornskade (Lanius excubitor) | 1980-11-02 | Gribskov | Danmark | ||
614 | X | Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) | 1994-05-07 | Marismaen | Spanien | ||
615 | X | Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) | 1983-07-19 | Kretha | Grækenland | ||
616 | X | Masketornskade (Lanius nubicus) | 2000-03-03 | Eilat | Israel | ||
617 | X | * | Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) | 2004-01-11 | Paynes Prarie Preserve | USA | |
618 | X | * | Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) | 2005-01-17 | Villa Pakande | Costa Rica | |
619 | X | * | Østlig Sangervireo (Vireo gilvus) | 2005-01-18 | Carara | Costa Rica | |
620 | X | * | Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) | 2005-01-17 | Villa Pakande | Costa Rica | |
621 | X | Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) | 2011-10-22 | Mandø | Danmark | ||
622 | X | Pirol (Oriolus oriolus) | 1981-06-14 | Kongelunden | Danmark | ||
623 | X | * | Sort Drongo (Dicrurus macrocercus) | 1992-02-14 | Bankok | Thailand | |
624 | X | * | Askedrongo (Dicrurus leucophaeus) | 1995-01-21 | Chitwan | Nepal | |
625 | X | Lavskrige (Perisoreus infaustus) | 1976-08-01 | Torpo | Norge | ||
626 | X | Skovskade (Garrulus glandarius) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
627 | X | Blåskade (Cyanopica cooki) | 1994-05-07 | Sevillia | Spanien | ||
628 | X | Husskade (Pica pica) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
629 | X | Atlashusskade (Pica mauritanica) | 1988-11-08 | Agadir | Marokko | ||
630 | X | Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) | 1995-11-10 | Tårnby | Danmark | ||
631 | X | Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) | 1983-07-15 | Samariakløften | Grækenland | ||
632 | X | Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) | 1994-05-18 | Nord for Madrid | Spanien | ||
633 | X | Allike (Coloeus monedula) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
634 | X | * | Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) | 2024-02-23 | Kagu | Japan | |
635 | X | Huskrage (Corvus splendens) | 1995-01-12 | Katmandu | Nepal | ||
636 | X | Råge (Corvus frugilegus) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
637 | X | Sortkrage (Corvus corone) | 1976-07-01 | Hannover | Tyskland | ||
638 | X | Gråkrage (Corvus cornix) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
639 | X | * | Broget Krage (Corvus albus) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | |
640 | X | Ørkenravn (Corvus ruficollis) | 1999-11-01 | Al Anzap | Oman | ||
641 | X | Ravn (Corvus corax) | 1980-11-02 | Grib Skov | Danmark | ||
642 | X | Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) | 1999-11-07 | Ain Hamrum | Oman | ||
643 | X | Silkehale (Bombycilla garrulus) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
644 | X | * | Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) | 2005-02-04 | Virgin Sorro | Costa Rica | |
645 | * | Hypocolius (Hypocolius ampelinus) | |||||
646 | X | Sortmejse (Periparus ater) | 1980-03-22 | Gilbjerg | Danmark | ||
647 | X | Topmejse (Lophophanes cristatus) | 1981-04-17 | Skagen | Danmark | ||
648 | X | Sørgemejse (Poecile lugubris) | 1991-08-28 | Lesbos | Grækenland | ||
649 | X | Lapmejse (Poecile cinctus) | 2001-06-13 | Olanka | Finland | ||
650 | X | Sumpmejse (Poecile palustris) | 1976-05-11 | Nysted | Danmark | ||
651 | * | Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus) | |||||
652 | X | Fyrremejse (Poecile montanus) | 1981-07-20 | Bad Hartzburg | Tyskland | ||
653 | X | Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) | 1981-12-30 | Tenerife | Spanien | ||
654 | X | Blåmejse (Cyanistes caeruleus) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
655 | X | * | Azurmejse (Cyanistes cyanus) | 2016-01-23 | Helsinki | Finland | |
656 | X | Musvit (Parus major) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
657 | X | Pungmejse (Remiz pendulinus) | 1978-05-30 | Utterslev mose | Danmark | ||
658 | X | Skægmejse (Panurus biarmicus) | 1988-10-10 | Borreby mose | Danmark | ||
659 | X | Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) | 1988-11-15 | Agadir | Marokko | ||
660 | X | Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) | Tisniz | Marokko | |||
661 | X | Ørkenlærke (Ammomanes deserti) | 1988-11-17 | Goulimine | Marokko | ||
662 | X | Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) | 2000-03-08 | Eilat | Israel | ||
663 | X | Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) | 1999-11-02 | Muscat | Oman | ||
664 | * | Brunisset Lærke (Eremopterix signatus) | |||||
665 | X | Hedelærke (Lullula arborea) | 1981-03-21 | Gilbjerg | Danmark | ||
666 | X | * | Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) | 2018-05-20 | Kareangil | Kasakhstan (udenfor VP) | |
667 | Razolærke (Alauda razae) | ||||||
668 | X | Lille Sanglærke (Alauda gulgula) | 1995-01-15 | Shivapuri | Nepal | ||
669 | X | Sanglærke (Alauda arvensis) | 1976-05-01 | Nysted | Danmark | ||
670 | X | Theklalærke (Galerida theklae) | 1988-11-07 | Agadir | Marokko | ||
671 | X | Toplærke (Galerida cristata) | 1980-07-03 | Blåvand | Danmark | ||
672 | X | Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) | 1988-11-17 | Goulimine | Marokko | ||
673 | X | Bjerglærke (Eremophila alpestris) | 1980-11-30 | Kalkbrænderihavnen | Danmark | ||
674 | Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) | ||||||
675 | * | Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris) | |||||
676 | * | (Calandrella dukhunensis) | |||||
677 | X | Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) | 1988-11-11 | Tisniz | Marokko | ||
678 | X | Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) | 1999-11-05 | Kalalidt Malat | Oman | ||
679 | X | Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) | 1994-05-10 | Nord for Madrid | Spanien | ||
680 | X | * | Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) | 2019-07-25 | Nordlige Stepper | Kasakhstan (udenfor VP) | |
681 | X | Duponts Lærke (Chersophilus duponti) | 1994-05-10 | Nord for Madrid | Spanien | ||
682 | Eremitlærke (Eremalauda dunni) | ||||||
683 | Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) | ||||||
684 | X | Dværglærke (Alaudala rufescens) | 1988-11-11 | Tisniz | Marokko | ||
685 | X | Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) | 2004-05-21 | Kareangil | Kasakhstan (udenfor VP) | ||
686 | X | * | Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) | 1995-01-12 | Katmandu | Nepal | |
687 | Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) | ||||||
688 | X | Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) | 1995-01-12 | Katmandu | Nepal | ||
689 | X | Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) | 1999-11-01 | Al Anzap | Oman | ||
690 | X | Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) | 1987-01-13 | Kudo Stream | Gambia | ||
691 | X | Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) | 1988-11-10 | Massa | Marokko | ||
692 | X | * | Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis) | 1995-01-21 | Chitwan | Nepal | |
693 | X | Digesvale (Riparia riparia) | 1977-07-30 | Nysted | Danmark | ||
694 | X | * | Østlig Digesvale (Riparia diluta) | 2019-05-25 | Boguty | Kasakhstan (udenfor VP) | |
695 | X | * | Stor Digesvale (Neophedina cincta) | 1999-02-02 | Addo Elefant Park | Sydafrika | |
696 | X | * | Træsvale (Tachycineta bicolor) | 2004-01-08 | Titusville | USA | |
697 | X | * | Purpursvale (Progne subis) | 2004-01-15 | Everglades | USA | |
698 | X | Landsvale (Hirundo rustica) | 1976-05-01 | Nysted | Danmark | ||
699 | * | Etiopersvale (Hirundo aethiopica) | |||||
700 | X | Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) | 1983-07-15 | Samaria | Grækenland | ||
701 | X | Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) | 1999-11-01 | Mucat | Oman | ||
702 | X | Bysvale (Delichon urbicum) | 1976-05-01 | Nysted | Danmark | ||
703 | X | * | Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus) | 1995-01-15 | Shivapuri | Nepal | |
704 | X | * | Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa) | 2024-05-11 | Snekkersten | Danmark | |
705 | X | Rødrygget Svale (Cecropis daurica) | 1983-07-13 | Kretha | Grækenland | ||
706 | * | Bjergsvale (Petrochelidon preussi) | |||||
707 | * | Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola) | |||||
708 | X | * | Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) | 2008-07-07 | Salmon Arm | Canada | |
709 | X | Cettisanger (Cettia cetti) | 1988-11-08 | Massa | Marokko | ||
710 | X | Kratsanger (Scotocerca inquieta) | 1988-11-08 | Sousse | Marokko | ||
711 | X | Halemejse (Aegithalos caudatus) | 1976-05-05 | Kongelunden | Danmark | ||
712 | X | Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) | 1980-05-16 | Kongelunden | Danmark | ||
713 | X | Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) | 1987-01-22 | Tendaba | Gambia | ||
714 | X | Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) | 1997-03-31 | Eddessa | Grækenland | ||
715 | X | Himalayasanger (Phylloscopus humei) | 1991-02-01 | Ystad | Sverige | ||
716 | X | Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) | 1988-10-01 | Storedal,Stevns | Danmark | ||
717 | X | Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) | 2004-10-31 | Klagshamns Udde | Sverige | ||
718 | X | Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) | 1996-10-02 | Christians Ø | Danmark | ||
719 | X | * | Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) | 2019-05-25 | Tien Shian | Kasakhstan (udenfor VP) | |
720 | X | Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) | 2014-10-18 | Blåvand | Danmark | ||
721 | X | * | Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus) | 1999-11-05 | Kalahilt Malat | Oman | |
722 | X | Løvsanger (Phylloscopus trochilus) | 1977-05-04 | Nysted | Danmark | ||
723 | Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) | ||||||
724 | X | Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) | 1981-12-27 | Tenerife | Spanien | ||
725 | X | Gransanger (Phylloscopus collybita) | 1979-05-15 | Utterslev Mose | Danmark | ||
726 | X | Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) | 1994-05-06 | Aquilar | Spanien | ||
727 | * | Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) | |||||
728 | X | Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) | 2021-09-07 | Ellekrattet | Danmark | ||
729 | * | Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) | |||||
730 | X | Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) | 1988-06-01 | Bispebjerg Kirkegård | Danmark | ||
731 | * | Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes) | |||||
732 | * | Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus) | |||||
733 | X | Nordsanger (Phylloscopus borealis) | 2001-06-19 | Hoikka | Finland | ||
734 | * | Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) | |||||
735 | X | Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) | 2018-03-14 | Santiago | Kap Verde | ||
736 | X | Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) | 1981-06-05 | Hunsemyre | Danmark | ||
737 | * | Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis) | |||||
738 | X | Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) | 2000-03-04 | Eilat | Israel | ||
739 | X | Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) | 1993-05-31 | Tokay | Ungarn | ||
740 | X | Vandsanger (Acrocephalus paludicola) | 1993-05-29 | Hortobagyi | Ungarn | ||
741 | X | Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) | 1981-05-25 | Utterslev Mose | Danmark | ||
742 | X | Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) | 2019-05-28 | Nordlige Stepper | Kasakhstan (udenfor VP) | ||
743 | X | Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) | 1995-01-26 | Pokara | Nepal | ||
744 | X | Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) | 1980-04-28 | Kagsmosen | Danmark | ||
745 | X | Kærsanger (Acrocephalus palustris) | 1981-05-13 | Kongelunden | Danmark | ||
746 | * | Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon) | |||||
747 | X | Lille Gulbug (Iduna caligata) | 2001-06-11 | Joensuu | Finland | ||
748 | X | Steppegulbug (Iduna rama) | 1999-11-05 | Kalahilt Malat | Oman | ||
749 | X | Bleg Gulbug (Iduna pallida) | 1999-11-04 | Sohar Sunfarm | Oman | ||
750 | X | Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | ||
751 | Orientgulbug (Hippolais languida) | ||||||
752 | X | Olivensanger (Hippolais olivetorum) | 2006-06-28 | Lesbos | Grækenland | ||
753 | X | Spottesanger (Hippolais polyglotta) | 1987-01-14 | Bond Road | Gambia | ||
754 | X | Gulbug (Hippolais icterina) | 1977-06-15 | Nysted | Danmark | ||
755 | * | Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus) | |||||
756 | * | Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) | |||||
757 | X | Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) | 2001-06-19 | Otannäki | Finland | ||
758 | X | Græshoppesanger (Locustella naevia) | 1981-05-17 | Gilbjerg | Danmark | ||
759 | X | Flodsanger (Locustella fluviatilis) | 1982-05-31 | Kalehof | Østrig | ||
760 | X | Savisanger (Locustella luscinioides) | 1980-04-28 | Kagsmosen | Danmark | ||
761 | X | Cistussanger (Cisticola juncidis) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | ||
762 | X | Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) | 1999-11-08 | Khaor Rulei | Oman | ||
763 | X | Baluchistan Prinia (Prinia lepida) | 1999-11-02 | Muskat | Oman | ||
764 | * | Sahelsanger (Spiloptila clamans) | |||||
765 | X | * | Sangtimalie (Leiothrix lutea) | 2020-07-11 | Lucca | Italien | |
766 | X | Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) | 1999-11-01 | Al Anzap | Oman | ||
767 | X | Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) | 1988-11-18 | Goulimine | Marokko | ||
768 | * | Iraklarmdrossel (Argya altirostris) | |||||
769 | * | Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) | |||||
770 | X | Munk (Sylvia atricapilla) | 1976-05-01 | Nysted | Danmark | ||
771 | X | Havesanger (Sylvia borin) | 1980-05-04 | Nysted | Danmark | ||
772 | X | Høgesanger (Curruca nisoria) | 1982-05-31 | Kleinhof | Østrig | ||
773 | X | Gærdesanger (Curruca curruca) | 1977-05-04 | Nysted | Danmark | ||
774 | X | Mestersanger (Curruca hortensis) | 1994-05-16 | Atlenterna | Spanien | ||
775 | X | Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) | 2000-03-04 | Eilat | Israel | ||
776 | X | Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) | 1999-11-07 | Ain Hamrun | Oman | ||
777 | X | Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) | 1999-11-02 | Muscat | Oman | ||
778 | Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) | ||||||
779 | X | Tornsanger (Curruca communis) | 1980-05-16 | Kongelunden | Danmark | ||
780 | X | Provencesanger (Curruca undata) | 1988-11-11 | Tarudant | Marokko | ||
781 | X | Sardinsk Sanger (Curruca sarda) | 2011-04-12 | Ile Rouge | Frankrig | ||
782 | X | Balearsanger (Curruca balearica) | 2007-05-17 | Mallorca | Spanien | ||
783 | X | Berbersanger (Curruca deserticola) | 1988-11-13 | Cap Rihr | Marokko | ||
784 | X | Brillesanger (Curruca conspicillata) | 1981-12-28 | Tenerife | Spanien | ||
785 | X | Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) | 1993-05-05 | Mannemarke | Danmark | ||
786 | X | Iberisk Sanger (Curruca iberiae) | 1987-01-15 | Cap Creke | Gambia | ||
787 | X | Makisanger (Curruca subalpina) | 2007-05-18 | Mallorca | Spanien | ||
788 | X | Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) | 1982-10-18 | Malta | Malta | ||
789 | X | Rosasanger (Curruca mystacea) | 1999-11-07 | Ain Hamrun | Oman | ||
790 | X | Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) | 2000-03-08 | Eilat | Israel | ||
791 | X | Cypernsanger (Curruca melanothorax) | 2000-03-04 | Eilat | Israel | ||
792 | X | * | Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) | 2011-07-03 | Pralude Brabbia | Italien | |
793 | X | * | Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) | 2011-07-03 | Pralude Brabbia | Italien | |
794 | X | Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) | 1981-07-20 | Bad Hartzburg | Tyskland | ||
795 | X | Fuglekonge (Regulus regulus) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
796 | X | Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) | 2003-04-15 | Madeira | Portugal | ||
797 | X | * | Rubinfuglekonge (Regulus calendula) | 2004-01-10 | Ocala | USA | |
798 | X | Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) | 1977-01-01 | Utterslev Mose | Danmark | ||
799 | X | Spætmejse (Sitta europaea) | 1976-05-01 | Nysted | Danmark | ||
800 | X | Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) | 2011-04-12 | Sorba Corte | Frankrig | ||
801 | X | * | Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) | 2024-05-07 | Tamentout | Algeriet | |
802 | X | Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) | 1991-08-29 | Lesbos | Grækenland | ||
803 | X | * | Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) | 2007-04-14 | Grand Canyon | USA | |
804 | X | Klippespætmejse (Sitta neumayer) | 1991-08-28 | Lesbos | Grækenland | ||
805 | X | Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) | 2019-05-21 | Koncensil | Kasakhstan (udenfor VP) | ||
806 | X | Murløber (Tichodroma muraria) | 1995-01-15 | Shivapuri | Nepal | ||
807 | X | Træløber (Certhia familiaris) | 1976-07-01 | Knapstrup | Danmark | ||
808 | X | Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) | 1981-07-22 | Bad Hartzburg | Tyskland | ||
809 | X | * | Kattedrossel (Dumetella carolinensis) | 2004-01-10 | Smyrna Beach | USA | |
810 | X | * | Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos) | 2004-01-08 | Fort Pirce | USA | |
811 | X | * | Røddrossel (Toxostoma rufum) | 2004-01-10 | Smyrna Beach | USA | |
812 | * | Topmaina (Acridotheres cristatellus) | |||||
813 | * | Grå Maina (Acridotheres ginginianus) | |||||
814 | X | Maina (Acridotheres tristis) | 1990-11-12 | Singapore | Singapore | ||
815 | * | Burmastær (Acridotheres burmannicus) | |||||
816 | * | Amurstær (Agropsar sturninus) | |||||
817 | X | Rosenstær (Pastor roseus) | 1989-08-13 | Køge | Danmark | ||
818 | X | Stær (Sturnus vulgaris) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
819 | X | Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) | 1988-11-07 | Agadir | Marokko | ||
820 | X | Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) | 1999-11-07 | Ain Hamrun | Oman | ||
821 | * | Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica) | |||||
822 | * | Gulddrossel (Zoothera aurea) | |||||
823 | X | * | Flammedrossel (Ixoreus naevius) | 2007-01-12 | Taft | USA | |
824 | * | Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) | |||||
825 | * | Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) | |||||
826 | X | * | Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) | 2008-07-03 | Vancouver | Canada | |
827 | X | * | Eremitdrossel (Catharus guttatus) | 2004-01-11 | Paynes Prarie Preserve | USA | |
828 | X | * | Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) | 2005-01-18 | Carara | Costa Rica | |
829 | * | Grådrossel (Turdus unicolor) | |||||
830 | X | Ringdrossel (Turdus torquatus) | 1979-04-12 | Degnemosen | Danmark | ||
831 | X | Solsort (Turdus merula) | 1976-01-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
832 | * | Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) | |||||
833 | X | Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) | 1991-12-12 | Frederiksværk | Danmark | ||
834 | Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis) | ||||||
835 | X | * | Rustdrossel (Turdus naumanni) | 2024-03-06 | Tokyo | Japan | |
836 | X | * | Brundrossel (Turdus eunomus) | 2020-11-07 | Sorthat | Danmark | |
837 | X | Sjagger (Turdus pilaris) | 1976-01-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
838 | X | Vindrossel (Turdus iliacus) | 1981-03-21 | Gilbjerg | Danmark | ||
839 | X | Sangdrossel (Turdus philomelos) | 1976-04-12 | Dyrehaven | Danmark | ||
840 | X | Misteldrossel (Turdus viscivorus) | 1981-03-21 | Gilbjerg | Danmark | ||
841 | X | * | Vandredrossel (Turdus migratorius) | 2004-01-10 | Ocala | USA | |
842 | X | Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) | 2016-03-31 | Samar | Israel | ||
843 | X | Trænattergal (Cercotrichas galactotes) | 1994-05-06 | Medina | Spanien | ||
844 | X | Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) | 1980-04-16 | Utterslev mose | Danmark | ||
845 | X | Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) | 2007-05-16 | Carla Blava | Spanien | ||
846 | * | Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica) | |||||
847 | X | * | Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) | 1995-01-21 | Chitwan | Nepal | |
848 | X | Rødhals (Erithacus rubecula) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
849 | * | Blånattergal (Larvivora cyane) | |||||
850 | * | Dværgnattergal (Larvivora sibilans) | |||||
851 | X | Blåhals (Luscinia svecica) | 1980-05-18 | Gilbjerg | Danmark | ||
852 | X | Nattergal (Luscinia luscinia) | 1977-05-05 | Knapstrup | Danmark | ||
853 | X | Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) | 1982-05-30 | Westhof | Østrig | ||
854 | Hvidhals (Irania gutturalis) | ||||||
855 | X | * | Rubinnattergal (Calliope calliope) | 1995-01-21 | Chitwan | Nepal | |
856 | X | Blåstjert (Tarsiger cyanurus) | 2001-06-12 | Valtavaare | Finland | ||
857 | X | Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) | 1980-04-16 | Bispebjerg Kirkegård | Danmark | ||
858 | X | Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) | 2024-05-07 | Tamentout | Algeriet | ||
859 | X | Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) | 1982-06-03 | Laxenburg | Østrig | ||
860 | X | Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) | 1987-04-14 | Dion | Grækenland | ||
861 | * | Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki) | |||||
862 | X | Lille Fluesnapper (Ficedula parva) | 1980-05-18 | Hellebæk | Danmark | ||
863 | X | * | Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) | 1995-01-21 | Chitwan | Nepal | |
864 | X | * | Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus) | 2019-05-25 | Tien Shan | Kasakhstan (udenfor VP) | |
865 | X | Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) | 1979-06-15 | Grænsen til Italien | Slovenien | ||
866 | X | Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) | 1976-05-19 | Utterslev mose | Danmark | ||
867 | X | * | Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus) | 2024-02-21 | Karuizawa | Japan | |
868 | X | Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) | 1988-11-07 | Agadir | Marokko | ||
869 | X | * | Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) | 2019-05-26 | Tien Shan | Kasakhstan (udenfor VP) | |
870 | X | Stendrossel (Monticola saxatilis) | 1993-05-31 | Tokay | Ungarn | ||
871 | X | Blådrossel (Monticola solitarius) | 1982-10-19 | Goso | Malta | ||
872 | X | Bynkefugl (Saxicola rubetra) | 1980-07-03 | Blåvand | Danmark | ||
873 | X | Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) | 1995-10-14 | Furteventura | Spanien | ||
874 | X | Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) | 1981-07-20 | Bad Hartzburg | Tyskland | ||
875 | X | Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) | 1995-01-12 | Katmandu | Nepal | ||
876 | X | * | Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) | 2020-10-18 | Ho Plantage | Danmark | |
877 | X | * | Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) | 1995-01-12 | Katmandu | Nepal | |
878 | * | Myrepikker (Myrmecocichla aethiops) | |||||
879 | X | Stenpikker (Oenanthe oenanthe) | 1980-05-16 | Nysted | Danmark | ||
880 | X | Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) | 2024-05-08 | Chelia | Algeriet | ||
881 | X | Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) | 1999-11-02 | Muscat | Oman | ||
882 | X | Hættestenpikker (Oenanthe monacha) | 2000-03-08 | Eilat | Israel | ||
883 | X | Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) | 1988-11-10 | Agadir | Marokko | ||
884 | X | Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) | 1988-11-10 | Agadir | Marokko | ||
885 | X | Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) | 1983-07-15 | Samariakløften | Grækenland | ||
886 | X | Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) | 2002-04-29 | Mount Olympos | Cypern | ||
887 | X | Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) | 1991-09-02 | Lesbos | Grækenland | ||
888 | X | Berberstenpikker (Oenanthe moesta) | 1988-11-17 | Goulimine | Marokko | ||
889 | X | Sortstjert (Oenanthe melanura) | 1999-11-07 | Ain Hanrum | Oman | ||
890 | X | * | Orientstenpikker (Oenanthe picata) | 1993-11-05 | Kalalit Malat | Oman | |
891 | X | Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) | 1988-11-09 | Atlas | Marokko | ||
892 | X | Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) | 1988-11-09 | Goulimine | Marokko | ||
893 | X | * | Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra) | 1999-11-02 | Muscat | Oman | |
894 | Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) | ||||||
895 | Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) | ||||||
896 | X | Klippestenpikker (Oenanthe lugens) | 2000-03-08 | Eilat | Israel | ||
897 | Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) | ||||||
898 | Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) | ||||||
899 | X | * | Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) | 1999-11-02 | Muscat | Oman | |
900 | X | Vandstær (Cinclus cinclus) | 1979-02-02 | Fiskebækbroen | Danmark | ||
901 | X | * | Lille Solfugl (Hedydipna platura) | 1987-01-21 | Tendaba | Gambia | |
902 | Nilsolfugl (Hedydipna metallica) | ||||||
903 | X | Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) | 1999-11-07 | Ain Hamrun | Oman | ||
904 | X | * | Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus) | 1999-11-01 | Muscat | Oman | |
905 | X | Gråspurv (Passer domesticus) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
906 | X | Italiensk Spurv (Passer italiae) | 1973-08-01 | Gardasøen | Italien | ||
907 | X | Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) | 1981-12-26 | Tenerife | Spanien | ||
908 | X | Dødehavsspurv (Passer moabiticus) | 2000-03-08 | Eilat | Israel | ||
909 | X | Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) | 2018-03-12 | Boavista | Kap Verde | ||
910 | Ørkenspurv (Passer simplex) | ||||||
911 | X | Skovspurv (Passer montanus) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
912 | * | Sahelspurv (Passer luteus) | |||||
913 | Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) | ||||||
914 | X | Stenspurv (Petronia petronia) | 1994-05-10 | Nord for Madrid | Spanien | ||
915 | Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) | ||||||
916 | X | Snefinke (Montifringilla nivalis) | 2009-07-28 | Valmorel | Frankrig | ||
917 | X | * | Brunmasket Væver (Ploceus galbula) | 1999-11-07 | Ain Hamrun | Oman | |
918 | X | * | Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | |
919 | Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) | ||||||
920 | Stribet Væver (Ploceus manyar) | ||||||
921 | * | Blodnæbsvæver (Quelea quelea) | |||||
922 | Napoleonsvæver (Euplectes afer) | ||||||
923 | X | * | Amarant (Lagonosticta senegala) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | |
924 | X | * | Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) | 1987-01-15 | Kuto Stream | Gambia | |
925 | X | * | Gråastrild (Estrilda troglodytes) | 1987-01-23 | Tendaba | Gambia | |
926 | X | Helenaastrild (Estrilda astrild) | 1999-01-22 | Outshorn | Sydafrika | ||
927 | X | Tigerfinke (Amandava amandava) | 2020-07-13 | Migliarina | Italien | ||
928 | X | * | Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans) | 1987-01-13 | Kuto Stream | Gambia | |
929 | X | Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) | 1999-11-01 | Al Anzap | Oman | ||
930 | X | * | Muskatfinke (Lonchura punctulata) | 1990-11-14 | Adelaide | Australien | |
931 | X | * | Dominikanerenke (Vidua macroura) | 1999-01-23 | Knysna | Sydafrika | |
932 | X | Alpejernspurv (Prunella collaris) | 1994-05-13 | Sierra Nevada | Spanien | ||
933 | X | * | Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) | 2016-12-05 | Hirtshals | Danmark | |
934 | Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) | ||||||
935 | X | * | Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) | 2019-05-25 | Tien Shan | Kasakhstan (udenfor VP) | |
936 | X | Jernspurv (Prunella modularis) | 1980-04-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
937 | Skovvipstjert (Dendronanthus indicus) | ||||||
938 | X | Gul Vipstjert (Motacilla flava) | 1978-05-15 | Nysted | Danmark | ||
939 | X | * | Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) | 2020-02-01 | Trelleborg | Sverige | |
940 | X | Citronvipstjert (Motacilla citreola) | 1984-05-06 | Møn | Danmark | ||
941 | X | Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) | 1981-07-20 | Bad Hartzburg | Tyskland | ||
942 | X | Hvid Vipstjert (Motacilla alba) | 1976-04-05 | Utterslev mose | Danmark | ||
943 | Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) | ||||||
944 | X | Storpiber (Anthus richardi) | 1995-01-12 | Katmandu | Nepal | ||
945 | X | Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) | 1999-11-05 | Kaleilt Malat | Oman | ||
946 | X | Markpiber (Anthus campestris) | 1980-07-03 | Blåvands Huk | Danmark | ||
947 | X | Langnæbbet Piber (Anthus similis) | 1999-11-08 | Kwar Roulei | Oman | ||
948 | X | Engpiber (Anthus pratensis) | 1981-03-21 | Gilbjerg | Danmark | ||
949 | X | Skovpiber (Anthus trivialis) | 1980-05-16 | Kongelunden | Danmark | ||
950 | X | Tajgapiber (Anthus hodgsoni) | 1995-01-15 | Shivapuri | Nepal | ||
951 | Tundrapiber (Anthus gustavi) | ||||||
952 | X | Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) | 1981-09-12 | Dragør Havn | Danmark | ||
953 | X | Hedepiber (Anthus rubescens) | 2004-01-12 | Okocchobee | USA | ||
954 | X | Bjergpiber (Anthus spinoletta) | 1994-02-01 | Solbjerg Engsø | Danmark | ||
955 | X | Skærpiber (Anthus petrosus) | 1982-01-17 | Svanemølle Havn | Danmark | ||
956 | X | Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) | 1981-12-28 | Tenerife | Spanien | ||
957 | X | Bogfinke (Fringilla coelebs) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
958 | X | Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) | 1988-11-10 | Agadir | Marokko | ||
959 | X | Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) | 2009-04-18 | Sao Miguel | Portugal | ||
960 | X | Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) | 2003-04-15 | Funchal | Portugal | ||
961 | X | Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) | 1995-10-07 | Tenerife | Spanien | ||
962 | X | Blå Bogfinke (Fringilla teydea) | 1995-10-06 | Tenerife | Spanien | ||
963 | * | Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) | |||||
964 | X | Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) | 1978-03-03 | Utterslev mose | Danmark | ||
965 | X | * | Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina) | 2008-07-05 | Okanakan Vally | Canada | |
966 | X | Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) | 1980-04-16 | Utterslev mose | Danmark | ||
967 | X | Krognæb (Pinicola enucleator) | 2000-12-30 | Nymölle | Sverige | ||
968 | X | Dompap (Pyrrhula pyrrhula) | 1977-01-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
969 | X | Azorerdompap (Pyrrhula murina) | 2009-04-18 | Serra da Trongueira | Portugal | ||
970 | X | Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) | 2019-05-23 | Boguty | Kasakhstan (udenfor VP) | ||
971 | Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) | ||||||
972 | X | Ørkendompap (Bucanetes githagineus) | 1995-08-14 | Furteventura | Spanien | ||
973 | X | Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) | 2019-05-23 | Boguty | Kasakhstan (udenfor VP) | ||
974 | X | Karmindompap (Carpodacus erythrinus) | 1981-06-05 | Balka Strand | Danmark | ||
975 | * | Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) | |||||
976 | X | Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) | 2012-12-12 | Wadi Rum | Jordan | ||
977 | X | * | Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) | 2024-02-21 | Karuizawa | Japan | |
978 | X | * | Rosenfinke (Carpodacus roseus) | 2024-02-29 | Kushiro | Japan | |
979 | X | Grønirisk (Chloris chloris) | 1976-01-01 | København | Danmark | ||
980 | X | Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) | 2000-03-10 | Eilat | Israel | ||
981 | X | Bjergirisk (Linaria flavirostris) | 1980-11-30 | Kalkbrænderihavnen | Danmark | ||
982 | X | Tornirisk (Linaria cannabina) | 1978-05-17 | Nysted | Danmark | ||
983 | X | Stor Gråsisken (Acanthis flammea) | 1981-04-17 | Skagen | Danmark | ||
984 | X | Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) | 1982-12-12 | Hadsund | Danmark | ||
985 | X | Hvidsisken (Acanthis hornemanni) | 1989-01-07 | Køge | Danmark | ||
986 | X | Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) | 1981-10-11 | Falsterbo | Sverige | ||
987 | Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) | ||||||
988 | X | Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) | 1980-03-22 | Gilbjerg | Danmark | ||
989 | X | Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) | 1987-02-01 | Store Dyrehave | Danmark | ||
990 | X | Stillits (Carduelis carduelis) | 1976-07-05 | Sydtyskland | Tyskland | ||
991 | X | Citronsisken (Carduelis citrinella) | 1994-05-10 | Nord for Madrid | Spanien | ||
992 | X | Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) | 2011-04-12 | Ile Rouge | Frankrig | ||
993 | X | Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) | 2019-05-25 | Tien Shan | Kasakhstan (udenfor VP) | ||
994 | X | Gulirisk (Serinus serinus) | 1978-06-20 | Opatia | Kroatien | ||
995 | X | Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) | 2000-03-06 | Eilat | Israel | ||
996 | X | Kanariefugl (Serinus canaria) | 1981-12-27 | Tenerife | Spanien | ||
997 | X | Grønsisken (Spinus spinus) | 1978-04-04 | Utterslev mose | Danmark | ||
998 | X | Lapværling (Calcarius lapponicus) | 1996-04-20 | Skagen | Danmark | ||
999 | X | Snespurv (Plectrophenax nivalis) | 1980-11-30 | Kalkbrænderihavnen | Danmark | ||
1000 | X | Bomlærke (Emberiza calandra) | 1981-07-03 | Blåvand | Danmark | ||
1001 | X | Gulspurv (Emberiza citrinella) | 1976-05-04 | Nysted | Danmark | ||
1002 | X | Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) | 2024-03-01 | Rausu | Japan | ||
1003 | X | Klippeværling (Emberiza cia) | 1994-05-09 | Monfrauge | Spanien | ||
1004 | X | * | Bjerghortulan (Emberiza buchanani) | 2019-05-20 | Almaty | Kasakhstan (udenfor VP) | |
1005 | X | Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) | 2006-06-30 | Lesbos | Grækenland | ||
1006 | X | Hortulan (Emberiza hortulana) | 1982-05-12 | Mannemarke | Danmark | ||
1007 | X | Rustværling (Emberiza caesia) | 1991-09-01 | Lesbos | Grækenland | ||
1008 | X | Gærdeværling (Emberiza cirlus) | 1983-07-21 | Kretha | Grækenland | ||
1009 | X | Stribet Værling (Emberiza striolata) | 1999-11-13 | Al Anzap | Oman | ||
1010 | X | Husværling (Emberiza sahari) | 1988-11-08 | Agadir | Marokko | ||
1011 | X | * | Brunøret Værling (Emberiza fucata) | 2024-02-25 | Izumi | Japan | |
1012 | X | Dværgværling (Emberiza pusilla) | 1987-05-14 | Skagen | Danmark | ||
1013 | * | Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) | |||||
1014 | X | Pileværling (Emberiza rustica) | 1998-03-17 | Hellebæk | Danmark | ||
1015 | X | Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) | 2001-06-09 | Liminka | Finland | ||
1016 | * | Rødværling (Emberiza rutila) | |||||
1017 | X | Hætteværling (Emberiza melanocephala) | 2002-05-03 | Papfos | Cypern | ||
1018 | X | * | Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) | 2019-05-20 | Charyn River | Kasakhstan (udenfor VP) | |
1019 | * | Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) | |||||
1020 | * | Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi) | |||||
1021 | X | Rørspurv (Emberiza schoeniclus) | 1978-04-01 | Utterslev mose | Danmark | ||
1022 | X | * | Rævespurv (Passerella iliaca) | 2007-01-11 | Sierra Madra | USA | |
1023 | X | * | Sangspurv (Melospiza melodia) | 2004-01-20 | Miami | USA | |
1024 | X | * | Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) | 2007-01-09 | Santa Cruz Island | USA | |
1025 | X | * | Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) | 2007-01-08 | Ventura | USA | |
1026 | X | * | Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) | 2007-01-12 | Lake Lopez | USA | |
1027 | X | * | Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) | 2007-01-10 | Cuyama | USA | |
1028 | X | * | Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
1029 | X | * | Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) | 2016-11-13 | Stefanstorp | Sverige | |
1030 | X | * | Lærkespurv (Chondestes grammacus) | 2007-01-10 | Cuyama | USA | |
1031 | * | Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus) | |||||
1032 | X | * | Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus) | 2007-01-17 | Salton Sea | USA | |
1033 | * | Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) | |||||
1034 | X | * | Baltimoretrupial (Icterus galbula) | 2004-01-14 | Cape Coral | USA | |
1035 | X | * | Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus) | 2004-01-08 | Titusville | USA | |
1036 | X | * | Brunhovedet Kostær (Molothrus ater) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
1037 | X | * | Sortgrackel (Quiscalus quiscula) | 2004-01-07 | Fort Pirce | USA | |
1038 | X | * | Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) | 2004-01-15 | Everglades | USA | |
1039 | X | * | Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) | 2004-01-16 | Everglades | USA | |
1040 | X | * | Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) | 2005-01-20 | Monteverde | Costa Rica | |
1041 | * | Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) | |||||
1042 | X | * | Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) | 2004-01-10 | Ocala | USA | |
1043 | X | * | Blommegul Sanger (Protonotaria citrea) | 2005-01-26 | Carara | Costa Rica | |
1044 | X | * | Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) | 2005-01-17 | Villa Pacande | Costa Rica | |
1045 | * | Connecticutsanger (Oporornis agilis) | |||||
1046 | * | Sørgesanger (Geothlypis philadelphia) | |||||
1047 | X | * | Gulstrube (Geothlypis trichas) | 2004-01-09 | Smyrna Beach | USA | |
1048 | * | Hættesanger (Setophaga citrina) | |||||
1049 | X | * | Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) | 2004-01-14 | Cape Coral | USA | |
1050 | * | Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) | |||||
1051 | * | Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea) | |||||
1052 | X | * | Parulasanger (Setophaga americana) | 2004-01-14 | Cape Coral | USA | |
1053 | X | * | Magnoliesanger (Setophaga magnolia) | 2004-01-18 | Florida Key's | USA | |
1054 | * | Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) | |||||
1055 | X | * | Ildsanger (Setophaga fusca) | 2005-01-18 | Carara | Costa Rica | |
1056 | X | * | Gul Sanger (Setophaga aestiva) | 2004-01-09 | Florida | USA | |
1057 | X | * | Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica) | 2005-01-17 | Tarcoles | Costa Rica | |
1058 | * | Stribet Sanger (Setophaga striata) | |||||
1059 | * | Blå Sanger (Setophaga caerulescens) | |||||
1060 | X | * | Mossanger (Setophaga palmarum) | 2004-01-08 | Titusville | USA | |
1061 | X | * | Myrtesanger (Setophaga coronata) | 2004-01-08 | Fort Pirce | USA | |
1062 | X | * | Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) | 2004-01-10 | Ocarla | USA | |
1063 | X | * | Præriesanger (Setophaga discolor) | 2004-01-15 | Everglades | USA | |
1064 | X | * | Sorthalset Sanger (Setophaga virens) | 2005-01-30 | Golfido | Costa Rica | |
1065 | * | Canadasanger (Cardellina canadensis) | |||||
1066 | X | * | Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) | 2005-01-22 | Monteverde | Costa Rica | |
1067 | X | * | Sommertangar (Piranga rubra) | 2005-01-17 | Tarcoles | Costa Rica | |
1068 | X | * | Skarlagentangar (Piranga olivacea) | 2005-01-28 | Golfido | Costa Rica | |
1069 | X | * | Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) | 2005-01-16 | Villa Pacande | Costa Rica | |
1070 | * | Dickcissel (Spiza americana) | |||||
1071 | X | * | Koboltkernebider (Passerina caerulea) | 2005-01-23 | Paulo Verde | Costa Rica | |
1072 | X | * | Indigofinke (Passerina cyanea) | 2004-01-16 | Everglades | USA |